Insulinpumpa

tímeácska

Őstag
Amikor én cukorbeteg lettem, úgy gondoltam, hogy mennyivel "könnyebb" lesz nekem, hiszen már olyan sok mindent tudok, olyan sok tapasztalattal bírok Mátém miatt... Ugyan így gondoltam a pumpa-kezelésemre is, hiszen, akkor Mátém már fél éve pumpás volt (7 hónapja:rolleyes:)... Igen, úgy gondoltam, könnyebb lesz... A nagy csudát! Elméleti szinten működik Mindenki ugyan úgy, cukorilag. Na, de a gyakorlat nem ugyan ezt mutatja... Úgy gondoltam kezdetben, hogy a estsúlykg/inzulinegység-et kiszámítom magamra (Mátét véve alapul...), és minden menni fog, mint a karikacsapás... Hát, nagyot tévedtem... Már itt nem stimmelt a gondolatmenetem... Nem ugyan annyi a tskg/inzulin arányunk! És az összes többi értékben (étkezési bólusok/Ch mennyiség aránya, napszakos bázis-eltérések {hajnali jelenség, alkonyati-jelenség, stb.}) is jelentős eltérést találtam... Hát, igen... Itt most csak egyetlen egy mondat volt megbízhatóan alkalmazható, mégpedig: "ahány ember, annyi szokás...". :-D ;-) :rolleyes: :mrgreen:
 

lizzi

Őstag
Amikor én cukorbeteg lettem, úgy gondoltam, hogy mennyivel "könnyebb" lesz nekem, hiszen már olyan sok mindent tudok, olyan sok tapasztalattal bírok Mátém miatt... Ugyan így gondoltam a pumpa-kezelésemre is, hiszen, akkor Mátém már fél éve pumpás volt (7 hónapja:rolleyes:)... Igen, úgy gondoltam, könnyebb lesz... A nagy csudát! Elméleti szinten működik Mindenki ugyan úgy, cukorilag. Na, de a gyakorlat nem ugyan ezt mutatja... Úgy gondoltam kezdetben, hogy a estsúlykg/inzulinegység-et kiszámítom magamra (Mátét véve alapul...), és minden menni fog, mint a karikacsapás... Hát, nagyot tévedtem... Már itt nem stimmelt a gondolatmenetem... Nem ugyan annyi a tskg/inzulin arányunk! És az összes többi értékben (étkezési bólusok/Ch mennyiség aránya, napszakos bázis-eltérések {hajnali jelenség, alkonyati-jelenség, stb.}) is jelentős eltérést találtam... Hát, igen... Itt most csak egyetlen egy mondat volt megbízhatóan alkalmazható, mégpedig: "ahány ember, annyi szokás...". :-D ;-) :rolleyes: :mrgreen:
hát ezt kellene sok dokinak a fejébe verni,hogy nem mindenki ugyanúgy ,,műkődik" :)
 

blaci

Őstag
Sziasztok!
Én is beleszólhatok..? ;-):roll::roll::roll: Á, dehogy, mit szólnátok…inkább csak hozzá… :rolleyes::mrgreen:

Szóval a lényeg, tetszik a téma amit Lizzi kérdezett, és a válaszokat is nagy érdeklődéssel olvastam! Katát pontosan ezekről a százalékos, emelős, csökkentős, korrigálós dolgokról faggattam a talin az inzulinpumpával kapcsolatban!:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Jó volt úgy olvasni a témát hogy Kata már okított egy kicsit és tudtam miről is van itten szó! Ott is, itt is új dolgokat tanultam!
(Nekem legalábbis az volt...) Kösziii! :rolleyes::mrgreen:
Üdv.,
Laci
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok!
Én is beleszólhatok..? ;-):roll::roll::roll: Á, dehogy, mit szólnátok…inkább csak hozzá… :rolleyes::mrgreen:

Szóval a lényeg, tetszik a téma amit Lizzi kérdezett, és a válaszokat is nagy érdeklődéssel olvastam! Katát pontosan ezekről a százalékos, emelős, csökkentős, korrigálós dolgokról faggattam a talin az inzulinpumpával kapcsolatban!:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Jó volt úgy olvasni a témát hogy Kata már okított egy kicsit és tudtam miről is van itten szó! Ott is, itt is új dolgokat tanultam!
(Nekem legalábbis az volt...) Kösziii! :rolleyes::mrgreen:
Üdv.,
Laci

Laci! Csak egész nyugodtan! :-D

Egyébként meg örülök neki, és Te is kérdezzél!
Apropó! Te hogyan szoktál korrigálni pennel?! Mikor van erre szükséged? ;):)
 

blaci

Őstag
Laci! Csak egész nyugodtan! :-D

Egyébként meg örülök neki, és Te is kérdezzél!
Apropó! Te hogyan szoktál korrigálni pennel?! Mikor van erre szükséged? ;):)

Jó a kérdés, fura lesz a válasz: Általában sehogy…;):D
Persze csak azért mert nincs rá szükség mostanában. Ez pedig annak köszönhető hogy elég következetes vagyok a szénhidrát mennyiségek és az étkezési idők tekintetében. (Kivéve amikor nem, de ez nagyon ritka…) Szerintem ez nagyon fontos. Legalábbis az általam jelenleg használt inzulinokkal. Azért előfordul, pl. egy lázas megfázás vagy hasonló betegség miatt hogy korrigálnom kell, vagy úgy érzem kellene. Ilyen legutóbb december 19.-én volt. Reggel még semmi bajom sem volt, délután kezdtem érezni hogy nem jól vagyok, kezdtem belázasodni. Vacsora előtt 17:39-kor 5,9 volt a cukrom. Eddigi tapasztalataim alapján a megszokott 2NE helyett, 3NE-et adtam be. Vacsorára viszont csak a megszokott ch. adag alig több mint felét tudtam letuszkolni. (Kb. 30g CH.) Ez máskor is volt már így, azért mertem csak megtenni. Tudtam, éreztem hogy emelkedni fog tovább a cukrom és a láz is, vettem be lázcsillapítót. 20:02-kor már 8,9 mmol-t mértem. Szóval alakult a dolog. A 20g CH utóvacsi elmaradt, szándékosan. 22.07-kor már elindult vissza, 5,6 mmol-t mértem. Kezdett dolgozni a lázcsillapító is, ilyenkor szinte öntöm magamba a teát meg a multivitaminos pezsgőtablettával készített italokat. A 2NE bázis Insulatardot beadtam a 22 órás mérés után. Éjszaka gondoltam még ellenőrzöm, de nagy nehezen elaludtam és reggel hatig nem is ébredtem fel… 20.-án reggel 4,9-et mértem. Jobban is éreztem magam egy kicsit. Persze még ezzel elvagyok kb. egy hétig ilyenkor, mérek többször 6 vagy a körüli értéket de erre már nem korrigálok inzulinnal soha.

A másik amikor korrigálásra adom a fejem az pedig az az eset amikor olyan ételeket eszem (pl. nokedli, palacsinta, néha egy kis süti, pizza, hamburger, esetleg krumplis tészta, stb.) amihez tapasztalatom szerint kevésnek bizonyul a megszokott inzulin adag, vagy pedig az étel mennyisége a megfelelő CH adag mellett. De erre mindig előre készülök és így inkább tudatos megelőzés ez is, mint korrigálás. A dolog akkor megy át korrigálásba amikor ezt az előzetes emelést…elfelejtem. ;):roll::-D Volt már ilyen, akkor a soron következő főétkezéshez adott inzulinnál végzem el az emelést, ez elsőre mindig +1 NE. Fokozott v.c. mérés következik ilyenkor. Eddig ez mindig elég volt…kopp…kopp…kopp… :rolleyes::mrgreen: Pont egy ilyen esetről írtam a legutóbbi, májusi blogomba. Az ott 27.-én pl. palacsinta volt… Itt az a lényeg szerintem és mindenképpen figyelembe kell venni, amit az egyik hozzászólásodban írtál az előbb:

