Insulinpumpa

Szabolcs

Új tag
Pontosítok:bolus nélkül nem tanácsos enni. Ahogy az előbb Kmolli is leírta, jól eltalált hosszú távú inzulin esetében, ez szűk keretek között megvalósítható volt.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!
Most igazán pörög az oldal, megpróbálok minél több választ adni, amit kérdeztetek.
lizzi, köszi a kérdést. A Flex Link tűnél miután leveszed a tűről a védősapját, a tapaszos részről le kell venni a fóliát, és merőlegesen beszúrni a tűt. Ahogy ezt beszúrod, máris a bőrödhöz ér a tapasz ragacsos része, ekkor lehet kihúzni a fémtűt.
Az, hogy te még "csak" másfél hónapos pumpahasználó vagy, nem jelenti azt, hogy ne lennének nagyon jó ötleteid, vagy tanácsaid. Én amikor megkaptam a pumpát, napra pontosan egy hónap múlva repülőre ültem, és közel egy hónapot töltöttem külföldön, 9 órás időeltéréssel. Nem állítom, hogy nem voltak ingadozások, mert voltak, de szerintem a pumpával jobban ki tudtam védeni, mint ahogyan a pennel tettem volna. Itthon az orvosom féltett, hogy ilyen kevés pumpás tapasztalattal elmegyek a világ végére, de én így utólag is azt mondom, hogy nem lebecsülendő egy "kezdő" tapasztalata. Úgyhogy semmiképp ne érezd magad emiatt kevesebbnek, nagyon jók a gondolatmeneteid, és a tapasztalatok, amiket megosztasz velünk.

Molli!
Az én dokim mindig felhívja a figyelmemet, hogy ha változtani akarok a bázison, (de a bólusnál is) akkor azt csak akkor tegyem, ha két-három napon keresztül a mért eredmény ennek a helyességét igazolja. Azonkívül pl. ha délután 3 óra körüli értékeken szeretnél változtatni, akkor már 3-4 órával "előbbre" kell gondolkodni (ez kb. az ebéd előtti időszak). Tehát egy változtatás eredménye a következő 2-3-4 órában fog megmutatkozni. Vannak esetek, amikor egy-egy vátoztatás, rossz gondolatmenet (pl inzulin túl,- vagy aluladagolás, diétahiba) csak a következő étkezés után jelentkezik (jelen esetben vacsora). Ekkor könnyen abba a hibába lehet esni, hogy azt gondoljuk, hogy az előző, pl. fél órával ezelőtti étkezésnél (vacsora) rontottunk el valamit. Holott jóval korábbra kell visszamenni, két étkezéssel korábbra (az ebéd, és az előtte lévő időszak). Én ezt mindig nehezen fogadtam el, de jópár eredményemen megmutatta a dokim, hogy igaza van. Igaz ő megtanulta a "nagykönyvből", mi meg a nap 24 órájában megtapasztalunk, és néha bizony nagyon rácáfolunk arra a bizonyos nagykönyvre. A doki tudásából és a saját tapasztalatból kell kihozni magunkból a legtöbbet. Én a magam részéről nagyon instabil cukorbeteg vagyok, de a pumpának köszönhetően két év alatt a HbA1c szintem a 14%-ról lement 8,1%-ra. Még azért nem dőlhetek hátra, ez még mindig jóval fölötte van az elvárható 6,5-7%-nak.
Üdv mindenkinek: Kata
 

lizzi

Őstag
Köszi a válaszodat kata!Van 1 db. 8 mm.-es Flex Linkem kipróbálom holnapután!Te mióta vagy diabos?Az én HbA1c-m is 7,9 volt utoljára remélem pumpával jobb lesz, mert Start jelre várunk ,de nagyon!!
 
H

hypohonder

Vendég
Üdvözlet mindenkinek!
Kedves lizzi, tényleg nagyon okosakat írsz, csak így tovább. Jó a stílusod, gratulálok. Összecseng a véleményünk, hogy a diétát a pumpával is tartani kell, noha egyszerűbb kezelni vele a fegyelmezetlenségeinket.

