Gyermekkori diabetes kérdőív

tímeácska

Őstag
http://www.szote.u-szeged.hu/in1st/eloadasok/belgy4evf/belgy_IV_07.pdf

[FONT=&quot][/FONT]1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegek hozzátartozóinak rizikója az átlag populációhoz mérten:


  1. Monozigóta ikrek: 36%
  2. Testvérek: ~7%
  3. HLA azonos testvérek: 10-16%*
  4. Diabeteses apa utódai: 6%*
  5. Diabeteses anya utódai: 1%*
  6. Mindkét szülő: 3%*
  7. Átlag populáció: 0,7-1,5%​
* Rizikó 25 éves korig
HLA= Human leukocyte antigen

Részletesebben:
www.ehok.usn.hu/wp-content/uploads/aoknet/Gyermekg...
 

remka

Új tag
Még egy dolog. Nem tudom láttátok-e a Gattaca cmű filmet? quote]

Poe, én láttam a filmet, és mostanában sokszor eszembe jutott. Arra gondoltam, hogy milyen nagy szerencse, hogy nem így választunk utódot, mert akkor most biztos, hogy nem lenne itt mellettem a kisfiam.
 

remka

Új tag
Remka! Találtam még egy érdekes cikket, ez angolul van, de láttam, Te is ajánlottál angol nyelvű oldalt, ebből gondoltam, hogy tudsz angolul.
A cikk alapján érdemes lenne a születési súlyra is rákérdezned a kérdőíveden! Minél több kérdés, annál "átláthatóbbak" a körülmények... :rolleyes:

Tímeácska, köszönöm a linket, este elolvasom majd, ha a gyerkőcök már alszanak.

Nagyon szívesen teszek még fel kérdéseket a kérdőívbe, csak írjátok össze, hogy mit szeretnétek megtudni, és kibővítem. Aztán majd időnként elküldöm e-mailen az eredményt.
 

remka

Új tag
:) Ha nem veszed tolakodásnak, Remka... Írnék még pár lehetséges dolgot, amire rákérdezhetnél a kérdőíveden...;-)
Úgy tudom, hogy elég sok helyen végeznek már "rutinból" a diab felfedezésekor vizsgálatot egy esetleges autoimmun-diabetes felkutatására, ahol antitestek után kutakodnak, egy "egyszerű" vérmintából. Úgy tudom, vannak olyan kisgyermekesek ezen a fórumon is, akiknél nézek ilyeneket. Nos, ezeknek az eredményei is sokatmondóak lehetnek.

Erről van szó, konkrétan:
http://labtesthu.engitel.com/static/template/test.prn.aspx?idcontent=1105

Nagyon örülök ennek a linknek, mert én is gondolkodtam azon, hogy a tesónál csináltassunk esetleg genetikai vizsgálatot. A gyerekorvosunk mesélte, hogy a körzetben van két olyan család is, ahol mindkét gyerek cukorbeteg lett. Bár nem tudom, hogy milyen érzés lenne, ha a kicsiben kimutatnák a hajlamot, és hogy valóban megnyugodnék-e, ha az eredmény negatív lenne. Még csak átfutottam a cikket, este elolvasom. Köszönöm!
 

somcsika

Aktív tag



A hepatitis B, Hib, szamárköhögés és MMR elleni oltások bevezetése utáni 2-4. évben az amerikai és a finn gyerekeknél drámaian megnőtt a diabéteszes megbetegedések száma (Classen 1998a, b, 2003). A finn gyerekeknek a világon a legnagyobb a diabétesz kockázata, és ők azok, akiket a leggyakrabban és &raquo;legmegbízhatóbban&laquo; oltanak (Tuomilehto 1999). Európa más országaiban is évről évre egyre több cukorbetegség fordul elő, és éppen a gyermekek első négy életévében a legmagasabb ez a növekedés (EURODIAB 2000). A német gyerekeknél 1993 óta a cukorbetegség évente 3%-al nő. Főleg a kisebb gyermekek, a három és hat év közöttiek a leginkább veszélyeztetettek (ez pl. a kérdőívből is kiderült)(ESPED 2002, Galler 2004). <?XML:NAMESPACE PREFIX = O /><O:p></O:p>

&raquo;Az oltási tanulmányok a beoltott személyeket általában csak pár hétig követik nyomon, hogy megfigyeljék, hogy nem alakul-e ki mellékhatás. Oltások okozta cukorbetegség ezzel szemben az oltás után egy évvel vagy még később alakul ki&laquo; (Classen 1998a). "

"Az autoimmun megbetegedések alapjában véve bármelyik szervünket megtámadhatják – a legismertebb a reuma és a cukorbetegség. Sok idegrendszeri betegség hátterében is autoimmun folyamat áll. Az autoimmun betegség kitörésének előfeltétele a genetikai hajlam és a külső tényezők véletlen összjátéka. Európában vagy Észak-Amerikában húsz emberből egy betegszik meg élete során autoimmun betegség által. Ez a betegség a földön nem egyformán oszlik meg. Feltűnően gyakoribbak az iparosított és orvosilag is magasan fejlett országokban (Bach 2002).

