Hamis, egészségtelen, és jó minőségű élelmiszerek megismerésére

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én vettem már xilitet, nem volt tőle semmi bajom, míg a mesterséges édesítők "megfuttattak". A xilittel csak az a bajom, hogy piszok drága, legalábbis folyamatos használatra drága. De így nem is ettem olyan mennyiséget sem egyszerre, sem folyamatosan, hogy besokalltam volna.
A xilites rágó viszont nem ízlik. Nem is annyira az ízével van a gond, hanem az állagával, néhány 10 perc után már nem lehet csócsálni, és akkor van valami mellékíze.

Most a nyírfacukor van terítéken, de az is inkább csendesen pihen a konyhaszekrényben. Spórolok vele, nem úgy, mint Deni. Amikor megvettem, gondolta kipróbálja (nem voltam otthon) és rakott néhány kanállal a teájába (1 pohár!!!). Azt mondta, hogy nem olyan jó. Mondom ennek kifejezetten örülök, mert most édesítetted a teádat kb. 350 forinttal. :o:rohog:
 

misamaci

Aktív tag
Most a nyírfacukor van terítéken, de az is inkább csendesen pihen a konyhaszekrényben. Spórolok vele, nem úgy, mint Deni. Amikor megvettem, gondolta kipróbálja (nem voltam otthon) és rakott néhány kanállal a teájába (1 pohár!!!). Azt mondta, hogy nem olyan jó. Mondom ennek kifejezetten örülök, mert most édesítetted a teádat kb. 350 forinttal. :o:rohog:
Örülj neki, hogy nem úgy főz teát, mint én .... egyszerre 1,5 litert :rohog::rohog::rohog:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Örülj neki, hogy nem úgy főz teát, mint én .... egyszerre 1,5 litert :rohog::rohog::rohog:
Hát tényleg mákom van, mert nem rég "cseréltünk" teafőzőt. A nagy lett Denié, mert abban le tud főzni 1-1,5 litert (nem tudom mekkora a kiöntő), és enyém lett a pici 4 dl-s, ami csak kiöntő, ahhoz külön forralni kell a víz-t és ráönteni. A nyírfacuki kósta még a csere előtt volt.

A nyírfacuki 25 dkg-os kis kiszerelés cca 1000 petákért, de van 1 kg-os kiszerelés is.
 

misamaci

Aktív tag
Párszor már szóba kerültek a különböző hazai védjegyek, vonalkódok stb ... itt van egy cikk erről a témáról :

http://tudatosvasarlo.hu/cikkek/678

Kiegészítésnek egy gondolat, amit valahol máshol olvastam, de nagyon igaz .... a ma érvényes előírások alapján lényegében bárki, aki tud találni egy célcsoportot és legalább 10 percet eltölt a Photoshop mellett, bejegyeztethet egy újabb "magyar termék" védjegyet ....:mad:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Párszor már szóba kerültek a különböző hazai védjegyek, vonalkódok stb ... itt van egy cikk erről a témáról :

http://tudatosvasarlo.hu/cikkek/678

Kiegészítésnek egy gondolat, amit valahol máshol olvastam, de nagyon igaz .... a ma érvényes előírások alapján lényegében bárki, aki tud találni egy célcsoportot és legalább 10 percet eltölt a Photoshop mellett, bejegyeztethet egy újabb "magyar termék" védjegyet ....:mad:
Jó a cikk nagyon, köszke érte. Amikor beszélgettünk a vonalkódról, hogy 599, az jó eséllyel magyar, de nem feltétlenül...
Na, hát azóta én nézem a vonalkódokat, de még nem találtam olyan 599-cel kezdődőt, ami doszta magyar lett volna, ne az EU-ban, spanyol honban, olasz honban, vagy akárhol gyártódott volna. Igaz, én nem nagyítóval járom a boltokat, amit lehet piacon veszek, de ha mégis ráfanyalodok a bóti fokhagymára, akkor nagyon is figyelem, hogy az ne Kínából való legyen.

