Babázhatok

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Ja, a vizsgálat. Thaiszt kérdezd meg, mert 2008 nyarán nem csináltak sehol ilyen vizsgálatot újszülöttnél. Nimródnál részt vettünk egy kutatásban, TRIGR a neve (utánaolvashatsz a neten), de már lezárult, Brúnó sem jelentkezhetett. Annak a keretében vizsgálták Nimród génjeit. Brúnóét nem vizsgálta senki azóta sem, mert ugyan bevállalta az a labor, aki anno Nimródét a kutatás miatt megnézte (ez nem valami OEP támogatott dolog, csak valami magáncélú dolog, semmi hivatalos), de azt kérték, hogy mi vigyük be a vért valami különleges kémcsőben és ezt nem tudtuk abszolválni... úgyhogy elfeledett lett a dolog...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
de ugye ki tudja, ilyenkor a SOTE-n elképzelhető, hogy tápszert is adnak a babának), vagy ha valamilyen oknál fogva nem tudnék szoptatni. Tudtok olyan tápszert, ami nem tehéntej alapú? Mert nekem a gyerekorvos azt mondta, ilyen nincsen... Vagy ilyenkor jobban járok, ha keresek egy szoptató anyukát, akinek sok a teje és tőle veszek át?
A másik kérdés - Molli, Te írtál erről korábban, nem tudom, hogy azóta mi a helyzet ebből a szempontból - van valamilyen vizsgálat, ami megállapítja a gyerkőc genetikai hajlamát?

Köszönjük!!!

Szokás szerint na ki válaszol rögtön? Éééééén :D

De csak mert ééééééééééén valahol máshol bolyongtam. Meg hát az igazi, naprakész infot én is tőled szerzem.

Igaz, én régen szerzett tapasztalatot tudok átadni, de én úgy tudom, ha a mama valami oknál fogva nem tud szoptatni, a babájánál akkor is megoldják, hogy anyatejet kapjon. De ezt mindenképpen az adott intézményben kell letisztázni, hogy adnak-e a babának anyatejet, vagy tápszereznek.

A genetikai vizsgálatokra vonatkozóan én fentartásokkal ugyan, de javaslom, hogy végeztessétek el. D vizsgálat nélkül is tudjátok, hogy nálatok az esély a diabra nagyobb kockázattal van jelen, mint nem diabos, vagy csak egyik szülő diabjának esetében.
Az is igaz viszont, hogy ha pontos, mindenre kiterjedő genetikai eredményt kaptok, akkor sem tudtok több védelmet adni a babának, mint így, hogy csak annyit tudtok, hogy nálatok nagyobb az esély. Tehát a pontos markerek ismeretében sincs több lehetőség a kezetekben.
Anno, ha jól emlékszem, a debreceni egyetemen lévő vizsgálati lehetőséget találtam nektek, de ebben már én sem vagyok biztos. Megpróbálok újra rákeresni.
 

tubi

Aktív tag
Molli, Kata - köszi a gyors reakciót!!! :) akkor jól értem ugye, hogy a SOTE-n ha valamiért mégis kell tápszer, alapból HA-sat kap, nem is kell ezért szólnom nekik? Saja most látogatási tilalom van, vagyis ha az lenne, hogy én császár, ő intenzív, és nekem vmi komplikációm van, ami miatt napokig nem tudok intézkedni, még a férjem sem tud bemenni és megbeszélni a gyerekosztályosokkal... amúgy ott mennyire vannak tisztában azzal, hogy ilyen babák nem kaphatnak tejalapú dolgokat? lehet, hogy ez evidens, csak épp tegnap hallottam egy barátomtól, hogy a kisfiát sikerült a gyerekosztályon kétszer beoltani valami oltással!!! azóta kicsit meggyengült a bizalmam...
Kata - visszaolvasok a régi levelezéseinkben a debreceni dolog miatt, köszi, hogy írtad, mert ez ki is ment a fejemből!
jajj, én már annyira izgulok, aludni sem nagyon tudok (mondjuk nehéz is, mert valamelyikünket általában jobban zavarja az adott pozíció). kicsit parás, hogy valszeg látogatási tilalom idején kerülök majd be (max 2 hét és be kell feküdnöm), próbálok lelkileg felkészülni erre.
és teljes pihi van elrendelve, úgyhogy már nincs ugrabugra :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Molli, Kata - köszi a gyors reakciót!!! :) akkor jól értem ugye, hogy a SOTE-n ha valamiért mégis kell tápszer, alapból HA-sat kap, nem is kell ezért szólnom nekik? Saja most látogatási tilalom van, vagyis ha az lenne, hogy én császár, ő intenzív, és nekem vmi komplikációm van, ami miatt napokig nem tudok intézkedni, még a férjem sem tud bemenni és megbeszélni a gyerekosztályosokkal... amúgy ott mennyire vannak tisztában azzal, hogy ilyen babák nem kaphatnak tejalapú dolgokat? lehet, hogy ez evidens, csak épp tegnap hallottam egy barátomtól, hogy a kisfiát sikerült a gyerekosztályon kétszer beoltani valami oltással!!! azóta kicsit meggyengült a bizalmam...
Kata - visszaolvasok a régi levelezéseinkben a debreceni dolog miatt, köszi, hogy írtad, mert ez ki is ment a fejemből!
jajj, én már annyira izgulok, aludni sem nagyon tudok (mondjuk nehéz is, mert valamelyikünket általában jobban zavarja az adott pozíció). kicsit parás, hogy valszeg látogatási tilalom idején kerülök majd be (max 2 hét és be kell feküdnöm), próbálok lelkileg felkészülni erre.
és teljes pihi van elrendelve, úgyhogy már nincs ugrabugra :)

