Insulinpumpa

remka

Új tag
Edit,
Ti milyen kanült használtok, 90 vagy 45 fokost?

Tegnap délután cseréltem kanült (90 fokost), vacsora után már magas volt a cukra, és korrekciót kellett adnom. Reggel 7,9-es cukorral ébredt, megreggelizett. 9-kor hívtak az iskolából, hogy 21 a cukra. Nem akartam elhinni, ilyen magas érték a 2,5 év penes kezelés alatt összesen kétszer fordult elő. Hazahoztam őt a suliból, és gyorsan kicseréltük a kanült. Nagy nehezen sikerült rábeszélnem őt a 45 fokos kanülre, nagyon tiltakozott ellene. Ebédkor még magas volt a cukra, de délutánra már kezdett visszaállni, és vacsi előtt már 4,7 volt, utána 6,1.
Délután szedtük ki az előző kanült, ami így nézett ki (ha esetleg nem látszik rendesen, a cső teljesen visszahajlik):

WP_000452.jpg

A pumpa nem jelzett elzáródást, de biztos, hogy nem (vagy csak alig) ment bele inzulin. Nem tudom, hogy mit rontottunk el a belövésnél (farba adtam). Elég vékonyka a fiam, éppen ezért adtam inkább farba, mint hasba a kanült, hátha ott nem lesz probléma.
Remélem a 45 fokossal jobbak lesznek az eredmények, mert ma nagyon elkeseredtem, hogy ennyire nehezen boldogulunk a pumpával.
Üdv,
Remka
 

nagytniki

Új tag
Szia!
mi már másfél éve használjuk a pumpát, és az első hónapban visszaadtam a 90 fokosat, becserélték nekünk 45-ösre, azóta ezzel elvagyunk vígan:)
A múlt héten volt először a másfél év alatt, hogy valamiért nem működött a kanül és idő előtt kellett kicserélnem!! (nem jött le a 22-es cukorról sehogy, csak a csere után.)
és mit mond, milyen érzés volt a 45-ös belövése? rosszabb, mint a 90-esé? gondolom a belövés ellen tiltakozott nem?
 

gabibaba

Aktív tag
Az normális, ha patroncsere után néha olyan, mintha visszamenne egy kicsit a dugattyú? Vagy valami techikai gond van, azaz rádobja Gábor a tartályt, vagy ilyesmi?
 

remka

Új tag
Szia Niki!
Igen, a belövés ellen tiltakozott, mivel hosszabb a tű és attól félt, hogy jobban fog fájni, mint a 90-es.
Azt mondta, hogy jobban fájt, de lehet, hogy csak dacból, mert később már azt mondta, hogy legközelebb is a 45-öst szúrjuk be. :)
Én mindkettőt kipróbáltam magamon, szerintem a 90-es fáj jobban, és utána is tovább éreztem magamban a kanült, mint a 45-ösnél.

Nektek mennyi idő kellett, amíg átálltatok a pumpára és jók lettek a kisfiad eredményei? Nálunk nagyon döcögősen megy, ma reggel megint 8,8-as cukorral ébredt, reggeli után pedig 11 volt a cukra. Nagyon bánt, hogy ennyire vacak cukrokat mérünk, a pennel jobbak voltak az eredmények, csak nagy ritkán voltak kilengések, amikor front volt, vagy beteg volt.
Gondolom idő kell, amíg megszokja a szervezete az intenzív kezelést, eddig kevertet kapott (reggel-este Humulin M3, ebédhez Actrapid). Most már lassan 3 hete szenvedünk, első héten az alacsony cukrok miatt (rota vírus), utána pár napig jó volt, aztán most megint folyamatosan gondok vannak. Pedig szigorúan számolom a szénhidrátokat, és nem eszünk mást és másképp, mint előtte.
 

