Insulinpumpa

tímeácska

Őstag
Igen, szerintem is felelőtlenség a lehető legminimálisabb mennyiséggel számolni... Mintha sajnálnák Tőlünk... Mit gondolnak?! Azzal locsolom a virágaimat?! (Nem, mert büdös!:mrgreen:)
Kanül lételenítése: 0,8-1 E, attól függ, melyik kanült gyűröm éppen... Szerelék légtelenítése: 60 cm. szerelék esetében (ha el nem tolom, és nem marad a kónusznál megülő légbubi :mrgreen:) ~16-18 E.
Én minden második kanülcseránél cserélek szereléket. Ha ez egybeesik patron cserével, akkor mázli... Na, de ha tudom, hogy holnap kifogy az inzulin, akkor kanül cserélődik, szerelék marad az inzulintartály feltöltéséig... Egyébként nálunk (Roche) így is számolják a csak kanül, ill. kanül+szerelékeket (ez a kétfajta csomagolás van). Azaz, minden 2. kanül cserére jut egy szerelék...
 

Zsu77

Új tag
Tímeácska,ezúton szeretnélek téged arra emlékeztetni,hogy szuper győri csapatod van!!!!Úgyhogy essneki-adjneki,biztos szót fogtok tudni érteni az inzulint illetően.Egyébiránt télleg hót büdi...
 

tímeácska

Őstag
Tímeácska,ezúton szeretnélek téged arra emlékeztetni,hogy szuper győri csapatod van!!!!Úgyhogy essneki-adjneki,biztos szót fogtok tudni érteni az inzulint illetően.Egyébiránt télleg hót büdi...

Óóóó! Én nem is a győriekre értettem! A "területileg illetékes gondozóban" íratjuk fel a cuccost...! Kisebb-nagyobb probival...
 

gretta

Új tag
Hahó, pumpások!
Nálatok hogyan számolják ki a felírandó inzulin mennyiségét?! A napi átlag, az addig oké... Beleszámolhatjuk a 2-3 naponta kicserélt kanül légtelenítését, bár ez elenyésző mennyiség... Aztán 4-6 naponta szerelékcsere (nagykönyv szerinti :rolleyes:), ennek a feltöltésének/légtelenítésének a mennyiségét... Oké, eddig meg is vagyunk... De mi újság az esetleges légbubikkal (vagyis, levegőoszloppal...:rolleyes:)?! Arra mennyit számolnak rá?! Már ha rászámolnak...:rolleyes: Mátémnál csak a napi mennyiséget+szerelék feltöltését számolják... És néha így biza, kevéske az az inzulin... Még jó (micsoda szerencse:mrgreen::rolleyes:), hogy ugyan olyan inzulint fogyasztunk... Így tudunk egymáson "élősködni"... :lol:

nálam a dokinő jóval több inzulinigényt ír a receptre mint amennyit valóban használok. ezt megbeszéltem vele, hogy jó lenne nemkicentizni a dolgokat, mert ugye jár úgy az ember hogy amikor átszívom a patronból az inzulint akkor a fecskendőn túlhuztam a dugót és az inzulin meg kifolyt a földre... Hát ilyen is előfordulhat mégha ritkán is. Vagy mi van a többletevésekkel??? Szóval tényleg jó ha van tartalék. Nekem a dokinő min. 2 hónapra irja a receptet, de az is van hogy köv. látogatásig irja. .. Igy azért van tartalékom rendesen. Hát a hűtőben eláll. Nálunk is dobozbontás van a patikában egyébként.
patroncserénél nekem is elég sok inzulin elmegy a fölöslegbe. a 300as patronból van hogy 260al inditok...
Te hova szúrod az inzulint??? Tudom hogy már irtam egy párszor hogy változtatok majd és nem a hasamba szúrok, de még itt tartok. nem tudom hogy miért de azt beszéltem be magamnak hogy máshonnan biztos nem úgy fog felszívódni és akkor rosszabb cukrokat produkálok. Alaptalan???!
 