Kmolli kapcsán érdekes, hogy nem mondták neki az inzulin szobahőmérsékletre való felmelegedésének szükségességét, mivel ez alapszabály. A ROCHE-pumpák kézikönyveiben (haszn.ut.) ez benne van. Még egy dolog: a fecskendőben, mielőtt kezdenéd felszívni az inzulint, először a dugattyút végig kell húzni, mert van benne egy olyan anyag, ami maga is a buborékképződés és a habosodás ellen hat, s így az feltapad a fecskendő belső falára. De lényeges a szérum hőmérséklete és az is, hogy - mint korábban írtam - nem gyorsan, kapkodva kell átszívni. Van úgy, hogy ha várható a patroncsere, én már akár egy nappal is korábban kiveszem a hűtőből az inzulint.
Mint korábban írtam, nálam is mutatkozott és a mai napig is ez a helyzet (pedig ROCHE-os vagyok!!!), hogy a kutyát sem érdekli a cégtől, hogy mi van velem. Tehát országosan igen eltérőek a tapasztalatok. Az én un. pumpatréneremet a diabetológusom sem látta kora tavasz óta, pedig a kb 8 fős csapatból egy kivétellel mindenki ROCHE-os...
Éppen ezért is ejt gondolkodóba, hogy váltok a Medtronic-ra, mert ott meg éppen ellenkezőek az orvosom tapasztalatai. De Kmolli meg épp ennek ellentmondó benyomásokat írt le. Szóval nehéz eligazodni.

Legutóbbi HgbA1c-m 7,1 volt. Kautzky dr. szerint megfigyelhető a vizsgált adatokból, hogy minél régebbi pumpás valaki, a kezdeti javulás után egyre rosszabb eredményeket produkál...

Valamikor régen téma volt itt az alkohol hatása a vércukorszintre. Nyilván nem a likőrökre meg a tokaji aszúra kell gondolni, de valóban van vércukorszint-csökkentő hatása. Ezért aki akár napközben,. akár este rendszeresen és esetleg nagyobb mennyiségben fogyaszt cukorbeteg létére alkoholt, az számolhat egyébként nem megmagyarázható hypóval! Sok esetben az esti italozás után ez is lehet magyarázata a hajnali hypóknak.

Jó hétvégét mindenkinek!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Az én un. pumpatréneremet a diabetológusom sem látta kora tavasz óta, pedig a kb 8 fős csapatból egy kivétellel mindenki ROCHE-os...
Éppen ezért is ejt gondolkodóba, hogy váltok a Medtronic-ra, mert ott meg éppen ellenkezőek az orvosom tapasztalatai. De Kmolli meg épp ennek ellentmondó benyomásokat írt le. Szóval nehéz eligazodni.

Az történt időközben, hogy az eddigi Medtronicos nő elment és jött helyette egy új nő. Aki nagyon nagyon aranyos, elég jófej, de alig 1 hónapja van itt (mikor 1 hete voltam ott, akkor találkozott vele először Kautzky), szóval annyira kezdő szegénykém, hogy nem tud egyszerűen válaszolni sok kérdésre. De lehetséges, hogy hamar be fogja hozni ezt lemaradását, ő is cukros, de még nincs pumpája, de szerintem ez így nem fog menni, kell, hogy legyen pumpája (elvileg akar is...), különben nagyon hiteltelen lenne ez az egész. Szóval lehet, hogy meg fog ez változni, én még várnék egy kicsit a helyedben a váltással, legalább annyit, hogy sikerül-e ennek a nőnek elsajátítania mindent időben.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Molli!
Az én dokim mindig felhívja a figyelmemet, hogy ha változtani akarok a bázison, (de a bólusnál is) akkor azt csak akkor tegyem, ha két-három napon keresztül a mért eredmény ennek a helyességét igazolja. Azonkívül pl. ha délután 3 óra körüli értékeken szeretnél változtatni, akkor már 3-4 órával "előbbre" kell gondolkodni (ez kb. az ebéd előtti időszak). Tehát egy változtatás eredménye a következő 2-3-4 órában fog megmutatkozni. Vannak esetek, amikor egy-egy vátoztatás, rossz gondolatmenet (pl inzulin túl,- vagy aluladagolás, diétahiba) csak a következő étkezés után jelentkezik (jelen esetben vacsora). Ekkor könnyen abba a hibába lehet esni, hogy azt gondoljuk, hogy az előző, pl. fél órával ezelőtti étkezésnél (vacsora) rontottunk el valamit. Holott jóval korábbra kell visszamenni, két étkezéssel korábbra (az ebéd, és az előtte lévő időszak). Én ezt mindig nehezen fogadtam el, de jópár eredményemen megmutatta a dokim, hogy igaza van. Igaz ő megtanulta a "nagykönyvből", mi meg a nap 24 órájában megtapasztalunk, és néha bizony nagyon rácáfolunk arra a bizonyos nagykönyvre. A doki tudásából és a saját tapasztalatból kell kihozni magunkból a legtöbbet. Én a magam részéről nagyon instabil cukorbeteg vagyok, de a pumpának köszönhetően két év alatt a HbA1c szintem a 14%-ról lement 8,1%-ra. Még azért nem dőlhetek hátra, ez még mindig jóval fölötte van az elvárható 6,5-7%-nak.
Üdv mindenkinek: Kata
Ez érdekes, mert mondjuk az éjjeli beállításom szépen működik, azaz 0-3-ig 0.3 egység és utána 8-ig 0.6 egység és pontosan ezekben az időszakokban 0-3-ig mindig alacsony, majd hirtelen elindul felfelé reggel 8-ig és így azt is ki tudtam küszöbölni. Ja és éfjél előtt 0.6 egységen vagyok, mert addig magasabbak voltak az értékeim, de most jók. Szóval ez tényleg érdekes, én még nem vettem észre, hogy valóban 3-4 órával előre kellene már a bázist állítani (ezek szerint akkor nekem este 9től kéne csökkenteni a bázist, ha azt akarom, hogy 0-3 között ne hipózzak? mert az biztosan nem működik, kipróbáltam már az elején).
Drukkolok, hogy mihamarabb sikerüljön a 8.1-et és még csökkenteni egészen 7 alá!!! :)
 