Blonde

Új tag
Sziasztok!
Sajnos anyagi helyzetem miatt jelenleg nem tudom használni a készüléket.Ezért a kimaradt Paradigm Reservoir 3 ml tárolófecskendőket áron alul odaadnám.4 doboz MMT-332A 3500Ft postával.Jelentkezni a blonde74@freemail.hu emailen lehet.
 

borka

Őstag
Az normális, ha patroncsere után néha olyan, mintha visszamenne egy kicsit a dugattyú? Vagy valami techikai gond van, azaz rádobja Gábor a tartályt, vagy ilyesmi?

Patroncserénél a dugattyú mindig alap helyzetbe áll,tehát le megy teljesen. Mielőtt bele tennétek a patront,vissza kell állítani a dugattyút.A könyvben pontosan le van írva és kép is mutatja,hogy a patront a pumpa mellé kell tenni és ahhoz kell állítani a dugattyút.
 

borka

Őstag
Szia Niki!
Igen, a belövés ellen tiltakozott, mivel hosszabb a tű és attól félt, hogy jobban fog fájni, mint a 90-es.
Azt mondta, hogy jobban fájt, de lehet, hogy csak dacból, mert később már azt mondta, hogy legközelebb is a 45-öst szúrjuk be. :)
Én mindkettőt kipróbáltam magamon, szerintem a 90-es fáj jobban, és utána is tovább éreztem magamban a kanült, mint a 45-ösnél.

Nektek mennyi idő kellett, amíg átálltatok a pumpára és jók lettek a kisfiad eredményei? Nálunk nagyon döcögősen megy, ma reggel megint 8,8-as cukorral ébredt, reggeli után pedig 11 volt a cukra. Nagyon bánt, hogy ennyire vacak cukrokat mérünk, a pennel jobbak voltak az eredmények, csak nagy ritkán voltak kilengések, amikor front volt, vagy beteg volt.
Gondolom idő kell, amíg megszokja a szervezete az intenzív kezelést, eddig kevertet kapott (reggel-este Humulin M3, ebédhez Actrapid). Most már lassan 3 hete szenvedünk, első héten az alacsony cukrok miatt (rota vírus), utána pár napig jó volt, aztán most megint folyamatosan gondok vannak. Pedig szigorúan számolom a szénhidrátokat, és nem eszünk mást és másképp, mint előtte.

Szia Remka !
Légy türelemmel,mert sajnos nem megy egyik napról a másikra az átállás. Nagyon sok minden változott Nálatok,ezért hosszabb az átállás. Pumpa,inzulin és ahogy írod talán véget értek a mézeshetek is. Ezek mind-mind befolyásoló tényezők és akkor még nem beszéltünk az időjárási frontokra ami szintén nagyon be tud kavarni. Nálam is és másoknál is biztosan előfordul,hogy normál vc.érték, étkezés a hozzá tartozó inzulinnal és mégis másfél óra múlva 12-es értéket mérek. A betegségek szintén befolyásoló tényezőként szolnak bele a cukikba.
 

matiz

Új tag
Szia!

Sajnos nekem a 4 év alatt is nagyon változó volt.
Meleg, hideg front, peteérés ill. menses, szerelék elhajlás, kimozdulás otthonról ( nem fix munka miatt) ill. otthon maradás.
Szóval ha levegőt veszek azé, ha nem akkor azé :).
Most kellene újat vennem, de gondolkodom rajta nagyon....
Nagyon nagy előnye, hogy kevesebb inzulint kapok, nem felejtem el beadni, mert utána tudok nézni, hogy adtam-e vagy sem.
Peneseknél, már kitalálhatnák ezt is, hogy jelezze, mert utána nem tudsz nézni, hogy beadtál-e 4E vagy sem reggelinél..... és ugye aki már 30 éve beteg annak sajnos a megszokás mellett nehéz ellenőrizni.
Hátránya pedig ez!

