Cukorbeteg gondozó/gondozás

dg

Őstag
Azért én még futok egy kört ez ügyben, de nem sok jót remélek. A kütyü talán menne, de a csík nagyon zúzús, mármint petákilag.


Én még áldoznék is rá, ha maga a mérő rendelkezésre állna. Bár egy egész dobozzal azért nem vennék, ám ha valakit annyira érdekel a koleszterinmérés, és a készülék megszerezhető lenne, és társul hozzám anyagilag tesztcsík beszerzésben, akkor én ebben partner vagyok!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én még áldoznék is rá, ha maga a mérő rendelkezésre állna. Bár egy egész dobozzal azért nem vennék, ám ha valakit annyira érdekel a koleszterinmérés, és a készülék megszerezhető lenne, és társul hozzám anyagilag tesztcsík beszerzésben, akkor én ebben partner vagyok!
Ha tudunk szerezni, de az fizetős lesz, akkor összedobjuk. Mármint akinek mérünk, annak 1 csík, 1 peták, a petákot meg HUF-osítjuk. Még fél doboz csík ára is nagyon zúzos, ahhoz, hogy akár csak a felét is álld.
 

Zsu77

Új tag
Korábban dominálóan 10 ml-es kiszerelésű ampullás, tehát fecskendővel adagolható humán inzulinokból már csak a Humulin-R, Humulin-N, Humulin-M3 van forgalomban.

Az összes többi humán és analóg inzulin csak patronos kiszerelésű. (A Humulin-R,-N-M3 patronos és ampullás kiszerelésben is rendelkezésre áll.)A patronok 3 ml, azaz 300 E inzulint tartalmaznak. Az inzulin-patronokat inzulinadagoló, toll alakú penkészülékekbe helyezve alkalmazzuk. A különböző inzulinféleségekhez különböző penek alkalmasak.Penkészülékek a teljesség igénye nélkül: Novopen 3, Novopen 4, Humapen Luxura, Optipen, Autopen, Tactipen.Az inzulininjekció beadására- akár fecskendővel, akár pennel történik- a test különböző tájékai alkalmasak.Általános érvényű azonban, hogy mindig a bőr alá- szubkután- szükséges adni az inzulinokat.Hogyan kell beadni az inzulint?A manapság használatban lévő rövid adagoló tűkkel a megcélzott bőrterületet 2 ujjal összecsípve „hurkát” kell képezni, majd a tűt merőlegesen beszúrni.A befecskendezés után a tűt 6-10 másodpercig benn kell tartani még, hogy az inzulin kiszivárgását megakadályozzuk.
A beadásra javasolt testtájékok:
  • a has egész területe a köldök körüli 5 cm-es sugarú kör kivételével,
  • a combok elülső és külső oldala,
  • a farpofák felső, külső harmada,
  • a felkar külső oldala.
A rövid hatású inzulinokat a hasba vagy a felkarba kell fecskendezni, mivel ezekről a területekről szívódik fel a leggyorsabban az inzulin.
A közepes hatású inzulinokat pedig a combba vagy a farpofák területére javasolt adni, mivel innen lassabban és egyenletesebben szívódik fel.
A premix és az analóg inzulinkészítmények esetében nincs elsőként javasolt injekciós hely.
Forrás: Dr. Lackó Andrea, diabetológus)
 

Zsu77

Új tag
Immunológiai szövődmény lehet az antitest okozta inzulinrezisztencia is. Bár az inzulin gyenge antigén, alkalmazása során a szervezetben inzulinellenes ellenanyagok keletkezhetnek, amelyek az inzulinhoz kötődve gyengítik, elhúzódóvá teszik annak hatását s így növelik az inzulinigényt.

