Vércukor érték HbA1c

dg

Őstag
és az hogy milyen étel kb mennyi idő alatt szívodik fel a szervezetből milyen táblázat mutatja? érdekelne... a pumpán akkor azt a kiterjesztett bólussal jól lehetne állítani, nem?

Nekem a dietetikusom mondta el ezeket az információkat. Egy jó dietetikus nagyon sokat ér, mert rengeteg fogást, apró trükköt is adott, amit az étkezés terén remekül lehet alkalmazni!
Magam nem találkoztam olyan könyvvel, ahol ez le lett volna írva, pláne táblázatosan nem, mindig a "gyors/lassú felszívódású" kifejezéseket látom. Ennek ellenére biztos van (feltételezem!) ilyen könyv, ha más nem, tankönyv, amiben az ételek felszívódásáról többet is meg lehet tudni. Ha valaki tud róla, írja meg!
 

zsuzsa

Új tag
Nagyon igaz amit írtál, általában nem esik egybe a probléma a kontrollal. Ha addig minden rendben ment, és semmin nem kellett változtatnunk, az biztos hogy utána elromlik, és valamit variállni kell. Ilyen szinten én is mozgok az igényeinek megfelelően, de csak fél E ket, le vagy fel az inzulinnal. Nekünk most az ovi lesz nagy kihívás, ezért mostmár nem is szertnék válltoztatni se semmin, szép stabilak a napjaink, délelőtt egy kicsit magasabb, de pl. tegnap reggel kelltünk 3,4 el, szokásos reggeli, majd 10 órakor már 10,1 volt, ebédnél 8. Ma kelltünk 5,4 el, tízórainál 4,2. Ugyanolyan idő van, ugyanazt csinálta, ezért nem lehet változtatni. Amikor 10 órakor 10 körüli, akkor lehetett volna reggel neki egy kicsit több inzulint adni, de alacsony cukorral kelt, ugyanakkor ha ma többet kapott volna, már hypozik. Nálunk ezek a dolgok a relytéjek. Az oviba inkább legyen 10 körüli, mert ilyenkor beindúlnak az udvaron, és lehet hogy még plusz szh is fog kelleni.
Én is voltam az elején dietetikusnál, de valószínű nem találltuk meg a megfelelő szakembert mert nem tudott segíteni, csak azt tudták mondani, hogy ezeket a gyerekeket kéne néhány diabos felnőtt mellé odaültetni annyira példaértékű amit végigcsinállnak, és amilyen fegyelemmel csinálják. Hát ez tény, de ezzel nem lettem okosabb. Újat nem tudtak mondani. Akokkel leveleztem ill. beszéltem ők meg Pest különböző pontjain voltak, de legalább egy napunk ráment volna, hogy eljussunk hozzá.
 

Hajni

Új tag
Szia Vick!
Az a baj a pumpával, hogy csak akkor jelez, ha kifogyott az inzulin, kiírja, hogy NO DELIVERY. De sajnos azt nem jelzi, ha az ember rosszul teszi fel a tappancsot, és nem megy be az inzulin. Én is többször jártam így, mindig keresem a magas cukor okát, elsősorban hipóra gyanakszom, ha az nem volt, akkor csakis a szerelék lehet a hibás. Pláne 17-es cukornál. Ha indokolatlanul megy fel, az azért van. Ezért kell sokszor nézni, miután felteszed az újat. És nekem most már tartanom kell a 3 napot, pedig régen tovább bírta. A 4. nap hajnalán már emelkedett a cukrom, mert nem ment be a bázis rendesen. A nővérem másfajta tappancsot használ, neki azzal nincs gondja.
Hajni
 

Vick

Új tag
A magas cukor nem szerelékcsere után szokott lenni, hanem fél-1-2 nappal később. Nem a belövéssel van a baj, hanem valami más lehet. Néha látom, hogy elgörbült a kanül, gondolom a játszás közben megnyomódott, de mostanában többször van úgy, hogy semmi furcsát nem látok rajta. Most már nem húzom az időt, ha két egymást követő vércukormérés túl magas, nem hat a beadott korrekcióm, röktön cserélünk. Mi 90 fokos kanült használunk. Lehet, hogy ki kéne próbálni a 45 fokost, de csak halogatom, fogalmam sincs hogy kezdjek hozzá.
 

bioszaky

Új tag
Hogy milyen gyorsan szívódik fel, arra a glikémiás index segít választ adni. Egyszerű táblázat, részletes táblázat.
Az alacsony glikémiás indexű ételekkel el lehet kerülni a vércukorszint ingadozását, és ezek kevésbé hízlalnak. DE, ha a zsírtartalom miatt alacsony a glikémiás index, akkor nem fogyózóknak való. Valamint figyelni kell ara is, nehogy az inzulin előbb hasson, mint ahogy a szénhidrát felszívódik.
Nekem már volt olyan tapasztalatom, hogy étkezés előtt beadtam megfelelő mennyiségű Humalogot, aztán jó nagy adag milánói makarónit ettem. Az olajos durumtészta lassan adta meg magát, így alaposan hypoztam egy fél óra múlva... hasonlóan "tréfás" lehet a gyümölcsből készített tejszínes fagylalt is.
 