Sikeres lépés a mesterséges hasnyálmirigy biztonsá-gos működtetése irányában A hazánkban – elsősorban cukorbe-teg gyermekeknél – egyre gyakrab-ban alkalmazott inzulin pumpakeze-lés sem küszöböli ki a vércukor túl alacsony, hipoglikémiás szintre tör-ténő csökkenését és az ezt követő Somogyi hatás (vércukor emelkedés) felléptét. A pumpakezelésnek a mesterséges hasnyámirigy irányába történő köze-lítését szolgálta az ASPIRE (Automation to Simulate Pancreatic Insulin REsponse) nevű vizsgálat, melynek keretében a Medtronic”
Minimed Paradigm rendszerű, folya-matos szöveti glukóz monitorozással egybekötött pumpáját olyképpen módosították, hogy az az alacsony
vércukor szinteknél felfüggesztette az inzulin adagolását. Ennek révén a pumpát használó cukorbeteg gyer-mekek vércukra sokkal rövidebb
ideig tartózkodott a túl alacsony szinteken, ugyanakkor elmaradtak a későbbi vércukor emelkedések. Ez messzemenő előnyt jelent a bete-
gek életminőségére. A vizsgálatokat az Egyesült Államokbeli Barbara Da-Az inzulin pumpakezelés sem küszöböli ki a vércukor túl alacsony, hipoglikémiás szintre történő csökkenését. 16 vis Center for Childhood Diabetes-ben végezték Satish K Garg profesz-szor vezetésével.
(Azóta már elvégezték az első klini-kai kipróbálását annak a tovább módosított pumpának, mely nem csupán felfüggeszti az inzulin adago-
lását hipoglikémia veszélye esetén, hanem glukagont is adagol a vércu-kor megfelelő mértékű gyors meg-emelésére – a referáló megjegyzé-
se). (Forrás: J Diabetes Sci Technol. 2011.
 
Edit,
Ti milyen kanült használtok, 90 vagy 45 fokost?

Tegnap délután cseréltem kanült (90 fokost), vacsora után már magas volt a cukra, és korrekciót kellett adnom. Reggel 7,9-es cukorral ébredt, megreggelizett. 9-kor hívtak az iskolából, hogy 21 a cukra. Nem akartam elhinni, ilyen magas érték a 2,5 év penes kezelés alatt összesen kétszer fordult elő. Hazahoztam őt a suliból, és gyorsan kicseréltük a kanült. Nagy nehezen sikerült rábeszélnem őt a 45 fokos kanülre, nagyon tiltakozott ellene. Ebédkor még magas volt a cukra, de délutánra már kezdett visszaállni, és vacsi előtt már 4,7 volt, utána 6,1.
Délután szedtük ki az előző kanült, ami így nézett ki (ha esetleg nem látszik rendesen, a cső teljesen visszahajlik):

Csatolás megtekintése 8462

A pumpa nem jelzett elzáródást, de biztos, hogy nem (vagy csak alig) ment bele inzulin. Nem tudom, hogy mit rontottunk el a belövésnél (farba adtam). Elég vékonyka a fiam, éppen ezért adtam inkább farba, mint hasba a kanült, hátha ott nem lesz probléma.
Remélem a 45 fokossal jobbak lesznek az eredmények, mert ma nagyon elkeseredtem, hogy ennyire nehezen boldogulunk a pumpával.
Üdv,
Remka

