Insulinpumpa

linus

Tag
Sziasztok!
Egy ismerősöm fia most kapott Accu-chek combot és a tenderlink-et használják hozzá. nem megy valami fényesen a kanül csere. azt szeretném kérdezni hogy van-e ehhez belövő? mert nekik azt mondták nincs hozzá. ez lehetséges?
Köszi!
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok!
Egy ismerősöm fia most kapott Accu-chek combot és a tenderlink-et használják hozzá. nem megy valami fényesen a kanül csere. azt szeretném kérdezni hogy van-e ehhez belövő? mert nekik azt mondták nincs hozzá. ez lehetséges?
Köszi!

Szia!
Igen, a TenderLinkhez nincsen belövő, csak a FlexLinkhez (90°-os). Ha annyira macerás a dolog, lehet, hogy kanült kellene cserélni. Máté is a FlexLinket használja, de már évek óta egyedül ki tudja cserélni a kanüljét! A Tendert nem kedveli...
 

tímeácska

Őstag
Szia!
Igen, a TenderLinkhez nincsen belövő, csak a FlexLinkhez (90°-os). Ha annyira macerás a dolog, lehet, hogy kanült kellene cserélni. Máté is a FlexLinket használja, de már évek óta egyedül ki tudja cserélni a kanüljét! A Tendert nem kedveli...

Egyébként én úgy vagyok a TenderLinkkel, hogy jobban szeretem látni és érezni, azaz, én irányítani, hogy hova bököm! Ha nem látom, nem érzem, ergo nem én irányítom a szúrást, akkor nem biztos, hogy a megfelelő helyen lesz a kanül vége! Ez mondjuk egy pici gyereknél nagyon lényeges lehet, ha esetleg még vékonyka is a gyermek, mert ha "túl mélyre" megy a kanül, akkor máris izomba adagolódhat az inzulin (máris megváltozhat a felszívódás üteme). Meg nem utolsó sorban, az izomba szúrt kanül helye fáj (vagy klasszikusan mondva: fáj a kanül :rohog:).
Ismerősödék első pumpásak?
 

linus

Tag
Egyébként én úgy vagyok a TenderLinkkel, hogy jobban szeretem látni és érezni, azaz, én irányítani, hogy hova bököm! Ha nem látom, nem érzem, ergo nem én irányítom a szúrást, akkor nem biztos, hogy a megfelelő helyen lesz a kanül vége! Ez mondjuk egy pici gyereknél nagyon lényeges lehet, ha esetleg még vékonyka is a gyermek, mert ha "túl mélyre" megy a kanül, akkor máris izomba adagolódhat az inzulin (máris megváltozhat a felszívódás üteme). Meg nem utolsó sorban, az izomba szúrt kanül helye fáj (vagy klasszikusan mondva: fáj a kanül :rohog:).
Ismerősödék első pumpásak?

Igen, első pumpásak és direkt ez lett kiválasztva, mert annyira vékony és nem zsíros a fia, hogy nem is ajánlotta senki neki a 90eset.
Hát személy szerint jó dolognak tartom a belövőt, mert ha van egy megfelelő zsír réteg nem lehet vele hibázni. ha meg nincs akkor is lehet vele variálni a döntésszögön. Mi lassan 2 éve vagyunk pumpásak de még 1x sem kellett cserélnem mert szúrt a kanül vagy mert csúnya lett volna a helye. Jó, volt hogy begyulladt, de hát megtanultuk hogy nem kell betemetni homokkal és kész! :)
továbbítom neki, köszi!
 

tímeácska

Őstag
Igen, első pumpásak és direkt ez lett kiválasztva, mert annyira vékony és nem zsíros a fia, hogy nem is ajánlotta senki neki a 90eset.
Hát személy szerint jó dolognak tartom a belövőt, mert ha van egy megfelelő zsír réteg nem lehet vele hibázni. ha meg nincs akkor is lehet vele variálni a döntésszögön. Mi lassan 2 éve vagyunk pumpásak de még 1x sem kellett cserélnem mert szúrt a kanül vagy mert csúnya lett volna a helye. Jó, volt hogy begyulladt, de hát megtanultuk hogy nem kell betemetni homokkal és kész! :)
továbbítom neki, köszi!