gretta

Új tag
A magas cukor nem szerelékcsere után szokott lenni, hanem fél-1-2 nappal később. Nem a belövéssel van a baj, hanem valami más lehet. Néha látom, hogy elgörbült a kanül, gondolom a játszás közben megnyomódott, de mostanában többször van úgy, hogy semmi furcsát nem látok rajta. Most már nem húzom az időt, ha két egymást követő vércukormérés túl magas, nem hat a beadott korrekcióm, röktön cserélünk. Mi 90 fokos kanült használunk. Lehet, hogy ki kéne próbálni a 45 fokost, de csak halogatom, fogalmam sincs hogy kezdjek hozzá.

? mm-es a kanülöd? lehet kicsi amit használsz. megprobálhatod 2 naponta cserélni a kanült, mert lehet a helye gyullad be kissé és akkor már nem annyi mennyiség szívódik fel a bázisodból mint amennyi kellene. legalábbis nekem ezt mondta a dokim mikor indokolatlanul magas értékeket mértem.... Nálam bevált.
látszik a helye mikor kitéped a kanült?
Lehet a helyeket is kellene cserélgetned.... mondom én aki mindig csak a hasába bök :)
 

gretta

Új tag
Hogy milyen gyorsan szívódik fel, arra a glikémiás index segít választ adni. Egyszerű táblázat, részletes táblázat.
Az alacsony glikémiás indexű ételekkel el lehet kerülni a vércukorszint ingadozását, és ezek kevésbé hízlalnak. DE, ha a zsírtartalom miatt alacsony a glikémiás index, akkor nem fogyózóknak való. Valamint figyelni kell ara is, nehogy az inzulin előbb hasson, mint ahogy a szénhidrát felszívódik.
Nekem már volt olyan tapasztalatom, hogy étkezés előtt beadtam megfelelő mennyiségű Humalogot, aztán jó nagy adag milánói makarónit ettem. Az olajos durumtészta lassan adta meg magát, így alaposan hypoztam egy fél óra múlva... hasonlóan "tréfás" lehet a gyümölcsből készített tejszínes fagylalt is.

jó akkor vegyünk a táblázatból egy-egy konkrét példát.
kifli GI: 72 - erre most hogy kellene inzulint adni? mit is jelent pontosan a 72%???
grapefruit GI: 25
sav.káposzta GI: 1

és mi van azokkal a készítményekkel amik mellé nincs írva GI??

hát lehet jó lenne elbeszélgetni egy dietetikussal...
 

bioszaky

Új tag
Hát dietetikussal... :mrgreen:
A 77 Elektronikánál akkora darab a dietetikus nővérke ücsörgött, hogy bizonyára sok-sok tudás férhet bele. Elég sok ókori és gyakorlattól elrugaszkodott dolgot mondanak.

No, szóval a GI nem konvertálható közvetlenül inzulinra. Azt jelenti, milyen gyorsan emeli a vércukorszintet ugyanolyan mennyiségű szőlőcukorhoz képest, amely vércukorszintet leggyorsabban emeli.
Arra jó, hogy tudjad, milyen gyorsan és milyen hosszan emeli a vércukorszintet. A gyors rövid idő alatt felszívódik és magasra emeli, a lassú kicsit emeli és sokáig.
A rizs ideális a mai gyors inzulinokhoz, mert kb. fedik egymást, ha étkezés előtt adjuk az inzulint. De általában a nem fehér gabonafélék ilyenek.
Tapasztalatom szerint a lassúakra kell figyelni, nehogy az egyébként számszakilag jó mennyiségű inzulin hypot okozzon, mert a szénhidrát még nem szívódott fel. A beteg ekkor azt hiszi sok az inzulin. Ráeszik, és utána a korábban adott szénhidráttal együtt meg felszalad a vércukorszintje.
Ilyenkor érdemes két vagy több részletben (étkezés előtt és után) adni az inzulint.
 

zsuzsa

Új tag
Ugyanez a helyzet a pereccel, ugyanolyan fehér pékárú mint a kifli, ugyanolyan gyorsan, megemeli a cukrát, és ráadásúl tejet iszsik hozzá, mondjuk vacsorára, ilyenkor tudom hogy a tejhez beadom normálba a szokásos a adag inzulint, a perechez viszont többet egy fél E el, és egy óra helyett másfél órára húzom el. Volt hogy nagyon jól bejött, és nem emelte meg a cukrát így, de előfórdúlt hogy ugyan így jártam el, és mégis magas lett a cukra. Gr belefér a szh mennyiségébe, de azért mindíg kérünk egy kicsit a perecből ne egye meg az egészet. / nem nagy perecről van szó, és ritkán kapja/

