Insulinpumpa

Sani

Új tag
Kedves Timi!

Köszönjük szépen a tájékoztatást.
Arra nincsen tapaszatlatod, hogy van-e olyan inzulinfajta, amelyikre különösen jellemző a levegősödés? Mert nekem az Apidrával nagyon ritkán vannak 'levegős gondjaim'. Patronfeltöltésnél légtelenítek, aztán nincs is rá szükség. ( bár lehet, hogy -tudatlanul is- megfelelő módon töltöm fel. Na meg persze rendesen légtelenítek. Biztosan marad benne minimálisan, de nagyon ritkán veszem észre a cukromon vagy a kanülön, hogy bubi lenne benne.)
 
Kedves Sani!!

Hát látszik, hogy mindenki más!!
Mint azt leírtátok az edukáció- ban!
Csak arra akarok rámutatni, hogy amikor én az apidrát használtam, azzal nagyon sok volt az apró bubik a patron falán, de nem a csőben, átszíváskor.
Apidrából nem sikerült nekem 300 E-et soha átszívnom, 1 patronból, sőtt inkább 295-290 körűlre sikerült.
Most novorapidot adagol a pumpám, és ezzel van olyan hogy 310 E-et sikerül áttolni!
Természetesen tudjuk, hogy a nyomás és a hasonlók miatt - amit már az előző oldalakon nagyon sokszor kitárgyaltatok - szinte kivétel nélkül mindíg lesz bubi a patronomban menet közben! NEKEM!!:D
De addig amíg csak a patronban van nem szoktam fölöslegesen az inzulint kipocsékolni, csak akkor, ha már a csőben látom a buborákot, vagy az összetételnél.

Timi

u.i: talán sikerült elküldenem az újjjjj patron képét!!
 

Csatolások

  • patron.jpg
    patron.jpg
    18.8 KB · Olvasás: 16

Sani

Új tag
Kedves Timi!

Az én patronom az 2 ml-es, de én is úgy szoktam eljárni, ahogyan Te. Csak akkor légtelenítek, ha már a csőben látom a bubit. De mivel a cukimon nem szoktam észre venni, gondolom nem árt az a pár 'nagyon mini bubi', ami mégis bejut - ha bejut - a szervezetembe.:???:
 

teca70

Új tag
Sziasztok!Most irok először.Kislányom 5 éves, egy éve cukorbeteg.4 hete van inzulinpumpánk./accu_chek spirit/.Rettentő nagy reményeket fűztünk hozzá,de bizony vannak néha kiugró értékeink.ez mindenkinél igy van?Mi nagyon Megijedtünk,hogy talán mi nem csinálunk valamit jól?Bizos,hogy ennyi idő alatt nem lehet elsajátitani az egész pumpa hásznalátát,de kiváncsi lennék rá,hogy kb.mennyi idő az amikor már biztosabban tudjuk,hogy adott helyzetben épp mit kell tenni.Nagyon köszönök előre is minden hasznos tanácsot.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sziasztok!Most irok először.Kislányom 5 éves, egy éve cukorbeteg.4 hete van inzulinpumpánk./accu_chek spirit/.Rettentő nagy reményeket fűztünk hozzá,de bizony vannak néha kiugró értékeink.ez mindenkinél igy van?Mi nagyon Megijedtünk,hogy talán mi nem csinálunk valamit jól?Bizos,hogy ennyi idő alatt nem lehet elsajátitani az egész pumpa hásznalátát,de kiváncsi lennék rá,hogy kb.mennyi idő az amikor már biztosabban tudjuk,hogy adott helyzetben épp mit kell tenni.Nagyon köszönök előre is minden hasznos tanácsot.
Az én véleményem szerint mindenkinél beállítható a pumpa (aki nem allergiás a kanülra vagy nincsen egyéb ilyen fizikai akadálya a pumpának), szóval innentől kezdve egyéni, hogy kinél, mikor és hogyan találjuk meg a megfelelő beállítást. A 4 hét szerintem kevés, főleg egy gyereknél. Sokaknak sikerült néhány hét alatt, de sokaknak fél év is kell hozzá, szóval még bőven van időtök :) Ird le nyugodtan, hogy mi a pontos probléma, mikor és mennyire megy fel, mennyi bázis és bolus mellett, biztosan sokan fogunk tudni tanácsokat adni nektek, hátha hasznosíthatsz valamit belőlük.
 