Szia Remka!
Mi csak 90 fokos kanült használunk és még kipróbálásra sem engedte meg a fiam a 45 fokosat SAJNOS! Mi pont fordítva voltunk a 45 fokost cseréltettük be! A tű hosszúsága és a belövő kinézete ijesztette el a gyerekemet a kipróbálástól. Mindenre előbb utóbb rátudom venni ezért ezzel még várok hátha lesz valami ami miatt másképp dönt. (Mert mivel volt egy bontott csomagunk az meg is van !! Biztonsági tartalék)
A kanül elferdüléséről meg annyit, hogy pont a múlthéten jártunk mi is így még eddig nem tapasztaltam ilyet de mivel nagyon rosszak voltak az értékei soron kívüli cserét csináltunk és amikor kivettem a kanült döbbentem láttam, hogy a legvége derékszögbe el volt hajolva de a gép nekünk sem jelzett.:(
Az értékeinkről pedig sajnos nem valami jók, nekünk sem nagyon nagyok a változások és sajnos még mindig nincsenek fixre mondható rossz óráink vagy időszakjaink amin bátran lehetne állítani, hanem teljesen változó napszakokban megy fel a vc.-ra.
Na és a hab a tortára, hogy csüt. reggel hajnalban hasfájásra ébredt a gyerek és 17-es cukrot mértem neki ebből tudtam beteg lesz tényleg. Sajna így is lett csütörtök egész nap magas volt a cukra de szinte alig ment le, 15-20 körül mozgott. Majd estétől rendeződött egész este jó volt de reggelre meg a torka robbant be nagyon csúnyán kezdett köhögni, hője meg 37.8 C lett, de érdekes a vc. értékei jobbak voltak mint előző nap.
Ja de előző napra jött az a nagyon nagy szél az minket mindig felfelé emel de borzasztóan!!!:rolleyes:
Úgy hogy sajna még mi is mindig küzdünk és reménykedünk egyszer majdcsak megszokja a szervezete és elfogadja ezt az intenzív kezelést.
Már én is voltam ugy, hogy nem biztos, hogy kellet nekünk ez a pumpa de ha meg olyankor elgondolkozom , hogy azok a kötöttségek amik voltak a pumpa nélkül még mindig lennének akkor azt hiszem csak jól választottunk. Ja és a gyerekem azt mondta :" Nem adná már vissza"
Még HgbA1c értékünk is csak emelkedett mióta használjuk a pumpát vagyis az első vérvételből csak 1 hónap volt pumpás az volt 7.6 aztán a következő ami már teljes három hónap pumpás volt 8,0 volt a legutobbi 8.2!!!! Na ez aztán borzalmas szerintem de a Dr. nő is azt mondja be fog állni!! Szóval reménykedem. Na és persze a sulit kivéve én is még mindig mindent mérek, számolok, böngészek.....
Ez van!! Néha én is ugy érzem fáradok mert nagyon jól akarom csinálni és mégsincs meg a várt eredmény. Sokszor olyan értelmetlenül megy fel mikor nem is várnám ok nélkül. Ugyanaz a kaja egyszer nagyon jó máskor ugyanaz teljesen rossz eredményt produkál!!!!
KITARTÁST NEKTEK IS!
ui: Hány éves a fiad? (Levente 9)
:dr_31:
 

remka

Új tag
Már én is voltam ugy, hogy nem biztos, hogy kellet nekünk ez a pumpa de ha meg olyankor elgondolkozom , hogy azok a kötöttségek amik voltak a pumpa nélkül még mindig lennének akkor azt hiszem csak jól választottunk. Ja és a gyerekem azt mondta :" Nem adná már vissza"
Még HgbA1c értékünk is csak emelkedett mióta használjuk a pumpát vagyis az első vérvételből csak 1 hónap volt pumpás az volt 7.6 aztán a következő ami már teljes három hónap pumpás volt 8,0 volt a legutobbi 8.2!!!! Na ez aztán borzalmas szerintem de a Dr. nő is azt mondja be fog állni!! Szóval reménykedem. Na és persze a sulit kivéve én is még mindig mindent mérek, számolok, böngészek.....
Ez van!! Néha én is ugy érzem fáradok mert nagyon jól akarom csinálni és mégsincs meg a várt eredmény.


Edit,
látod, pont ettől féltem/félek én is, amit leírtál. Én a pumpától leginkább azt vártam/várom el, hogy a HbA1c értékek javuljanak, vagy legalábbis ne legyenek rosszabbak, mint amilyenek a pennel voltak. Ezért is érzem most úgy, hogy még várhattunk volna a pumpával, mert pennel 6,3-6,7% között voltak a HbA1c értékek, de a következő biztos, hogy jóval magasabb lesz. :(
Semmiképp sem szeretném azt, hogy a pumpa előnyei miatt bele kelljen törődnünk a rosszabb vc értékekbe.
De nem adjuk fel, biztos vagyok benne, hogy hosszútávon jobb lesz a pumpa, mint a pen, csak el kell jutnunk oda, hogy jól legyen beállítva a bázis, és hogy kitapasztaljuk 10 g CH-hoz hány egység bólus kell, és hogy a korrekciós bólus mennyivel csökkenti a vércukrot. Remélem nem csak álmodozom, és idővel ezeket a dolgokat tényleg ilyen egyszerűen meg lehet majd határozni, és utána már "csak" a frontok és betegségek szólhatnak majd bele a dologba.

