Adókedvezmény Diabetes betegeknek

jutchus

Új tag
Aha, értem, megnéztem a passzust. A kérdés az, hogy 1-es vagy 2-es tip diabos vagy, mert 2009-től a 2-es tip. diabosokra vonatkozóan változtak a jogszabályok.
Valóban figyelmetlen voltam, amikor válaszoltam, hiszen a fejemben szinte csak az 1-es tip diab van, ezért bocsika, remélem nem vezettelek félre.
(Mondjuk azt már megint nem értem, hogy a 2-es tip diabosoktól miért vonnak el minden támogatást?! Számomra a diab az diab.)

Dehogy is vezettél félre,NE kérj bocsánatot hiszen Tőletek tudok az egészről tulajdonképpen!
Pozitívan fogom fel ,hogy nem kapok mostantól,örülök,hogy nincs szövődményem :dr_32:.De azért az eddigieket próbálom megszerezni :cool:
És Kitta is rögtön a segítségemre sietett.Nagyon köszönöm nektek!

Juchus
 

era0426

Új tag
Szisztok!
Tegnap regisztráltam magam a Dr.Info-ban, ugyanis most hallottam csak róla, hogy a diabosoknak is jár adókedvezmény. Végig olvastam a fórum kérdéseket és válaszokat, sok érdekes dolgot tudtam meg, de lenne azért egy-két pontosításra váró kérdésem, mert nem minden volt egyértelmű. Ehhez kérném a segítségeteket.
- 7 éve vagyok II.tip.diabeteses BNO E1190
Igényelhetek-e adókedvezményt és visszamenőleg önellenőrzés útján hány évre?
- az apeh honlapján található BNO kódok között csak az E 11 találtam meg, ez alapján az én kódom azért beletartozik ebbe a kategóriába?
- illetve olvastam, hogy 2010-től már a II tip. diabetes betegnek már nem jár adókedvezmény?
- a betegségem kezdetekor 2 évig csak a háziorvosom kezelt és csak utána kerültem át a cukorgondozóba, ahol a mai napig kísérleti alanyként kezelnek kettős vak eljárással / gyógyszerteszt/ most akkor mikortól kezdve kaphatok igazolást a betegségemről?
- kitől kell kérnem ezt az igazolást a házi dokitól vagy a cukorgondozótól?
Van erre külön formanyomtatvány és hol tudok ilyet beszerezni?
-köszönöm előre is a segítségeteket Üdv: era0426
 

misamaci

Aktív tag
Szisztok!
Tegnap regisztráltam magam a Dr.Info-ban, ugyanis most hallottam csak róla, hogy a diabosoknak is jár adókedvezmény. Végig olvastam a fórum kérdéseket és válaszokat, sok érdekes dolgot tudtam meg, de lenne azért egy-két pontosításra váró kérdésem, mert nem minden volt egyértelmű. Ehhez kérném a segítségeteket.
- 7 éve vagyok II.tip.diabeteses BNO E1190
Igényelhetek-e adókedvezményt és visszamenőleg önellenőrzés útján hány évre?
- az apeh honlapján található BNO kódok között csak az E 11 találtam meg, ez alapján az én kódom azért beletartozik ebbe a kategóriába?
- illetve olvastam, hogy 2010-től már a II tip. diabetes betegnek már nem jár adókedvezmény?
- a betegségem kezdetekor 2 évig csak a háziorvosom kezelt és csak utána kerültem át a cukorgondozóba, ahol a mai napig kísérleti alanyként kezelnek kettős vak eljárással / gyógyszerteszt/ most akkor mikortól kezdve kaphatok igazolást a betegségemről?
- kitől kell kérnem ezt az igazolást a házi dokitól vagy a cukorgondozótól?
Van erre külön formanyomtatvány és hol tudok ilyet beszerezni?
-köszönöm előre is a segítségeteket Üdv: era0426