Sani

Új tag
Kedves Teca!

Leírok egy pár gondolatod, ami a soraid olvasása után eszembe jutott:

- nagyon fontos, hogy a bázis adagok jól be legyenek állítva : ha mindig ugyanabban az időben megy fel a cukra, akkor a bázis nincsen jól beállítva
- a bevitt Ch-hoz megfelelő mennyiségű inzulint adjatok
- mozgásnál bele kell számolni a hypo lehetőségét, és ezáltal a Somogyi hatást is
- még csak 1 éve cukros, lehet, hogy csak most értek bele a totális fázisba, amikor is már a szervezete nem termel több inzulint, és ilyenkor meg szokott növekedni a bevitt inzulin-mennyisége ( bár ilyenkor nem csak néha lennének kiugró értékek)
- bármikor életünk folyamán változhat az inzulinigényünk, (pl. súlynövekedésnél, feszültség alatt, stb.) ----> lehet, hogy gyermeked fejlődött és ezért több inzulin kell( <-----viszont akkor megint nem csak néha lenne magas a vércukor )

Próbáljatok kontrollt csinálni, és akkor talán kiderül, mi a hiba. Nálatok több lehetőség is felmerül, így nincsen könnyű dolgotok. De szép lassan ki tudtok zárni lehetőségeket.
 

teca70

Új tag
Köszi a gyors választ.A 4 hét alatt volt már,hogy este felment 26 közelébe,ilyen cukra még penes kezeléssel sem volt.Gyors kanül csere,de nagyon lassan állt vissza az értéke.Ma pl. ebéd után 17 volt.Nem igazán tudom időszakhoz kötni.felmerült a kanül érzékenység is,de vannak napok,hogy tök jók az értékei.Minimális értékekkel müködik 0,3 óránként éjszaka 0,2.Bubisodásra is nagyon figyelünk.A bólusaink R:1,5E.T:0,5E,E:2,5E,U:1E,V:1E.Amikor megyfigyelhető,hogy többször felmegyaz a vacsora utáni.De ez sem mérvadó pl. most 4,3 volt. Jöhetett a nagyobb utóvacsi,pici lánykám nagy örömére. Erről nem szivesen mond le.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Köszi a gyors választ.A 4 hét alatt volt már,hogy este felment 26 közelébe,ilyen cukra még penes kezeléssel sem volt.Gyors kanül csere,de nagyon lassan állt vissza az értéke.Ma pl. ebéd után 17 volt.Nem igazán tudom időszakhoz kötni.felmerült a kanül érzékenység is,de vannak napok,hogy tök jók az értékei.Minimális értékekkel müködik 0,3 óránként éjszaka 0,2.Bubisodásra is nagyon figyelünk.A bólusaink R:1,5E.T:0,5E,E:2,5E,U:1E,V:1E.Amikor megyfigyelhető,hogy többször felmegyaz a vacsora utáni.De ez sem mérvadó pl. most 4,3 volt. Jöhetett a nagyobb utóvacsi,pici lánykám nagy örömére. Erről nem szivesen mond le.
Teca, a kanül érzékenység pont ilyen kiszámíthatatlan. Azaz, ha eltömődik, kicsit begyullad, kis allergia lép fel vagy csak belealvad egy kis vér, csak akkor van baj - magas érték, különben nem és ez napszaktól tök független. Mennyi időnként cseréltek kanült? Van többféle kanül, lehet, hogy érdemes lenne kipróbálni másik kanülöket is. A kezelőorvos mit mond?
 

