Cukorbeteg gyermek

christina

Őstag
sziasztok!

ki jön a májusi táborba? mi jelentkeztünk, de eddig semmilyen visszajelzést nem kaptunk :( Ti kaptatok?

A Szépalma-i Törp programra gondolsz? Mi is jelentkeztünk, de választ úgy rémlik később kapunk.


megkaptuk a Törp.progis levelet, ki jön még???

Mai napom apró öröme topicba írtam:
"Nekünk megjött a válasz.
Ha a jó Isten is úgy akarja, akkor megyünk a Törp programra! :D"


Bocs. De a válaszokat már nem olvasod? ;)


:rohog::rohog::rohog:
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Valamelyikőtök írta, hogy van egy Caillou rész, amiben van egy pumpás kislány. Azóta keresem, de nem találom. Miről szól amúgy ez a rész, a címét nem tudjátok?
 

tubi

Aktív tag
sziasztok!
valamelyik gyerkőc a fórumról járt bölcsibe cukrosan? praktikus tanácsokat szeretnék kérni bölcsiztetéshez :) köszi!

tubi
 

Kétiker

Új tag
Sziasztok!
Már régóta olvasom a Fórumot, de még sohasem írtam. Az én kislányom 2 és fél évesen lett cukorbeteg. (Most 10 éves). Mi jártunk bölcsődébe, majd óvodába is. Amikor bölcsibe járt, eleinte még csak 2-szer kapott inzulint. Otthon megreggelizett, a bölcsibe vettek egy mérleget, és lemérték Katinak a kenyeret, tésztát, stb. Ha olyan volt az ebéd, amit nem ehetett meg, én vittem valami hasonlót be Neki. A gondozónők megmérték evés előtt a cukrát. Én 4 órában dolgoztam, ezért ebéd után elhoztam a bölcsiből. Az oviban már pumpája volt. Ott vállalták az óvónők a vércukor mérést, és lemérték Katinak az ebédet is, beadták a pumpával az inzulint is Neki. Telefonon napi kapcsolatban voltunk. Ügyesek voltak a gondozó nénik, sokat segítettek nekünk.
 

tubi

Aktív tag
Szia!

mi most szokunk be a bölcsibe és egyelőre penesek vagyunk, a bölcsiben is fog kapni ebédhez inzulint. Nálunk nem az inzulin és a vércukormérés a gond, hanem egész egyszerűen az időbeosztás: a gondozónénik 2 műszakban dolgoznak és Ricsinek 9.30-kor kell tízóraizni, előtte cukrot mérni. Namost 9.30-kor még csak 1 gondozónő van 14 gyerekre, akiket épp ebben az időben visznek ki az udvarra. Vagyis eléggé nehéz akár a kézmosás-cukormérés-evés idejére az, hogy a gondozónéni teljes egészében Ricsire tudjon figyelni. A másik, hogy Ricsi magától nem eszi meg a tízóraiját, bele kell diktálni, gyakran a szájába kell rakni az ételt. Most levettük az inzulinját, így is 20g CH-t kell megennie tízóraira, ami korábban gyümi volt, de azt láttam, hogy olyan sokáig kellene az asztalnál ülni vele, amíg megenné a körte + banán-t, hogy annyi időt tényleg nem tud vele tölteni a gondozónéni. Aztán az ebéd - 11.30-kor mérés, de ha mondjuk magasabb a cukra, akkor csak fél óra múlva ehet, addigra a többiek szinte készen vannak és mennének aludni. Az is változó, hogy megeszi-e a kajcsit, és ha nem akarja megenni, akkor ugye ki kell számolni, mennyi CH-t kell pótolni mással. Ez a pótlás majd banán lesz, de mi van, ha egyáltalán nem ízlik neki az étel - majd mind a 35 g CH-t banánban fogja megenni??? Ráadásul elég kevés idő van az ebédre, kész rali az egész, Ricsi teher, hogy meg kell etetni, bele kell diktálni a kaját, míg mások, ha nem kérik, otthagyják és kész. Nálatok ez hogy volt? Én úgy érzem, elég jól meg tudom ítélni a meghagyott étel CH-tartalmát, de hogyan várjam ezt el két gondozónénitől, aki éppen leszed, asztalt takarít és 13 másik gyereket fektet??? Aztán jön majd az uzsi, ahol ugyanúgy előtte cukormérés, utána ha magasabb a cukra, akkor várni kell. Vagyis míg a többiek esznek, ő nem ehet, de amikor a többiek már kint játszanak, neki vissza kell majd jönnie enni, ismét lefoglalva azt az egyszem gondolzónénit, aki délután velük van. Azt szeretném, hogy a gyerekem ne plusz teher legyen és ő se érezze, hogy az... Ha vannak ötleteid a fentiekre, nagyon hálás lennék. Köszi előre is!!!
Ja, és hogy miért akarom ennyire, hogy bölcsibe menjen? Mindenki azt javasolja, a cukros gyerek ne menjen bölcsibe, ha csak lehet. No hát több oka is van: először is Ricsi nagyon közösségi gyerek, itthon halálra unja magát, a bölcsiben meg sem áll, játszik, dumál, stb. Másodszor, az anyagiak - nem nagyon bírjuk egy fizuból. A harmadik pedig az, amit az oviról hallottam - ott méginkább kevés idő van a spéci igényű gyerekekre való odafigyelésre, és az ovisnénik azt mondták, sokkal jobb, ha a gyerkőc már korábban megtanulja, mi a napirend, hogyan kell alkalmazkodni. Szeretném, ha legalább az ovinak nem úgy mennénk neki, hogy akkor szokja meg Ricsi a légkört, közben alig van idő rá (és a cukrára) figyelni.
 

