Babázhatok

jiguti

Új tag
Szia Kmolli,
Továbbra sincs előrelépésem a témában, lassan tényleg mindent kipróbáltam, amit csak tudtam, emeltem még egyel, már 13E Lantust adok, a pótvacsin is variálgattam, de akkor is változatlan a helyzet. Úgy látszik marad a hajnali inzulinadás. :S
Tegnap is 21h: 5,0 (15g pótvacsi) éjfél: 5,2 és 3h: 8,0 (+1E Novorapid) és 7h-kor 6,0. Azt is kipróbáltam, hogy mi lesz ha nem adok rá korrekciós egységet, de akkor reggel 8,8 volt, szóval kezdek beletörődni, hogy marad az inzulinadás. Hétfőn megemlítem a dokinak, kíváncsi vagyok fog-e rá mondani ezenkívűl még valami ötletet.

Köszönöm a bíztatást! :) Most épp a legjobbkor jött, eléggé padlóra csapott ez az elmúlt pár hét és eddig olyan szép, stabilak voltak a cukrok is, most nagyon bánt, hogy épp éjszaka nem jó, mikor viszonylag "hosszabb idő" telik el magasabb értéken. Állandó lelkiismeretfurdalásom van a magasabb értékek miatt, hogy akaratlanul is ártok a kis kukacosnak, pedig mindent megtennék érte, hogy egészséges legyen. Éjszaka is mérem 2-3-szor, gyakorlatilag 5 hónapja nem álmodok semmit, mert mire mélyen elaludhatnék már ébredni és mérni kell, de csak reménykedni tudok, hogy elég lesz...
 

Noemi

Új tag
Sziasztok!
Sajnos csak csemegézni tudtam a kommentjeiteket.
A problémám a következő:8 éve vagyok cukorbeteg,nem túl stabil glikémiával.27 hetes kismama vagyok,első baba,30 éves.Eddig viszonylag jók voltak az eredményeim,HbA1c utólag 5.8 volt,ritka hypoval.3 hete fenekestől felfordult a cukor háztartásom,gyakran ébredek magas cukorral.Éjjelente is többször felkelek ellenőrizni,korrigálni,de annak ellenére is brutál értékekkel ébredek,nagyon elkeseredett és tanácstalan vagyok.Múlt héten 2 napot töltöttem kórházban terápia beállítás címén,nem sok sikerrel.
A nőgyógyászom szerint a baba szépen fejlődik,nincs vele gond.
Volt már más is hasonló helyzetben?Mit léptetek?
Előre is hálás vagyok a hozzászólásotokért!
Szép napot!
 

matahari32

Új tag
Sziasztok!

32 éves vagyok, 27 éve cukorbeteg . Szerintem életem legjobb hemoglobinja - gyermekkorom leszámítva - 7,2 volt. Cukrom kiszámíthatatlan, meglepő, olykor kezelhetetlen, még pumpával is. Már mindkét szememen volt vitrectomia, jelenleg is épp bevérzett az egyik a sok hypótól, emellett pedig magas vérnyomásom van. Olyan fél éve kezdtünk férjemmel azon gondolkodni, hogy lassacskán kisbabát szeretnénk, de nagyon sokan (nem orvosok) rögtön azt mondták, gyorsan indítsunk el inkább egy örökbefogadást, biztos, ami biztos. Én azt mondtam, amíg meg nem próbáltam mindent, addig nem lesz örökbefogadás.
Doktornőmmel konzultáltunk, a dolog nem esélytelen, várjuk a START jelet. A cél: a 7,5-ös hemoglobinszint alatti érték, legutóbb 7,9 volt. Közben elkezdték nőgyógyászati vizsgálataim is. De vannak aggályaim és félelmeim, hiszen az általatok írt értékek közelében sem vagyok olykor, és a pumpa kanülcseréjekor akár órákig is magas értékeket mérek (értve ezalatt 15-27), mert sehogy se sikerül jó helyre lőni a tűt, rá meg nem segíthetek pennel, mert akkor nem tudom, működik-e a pumpa vagy sem. A helyzetemre még senki nem tudott megoldást javasolni.
Tudom, hogy a szakkönyvek csupa 6 alatti HbAtc-ről zengenek, és messze üldöznének a gondolattól is, hogy anya lehessek, de érdekelne, ismertek-e hozzám hasonló helyzetben lévő diabetes-es anyukákat, akik az ideálistól eltérő értékek mellett is egészséges és boldog gyermekek édesanyjai lettek...?
Válaszotokat előre is köszönöm!
Szép estét!
 