"…És valóban, az sem mindegy, hogy mitől magasabb, avagy alacsonyabb, illetőleg, hogy egyáltalán tudjuk é ennek az okát..."
 

tímeácska

Őstag
Na, ha már ilyen jól nekiálltunk a korrekciók alapos kitárgyalásának, akkor kérdésem a következő lenne:
Mi a csudától fordulhat elő nálam, hogy minden a megszokott menetrend szerint, és átlagos körülmények közt folyik, mégis időről-időre kemény hypokkal bírok kűzdeni?! Ez az időnként, ez kb. 3 havonta van (szerencsére nem sűrűbben...). Legutóbbi éppen Kismaroson volt... Semmi extra nem történt, megfelelő Ch-hoz a szokott mennyiségű inzulint adtam be, a megszokott inzulin bólussal (ez történetesen kombinált volt, ugyanis, akkor ettem a csirip-husit, kenyérrel). Mivel jöttem-mentem, és a későbbiekben sem terveztem leülős tevékenységet folytatni, így még minimálissal, de kevesebb inzulint adtam bé (4 E helyett csak 3,5-öt, 2 E-t azonnaliban, a fentmaradt 1,5 E-t 60 percre nyújtva -a kenyér miatt-...). Érdekes, hogy éppen evés közben éreztem, hogy húha, hypo van. Kb. 2 perccel előtte adtam be az inzulint, nem hinném, hogy ez vágta volna le annyira a cukimat... Gyorsan megmértem, és láss csodát, valóban alacsony volt, pontosan 2,3 mmol/l volt. Na, gyorsan megszakítottam az inzulin beadást, így csak az a 2 E volt bennem, az 1,5 E nem került így beadásra, gondoltam, majd később korrigálok, amennyiben erre szükség lett volna. Hát, olyannyira nem kellett korrigálnom, hogy lejjebb csusszant a cukrom, egészen 0,9-ig! Alig akartam hinni a szememnek, és mások is, így újból megmértem, plusz az új AA-val is, de mindkettő kontroll mérés ugyan ezt az ereményt adta. Szóval, az első mérés is "hiteles" volt. Gyorsan megtöltöttem magam azonnal felszívódó Ch-val, vagyis, cukros jeges teával (vagy 1 litert lehúztam egy szuszra :)-D)), és folytattam a vacsizást (így meg volt a hosszan felszívódó Ch is -> kenyérke). (A bázist nem vettem vissza nagyon, csak 80%-ra, mivel reméltem, az elfogyasztott Ch meghozza a hatását...) És még ezek után is képes volt a cukrom ugyan ezen az alacsony szinten tartani magát, fél óra múlva ismét csak 0,8-at mértem (kontroll mérés itt is történt)! Ekkor visszavettem a bázist 50 %-ra, és ugyan azt a szitut végig játszottam, újabb liter cukros tea, evéssel... Ez a hypo nem akart nagyon rendeződni, ugyanis, másnap asszem délig nem igen ment 3 mmol/l fölé az én cukorkám, pedig folyamatosan vettem vissza az alapbázisból (10%-os ketyegtem órákon keresztül!). Már a pumpát leállítottam éjjel 2-kor, mondván, hogy semmi kedvem az egész éjjelt végig hypozni, az sem érdekelt volna már, ha 10 körüli/fölötti cukorral keltem volna másnap reggel! Hát, nem így történt...
Aztán, egyszer csak szépen feljebb kúszott a cukrom, már mértem 4,5-öt is...:-D Ekkor tettem vissza a pumpeszt, de csak 60%-on ketyegtettem. Ahogy elérte a 7 mmol/l-t, állítottam vissza a rendes bázis mennyiséget is. És innentől kezdve minden ment szépen, a megszokott maga kis rendjében. Somogyi nem követte, pedig számítottam rá. Már majdnemhogy vártam!:-D De nem jött...:shock:
Mi lehetett a gond?! Én hibáztam volna, avagy már megint "csak" az én kis hőn szeretett szervezetecském "tréfált" meg?! :shock: :?::?::?:
 