Az inzulin nem immunológiai mellékhatásai

A nem immunológiai mellékhatások közé tartozik egyrészt az inzulinnak folyadékretenciót kiváltó hatása.Az inzulin a vesében nátriumot tart vissza és ezzel együtt folyadék felhalmozódást idézhet elő, amely arc- és bokatáji vizenyő formájában jelentkezhet.Ilyenkor gyakran túlinzulinozás állapítható meg. A diéta módosításával, az inzulin adag csökkentésével a tünetek általában megszűnnek, csak ritkán van szükség vízhajtó adására.Nem immunológiai mellékhatás lehet még az inzulin beadása után fellépő enyhe vérnyomásesés és következményes szapora szívműködés.Ezek a tünetek enyhék és spontán szűnnek, csak ritkán igényelnek kiegészítő gyógyszeres kezelést.
Immunológiai mellékhatások

Az immunológiai mellékhatások közül elsőként kiemelendő az inzulinallergia. Az inzulininjekció befecskendezése és a tünetek megjelenése között eltelt idő alapján három típusát különíthetjük el.Az azonnali típusú reakció az inzulin beadása után 1-2 percen belül alakul ki.Az injekció helyén bőrpír, viszketés jelentkezik, amelyhez az egész testre kiterjedő viszketés és csalánkiütés is társulhat.Az átmeneti típusú reakció 4-8 órával az injekció beadása után fejlődik ki, a helyi gyulladásos reakció a maximumát 12-24 óra múlva éri el.A késői típusú reakció az inzulin beadásának helyén 24-48 óra múlva alakul ki.Az inzulinallergia kialakulásában számos hajlamosító tényező szerepel. Nőkön, fiatalabb életkorban, ill. egyéb allergia esetén nagyobb az esély a kialakulásra.Korábban, amikor még nem voltak ennyire tisztítottak az inzulinkészítmények, gyakrabban fordult elő allergia.A modern készítmények kevésbé allergizálnakA modern inzulinkészítményekből fokozatosan kivonták az allergiára hajlamosító tényezőket.A bioszintetikus humán készítmények alkalmazásakor az allergiagyakoriság 1 százalék alatt van.Immunológiai szövődmény még a lipodystrophia, ilyenkor az inzulin beadásának helyén a bőr alatti zsírszövet elpusztul, eltűnik. Pontos oka nem ismert, előfordulása azonban csökkenthető azáltal, hogy az inzulint rendszeresen más és más régióba adjuk.Ritkán az inzulininjekció helyén a zsírszövet helyi felszaporodása is létrejöhet, ezt lipohypertrophiának hívjuk.Immunológiai szövődmény lehet az antitest okozta inzulinrezisztencia is.Bár az inzulin gyenge antigén, alkalmazása során a szervezetben inzulinellenes ellenanyagok keletkezhetnek, amelyek az inzulinhoz kötődve gyengítik, elhúzódóvá teszik annak hatását s így növelik az inzulinigényt.Fontos azonban az a tény, hogy ezek a szövődmények, mellékhatások ritkán fordulnak elő.
Forrás: Dr. Laczkó Andreadiabetológus
 

blaci

Őstag
Szia Zsu!
Köszi az írást, érdekes volt olvasni az inzulin lehetséges mellékhatásairól. Olvastam már ezekről régebben, de most kicsit belegondoltam. Az jutott eszembe miközben olvastam a cikket, hogy: na, nincs elég bajunk, még ez is…de hát ez van. Szerencsére ritkán fordul elő, ez azért bíztató lehet a hosszabb távú jövőre nézve.

"Immunológiai szövődmény még a lipodystrophia, ilyenkor az inzulin beadásának helyén a bőr alatti zsírszövet elpusztul, eltűnik. Pontos oka nem ismert, előfordulása azonban csökkenthető azáltal, hogy az inzulint rendszeresen más és más régióba adjuk.Ritkán az inzulininjekció helyén a zsírszövet helyi felszaporodása is létrejöhet, ezt lipohypertrophiának hívjuk."