A különféle magyar védjegyek nagyon jó kezdeményezés, az sem okoz gondot, hogy sok van belőle. Általában a nemzeti szín segít könnyen beazonosítani. Ha elég szigorúak a feltételeik, akkor joggal bízhatunk benne, hogy nem csak magyar, de minőségi terméket is veszünk az emblémával ellátott termékkel.
 

misamaci

Aktív tag
Jó a cikk nagyon, köszke érte. Amikor beszélgettünk a vonalkódról, hogy 599, az jó eséllyel magyar, de nem feltétlenül...
Na, hát azóta én nézem a vonalkódokat, de még nem találtam olyan 599-cel kezdődőt, ami doszta magyar lett volna, ne az EU-ban, spanyol honban, olasz honban, vagy akárhol gyártódott volna. Igaz, én nem nagyítóval járom a boltokat, amit lehet piacon veszek, de ha mégis ráfanyalodok a bóti fokhagymára, akkor nagyon is figyelem, hogy az ne Kínából való legyen.

A különféle magyar védjegyek nagyon jó kezdeményezés, az sem okoz gondot, hogy sok van belőle. Általában a nemzeti szín segít könnyen beazonosítani. Ha elég szigorúak a feltételeik, akkor joggal bízhatunk benne, hogy nem csak magyar, de minőségi terméket is veszünk az emblémával ellátott termékkel.

A sokféle védjeggyel csak az a gond, hogy a legtöbbnél nem is tudjuk, hogy mi alapján adják meg az egyes termékekre ... pont az a feltételrendszer hiányzik (vagy egyszerűen nem ismert), amit feltételeztél ... szóval ezért zavar a dolog. (pl talán a baromfi védjegy kivételével sehol sem szempont, hogy hazai alapanyagból, hazai cég által, minősített körülmények között előállított termékről legyen szó)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A sokféle védjeggyel csak az a gond, hogy a legtöbbnél nem is tudjuk, hogy mi alapján adják meg az egyes termékekre ... pont az a feltételrendszer hiányzik (vagy egyszerűen nem ismert), amit feltételeztél ... szóval ezért zavar a dolog. (pl talán a baromfi védjegy kivételével sehol sem szempont, hogy hazai alapanyagból, hazai cég által, minősített körülmények között előállított termékről legyen szó)
Igazad van, de olyan jó lenne (utópisztikus??? :(), ha nekünk csak elég lenne tudni, hogy a kategoriáknál épp elég szigorú és korrekt a feltételrendszer.

Minden védjegy a maga "házatáján" követelné meg a feltételek betartását, pontosabban a teljesülést a bekerüléshez, védjegy viseléséhez.
Nekünk nem kéne tudni ezeket, csak az kellene nézni, hogy van-e valamelyik védjegy, mindegy, hogy baromfi, Tokaji bor, barna brikett.

Sajna még (és sokáig) ott tartunk, hogy csak annak hiszünk, amit látunk, tudunk, és mi ellenőrzünk. :rolleyes:
 
Xilit=nyírfacukor

szia vighkata,

szeretném felhívni a figyelmedet, hogy minden híreszteléssel ellentétben a xilit az nyírfacukor, ne dőljetek be a különböző cégek törekevéseinek. xilit=nyírfacukor=xylitol. kukoricából és fából szokás előállítani, egyébként gyakorlatilag teljesen mindegy melyikből készítik a végeredmény ugyanaz. viszont javaslom, ha xilit-t(nyírfacukrot) vásárolsz nézd meg a származási helyet, sok esetben nem tüntetik fel. Nem véletlenül, ugyanis ezek jellemzően Kínából jönnek, szóval keresd az európait. Egyébként én hetek óta Xukor-t használok(Szendi Gábor hírlevelében olvastam róla).