tímeácska

Őstag
Tubi!
Nekem egy ötletem van, hogyan lehetne Ricsit egy időben etetni a többiekkel ebédidőben. Mi lenne, ha fél órával kaja előtt mérnének Ricsinek? Ha magasabb, akkor 11-kor megkapná az inzulint, így 11:30-kor ehetne a többiekkel. Ha pedig jó a cukija, és inzulinadás után azonnal ehet, akkor 11-kor mérés, 11:30-kor megkapja az inzulint, és ehet is... Az alatt a fél óra alatt csak nem szállna el a cukija...
 

tubi

Aktív tag
Tubi!
Nekem egy ötletem van, hogyan lehetne Ricsit egy időben etetni a többiekkel ebédidőben. Mi lenne, ha fél órával kaja előtt mérnének Ricsinek? Ha magasabb, akkor 11-kor megkapná az inzulint, így 11:30-kor ehetne a többiekkel. Ha pedig jó a cukija, és inzulinadás után azonnal ehet, akkor 11-kor mérés, 11:30-kor megkapja az inzulint, és ehet is... Az alatt a fél óra alatt csak nem szállna el a cukija...
szia Timi!
igen, ez jó megoldás, bár most kiderült, hogy az ebédnél neccesebb a gondozónéniknek a tízórai, mert pont 10-kor érkezik a műszakváltás, előtte egy gondozónéni van a 14 gyerekre, így a 9.30-as cukimérés + etetés nagyon nehezen megoldható, mert ha bejön Ricsivel, a többiekre a szomszéd csoport gondozónénijének kell figyelnie, akinek önmagában is van 14 gyereke!!! szóval most azon filózunk, hogyan tudjuk 10-re eltolni a tízórai mérést. ez azért nehéz, mert ha mondjuk 10-kor 9-et mérünk neki, én szívem szerint fél órát várnék a kajálással, de akkor már fél 11 lenne, és majdnem egy óra múlva megint ennie kellene - ebédet... azt azért nem várhatom el egy ekkora gyerektől, hogy megegyen 20 CH-t, majd egy óra múlva még 35 g-ot. ráadásul attól félek, hogy túlságosan leesik a cukra, ha túl későn van tízórai. most a reggeli 7.30 és 8 között van, normális esetben a reggeli után kb 1,5 óra múlva szoktam mérni neki, eddigre esik le kb 5-6 körülire. az seniknek sem lenne jó, ha behypózna... tudom, a pumpa lenne a legjobb megoldás, de most nem akarjuk, mert a bölcsi mellett ez biztosan túl nagy változás lenne Ricsinek. egyelőre annak örülök, hogy imád bölcsizni, szereti a gyerekeket, a gondozónéniket.
amúgy érdekes és megdöbbentő, hogy a többiek mennyivel kevesebbet esznek, mint Ricsi! van, aki egy kakóval jön el otthonról, a bölcsis reggeliből szinte semmit sem eszik, a tízórai ugye csak ivólé, aztán az ebéd egyértelműen kevesebb, mint amit Ricsinek meg kell ennie. és mégis jobb húsban vannak, mint az én 11 kilós gyerekem...
 

