mindenkinek

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Óraállítás március 25-én!

Nekünk ez pumpával az első. Fogom, és este zutty átállítom az órát? Vagy reggel? Vagy több nap alatt?
Este az uccsó vacsi után, vagy reggel az első étkezés előtt. Teljesen fölösleges napokra elhúzni. Azt az egy órát meg sem lehet érezni. Még annyira sem, mint pennel a bázis inzulinnál, hiszen ott tavasszal "kiesik" egy óra, ősszel meg pluszban jön rá egy óra, vagy 23 óra vagy 25 óra telik el az átállítás utáni első bázis inzulin beadásnál. Az érzékenyeknél ott szükség lehet az egy-két napos csúsztatásra.
A pumpa órája viszont az átállításnál azt a bázist adja, amelyik napszakot éppen megéljük. Átállítás, aztán mehet minden az éppen aktuális étkezési idő szerint.

(Amikor repülővel utaztam, akkor a 6 óra időeltolódást a repülőn átállítottam a pumpán a leszálláskori időnek megfelelően. Megérkezéskor a napszaknak megfelelően étkeztem, a pumpa is a napszaknak megfelelő bázist adagolta.)
 
Este az uccsó vacsi után, vagy reggel az első étkezés előtt. Teljesen fölösleges napokra elhúzni. Azt az egy órát meg sem lehet érezni. Még annyira sem, mint pennel a bázis inzulinnál, hiszen ott tavasszal "kiesik" egy óra, ősszel meg pluszban jön rá egy óra, vagy 23 óra vagy 25 óra telik el az átállítás utáni első bázis inzulin beadásnál. Az érzékenyeknél ott szükség lehet az egy-két napos csúsztatásra.
A pumpa órája viszont az átállításnál azt a bázist adja, amelyik napszakot éppen megéljük. Átállítás, aztán mehet minden az éppen aktuális étkezési idő szerint.
Tessék mondani, mi van akkor, ha egyáltalán nem nyúlok a pumpa órájához?
Az jár az agyamban, hogy az étkezési bólust úgyis az étkezéshez adom be, a bázis pedig a szervezet inzulinigényéhez igazodik, nem pedig az ilyen-olyan idősávokhoz...
Szóval, ha nem nyúlok hozzá, akkor mi lehet a következmény? Van-e ebben valakinek tapasztalata?
 

poe

Őstag
Tapasztalatom nincs, csak elméletem. :)
Nem az a lényeg, hogy mit találunk ki, hogy épp hány óra van, hanem a napirended. Mikor kelsz, mikor fekszel, mikor mozogsz, mikor pihensz stb. Ezek mind befolyásolják a bázisigényedet és az óraállítás miatt lecsúsznak egy órával.
 
Köszönöm! Nekem még elméletem sincs, de kipróbálni nem merem, inkább alkalmazkodni próbálok.
Egyébként nagyon logikus, amit leírtál, ugyanis most is 5-kor kelek, és két hét múlva is, tehát csúszik az aktivitás.
Ennek ellenére a tavalyi év alapján azt gyanítom, hogy valamit finomítanom kell a bázison bizonyos időszakokban.
Üdv:
 