katalinus

Új tag
@matahari32: Csere után feltöltöd a kanült? Kérj segítséget egy edukátortól, biztosan jó technikával végzed a kanülcserét? (amit leírtál azok szerint nem)
Szakirodalom szerint 7,5% Hb1Ac alatt kevés a valószínűsége a magzati károsodásnak. Ne aggódj, ha a diabetológusod azt mondta, hogy 7,5 a start jel, akkor nincs miért aggódnod, hogy nem 6 alatti a Hb1Ac. Készülj fel ellenben arra, hogy az első trimeszter vagy kórházi bentfekvés lesz, vagy nagyon szigorú otthonmaradós állapot. Dolgozni valószínűleg nem dolgozhatsz a terhesség első trimeszterében (lehet később sem). Sok sikert!
 

matahari32

Új tag
Köszönet a válaszért Katalinus!Nem tudom, mi a rossz, de tényleg állandóan szenvedek a kanülcserével.....feltöltöm, és szerintem a belövés szögét is tartom, próbáltam már a fenekembe is lőni, ott se működött, és állandóan érbe lővök, vagy rossz helyre.....Szóltam a pumpásoknak, a dokimnak is, de nem nagyon veszik komolyan, illetve úgy érzékeltem, hogy ők úgy gondolják, ez előfordul olykor többekkel, nem lehet kikerülni a rossz belövéseket, a pumpások pedig először lecserélték a szerelékem Quicksetről Siluettre, mondván az jobb, pláne a lányoknak, de egyéb javaslatot nem kaptam.
 

katalinus

Új tag
@matahari32: a kanül hosszát is változtattátok? Mert Quicksetből is 2 hosszúság van, azt hiszem Siluettből is. És Siluettel sem jobb? Van még egy harmadik is , a Sure-T, azt próbáltad?
 

katalinus

Új tag
angolul beszélőknek/értőknek ajánlom a Type 1 Diabetes and Pregnancy zárt csoportot a Facebookon. Itt zömében az USA-ból, Nagy Britanniából, de gyakorlatilag a világ sok tájáról regisztrált kismama van, mint 1-es típusú cukorbetegek. Érdekes figyelni más országokban a betegek, orvosok hozzáállását a témához. Nem meglepő módon Magyarország tűnik ebben a témban is a legpesszimistábbnak és a legszigorúbbnak.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Köszönet a válaszért Katalinus!Nem tudom, mi a rossz, de tényleg állandóan szenvedek a kanülcserével.....feltöltöm, és szerintem a belövés szögét is tartom, próbáltam már a fenekembe is lőni, ott se működött, és állandóan érbe lővök, vagy rossz helyre.....Szóltam a pumpásoknak, a dokimnak is, de nem nagyon veszik komolyan, illetve úgy érzékeltem, hogy ők úgy gondolják, ez előfordul olykor többekkel, nem lehet kikerülni a rossz belövéseket, a pumpások pedig először lecserélték a szerelékem Quicksetről Siluettre, mondván az jobb, pláne a lányoknak, de egyéb javaslatot nem kaptam.
Szia matahari32! Csak most olvastam, amiket írtál és nagyon megindított. El tudom képzelni, mennyire szeretnéd azt a babát!
A pumpával kapcsolatban, azt hiszem, mi hasonlóak vagyunk! Fél évig voltam pumpás, de nem bírtam, mert egy kanülcsere 3-4 kanült is elvitt, mert folyton rossz helyre ment. Nekem már vagy eleve nem is adott inzulint, mert rossz helyen volt vagy simán bevérzett és ki kellett húzni. A lényeg, hogy nem bírtam, egy rémálom volt vele az életem, minden csak a kanülcseréről szólt és a sok bevérzéstől szörnyű volt a hasam és mindenem fájt is. A pumpatrénerem akkor azt mondta, hogy 1000pumpásból 1 olyan, mint én. Ha jól sejtem, te a következő ezerben voltál benne :) Szóval, teljesen megértem, ha ezt nem lehet bevállalni esetedben. Főleg azért nem, mert az elején rosszak a cukraid.