Kétiker

Új tag
Szia!

mi most szokunk be a bölcsibe és egyelőre penesek vagyunk, a bölcsiben is fog kapni ebédhez inzulint. Nálunk nem az inzulin és a vércukormérés a gond, hanem egész egyszerűen az időbeosztás: a gondozónénik 2 műszakban dolgoznak és Ricsinek 9.30-kor kell tízóraizni, előtte cukrot mérni. Namost 9.30-kor még csak 1 gondozónő van 14 gyerekre, akiket épp ebben az időben visznek ki az udvarra. Vagyis eléggé nehéz akár a kézmosás-cukormérés-evés idejére az, hogy a gondozónéni teljes egészében Ricsire tudjon figyelni. A másik, hogy Ricsi magától nem eszi meg a tízóraiját, bele kell diktálni, gyakran a szájába kell rakni az ételt. Most levettük az inzulinját, így is 20g CH-t kell megennie tízóraira, ami korábban gyümi volt, de azt láttam, hogy olyan sokáig kellene az asztalnál ülni vele, amíg megenné a körte + banán-t, hogy annyi időt tényleg nem tud vele tölteni a gondozónéni. Aztán az ebéd - 11.30-kor mérés, de ha mondjuk magasabb a cukra, akkor csak fél óra múlva ehet, addigra a többiek szinte készen vannak és mennének aludni. Az is változó, hogy megeszi-e a kajcsit, és ha nem akarja megenni, akkor ugye ki kell számolni, mennyi CH-t kell pótolni mással. Ez a pótlás majd banán lesz, de mi van, ha egyáltalán nem ízlik neki az étel - majd mind a 35 g CH-t banánban fogja megenni??? Ráadásul elég kevés idő van az ebédre, kész rali az egész, Ricsi teher, hogy meg kell etetni, bele kell diktálni a kaját, míg mások, ha nem kérik, otthagyják és kész. Nálatok ez hogy volt? Én úgy érzem, elég jól meg tudom ítélni a meghagyott étel CH-tartalmát, de hogyan várjam ezt el két gondozónénitől, aki éppen leszed, asztalt takarít és 13 másik gyereket fektet??? Aztán jön majd az uzsi, ahol ugyanúgy előtte cukormérés, utána ha magasabb a cukra, akkor várni kell. Vagyis míg a többiek esznek, ő nem ehet, de amikor a többiek már kint játszanak, neki vissza kell majd jönnie enni, ismét lefoglalva azt az egyszem gondolzónénit, aki délután velük van. Azt szeretném, hogy a gyerekem ne plusz teher legyen és ő se érezze, hogy az... Ha vannak ötleteid a fentiekre, nagyon hálás lennék. Köszi előre is!!!
Ja, és hogy miért akarom ennyire, hogy bölcsibe menjen? Mindenki azt javasolja, a cukros gyerek ne menjen bölcsibe, ha csak lehet. No hát több oka is van: először is Ricsi nagyon közösségi gyerek, itthon halálra unja magát, a bölcsiben meg sem áll, játszik, dumál, stb. Másodszor, az anyagiak - nem nagyon bírjuk egy fizuból. A harmadik pedig az, amit az oviról hallottam - ott méginkább kevés idő van a spéci igényű gyerekekre való odafigyelésre, és az ovisnénik azt mondták, sokkal jobb, ha a gyerkőc már korábban megtanulja, mi a napirend, hogyan kell alkalmazkodni. Szeretném, ha legalább az ovinak nem úgy mennénk neki, hogy akkor szokja meg Ricsi a légkört, közben alig van idő rá (és a cukrára) figyelni.
Szia!
Délben ki adja be Neki az inzulint? Én minden héten megkaptam előre az étlapot, annak alapján meg tudtam tervezni a következő hetet. (Pumpával sokkal könnyebb lenne.) Még az is megoldható, ha magasabb a gyerkőc cukra, hogy kevesebb ch-ot eszik meg. A ch-ot a gondozónők mérés alapján számolták.Csináltam egy táblázatot, (általában ugyanazok az ételek forogtak havonta) . A gondozónők lemérték az ételt, ha nem ette meg Kati mindet, visszamérték a maradékot, gyümölcslével pótolták, de Katira lehetett számítani, általában mindig megette az adagját. Ha nem akkor már beteg volt. A gondozónőkkel állandó telefonkapcsolatban voltunk, ha kérdés volt, megcsörgettek és én visszahívtam őket. A bölcsi egészségügyi intézmény meg kellene tudni oldaniuk ezt a feladatot is, bár a 14 gyerek egy gondozónőre az szerintem nagyon sok. Nálunk 5-6 gyerek jutott egyre, és 8-tól 14-ig ketten voltak. Már 7 volt volt az egész, pontosan nem is emlékszem már rá, de nem maradt bennem olyan élmény, hogy nagyon gáz lett volna. Évről évre könnyebb lesz (bár ezt most még nehéz elképzelni). Biztosan megtaláljátok Ti is a jó megoldásokat.
 