Hát, ha tényleg nagyon csontos-vékonyka a gyerkőc, lehet, hogy nem lesz jó tényleg a 90°-os kanül!
Máténak például a pocakjába jó a 90-es, de a karjába egyáltalán nem! Oda csak a 45°-os jó, mert a 90°-os vége éppen az izomszövetig ér, és egyszerűen elzárja a kanült az izom! Mint mikor egy szívószál végéhez odarakjuk a tenyerünket! Nem görbül el a kanül, de pár órán belül (2-3) elzáródást jelez a pumpa! Hát, ez pech! De a 45°-ossal semmi ilyen problémája nincs a karjánál (sem). Viszont a 90°-osat használja, mert azt évek óta egyedül is be tudja szúrni, és ha valamiért a suliban cserélni kell a kanült, akkor ez a tény igencsak lényeges szempont!
Szerintem egy kis idő - és jó sok türelem... -, gyakorlás, és a szülőknek menni fog a kanülbeszúrás (belövő nélkül is!)! Ha a gyerkőc ellenkezik ellene, akkor arra is talán az idő lehet a gyógyír... Tudom, sovány vigasz, de nagyon sok "kezdő" pumpás gyerkőc szülei "küzdenek", vagy inkább találkoznak ezzel az esettel. Esetleg a szülők megpróbálkozhatnak egy-egy "saját" kanül beszúrásával, amiben a gyermek is segédkezhet! :) Nem tudom, mekkora a gyermek, hát, ha 14 év feletti, akkor nem biztos, hogy működik a dolog, de ha kisebb, akkor talán... :)
 

linus

Tag
Hát, ha tényleg nagyon csontos-vékonyka a gyerkőc, lehet, hogy nem lesz jó tényleg a 90°-os kanül!
Máténak például a pocakjába jó a 90-es, de a karjába egyáltalán nem! Oda csak a 45°-os jó, mert a 90°-os vége éppen az izomszövetig ér, és egyszerűen elzárja a kanült az izom! Mint mikor egy szívószál végéhez odarakjuk a tenyerünket! Nem görbül el a kanül, de pár órán belül (2-3) elzáródást jelez a pumpa! Hát, ez pech! De a 45°-ossal semmi ilyen problémája nincs a karjánál (sem). Viszont a 90°-osat használja, mert azt évek óta egyedül is be tudja szúrni, és ha valamiért a suliban cserélni kell a kanült, akkor ez a tény igencsak lényeges szempont!
Szerintem egy kis idő - és jó sok türelem... -, gyakorlás, és a szülőknek menni fog a kanülbeszúrás (belövő nélkül is!)! Ha a gyerkőc ellenkezik ellene, akkor arra is talán az idő lehet a gyógyír... Tudom, sovány vigasz, de nagyon sok "kezdő" pumpás gyerkőc szülei "küzdenek", vagy inkább találkoznak ezzel az esettel. Esetleg a szülők megpróbálkozhatnak egy-egy "saját" kanül beszúrásával, amiben a gyermek is segédkezhet! :) Nem tudom, mekkora a gyermek, hát, ha 14 év feletti, akkor nem biztos, hogy működik a dolog, de ha kisebb, akkor talán... :)

Igen, tudom hogy a belövő az nem megoldás az ellenkezésre vagy a sírásra. viszont a fő előnye ebben az esetben-mint ahogy nálunk is volt- a gyorsaság. Hogy 1 pillanat alatt bent is van. Én személy szerint nem tartom nagy dolognak ha kézzel kellene úgymond szúrni, mert az elején rajtam volt a pumpa is próbaképp. Nem is azt mondanám hogy fáj a kanül beszúrása, hanem hogy fura.........érdekes........feszítő........hoppá ilyet még nem éreztem volt. :)
14 év alatti a gyerek, de azt gondolom segíthet benne, mert a pumpa kezelésével is ismerkedik. Ezt a magamnak is egyet tippet megmondom nekik. Remélhetőleg enyhít mindenki idegállapotán a kanül cseréjekor.
(Bár azt hiszem, sokszor azért tűnik nagy dolognak egy kanül csere, mert anya meg apa is drámaként éli meg hogy szegény gyerek............és itt elvágták a dolgot. nem lehet valaki bizalomgerjesztő ha közben a rémület és a félelem tükröződik az arcán és a szemén)
 

tímeácska

Őstag
Igen, tudom hogy a belövő az nem megoldás az ellenkezésre vagy a sírásra. viszont a fő előnye ebben az esetben-mint ahogy nálunk is volt- a gyorsaság. Hogy 1 pillanat alatt bent is van. Én személy szerint nem tartom nagy dolognak ha kézzel kellene úgymond szúrni, mert az elején rajtam volt a pumpa is próbaképp. Nem is azt mondanám hogy fáj a kanül beszúrása, hanem hogy fura.........érdekes........feszítő........hoppá ilyet még nem éreztem volt. :)
14 év alatti a gyerek, de azt gondolom segíthet benne, mert a pumpa kezelésével is ismerkedik. Ezt a magamnak is egyet tippet megmondom nekik. Remélhetőleg enyhít mindenki idegállapotán a kanül cseréjekor.
(Bár azt hiszem, sokszor azért tűnik nagy dolognak egy kanül csere, mert anya meg apa is drámaként éli meg hogy szegény gyerek............és itt elvágták a dolgot. nem lehet valaki bizalomgerjesztő ha közben a rémület és a félelem tükröződik az arcán és a szemén)

