Babázhatok

tímeácska

Őstag
Egyébként, elég érdekesen álltam hozzá Bogi ujjának a megbökéséhez... Először csak nézegettem az ujjacskáit, hogy te jó ég, olyan picik, alig bírtam odatenni az ujjszúrót úgy, hogy a "tű nyílása" alatt legyen az ujjacska. Próbálgattam... Kisujj alapból esélytelen volt (mert annyira picurka), gyűrűsujj... Hát, talán a középső "nagyobb"... Á, nem sokkal. Na, a hüvelykujj... Csak gondoltam, hogy nagyobb... Aztán eszembe jutott, hogy alternatív vérvételi helyek is vannak... Úgyhogy, a sarkát böktem meg. Nem sírt! Csak az nem tetszett Neki, hogy a jó meleg rugiból kipecáztam a tappancsát... :-D
 

tímeácska

Őstag
akkor én bátor vagyok:)???mert én eddig mindkét alakalommal az ujját böktem Karolának
ma 5,0 volt neki:)

De hát olyan kicsik az ujjacskái Bogimnak... Igazából nem a bökéstől féltem, hanem egyszerűen nem láttam, hogy valójában hova is bökök... :) Mátém alig 10 hónapos ujjacskáival nem volt ilyen gondom.
 

somcsika

Aktív tag
És ezt miért kell nézni? És te nem tudod egyszerűen otthon megnézni? Én is ritkán megnézem (kb 3-4x néztem meg a 21 hónapja alatt a kicsinek, a nagyról tudjuk, hogy nem örökölte, de talán 2x neki is megnéztem).


Molli, azt honnan tudod, hogy a nagy nem örökölte, és a hozzászólásodból számomra az derül ki, hogy a kicsi igen?
Mi is voltunk családostul (apa, anya és mindkét gyerek) vérvételen, amit a diab. gondozáson vettek le. Ez már kb. 2 hónapja volt és még nem kaptunk eredményt. Azt mondták, hogy valamelyik skandináv országba küldik el.
Ti tudtok ezenkívül más lehetőséget is? Mert azért megnyugtató lenne a tudat, hogy a kicsi nálunk nem örökölte, és tudok mást is aki mindenképpen bizonyságot szeretne róla kapni.
Várom válaszod. :)
 

tímeácska

Őstag
Molli, azt honnan tudod, hogy a nagy nem örökölte,

Igen, ezt én is akartam kérdezni!
Egyébként Brúnó hogy van? A ritmuszavara élettani, vagy "kinőhető"?

Somcsika! Mátémnál és nálunk is vettel le vért - szerintem olyat, mint nálatok - genetikai vizsgálatra, amit Finnországba küldtek ki. 2 alkalommal is... Az első minták Magyarországról elindultak, de a vizsgálat helyére nem érkeztek meg... A második vérminták eredményéről több, mint 4 éve nem hallottunk semmit. Bár, az is igaz, hogy kb. másfél éve érdeklődtünk utoljára, na, de ha 2 és fél év alatt nem lett eredmény, nem hinném, hogy azóta lett volna... :o Pedig leginkább az én eredményemre lettem volna kíváncsi! Amikor levették a vért, még nem voltam diabos, csak rá kb. 2 évre. Érdekelne, hogy nálam találtak-e eltérést, illetve, kimutatható volt-e a genetikai öröklés Mátémnál...:o
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Somcsika, Timi, nekünk még mázlink volt, Nimród befért a TRIGR kutatásba anno, ott ez a vizsgálat volt az alap és akkor vehetett volna részt a 10 éves kutatásban, ha pozitív lett volna a teszt, de negatív lett, magyarul az ismert hajlamosító géneket nem örökölte. Ez nem zárja ki a cukorbetegséget, de kb lecsökkenti egy átlagos gyerek esélyeire. Mindenesetre nem méregetem neki a cukrát, mert úgy vagyok vele, ha baj van, valszeg észre fogjuk venni, mert pl utál inni és ez az első, ami megváltozna, na ha ilyen lenne, akkor majd megmérem a cukrát, úgysem lehet sajnos mit kezdeni egy kezdődő cukorbetegséggel, ami még nem manifesztálódott. Diabetológusoktól tudom ezt, nem tudnak ma még itthon semmit sem csinálni. Ezért talán felesleges is sokszor mérni, de én sem tudom megállni, a kicsinek én is mérem néha, de csak ha van valami, pl nagyon sokat iszik... A kicsinél már nem volt a TRIGR, ezért nem nézték meg a vérét, szóval nem tudjuk, hogy örökölte-e, de én is, ahogyan ti is, tudni szeretném. És nem tudom, hogyan és hol kell ezt csinálni. Akit ismerek és megcsináltatta, annak kapcsolatai voltak, de nekem nincsenek (sajnos a nagybátyám nem tud-akar segíteni ebben...). És megmondom őszintén időm sem sok van.