tímeácska

Őstag
nálam a dokinő jóval több inzulinigényt ír a receptre mint amennyit valóban használok. ezt megbeszéltem vele, hogy jó lenne nemkicentizni a dolgokat, mert ugye jár úgy az ember hogy amikor átszívom a patronból az inzulint akkor a fecskendőn túlhuztam a dugót és az inzulin meg kifolyt a földre... Hát ilyen is előfordulhat mégha ritkán is. Vagy mi van a többletevésekkel??? Szóval tényleg jó ha van tartalék. Nekem a dokinő min. 2 hónapra irja a receptet, de az is van hogy köv. látogatásig irja. .. Igy azért van tartalékom rendesen. Hát a hűtőben eláll. Nálunk is dobozbontás van a patikában egyébként.
patroncserénél nekem is elég sok inzulin elmegy a fölöslegbe. a 300as patronból van hogy 260al inditok...
Te hova szúrod az inzulint??? Tudom hogy már irtam egy párszor hogy változtatok majd és nem a hasamba szúrok, de még itt tartok. nem tudom hogy miért de azt beszéltem be magamnak hogy máshonnan biztos nem úgy fog felszívódni és akkor rosszabb cukrokat produkálok. Alaptalan???!

Félelmed alaptalan! Máténál ide-oda bökdösöm, de tökéletesek a cukrai!
Én... Nos, hasamban nem bírja elviselni a bőröm a kanült... Egyiket sem... Pedig már mindet végig próbáltam... A karomban az egyik fajtát most jól tolerálom... Na, de mindegyikkel ugyan így volt az elején... De azért, én bírom abban, hogy a továbbiakban sem lesz gond, és ott jó helyen lesz!:-D
 

zsuzsa

Új tag
Most már akkor értem hogy miért cseréled külön a szereléket és a kínült. Nálunk nincs jelentősége, mi 3 naponta cseréljük úgy ahogy van, mert amúgy is nálunk csak egybe csomagolva kapjuk, tehát megmaradna egy csomó szerelékem, kanűl nélkül, és kapnám a következőt megint kanüllel, fölösleges volt sporólni vele, mert csak kidobáltam. Az inzulinunk nekünk is bőséges, 10-12 napi E re kapunk 22E et naponta, minden nap nem légtelenítek, de ha kell akkor én is ilyen 10-13 E el a 60 cm est. erre mondta a pumpa dr.-nénink hogy a 90 est szokták 5-6 E el légteleníteni, nem tudom kik és hogyan csinálják, nekem ez ennél kevesebbel nem megy, de nem is kell spórolnom vele, ez nem azt jelenti hogy a mosdóba öntöm, figyelek rá, de nem kell attól félnem hogy túlfogyasztás miatt az orromra koppintanak.
 

ildikó

Új tag
Zsuzsa!

És 3 naponta ki is fogy az inzulin a tartályból? Nálunk szerintem 2 cserére jut egy inzulin feltöltés. Én a múltkori feliratásnál nem kértem tartályt, mert annyi van.
Győrben nem centizik az inzulint, soha nem volt probléma.
Péternek mostanában ha a combjában van a szerelék, nem jók a cukrai. Most is pocsékok, és nem tudom, hogy az 1 hete már megszűnt láz, és fülgyulladás utóhatása, vagy az idő miatt, de már megőrülök.
 

zsuzsa

Új tag
Dehogy fogy, rengeteg felhalmozódott, mert elfelejtettem mondani, hogy azt nem kérünk, mikor szereléket rendeltünk, és küldték, és az egész szekrény azzal van tele, kb 10 napig elég egy tartály, de 3 szerelék cserét tuti túl él.
 

tímeácska

Őstag
Milyen érdekes... Eddig ha valami betegségem volt (na, ebben nem szenvedtem hiányt, volt bőven...:-(), cukimnál máris káosz volt, de legalábbis sűrűn előfordultak 10 fölötti/körüli cukrok. Most, ahogy észrevettem, hogy a taknyos-hapcis-lázas betegség kezd mutatkozni cukimon is, és már akkor emeltem a bázist 120 %-ra, amikor láttam, hogy elérte vércukrom a 10 mmol/l-t, azóta mondhatom, hogy nagyon jók a cukraim! Amikor látom, hogy eléri a 8 mmol/l-t, automatikusan feljebb viszem a TBR-t 130%-ra, ahogy eléri a 6,5 mmol/l a cukim ennek hatására, visszaveszem 120%-ra. A bólusokon is emeltem, étkezésenként 0,3-0,4 E-t, és így tökéletes! Étkezés után 1,5 órával közel azonos (bár, inkább 0,5 mmol/l-rel magasabb) a cukim! Ezt nagyon eltaláltam!:-D
Már kérdeztem, de senki nem akar már megint szóba állni velem, Ti hogyan oldjátok meg a betegségek alatti magas/abb cukrokat?! Van valamilyen bevált módszeretek?!
 