Igen, ez éppen olyan, mint mikor egy olyan ember próbál meggyőzni valakit a diabétesz elfogadásáról, aki saját maga sem fogadta még el. Valahogy nagyon nem hiteles... Vagy még rosszabb (talán...), ha olyas valaki próbál meggyőzni valakit a "betegsége" elfogadásáról, aki saját maga egyébként nem "beteg"... Természetesen lehet valaki meggyőző, ha maga nem is diabéteszes, de ahhoz valamilyen szinten (lehet, nem a legmegfelelőbb kifejezés) azonosulnia kell a "betegséggel", és át kell éreznie, milyen terhet is jelent a másik fél pszichéjének. Mert - valljuk meg őszintén -, ha tetszik, ha nem, mégis csak megterhelő! De ez az érzés (mindkét fél számára!) az idő előrehaladtával, a tapasztalatszerzések folyamatával megváltozHAT! De ehhez egy gyermek esetében MINDKÉT, illetve MINDEGYIK félnél pozitív hozzáállást igényel (vagy követel meg!)! Enélkül csak egy értelmetlen (???) szélmalomharcnak bizonyul az egész küzdelem! Sőt, egy idő után - normális esetben - észre kell venni a szülőnek (felnőttnek, érintettnek, családtagoknak ésatöbbi), hogy a nem pozitív, vagy nem kellőképpen pozitív hozzáállással (mind fizikálissal, mind lelkivel!) csak ront(hat) a helyzeten... Ami viszont egyértelműen egyik félnek sem kívánatos!
Kissé eltértem az eredeti témától... Bocsi! :)
 

linus

Tag
Igen, ez éppen olyan, mint mikor egy olyan ember próbál meggyőzni valakit a diabétesz elfogadásáról, aki saját maga sem fogadta még el. Valahogy nagyon nem hiteles... Vagy még rosszabb (talán...), ha olyas valaki próbál meggyőzni valakit a "betegsége" elfogadásáról, aki saját maga egyébként nem "beteg"... Természetesen lehet valaki meggyőző, ha maga nem is diabéteszes, de ahhoz valamilyen szinten (lehet, nem a legmegfelelőbb kifejezés) azonosulnia kell a "betegséggel", és át kell éreznie, milyen terhet is jelent a másik fél pszichéjének. Mert - valljuk meg őszintén -, ha tetszik, ha nem, mégis csak megterhelő! De ez az érzés (mindkét fél számára!) az idő előrehaladtával, a tapasztalatszerzések folyamatával megváltozHAT! De ehhez egy gyermek esetében MINDKÉT, illetve MINDEGYIK félnél pozitív hozzáállást igényel (vagy követel meg!)! Enélkül csak egy értelmetlen (???) szélmalomharcnak bizonyul az egész küzdelem! Sőt, egy idő után - normális esetben - észre kell venni a szülőnek (felnőttnek, érintettnek, családtagoknak ésatöbbi), hogy a nem pozitív, vagy nem kellőképpen pozitív hozzáállással (mind fizikálissal, mind lelkivel!) csak ront(hat) a helyzeten... Ami viszont egyértelműen egyik félnek sem kívánatos!
Kissé eltértem az eredeti témától... Bocsi! :)


no problemooooo......................szívemből szóltál!!! :):):)
 

remka

Új tag
Sziasztok!