A nehezebb téma, a babavállalás: nem mindegy sajnos, hogyan lett 7.5 valakinek a HbA1c-je. Ha ugrál a cukor, akkor a 7.5 nem csak a babának, de a mamának is életveszélyes egy terhességben. Ha viszont stabil 6-9 közöttiek, akkor attól nyilván nem lesz baja a magzatnak, szerintem a mamának sem. De, amit nem teljesen értek, hogy nálad már vannak szövődmények, nem is annyira enyhék, főleg a szemeden, és ezek egy olyan terhességben, amiben éppenhogy le tudod vinni 7.5-re a HbA1c-t és még ugrál is a cukrod, teljesen egyértelműen romlani fog, erre nem mondanak semmit a dokik? Én ezt sokkal veszélyesebbnek tartom, mint a magzati károsodást. Mert lehet, hogy sikerül stabil 7 körüli cukrokat csinálni és így elérni egy 7-8 közötti HbA1c-t stabilan és ettől a babának nem lesz baja, de a szemednek bizony a terhesség még árthat. Ugyanakkor irtó nehéz dilemma lehet ez még így is, hogy vállalj-e saját babát. És nem csak maga a terhesség, de arra sosem gondol senki, hogy a gyereket fel is kell nevelni (mármint orvos). Én inkább téged féltenélek, nem a babát. Szóval, én azt tudnám tanácsolni, hogy arra törekedj, hogy ne ugráljon a cukrod. Ha már bevállalod azt a kockázatot, ami szövődményekkel egy terhességgel jár, akkor a HbA1cnél is fontosabb a stabilitás. Az ugrálás árt a legjobban a mamának is és a babának is. Remélem, hogy valóra válnak az álmaid és nemsokára egy egészséges babának tudsz életet adni!
 

matahari32

Új tag
Szia matahari32! Csak most olvastam, amiket írtál és nagyon megindított. El tudom képzelni, mennyire szeretnéd azt a babát!
A pumpával kapcsolatban, azt hiszem, mi hasonlóak vagyunk! Fél évig voltam pumpás, de nem bírtam, mert egy kanülcsere 3-4 kanült is elvitt, mert folyton rossz helyre ment. Nekem már vagy eleve nem is adott inzulint, mert rossz helyen volt vagy simán bevérzett és ki kellett húzni. A lényeg, hogy nem bírtam, egy rémálom volt vele az életem, minden csak a kanülcseréről szólt és a sok bevérzéstől szörnyű volt a hasam és mindenem fájt is. A pumpatrénerem akkor azt mondta, hogy 1000pumpásból 1 olyan, mint én. Ha jól sejtem, te a következő ezerben voltál benne :) Szóval, teljesen megértem, ha ezt nem lehet bevállalni esetedben. Főleg azért nem, mert az elején rosszak a cukraid.

A nehezebb téma, a babavállalás: nem mindegy sajnos, hogyan lett 7.5 valakinek a HbA1c-je. Ha ugrál a cukor, akkor a 7.5 nem csak a babának, de a mamának is életveszélyes egy terhességben. Ha viszont stabil 6-9 közöttiek, akkor attól nyilván nem lesz baja a magzatnak, szerintem a mamának sem. De, amit nem teljesen értek, hogy nálad már vannak szövődmények, nem is annyira enyhék, főleg a szemeden, és ezek egy olyan terhességben, amiben éppenhogy le tudod vinni 7.5-re a HbA1c-t és még ugrál is a cukrod, teljesen egyértelműen romlani fog, erre nem mondanak semmit a dokik? Én ezt sokkal veszélyesebbnek tartom, mint a magzati károsodást. Mert lehet, hogy sikerül stabil 7 körüli cukrokat csinálni és így elérni egy 7-8 közötti HbA1c-t stabilan és ettől a babának nem lesz baja, de a szemednek bizony a terhesség még árthat. Ugyanakkor irtó nehéz dilemma lehet ez még így is, hogy vállalj-e saját babát. És nem csak maga a terhesség, de arra sosem gondol senki, hogy a gyereket fel is kell nevelni (mármint orvos). Én inkább téged féltenélek, nem a babát. Szóval, én azt tudnám tanácsolni, hogy arra törekedj, hogy ne ugráljon a cukrod. Ha már bevállalod azt a kockázatot, ami szövődményekkel egy terhességgel jár, akkor a HbA1cnél is fontosabb a stabilitás. Az ugrálás árt a legjobban a mamának is és a babának is. Remélem, hogy valóra válnak az álmaid és nemsokára egy egészséges babának tudsz életet adni!

