Insulinpumpa

poe

Őstag
Köszönöm a segítséget.
Az alvás még mindig nagyon furcsának tűnik, de biztos meg lehet szokni, és gondolom egy idő után már észre sem venni.

Zoli
Kipróbálás előtt én is ettől tartottam leginkább. Aztán az első éjjel úgy telt, hogy észre sem vettem. ;)
 

pzoli

Új tag
Biztos, hogy így van ahogy mondjátok, de most még fura nekem.
Gondolom ez is olyan lesz mint a napi szurkálás.
A szenzor volt már rajtam, de ügye azon nincs cső, így azért az nem teljesen mérvadó, mert viszonylag bárhova tehettem, de biztos ezt is megszokom ahogy mondjátok és legalább nem kell naponta szurkálni:D
Sportolásnál gondolom azért akkor nem jó karba tenni ha felső karra kondizok, mert felgyorsítja az inzulin felszívódást, vagy ilyenkor le lehet állítania?
Zoli
 

tímeácska

Őstag
Sportolásnál gondolom azért akkor nem jó karba tenni ha felső karra kondizok, mert felgyorsítja az inzulin felszívódást, vagy ilyenkor le lehet állítania?
Zoli

Nagyon jól látod a dolgokat, majdnem mint egy profi pumpás - értem ezalatt, hogy valóban felgyorsítja az inzulin felszívódást az említett eseted (is)! :cool::)
Azt, hogy le lehet-e állítani sport alatt a pumpát, az egyénfüggő! De ezt majd kitapasztalod - ugye milyen sokat segítettem? :D:rohog::rohog::rohog:
Nálam például nem lehet leállítani/levenni, maximum, amikor úszok, szaunázok - jajj, de vágyom már rá... -, egyéb esetben, például biciklizésnél nem! De Mátém esetében sem tudom levenni, sőt, testnevelés órán is rajta van! De egyáltalán nem zavaró, sőt, szerintem Mátém már nem is lenne hajlandó nélküle bukfencezni, meg hasra esni sem! :D:rohog::rohog::dr_31:
 

umbra08

Aktív tag
Leázott szerelék

Ma volt harmadik este, hogy fürcsi után/közben leázott a szerelék.

Nem tudom, hogy mitől lehet, keresem az okokat:
1. Új doboz szereléket kaptunk a napokban.
2. Új tusfürdőt használtam, nem babás Johnson tusfürdőt, mint eddig (elfogyott épp), hanem az én saját Baba márkájú tusfürdőmet.
3. Viszonylag sokáig fürdik mostanában, de hát fürdőtt nyáron is az udvaron, mégsem ázott le a szerelék.

Szerintetek?
 

tímeácska

Őstag
Ma volt harmadik este, hogy fürcsi után/közben leázott a szerelék.
Szerintetek?
Lehet, hogy egyszerűen csak zsírosabb mostanában Tökmag bőre, mint szokott lenni! Aztán meg ki tudja... :laz:
Nyáron az esetleges leázás ellen úgy próbálunk védekezni - vagy uszoda alkalmával -, hogy a kanül bebökése előtt 70%-s alkohollal mossuk le a bebökés helyét. Nagyon frankón zsírtalanít, és fertőtlenít is egyben, ugye... :cool: Érezhetően jobban ragaszkodik hozzánk így a tapacs...:D
 

poe

Őstag
Sportolásnál gondolom azért akkor nem jó karba tenni ha felső karra kondizok, mert felgyorsítja az inzulin felszívódást, vagy ilyenkor le lehet állítania?
Zoli
Igen ez így van. De majd próbálgatod a helyeket és kialakul.
Azt hogy leveheted-e a pumpát sportoláshoz, tényleg ki kell tapasztalni. Nekem rendszerint elég a százalékos állítás, de ha van dolgozó bólus a szervezetemben, akkor előfordul, hogy leveszem.
 