Annak idején amikor kiderült a cukorbetegségem és kórházba kerültem, az egyik szobatársamnak pontosan ilyen problémái (is) voltak. Szóval, az amit beidéztem. A hasán jelentkeztek a tünetek mert nagyon sokáig csak oda adta az inzulint, nem változtatta a beadás helyét. Ha jól emlékszem valamilyen plasztikai jellegű műtétet javasoltak neki az egyik vizitnél a dokik, de mivel már 70 felett volt, azt mondta, neki jó már így is. Azt a területet nem használta, csak a karját és a combját. Szóval nagyon lényeges a beadás helyének a rendszeres változtatása. Még az jutott eszembe ezzel kapcsolatban, hogy lehet e összefüggés az azonos helyre, hosszabb ideig adott inzulin mennyisége, és a mellékhatás kialakulása között? Nem tudom, csak úgy gondolom, nem mindegy hogy pl. 2-3NE vagy mondjuk 10-12NE inzulint adunk be egyszerre. (A bácsika 18NE Actrapiddal reggelizett...) Nagyobb lehet talán a kialakulás kockázata nagyobb mennyiségű inzulin esetén. Ilyenkor lehet gyakrabban, esetleg hosszabb ideig kell(ene) pihentetni az adott területet.
Üdv.,
Laci
 

agicza

Új tag
Sziasztok.

Nem is tudom melyik topic-ba írjak magamról. Kicsit elsodródtam tőletek. :(
Talán kicsit elegem lett a saját nyavalygásomból, hiszen több mint egy éve vagyok
cukorbeteg, de még mindig csak kérdezni tudnék, nem segíteni másoknak.

Többek kérésére írok kicsit magamról.

Humulin N és Humulin R kombinációval kezdtem a cukros életem, az eredményeim tűrhetőek voltak /HbA1c: 6.1 %,6.3%/ ,de mivel nagy nehezen eljutottam az ír cukorgondozóba és itt hozzá se tudtak szólni a terápiámhoz,mivel nem használják ezeket az inzulinokat.
Javasolták,hogy cseréljük le Lantusz -Humalog kombinációra, és akkor itt is beszerezhetem
az inzulint, nem kell otthonról hoznom ,beraktároznom.
Amikor legközelebb otthon jártam kértem a kezelőorvosom,hogy váltsunk ezekre ha lehetséges, mivel a hízásomnak nem tett jót a hatszori étkezés.

Azóta este 14 Lantusz, Reggel 10E Humalog, Délben 8E Humalog, Este 8E Humalog.
Az új rendszer sem működik túl jól. Reggeli állandó magas értékekkel kelek, a 7,2 már szuper érték, általában 8,3körül,de nem ritka a 11.2 és feletti érték.
Ha már egy egységgel emelek vagy 3.9 lesz éjjel,és reggel, vagy hasonló magasakkal ébredek.
Ha kevesebbet oltok, szintén magas. Nem igazán jó sehogy sem.

Napközben tűrhetőek az értékek, a legutóbbi HbA1C-m 6.5 % volt.

Szóval próbálkozom, kisebb nagyobb sikerekkel. :)

Ha valakinek van valami ötlete a magas reggeli értékekkel,szívesen fogadom ötleteiteket.
:)
 

rgyörgy

Új tag
Sziasztok.



Többek kérésére írok kicsit magamról.

Humulin N és Humulin R kombinációval kezdtem a cukros életem, az eredményeim tűrhetőek voltak /HbA1c: 6.1 %,6.3%/ ,de mivel nagy nehezen eljutottam az ír cukorgondozóba és itt hozzá se tudtak szólni a terápiámhoz,mivel nem használják ezeket az inzulinokat.
Javasolták,hogy cseréljük le Lantusz -Humalog kombinációra, és akkor itt is beszerezhetem
az inzulint, nem kell otthonról hoznom ,beraktároznom.
Amikor legközelebb otthon jártam kértem a kezelőorvosom,hogy váltsunk ezekre ha lehetséges, mivel a hízásomnak nem tett jót a hatszori étkezés.

Azóta este 14 Lantusz, Reggel 10E Humalog, Délben 8E Humalog, Este 8E Humalog.
Az új rendszer sem működik túl jól. Reggeli állandó magas értékekkel kelek, a 7,2 már szuper érték, általában 8,3körül,de nem ritka a 11.2 és feletti érték.
Ha már egy egységgel emelek vagy 3.9 lesz éjjel,és reggel, vagy hasonló magasakkal ébredek.
Ha kevesebbet oltok, szintén magas. Nem igazán jó sehogy sem.

Napközben tűrhetőek az értékek, a legutóbbi HbA1C-m 6.5 % volt.