H

hypohonder

Vendég
Másodszor próbálom megjeleníttetni ezt a szöveget, remélem sikerül...
Szóval, kedves Kmolli, azért van ez, mert az ember megszokja és nem figyel sem magára eléggé, sem a pumpára. Tehát itt sem az időjárás meg a széljárás miatt emelkedik a Hgba1c, hanem magunk miatt. Én pl. penes és kezdő pumpás koromban 6,4-6,8-as értékek között lavíroztam, most meg az elmúlt három mérés eredménye 7,2-7-7,1 volt. Az ember hanyag!
Egyébként a korábbi írásomból kimaradt lizzivel kapcsolatosan az, hogy teljesen egyetértek a CH-inzulin arány kapcsán általa leírtakkal. Szerintem is nagyon fontos ennek megtalálása, mert enélkül lehetetlen a bevitt CH hatásainak a kezelése. Ez pedig a bolussal történik alapvetően, tehát annak megfelelő inzulint kell beadni, amennyi CH elfogyasztassz.
Ez belőhető tapasztalati úton, néhány méréssel. Van aztán a másik módszer, hogy a beállított napi CH mennyiséget és a napi bolus mennyiséget állítod arányba, s az is jó eredményt kell, hogy adjon. Nálam pl. 10 gr CH = 1 egység inzulin arány jött ki, igaz, hogy a H-Tronnal 0,5 és 1 egységeket lehet csak bolusban adni. Ha azt nézem, hogy 180 gr CH a napi szükségletem, a bolus pedig 4-7 egység, annak az átlaga 5,5: 3x5,5= 16,5, tehát az 1 egység/10 gr CH majdnem pontosan megvan.
Orvosok persze szintén felállítottak ilyen arányokat, s ők is a napi inzulinszükségletből indultak ki. Vannak ilyen táblázataim, akit érdekell, annak emil-mellékletben meg tudom küldeni.
Az én pumpatrénerem tavasszal beteg volt, de előtte sem meg azóta sem láttam a színét. Ennyit róla...
Jó hétvégét mindenkinek!
 