  • Az adókedvezményí visszamenőlegesen maximum 5 évre érvényesíthető, ha a jogosultági feltétel fennáll (ez nálad 2006-2009 közti bevallásokat éritheti, mivel 2010-re már nem vagy jogosult ezzel a BNO-val). FOntos, hogy a kedvezmény időarányosan is elszámolható, ha egy adott hónapban akár csak 1 napra is fennáll a jogosultságod
  • Az igazolást a gondozó szakorvosának kell kitöltenie és aláírnia, a háziorvos nem jó. A formanyomtatványt korábban már belinkeltük többször is, azt kell értelemszerűen kitölteni. Ebből következik, hogy az igazolást csak arra az időre kaphatsz (elvileg), amikortól a gondozóban kezelnek.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
  • Ebből következik, hogy az igazolást csak arra az időre kaphatsz (elvileg), amikortól a gondozóban kezelnek.
Na nem biztos, hogy jól tudom, de nem lehet, hogy a gondozóban a doki ráírhatja az igazolásra a diab kezdetét? Még akkor is, ha nem nála volt regisztrálva. Hiszen a házi dokinál is kapott valamilyen kezelést, gyógyszert, inzulint, stb, tehát van nyoma a kezdeteknek.
 

misamaci

Aktív tag
Na nem biztos, hogy jól tudom, de nem lehet, hogy a gondozóban a doki ráírhatja az igazolásra a diab kezdetét? Még akkor is, ha nem nála volt regisztrálva. Hiszen a házi dokinál is kapott valamilyen kezelést, gyógyszert, inzulint, stb, tehát van nyoma a kezdeteknek.

Előfordulhat ... csak ugyebár a feltüntetett adatokért a gondozó orvosa felelős, szóval kérdés hogy ráírja-e? A rendeletben mindenhol egyértelműen szakorvosi igazolásról van szó.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Előfordulhat ... csak ugyebár a feltüntetett adatokért a gondozó orvosa felelős, szóval kérdés hogy ráírja-e? A rendeletben mindenhol egyértelműen szakorvosi igazolásról van szó.
Hát igen, lehet, hogy igazad van. Sokszor az egyértelmű dolgokat sem írják/adják automatikusan, nem hogy még ellenőrizze, hogy amit leír, az megfelel-e a valóságnak.

Az én esetem egyértelmű volt. Diabos lettem, a doki megírta az igazolást két példányban, megmondta mit kell vele tenni, és én tettem. Az első perctől kezdve (sőt, márciustól januárig visszamenőleg lett igazolva, vagyis tárgyévre a diab) kapom a támogatást. És ez 1994-ben volt, tehát nem mai találmány.
Itt a fórumon meg rendre azzal találkozom, hogy máshol ez nem ennyire magától értetődő. Ha a páciens meg tudomást szerez róla, az orvosa meg akkor csak nagyokat pislog. Szegény diabos meg honnan a csudából tudná, ha nem az orvosától?
 

jutchus

Új tag
SZiasztok!

Én 2005-ben terhességi cukorbeteg voltam és most,2010-ben II.típusú diabetest diagnosztizáltak nálam.A két dátum között nem kezeltek sehogy..A diabetológusom az állapotom kezdetét 2005-re írta és véglegesnek.
Akkor most jár-e nekem visszamenőleg vagy nem?
Köszönöm!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
SZiasztok!

Én 2005-ben terhességi cukorbeteg voltam és most,2010-ben II.típusú diabetest diagnosztizáltak nálam.A két dátum között nem kezeltek sehogy..A diabetológusom az állapotom kezdetét 2005-re írta és véglegesnek.
Akkor most jár-e nekem visszamenőleg vagy nem?
Köszönöm!
Akkor 2005-től 2009-ig jár a visszamenőleges. Az igazolás ott van a kezedben.
 

era0426

Új tag
Sziasztok!

Köszönöm nektek " misamaci és vighkata" a gyors válaszokat. :)
Holnap elindulok ügyintézni,remélem sikerrel járok, majd beszámolok róla.
Üdv: era0426
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!