Most gyűjtöm a cuccosokat, de a debreceni vizsgálat kérőre nem találok rá. Azért nem adom fel, de neked tényleg biztos megvannak a régi mentések.
Addig itt van újabb, de szerintem ez már neked ismerős.
http://www.labtestsonline.hu/tests/Diabetes_related_Autoantibodies.html?lnk=3#2
Egy újabb kis tudomány, ez csak érdekesség képpen: http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Kied/0/21512/1

Mennyi időd van a szülésig?

Mert most az inluenza miatti kórház zárlatok tényleg nem túl fényesek a info szerzés szempontjából.
Nagyon drukkolok ám, hogy minden simán menjen. Tudom, ilyenkor az ember képes túlaggódni magát, ez teljesen természetes, hogy szeretne minél többet tudni, főleg mindent biztonságban tudni.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kata, hát te csak másodiknak futottál, de az infok hasznosságát tekintve, nyertél :)

Tubi, az 1-es nőin mindenképpen adnak tápot a babának, ha cukrával van gond és 1-2 napot el kell töltenie az intenzíven, ott nem nagyon szeretik, ha fogy a baba (ha netán meglátnád azt az intenzív osztályt, szerintem megértenéd ezt, oda az 500grammos babák kerülnek többnyire és baromi szigorú szabályrendszerük van, de csak így működik a dolog). Talán a 38. hét előtt mindenképpen és utána lehet, hogy nem, nem tudom, de szerintem adnak. De ne foglalkozz ezzel, ez nem probléma semmilyen szemponbtól, mint írtam, itt az a lényeg, ha rendszeresem fogyaszt a baba tejterméket, az, hogy kap HA-s tápot néhány napig alig valamennyit, az semennyire sem fog ártani. Erre írtam, hogyha a bélflórája is visszaáll eredetibe utána, akkor teljesen megnyugodhatsz. Úgysincs tejmentes tápjuk, az speciális táp, ki fognak röhögni, ha ezzel jössz elő (szerintem, nekem ez atapasztalatom, de aztán lehet, hogy változtak... de amúgy meg tényleg mindegy, jó az a HA-s táp erre a célre teljesen, abban szét vannak bombázva a tejheférjék, azért az mégsem tej vagy sima tejalapú táp...).

És erről az egészről, hogy nem kéne neki tejalapú dolgokat ennie a cukor miatt, hát nem sokmindenki fog tudni. A klinikán szerintem senki sem, Hruby lehet, nem tudom, de a gyerekorvosok biztosan nem. A gyerek háziorvosok sem tudják, tisztelet a kivételnek, de belőlük nem sok van.

Azt javaslom, hogy azzal ne foglalkozz, hogy újszülöttként 1-2 napig mit kap vagy nem kap, max HA-s tápot kaphat, attól nem lesz cukorbeteg később és neked ebbe akkor sem lehet beleszólásod, ha nem lenne látogatási tilalom, bízzál meg bennük, az ország legprofibb team-je. Azzal foglalkozz már inkább, hogyha kell neki táp otthon, akkor az már tejmentes legyen, ha nemcsak 20-30ml kiegészítést kap, mert arra a HA-s bőven elég.