Szóval próbálkozom, kisebb nagyobb sikerekkel. :)

Ha valakinek van valami ötlete a magas reggeli értékekkel,szívesen fogadom ötleteiteket.
:)
<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:14.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Szia Agicza!
Én maradok a Humulin N, és R mellett, itthon nem problémás a beszerzése.
A reggeli utáni magas cukrot úgy tűnik, tudom kezelni. Az inzulin adaggal nem variálok. A pótvacsorával kezdődik. Mindent elhagytam, csupán egy kefirt eszem, így reggel tudom tartani az 5 körüli induló értéket. A reggeli 5 dkg mennyiséget rozskenyérből 20grm ra csökkentettem, így 1-1,5 nél jobban nem emelkedik a vc. 5 deka kenyérrel volt, hogy 8 fölé is ment. Nyolckor reggelizem, tízkor már bátrabban ehetek. Ebédtől kezdve már inkább arra kell vigyáznom, nehogy alacsony legyen a vc.
Elég sokat csavargunk nyugat Európában, de Hegyeshalom után már könnyebb az étkezés. Kevésbé manipulálják az élelmiszereket. Itthon húsfélét se nagyon ehetek, mert belepréselik a szóját, és egyebeket. Nálatok milyen az élelmiszer minősége, megbízhatóság? Engem nagyon érdekelne, milyenek az Ír emberek, mik a különbségek köztünk és köztük? A magam részéről, ha tudom, figyelem, hogy alakul az egészséged. A hgb a1c értéked nagyon közel áll a tökéleteshez Nagyon sok napsütést kívánok.
Jó éjszakát, szép álmokat.
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o>:p></o>:p>
 

Annabella

Új tag
Fejtsük meg a laborleleteket!

Voltál már orvosnál vérvételen? És nem értetted mi van a leleten? Ha otthon vagy a témában, várom írásod, tegyük egyszerűvé, értelmezhetővé, azok kedvéért, akik nem szakértők.
 

macskosz

Új tag
Tiszteletem!
Csatlakozom Vigh Kata tapasztalatához!Jobb ellátást nem is képzelehető el mint amit kaptam .Én 4-hétig voltam Minden elképzelés felülmúló gondoskodásba.A tím kivállóan müködik.A NŐVÉREK leterhelése is nagyon-nagyon nagy.Ezúton is köszönet és hála a temnek.
Nem tudom ,hogy az intézmény ( kis kórház ám.De Nagy tállentumokkal )le lehetne -e írni?
Kiválló a főrum.Gratulálok!Köszönettel macskosz.
 

szandimon

Új tag
Sziasztok!

Új tag vagyok itt, 15 éve cukorbeteg. Ma bukkantam a fórumra, nagyon jónak találom, bár még kicsit nehéz eligazodnom. A gondozásom már-már lassan felháborít. Eddig 3 havonta kellett járnom, de most 5 hónapra hívtak vissza :( Az utolsó gondozáson 3 perc után kitettek, semmi vérvétel, HgA1C-t pl. már egy éve nem néztek. A veseműködés? 15 év alatt jó ha négyszer nézték meg a mikroalbuminértékem. A vérzsirokat vizsgálják időnként és ennyi. Mindig egy profil alapján adnak tanácsot, szinte sohasem lapoznak vissza a naplómban. Humulin R-t és Lantust használok. Olvastam itt a fórumon, hogy a Humulin R régi inzulin, javasolták többen is, váltsunk újabbra (Humalog, Apidra). Mégis hogy? Én mondjam az orvosnak a 3 perc alatt? Nagyon el vagyok keseredve. Az én cukraim még jók is, de a férjem is cukorbeteg, ő teljesen másképp működik, mint én. Neki elég labil a cukra, 1 óra alatt 8 egységet is tud esni, mégsem esett szó nála sem inzulinváltásról. 8 éve Actrapid-Inzulatardot használ.
A terhesgondozással elégedett voltam, bár a saját ötleteim eredményesebbek voltak, mint a doktornő tanácsai.
 
Sziasztok!