Vasfegyelem
 

misamaci

Aktív tag
szia vighkata,

szeretném felhívni a figyelmedet, hogy minden híreszteléssel ellentétben a xilit az nyírfacukor, ne dőljetek be a különböző cégek törekevéseinek. xilit=nyírfacukor=xylitol. kukoricából és fából szokás előállítani, egyébként gyakorlatilag teljesen mindegy melyikből készítik a végeredmény ugyanaz. viszont javaslom, ha xilit-t(nyírfacukrot) vásárolsz nézd meg a származási helyet, sok esetben nem tüntetik fel. Nem véletlenül, ugyanis ezek jellemzően Kínából jönnek, szóval keresd az európait. Egyébként én hetek óta Xukor-t használok(Szendi Gábor hírlevelében olvastam róla).

Vasfegyelem
Szia Vasfegyelem!

Erre gondolsz? http://www.biobolt.e-tar.hu/biobolt/details/342/46/xilit,-nyírfacukor/xukor
Csak mert az ismertető első mondata: "..Xilit, Xylitol, nyírfacukor néven is ismert. ..."
... és a képen látható csomagoláson is rajta van hogy "100% nyírfacukor (xilit)"
Szóval akkor Te is Xilitet használsz, csak más néven?
 
Szia maci,

igen, persze. Elnézést, ha félreérthető voltam. Én jelenleg nem tudok más édesítőszert amivel normálisan lehet sütni-főzni, ezért használom. Egyébként elégedett is vagyok. és egyelőre ez a legkedvezőbb árú amit találtam, vagy ha van valami más forrásod légy szíves ne tartsd magadban:)

Vasfegyelem
 

misamaci

Aktív tag
Szia maci,

igen, persze. Elnézést, ha félreérthető voltam. Én jelenleg nem tudok más édesítőszert amivel normálisan lehet sütni-főzni, ezért használom. Egyébként elégedett is vagyok. és egyelőre ez a legkedvezőbb árú amit találtam, vagy ha van valami más forrásod légy szíves ne tartsd magadban:)

Vasfegyelem

Igazából szerintem mindenki azt használja szívesen, amit megszokott, én pl. sütni általában inkább valami szorbit alapú helyettesítőt egy kevés sima cukorral keverve szoktam használni. Igaz hogy így egy kicsivel jobban emeli a vércukorszintet, de megszoktam és jól tudok vele dolgozni (és ha kicsit trükközök a liszttel - teljes kiőrlésűt használok, vagy keverem zabpehellyel - akkor ez a hatás is elenyésző).

A Xukornál azért egy dolog engem zavar: a "made in EU" jelzés ... ugyanis ezt annakidején pont azért erőszakolták le - jellemzően német nyomásra - a tagállamok torkán, hogy ne kelljen feltüntetni a származási/gyártási helyet (ezt a védjegyet ugyanis már akkor is fel lehet tüntetni a csomagoláson, ha csak a kiskereskedelmi kiszerelés történt az Eu-ban) ... szóval ha nincs egyértelműen feltüntetve a gyártó neve/származása, akkor azért van rá egy jó esély hogy ez is kínai eredetű.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Misamaci, köszi az infot. Én ezt a két terméket vettem eddig, és hiába xilit a nyírfacukor, én az állagában találtam különbséget.

A xilit nevű pelyhesebb, míg a nyírfacukor állagra sokkal inkább hasonlít a kristálycukorra. Valami különbség a gyártás során lehet. Az oldalakat böngészve nem találtam sem az összetételre, sem a gyártástechnológiára vonatkozó különbséget.

A xilitet egyébként édesebbnek ítélem meg, de ez lehet teljesen szubjektív, főleg, hogy az már régen elfogyott, míg a nyírfacukor élménye nem túl régi.

Tudnál valami infot mondani a gyártástechnológiáról? Mitől lehet a különbség? Mert tuti ott van valami.
 