Tímeácska, Poe,
szeretném még egyszer megköszönni Nektek a pumpával kapcsolatos hozzászólásokat, amivel sikerült meggyőznötök minket, hogy 1 év gondolkodás után végre rászánjuk magunkat a pumpára. :)
1 hete kapta meg a fiam a pumpát, eddig csak poziív véleményt tudok mondani róla (Medtronic Paradigm Veo).
Pedig rendesen be lettünk dobva a mély vízbe, mert valószínűleg még a kórházban elkapott egy vírust (hányás, hasmenés, láz), és alighogy hazajöttünk, másnap majdnem mehettünk is vissza. 3x hányt éjszaka, már össze voltunk készülve, hogy a következőnél indulunk. Így is csak azért mertem ennyit várni, mert nem esett le a cuka, valószínűleg a pumpának köszönhetően.
A kórházi beállításhoz képest sajnos minden borult, úgyhogy egyelőre kísérletezgetünk a helyes bólus adagokkal, mivel a normál szénhidrát mennyiség töredékét eszi csak meg, de szerencsére napok óta 4-7 között van a cukra. A legalacsonyabb 3,6 volt egyszer, a legmagasabb 7,8.
Nem tudom, hogy ez még a betegségnek köszönhető-e, vagy a jövben is így marad, de nagyon boldog lennék, ha ilyen cukrokat sikerülne produkálnunk a későbbiekben is.

Két apróság van csak, ami nem tetszik a pumpában, de az is lehet, hogy csak mi nem találtuk meg rá a megoldást:
- billentyűzárat csak a menüből lehet rátenni (néhány gombnyomás), és félek, hogy egyszer elfelejti majd a fiam. Nem értem, hogy miért nem automatikusan kapcsol billentyűzárra, mint ahogy pl. a mobiltelefonok többsége.
- nem tudom, hogy kell légteleníteni, ha bubit találok a vezetékben. Legutóbb úgy csináltam (és a nővérke is így mutatta), hogy leszedtem a szereléket és bólussal légtelenítettem, de zavar, hogy utána az előzményekből nem tudom kitörölni, és mivel 2-re állítottam a max bólust, többször kell elindítani, és van hogy riasztást ad (leáll), mivel túlléptem a maximumot.

Tudtok esetleg ezekre valami egyszerűbb megoldást?

Remka
 
Szia Remka!
Nekünk is Medtronicos pumpánk van most már lassan 5.hónapja. Ugyanez az én problémám is volt az elején (hogy légtelenítsek),én is bólussal csináltam anno, de éreztem, hogy az nem jó!!! Most már ugy csinálom mint amikor feltöltöm a pumpát vagyis visszatekertetem (de a tartályt nem veszem ki a gépből)és utána addig nyomom az ACT gombot mint amikor elindítod vagyis feltöltöd a vezetéket a csepp megjelenéségi de ebbe az esetbe az esetleges buborék távozásáig!! Nem tudom jól csinálom-e, de nekem ez bevált!! Aki tud jobbat jelezheti nekem is!!
Egyébként gratulálok nektek a jó értékekhez!! Ügyesek vagytok!:dr_24:
Üdv.: Edit
 

poe

Őstag
Sziasztok!

A feltöltés menüben van olyan, hogy fix feltöltés, állíts be oda annyi egységet, amennyit gondolsz, hogy elég és indítsd el, így nem kerül be a bólus listába!
A billentyűzárat nem tudom, én nem használom, kérdezzetek rá a trénernél. ;)
 

christina

Őstag
Szia Remka!
Nekünk is Medtronicos pumpánk van most már lassan 5.hónapja. Ugyanez az én problémám is volt az elején (hogy légtelenítsek),én is bólussal csináltam anno, de éreztem, hogy az nem jó!!! Most már ugy csinálom mint amikor feltöltöm a pumpát vagyis visszatekertetem (de a tartályt nem veszem ki a gépből)és utána addig nyomom az ACT gombot mint amikor elindítod vagyis feltöltöd a vezetéket a csepp megjelenéségi de ebbe az esetbe az esetleges buborék távozásáig!! Nem tudom jól csinálom-e, de nekem ez bevált!! Aki tud jobbat jelezheti nekem is!!
Egyébként gratulálok nektek a jó értékekhez!! Ügyesek vagytok!:dr_24:
Üdv.: Edit

Én is így csinálom, csak én kiveszem a tartályt belőle. Annak idején én is törtem a fejem, hogyan távolítsam el a bubikat mert ezt külön nem mutatták. Aztán ugyanide jutottam, mint te.:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor

linus

Tag
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni van-e itt olyan aki elköltözött a diabos gyerekével az országból.
Az első úticélunk uniós ország, konkrétan Anglia.
Ha van valaki akkor megköszönném ha felvenné velem a kapcsolatot a szerelék felírás, honnan, hogyan, mi jár, mi nem kérdésben.
Sajnos az angolok nem rugalmasak annyira hogy a GP választás előtt részletekbe menjenek. :( Vagy csak nem jó embereknél érdeklődtem.
Az itthoni ügyintézésről pedig had ne mondjak semmit, bár tuti hogy nagyon megőszültem a festésem alatt.:)
Köszi előre is!
 