christina

Őstag
Hát, olyannyira nem kellett korrigálnom, hogy lejjebb csusszant a cukrom, egészen 0,9-ig! Alig akartam hinni a szememnek, és mások is, így újból megmértem, plusz az új AA-val is, de mindkettő kontroll mérés ugyan ezt az ereményt adta. Szóval, az első mérés is "hiteles" volt. :shock: :?::?::?:

Hogy mitől fordulhat ez elő nálad nem tudom, de alaposan betojtam miattad akkor!;)
De te látszólag nyugodt voltál.:)
Nem is látszott rajtad az a durva hypo, ezért azt hittem mérési hiba.
DE NEM az volt!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekem 1,2 volt a legalacsonyabb, amit mértem. Néhányszor 1,7-1,9, de szerintem a 0,8-0,9-nél kimerevednék, mint egy szobor. Én a 2,0 körüli értéknél is már lassított felvétel vagyok.
 

bogesz

Új tag
NÁLAM is vannak hasonló esetek,amikor az1-es cukrot meg sem érzem,vagy már a 4-es is levesz a lábamról!Nem tudom megmondani melyik a jobb!?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
NÁLAM is vannak hasonló esetek,amikor az1-es cukrot meg sem érzem,vagy már a 4-es is levesz a lábamról!Nem tudom megmondani melyik a jobb!?
Amikor a 4,0-et érzed, de vacak az érzés, az még mindig jobb, mint amikor a 2,0-t sem érzed meg, de rombolja a szervezetedet.
A meg nem érzett hipo a neuropátia első tünetei, ill. jelzései lehetnek, úgyhogy inkább a remegés a 4,0-es cukitól.
 

napocska

Őstag
Sziasztok!

Lenne máris néhány kérdésem a pumpával kapcsolatosan.

Kanülcserénél Ti hogy csináljátok, az egész szereléket cserélitek, vagy csak a kanült? Én eddig mindig kicseréltem cakk-pakk, csövestül, csak az zavar, hogy kb. 8 egységnyi inzulin ilyenkor megy a kukába... Vagy van valami trükk arra, hogy ezt ne kelljen kidobni?
A másik, hogy az elhúzódó bólusnál mennyi időre nyújtjátok el a beadás idejét? Egy óra, fél óra? Többnyire olyan ételeket eszünk, amelyek glikémiás indexe alacsony, így azt gondoltam, hogy megpróbálkozom a kéthullámú vagy a szögletes bólussal.
Köszi előre is!
 
Szia napocska!
Az első kérdésed egyszerűbb. A kanült 3 naponként célszerű cserélni, egyedileg lehet egy nappal több vagy kevesebb. A csövet elegendő akkor, amikor a patron kiürül és az egész cakk-pakk cserélendő. A kapott tartozékok nem is lennének elegendők, ha a csövet ilyen sűrűn csereberélnénk.
Az elhúzódó bólusnál én félórást alkalmazok, de másoknak ebben sokkal nagyobb a tapasztalatuk, biztos tudnak pontosabban segíteni.
 

christina

Őstag
Szia Napocska!

Mi is csak a kanült szoktuk cserélni 3-4 (5?!) naponta (ejnye-bejnye, de ez van), illetve mivel az inzulin a tartályból elég lassan ürül ki ezzel a "gyerek adagolással" :) a szereléket kb. minden 2., 3. kanülcsere után cseréljük.
- a szerelék anyaga úgy vettem észre egy kicsit "elfárad", a pumpa kivezetésénél ezt látni is fogod.
- másrészt hiába spórol az ember, kanült úgyis kell venni és a kibontogatott szereléket nem érdemes gyűjtögetni, mert az már nem steril akárhogy zárod vissza a csomagolást.
Általában két bontott szereléket teszek el biztos ami biztos alapon, a régebbieket mindig kidobálom.