poe

Őstag
Lehet, hogy egyszerűen csak zsírosabb mostanában Tökmag bőre, mint szokott lenni! Aztán meg ki tudja... :laz:
Nyáron az esetleges leázás ellen úgy próbálunk védekezni - vagy uszoda alkalmával -, hogy a kanül bebökése előtt 70%-s alkohollal mossuk le a bebökés helyét. Nagyon frankón zsírtalanít, és fertőtlenít is egyben, ugye... :cool: Érezhetően jobban ragaszkodik hozzánk így a tapacs...:D
Én is a felrakásnál becsúszott hibára tippelnék. :cool:
 

umbra08

Aktív tag
Sziasztok,

Pusztai Zoltán vagyok, és ma regisztráltam ide:cool:
Februárban kapok egy Medtronic pumpát, és abban szeretnék segítséget kérni, hogy melyik szereléket érdemes választani, ill. milyen hosszú csővel?
Aki sokat sporttól annak tényleg érdemesebb a 45 fokos belövőt használni?
Alvásnál hova teszitek a pumpát?
A többi dolog egyenlőre elég egyértelműnek tűnik, ill. gondolom úgyis menet közben alakul ki.
Üdv, Zoli

Szia!

Nekem pici fiam van, neki mindig ugyanott van - éjjel is - a derekán. Simán forog vele, nem tudom, hogy zavarja-e, mert még nem tud beszélni. Talán nyomhatja szegénykémet, de ez ellen sajnos tenni nem tudok, mellé nem rakhatom. A lényeg, hogy emiatt (csak el ne kiabáljam) gondunk még nem volt. Gondolok arra, hogy a forgás miatt nem húzódott ki a szerelék a combjából, nem tört meg a kanul. Szóval, elég jól állja a próbát éjszaka a pumpa.
 

lizzi

Őstag
érdekes milyen mások vagyunk ebben is:) én is csak úgy leteszem magam mellé éjszakára a pumpát és elég jól elvagyunk egymással:)
mostanában viszont nappal beleraktam a fekete kis bársonyos tartójába és hát így nem igazán kényelmes hátul a fehérneműben....eddig csupaszon használtam ,de most láttam ,hoyg jól elkopott ,így gondoltam kímélem kicsit:)
 

napocska

Őstag
;)Van valami, amit nem értek
Az étkezés után 1,5 órával kell cukrot mérni, azt javasolják. Ez azért van így, mert ennyi idő alatt felszívódik a megevett kaja? De az inzulin hatástartama kb. 3 óra. Ha azt látom, hogy mondjuk a cukor evés után másfél órával 6, akkor az azt jelenti, hogy a még aktív inzulin miatt tovább fog lefelé esni? Vagy a megevett kaja is aktív marad még egy darabig? (Novorapid inzulin)
Köszi előre is!!
 

poe

Őstag
Azért kell kaja után 1,5-2 órával cukrot mérni, mert akkorra felszívódik a CH (a pontos időtartam függ az étel GI-étől és az illető emésztésétől is) és ekkor méred a "csúcsot", azaz a legmagasabb vc-t. Azt jól látod, hogy az inzulin ilyenkor még javában dolgozik. Az, hogy az ilyenkor mért 6 jó vagy nem, az éhomi vc-tól függ. Ha 4-4,5 volt, akkor jó, ha 8-9 akkor hipó lesz belőle.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az ultragyors analóg 1,5 óránál van csúcson. Ez azt is jelenti, hogy a későbbi órákban már nem működik 100%-on. A 2,5-3. órában a teljes hatásnak már csak kb. 20-40%-án működik. Így nem biztos, hogy hipo lesz belőle. Ha az inzulin felszívódása nagyjából azonos szinten van a CH felszívódással, akkor ha a dózis is jól lett meghatározva, akkor nem lesz hipo. Képzeld magad elé az inzulin és a CH hatáscsúcs, és hatástartam görbéjét, akkor úgy könnyebb megérteni.
A többit Poe leírta.

(Sok hiponál nem az inzulin dózis mennyisége a meghatározó, hanem a felszívódási és hasznosulási görbék eltérő volta.)
 

nagytniki

Új tag
Jó,hogy írtatok erről, mert már készültem megkérdezni én is, hogy mikor a legjobb mérni, stb. Nálunk mondjuk épp tegnap volt olyan, hogy másfél órával az ebéd utáni cukor annyi volt, mint ebéd előtt, rá másfél órára mégis hipóba csúszott... nem nagyon értem még én ezt.. (2 hónapja van pumpánk.)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
(Sok hiponál nem az inzulin dózis mennyisége a meghatározó, hanem a felszívódási és hasznosulási görbék eltérő volta.)
Itt ki kell javítanom magamat, mert félreérthető és pontatlan voltam.