Kata, igen, alapelv lenne a másik anya teje. De nem működik. Egyetlen helyen láttam, hogy működött, az a kardiológia volt. Kapott Brúnó másik anyatejet, amikor első éjjelre még nem volt készen a hűtőmben felejt tejem. És utána is, amikor én kórházban voltam és nem szoptathattam 3 napig, akkor ők adtak nekünk anyatejet, de ők egy csodabogár kórház, a szülészeteken nincs ilyenre keret... sajnos.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, hát te csak másodiknak futottál, de az infok hasznosságát tekintve, nyertél :)

Kata, igen, alapelv lenne a másik anya teje. De nem működik. Egyetlen helyen láttam, hogy működött, az a kardiológia volt. Kapott Brúnó másik anyatejet, amikor első éjjelre még nem volt készen a hűtőmben felejt tejem. És utána is, amikor én kórházban voltam és nem szoptathattam 3 napig, akkor ők adtak nekünk anyatejet, de ők egy csodabogár kórház, a szülészeteken nincs ilyenre keret... sajnos.
Hát ez jó! :roll: Én örülök, ha a "futottak még" kategoriában jegyeznek, már ami a babás tanácsokat illeti, hiszen te sokkal profibb és naprakészebb vagy. Én is itt tanulgatom tőled ezeket az okosságokat, én igazán hasznos tanáccsal nem tudok szolgálni.

Igen, erre gondoltam én is, mármint hogy ma már nem adják csak úgy oda egy másik mamának a tejét egy újszülött babának, úgy mint régen.
Amikor én szültem, a 3. napon nagyon belázasodtam és nem szoptathattam (szerencsére ez csak 2 nap volt), mert a fehérjék a láz miatt károsodtak az anyatejben. Viszont végig anyatejet kapott a gyerkőcöm. Igaz, már akkor sem közvetlenül ciciről kapta a tejet, hanem fejés, és bevizsgálás után üvegből.
Az osztályon az összes lefejt, fölösleges tej ment a koraszülött osztályra.

Jól tudom, hogy a fertőzés veszély miatt nem adnak anyatejet a kórházakban a babáknak? Vagy itt is a pénz "beszél"? Mert gondolom bevizsgálni, hűteni, tárolni nem kis pénzbe kerül, és főleg munkaigényes feladat.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Jól tudom, hogy a fertőzés veszély miatt nem adnak anyatejet a kórházakban a babáknak? Vagy itt is a pénz "beszél"? Mert gondolom bevizsgálni, hűteni, tárolni nem kis pénzbe kerül, és főleg munkaigényes feladat.
Neeeem, bevizsgált és korszerűen hűtött-tárolt tejek vannak az anyatejgyűjtőben, ami elvileg ellát sok kórházat. Pl a kardiológiát. De ez szerintem pénz kérdés inkább... A szülészeteken általában magasról tesznek erre, inkább a beteg babáknak lenne fontos ez, a beteg, de szoptatott csecsemőknek, akik nem tudnak a kórházban szopni. Van olyan gyerekkórház még a kardiológián kívül, ahol van anyatej, de elég kevés. A 2-es gyerekklinika nem tartozik közéjük, ezt biztosan tudom... és ez egy nagyon nagy klinika.
 

dg

Őstag
Hát ez jó! :roll: Én örülök, ha a "futottak még" kategoriában jegyeznek, már ami a babás tanácsokat illeti, hiszen te sokkal profibb és naprakészebb vagy. Én is itt tanulgatom tőled ezeket az okosságokat, én igazán hasznos tanáccsal nem tudok szolgálni.

Igen, erre gondoltam én is, mármint hogy ma már nem adják csak úgy oda egy másik mamának a tejét egy újszülött babának, úgy mint régen.
Amikor én szültem, a 3. napon nagyon belázasodtam és nem szoptathattam (szerencsére ez csak 2 nap volt), mert a fehérjék a láz miatt károsodtak az anyatejben. Viszont végig anyatejet kapott a gyerkőcöm. Igaz, már akkor sem közvetlenül ciciről kapta a tejet, hanem fejés, és bevizsgálás után üvegből.
Az osztályon az összes lefejt, fölösleges tej ment a koraszülött osztályra.

Jól tudom, hogy a fertőzés veszély miatt nem adnak anyatejet a kórházakban a babáknak? Vagy itt is a pénz "beszél"? Mert gondolom bevizsgálni, hűteni, tárolni nem kis pénzbe kerül, és főleg munkaigényes feladat.


