Insulinpumpa

g_andi

Tag
Egyetértek kmollival, amikor pent használt a fiam, egy sima hányós-vírust nem tudtunk megúszni kórházi kezelés nélkül. Legutóbb, néhány nappal a pumpára állítás után viszont itthon kezeltünk ki egy igen komoly rota vírust, amivel majdnem a kisebbik fiam (aki nem diabos) került kórházba. Szerintem csak kis részben múlik rajtunk (kezelésen), hogy el tudjuk-e kerültni a kórházat, sokkal több múlik azon, hogy mennyire erős a vírus és hogy penes, vagy pumpás-e a beteg.

Néhány hete írtam a fórumon, hogy nehezen tudunk átállni a pumpára, és hogy nagyon ingadozik a fiam cukra. Szerencsére csak 2-3 hétig tartott ez az időszak, most már úgy érzem, hogy sikerült jól beállítanunk a bázist, és az is sokat számított, hogy a 90-es kanülről áttértünk a 45 fokosra. Használjuk már a szögletes és a kettős hullámú bólust is, szerintem ez is nagyon hasznos.

Sziasztok!

Nálunk is igen sokszor előfordult, hogy Andika belekeveredett ebbe a hányós, hasmenéses nyavalyába.Legutoljára csak 1-szer hányt, és szerencsére nem is kerültünk kórházba, de az volt a szerencsém,hogy az esti inzulin beadása előtt volt ez a hányás,így azt nem adtam be neki és éjszaka gyakran mértem, és hypo gyanúnál almalével itattam.Így tudtam csak egész éjszaka szinten tartani a cukrát és reggelre szerencsére nem is lett neki túl magas az miatt, hogy az esti inzulin kimaradt.Persze volt már olyan is, hogy azért lettünk leszúrva mert csak az 4.-5. hányás után vittem a kórházba.No meg a télen volt olyan is,hogy a 2. éjszakai hányás után kihívtam a mentőket/mivel nincs autónk/ és elkezdett a mentős kioktatni,hogy az ő gyermeke is diabos, és miért nem itattam kólával.Persze mondtam neki, hogy kislányom lisztérzékeny és reflux-os is, és a doktornénink azt mondta,hogy a 2. hányás után menni kell a kórházba.Morgolódott ugyan,de bevitte a kislányt a kórházba Apával, mivel nekem a két picivel kellett itthon maradnom.Akkor a kórházba,este Andikám átkerült az intenzívre 41 fokos lázzal, etetni sokáig nem tudtam folyamatosan kapta szinte az infúziót, ráadásul a kezeit is úgy elszúrták első nap, hogy 2x akkora lett a keze,mint rendesen, mert nem a vénába ment az infúziós folyadék.Szóval szerintem az ember amíg tudja igyekszik megakadályozni a kórházat, de ha diabos gyermekünket nem tudjuk etetni, muszáj az infúzió.

Most már tudom a pontos dátumot, hogy Andikám mikortól kap pumpát.Május 21-én megyünk pumpafelhelyezésre és oktatásra.Andika is már nagyon készül rá,egyre ügyesebb, és már többször ő adja be a pennel magának az inzulint.Remélem a pumpázással kapcsolatban is ilyen lelkes lesz,és jól megtanuljuk és később megtapasztaljuk az ezzel járó dolgokat és előnyöket.

Szép napokat mindenkinek!
 

gabibaba

Aktív tag
Kedves steveray! A fórumon többször volt kérdés, hogy melyik cég, milyen pumpa legyen. Ha jól értem, továbbra is ugyanannál a cégnél maradtál. Megkérdezhetem, hogy a rossz tapasztalat ellenére miért (visszaolvastam a régi üzenetedet)? Ha gondolod, akár privátban is, mert tényleg érdekelne.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Most már tudom a pontos dátumot, hogy Andikám mikortól kap pumpát.Május 21-én megyünk pumpafelhelyezésre és oktatásra.Andika is már nagyon készül rá,egyre ügyesebb, és már többször ő adja be a pennel magának az inzulint.Remélem a pumpázással kapcsolatban is ilyen lelkes lesz,és jól megtanuljuk és később megtapasztaljuk az ezzel járó dolgokat és előnyöket.

Szép napokat mindenkinek!
Andi, nagyon drukkolunk Andikának a pumpázáshoz, és persze neked nyugalmat, türelmet kívánok hozzá. Remélem hányós-vírusos fertőzés nem szól közbe, mert amellett nem lehet jól eltalálni a bázist. Az nagyon szuper, hogy Andika várja a pumpázást. Igy, ha nem kíséri félelem, a kezdeti nehézségek nem fogják elvenni a kedvét. Meg én már úgy látom, hogy Andika nagyon okosan, komolyan viseltetik a diab iránt. :)
 
Sziasztok!
Nálunk is előfordult gyomorrontás, hányás. A cukor-oldatnak felmelegedni sem volt ideje,
nemhogy felszívódni. A HypoKit injekciót használtuk, így megúsztuk a kórházat.
 