Új tag vagyok itt, 15 éve cukorbeteg. Ma bukkantam a fórumra, nagyon jónak találom, bár még kicsit nehéz eligazodnom. A gondozásom már-már lassan felháborít. Eddig 3 havonta kellett járnom, de most 5 hónapra hívtak vissza :( Az utolsó gondozáson 3 perc után kitettek, semmi vérvétel, HgA1C-t pl. már egy éve nem néztek. A veseműködés? 15 év alatt jó ha négyszer nézték meg a mikroalbuminértékem. A vérzsirokat vizsgálják időnként és ennyi. Mindig egy profil alapján adnak tanácsot, szinte sohasem lapoznak vissza a naplómban. Humulin R-t és Lantust használok. Olvastam itt a fórumon, hogy a Humulin R régi inzulin, javasolták többen is, váltsunk újabbra (Humalog, Apidra). Mégis hogy? Én mondjam az orvosnak a 3 perc alatt? Nagyon el vagyok keseredve. Az én cukraim még jók is, de a férjem is cukorbeteg, ő teljesen másképp működik, mint én. Neki elég labil a cukra, 1 óra alatt 8 egységet is tud esni, mégsem esett szó nála sem inzulinváltásról. 8 éve Actrapid-Inzulatardot használ.
A terhesgondozással elégedett voltam, bár a saját ötleteim eredményesebbek voltak, mint a doktornő tanácsai.

Kedves Szandimon!
Egyet tudok javasolni: sürgősen orvost kell váltani. Nem tudom merre laksz, van-e másik szakrendelés, kórház, de a leírtak alapján ez nem gondozás. Konkrét javaslathoz a települést vagy a megyét tudni kellene.
 
.....Az én cukraim még jók is, de a férjem is cukorbeteg, ő teljesen másképp működik, mint én. Neki elég labil a cukra, 1 óra alatt 8 egységet is tud esni, ......
Kedves Szandimon!
Amennyiben privát üzenetben vagy e-levélben elküldöd saját és férjed egy hosszabb, előző periódusban mért vércukor értékeit, azokat elemzem. Lehetséges, hogy ebből hasznos információt tudsz leszűrni az anyagcserére (cukorbetegségre) vonatkozóan. A laboratóriumi vizsgálatokat a házi orvos is kiírhatja, nem csak a diabetológiai szakrendelés. A rövid és hosszabb hatású inzulin párost a vércukorszint alakulásából kell megállapítani, ehhez mindenképpen szükséges a fenti elemzés.
 

Kiska

Új tag
Sürgősen válts diabetes szakrendelést, ha van elérhető közelségben orvosegyetem, annak szakklinikai részlegét javasolom leginkább. Háziorvosod segíthet benne, ha akar. Engem is háromhavonta hívnak be, de igy gondozás és edukáció is történik (kieg vizsgálatok: szem, sziv, láb stb)és ha nyekkenek valamiben, azonnal segítenek, nem cukor ügyben is.
 

szandimon

Új tag
Nagyon kedvesek vagytok, hogy ennyien válaszoltatok. :) Még kiegészíteném az előző hozzászólásom, hogy ne adjak nagyon ferde képet. Diabetes szemészetre járok, de az külön szakrendelés, azért nem említettem. Azt pedig nem írtam, hogy hál istennek a háziorvosomra számíthatok, így amikor panaszkodok a szakrendelésre, nézet nekem egy HgA1C-t. Bár azt hiszem ezekkel a kiegészítésekkel együtt is volna min orvosolni a diab. gondozót illetően. Szív, lábvizsgálat pl. azt sem tudom miből áll. Sejtettem, hogy a gondozóváltást fogjátok javasolni, persze eszembe jutott már nekem is. Eddig arra gondoltam, hogy mindenhol ez megy, sok a beteg, nincs idő. Végülis mi ismerjük legjobban a betegségünket, magunk orvosai vagyunk. Én elég jól el is boldogulok. Talán ezért nem léptem még. Csak ahogy olvasgattam itt a topicban, akkor láttam, hogy van azért ez máshol máshogy is. Pajzsmirigyalultermelésem is van, arra pl. itt a diab. gondozóban jöttek rá, amikor jeleztem, h babát szeretnék. Azon a szakrendelésen még rosszabbakat tapasztalok. Csak egy példa: Amikor kismama voltam, 3 hónapos, a doki azt mondta, legközelebb szülés után 3 hónappal találkozunk. Jöjjön hamarabb, ha panaszai lesznek. Rákérdeztem: mert mik lehetnek a panaszok? A válasz: magának nem lesznek.... (Késöbb olvastam az interneten, hogy 6-8 hetente kellene gondozni a terhes kismamát mert az alultermelés súlyos problémát tud okozni a babinál... szerencsére a terhesség alatt csak kicsi alultermelés volt, mert én megnézettem magamnak máshol, de a szülés után pár hónappal már 79 volt az az érték, aminek 0.3 és 4.2 között kellene lennie...)
Szóval lehet bénák vagyunk, vagy rámenősebbnek kell lenni? Most felbiztattam a férjem, hogy kérdezzen rá az Apidrára, két hét múlva megy. Kíváncsi vagyok mi lesz, majd beszámolok, és nagyon köszönöm, hogy ennyire kedvesek vagytok :)
 