Kitartás Nektek is!
A fim majdnem annyi idős, mint Leventéd, Martin 8 éves és másodikos.

Üdv,
Réka
 
Szia Remka!
Mi is másodikosok vagyunk!
Ti, hogy oldjátok meg a suliba az ebédet? Hordtok,visztek vagy nálatok van diabos ebéd? Levi nekem ottani ebédet eszi kapunk általában előre étlapot és látjuk ha olyan az ebéd akkor viszünk mást vagy megbeszéljük mennyi egységet nyomjon hozzá. Ott egyébkét nagyon ügyes sokszor jobban megoldja mint gondolnám.
Nektek is sok-sok kitartást és jó egészséget kívánunk!
 

remka

Új tag
Szia Remka!
Mi is másodikosok vagyunk!
Ti, hogy oldjátok meg a suliba az ebédet? Hordtok,visztek vagy nálatok van diabos ebéd? Levi nekem ottani ebédet eszi kapunk általában előre étlapot és látjuk ha olyan az ebéd akkor viszünk mást vagy megbeszéljük mennyi egységet nyomjon hozzá. Ott egyébkét nagyon ügyes sokszor jobban megoldja mint gondolnám.
Nektek is sok-sok kitartást és jó egészséget kívánunk!

Martin is az ottani ebédet eszi, de ha tészta van, vagy süti, akkor viszek helyette mást, vagy ha olyan kaja van, ami nagyon nem passzol össze (pl. rántotthús rizzsel) akkor csinálnak neki párolt zöldséget a rizs helyett. Péntekenként be szoktam menni a konyhára, és átnézzük az étlapot. Általában hetente 2x én viszek ebédet. Örülök, hogy azért valamennyire nyitottak arra, hogy legalább más köretet készítsenek neki, ha kell, sok rosszat hallottam más diabosoktól az iskolai étkeztetésről. Amit ő kap, az sem mindig tökéletes (pl. kap krumplit és rizst is időnként), de mivel dolgozom, minden nap nem tudok külön főzni neki. Így is sokszor késő este jut eszembe, hogy másnapra vinni kell kaját.

Edit, Ti használjátok a szögletes vagy a kéthullámú bólust? Nézegettem ma a naplót, és feltűnt, hogy rosszabbak a cukrai a jobb (lassan felszívódó) kaják után, és arra gondoltam, hogy lehet, ki kellene próbálni a szögletes bólust. Elvileg azt mondták, hogy a próbaidő alatt csak a normál bólust használjuk, de egy ismerősöm aki szintén mostanában kapott pumpát már az összes bólust használja, és jók a gyerkőc cukrai.

Kíváncsi lennék mások tapasztalatára is a szögletes és kéthullámú bólussal kapcsolatban.