tubi

Aktív tag
Szia!
Délben ki adja be Neki az inzulint? Én minden héten megkaptam előre az étlapot, annak alapján meg tudtam tervezni a következő hetet. (Pumpával sokkal könnyebb lenne.) Még az is megoldható, ha magasabb a gyerkőc cukra, hogy kevesebb ch-ot eszik meg. A ch-ot a gondozónők mérés alapján számolták.Csináltam egy táblázatot, (általában ugyanazok az ételek forogtak havonta) . A gondozónők lemérték az ételt, ha nem ette meg Kati mindet, visszamérték a maradékot, gyümölcslével pótolták, de Katira lehetett számítani, általában mindig megette az adagját. Ha nem akkor már beteg volt. A gondozónőkkel állandó telefonkapcsolatban voltunk, ha kérdés volt, megcsörgettek és én visszahívtam őket. A bölcsi egészségügyi intézmény meg kellene tudni oldaniuk ezt a feladatot is, bár a 14 gyerek egy gondozónőre az szerintem nagyon sok. Nálunk 5-6 gyerek jutott egyre, és 8-tól 14-ig ketten voltak. Már 7 volt volt az egész, pontosan nem is emlékszem már rá, de nem maradt bennem olyan élmény, hogy nagyon gáz lett volna. Évről évre könnyebb lesz (bár ezt most még nehéz elképzelni). Biztosan megtaláljátok Ti is a jó megoldásokat.

szia!

hát igen, ha 8-14-ig 2 gondozónő lenne, sokkal egyszerűbb lenne :( meg pumpával is, tudom. Na nálunk még ez a visszamérés nem alakult ki, pedig ez lenne a logikus, de azt látom, hogy ebédkor annyira nagy a pörgés, ráadásul Ricsi a saját, nagyobb adagját eleve lassabban eszi meg, mint más. Szóval ez nekik még túl bonyolult. A dietetikus segítene, és fog is, csak ezt a koncepciót, hogy mennyit és mivel kell kipótolni, még ő sem fogta teljesen. Az a tervem, hogy azt kérem, hogy ha mondjuk 35 g az ebéd adag, akkor kapja meg a főzelékből a 30 g-ot és a gyümivel (mindig van a főétel után gyümi) lehet játszani, hogy még mennyi kell pluszban. Amit írtál, hogy ha magasabb, akkor kevesebbet eszik, ezt persze be tudják tartani, inkább az a gond, hogy ha magasabb, akkor várni is kell többet, nem szeretném, hogy 10-es cukorra etessék csak azért, hogy beleférjen a napirendbe...
 