De pl. ez a helyzet a hamburgerrel, tudom ezek mind nem ideális táplálékok egy cukorbeteg kisfiúnak, de 4 éves kisfiú és többszőr is megenné mint ahányszór kapja, kb fél évente egyszer, ünnep számba megy, de nagyon oda van érte, szóval a sajtburger 30 gr szh, neki ennyi a vacsora adgja, tehát legutóbb kirándúltunk 6 órakor hazafelé megáltunk a nagy M betűnél és kapott egy sajtburit. Gondoltam egész nap mozgott intenzíven a cukrai jók voltak nem lesz gond, több inzulint adtam fél egységgel, tovább elhúztam a zsir miatt, kb úgy mint a perecnél, és nem vált be, nagyon megdobta a cukrát. Ilyenkor persze jön, hogy soha többet hamburger, de tudom hogy fog még enni, csak kisérletezem majd másképp az inzulinnal. Van egy két ilyen étel amire nem találom el elsőre hogy mennyit hogyan adjak, vagy előszőr beválik az adag, utána nem.
 

gabibaba

Aktív tag
Gábor is 'kipróbálta' egyszer a M-et. Neki még a kórházban a diétás nővér mondta, hogy ehet néha nyugodtan ilyesmit, de mindig egyen hozzá salátát. Evett is 2 adagot a hamburger mellé, kiszámolta pontosan a ch-t, és egy szépet hipozott (nekem sajnos, eléggé utálom a m-t :(). Egyébként én szinte mindig adok neki salátát vagy uborkát a kajához (ha nem illik hozzá, akkor előételnek), szerencsére szeret mindent, csak sok legyen.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Zsuzsa és Gabibaba! Bioszaky pont előttetek írt egy nagyon hasznos infot a GI-ről és a felszívódásról. Talán nálatok is beválna. A spagetti (és a lángos) pl. nálam is 3-4 óra múlva mutatja a hatását, 1-2 óra múlva minden oké, aztán megy fel a cuki, na ezt kell elkapni újabb inzulinnal.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Gabibaba, Gondolkodtok a pumpa projekten? Gábor ideális pumpa alany. Az új dokitok nyitott erre a kérdésre, nagyon profi benne.
 

gabibaba

Aktív tag
Még nem merült fel a kérdés, de ő 'fiatal' cukros. Egyelőre a 2x bázis jó volt, de a tábori eredményeiről semmit nem tudok (telefon elkobozva :))
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Még nem merült fel a kérdés, de ő 'fiatal' cukros. Egyelőre a 2x bázis jó volt, de a tábori eredményeiről semmit nem tudok (telefon elkobozva :))

Gyereknél egy év diab fennállására van szükség, de már ez sem olyan szigorú kritérium, az sokkal inkább, hogy ingadozó, nehezen beállítható a cukra.
 

bioszaky

Új tag
Gábor is 'kipróbálta' egyszer a M-et. Neki még a kórházban a diétás nővér mondta, hogy ehet néha nyugodtan ilyesmit, de mindig egyen hozzá salátát. Evett is 2 adagot a hamburger mellé, kiszámolta pontosan a ch-t, és egy szépet hipozott...

A saláta nagyon lassítja a felszívódást nálam is!
A hamburgeres zsömle önmagában meg igen gyorsan felszívódóként kezelendő.

Teljesen le kéne szoktatni a gyerekeket az összes gyorséttermi (McD, BK, Subway, Fornetti és btsai.) ételekről. Szinte mind csak cukor és pépesített húsféle. Nincs erre felkészítve az emberi szervezet. Akkor már inkább egyen gyrost. Diétás nővérke +100 kilós volt? Hogy mondhat ilyet?
Inkább be kell csapni valamivel a gyereket, de NE szeresse meg ezeket. Aztán később alkalomszerűen persze nem árthat meg, de ne az legyen neki a finomság.
 