Timi, köszi kérdésed, Brúnó nem nőtte ki a ritmuszavart. Szinte 100%, hogy anyóstól örökölte. Csak Brúnónak picit súlyosabb, de ugyanaz a betegség és örökölhető. Csak nagyon kicsi az esélye az öröklődésnek, valami nagyon minimális, úgyhogy nagy pech, hogy neki sikerült... És a tejallergiát is örökölte anyóstól, tejmentesen eszünk... Hát evvan. Majd 6 éves korában elviekben csinálnak egy szívkatéterezést és azzal meg lehet gyógyulni, de ez hol van még... Addig is napi 3x-i kevert gyógyszer (mi is szívunk majd a bölcsiben, oviban) és figyelni a pulzust, szoros orvosi kontroll a kardiológián és roham esetén bevinni oda (pl karácsonykor pont ott voltunk, meg januárban is voltunk egyet). De amúgy mindenben olyan, mint egy egészséges gyerek, az is végülis, gyógyszer mellett abszolút egészséges és bármit csinálhat.

Szóval engem is érdekelne, hogy hol és hogyan tudják megvizsgálni, hogy örökölte-e egy gyerek a hajlamosító gént... főleg a ritmuszavar és tejallergia mellett különösen szeretném tudni, hogy erre is számítsunk-e.
 

tímeácska

Őstag
Igen, emlékeztem a TRIGR-re, csak az eredményére nem... :oops:
Én viszont egyáltalán nem szeretném tudni, hogy Bogim örökölt-e, avagy sem a diabot! Ha, igen, ahogy Te is írtad Molli, úgy sem tudnánk rajta változtatni, megelőzni sem lehet... Azt is írhatnám, hogy ha akar, úgy is jön, illetve, nem köszön, csak jön...

Hát, igen... A genetika felettünk áll... Felettünk, egyszerű emberek felett. Bízom benne Molli, hogy Brúnó a katéterezés után teljesen tünetmentes, illetve, gyógyult lesz!
 

tímeácska

Őstag
Császárosokhoz lenne egy kérdésem! Tapasztalt Valaki olyat, hogy a műtéti heg felett, annak teljes hosszában, és kb. 8 cm széles sávban teljesen érzéketlen volt a hasfal? Ha igen, ez elmúlik? És mikor...?!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Császárosokhoz lenne egy kérdésem! Tapasztalt Valaki olyat, hogy a műtéti heg felett, annak teljes hosszában, és kb. 8 cm széles sávban teljesen érzéketlen volt a hasfal? Ha igen, ez elmúlik? És mikor...?!
Tök normális, akár fél-1 évig is tarthat, ha mázlid van, csak 1-2 hónap.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Igen, emlékeztem a TRIGR-re, csak az eredményére nem... :oops:
Én viszont egyáltalán nem szeretném tudni, hogy Bogim örökölt-e, avagy sem a diabot! Ha, igen, ahogy Te is írtad Molli, úgy sem tudnánk rajta változtatni, megelőzni sem lehet... Azt is írhatnám, hogy ha akar, úgy is jön, illetve, nem köszön, csak jön...