szandimon

Új tag
Sziasztok, ismét én. Megjártuk mindketten a szakrendelést. A férjem felvetette az inzulinváltást, azt mondták lehet róla szó, de akkor csak napi 3x kell étkezni, és a férjemnek egyéb betegsége miatt jobb lenne napi 5x. Maradt a régi inzulin, de 1 hó múlva kontroll. Ma pedig én következtem. (megjegyzem ugyanabba a szakrendelőbe, de más orvoshoz járunk) Rövid leszek, mert 3 percről nem lehet hosszan írni. A doki megnézte a naplóm, sok a hipoglykémiám, (3,8 és 4,0 miért az? csak veszélyes, de szerintem nem hipo) "vegye lejjebb a Lantust 2 egységgel, legközelebb dec. végén jöjjön." Megszólaltam, hogy "elnézést, de egy éve nem volt vérvételem." A válasz rá: "Semmi értelme a vérvételnek, ilyen cukrokkal úgysem lenne jó az eredmény" Gondolom a HgA1c-re gondolt, no de mást nem kell ellenőrizni? és csak akkor kell nézni, ha "úgy is jó lesz?" Ha a Lantus beadásakor 8 ,3 a cukrom és reggel 8,2 - szerintetek kell csökkenteni? Bocs, nem akarok negatív lenni, de most csak ez jön belőlem. Aki előttem volt benn a szakrendelésen, fél óráig volt. Nekem nem kell a tanácsadás (persze jó ha van), csak legalább azokra a vizsgálatokra küldjenek el, ami megillet 15 év cukorbetegség után. Félek a szövődményektől. Két dologban kérném a segítségeteket. Tudna-e valaki egy olyan linket, listát adni, ahol pontosan megtudhatom, milyen vizsgálatok illetnek meg és milyen időközönként? Illetve várom mindenki véleményét aki Debrecenbe jár gondozásra, hová jár és mennyire elégedett? Első lépésben orvosváltásra gondolok, bár rövid időn belül babát szeretnénk, és ebben az intézetben csak ez a doki foglalkozik kismamákkal, akihez járok. Köszi mindenkinek, aki válaszol!
Szandimon
 

tímeácska

Őstag
:) Kérnem kellett egy másik szakorvosi javaslatot az inzulinomra a diabetológusomtól. Kaptam is. Ezt írta: "napi 40 E + korrekció". Na, de a háziorvos mi alapján fogja felírni a korrekció "pontos" mennyiségét a napi "fix" mennyiséghez?! Miért nem lehet konkrét számokkal meghatározni a korrekciót?!?! (Persze, meg lehetne, ha akarná...:roll:) Háziorvosom egyből jelezte is, hogy na, de az mennyi is pontosan? Mert Ő a kiállított papír alapján írhatja fel az inzulin mennyiségét. Ő úgy tudja, ettől eltérnie nem lehet, csak újabb szakorvosi javaslat alapján. Elég logikusnak is tűnik, ugyanis, Ő nem szakorvos, nem jogosult a beadandó inzulin mennyiségén változtatni (szerintem). Most akkor ez hogy is van?! Újabb fekete lyuk? Egy hiányosság a rendeletmódosításban?! Vagy, ez máshol hogy megy, augusztus 16 óta?
 

misamaci

Aktív tag
A doki megnézte a naplóm, sok a hipoglykémiám, (3,8 és 4,0 miért az? csak veszélyes, de szerintem nem hipo) "vegye lejjebb a Lantust 2 egységgel, legközelebb dec. végén jöjjön.