Vagyis az inzulin dózis mennyisége is meghatározó, de nem egyedül felelős a hiperért vagy hipóért.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Jó,hogy írtatok erről, mert már készültem megkérdezni én is, hogy mikor a legjobb mérni, stb. Nálunk mondjuk épp tegnap volt olyan, hogy másfél órával az ebéd utáni cukor annyi volt, mint ebéd előtt, rá másfél órára mégis hipóba csúszott... nem nagyon értem még én ezt.. (2 hónapja van pumpánk.)
Az ajánlások szerint az étkezés utáni (1,5 órával mért) cukorszintnek 1,5-2,5 mmol/l-rel kell magasabbnak lennie, mint az étkezés előttinek.
Azért ez a meghatározás a nagykönyv szövege, számomra nem szentírás. Ha valakinek jó egyensúlyban van a cukorszintje, és nem ingadozik tág határok között, annak valószínű nem fog ingadozni az étkezések után sem az étkezés előttihez képest, és nem fog hipozni.
De akinek (és ez főleg gyerekekre igaz) nagyobb ingadozásokat mutatnak a mérések, annak úgy kell beállítani a dózist (pumpánál az elnyújtás idejét), hogy a 1,5 órás mérés egy kicsit magasabb legyen az étkezés előttihez képest. Pont azért, mert az inzulin még aktív, ha csökkentett mértékben is.

A CH-hoz sokkal könnyebb kitalálni az egységet, mint azt, hogy az étel mennyi idő alatt, és milyen sebességgel szívódik fel, és ehhez kitalálni (pumpánál) az inzulin adagolását, időbeli elnyújtását. Itt van igazán nagy szerepe a GI-nek, hiszen különböző GI-s ételek azonos CH mennyiség mellett is eltérő időtartam alatt szívódnak fel.

Én nagyon sok variációt kipróbáltam, és ezekből a variánsokból mindig az adott étkezés előtt döntöm el, hogy mennyi inzulint adok, és milyen nyújtásban. A döntésem függ a kiinduló cukorszinttől, az étel GI-jétől, de nálam még a napszaktól is. Reggel "lórúgást" adok, délben és este pedig "takaréklángon".

Ami még nagyon komolyan befolyásolja az egyensúlyt, az a jól meghatározott bázis. Rosszul megválasztott bázis mellett a bólust is hiába határozza meg az ember jól, akkor is hiper vagy hipo lesz.
 

nagytniki

Új tag
Köszi Kata! Sjanos a bázishoz nem nyúlhatunk-próbaidősök vagyunk, bár már alakítottam doki néni telefonos segítségével+még a tapasztalatok alapján a hajnalijából visszavettem...
Janó 2 és fél éves, neki is reggel "lórúgás" jár (10-15 perccel kaja előtt!!), aztán délben kaja után kapja egyben, vacsihoz kaja előtt 10 perccel, és kettősben. Eddig így jó nekünk.:)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Köszi Kata! Sjanos a bázishoz nem nyúlhatunk-próbaidősök vagyunk, bár már alakítottam doki néni telefonos segítségével+még a tapasztalatok alapján a hajnalijából visszavettem...
Janó 2 és fél éves, neki is reggel "lórúgás" jár (10-15 perccel kaja előtt!!), aztán délben kaja után kapja egyben, vacsihoz kaja előtt 10 perccel, és kettősben. Eddig így jó nekünk.:)
Az nagyon helyes, hogy egyelőre nem nyúlhattok magatoktól a bázishoz. A bázisnál a legkisebb rosszul megválasztott változtatás is nagyon sokáig, pontosabban a jó beállításig tönkreteszi a CH egyensúlyt. Ez nem olyan, mint a bólus, hogy egy elszúrt adagolást a következő vagy utáni kajára "kihever" az ember.

Alaptézis az, hogy pumpára álláskor a napi össz inzulinból levesznek 20-30%-ot. Ennek felét bázisként, felét bólusként határozzák meg. A bázist a napi cukorszint ingadozásnak megfelelően (pl erős hajnali jelenség, ami nálatok is van) óráról órára megállapítják. A bólust is nagyjából ezen szisztéma szerint állítják be. Ezt nevezik durva beállításnak
Ezután következik a finom beállítás, ami napokat, heteket vehet igénybe, mert minden dózis módosítás kihatással van a következő órák cukorszintjére. Itt határozzák meg, hogy a bázis, vagy bólus irányába van-e szükség a kezdeti 50-50% bázis-bólus arányok eltolására. Ha már nagyjából úgy tűnik, hogy a bázis megfelelő, akkor lehet az elfogyasztott CH-hoz igazítani a bólus nagyságát, vagyis, hogy reggel mennyi inzulin kell 10 gr CH-hoz, délben és este mennyi kell. Ezek már valódi finom hangolások, na ebbe nem tanácsos hozzáértés nélkül belenyúlni.