zsuzsa

Új tag
Én mindíg csodálkozva, olvasom, hogy bármi kapcsán akár sport akár betegség, könyedén hozzányúltok a bázishoz, és minden ok. Én max a bólushoz merek hozzányúlni, de azt is csak úgy hogy a már emelkedett cukrot kicsinykét elkezdem lekeorrigálni. Tibusnál tavasszal a hasmenéses vírus azt váltota ki, hogy le kellett venni a pumpát, étvágytalan volt, kijött minden még amit meg se evett az is, és hípozott. Most ugyanez a betegség magas cukrokkal nyilvánult meg, de nem egyfolytába, hogy a bázist emelhettem volna, hanem mondjuk egy húsleves után, ami után alacsony cukit vártam volna, lett egy 12 értékünk, aztáén visszament 5 körülire, aztán vacsi előtt megint felugrott. Étvágytalan volt, nem is evett rendesen, csak a cukija jelezte hogy velemi dolgozik. Nem egyformán reagál a cukra a betegségekre.
 

zsuzsa

Új tag
Most ami óta ovis 10 alatti de a körüli cukrai vannak, ritkán van két számjegyű értéke de 8-9 körüli ált a cukra. Amire most mondhatnám akkor hozzá lehet nyúlni a bázishoz, igen ám de amint elkezdek ilyenen töprengeni, mindjárt csinál délelőtt egy 4 es cukrot reggel 3,2 vel keltünk, és norm napjai vannak. Ilyenkor leteszek a bázis változtatásról. Aztán megint jönnek emelkedettebb napok, és akkor igazodjak ki rajta. Egyébként én hozzá se nyúlhatnék a bázishoz, azt a dr.-nénink nagyon kifogásolná, csak vele való egyeztetés után változtathatok. Ez másik dr.-néninél is így volt.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
:-D
Már kérdeztem, de senki nem akar már megint szóba állni velem, Ti hogyan oldjátok meg a betegségek alatti magas/abb cukrokat?! Van valamilyen bevált módszeretek?!

Én tudod beleszólnék, mint a telefonba, de beszéltük, hogy én nem igazán szoktam beteg lenni, tehát ebben nem sokat segíthetek.
Viszont a múltkori 31,9-es mérés után, amikor láttam, hogy 13-16 között volt a cukim folyamatosan, akkor átállítottam a 3. bázist, ami magasabb 0,1 E-vel a 2-es bázistól. Ez nekem egyébként a téli adagom is.
 

Mrobi

Új tag
Milyen érdekes... Eddig ha valami betegségem volt (na, ebben nem szenvedtem hiányt, volt bőven...:-(), cukimnál máris káosz volt, de legalábbis sűrűn előfordultak 10 fölötti/körüli cukrok. Most, ahogy észrevettem, hogy a taknyos-hapcis-lázas betegség kezd mutatkozni cukimon is, és már akkor emeltem a bázist 120 %-ra, amikor láttam, hogy elérte vércukrom a 10 mmol/l-t, azóta mondhatom, hogy nagyon jók a cukraim! Amikor látom, hogy eléri a 8 mmol/l-t, automatikusan feljebb viszem a TBR-t 130%-ra, ahogy eléri a 6,5 mmol/l a cukim ennek hatására, visszaveszem 120%-ra. A bólusokon is emeltem, étkezésenként 0,3-0,4 E-t, és így tökéletes! Étkezés után 1,5 órával közel azonos (bár, inkább 0,5 mmol/l-rel magasabb) a cukim! Ezt nagyon eltaláltam!:-D
Már kérdeztem, de senki nem akar már megint szóba állni velem, Ti hogyan oldjátok meg a betegségek alatti magas/abb cukrokat?! Van valamilyen bevált módszeretek?!
Bevált módszer nincs, de tapasztalat az van, de elötte:
Eddig is sejtettük, hogy Tímeácska tud valamit, és sokan rábíznánk a pumpát, hogy kezelje Ő (az olyan kényelmes lenne, na nem neki:)) Kata már elkedzte. Lehet hogy itt még sorban állás is lesz.
Szóval a tapasztalat:
Patriknak az utolsó HbA1c-je 6.7 volt, amin még lehet javítani, de azért elég jó ahhoz képest, hogy 90%-ban ő hozta össze. Maga számol, korrigál, adja a bolust (ha nem felejti), természetesen felügyelettel (mármint nem a felejtést, az egyedül is megy neki):). Múlt héten erdei táborban volt. Csütörtökön arra ébredt, hogy fáj a torka, rossza a közérzete, hőemelkedése van és 22 a cukra. Korrigált, majd mikor tudtunk beszélni, megbeszéltük hogy emelje fel a bázist 120%-ra és többet mérjen. Ez ment kb 2 napig.
 

orsika

Új tag
Sziasztok!