Csatolások

  • nyirfacukor.jpg
    nyirfacukor.jpg
    4.3 KB · Olvasás: 5
  • xilit.jpg
    xilit.jpg
    12.4 KB · Olvasás: 3

misamaci

Aktív tag
Misamaci, köszi az infot. Én ezt a két terméket vettem eddig, és hiába xilit a nyírfacukor, én az állagában találtam különbséget.

A xilit nevű pelyhesebb, míg a nyírfacukor állagra sokkal inkább hasonlít a kristálycukorra. Valami különbség a gyártás során lehet. Az oldalakat böngészve nem találtam sem az összetételre, sem a gyártástechnológiára vonatkozó különbséget.

A xilitet egyébként édesebbnek ítélem meg, de ez lehet teljesen szubjektív, főleg, hogy az már régen elfogyott, míg a nyírfacukor élménye nem túl régi.

Tudnál valami infot mondani a gyártástechnológiáról? Mitől lehet a különbség? Mert tuti ott van valami.

Így elsőre ha tippelnem kellene, akkor talán a legdrágább (nagy kristályos, kandiscukor szerű) lehet tényleges nyírfacukor (az sem biztos ... gondolj bele, hogy 1 kg előállításához több 100 liter nyírfanedvet kell elpárologtatni, kristályosítani -> analóg a juharcukorral, abból is azért gyártanak inkább szirupot, mert így a gyártás felénél leállhatnak /30-32% cukortartalom ... kristályosításhoz ennek a 3x-osa kell/)

Amúgy szerintem a kereskedelemben kapható termékeket túlnyomó részét kukoricaszár/faforgács stb. alapon állítják elő ...egyszerűen ipari méretekben ez a gazdaságos eljárás

Ami az állagbeli különbséget illeti ... az inkább technológiai eltérés miatt lehet,
A világ egyik vezető xilit előállítója (Danisco) pl. felhasználási területtől függően gyárt kristályos, por, préselt stb xilitet is, ezeket csak a gyártmánykódok különböztetik meg egymástól (http://www.danisco.com/wps/wcm/connect/www/corporate/products/product_range/sweeteners/xylitol)

Hasonló helyzet van a normál cukornál is ... a főzés és a kristályosítás körülményeitől függően lesz normál kristály, vagy finomkristály ... illetve a barnacukor is akkor tapad ha a saját melasz marad rajta, ha kristálycukrot utólag vonunk be nádmelasszal, akkor nem tapad ... stb
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Így elsőre ha tippelnem kellene, akkor talán a legdrágább (nagy kristályos, kandiscukor szerű) lehet tényleges nyírfacukor (az sem biztos ... gondolj bele, hogy 1 kg előállításához több 100 liter nyírfanedvet kell elpárologtatni, kristályosítani -> analóg a juharcukorral, abból is azért gyártanak inkább szirupot, mert így a gyártás felénél leállhatnak /30-32% cukortartalom ... kristályosításhoz ennek a 3x-osa kell/)

Amúgy szerintem a kereskedelemben kapható termékeket túlnyomó részét kukoricaszár/faforgács stb. alapon állítják elő ...egyszerűen ipari méretekben ez a gazdaságos eljárás

Ami az állagbeli különbséget illeti ... az inkább technológiai eltérés miatt lehet,
A világ egyik vezető xilit előállítója (Danisco) pl. felhasználási területtől függően gyárt kristályos, por, préselt stb xilitet is, ezeket csak a gyártmánykódok különböztetik meg egymástól

Hasonló helyzet van a normál cukornál is ... a főzés és a kristályosítás körülményeitől függően lesz normál kristály, vagy finomkristály ... illetve a barnacukor is akkor tapad ha a saját melasz marad rajta, ha kristálycukrot utólag vonunk be nádmelasszal, akkor nem tapad ... stb
Aha, így már teljesen összeállt a kép, sejtettem, hogy itt van a kuty-muty elásva. :) Köszi az infot. :dr_24::dr_24::dr_24:
 
hello kata és maci,

én a Xukor esetében vettem magamnak egy kis bátorságot és felhívtam őket, az ott kapott információk szerint a Xukor a finneknél készül és fából.