Hát, igen... A genetika felettünk áll... Felettünk, egyszerű emberek felett. Bízom benne Molli, hogy Brúnó a katéterezés után teljesen tünetmentes, illetve, gyógyult lesz!
Tapasztalatból mondom, hogy nagyon jó tudni, hogy NEM örökölte. Ha tudom, hogy örökölte, akkor nem fog semmi változni. De ha tudom, hogy nem, akkor tényleg megnyugszom és nem figyelem állandóan. Én ezért akarom megcsináltatni!
 

somcsika

Aktív tag
Császárosokhoz lenne egy kérdésem! Tapasztalt Valaki olyat, hogy a műtéti heg felett, annak teljes hosszában, és kb. 8 cm széles sávban teljesen érzéketlen volt a hasfal? Ha igen, ez elmúlik? És mikor...?!

A többiek nevében nem tudok beszélni, csak a sajátomban, nekem kettő császárom is volt, az elsőnek a helyét 9 évig nem éreztem, (ennyi különbség van a két gyerek között - teljesen le volt zsibbadva a hasam alja, a másodiknál ez már nem is volt meglepő. Azóta eltelt 5 év, és semmi változás nincs. Az orvosom először azt mondta, hogy a zsírréteg vastagságától is függ, hogy kinek hogyan regenerálódnak ott a szövetek, és a hasizom.
Hát nekem rosszul:rolleyes:
 

tímeácska

Őstag
Lenne még kérdésem...:)
Veszprémben szültem (nem ott terveztem a szülést...), ahol az a bevett szokás, hogy 1-es típ. diabos újszülött babáját a PIC-en tartják egészen a hazaadásig. Mondván, hogy a baba cukra instabil lehet az anyai diabétesz miatt. Viszont, a gesztációs diabos anyukák babája végig az anyukával lehetett. Na, de hát ott is fennáll a vércukor (leginkább hypo) ingadozása! Sőt! Ha jobban belegondolunk, egy már esetleg évek óta diabos várandós - elvileg - sokkal jobban oda - tud - figyelni a cukrára, és kordában tudja tartani (ezáltal a baba cukra stabilabb lehet születés után), mint egy diabbal adott esetben alig pár hónapja "megismerkedett" és csak "ismerkedő" kismama... Én úgy gondolom, hogy Náluk ugyan olyan esélyjel hypozhat az újszülött...
Máshol is így működik ez?!
 

tímeácska

Őstag
A többiek nevében nem tudok beszélni, csak a sajátomban, nekem kettő császárom is volt, az elsőnek a helyét 9 évig nem éreztem, (ennyi különbség van a két gyerek között - teljesen le volt zsibbadva a hasam alja, a másodiknál ez már nem is volt meglepő. Azóta eltelt 5 év, és semmi változás nincs. Az orvosom először azt mondta, hogy a zsírréteg vastagságától is függ, hogy kinek hogyan regenerálódnak ott a szövetek, és a hasizom.
Hát nekem rosszul:rolleyes:

És ez a vastag zsírrétegnél fordul elő, avagy a vékonynál?! :):):):dr_33::dr_16:
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Lenne még kérdésem...:)
Veszprémben szültem (nem ott terveztem a szülést...), ahol az a bevett szokás, hogy 1-es típ. diabos újszülött babáját a PIC-en tartják egészen a hazaadásig. Mondván, hogy a baba cukra instabil lehet az anyai diabétesz miatt. Viszont, a gesztációs diabos anyukák babája végig az anyukával lehetett. Na, de hát ott is fennáll a vércukor (leginkább hypo) ingadozása! Sőt! Ha jobban belegondolunk, egy már esetleg évek óta diabos várandós - elvileg - sokkal jobban oda - tud - figyelni a cukrára, és kordában tudja tartani (ezáltal a baba cukra stabilabb lehet születés után), mint egy diabbal adott esetben alig pár hónapja "megismerkedett" és csak "ismerkedő" kismama... Én úgy gondolom, hogy Náluk ugyan olyan esélyjel hypozhat az újszülött...
Máshol is így működik ez?!
Sajnos, nemcsak a hipóveszély az, ami más egy 1-es diabosnál, mint egy gesztációsnál. Egy is lehet súlyosabb nálunk, de ami miatt indokolt a PIC, nemcsak ez, hanem az adaptáció, főleg koraszülötteknél. A tüdő éretlenebb szokott lenni az 1-es diabos nők korababáinál (nálam pl pont nem volt éretlenebb, 35hét 5napra jött Brúnó és azt hitték, majd lélegeztetni kell, de 9/10es apgar-t kapott és olyan volt, mint egy 40 hétre született baba, de azt mondták nekem, ez marha ritka egy 1-es cukros nő korababájánál) és még sok más probléma is adódhat, ami a gesztációsoknál nem szokott lenni. És ezek akkor is adódhatnak, ha tökéletes az 1-es cukros nő cukra. Pl a macrosomia, egyáltalán nem mindig függ a cukortól. Az adaptáció sem és nem tudják, hogy miért mások ennyire az 1-es diabos nők és babáik, mint mondjuk a gesztációsok. Tudják, hogy van valamilyen faktor, ami bennünk megvan és okozhatja ezeket a problémákat.