Ma megkaptam az OEP engedélyt... :-D nagyon boldog vagyok, mert ezen is túl vagyunk...
Másszor, meg szomorú vagyok...:( Lehet, hogy bújkál bennem valami nyavaja, (fizikailag semmit nem érzek egyébként) !DE! a pumpám 120%-on zubog, és így is 12 körül van a cukim, stabilan.
Mit csináljak? ha korrigálok bólussal, akkor meg hipo!
 

Magdika

Új tag
Kedves Timeácska!
Én az ilyenkori eseteket úgy próbálom megoldani, hogy gyakran mérek és gyorshatásu inzulinnal korrigálok. Nem vagyok pumpás, így aztán annyiszor szúrok. Ezt nagyon óvatosan szabad, mert előfordulhat, hogy túl adagoljuk, úgyhogy erre is mindig fel kell készülni. Egyébként van egy kedves diabetológus szakorvos ismerősöm, aki szokta mondani. Nem kell korrigálni, ha felment majd le is megy. Én szeretném, ha mindig normáli értékeim lennének,- ami egyébként lehetetlen hisz annyi minden befolyásolja a diétán kívül.-így aztán gyakran korrigálok. 48 éve erre még nem volt lehetőség és ezért elég sok szövődményt sikerült begyüjtenem. Ezért én félek a magas értékektől.
Magdika
 

rgyörgy

Új tag
Ezért én félek a magas értékektől.
Magdika

<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.MsoBodyText, li.MsoBodyText, div.MsoBodyText {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:14.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Magdika, azt szeretném megkérdezni, milyen értékek között normális a vércukor szint? Milyen értékek között igyekezzek tartani?
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok!

Ma megkaptam az OEP engedélyt... :-D nagyon boldog vagyok, mert ezen is túl vagyunk...
Másszor, meg szomorú vagyok...:( Lehet, hogy bújkál bennem valami nyavaja, (fizikailag semmit nem érzek egyébként) !DE! a pumpám 120%-on zubog, és így is 12 körül van a cukim, stabilan.
Mit csináljak? ha korrigálok bólussal, akkor meg hipo!


Szerény tapasztalatom azt mutatja, hogy bólussal nem jó korrigálni... Nálam tutkó hypo lett mindig...
Hát, ha 120%-on 12 körüli cukikat mérsz, főleg, hogy stabilan!!!, akkor emeld 130-ra, és szoros vércukor ellenőrzés (vasárnap is azt mondták) ha kell óránként... Kellemetlen, de cukorilag elszállni is, bármely irányba is... Én aszondom...;)
Nos, én így kivitelezném: SOHA NE állítsunk szerintem bázist pl. stabil 12 körüli cukiknál este, vagy késő délután. De CSAK ha stabil! (Persze, ha 18-20 körüli, mindenképpen KELL állítani!!!) Kezdjük a "kísérletezést" reggel, vagy kora délelőtt! Ugyanis, a bázis állítás után SZIGORÚAN, vagyis, erősen ajánlott :)mrgreen:) az óránkénti cukimérés, hogy időben tudjuk korrigálni az esetleges fel, vagy lemenő cukrot! Este is nekiállhatunk a bázis állítgatásnak, de akkor köszönjünk el szépen arra az éjszakára a kispárnánktól, mert aludni nem nagyon kell(lene) a sűrű cukimérések miatt. Még akkor is ajánlott a sűrű cukimérés, ha egyébként nem látjuk értelmét (lehet ilyen???:rolleyes:)! Nos, ideális esetben reggel emeltünk bázist, mondjuk vegyük Orsika esetét, és 120% mellett magas(abb) cukikat mér... Vegye 130%ra, óránként mérjen, vagy ha úgy látja az első 2 cukimérés után, hogy nagyjából stabil maradt a cukra, mondjuk 7-8 közötti, akkor elég 1,5 óránként ujjat szúrni! Mindig csak egy opción érdemes állítani! Ha a bázison állítottunk, nem érdemes a bólushoz is hozzá nyúlni... Azt úgyis látni fogjuk az első étkezésnél (ha reggel állítottunk a bázison, akkor a déli mérést, ill. az ebéd után másfél órával mért értéket vegyük figyelembe!!! Ne a reggelit!), hogy állítani kell e a bóluson is, avagy sem. Ha igen, akkor azt a vacsorához adott bólusnál tegyük meg, lehetőség szerint (hiszen, ebédnél láthattuk, hogy az emelt bázis mellett, a megszokott bólus mellett mennyit változott a vércukor, az ilyenkor megszokott v.c. változáshoz képest. Magyarul: következtessük ki, mennyit kell változtatni a bóluson!). És még mindi 130%-on megy ugye a pumpa. És megettük a vacsorát. Nos, aki nagyon bizonytalan, és fél, hátha hypozna éjjel, az visszaveheti 120%-ra a pumpát. De reggel érdemes ébredéskor visszaállítani 130%-ra! Persze, ha a tendencia is ezt mutatja! Azért megjegyezném, hogy nem szabad túl korán korrigálni!!! Pl. egy 4-es cukor mérésekor ne "ijedjünk" meg, és vegyük vissza a pumpát 100%-ra... Mert, ugye, lehet, hogy az a cuki egyébként szépen beállt volna 4 körülire... Igen, lehet, hogy lejjebb ment volna, na, de éppen ezért érdemes sokszor mérni!!! A második 130%-os napon már éjjelre se vegyük vissza a pumpát 120%-ra, hacsak nem voltak túlságosan alacsony cukrok a lefekvést megelőzendően! Ezt 3-4 napig ugyan így eljátszhatjuk, majd beállíthatunk egy újabb bázist, a méréseknek, tendenciáknak megfelelően! És a bólusokat se felejtsük ugye ki a történetből! NOS, JÓ SZÓRAKOZÁST!!!:mrgreen::mrgreen: (És arra is felhívnám a figyelmet, hogy ez a saját tapasztalatom, mindannyian máshogy működünk!;))