Igen, a fertőzések elkerülése miatt nem lehet "csak úgy" tejet adni/kapni. Ma már nagyon szigorú egészségügyi szabályozás van erre, a tejadó mamáknak nagyon gondos, aprólékos vizsgálatokon kell átesniük, hogy tejet adhassanak, amit aztán tovább ellenőriznek. Én nem is igen tudok vidéki tejgyűjtő állomásról, szerintem csak Bp-en van (talán más nagyvárosban, de nem tudok róla). És mint ilyen, tényleg költséges dolog.

Emlékszem, mikor szülés előtt álltam, a védőnő figyelmeztetett, hogy nehogy odaadjam az újszülött gyerekemet más anyának, hogy megszoptassa... Na, ezen személy szerint nekem leesett az állam, hogy egyáltalán ez a kérdés felmerül, de elmondása alapján, van rá példa (lehet hogy a múlt évezredből?). Valahogy így magyarázta, hogy sír a kicsi, a frissen szült anyának még nincs teje, s kínjaik csillapítása céljából odaadja a szomszéd mamónak, akinek már van teje. Hát...izé...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Igen, én is erre gondoltam, hogy nagyon megszigorodtak a feltételek főként higiéniai szempontokat figyelembe véve.

Amikor (na mostmár csak kimondom 86-ban) kijöttem a kórházból, akkor nagyon egyszerűen zajlott az egész. Rengeteg tejem volt, és a védőnő kérdésére, hogy hajlandó lennék-e adni a fölöslegből, akkor még meg is választhattam, hogy kinek adom. Annak az anyukának adtam a tejet, akivel együtt szültem, és tudtam, hogy neki nem elég ami van. Nem volt tejgyűjtő állomás, semmi ilyesmi. Naponta kétszer jött az anyuka, vagy valaki a családból a tejért, és vitte a lefejt, cumisüvegbe töltött tejet. A mennyiséget felírtuk, és ez alapján fizetett a zöldkereszt.

Egyetlen egyszer kaptam ellenőrzést, de azt is a leadott mennyiség miatt. A védőnőm és valaki Fehérvárról váratlan időpontban beállított, ellenőrizendő, hogy nem a gyerekemtől vonom-e meg az anyatejet. Éppen szoptattam. Egyik mellemen a gyerkőcöm volt, szopcsizott, a másik mellem alatt pedig egy 2 dl-s pohár volt, ami már félig telt a kiszivárgó tejjel. Na itt már nem volt kérdés, hogy szoptatom-e a gyerekemet, és hogy mennyi tejem van. Két hónaposan napi kb. 1 l tejet fejtem le a szoptatás mellett. A tejtestvér kisfiúnak 4 hónapos koráig a tejemen kívül nem kellett pótlást adni. Azt már itt is írtam, hogy Deni éjszaka aludt, nem szopcsizott, de nekem fel kellett fejni, mert nem bírtam volna ki reggelig.
A nővéremnek még több teje volt, ő egy ikerpárt látott el anyatejjel 6 hónapig.
 

lizzi

Őstag
Tubi nyugi már, ne izgulj ezeken:)!!!
amúgy a tápszer neve.milupától :pepti plus1,allergia kezelésére szokták adni és felírják receptre ,de neked lesz sok tejed és ez nem kell majd:)erre koncentrálj!!!!
és nagyon jó tápszert adnak a kórházban csak azért tudom ,mert Karola is kapott és haza is kaptunk belőle 1-et
 