remka

Új tag
Sziasztok!
Ma kiderült, hogy a fiam a pumpával együtt rotavírust is hazahozott a kórházból. :(
Ő megúszta múlt héten a kórházat, de a tesóval (ő nem cukorbeteg) holnap be kell mennünk a László Kórházba, ha nem javul az állapota (hétfő óta hány és hasmenése van). Ma jött meg a széklettenyésztés eredménye: rota. :(
 

gandika

Új tag
Jobbulást Nektek!Remélem hamar túl lesztek ezen a nehéz időszakon és tényleg felhőtlenül használhatjátok a pumpátokat.Ügyesek vagytok,hogy a diabos gyermekkel megúsztátok a kórházat és jól kezeltétek pumpával is ezt a hányós,hasmenéses betegséget.Gyógyuljatok meg minél előbb!Üdv:Andi
 

remka

Új tag
Sziasztok!

Sajnos véget ért a pumpás "mézeshét". 1 hétig szinte csak 4-8 közötti vc értékeket mértünk, péntek este óta viszont alig tudom 10 alá vinni a fiam cukrát. :(

Kicseréltem már a szereléket, az inzulint, de nagyon úgy tűnik, hogy nem technikai probléma okozza a magas cukrokat. A doktornővel konzultálva emeltem a bólusokon - kb. 150%-ra - és a bázist is megemeltem - 130%-nál tartunk - de ez sem használt.
Régebben is volt olyan, hogy 3-4 napig mintha immunis lett volna az inzulinra (akkor még penes volt), hiába emeltem az adagot, egyszerűen nem tudtam levinni a cukrát, aztán utána szépen visszaállt minden. Azt reméltem, hogy pumpával könnyebb lesz a korrigálni, de sajnos nem.
Még arra gyanakszom, hogy esetleg Somogyi okozza, de szerintem annak a hatása hamarabb jelentkezett volna. Csütörtök délben volt egy 3,0-ás cukra, az első magas cukrot (12,1) viszont csak pénteken vacsi előtt mértük. Szerintetek?

Lenne még egy kérdésem, ha evés előtt 10 felett van a cukra, szoktatok várni az inzulin (Humalog) beadása után? A pennél mindig többet vártam ilyenkor beadás után, de most nem tudom, hogy mit kell tenni. Ezt persze elfelejtettem megkérdezni a doktornőtől.

Előre is köszönöm!
 
Szia Remka!
Sajnos nálunk ugyanígy volt és van is!! Most pl. ameddig jó idő volt olyan gyönyörűek voltak az értékeink, hogy öröm volt nézni:hurra:! De már tegnap du. -tól felborult minden és visszatértek a magas értékek ma reggel is 8.3 vc. értékkel ébredt de ugy, hogy éjszaka adtam plusz 0.8-at de vacsi elött is kellett több egységet adni!! Szóval nálunk az időjárás nagyon nagy befolyásoló tényező sajnos:(
Ja és leginkább a késő délutánok és az éjszakák a nagyon rosszak, ezekkel nehezen tudok mit kezdeni. Még a dr.nő is nagyon érdekesnek tartja de elhiszi csak így nehezen lehet beállítani a bázist is. Nekünk 5 hónapja van pumpánk! Nemrég volt rajtunk szenzor is , hogy könnyebb lesz a bázis beállítása háát nem hozott semmilyen eredményt mert olyan eredmény lett amiből a Dr.nő nem tudott semmiféle következtetést levonni.
Volt olyan éjszakánk amikor csipogott azért mert nagyon magas tartományba ért de ugyanazon éjszakán belül csipogott azért is mert alacsonyat mért de aztán másik éjszakán meg végig magas volt....:mad:. Plusz egység beadása ellenére!! Nem vitte le egyáltalán! Nem szerelék probléma miatt azt is cseréltünk!! Az pedig nálunk is teljesen igaz, hogy vannak olyan napok amikor szinte hiába adok plusz inzulint mert mintha nem is reagálna rá ugyan ugy fent marad a cukra. Most az elmúlt napokban pl. minden változtatás nélkül vacsi elött is képes volt leesni a cukra míg máskor rosszabb napokban magasak ugyanebben az időszakban..
Szóval mi is ugyanígy küzdünk, megértelek!!
Egyébként nekünk elmondta le is írta a dr.nő, hogy mikor mennyit kell várni ha magas a cukorja de 10-es értéknél ő nem írt várakozást de én ugy tapasztaltam, ha várunk ugy 10 percet jobb lesz!
Üdv.: Edit
 
Oldal tetejére