Üdvözlök mindenkit!
Új vagyok a fórumon, friss diabos 6 éves kislányom van, aki autista is. A helyzetünk így tragédia, hiszen alig pár fajta ételt fogyaszt.
Kérdésem lenne, Budapesten hol alkalmaznak intenzív inzulin terápiát? Ahova most járunk, hallani sem akarnak erről.
Szúrjam a kislányt reggel és este, és kész:)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Üdvözlök mindenkit!
Új vagyok a fórumon, friss diabos 6 éves kislányom van, aki autista is. A helyzetünk így tragédia, hiszen alig pár fajta ételt fogyaszt.
Kérdésem lenne, Budapesten hol alkalmaznak intenzív inzulin terápiát? Ahova most járunk, hallani sem akarnak erről.
Szúrjam a kislányt reggel és este, és kész:)
Szia itt is! Írtam neked emailt. Én Blatniczky főorvost ajánlanám neked, róla Tímeácska tud többet (elérhetőség stb). Mindenekelőtt viszont nézzetek meg egy pumpát, vegyétek kézbe, ismerkedjetek vele. 3 féle pumpa van nálunk, mindhármat meg lehet nézni, csak a pumpacégeket kell felhívni. A Medtronic-os tréner elérhetőségét meg tudom adni, a többiben biztos segítenek a többiek. (orvos, minden nélkül megnézhetitek a pumpát, ki is próbálhatjátok fiz.sóval tök ingyen, ez jár mindenkinek)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ne mtudom, meddig akarják ezt "szélesíteni"? http://www.weborvos.hu/egeszsegpolitika/nem_nev_szamit_majd/189358/ de ha kiterjesztik sokmindenre, akkora káoszt okozhatnak ezzel a hatóanyagosdival, hogy nna.
Netán az inzulin receptre inzulint fognak írni? Az a hatóanyag nem? A patikus meg eldönti, hogy mit adjon nekem? Vagy én válogathatok.
Eddig is volt a recepten egy "helyettesesíthető" és egy "nem helyettesíthető" rubrika. Miért nem volt ez jó? A helyettesíthetőnél szóba jöhet a más nevű, de azonos hatóanyag tartalmú gyógyszer kiadása. Az elvi lehetőség eddig is meg volt. A mostani változtatással nem biztos, hogy többen választják az olcsóbb gyógyszert. Legalábbis a február óta érvényben lévő kötelező patikusi falajánlást nem sokan vették igénybe, miszerint azonos hatóanyagú, de olcsóbb gyógyszert vehetnének. Ez a tegnapi híradóban volt benne.
És mit csinál a doktor, a több hatóanyag tartalmú gyógyszer felírásakor? Listát ír a receptre? A patikus meg bögyölőzi, hogy ugyanolyan összetételből van-é a patikában? És ha nem a doktor írjaa receptet, hanem a nővérke? Esténként magolni fogja hatóanyagokat, hogy másnap pik-pakk megírja Józsi bácsi 12 db receptjét?
Áááááá, :rolleyes: Már megint egy buktató. :(
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Innen, a házunk tájáról: http://drinfo.hu/fokuszban/cukorbetegség/20632-életmentő-kutyák-kiszagolják-a-hipoglikémiás-sokkot

Tök jó, hogy már erre is képeznek ki kutyát. Én tv-ben már láttam azokkal a kutyákkal együtt, amelyek az epilepsziás rohamokat képesek előre jelezni. :)
A cikkel csak az a bajom (és a többi hasonló cikkel), hogy úgy állítják be a diabéteszt, hogy az törvényszerűen egy halálos betegség. Így ha valakit frissen diagnosztizálnak, ez, és az ehhez hasonló ijesztgetős cikkel fognak először beugrani.
Sőt, ez a cikk azt sugallja, ha nincs egy ilyen kutyád, meg fogsz halni. :(
 

tubi

Aktív tag
Innen, a házunk tájáról: http://drinfo.hu/fokuszban/cukorbetegség/20632-életmentő-kutyák-kiszagolják-a-hipoglikémiás-sokkot

Tök, hogy már erre is képeznek ki kutyát. Én tv-ben már láttam azokkal a kutyákkal együtt, amelyek az epilepsziás rohamokat képesek előre jelezni. :)
A cikkel csak az a bajom (és a többi hasonló cikkel), hogy úgy állítják be a diabéteszt, hogy az törvényszerűen egy halálos betegség. Így ha valakit frissen diagnosztizálnak, ez, és az ehhez hasonló ijesztgetős cikkel fognak először beugrani.
Sőt, ez a cikk azt sugallja, ha nincs egy ilyen kutyád, meg fogsz halni. :(