tímeácska

Őstag
Valamelyikőtök írta, hogy van egy Caillou rész, amiben van egy pumpás kislány. Azóta keresem, de nem találom. Miről szól amúgy ez a rész, a címét nem tudjátok?
Szia Molli!
"Emma uzsonnája" a pumpás kislányos epizódnak. Már kerestem én is, hol lehetne letölteni, de nem találtam sehol - mondjuk, ez már hónapokkal ezelőtt volt.
A történet röviden: Emma visszatért az oviba, mert "beteg" volt. Elmesélték az óvónők, hogy Emma betegsége nem fertőző, és mire kell odafigyelnie Emmának: időben történő evés, cukormérés, stb. Emmának feltűnt, hogy Caillou úgy bánik vele, mintha tényleg beteg lenne (túlzottan vigyázott rá, féltette a "betegsége" miatt"), de megkérte Emma, bánjon vele ugyanúgy, mint azelőtt. Megmutatta neki a pumpáját, és onnantól ismét úgy játszottak, mint előtte.
Tényleg egy aranyos történet, picikkel tuti megnézetném bölcsiben, oviban, de még alsó tagozatban is, ahova diabos gyerkőc kerül(t)! Annyi sok infót kapnak a kicsik a saját nyelvükön a diabról, és nagyon könnyen "emészthető" formában! Sajnálom is, hogy még nem tudtam letölteni!
Molli, ha esetleg már le lehet tölteni valahonnan, gondolj rám is, légy szíves! ;) Köszike!:)
 

tímeácska

Őstag
Tubi, Christina, és akik még mennek Szépalmára!
Tubi kérdezte, hogy Szépalmán hogyan vannak az evések.
Minden étkezés svédasztalos formában van, kinek miből mennyi kell, annyit szed! A győriek dietetikusa is mindenki segítségére van, nyugodtan lehet kérdezni ha bárki bizonytalan lenne bármiben is! Minden kaja elé ki van téve egy kis táblán, hogy mennyi CH-t tartalmaz! Leves, és második fogáshoz is ki vannak írva!
Grammos mérleg szokott lenni, de úgy rémlik, mintha tavaly nem digitális lett volna... Aztán lehet, hogy az volt!
Kaja volt bőven, nem volt gond a mennyiséggel! Tízóraira, uzsonnára, utóvacsira mindig valami gyümölcs volt, joghurt, keksz/nápolyi. Amennyit és amiből akart venni az ember, annyit vett! Éhes úgy gondolom, nem maradt senki! ;):):cool: Gyümölcslé és diabos tea, tej is voltak! Piciknek a külön kaját, ami hűtést igényel, be lehet tetetni a konyha hűtőjébe, de rá kell írni a gyermek nevét, és a dátumot, hogy mikor lett berakatva. Boginak az anyatej tavaly így volt elrakatva, nem volt vele gond! Mindenben nagyon segítőkészek a szépalmaiak, nyugodtan lehet hozzájuk fordulni bármi kéréssel/kérdéssel!
Ha még kíváncsiak vagytok valamire, vagy infó kellene, szóljatok! :dr_31:
 

tubi

Aktív tag
De jó, hogy írtál, Timi :):):) épp kezdtem gondolkozni, hogy készüljek, ha Ricsi esetleg nem enne meg valamit, de akkor lesz alternatíva, biztos talál fogára valót :) kis digitális grammos mérleget viszünk mi is, szívesen kölcsönadjuk, ha valakinek szüksége van rá. Timi, nekem nem derült ki - Ti végülis jöttök? jó lenne :) szerintem akkor mi visszük majd a jól bevált utóvacsis pépet, berakjuk a hűtőbe úgyis csak 2 estére kell.
köszi mégegyszer!!!! :):):)
 
Kedves Cukorbeteg Társak!

Tudna-e valaki segíteni. Reggelenként 65 Ch-t eszem. Erre ha 6 egységet szúrok kevés, ha 7 egységet, akkor meg 11-re hipó van. A legjobb megoldás lenne, ha tudnék adni 6,5 egységet, amit ezekkel a penekkel nem lehet. Úgy hallottam a gyerek-pen tud fél adagokat adni. Hol lehetne ilyet szerezni? Ha valakinek volna felesleges megvenném!