Orsika!Nem feltétlen bújkál Benned betegség, lehet, hogy csak jön a tél?!:rolleyes:;) Kívánom, hogy ez utóbbi legyen!!!
 

tímeácska

Őstag
Pumpások! Szoktátok nézni, vagyis figyelembe venni az étel, mondjuk az ebéd G.I.-jét, és az alacsony G.I.-s, és magas G.I.-s arányának megfelelően adni az inzulint azonnali, ill. nyújtott bólusban?!
Vegyünk egy példát:
Máté reggelije 20g Ch tartalmú kenyér, és 10g Ch tartalmú tej. A kenyérnek ugye magasabb a G.I-e, mint a tejnek... Reggelihez adott esetben Máté 3,6 E inzulint kap. Én ezt így adom be Neki: kombinált bólusban: 1,2 E azonnali (a tej miatt, mert az hamarabb felszívódik), és 2,4 E-t 45 perc beadási időre nyújtok (a kenyér miatt).
Csinálja Valaki hasonlóan, vagy csak az étel össz. Ch tartalmát veszitek figyelembe?
 

tímeácska

Őstag
Én mindíg csodálkozva, olvasom, hogy bármi kapcsán akár sport akár betegség, könyedén hozzányúltok a bázishoz, és minden ok. Én max a bólushoz merek hozzányúlni, de azt is csak úgy hogy a már emelkedett cukrot kicsinykét elkezdem lekeorrigálni. Tibusnál tavasszal a hasmenéses vírus azt váltota ki, hogy le kellett venni a pumpát, étvágytalan volt, kijött minden még amit meg se evett az is, és hípozott. Most ugyanez a betegség magas cukrokkal nyilvánult meg, de nem egyfolytába, hogy a bázist emelhettem volna, hanem mondjuk egy húsleves után, ami után alacsony cukit vártam volna, lett egy 12 értékünk, aztáén visszament 5 körülire, aztán vacsi előtt megint felugrott. Étvágytalan volt, nem is evett rendesen, csak a cukija jelezte hogy velemi dolgozik. Nem egyformán reagál a cukra a betegségekre.

Én pedig ezen csodálkozom, amit írsz, hogy nem engedi az orvostok, hogy korrigáljatok... Hát miért nem engedi az az orvos, hogy kihasználhassátok, és "élvezhessétek" a pumpa adta előnyöket??? Hiszen SENKI nem működik mindig ugyan úgy, folyamatosan! Főleg nem egy növésben lévő aktív kis srác! Ennyi erővel pennel is adhatnátok az inzulint... Erre nem kérdeztél még rá, hogy miért nem engedi (persze az ésszerű kereteken belüli) korrekciókat?!?!
 
Oldal tetejére