De valami azért megragadott. MIért kellett VÉGIG a PICen lennie Boginak?
Mert 1-2 napos megfigyelés ezekre a problémákra bőőőőven elég, a 270-es pulzusos Brúnó (persze lement neki a császárra már) is csak 3 napot töltött PICen, ebből 1.5 volt, amit a cukrom miatt minimum kellett volna neki.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
A többiek nevében nem tudok beszélni, csak a sajátomban, nekem kettő császárom is volt, az elsőnek a helyét 9 évig nem éreztem, (ennyi különbség van a két gyerek között - teljesen le volt zsibbadva a hasam alja, a másodiknál ez már nem is volt meglepő. Azóta eltelt 5 év, és semmi változás nincs. Az orvosom először azt mondta, hogy a zsírréteg vastagságától is függ, hogy kinek hogyan regenerálódnak ott a szövetek, és a hasizom.
Hát nekem rosszul:rolleyes:
Szegény! Én már szinte mindent érzek egy ideje, most 21 hós Brúnó... De ég és föld egy császár után és egy hüvelyi után, pedig én repedtem és vágtak is, de mégis ég és föld.
 

tímeácska

Őstag
Sajnos, nemcsak a hipóveszély az, ami más egy 1-es diabosnál, mint egy gesztációsnál. Egy is lehet súlyosabb nálunk, de ami miatt indokolt a PIC, nemcsak ez, hanem az adaptáció, főleg koraszülötteknél. A tüdő éretlenebb szokott lenni az 1-es diabos nők korababáinál (nálam pl pont nem volt éretlenebb, 35hét 5napra jött Brúnó és azt hitték, majd lélegeztetni kell, de 9/10es apgar-t kapott és olyan volt, mint egy 40 hétre született baba, de azt mondták nekem, ez marha ritka egy 1-es cukros nő korababájánál) és még sok más probléma is adódhat, ami a gesztációsoknál nem szokott lenni. És ezek akkor is adódhatnak, ha tökéletes az 1-es cukros nő cukra. Pl a macrosomia, egyáltalán nem mindig függ a cukortól. Az adaptáció sem és nem tudják, hogy miért mások ennyire az 1-es diabos nők és babáik, mint mondjuk a gesztációsok. Tudják, hogy van valamilyen faktor, ami bennünk megvan és okozhatja ezeket a problémákat.

De valami azért megragadott. MIért kellett VÉGIG a PICen lennie Boginak?
Mert 1-2 napos megfigyelés ezekre a problémákra bőőőőven elég, a 270-es pulzusos Brúnó (persze lement neki a császárra már) is csak 3 napot töltött PICen, ebből 1.5 volt, amit a cukrom miatt minimum kellett volna neki.

Itt most konkrétan nem is Bogi miatt érdeklődtem, hogy máshol hogyan működik a dolog... Csak úgy nagy általánosságban kérdeztem...

Bogi 8/8 Apgar-ral született, egyből garat oxigént kapott, amit egy nap után kibányászott magából, a továbbiakban nem is volt rá szüksége. Az én infekcióm miatt (vesemedence gyulladás, vesetágulat) vénás antibiotikumot kapott 5 napig, sokat vesztett a súlyából, és nagyon nehézkesen szedte vissza. Így is, amikor hazajöttünk, a "hazaadási" súly alatt volt, de rám való tekintettel hazaengedték... És ugye, vérszegény. Nos, ezen indokok miatt volt mindvégig Bogim a PIC-en...
 
Oldal tetejére