azért életmentésről beszélni... jó, persze vannak ilyen extrém esetek, de mondjuk 20 éve, mikor én lettem cukros, nem hogy ilyen kutya nem volt, még vércukormérő sem, azt' mégis élek... tényleg butaság ilyen tévképzeteket kelteni az emberekben, én is naponta hallok óriási baromságokat erről és nem az emberek hibásak, hanem az infomációforrások... a legtöbbünk azért megérzi a hypo-t, nem nagyon hallottam felnőtt emberről, aki ha ébren van, akkor ájulásig jutna (biztos van ilyen, de ritka lehet). lehet, hogy a kutya megérzi már a 7-ről 4-re eső cukromat is, én meg mondjuk csak 3,5-nél nyúlok a cappy-ért, de azért... szerintem amennyire sajnos egyre gyakoribb a diab, jó lenne, ha mondjuk gimiben 3 mondatot mondanának az embereknek, hogy tudják, mi ez és hogy kell segíteni, ha ilyen helyzetbe kerülnek (és nincs hyposzagoló kutya a közelben ;)).
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
azért életmentésről beszélni... jó, persze vannak ilyen extrém esetek, de mondjuk 20 éve, mikor én lettem cukros, nem hogy ilyen kutya nem volt, még vércukormérő sem, azt' mégis élek... tényleg butaság ilyen tévképzeteket kelteni az emberekben, én is naponta hallok óriási baromságokat erről és nem az emberek hibásak, hanem az infomációforrások... a legtöbbünk azért megérzi a hypo-t, nem nagyon hallottam felnőtt emberről, aki ha ébren van, akkor ájulásig jutna (biztos van ilyen, de ritka lehet). lehet, hogy a kutya megérzi már a 7-ről 4-re eső cukromat is, én meg mondjuk csak 3,5-nél nyúlok a cappy-ért, de azért... szerintem amennyire sajnos egyre gyakoribb a diab, jó lenne, ha mondjuk gimiben 3 mondatot mondanának az embereknek, hogy tudják, mi ez és hogy kell segíteni, ha ilyen helyzetbe kerülnek (és nincs hyposzagoló kutya a közelben ;)).
Van egy-két cukros, főleg fiatal, akik rendszeresen bekómálnak. Amikor egy gyerekrendezvényen voltam még 4-5 éve, a rendezvény elején bemondták a szomorú hírt, hogy egy 16-17 éves lány meghalt, mert bekómált és egyedül volt otthon, nem kapott segítséget. Szóval, nagyon, nagyon ritka, de azért van. Nekem van ismerősöm, aki így okozott autóbalesetet, hogy totál értelmes, jól karbantartott cukros volt, de időnként jött egy kóma és ez éppen vezetés közben jött neki... a dokim régen, mikor gyerek voltam, mindig mondta, hogy ez is egy típus, vannak ilyen "kómáló" típusok, nem lehet mit kezdeni ezzel sajnos. De szerencsére tényleg kevés van belőlük.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Van egy-két cukros, főleg fiatal, akik rendszeresen bekómálnak. Amikor egy gyerekrendezvényen voltam még 4-5 éve, a rendezvény elején bemondták a szomorú hírt, hogy egy 16-17 éves lány meghalt, mert bekómált és egyedül volt otthon, nem kapott segítséget. Szóval, nagyon, nagyon ritka, de azért van. Nekem van ismerősöm, aki így okozott autóbalesetet, hogy totál értelmes, jól karbantartott cukros volt, de időnként jött egy kóma és ez éppen vezetés közben jött neki... a dokim régen, mikor gyerek voltam, mindig mondta, hogy ez is egy típus, vannak ilyen "kómáló" típusok, nem lehet mit kezdeni ezzel sajnos. De szerencsére tényleg kevés van belőlük.
Ezt így, ahogy leírtad, vagy valahogy hasonlóan kellene minden ilyen típusú cikkbe bebiggyeszteni. Vagyis hogy nem általános, és nem törvényszerű, hanem ritka kivételek, de éppen ezért komolyan kell venni a diabéteszt. Tehát nem elbagatellizálni, de nem is túlmisztifikálni.

A kómáló típus, meg már bocsi, de neki aztán tényleg nem lett volna szabad autót vezetni, ha tudja magáról, hogy előjel nélkül, irányíthatatlanul bekómál. Asszem pont az ilyenre hivatkozva szigorították meg a jogsi megszerzését, de még a meghosszabbítását is, ami viszont érint mindenkit, azt is, aki 40-50 évet lehúz diabosként minden ájulás nélkül.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
A vezető srácot jól ismertem, nem sűrűn fordult vele elő és nagyon fiatal is volt. Ha jól tudom, nem vezet még most sem (kb 15 éve történt), viszont tényleg ritkán jött rá ez. Szar egy szitu volt, tárgyalás is volt, minden, nem egy felelőtlen valaki volt a srác, őt jobban megviselte, mint bárki mást (sajnos nagy baleset lett belőle). Azt hiszem, nem hitték el ők maguk sem (a családja is beleértve), hogy ez megtörténhet, azért nem jutott eszükbe, hogy nem kéne vezetni. Anyukája is cukros ráadásul. Akkor már én is vezettem, amikor ez történt és nagyon megérintett engem. Azóta csinálom, hogy mindig, minden alkalommal, amikor autóba ülök, megmérem a cukromat. Nem ülök mérés nélkül volán mögé.
 

tubi

Aktív tag
A vezető srácot jól ismertem, nem sűrűn fordult vele elő és nagyon fiatal is volt. Ha jól tudom, nem vezet még most sem (kb 15 éve történt), viszont tényleg ritkán jött rá ez. Szar egy szitu volt, tárgyalás is volt, minden, nem egy felelőtlen valaki volt a srác, őt jobban megviselte, mint bárki mást (sajnos nagy baleset lett belőle). Azt hiszem, nem hitték el ők maguk sem (a családja is beleértve), hogy ez megtörténhet, azért nem jutott eszükbe, hogy nem kéne vezetni. Anyukája is cukros ráadásul. Akkor már én is vezettem, amikor ez történt és nagyon megérintett engem. Azóta csinálom, hogy mindig, minden alkalommal, amikor autóba ülök, megmérem a cukromat. Nem ülök mérés nélkül volán mögé.