Jó sok hozzászólás született :D , lenne nekem is néhány - talán hasznos - gondolatom:
Hipo utáni somogyit ki lehet védeni vagy legalábbis csökkenteni, ha a hipo után kb. fél - 1 órával mérsz és a vércukoremelkedés nagyságától függően plusz bólust adsz be. Hogy mennyit, azt ki kell kísérletezni.
Ha a pumpával eszel, akkor szinte mindig kell bólust is adni. Ez alól nálam csak akkor van kivétel, ha túl sok a bázis és lefelé megy a vc. (pl. kisebb mozgásnál, amikor nem csökkentem a bázist)
Ha a pumpával jól vagy beállítva, akkor annyiszor ehetsz naponta ahányszor akarsz és a ch mennyiség is viszonylag tág határok között változtatható, csak a megfelelő mennyiségű bólust be kell adni - ez mindenkinél más, ki kell kísérletezni.
A szerelék és patroncserét nem feltétlenül kell egyszerre csinálni. A kanült sem kell feltétlenül cserélni a "csővel", bár kétségtelen, hogy így a praktikus a csomagolás miatt. A megfelelő légtelenítésre kell ügyelni és akkor nyugodtan lehet a régi kanülre is csatlakoztatni. Egyszer a medtronicos képviselő előtt is így csináltam és nem ellenezte. Nyilván ők ezt nem ajánlják, mert (talán) könnyebb hibát elkövetni a légtelenítésnél, ha nem figyel oda eléggé az ember.
A pumpát meg kell szokni a szervezetnek, hiszen itt egész más az inzulin hatása, mint a bázisinzulinoknál. Újra ki kell kísérletezni, hogy milyen ok milyen hatással van a vércukorszintre.
Kmolli, pár napi tapasztalat után ne add fel, néhány hét a szervezetnek is szükséges, hogy hozzászokjon a pumpához. Egy csomó hatásra másképp fog reagálni a vércukrod, mint a penes kezelésnél, ezeket majd ki kell tapasztalnod, de utána biztos, hogy jobban kézben fogod tudni tartani a vc szintedet. Főleg kisgyermek mellett, én úgy érzem, hogy pumpával sokkal könnyebb. Bizonyos esetekben el se tudnám képzelni a penes kezelésnél hogy oldanám meg, pedig nekem mint apának könnyebb.

Hypohonder, a vércukoreredményeket valóban elsősorban az életmód (diéta, mozgás...) befolyásolja, de némely embernél nem elhanyagolhatók a külső körülmények sem, pl. az időjárási frontok - ezt többen tapasztaljuk, te szerencsés vagy, ha nem annyira érzékeny a szervezeted. A frontok egyébként a vérnyomásra, közérzetre is hatással vannak egyes embereknél.
A pumpásoknál a HbA1c eredmények későbbi romlása szerintem is nagymértékben függ attól, hogy a jó eredmények láttán az ember egy kicsit lazít a szabályok betartásán. De ha megint szigorúan odafigyel mindenre, akkor javulnak az eredmények is.
 
H

hypohonder

Vendég
Kedves Csrob1, van igazad, persze "nem vagyunk egyformák", amint azt már számos alkalommal megállapítottuk. De azt azért ne mondja senki nekem, hogy egy normál szintről (mondjuk 5-6-ról) a széljárás vagy a front hatására megy fel a cukra bárkinek is húsz fölé. Ahhoz azért igencsak oda kell tennie magát is... Ott már más is dolgozik!

Úgy látszik, hogy abban is szerencsés vagyok másokhoz képest, hogy a néhány oldallal ezelőtt írt problémáktól eltekintve másfél év alatt egy kezemen meg tudnám számolni, hogy hányszor kellett kanült vagy szereléket cserélnem "idő" előtt, azaz az előírt 3 napon belül.

Egyébként a jelzett táblázatok a fórumon fennlévő legalább két további személynek is megvannak, lehet, hogy tőlük már meg is kaptátok. Használjátok eredménnyel, ha így van.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Szerintetek mit rontok el ezek szerint folyton? Merthogy, ahogy olvasom, eléggé egyedül vagyok ezzel a rossz-helyre-szúrom-a-kanült dologgal. Már megint a beszúrás után 2 órával csipog a pumpa, hogy beadás nincs és persze nem is volt, mert már megint 15 volt a cukrom!!! Megint át kellett szúrnom máshova, de komolyan nem értem ezt, van ötletetek?
 

bogácsa

Új tag
Szerintetek mit rontok el ezek szerint folyton? Merthogy, ahogy olvasom, eléggé egyedül vagyok ezzel a rossz-helyre-szúrom-a-kanült dologgal. Már megint a beszúrás után 2 órával csipog a pumpa, hogy beadás nincs és persze nem is volt, mert már megint 15 volt a cukrom!!! Megint át kellett szúrnom máshova, de komolyan nem értem ezt, van ötletetek?