Természetesen később a szülő is szerez annyi rutint, hogy jól átgondoltan belenyúlhat a bázisba. A penhez képest a pumpának óriási lehetőségei vannak, teljesen személyre szabottan lehet az adagokat megállapítani, de ezt jól kell kihasználni. (De itt még meg sem említettük, hogy mindenkinél vannak egyéb tényezők is, mint mozgás, lázas betegség, front, étvágytalanság, stb.)
Egy pumpának a kezelését el lehet sajátítani 2-2,5 óra alatt, de a benne rejlő lehetőségeket felismerni és alkalmazni már sokkal több időt vesz igénybe.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Niki, ha én változtatok a bázison, akkor is csak max. 3-4 óránál változtatok, és csakis 0,1 egységet. És ha változtatok a bázison, akkor nem nyúlok a bólushoz, vagy a CH-hoz, mert ha nem jön be a dolog, akkor nem tudom, hogy hol volt a helytelen változtatás.
 

nagytniki

Új tag
köszi Kata!
Azért a bázisunkkal szerintem nem úgy foglalkozik a doki néni, ahogy kéne.
És a reggeli, déli, esti 10 g CH-hoz hány egység inzulint is nekem kell megmondani már:) mondjuk ez érthető, mert én tapasztalom, nap, mint nap a dolgokat, bár a mért cukoreredményeket ő is látja.
Szerintem túl egyszerűnek veszik ezt a pumpás kérdést (legalábbis a mi dokink), mert most hallottam ismerőstől, akik máshová járnak, hogy tavasszal pumát kap a lánya, és ár most 1 hetes képzésre járnak miatta!! Meg mikor kiderült a lánya diabja, hazakerültek, és rá pár napra már mennie is kellett képzésre a betegségről, ami több hetes volt, és heti 2-3 alkalommal 3-4 órát ült a padban!!
Nálunk ilyesmi miért nem volt?!?
Azt szokták mondani, hogy egy szülőnek, vagy ha vki nagy korában cukros, akkor önmagának a kezelőorvosa, ezért jobban kell képben lennie a dologgal, mint bárki másnak!!
Persze én is utánajárok, és elejétől kezdve utánanézek dolgoknak, de ez csak önképzés!:)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
köszi Kata!
Azért a bázisunkkal szerintem nem úgy foglalkozik a doki néni, ahogy kéne.
És a reggeli, déli, esti 10 g CH-hoz hány egység inzulint is nekem kell megmondani már:) mondjuk ez érthető, mert én tapasztalom, nap, mint nap a dolgokat, bár a mért cukoreredményeket ő is látja.
Szerintem túl egyszerűnek veszik ezt a pumpás kérdést (legalábbis a mi dokink), mert most hallottam ismerőstől, akik máshová járnak, hogy tavasszal pumát kap a lánya, és ár most 1 hetes képzésre járnak miatta!! Meg mikor kiderült a lánya diabja, hazakerültek, és rá pár napra már mennie is kellett képzésre a betegségről, ami több hetes volt, és heti 2-3 alkalommal 3-4 órát ült a padban!!
Nálunk ilyesmi miért nem volt?!?
Azt szokták mondani, hogy egy szülőnek, vagy ha vki nagy korában cukros, akkor önmagának a kezelőorvosa, ezért jobban kell képben lennie a dologgal, mint bárki másnak!!
Persze én is utánajárok, és elejétől kezdve utánanézek dolgoknak, de ez csak önképzés!:)
Ha ez nyugtat, akkor itt a legtöbben (szülők) is önképzéssel okosodtak ki :) Én még nem is hallottam ilyen képzésről, gondolom, ez a ritka, amit írtál az ismerősötökről, ahol a szülőnek a betegségről volt több hetes képzés. Pedig ez lenne a jó, de tényleg nem hallottam még mástól ilyet.
 
Oldal tetejére