Nektek engedi a doki a szögletes ill. kettős bólust? Nekünk (meg másnak sem) nem engedte eddig, most kezdtem vele kísérletezni saját szakállamra telefonos (Zsuzsa és Csigu) :-D segítséggel 2 hete, mert muszáj volt egy vírusos nyavaja miatt %-os bázis emelést és kettős,- szögletes bolust variálni. Ebben mi is csak kezdők vagyunk, próbálkozom hol 30', hol 60' nyújtással. Több-kebvesebb sikerrel.
 

napocska

Őstag
Kár, hogy nem lehet csak kanült venni, cső nélkül.

A szögletes ill. kettős bólusról nem volt szó konkrétan az orvosnál, így azt sem mondta, hogy tilos lenne. Olyan logikusnak tűnt, hogy mondjuk egy 4 körüli induló cukorral, lassan felszívódó szénhidráthoz ne adjam be a teljes inzulinmennyiséget egyszerre. Szerintem próbálkozunk még vele.
Remélem, Nektek is beválik, Kriszta! Vírusos nyavaja elmúlt?
 

pumpás

Őstag
Kár, hogy nem lehet csak kanült venni, cső nélkül.

A szögletes ill. kettős bólusról nem volt szó konkrétan az orvosnál, így azt sem mondta, hogy tilos lenne. Olyan logikusnak tűnt, hogy mondjuk egy 4 körüli induló cukorral, lassan felszívódó szénhidráthoz ne adjam be a teljes inzulinmennyiséget egyszerre. Szerintem próbálkozunk még vele.
Remélem, Nektek is beválik, Kriszta! Vírusos nyavaja elmúlt?
Nekem Debrecenbe egyenesen megtiltották a normál Bólus beadását én csak szögletesen adom,30% most 70% 30 perc elnujtással.De ez a felállás egyénre szabott.A kanül problémát már én is felvetettem hogy miért nem lehet csak kanült venni.A medtonicnál volt ilyen lehetőség de valamiért megszüntették.:p
 

christina

Őstag
Kár, hogy nem lehet csak kanült venni, cső nélkül.

A szögletes ill. kettős bólusról nem volt szó konkrétan az orvosnál, így azt sem mondta, hogy tilos lenne. Olyan logikusnak tűnt, hogy mondjuk egy 4 körüli induló cukorral, lassan felszívódó szénhidráthoz ne adjam be a teljes inzulinmennyiséget egyszerre. Szerintem próbálkozunk még vele.
Remélem, Nektek is beválik, Kriszta! Vírusos nyavaja elmúlt?

Mi annak idején rákérdeztünk, hogy használhatjuk-e a többi funkciót és azt a választ kaptuk, hogy nem. Csak a bázis menjen és a sima bolus.
Azóta kb. 2-szer voltunk dokinál és sose merült fel, hogy lehet.:rolleyes:

A vírusos nyavalya elmúlt úgy néz ki, de a cukor után egyfolytában rohanunk. Vagy alacsony, vagy iszonyúan magas! Napokig ment 130 %-on a bázis.
Azt hiszem érik egy szenzor felrakás.
 

blaci

Őstag
Sziasztok!
Én csak azt szeretném megkérdezni (ha lehet) hogy a dokik miért nem engedik ill. miért tiltják meg az inzulinpumpa adta lehetőségek kihasználását…? Szóval hogy, mivel indokolják ezt…? Ugye nem azért mert nekik így egyszerűbb…?
Jó, tudom hogy ez is (mint minden ebben a témában) egyéni, de akkor is… Nekem ez egy kicsit fura...!:rolleyes:
Üdv.,
Laci …aki tényleg csak kíváncsi…!:mrgreen:
 
Oldal tetejére