Köszönettel:

Moncsi
 
Sziasztok,

Ti hogy tudjátok megoldani, hogy elég legyen a 3 doboz tesztcsík 1 hónapra, mert nekünk kb. 4 doboz fogy el, és amióta pumpásak vagyunk, azóta 9-10 x mérünk Rékának 1 nap. Az a 3 doboz, meg ugye napi 5x mérésre elegendő...
Ma voltunk kontrollon és sajna kicsit rosszabb lett a HgA1c, mint a múltkor 6,8%-ról 7% lett, persze ebben benne volt az a hányós vírus is, de nem örülök neki. :(


köszi
 

christina

Őstag
Sziasztok,

Ti hogy tudjátok megoldani, hogy elég legyen a 3 doboz tesztcsík 1 hónapra, mert nekünk kb. 4 doboz fogy el, és amióta pumpásak vagyunk, azóta 9-10 x mérünk Rékának 1 nap. Az a 3 doboz, meg ugye napi 5x mérésre elegendő...
Ma voltunk kontrollon és sajna kicsit rosszabb lett a HgA1c, mint a múltkor 6,8%-ról 7% lett, persze ebben benne volt az a hányós vírus is, de nem örülök neki. :(


köszi



Szia Kriszta!
Mivel nem elég a 3 doboz, (évek óta havi 6 doboz tesztcsíkot használunk) a +3 dobozt megvesszük teljes áron.:rolleyes:
Ez van.

Amúgy a 7 % egyáltalán nem rossz eredmény, a két tized eltérés sem nagy különbség.;)
Gratula nektek!
 

tubi

Aktív tag
senkinek sem elég a 3 doboz, meg kell venni a maradékot, vagy nézd a vaterán, teszveszen, néha van olcsóbban. engem szinte lecseszett a doki, hogy 6,1 volt a Hba1c, "legyen 7"!!! sztem ez hülyeség, de ha ezt mondta, akkor biztos, hogy a 7 nem rossz!!!
 
senkinek sem elég a 3 doboz, meg kell venni a maradékot, vagy nézd a vaterán, teszveszen, néha van olcsóbban. engem szinte lecseszett a doki, hogy 6,1 volt a Hba1c, "legyen 7"!!! sztem ez hülyeség, de ha ezt mondta, akkor biztos, hogy a 7 nem rossz!!!
i


köszi tubi, megnézem, egyenlőre szerencsénk volt, mert mindig felírta a háziorvosunk, úgy, hogy én többször rákérdeztem, hogy lehet-e... na erre most jöttek rá, hogy mégsem lehet, amit egyébként csak azért nem értek, mert a gyógyszertárban viszont ugye erről nem adnak elszámolást, mivel orvosi segédeszköz és alanyi jogon jár, akkor kérdem én miért nem annyi amennyire szükség van? (persze ez csak költői kérdés volt)
Egyébként a doki nem mondta, ez jó, sőt azt mondta, hogy pumpa mellett nem szereti ha rosszabb az eredmény, de valóban nem nagy a különbség az előzőhöz képest, így nem lettünk lecseszve.
 
Szia Kriszta!
Mivel nem elég a 3 doboz, (évek óta havi 6 doboz tesztcsíkot használunk) a +3 dobozt megvesszük teljes áron.:rolleyes:
Ez van.

Amúgy a 7 % egyáltalán nem rossz eredmény, a két tized eltérés sem nagy különbség.;)
Gratula nektek!

6 doboz, jézusom, az jó sok, már anyagilag is... Köszi a bíztatást!:dr_24:
 

tubi

Aktív tag
ez elvileg úgy van, hogy a közgyógy keretedre havi 3 doboz jár, e felett már nem lehet semmilyen támogatottsággal felírni. DE én már többfelől hallottam, hogy a doki felírta, mert a szülő meggyőzte, viszont egyre komolyabban ellenőrzik őket is és a gyógyszertárakat is, így mindenki igyekszik tartani magát a szabályokhoz. ezért lehet, hogy most jött rá a doki, hogy mégsem lehet...
persze, a pumpánál elvileg javulnia kell az eredményeknek, de gondolom, azt is meg kell tanulni használni, meg ugye a betegség. de egy a fontos - Te ne stresszelj ezen, szuperjó eredmény ez is, ügyesek vagytok!!! :) hosszú távon semmi jelentősége, hogy 6,5 vagy 7, ha továbbra is ilyen jók az eredmények :)
 

nagytniki

Új tag
csak annyit mondanék, hogy mi az OEP-nél igényeltünk, méltányossági alapon +csíkot. És megítélték. Kell a szakorvostól rá javaslat..
Meg egy nyomtatvány,amit ki kell tölteni. Nekünk 3 havonta jár +3 doboz közgyógyra így.
 
Oldal tetejére