szia!
kezdetben több szereléket használtam én is.
ahogy múlik az idő, majd kitapasztalod 90%os biztonsággal, merre mennek az erek a bőr alatt, hol érzékenyebb a bőr és hol lehet tovább benne a kanül. nekem plö a combomon kívül, kb 10 cm-rel a comb töve alatt a legjobb a kanül, most legutóbb 5 napig volt egy helyen a kanül és nem gyulladt be, illetve az 5. nap végére jelentkezett az h nem tökéletes az inzulin felszívódása, de szerencsére időben elcsíptem még a vc-omat és cseréltem gyorsan kanült->már készültem a cserére.
de van olyan h 2 nap alatt már begyullad az alkoholos fertőtlenítés és gondos, óvatos kanül-kerülés mellett is. ki érti ezt...elfogadom és vállalom a macerát, mert az életem a pumpa óta egy egészséges emberével azonos színvonalú, lelkileg mindenképpen jobb!
a szerelék és a kanül....azt cserélem, amire éppen szükség van!és nem dobom ki a megmaradt vezetéket sem. úgyis van h előbb cserélek patront mint kanül ill nem feltétlenül cserélek egyszerre, csak nagyon ritkán jön úgy ki a lépés.
gyerkőc elől dugd el a vezetéket...ruha alá, hordd a zsebedben a pumpát ha teheted. én még a vezetéket is berejtem a zsebbe, amennyire csak tehetem!

nem vagy egyedül!
ezen a kezdeti "bénaságon" mindenki átesett és utólag mikor profi leszel ebben is, akkor nevetve nézel vissza!
 
... egy normál szintről (mondjuk 5-6-ról) a széljárás vagy a front hatására megy fel a cukra bárkinek is húsz fölé.
Én sem erről beszélek, hanem olyan esetekről, amikor nem tudom levinni a vércukromat 9-10 alá még a szokásosnál jóval nagyobb plusz korrekciókkal sem. Ilyen eset gyakran előfordul pl. hidegfront előtti és alatti napokon nálam.
 
Már megint a beszúrás után 2 órával csipog a pumpa, hogy beadás nincs és persze nem is volt, mert már megint 15 volt a cukrom!!! Megint át kellett szúrnom máshova, de komolyan nem értem ezt, van ötletetek?
Nekem az a furcsa, hogy miért csak 2 óra múlva csipog, hogy nincs beadás. A 15-ös vc. arra utal, hogy tényleg nem volt már kb. 1,5-2 órája.

Beszúrás után adsz-e plusz bólust a kanül légtelenítésére (a kihúzott tű "helyére") ? Én ilyenkor 0,5-1 E-t adok a vc-tól függően.
 
H

hypohonder

Vendég
Kedves Csrob1, egyetértek Veled, ez tényleg lehet fronthatás. Csak tudod nagyon sokan közülünk nem erről panaszkodnak, hogy nem megy le a cukor csak nagy nehezen egy szintről, hanem azt nem értik, mert miért lennének önmagukhoz is őszinték, ha másokhoz sem azok, hogy miért ment fel 22-re? Holott jól tudják, hogy valamilyen szintű diéta betartása is olyan távol van tőlük, mint Makó Jeruzsálemtől...
Kedves Kmolli, nagyon érdekes, amit írsz, mert ez komoly probléma. Én nem ismerem a Medtronic (ha jól emlékszem, neked ilyen pumpád van) szerelékeket, de lehet, hogy rossz helyre szúrod, és azért nem jutsz inzulinhoz, vagy eltömődött a kanül. De az sem kizárt, hogy az infúziós cső megtörik valahol, és ezért nem jut a szervezetedbe a nedű. Ehhez kellene egy jó "pumpatréner", aki ismeri a cucc jellemzőit és tanácsot tud adni a probléma kiküszöböléséhez.