zsuzsa

Új tag
Igazad van bioszaky én sem szeretem a hamburgert, de ez olyan a gyerekeknél, hogy az amelyik még meg se kóstolta a kólát az is azt mondja rá hogy finom, azért is meg tudnak veszni, pedig full egészségtelen. Volt hogy megvettem a hambit és azt mondtam neki, még kisebb volt, hogy a bácsi félkészen adja oda, haza megyünk és megcsinálom, kivettem a zsömléből beletettem a teljes kiörlésű kenyere közé, kerekre szabtam, és úgy ette. Hamar rájött hogy ez így nem hamburger. Nem is fáradozom már azon hogy meggyőzzem róla, mert fél évente egyszer kapja, tényleg ritkán, és akkor megoldjuk. A dr.-nénink mondta hogy semmit ne tiltsak néha meg kelle engedni a bűnözést, mert később ugyis meg fogja talállni a módját hogy megkóstolja és megegye ha tiltva van, és nem fogja megmondani. Ezt más kapcsán mondta, azt hiszem a banánra, mert azt se kapott jó ideig, nem igazán fér bele a szh mennyiségébe, most is ritkán eszik egy egy karikát.
 

gabibaba

Aktív tag
Kamaszoknál sok dolgot másként csinálnak, mint felnőtteknél szerintem, talán nem olyan szigorúak. Azaz próbálják megtalálni az egyensúlyt, hogy engednek is meg nem is. Egy csak fehér kenyeret szerető, édesszájú, válogatós kamasznak azt mondani, hogy ezt soha többé, innentől teljes kiőrlésű, sok zöldség... tuti felrúgja. Gábor 'előtte' is sok zöldséget, főzeléket evett, de szereti nagyon a tésztákat, szőlőt, dinnyét, almát, epret kilószámra (szó szerint) evett. Mi eddig is sok barna kenyeret meg magosat ettünk, váltogatva, hogy ne legyen unalmas. Így az evés, a diéta könnyebb volt, mert mindent megeszik. Viszont a mennyiségek... Sokszor inkább nem kér olyan ételt, amit szeret, mert még a 60g ch-tal is neki kevés.
Van egyébként trükkötök arra, hogy mit hogyan lehet 'többé' tenni? Pl. én rántott dolgot a 9 hónap alatt 3x csináltam csak, azt is úgy, hogy liszt helyett zabkorpát használtam, zsemlemorzsát meg nem. A főzelékek zömébe egyáltalán nem teszek lisztet.
 

Vick

Új tag
Ugyanez a helyzet a pereccel, ugyanolyan fehér pékárú mint a kifli, ugyanolyan gyorsan, megemeli a cukrát, és ráadásúl tejet iszsik hozzá, mondjuk vacsorára, ilyenkor tudom hogy a tejhez beadom normálba a szokásos a adag inzulint, a perechez viszont többet egy fél E el, és egy óra helyett másfél órára húzom el. Volt hogy nagyon jól bejött, és nem emelte meg a cukrát így, de előfórdúlt hogy ugyan így jártam el, és mégis magas lett a cukra. Gr belefér a szh mennyiségébe, de azért mindíg kérünk egy kicsit a perecből ne egye meg az egészet. / nem nagy perecről van szó, és ritkán kapja/

De pl. ez a helyzet a hamburgerrel, tudom ezek mind nem ideális táplálékok egy cukorbeteg kisfiúnak, de 4 éves kisfiú és többszőr is megenné mint ahányszór kapja, kb fél évente egyszer, ünnep számba megy, de nagyon oda van érte, szóval a sajtburger 30 gr szh, neki ennyi a vacsora adgja, tehát legutóbb kirándúltunk 6 órakor hazafelé megáltunk a nagy M betűnél és kapott egy sajtburit. Gondoltam egész nap mozgott intenzíven a cukrai jók voltak nem lesz gond, több inzulint adtam fél egységgel, tovább elhúztam a zsir miatt, kb úgy mint a perecnél, és nem vált be, nagyon megdobta a cukrát. Ilyenkor persze jön, hogy soha többet hamburger, de tudom hogy fog még enni, csak kisérletezem majd másképp az inzulinnal. Van egy két ilyen étel amire nem találom el elsőre hogy mennyit hogyan adjak, vagy előszőr beválik az adag, utána nem.
Nem kell mentegetőznöd. Ha nem engeded, hogy megegye, eltiltod valamilyen kajától, akkor lehet, hogy később mikor már nagyobb lesz meg sem kérdezi, hanem titokban megeszi. Én kaja szempontjából szerintem szigorú vagyok, de azért igyekszem, hogy minden vágyott ételt kipróbálhasson. Cukrosat csak akkor kaphat, ha hpózik. Sajtburgerre bizony ugyanúgy adom a bólust, mindha 1,5 dl tejet kapna teljeskiörésű kenyérrel. Jól működik. (Nem eszünk minden nap, csak ha kirándulunk, és olyan helyet találunk vacsora időben.)
 

Vick

Új tag
Bocsi! Néha szokott cukros fagyit és jégkrémet is enni. Mozgalasabb, kirándulós napokon. Ilyenkor meg sem látszik a cukrán. Valamint cukros tortát is, szülinapkor, gyerekzsúron, lakodalomban-ez utóbbi a 3 év alatt egyszer volt.
 
Oldal tetejére