hú, durva ez a baleset, régen, amikor iszonyú mennyiségeket kellett levezetnem munkailag, sokat gondoltam erre én is, bár felnőttként mindig észrevettem a hypo-t (még álmomban is felkelek rá). de akkor tényleg nem jól tudtam, hogy lehet ilyen, meg magamból indultam ki, ha én hypozok, az olyan érzés, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni és mindig van cukros üdcsi elérhető távolságban (anyósülés), hogy nagy sebességnél se kelljen megállnom (közben Szlovákiában tilos lett vezetés közben enni-inni, na kíváncsi lennék, hogy beszélném ezt meg egy szlovák rendőrrel). de gyerekkoromban volt pár durva hypo-m álmomban. valahogy lehetne "tréningezni" a cukrosokat, hogy minden helyzetben észrevegyék, sőt én azt mondom, inkább eszem cukrosat 8-as cukorra is, ha úgy érzem és nincs lehetőség mérni, mint hogy ilyesmi történjen.
az eredeti cikkre visszatérve valahogy reaálisabb képet kellene kialakítani erről a médiában... olyan sok ember van, aki azt hiszi még mindig, hogy azért leszel cukros, mert sok cukrot eszel...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Tubi, azt hiszem, az sokkal nagyobb probléma, hogy az 1-es és 2-es cukor egybefolyik, még sok orvos számára is... Kaptam egy könyvet most, A Magyar Diabétesz Története címmel. Aki valaha tett valami fontosat diabetológusként hazánkban, az benne van a könyvben, a mai magyar top 20 diabdokik közül szinte mindenki írt bele valami fejezetet. És mivel konkrétan a XIX. századból indul, iszonyú érdekes volt nyomon követni, hogyan kezdődött, hogyan alakultak ki a fogalmak. És azt hiszem, nagyon fontos, hogy rettenetesen sokáig (már i.e. is voltak cukrosok - ti tudtáok? nekem ez tök új volt) egybefolyt az 1-es cukor. Az volt a súlyos cukor, de aztán az is súlyos cukorbetegség lett, amikor valaki inzulint kapott végül (már a XX. század első felében). A fogalmak, a zsargonok, egy kalap alá veszik a két betegséget. Cukros vagy, akkor cukros vagy, ugyanaz vár rád, mint Ili nénire a sarokról, aki diétázik, csak nehezen megy neki, mert nem szereti a zöldséget. Ugyanolyan szövődményekkel számolunk mi is, mint a kettesek, pedig olvastam erről is már, hogy messze nem pont úgy és olyanok alakulnak ki. Vannak, amik jellemzőbbek a kettesekre, vannak, amik az egyesekre. De megértettem, miért nem számít ez igazán. Mert orvosilag tulajdonképpen nem is annyira fontos, mert az inzulinos 2es is inzulinos, hasonlóan kezeljük, mint az 1-es inzulinosat, egy-két szabály van másképp, de lényegében oly mindegy. A mi szemszögünkből fontos ez, mert nekünk más az életünk. És itt jön képbe a súlyos hipó. Egy 2-es cukros csak akkor veszti el az eszméletét, ha valamit nagyon elszúrt, de egy egyes cukrosnak ehhez nem kell elszúrnia dolgokat. Így mit mondanánk, hogy készítenénk fel ilyesmire az embereket, a laikusokat, amikor azt nem lehet megmagyarázni, hogy mi a különbség a két betegség között? Ha mi nem cukorbetegek lennék, hanem mondjuk "Langerhans" betegek lennénk, máris könnyebb lenne elmondani, hogy velünk ez és ez megtörténhet, de attól ne tartsanak, hogy Ili néni a sarokról majd bekómál az úttest közepén. Talán komolyabban is vennének még az orvosok között is, ha a fejükben nem a 2-esekkel egy kalap alá kerülnénk ösztönösen.
 

borka

Őstag
Nekem "A diabetológia története" c. könyvem van,melyben azt írják,hogy Herophilosz már (Ke.330-230)leírta a pancreas mirigyes szerkezetét.
Rendkívül nehéz olvasmány,mivel orvosok részére íródott,de meg tudok küzdeni vele.A klubfoglalkozásokon már nagyon nagy hasznát vettem,idézeteket olvastam fel belőle.
Sándor
 
Oldal tetejére