Sani

Új tag
Kedves Teca!

Leírtad, hogy milyen adagokat adtok bólusként. Akkor, gondolom pontosan az is ki van számolva, hogy mit és mennyi ch-t eszik ilyenkor. ???
Én úgy szoktam csinálni, hogy ha magas értékeket mérek ( megmagyartázhatatlanul), akkor evés előtt jó vc, evés után 1,5 órával is mérem, és ha jó, akkor nem a bólus adaggal van a baj.Ha később megy fel a cukra, akkor a bázison kell állítani.
A pumpának az a lényege, hogy bevitt ch nélkül ( és bólus nélkül) is biztosítsa a szervezet számára a szükséges inzulint úgy, hogy normoglikémiás értékeket mérjünk.
Különben minden kezdet nehéz:(, de biztosan bele fogtok jönni :).
 
H

hypohonder

Vendég
Kedves Teca, nem tudom, hogy milyen instrukciókat kaptatok az orvostól a pumpa-beállításkor, de tudnod kell, hogy ez teljesen más módszer, mint a pen. Itt nem szükséges naponta ötször-hatszor enni, igaz, gyermekről lévén szó nem kifogásolható ez sem - másnál sem, ha úgy érzi, hogy szüksége van rá.
A bólust az elfogyasztott CH-hoz kell mérni, nem megszokásból kell adni. Tehát ha 20 g CH-t fogyaszt a gyermeked, akkor nem biztos, hogy elég az 1 vagy 2 E inzulin - ehhez jó, ha tudjátok a CH-inzulin arányt, azaz azt, hogy 10 g CH-t hány egység inzulinnal lehet "kordában" tartani. Sokszor az sem mindegy, hogy milyen bólust alkalmaztok, mert nem az azonnali a legjobb megoldás, inkább a kiterjesztett vagy kombinált a célravezetőbb...
Nem árt néha, belátásotok szerint akár egész napos, akár csak éjszakai kontrollt csinálni, azaz étkezés nélkül mondjuk 2 óránként mérni a cukrot, és a cukor változása vagy állandó szintje megmutatja, hogy a bázis jól van-e belőve...
Nyugodtan kérdezz bármit, ami a pumpával kapcsolatos, itt biztos, hogy tapasztalt betegektől fogsz a kérdésekre válaszokat kapni.
Sok sikert a pumpához!
 

zsuzsa

Új tag
Teca az én kisfiam 4 éves másfél éve cukorbeteg lassan fél éve pumpázunk, Metronicos pumpánk van. Nekünk pennel nagyon rosszak voltak az értékek, tehát ahhoz képest rögtön sokkal jobb lett, de ugyanígy végigmentünk egy válltozó időszakon. Bizony voltak magasabb értékei, amikor kezdtem elbizonytalanodni, hogy jó is ez a pumpa.
De nem a terápiával volt a gond, hanem tapasztalgatni kellett, állítani kellett, hónapról hónapra. Most egy ideje nagyon jó volt, rendeződött a helyzet, hízott 2 kg ot, és most valószínű ennek köszönhetően 7-8 körüli cukrai vannak, állításra van szükség, mert fejlődött. Náluk ez igen gyakori dolog lesz, mert folyamatosan válltoznak, nőnek, fejlődnek. Nálunk 10 gr szh 0,5 E inzulin. Az elején míg bele nem jöttünk csak normál bólusokat használltunk, most már csak a kiterjesztette bólust alkalmazzuk. R-D-E kap inzulint 2,5-2-1,5 E et. Ez valószínű jó lenne, ha a bázist egy kicsit megemelnénk, mert a hogy hypohonder is tanácsolta, tegnep sikerűlt kihagynunk egy étkezést, amit egyébként nagyon nehéz kivitelezni nálunk, és ebédtől este 6 óráig egyfórmán 8 as cukra volt. A dr. nő is azt javasolta hogy hagyjunk ki étkezést, és akkor látjuk a bázis hiányosságait, de ezt nagyon nehéz. Azt mondja a kh ban 24 órát is kibírnak. Hát biztos így van, de itthon nem is próbállkoznék ennyivel, max egy étkezés kihagyásával. 5 ször eszik ő is, és szeret utóvacsizni ő is.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Timi!
Nagyon szuper, hogy fel tudtad rakni a képet az új áttöltő patronról. Ilyennel töltöttem át egy ismerősömnek az új Spiritjébe az inzulint, és sokkal praktikusabb, mint a régi fecsi-tűs áttöltés. Ezzel is vízszintesen toltam át az inzulint, amióta írtad én egyébként is így használom.
Írd le léccike, hogy az ötletet vetted valahonnan, vagy te jöttél rá a technikára. Mindenképpen köszönet érte, mert egy nagyon jó technika.
 