Szia Kmolli!Köszönöm soraid.....sajnos a cukrom sose volt közel az ideálishoz, sőt....de már jó pár éve 7,2-8,4 HbA1c között mozog, és azt mondják, esetemben ez jó. Hajlamos vagyok nagyon a hypora, mozogni se tudok normálisan, mert van, hogy csak sétálok 10 percet, és kész a hypo (úgy, hogy ettem előtte és leállítottam a pumpát), vagy egész nap ülök, megeszem a rendes, előírt adagjaim, és 10 perc alatt 6-ról 3,8 a cukrom.....A pumpa azért sokat javított a cukorháztartásomon, és ezért is ragaszkodom hozzá - de a Quick setet már le kellett cserélnem, mert azzal nem működött, most Silhouettem van, ami nagyrészt működik, de a kanülcsere általában rémálom.....volt, hogy majdnem fél napig lődöztem magam, és csak eret találtam, kék-zöld lettem, és igen, a hasam, minden, csak nem szép...:)hozzáteszem: az a sok inzulin, ami ilyenkor -haszontalanul-belémkerül, de ugye fel nem szívódik, csak rakódik, rakódik.....
A szemem miatt a szemorvosom nem aggódik, mindenre fel van készülve (a bal szemem rosszabb), azt mondta, bármikor meg tud műteni, akár a szülés alatt is, és maximálisan bízom benne, ahogy a diabdokim is. Tudom, hogy lehet kockázata a részemről a babavállalásnak, és körülöttem mindenki úgy gondolja, hogy bár jó lenne, ha sikerülne szülővé válni, de nem szeretnék, ha bármi bajom esne. Én viszont úgy vagyok vele, hogy az nem lehet, hogy meg sem próbálom. Hiszem, hogy sikerülhet, és bár nem váltam fanatikussá, és nem ez minden gondolatom, de igyekszem minden tőlem telhetőt megtenni.
Most még ugyan nőgyógyászatilag is vizsgálnak, mert úgy tűnik, a peteérésem is szabályozásra szorul, a legközelebbi HbA1c pedig márciusban esedékes, de bízom benne, hogy a tavasz már jó híreket hoz...:)
 

MKriszti

Új tag
Sziasztok!
Nem tudom mennyire él még itt a fórum, de kérdésem lenne, hátha van válasz.
Kiindulópont: babát tervezünk, de a kezelőorvosom olyan központtal van kapcsolatban (tehát csak róluk tud infot adni), akik csak akkor fogadnak, ha már igazolódott a baba és előtte azt kérik, állítsanak vissza humán inzulinra (jelenleg Lantus, Novorapid-dal működök), van- e olyan központ, ahol megmaradhatna a mostani inzulinkezelésem pl? Hajlandó valaki már a tervezési fázisban is szóbaállni velem? Van olyan, aki nem azt szajkózza folyamatosan, hogy befeküdni a kórházba?
A fél netet feltúrtam, de vagy 100éves infokat találok, vagy leginkább semmit.... ami pedig rettenet nyomasztó, hogy lennének kérdéseim és nem akarok addig várni, mikor már adott a helyzet és esetleg kényszerhelyzet van, plusz főleg nem akarom azt, hogy egy vaskalapos valaki kezeibe kerülök, akivel nem tudok emberileg együttműködni mondjuk.
Előre is köszönöm!
 

krisz_2011

Aktív tag
Sziasztok!
Nem tudom mennyire él még itt a fórum, de kérdésem lenne, hátha van válasz.
Kiindulópont: babát tervezünk, de a kezelőorvosom olyan központtal van kapcsolatban (tehát csak róluk tud infot adni), akik csak akkor fogadnak, ha már igazolódott a baba és előtte azt kérik, állítsanak vissza humán inzulinra (jelenleg Lantus, Novorapid-dal működök), van- e olyan központ, ahol megmaradhatna a mostani inzulinkezelésem pl? Hajlandó valaki már a tervezési fázisban is szóbaállni velem? Van olyan, aki nem azt szajkózza folyamatosan, hogy befeküdni a kórházba?
A fél netet feltúrtam, de vagy 100éves infokat találok, vagy leginkább semmit.... ami pedig rettenet nyomasztó, hogy lennének kérdéseim és nem akarok addig várni, mikor már adott a helyzet és esetleg kényszerhelyzet van, plusz főleg nem akarom azt, hogy egy vaskalapos valaki kezeibe kerülök, akivel nem tudok emberileg együttműködni mondjuk.
Előre is köszönöm!

Szia! A Novorapid alkalmazható terhességben! Minden pumpás is ultragyors inzulint használ... Kolleganőm szült uezzel a kombóval Bp-en. Majd megírom priv-ben, hogy hol és kinél, bár remélem, hogy rajtam kívül mástól is kapsz itt választ.
 