Előre is köszönöm!
Réka
 
Szia!
Nem használjuk még mi sem a többit csak a normál bólust. Nekünk is azt javasolták, hogy még ne próbáljunk mást.
Pedig tényleg én is észrevettem ha pl. pizzát készítek az sokkal később emeli meg a cukorját ha jól értelmezem ekkor lenne jó az elnyújtott bólust használni (szögletes).
Nektek nagyon korrektek akkor a suliba, én sem panaszkodom de mivel nekünk nem ott főznek nincs is esély ilyen kérésre. Akkor mi is viszünk mást.
De ti ennyire ügyesek vagytok, hogy nem esztek pl. a rántott húshoz krumplit?? Mert az én gyerekem sajna a krumliról még nem igazán tud lemondani szereti a zöldségeket de csak nyersen paprika, paradicsom, uborka retek, répa.... de csak leginkább magába vagy hideg kaja mellé vacsi, vagy reggeli. Nem nagy étkű a gyerek igy még most is belefér neki a rántott húshoz a kevés krumpli. Vagyis inkább eszik kevesebbet.;)
De nekünk még olyan is volt a suliba, hogyha vittünk kaját akkor is elfelejtették neki odaadni a kis "butus" gyerekem meg nem szólt!!
Illetve van bent saját lekvárja meg cukorja de volt, hogy azt sem adták oda neki, pedig nem egy nagyon nagy iskola ismerik is jól a gyereket de mégis elmarad. Na de nem panaszkodom rendesek csak néha figyelmetlenek de a gyerekem is lehetne figyelmesebb.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Van itt valaki, aki használja az Animas Inset kanüljét? (vagy az Inset 30-asat) A roche-nak nincs ilyen kis steril dobozos, belövőt is magába foglaló kanülje? Nagyon érdekelne, hogy aki használja, milyen tapasztalatai vannak róla! Köszönöm!
 

lizzi

Őstag
Molli én használom ,kérdezz nyugodtan!
Én imádom ,egy dolog van ami zavar benne ,hogy amikor leveszem fürdéshez vagy bármihez akkor csak a bennem lévő kanülnek van záró akármije, a zsinórnak nincs.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Lizzi, szuper :) És milyen a beszúrás, le tudod írni, hogy megy? Tényleg egyszerűbb, mint a többi kanüllel?
 
Sziasztok, többször voltam jelen mikor kis unokám cukrát mérték és én nagyon magasnak tartom az értékeket. 10- 21-ig is voltak értékek ez szerintem nagyon sok. Mondtam nekik ,hogy ez nagyon magas érték de mindig azt a választ kapom ,hogy kanül csere volt . Kétnaponként van kanül csere akkor szinte mindig magasak az értékek vagy nem jól gondolom . Egy másik fórumon is olvastam ilyen problémáról.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok, többször voltam jelen mikor kis unokám cukrát mérték és én nagyon magasnak tartom az értékeket. 10- 21-ig is voltak értékek ez szerintem nagyon sok. Mondtam nekik ,hogy ez nagyon magas érték de mindig azt a választ kapom ,hogy kanül csere volt . Kétnaponként van kanül csere akkor szinte mindig magasak az értékek vagy nem jól gondolom . Egy másik fórumon is olvastam ilyen problémáról.
Szia Nagymama!
Ezek az értékek valóban nagyon magasak, nem lenne szabad belenyugodni, és egy "kanül csere volt"-tal elintézni.
A kérdésem az lenne, hogy amikor kanül csere van, akkor akkor adnak be pici bólust, hogy a kanül csövét megtöltsék inzulinnal? Nem lehet, hogy ez elmarad? Kérdezzél rá a fiataloknál. Hány mm-s kanült használnak Bálintnál? (ugye jól emlékszem a nevére?) Attól függ, hogy hány egység inzulint kell bepumpálni, hogy a kanül csöve megteljen, hiszen addig az üres, levegővel telt. Ha nem töltik meg, akkor órákon keresztül a pumpa csak levegőt pumpál be. Ez lehet az oka, hogy állandóan magas kanül cserekor a cukra.

Itt a mamák tudnak tanácsot adni, hogy mennyivel töltik fel a kanült beszúráskor, mert érdekes módon, ez is változó. Én 8 mm-s kanült használok, és 1,5 E inzulinnal töltöm fel, de tudom, hogy sok, viszont nálam tapasztalat, hogy kell ennyi, mert mindig magas volt nekem is csere után a cukim.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nagymama, írtam neked privit. Ott a jobb felső sarokban láthatod a neved mellett az "értesítőim"-nél, csak kattints rá. :)
 
Oldal tetejére