teca70

Új tag
Mégegyszer köszönöm,hogy ilyen gyorsan irtatok és abiztatást is.A szénhidrát mennyiség be van állitva az inzulin mennyiségéhez.Próbálunk ügyeskedni.használjuk fő étkezéshez akombinált bólust,ezen szerintem még részemről finomitani kellene:(,nem mindig voltam sikeres.:)Kanült 2 naponta cserélünk,volt hogy 3 naponta,de volt olyan a magas cukrok miatt,hogy naponta kellett.Nagyon jó gondozóba járunk,jó acsapat munka,sokat segitenek.Mondják ők is,hogy türelem.Lehet,ha nem akarnánk ilyen görcsösen jól csinálni többet érnénk el.Egyebként leánykám nagyon jól viseli a dolgokat,minden pumpával kapcsolatos dolog természetes már neki.Nagyobb odafigyelést kiván ez a pumpás kezelés,hogy jól csináljuk ezért nagyon sokat mérünk.Éjszaka még mindig,2-szer.Nappal 6-szor.Normális dolog ez? Vagy kicsit csökkentsünk?Úgy gondolom?hogy csak igy tudom leellenőrizni,hogy jól csináltam-e valamit vagy sem.Szép Napot kivánok mindenkinek!
 

Sani

Új tag
Kedves Teca!

A vc mérés így ajánlott ( még pennél is )
ébredés után
egyik fő étkezés előtt és után 1,5 órával
lefekvés előtt
Akkor ajánlott ezt a minimálisat mérni, ha jó a vc eredmények. Azon ne aggódj, hogy sokat mértek ( csak szegény gyermek újjai, de még fiatal és már a technika is fejlődött annyit, hogy nem fáj neki....:???:talán)
Nekem ezek a mérések mindig vannak. + éjszaka, ha felébredek és hát ha nem vagyok biztos magamban nappal .
Inkább mérd többször , minthogy baj legyen!
A pumpa-beállításhoz, használathoz idő kell, hogy jól menjen.Különben nálatok - mint Zsuzsa is írta - szinte állandóan változni fognak az adagok a fejlődés miatt. Viszont akkor is ez a legkorszerűbb és legjobb megoldás.:)
 

zsuzsa

Új tag
Víghkata ez az áttöltés lehetséges Metronicos felszereléssel is, mert nekünk ez valahogy másképp néz ki, és nem tudom kivitelezni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Zsuzsa!
Itt segítséget kellene kérni Medtronicososoktól, mert azt sajna nem ismerem, viszont szívesen olvasnám(nánk), hogy a különböző pumpákon milyen praktikákat lehet alkalmazni.
 

szucsa

Tag
Sziasztok!