Forrás: http://autizmus.gportal.hu/gindex.php?pg=25996577

És még egy cikk (angolul): http://www.whale.to/v/coulter.html

[/QUOTE]


Ezt a cikket, csak most olvastam el, és lám milyen érdekes, hogy mi augusztusban voltunk vérvételen, ahol még semmi nem mutatta, hogy a cukorbetegség kialakulóban van. Szeptember 10-én megkaptam a hepatitis B elleni védőoltást. És 2 hónap múlva cukorbeteg lett.
Próbálom elfogadni, hogy nincs a kettő között összefüggés, de nem megy. Ha előre tudja az ember, hogy elesik akkor leül előtte. Ha tudtam volna ezt előtte, akkor ... akkor nagy valószínűséggel nem oltattam volna be. Márha lehetett volna választani.
 

poe

Őstag
Ezt a cikket, csak most olvastam el, és lám milyen érdekes, hogy mi augusztusban voltunk vérvételen, ahol még semmi nem mutatta, hogy a cukorbetegség kialakulóban van. Szeptember 10-én megkaptam a hepatitis B elleni védőoltást. És 2 hónap múlva cukorbeteg lett.
Próbálom elfogadni, hogy nincs a kettő között összefüggés, de nem megy. Ha előre tudja az ember, hogy elesik akkor leül előtte. Ha tudtam volna ezt előtte, akkor ... akkor nagy valószínűséggel nem oltattam volna be. Márha lehetett volna választani.

Somcsika!
Az 1-es típusú dibetes kialakulását ma nem lehet előre megjósolni. A veszélyeztetettség mértékét sokminden befolyásolja, de hogy mitől és mikor fog manifesztálódni, az nem tudható előre.
Javaslom olvasgass a betegség elfogadásának folyamatáról (neten is van sok infó) aminek fázisai gyermekek esetében a szülőnél (is) jelentkeznek.
Én úgy látom, utőlag fölösleges okokat, felelősöket keresni, az semmin nem változtat, ilyenkor arra kell koncentrálni, hogy se ti, se a gyermek ne legyen (vagy minél kevésbé, minél rövidebb ideig) depressziós, önmarcangoló állapotban. Át kell állni egy új életmódra, ami az elején borzasztóan nehéznek, macerásnak tűnik (emlékszem nekem a kezdetekkor az inzulinadás, vc mérés, étkezések kitették szinte az egész napomat). Ez azonban, hamar rutinná válik és nem jelent nehézséget. Ezen túl tanulni kell, neki is nektek is. Mi magunkat kezeljük, tudnunk kell, hogy mi milyen hatással van a vércukor szintünkre, kilengések, vagy a napirend felborulása esetén mi a teendő.
Az egyes típusú diabetes, a kezelés négy alappillérét betartva (inzulinkezelés, egészséges táplálkozás, mozgás és a folyamatos edukáció) a szövődmények jó eséllyel elkerülhetők, teljes élet élhető.
Nem azt mondom, hogy ez könnyű, de kivitelezhető. Biztosan lesznek mélypontok, hullámvölgyek, de ne adjátok fel! Kérdezz bátran, akár a kezeléssel kapcsolatban, akár ha csak egy kis bátorításra van szükséged.
 

remka

Új tag
Ezt a cikket, csak most olvastam el, és lám milyen érdekes, hogy mi augusztusban voltunk vérvételen, ahol még semmi nem mutatta, hogy a cukorbetegség kialakulóban van. Szeptember 10-én megkaptam a hepatitis B elleni védőoltást. És 2 hónap múlva cukorbeteg lett.
Próbálom elfogadni, hogy nincs a kettő között összefüggés, de nem megy. Ha előre tudja az ember, hogy elesik akkor leül előtte. Ha tudtam volna ezt előtte, akkor ... akkor nagy valószínűséggel nem oltattam volna be. Márha lehetett volna választani.


Kedves Somcsika,
Tudom, hogy mit érzel, néhány hónappal ezelőtt én is ugyanúgy el voltam keseredve, ahogyan most Te. Ezért is szerkesztettem meg a kérdőívet, mert kíváncsi voltam az összefüggésekre, szerettem volna hibáztatni valakit, amiért a kisfiam beteg lett. Hetekig keresgéltem a neten, hogy mik lehetnek a cukorbetegség okai, ugyanúgy megtaláltam azokat a cikkeket, amiket Te is belinkeltél. És igen, meg vagyok győzödve arról, hogy a védőoltásoknak köze van a cukorbetegséghez, még akkor is, ha ezt sosem fogjuk tudni bebizonyítani. Ma már nem rágódok ezen többet. Ahogy a többiek is írták, egy idő után az ember belenyugszik, és nem visszafelé néz, hanem előre. Túl vagyok a mélyponton, és ma már képes vagyok arra is, hogy ne csak a negatív oldalát lássam a betegségnek.
Azóta egész más szemmel nézem a körülöttünk élők étkezési szokásait, és látom, hogy mennyivel egészségesebben étkezik a kisfiam, és az egész család. Korábban alig tudtam rábeszélni őt a gyümölcsre, zöldségre, ma már el sem tudjuk képzelni a reggelit, uzsonnát, vacsorát zöldségek nélkül, és alig várja a délelőtti és délutáni gyümölcsevést.
Persze időnként én is visszaesek az önsajnálatba, de túl kell lépnünk rajta, és bíznunk kell abban, hogy néhány éven belül - még ha sokaknak nem is érdeke - gyógyítható lesz a cukorbetegség.

Feltettem egy külföldi fórumra is a kérdőívet( http://forums.childrenwithdiabetes.com/ ), ezen a linken meg tudjátok nézni az eredményt:

http://www.kerdoivem.hu/res/23084592028675/

Üdv,
Remka
 
Oldal tetejére