Mivel már találkoztam avval a "problémával" - megrögzött xilit fogyasztóként - hogy állítólag a nyírfából nem készülhet környezetvédelmi és gazdasági okok miatt ezért ennek a témakörnek anno jobban utána mentem. Való igaz, hogy a levéből nem készül a fenti okok miatt, hanem magából a fából vonják ki, vagyis nem a levéből.

Ettől függetlenül továbbra is fenntartom, hogy a xilit esetén teljesen mindegy, hogy kukoricából vagy fából állítják elő, a termék megbízhatósága az ami fontos. Számomra a kínai vagy ahol fel se tüntetik a származást ki van csukva.

Vasfegyelem
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
hello kata és maci,
Ettől függetlenül továbbra is fenntartom, hogy a xilit esetén teljesen mindegy, hogy kukoricából vagy fából állítják elő, a termék megbízhatósága az ami fontos. Számomra a kínai vagy ahol fel se tüntetik a származást ki van csukva.
Vasfegyelem
Ebben teljesen igazad van, hogy mindegy miből csinálják, hiszen mint általában az élő szervezetetek szénatomból épülnek fel, és mint ilyen, kivonható belőle az a lé, amiből el lehetne készíteni az édesítőt. Az pedig adja magát, hogy figyelembe veszik a gazdaságosságot és természetesen a környezetvédelmet.
Az meg naná, hogy a mi részünkről természetes, hogy ami csájne, azt kerüljük. Na ott nem csak a fentieket nem veszik figyelembe, hanem még az egészségre gyakorolt hatást sem.

Ami nekem feltűnt, az az árbeli különbség, ami a te édesítőd javára nyerő, én utána fogok nézni, hogy be tudom-e szerezni. Még így is gondolom, hogy ez az ár is jóval magasabb, mint amennyiből haszonnal lehetne vele kereskedni.
 

szandimon

Új tag
Xilit és Xukor használók! Érdekelne, hogy miért ezt a terméket használjátok sütéshez/főzéshez? Én fruktózt használok. Írnátok nekem érveket és ellenérveket? Miért jobbak, mint a fruktóz pl.? És hol tudjátok beszerezni? Lehet nem járok nyitott szemmel, de én még sohasem láttam ezeket az édesítószereket a boltok polcain.... Köszi!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Xilit és Xukor használók! Érdekelne, hogy miért ezt a terméket használjátok sütéshez/főzéshez? Én fruktózt használok. Írnátok nekem érveket és ellenérveket? Miért jobbak, mint a fruktóz pl.? És hol tudjátok beszerezni? Lehet nem járok nyitott szemmel, de én még sohasem láttam ezeket az édesítószereket a boltok polcain.... Köszi!!!
Szia Szandimon!
Én a xilitet reform boltban veszem, máshol még én sem találkoztam vele, bár lehet, hogy előfordul nagyobb láncok reform-bio részlegénél.
Leginkább a természetessége miatt használom, de ugyanezen okból vagyok sztívia párti is.

A fruktózzal kapcsolatban még egyelőre nagyon frissek az infok, hogy károsak-e vagy sem, hasznosak, vagy sem. Nem lehet egyértelműen állítani, hogy károsak, még szükséges ezirányú kutatás, bizonyítás.

Íme egy kis tájékoztató: http://drinfo.hu/hirek/pubmed/19-pu...szem-fruktoz-es-inzulinrezisztencia?q=fruktóz

Az én magán tapasztalatom, hogy a fruktózzal készült étel (palacsinta, sütitöltelék) órákkal később nagyon megdobta a cukromat.
 
Oldal tetejére