Múlt hét pénteken jöttem ki a kórházból (2 hétig feküdtem benn), pumpabeállításon voltam.
Az első hétben a szokásos pen-es kezelésen maradtam, gyakorlatilag mozgás nélkül, míg valamelyest stabilizálódott a vércukrom, közben megnézték, hogy a pajzsmirigy-alulműködésemen kívül van e még valami egyéb (mellékvese). Szerencsére más nem volt.
A második héten hétfőn de. feltettük a pumpát, átálltam napi háromszori étkezésre és így próbálták megállapítani a bázist, még nem sikerült megállapítanom, hogy milyen sikerrel, mert gyakorlatilag 1-2 naponta becsúszik egy hypo, ami után persze jön a Somogyi...

Sajnos kevesebbet "kaptam", mint vártam, tele vagyok kérdésekkel...

Az összes kérdésemre azt a választ kaptam az orvostól, hogy mindent "ki kell mérni"!
Másnak is ennyi volt a "jó tanács"? Hiányoltam a "tippek-trükkök" részt!

Ha valaki tud a következő kérdésekre választ adni, kérem tegye meg!

- hogyan lehet kiszámolni az inzulin érzékenységet? egységnyi inzulin mennyi vércukrot csökkent?
- 10g CH-ra mennyi inzulint adjak?
- vajon nem kevés e a bolus inzulin, ha evés után 1,5 - 2 órával rendszeresen 3-4-et emelkedik a cukrom?
- ha Somogyi-ban vagyok, lehet e rá korrekciós bolust adni anélkül, hogy utána hypo következne vagy egyszerűen csak ki kell várjam azt az 1-2 napot míg lecseng?
- mindenkinek úgy állítják be a bázist, hogy ha például munkába megy (kicsit gyalog+tömegközlekedés), akkor már át kell állni csökkentett átmeneti bázisra?
- "Úticsomagba" szoktatok e inzulint pakolni? Ha igen meddig bírja megromlás nélkül? Egyáltalán mit szoktatok állandóan magatoknál tartani?
- Feltöltésnél mindíg teljesen feltöltitek a tartályt vagy csak 3 napra elegendő inzulint (+ feltöltéshez szükséges mennyiség + 10%)? Nekem összesen 30,3 egység a napi össz. inzulin szükségletem. A Medtronic Paradigm 522-es pumpáját használom, annak a tartályába 180E fér, ami 5 és fél napra elegendő inzulin. Nem túl sok idő ez az inzulinnak?

A válaszokat előre is köszönöm. Kicsit most össze vagyok zavarodva, mert a cukraim kb. ugyanolyan rosszak, mint a pumpa előtt, kicsit másabb eloszlásban.

Üdvözlettel:
Szűcs Attila
 

Sani

Új tag
Sziasztok!

Múlt hét pénteken jöttem ki a kórházból (2 hétig feküdtem benn), pumpabeállításon voltam.
Az első hétben a szokásos pen-es kezelésen maradtam, gyakorlatilag mozgás nélkül, míg valamelyest stabilizálódott a vércukrom, közben megnézték, hogy a pajzsmirigy-alulműködésemen kívül van e még valami egyéb (mellékvese). Szerencsére más nem volt.
A második héten hétfőn de. feltettük a pumpát, átálltam napi háromszori étkezésre és így próbálták megállapítani a bázist, még nem sikerült megállapítanom, hogy milyen sikerrel, mert gyakorlatilag 1-2 naponta becsúszik egy hypo, ami után persze jön a Somogyi...

Sajnos kevesebbet "kaptam", mint vártam, tele vagyok kérdésekkel...

Az összes kérdésemre azt a választ kaptam az orvostól, hogy mindent "ki kell mérni"!
Másnak is ennyi volt a "jó tanács"? Hiányoltam a "tippek-trükkök" részt!

Ha valaki tud a következő kérdésekre választ adni, kérem tegye meg!