Köszönöm nektek " misamaci és vighkata" a gyors válaszokat. :)
Holnap elindulok ügyintézni,remélem sikerrel járok, majd beszámolok róla.
Üdv: era0426
Ja, és sehol ne hagyd magad lerázni. Nem biztos, hogy rosszindulat rejlik a dolog mögött, hanem inkább (itt a fórumon tapasztaljuk a hozzászólásokból) gyakran előfordul, hogy nincsenek mindenhol tisztában a paragrafusokkal, jogi útvesztőkkel. Meg hát tényleg tapasztaljuk, hogy nagyon sokszor múlik a dolog a doktor jóindulatán, hajlandóságán.
 

emel

Új tag
Sziasztok, üdvözlök mindenkit a fórumon!

Az a problémám, hogy az orvosom kiállította az igazolást, de nem írta rá a BNO kódot.
Amikor visszamentem az aszisztens az "E119"-es kódot adta.
A 2010-es adóbevalláshoz használható-e az "E119"?
Itt a fórumon csak azt találtam, hogy az E1190 nem játszik, nem tudom van e különbség az E1190 és az E119 között?
A 2007, 2008, 2009 -es évekre most készítem az önellenőrzést, úgy tudom ezekben az években még jó volt az E119.

Köszönettel ML
 

misamaci

Aktív tag
Sziasztok, üdvözlök mindenkit a fórumon!

Az a problémám, hogy az orvosom kiállította az igazolást, de nem írta rá a BNO kódot.
Amikor visszamentem az aszisztens az "E119"-es kódot adta.
A 2010-es adóbevalláshoz használható-e az "E119"?
Itt a fórumon csak azt találtam, hogy az E1190 nem játszik, nem tudom van e különbség az E1190 és az E119 között?
A 2007, 2008, 2009 -es évekre most készítem az önellenőrzést, úgy tudom ezekben az években még jó volt az E119.

Köszönettel ML

Szia!
Sajnos a kettő ugyanaz (ha az adott csoportban már nincs további bontás, akkor az utolsó számjegy elhagyható a BNO-ból). Szóval 2010-re már nem jó ez a kód, de a korábbi évekre alkalmazható.
Üdv: Misi
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
az E1190 nem játszik, nem tudom van e különbség az E1190 és az E119 között?

Köszönettel ML
Az E1190 szövődmények nélküli 2-es tip. cukorbetegséget jelöl. A további bontás, ahogy Misamaci írta, valamelyik szövődmény fajtát jelöl.
Sajna 2009-től a szövődmények nélküli 2-es diabot kivették a támogatotti körből, de a többi továbbra is bent maradt.
 

emel

Új tag
Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat!

Egyrészt rosszul esik, hogy nem jár a kedvezmény.
Másrészt viszont örülök, hogy szövődmények nélküli vagyok!
És ez nagyobb boldogság!

Üdvözlet:ML
 

titinka

Új tag
Üdvözöllek Benneteket!

A férjem nemrégiben volt diabetes ambulancián, ahol az orvos kitöltötte az adókedvezményre vonatkozó igazolást. A dátumhoz csak annyit írt, hogy állapota 2009-től végleges, nem nevezte meg a hónapot, netán napot. Amikor a férjem rákérdezett, akkor sem pontosította. Szerintetek ilyenkor igénybe vehető-e és ha igen, mikortól a kedvezmény?
Köszi mindenkinek!
 

misamaci

Aktív tag
A jogszabály szerint minden olyan hónapra igénybe vehető, amikor a jogosultság fennáll. Szóval, mivel 2009-től végleges, ezért 2010-re egész évre jár. A dátum csak akkor lényeges, ha visszamenőlegesen 2009-re is igénybe venné az adókedvezményt (a 2009-es bevallás módosításával).
 

titinka

Új tag
Köszönöm a választ. Igen, pontosan erről van szó, hogy 2009-től venné igénybe önellenőrzéssel. De mégis milyen dátumtól?
 

misamaci

Aktív tag
A betegség kezdetének dátumától kezdődően vehető igénybe a kedvezmény, időarányosan. Ezt a dátumot a szakorvosnak kell az igazoláson feltüntetnie, nem elég az év (szerintem mondd meg a dokinak hogy a 2009-es önellenőrzés miatt kell a dátum, mert különben tényleg semmi értelme hiszen onnan kezdődően végleges).
 
Oldal tetejére