Nem vagyok gondolatolvasó, szóval csak tippelek, de szerintem arra gondolhatott, hogy ebből azért már hamar lehet hipo. Nekem pl reggel rendszeres, hogy evés után 90 percnél kb 8,2-9,1; 120 percnél már csak 5,8-6,1 .... ha nálad beugrik egy ilyen esés 3,8-ra ....

" Megszólaltam, hogy "elnézést, de egy éve nem volt vérvételem." A válasz rá: "Semmi értelme a vérvételnek, ilyen cukrokkal úgysem lenne jó az eredmény" Gondolom a HgA1c-re gondolt, no de mást nem kell ellenőrizni? és csak akkor kell nézni, ha "úgy is jó lesz?" .... .... Tudna-e valaki egy olyan linket, listát adni, ahol pontosan megtudhatom, milyen vizsgálatok illetnek meg és milyen időközönként?

HgA1c vizsgálatot 93 naponként lehet rendelni az új rendelkezések (08.16) szerint
(ez annyira idióta szám, hogy megjegyeztem :D)

Az EUM szakmai irányelvét kimazsoláztam, de ez csak ajánlásokat tartalmaz, konkrét előírásokat nem, szóval ajánlott (amit megtaláltam):

  • ortopédiai vizsgálat (diab. láb + érvizsgálat), évente 1x
  • EKG, kardiológiai vizsgálat, évente 1x
  • szemészeti vizsgálat, évente 1-2 alkalommal
  • neurológiai vizsgálat (neuropátiás panaszok esetén)
  • vér- és vizelet vizsgálat, évente 1-4 alkalommal
  • diabetológiai vizsgálat évente legalább 2 alkalommal
Nem biztos, hogy mindent megtaláltam, mert persze így nincs összegyűjtve :()
A teljes anyagot itt találod (PDF), ha van kedved olvasni
 

misamaci

Aktív tag
:) Kérnem kellett egy másik szakorvosi javaslatot az inzulinomra a diabetológusomtól. Kaptam is. Ezt írta: "napi 40 E + korrekció". Na, de a háziorvos mi alapján fogja felírni a korrekció "pontos" mennyiségét a napi "fix" mennyiséghez?! Miért nem lehet konkrét számokkal meghatározni a korrekciót?!?! (Persze, meg lehetne, ha akarná...:roll:) Háziorvosom egyből jelezte is, hogy na, de az mennyi is pontosan? Mert Ő a kiállított papír alapján írhatja fel az inzulin mennyiségét. Ő úgy tudja, ettől eltérnie nem lehet, csak újabb szakorvosi javaslat alapján. Elég logikusnak is tűnik, ugyanis, Ő nem szakorvos, nem jogosult a beadandó inzulin mennyiségén változtatni (szerintem). Most akkor ez hogy is van?! Újabb fekete lyuk? Egy hiányosság a rendeletmódosításban?! Vagy, ez máshol hogy megy, augusztus 16 óta?

Ha a korrekció azt jelenti, hogy a szakorvosod változtat az adagoláson, akkor minden változtatáskor új ajánlást kell adnia és attól kezdve aszerint kell számolni. Csak még annyira új ez a megoldás a dokiknak (mind a kettőnek), hogy bele kell csiszolódniuk.

Nekem tavaly már az első ampullákat is a háziorvossal kellett felíratni, ajánlás alapján - akkor még szakorvos is felírhatta, de ő azt mondta hogy felesleges csak amiatt bemenni hozzá - szegény doki meg is izzadt, mire kiszámolta a havi ampullamennyiséget (42E/nap X 30 nap) / (3 ml*100E/ml) ...
 
Oldal tetejére