- hogyan lehet kiszámolni az inzulin érzékenységet? egységnyi inzulin mennyi vércukrot csökkent?
- 10g CH-ra mennyi inzulint adjak?
- vajon nem kevés e a bolus inzulin, ha evés után 1,5 - 2 órával rendszeresen 3-4-et emelkedik a cukrom?
- ha Somogyi-ban vagyok, lehet e rá korrekciós bolust adni anélkül, hogy utána hypo következne vagy egyszerűen csak ki kell várjam azt az 1-2 napot míg lecseng?
- mindenkinek úgy állítják be a bázist, hogy ha például munkába megy (kicsit gyalog+tömegközlekedés), akkor már át kell állni csökkentett átmeneti bázisra?
- "Úticsomagba" szoktatok e inzulint pakolni? Ha igen meddig bírja megromlás nélkül? Egyáltalán mit szoktatok állandóan magatoknál tartani?
- Feltöltésnél mindíg teljesen feltöltitek a tartályt vagy csak 3 napra elegendő inzulint (+ feltöltéshez szükséges mennyiség + 10%)? Nekem összesen 30,3 egység a napi össz. inzulin szükségletem. A Medtronic Paradigm 522-es pumpáját használom, annak a tartályába 180E fér, ami 5 és fél napra elegendő inzulin. Nem túl sok idő ez az inzulinnak?

A válaszokat előre is köszönöm. Kicsit most össze vagyok zavarodva, mert a cukraim kb. ugyanolyan rosszak, mint a pumpa előtt, kicsit másabb eloszlásban.

Üdvözlettel:
Szűcs Attila

Kedves Attila!

Leírom az én tapaszatlataimat a kérdéseid során.
- Nekem 1E inzulin ( Apidra) 2-tőt visz le a vc-ből. Ált. ez a jellemző, viszont ez függ( úgy tudom ) a testsúlyodtól meg ugye sok más
mindentől.... Tehát én 12-re ha 4-et beadok, akkor a vc-m 4 lesz.
-10 g Ch-ra én 1 E inzulint szoktam adni
-valószínű, hogy kevés a bólus, ha étkezés után magasakat mérsz
-Somogyinál szoktak adni bólus inzulint, viszont ezzel nekem nincsen tapasztalatom, úgyhogy ezt talán majd kifejtik a többiek...ill.ha mondjuk 5 óra múlva megy fel a hypo után, én is inzulinnal korrigálok;)
-elvileg a rendszersséget bele kell iktatni az életünkbe. Ha neked megvan az, hogy 7-kor sétálsz el dolgozni, és ugyanúgy délután is, akkor elvileg be lehet- be kéne -állítani úgy a bázist, hogy a Te életviteledhez legyen igazítva...ismerek olyat, aki hétvégén más bázis beállítást alkalmaz, mert teljesen máshogy éli a szombat-vasárnapot.
- nálam mindig van mindenből tartalék. Ez nem játék. Úgy vagyok nyugodt, ha be vagyok biztosítva. Bár azt is hallottam, hogy ha a szervezetünk nem kap 1-2 órán át inzulint, akkor még nincsen akkora baj....csakhát a kis baj is baj már. És mi van akkor. ha nem jutok 1-2 órán belül inzulinhoz?
- egyáltalán nem sok idő ez hűtés nélkül az inzulinnak. Nekem úgy mondták, ( meghát a penben is volt tartaléknak hely,) hogy az inzulint hűtőbe tároljuk, viszont amit használunk és a következő nyugodtan lehet elől. Azért arra vigyázni kell, hogy nem legyen a tűző napon.
Én már 7. napon vagyok, hogy feltöltöttem a patronomat ( pedig nekem csak 2 ml-es), és semmi baja, tehát ezen ne aggódj!
A cukraid majd rendbe jönnek, meg kell tanulni beállítani magadnak a jó bázis adagokat ( ami ugye Ch fogyasztás nélkül biztosítja a szervezet számára a normoglikémiás értékeket ), és akkor már csak el kell találni, hogy ha eszel, akkor mi mennyi ch-t tartalmaz.:)
 
Oldal tetejére