Emka

Új tag
Sziasztok!
Nem tudom mennyire él még itt a fórum, de kérdésem lenne, hátha van válasz.
Kiindulópont: babát tervezünk, de a kezelőorvosom olyan központtal van kapcsolatban (tehát csak róluk tud infot adni), akik csak akkor fogadnak, ha már igazolódott a baba és előtte azt kérik, állítsanak vissza humán inzulinra (jelenleg Lantus, Novorapid-dal működök), van- e olyan központ, ahol megmaradhatna a mostani inzulinkezelésem pl? Hajlandó valaki már a tervezési fázisban is szóbaállni velem? Van olyan, aki nem azt szajkózza folyamatosan, hogy befeküdni a kórházba?
A fél netet feltúrtam, de vagy 100éves infokat találok, vagy leginkább semmit.... ami pedig rettenet nyomasztó, hogy lennének kérdéseim és nem akarok addig várni, mikor már adott a helyzet és esetleg kényszerhelyzet van, plusz főleg nem akarom azt, hogy egy vaskalapos valaki kezeibe kerülök, akivel nem tudok emberileg együttműködni mondjuk.
Előre is köszönöm!
Szia MKriszti!
Megkérdezhetem, hogy találtál-e olyan orvost, aki Novorapiddal vállalt? Engem is nagyon érdekelne a dolog. Köszönöm!
 

MKriszti

Új tag
Szia MKriszti!
Megkérdezhetem, hogy találtál-e olyan orvost, aki Novorapiddal vállalt? Engem is nagyon érdekelne a dolog. Köszönöm!

Szia! Ne haragudj, a sűrűvé vált dolgok miatt nem néztem be a fórumba. Találtam aki vállalt volna, de élesben babával nagyon nem lettek jók az értékeim, ezért végül a sok kaland és változtatás után napi 5 actrapidnál kötöttünk ki.
 

Exalt

Új tag
Sziasztok!

lenne egy vérnyomásos kérdésem, hátha volt már vki ilyen helyzetben. Kb. 5 éve vette észre a diabdokim, hogy magasabb a vérnyomásom (gyógyszer nélkül kb. 140-150 is volt). Azóta Co-Renitecet kaptam. Van itthoni mérőm, mértem is rendesen, 120 és 130 közötti értékeket mértem. Nem napi valahány szemet szedtem be, mert attól nyárul ájulgattam, hanem amikor a mérések azt mutatták, hogy közelít a 140-hez, akkor beszedtem egy felet. Ezt télen kb 1-2, nyárom 3-5 naponta kellett megtennem. Napi kétszer mértem.
No és amikor kiderült, hogy van bébi, azonnal átraktak Dopegyt-re. Napi féllel kezdtünk, merthogy nyár van, mértem szorgalmasan, értékek ugyanúgy 120-135 között, semmi kiugró. Hozzá tartozik, hogy az orvosok ezt nehezen hiszik el, mert amikor orvost látok, már meg sem áll min 150-ig, de én ezt megszoktam. Viszont ellenőriztük is az én mérőmet, az orvoséval is összevetettük, a szervízben is megnézték, minden OK, pontosan mér. Aztán a doktornő kívnácsiságból rám tett egy 24 órás mérőt és valami horror értékek jöttek ki! 118 és 170 (!) között volt minden! DE: a legtöbb magas érték akkor volt, amikor az utcán voltam, a karomat lefelé tartottam (mondjuk egy boltban, buszmegállóban, igyekezve nem nagy feltűnést kelteni - 40 fok volt, agyon voltam öltözve, hogy ne nagyon látsszon, már csak ezért is ideges voltam, utáltam az egészet, na!) és irtózatosan fájt a mérés. Dehát azt mondták, bármit csinálhatok vele! Viszont szerintem ezek a mérések nem reprezentatívak! Eztuán emelte a doktornő az adagot, napi 2-re, azóta is mérem és a mért értékek nem változnak! Vagyis nem megy sosem 140 fölé, de 120 alá sem! Javasolta a doktinőm, hogy emeljük napi 3-szorira, de nem látom az értelmét, mert a napi fél - napi 1 - napi 2 között semmilyen érdemleges különbség nem látszik.
Két kérdésem lenne azokhoz, akik végigolvasták ezt a hosszú mesét:
1. mennyire veszélyes a 140 alatti vérnyomás terhességben? tényleg aggasztó-e ez?
2. volt már valakin ez a 24 órás mérő? mit tapasztaltatok? én többektől is hallottam, hogy amúgy normális vérnyomás a 24 órás mérővel óriási kilengéseket produkált.

Köszönöm, ha valaki tud segíteni!

Tubi
Mi itt választottunk vérnyomásmérőt:

 
Oldal tetejére