Juti

Új tag
Sziasztok! Ajándékba kaptam 2 doboz Accu-Chek TenderLink 45 fokos tűt 13mm-60cm, illetve 2 doboz 17mm-60 cm-et, lejáratuk 2013, 2014, 2015 valamint 4 doboz Comfort feliratú szintén 45 fokos tűt, ami 2012.10. hóban lejár, ott a tű nagyságát nem látom, csak azt, h 60 cm. Ha valakinek szüksége van rá, nagyon szívesen ajándékba adom. Szép napot: J.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok! Ajándékba kaptam 2 doboz Accu-Chek TenderLink 45 fokos tűt 13mm-60cm, illetve 2 doboz 17mm-60 cm-et, lejáratuk 2013, 2014, 2015 valamint 4 doboz Comfort feliratú szintén 45 fokos tűt, ami 2012.10. hóban lejár, ott a tű nagyságát nem látom, csak azt, h 60 cm. Ha valakinek szüksége van rá, nagyon szívesen ajándékba adom. Szép napot: J.
Én máris pályázom rá, ezer köszönettel. Megy privi :)
 

gabibaba

Aktív tag
Ti mit csináltok olyankor, ha tudjátok, hogy jön egy meleg, de most meg kellene emelni (1-2 nap) az éjszakai bázison. Nálunk pár nap, amíg kiderül, sikerült-e a változtatás, addigra meg jön a meleg ... Vagy várok, és tudom, hogy magasabb lesz, vagy éjszakázom és emelem az adott időszakot %-osan, vagy ....
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ti mit csináltok olyankor, ha tudjátok, hogy jön egy meleg, de most meg kellene emelni (1-2 nap) az éjszakai bázison. Nálunk pár nap, amíg kiderül, sikerült-e a változtatás, addigra meg jön a meleg ... Vagy várok, és tudom, hogy magasabb lesz, vagy éjszakázom és emelem az adott időszakot %-osan, vagy ....
Én ma reggel döntöttem el, hogy emelek az éjszakai bázison, mert már 3-dik napja van, hogy lefekszem 5-8-as cukorral, és kelek 10-12-vel. Ezért 0 órától hajnali 4-ig emelek 0,1 E/h-t. Ez egy óvatos emelés, és ezt ajánlom nektek is (mármint hogy tapasztalat alapján változtassatok, ne elképzelésre). Az emelés után is kivárok néhány napot, akkor is nem válik be, mert csak akkor lehet látni, hogy kell-e még emelni, vagy esetleg inkább vissza kell csökkenteni, netán más időpontban van szükség emelésre.

Mindenki másnál más mennyiséget, vagy időintervallumot kell változtatni, de egyelőre a ti esetetekben nem változtatnék előre (vaktában), hanem megvárnám, hogy valóban szükség van-e az emelésre, és hol? Szóval lehet, hogy nem tudod megúszni az egy-két éjszakai mérést, a reggeli cuki meg majd megmutatja, hogy kell-e a változtatás. :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ti mit csináltok olyankor, ha tudjátok, hogy jön egy meleg, de most meg kellene emelni (1-2 nap) az éjszakai bázison. Nálunk pár nap, amíg kiderül, sikerült-e a változtatás, addigra meg jön a meleg ... Vagy várok, és tudom, hogy magasabb lesz, vagy éjszakázom és emelem az adott időszakot %-osan, vagy ....
Persze próbaképpen a %-os emelés nagyon jó alternatíva, de ott utána jól kell kiszámolni, hogy a %-os emelés hány egységnek felel meg. %-os emelésre a 120-130 %-ot javaslom 3-4 óra időtartamra, de azt már neked kell tudni, hogy hány órától hány óráig.
Én magamból indultam ki, lehet, hogy Gábornál nagyobb emelésre van szükség. Magamról tudom, hogy nagyon pici változtatás is boríthat mindent.
 