Derűs, gondtalan hetet kívánok mindenkinek!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Lizzi, bocsi, hogy csak most reagálok. Én 13 éve vagyok cukorbeteg, és két éve pumpás.
Az eltömödés miatti riasztás sajna tényleg csak néhány óra múlva szokott jelezni, ezt a használati útmutatóban írják is. Valószínű azt nem tudták a pumpánál megoldani, hogy időben jelezzen. Egy alkalommal jelzett nekem elakadást még a HTron Plusnál. Gyorsan megmértem a cukromat, rendben volt, és próbaképpen adagoltam inzulint úgy, hogy nem volt rámcsatlakoztatva, és gyönyörűen kicsöpögött a beállított bólus. Nem foglakoztam vele, mert nem volt rendszeres, és cukrom is rendben volt.
Két hétig nem tudok fórumozni, mert szabin leszek szerdától.
Molli, priviben leírtam a telszámomat, hívhatsz bármikor. Csrob1, privit te is kaptál.
Üdv: Kata
 
H

hypohonder

Vendég
Ez sem így van, nálam legalább is az eltömődést azonnal jelezte a gép, amikor ez előfordult...egyébként így is lenne logikus, nemde?
Jó lesz az a két hét szünet a fórumnak is, nem? Hátha ez alatt magunktól is rájövünk egy-két dologra...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kedves Csrob1, egyetértek Veled, ez tényleg lehet fronthatás. Csak tudod nagyon sokan közülünk nem erről panaszkodnak, hogy nem megy le a cukor csak nagy nehezen egy szintről, hanem azt nem értik, mert miért lennének önmagukhoz is őszinték, ha másokhoz sem azok, hogy miért ment fel 22-re? Holott jól tudják, hogy valamilyen szintű diéta betartása is olyan távol van tőlük, mint Makó Jeruzsálemtől...
Kedves Hypohonder! Ismerek olyan cukrost, akinek valóban úgy szokott felmenni a cukra, hogy abban bizony semmilyen diéta hiba és kezelési hiba nincsen. Nekem például a menstruáció előtt szokott ilyen lenni, bár nem 20-ra megy fel, csak 14-15-re, de olyankor valóban ok nélkül történik ez. Gyerekeknek is sokszor nehezebb a sok hormon miatt.
Kedves Kmolli, nagyon érdekes, amit írsz, mert ez komoly probléma. Én nem ismerem a Medtronic (ha jól emlékszem, neked ilyen pumpád van) szerelékeket, de lehet, hogy rossz helyre szúrod, és azért nem jutsz inzulinhoz, vagy eltömődött a kanül. De az sem kizárt, hogy az infúziós cső megtörik valahol, és ezért nem jut a szervezetedbe a nedű. Ehhez kellene egy jó "pumpatréner", aki ismeri a cucc jellemzőit és tanácsot tud adni a probléma kiküszöböléséhez.

Derűs, gondtalan hetet kívánok mindenkinek!
Kautzky kijelölte a helyet, ahová szúrhatom, pontosan odaszúrom, ebben biztos vagyok, hogy nem a hely rossz. Azaz inkább úgy mondom, hogy senki sem mondott olyasmit, hogy mondjuk a hasamon olyan helyre ne szúrjam, ahol összegyűrődik a bőr (háj...), ha leülök például. Szerintem ez lehetett a probléma ugyanis. Megtört a kanül, bent a hasamban. Ez pedig azt jelenti, hogy nem olyan jó mindőségű a kanül. Ugyanis 171cm vagyok és 62 kiló, azért elképzelhető, hogy mondjuk normális mértékben van háj a hasamon és az normális mértékben redőzik is, tehát biztosan nem én vagyok a rossz alany.

Szeretnék még annyit írni, hogy nyilván sokan azt gondolják most rólam, hogy kényeskedő vagyok, hiszen ezek a dolgok megtanulhatóak és legyek türelemmel. Sajnos azt tudom nehezen elfogadni, hogy volt egy nagyon jól beállított, jól menedzselhető (számomra) cukrom, átlag 4-5-6-os értékekkel, akkor ettem és azt, amit akartam, annyiszor, ahányszor csak akartam, sohasem kellett felkelnem se reggel, se este beadni a bázist (mivel este 21:30.kor adtam és reggel 9kor, nem alszom el este sem előbb és reggel sem alszom 9ig sosem), ja és simán nassolhattam 1-1 falat akármit külön korrekció nélkül. Erre most egyelőre 7-8-as cukraim vannak, szívok ezzel az egész szerelék-kanül dologgal és kötöttebb az életem amiatt, hogy nagyon durván figyelnem kell, hogy mit, mikor és mennyit eszem, hogy hányszor emeltem fel a gyereket (!), hogy mennyi időt ültem - ezek most mind nagyon durván érintik a cukor-anyagcserémet és eddig ez sosem volt így. (biztos emlékeztek, azért kellett a pumpa, mert levemirrel elvileg nem vállalhatok gyereket) Szóval ilyen helyzetben kicsit nehezebb elfogadni ezt az egészet. Mindenesetre 1 hónapot adtam magamnak: ha nem áll be 5 körülre a cukrom és nem szokom meg ezt az egészet, akkor marad a levemir. Egy baba szempontjából sokkal fontosabbak a jó cukrok, mint egy olyan inzulin, amivel mégcsak kevesen szültek (de mégsem lett bajuk a babáknak). Na, de próbálkozom még a pumpával, még van majdnem 3 hetem.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nekem az a furcsa, hogy miért csak 2 óra múlva csipog, hogy nincs beadás. A 15-ös vc. arra utal, hogy tényleg nem volt már kb. 1,5-2 órája.