szandimon

Új tag
Hello lányok :)
Én Debrecenben a Klinikán szültem, Tubinak ez nem túl hasznos, de leírom, hogy ott anyatejet adtak az intenzíves babáknak is. Lehet közvetlenül 1. nap nem, (akkor a megőrzés miatt nem mehettem le), de amikortól kezdve láttam a babit, láttam azt is, h anyatejet kap. Sajna Szanda első pár nap aluszékony volt, és nekem sem volt rögtön tejem a császár miatt, de Tubi ez csak akkor tűnik iszonyúan sok időnek. Így visszagondolva már nem.
Csak egy szabályt említenék ami a klinikán működött, még saját gyerekednek se vihettél be lefejt anyatejet, be kellett menni a kórházba, és ott lefejni helyben. Hála ebben nem volt részem.
Egyébként én úgy tudom, h több nagyvárosban is van anyatejgyűjtő állomás. És azt is, h akinek nagyon kell, megtalálja a kiskaput is. De ahogy Lizzi írta, valóban nem kell izgulni. Csak el kell dönteni, h te szoptatni akarsz, (már eldöntötted gondolom :) ) és menni fog!!!! Nem mártírkodásból írom, de komoly egészségügyi problémám volt a szoptatás során (rettenetes pajzsmirigyalultermelés) ami a tej apadását eredményezi, amit tudtam mindent megtettem, minden praktikát kipróbáltam, és megmaradt a tejcsi :)
Végül hogy ki mennyit tud az idő előtti tejtermékek adásáról........ alig valaki valamit. Molli a tuti ötös, én is minden infót tőle szereztem be. Amikor itt pár oldallal előrébb én is rákérdeztem erre, csak ő válaszolt. Megkérdeztem a gyerekorvost, egyenesen hülyének néztek, hogy ez mekkora badarság.... majd azt mondák, nyugodtan adhatom a tehéntejet az 1 éves gyerekemnek. Én már kezdem feladni a harcot. Még mindig szoptatok, mert nem tudok jobbat. A tápszer adása 1 éves kor után nekem annyira idegen. De más megoldás - úgy tűnik - nem nagyon van.
 

tubi

Aktív tag
sziasztok!
olvasok szorgosan ám, ezért a hallgatás :)
köszönöm a bátorítást! :) megnyugodtam, hogy nem kell majd a nővérkék nyakára járni tápszer-ügyben. és a szopival kapcsolatban is, igazából szerencsére ezen előre egyáltalán nem parázok (van sok más paráznivaló ;) ), IGEN, eldöntöttem, hogy lesz tejcsi :) remélem, Ricsi is ezt szeretné és segít :)
max 2 hét és be kell feküdni, már pakolom a kórházas cuccot, külön szülés előttre és utánra :) izgi :) tegnap összerakosgattam a kis ruhákat, még egy mosásnyi van hátra. a gyerekszoba is fogadóképes. ugye az normális, hogy kb. másra sem tudok gondolni, csak hogy milyen lesz az élet hármasban? :):):)
 

lizzi

Őstag
Tubi nem szűkült be a tudatod csak nemsokára ANYA leszel!!!!
szerencsére rémálmaim nem voltak(volt jó sok minden más)de hogyan is lehettek volna amikor alig aludtam valamit:(
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Végül hogy ki mennyit tud az idő előtti tejtermékek adásáról........ alig valaki valamit. Molli a tuti ötös, én is minden infót tőle szereztem be. Amikor itt pár oldallal előrébb én is rákérdeztem erre, csak ő válaszolt.

Megkérdeztem a gyerekorvost, egyenesen hülyének néztek, hogy ez mekkora badarság.... majd azt mondák, nyugodtan adhatom a tehéntejet az 1 éves gyerekemnek. Én már kezdem feladni a harcot. Még mindig szoptatok, mert nem tudok jobbat. A tápszer adása 1 éves kor után nekem annyira idegen. De más megoldás - úgy tűnik - nem nagyon van.

Látod Molli, mondtam én hogy te vagy a nyerő, naprakész, korrekt infokkal!!!!

Sajnos én is azt tapasztaltam, hogy akinek tudnia kéne, az nem tudja, hogy mi a helyzet a pici babáknak adott tehéntej körül.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
akkor jó :) beszélgetek másokkal, hogy ide mennek, oda mennek, koncert, mozi, munkahely, stb., és úgy érzem, nem tudok kapcsolódni ezekhez a dolgokhoz... néha kicsit félek, hogy beszűkült a tudatom ;)

meg olyan durva rémálmaim is vannak - Nektek voltak?
Én is mentem mindenhova, de csak azért, mert nem bírtam egy helyben megmaradni, ha ültem úgy volt kényelmetlen, ha álltam, akkor meg úgy. És ahogy Lizzi, én sem tudtam már aludni a szüléshez közeledve. Viszont az én agyam is a gyerkőcön járt állandóan. Kipakoltam, bepakoltam, átpakoltam, visszapakoltam. Úgyhogy rendben vagy, hidd el.

Rémálmaim nem voltak, viszont amikor már megszültem, akkor álmodtam többször arról, hogy még szülés előtt vagyok, és készülődök.

Megnyugodhatsz, teljesen rendben van a tudatod
 
Oldal tetejére