gabibaba

Aktív tag
Az, hogy kell emelni, biztosnak tűnik, már 4-5 napja magas a reggel úgy, hogy nem volt előtte hipo, és éjjel 2 után emelkedik. Mi először 110%-ra szoktuk, az kb. 0,1E és mindig csak pár órára, aztán várunk pár napot. :) Sebaj, itt a nyár!!!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az, hogy kell emelni, biztosnak tűnik, már 4-5 napja magas a reggel úgy, hogy nem volt előtte hipo, és éjjel 2 után emelkedik. Mi először 110%-ra szoktuk, az kb. 0,1E és mindig csak pár órára, aztán várunk pár napot. :) Sebaj, itt a nyár!!!!!
Ha éjjel 2 körül emelkedik, akkor 1 óra körül már lehet emelni a bázison. A 110% lehet, hogy kevés, de ugye ezt "látatlanban" nem lehet megmondani. Az óvatosságot betartva mégiscsak menjen a 0,1 E-s emelés, talán nektek is hajnali 3-4-ig, aztán ha kevés, akkor tovább. De közel a reggelhez (hajnali 5-6 óra) már vigyázni kell, mert az már belenyúlik Gábor reggeli suliba menős kapkodós időszakába.
Egy próba puding a 0,1 E-s emeléssel, ha ez kevés, akkor lehet, hogy inkább a 0,2 E-s emelés jobb lesz, mint hajnali 6-ig elhúzni a 0,1 E-t.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok régen kérdeztem Tőletek, mennyire figyelitek az ételek glikémiás indexét. Köszi a választ.
Szia Nagymama!
A GI nagyon fontos, hogy figyeljetek rá. Szerencsére a pumpával tudtok nyújtva bólust beadni, ezzel jó eséllyel el tudjátok kerülni a hipot. Egy alacsony GI-jű étel hozzáadásával az össz. GI-t tudjátok csökkenteni. Pl. ha uborkát vagy salátát adtok a szendvicshez.
A GI-vel nem könnyű számolni, mert az ételt dekákból rakod össze, a CH-t grammokban számolod, a GI viszont százalékban van megadva, de sok próbálkozással egészen jól lehet vele kalkulálni.
Az egyszerűség kedvéért érdemes úgy számolni, hogy egy alacsonyabb GI-jű ételnél kevesebb CH-t számolsz, vagy az kiszámolt inzulin lefelé kerekíted. Mondjuk számolsz 2,2 E inzulint, akkor csak 2,0 E-t adsz be, és azt is nyújtva. Persze a kiinduló cukorszint sok mindent befolyásol, pl a CH/inzulin számítást.
Ezek általánosságok, gyerkőcös mamák tudnak bevált tippeket adni, abból lehet "csemegézni', mert mindent ki kell tapasztalni, ritkán van az, hogy ami az egyik diabosnak pont beválik, az a másiknál ugyanolyan jól működik.
 

g_andi

Tag
Sziasztok!

Holnap kapjuk meg a pumpát itthoni gyakorlásra, tanulásra, majd május 21-én megyünk a kórházba felhelyezésre és oktatásra.Andika már nagyon várja, és remélem jól megtanulom a használatát és kitapasztaljuk az előnyeit a hetek,hónapok... évek folyamán.
Szép napokat Nektek!
 

masnii

Új tag
Sziasztok!

Tudtok arról vmit, hogy ha nincs 8 alatt az "átlag" akkor visszaveszik a pumpát?
Mert azt hallottam már, hogy ebben az esetben az inzulin ingyenessége megszűnik.

Üdv,
m.
 

poe

Őstag
Nem veszik vissza. Amikor felíratod az új pumpát, le kell adni az utolsó két HbA1C eredményt, ha az átlag 8 fölötti, akkor az orvos nem írhatja fel a pumpát receptre, nem jár a TB támogatás...
 

g_andi

Tag
Sziasztok!
Szeretném megköszönni a "régi pumpások" építő hozzászólásait itt a fórumon, és Poe neked köszönöm,hogy feltetted a szakdolgozatodat.Ha nem haragszol lementettem és tanulmányozom.No megnyugodhatsz, nem keveredek plágium gyanúba miatta...:D,de félre a tréfával.Andikával tegnap jöttünk haza a kórházból, és amióta itthon vagyunk jók a cukijai.A kórházba az oktatás nagyon jó volt.Köszönettel tartozom Ildikónak, aki tökéletesen oktatott és felhívta a figyelmet az esetleges problémákra, stb.Persze még rengeteget kell tanulnunk és kitapasztalnunk a pumpa minden előnyét, és szembenézni az adódó nehézségekkel, de kislányommal nagyon kedveljük a pumpa nyújtotta szabadságot.Olyan büszke voltam Andikára, a kanül cseréket jól viselte és míg a másik két idősebb szobatársa sokáig sírdogált, ő szinte fel se vette.Remélem, azért a két másik gyermeknél se okoz a későbbiekben ez fájdalmat.Elképesztő, hogy ők is milyen hamar megtanulták a bólus beadást, és a 12 éves kislány nagyon sokat tudott a diabról, és önállóan töltötte ki a tesztet.Nagyon jó példák ezek a kis diabos gyermekek is nekem, hogy milyen felelősségteljesen viselkednek a betegségükkel kapcsolatban.
Ma lesz az első itthoni kanül cserénk, drukkoljatok, mert még kicsit bennem van az izgalom, de remélem ügyesek leszünk.Andikám még alszik, ezt pennel nem tehette volna meg, hogy ne menjen fel a cukra, de a pumpával kialudhatja magát.Szüksége is van erre, mert délután két verssel is fellép az óvodában az évzáró, anyák napi és ballagási ünnepélyen.A verseket már nagyon jól tudja, a kórházba megtanultuk és gyakoroltuk.Szóval remélem szép napunk lesz, és Nektek is hasonló jókat kívánok!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Andi!
Remélem Andikával jól veszitek a pumpás akadályokat, és minden simán megy. Milyen volt az első otthoni kanülcsere? Még én is emlékszem az első otthoni, egyedül végzett kanülcserére.
Remegett a kezem, azt is szétszedtem, amit nem kellett volna :rohog:. Írjál a kezdeti bakikról és a sikerekről is, meg arról is, Andika hogy kőröz le technikailag, tudásilag. Tényleg büszke lehetsz rá. :D
 
Oldal tetejére