Beszúrás után adsz-e plusz bólust a kanül légtelenítésére (a kihúzott tű "helyére") ? Én ilyenkor 0,5-1 E-t adok a vc-tól függően.
Mivel egy csomagban van a kanül és a vezeték, hát kicserélem a vezetéket is, amit nyilván légtelenítek, ami légteleníti a tűt.
Nos igen, engem is meglep, hogy miért 2 óra múlva jelez?? Erre írtam, hogy ugye pont egy terhességnél ez nagyon durva lehet! Nem is értem ezt. De azt el tudom képzelni, hogy mivel az inzulin úgy tudom, összenyomható valamennyire, ezért kb pont 2 óra múlva lehetséges, hogy a dugattyú már nem tud tovább nyomni (addig adtam be mondjuk 2.5 egységet összesen, ez igen kevéske).
 
Mivel egy csomagban van a kanül és a vezeték, hát kicserélem a vezetéket is, amit nyilván légtelenítek, ami légteleníti a tűt.
Beszúrás után, miután kihúzod a tűt, még kell adni 0,5 E-t - nekem így tanították és a gyakorlati tapasztalatom szerint is szükséges. Ha ez elmarad, nálam jelentős vc emelkedés következik.
Valóban nem szerencsés, ha a kanülnél összegyűrődik a bőr... Bár nekem az a tapasztalatom, hogy szinte minden körülményt elvisel a kanül. Lehet, hogy ki kellene próbálnod más méretűt vagy típusút. Milyent használsz? Nekem kezdettűl fogva Quick Set (MMT-392) 9 mm-es van, ami bevált. Ha gondolod, tudok adni kipróbálásra.

De azt el tudom képzelni, hogy mivel az inzulin úgy tudom, összenyomható valamennyire, ezért kb pont 2 óra múlva lehetséges, hogy a dugattyú már nem tud tovább nyomni (addig adtam be mondjuk 2.5 egységet összesen, ez igen kevéske).
Valóban, ez lehet magyarázat. Nekem eddig csak olyan volt, hogy bólusnál jelzett "nincs adagolás"-t, az meg egyszerre nagyobb mennyiséget jelent. Ilyenkor mindig több kisebb részletben sikerült beadni a szükséges bólust, a bázissal viszont nem volt gond. Bázis esetén, ha teljes az eltömődés, akkor idő kell a megfelelő ellennyomás kialakulásához, hogy a pumpa érzékelje.
Úgy gondolom, a te helyzeted tényleg annyival nehezebb, mint a legtöbbünké, hogy neked egy jól beállított kezelést kell lecserélned a pumpára és ezért joggal el is várod, hogy legalább olyan jó beállítást sikerüljön elérni. Ez sokkal nehezebb, mint pl. nálam, amikor egy viszonylag rossz beállítást (abban az időben a rendelkezésre álló inzulinokkal azt lehetett) kellett "javítani". Én így is közel 3 hónap után mondtam azt, hogy elértük azt az eredményt, amit a pumpától elvártam. (Most pedig már vissza sem adnám, pedig már van lantus meg levemir...) A mostani "kezdeti" problémákra biztos, hogy meglesz a megoldás, utána pedig "csak" figyelni kell, hogy milyen változásra mik a szervezet reakciói és azt hogyan kell kezelni.
 
Oldal tetejére