Insulinpumpa

poe

Őstag
Sziasztok!
Én csak azt szeretném megkérdezni (ha lehet) hogy a dokik miért nem engedik ill. miért tiltják meg az inzulinpumpa adta lehetőségek kihasználását…? Szóval hogy, mivel indokolják ezt…? Ugye nem azért mert nekik így egyszerűbb…?
Jó, tudom hogy ez is (mint minden ebben a témában) egyéni, de akkor is… Nekem ez egy kicsit fura...!:rolleyes:
Üdv.,
Laci …aki tényleg csak kíváncsi…!:mrgreen:

Igen, ez engem is érdekelne.
Ráadásul, ha valakinek jól van beállítva a bázisa, nem igazán vállal kockázatot a szögletes, vagy kettős bólussal. Nyilván jobban nyomonköveti, többet mér, összehasonlít. Ha beválik jó, ha nem visszatér az egyszerű bólushoz. Szerintem...
 
Kár, hogy nem lehet csak kanült venni, cső nélkül.

A szögletes ill. kettős bólusról nem volt szó konkrétan az orvosnál, így azt sem mondta, hogy tilos lenne. Olyan logikusnak tűnt, hogy mondjuk egy 4 körüli induló cukorral, lassan felszívódó szénhidráthoz ne adjam be a teljes inzulinmennyiséget egyszerre. Szerintem próbálkozunk még vele.
Remélem, Nektek is beválik, Kriszta! Vírusos nyavaja elmúlt?
Napocska, én Spirit pumpát használok. Ehhez van Tender Link kanül különböző tű hosszal. Ha kérsz a cégtől, biztos tudnak szállítani. És van csővel együtt is, de azt ismered.
 

ildikó

Új tag
Sziasztok!

Miért akartok szereléket venni? Eleve nem úgy állapították meg, hogy elég legyen? Nekünk nincs ilyen problémánk. És ha előbb elfogyna, mint ahogy jár, akkor is kapnánk "előlegbe". A Medtronicos pumpához külön van csomagolva a tartály és a szerelék, így pl. én most csak szereléket kértem, mert tartály sok van.

Érdekes, mert nálunk meg kifejezetten kérik, hogy próbáljuk a %-os bázis emelést/csökkentést, a különböző bólus beadásokat.

És itt említem meg, hogy nagyon szupi letöltő van a pumpánkhoz, ha használja vki a bólus varázslót, akkor tök jó táblázatokat, diagrammokat lehet nyomtatni, vc értékkel, ch mennyiséggel, inzulinnal. Mi mostmár kb. 3 hónapja ezt használjuk, drnénink is elfogadja. Nem kell írogatnom (és elfelejtenem) a bólusokat, vc-rokat.
 

zsuzsa

Új tag
Mi is metronicosak vagyunk, nekem már kb második garnitúra óta nem kell tartályt rendelnem, abból nem fogy annyi de a szerlékkel még soha nem volt gondunk, nem volt olyan hogy kifogyna, vagy kevés lenne el vagyunk látva vele kellő képpen. A bólus varázslót csak infórmativan használjuk, nem az alpján adom a bólut, de an hogy kikérem a véleményét. Ha nem használom akkor nem tudom használni a letöltőt, csak abólusok miatt. Mi is használjuk a % os változtatásokat, szükség estén frontok, betegség stb. egyébként meg cska a kéthullámút szögletest, a normált nagyon ritkán szinte soha.
 
Sziasztok!
...hogy a dokik miért nem engedik ill. miért tiltják meg az inzulinpumpa adta lehetőségek kihasználását…?
Szerintem (jóhiszeműen) két dolog miatt:
1. nem 100%-ig biztosak a saját tudásukban és biztosabbnak látják, ha nem kísérletezgetnek
2. nem 100%-ig biztosak a beteg tudásában és hogy ne legyen nagyobb baj, inkább megtiltják a kísérletezgetést
Egyébként orvostól is függ, vannak, akik nem tiltják.
 
... én csak szögletesen adom,30% most 70% 30 perc elnujtással.De ez a felállás egyénre szabott.
Nálam viszont a szögletes bólus a mindennapokban egyáltalán nem vált be, csak néha, elhúzódó étkezéskor használom.

A kanül problémát már én is felvetettem hogy miért nem lehet csak kanült venni.A medtonicnál volt ilyen lehetőség de valamiért megszüntették.:p
Megszüntették? Akkor hiába spórolok a tartályokkal? :confused::roll::D
Kb. 1 éve mondta az orvosom, hogy nem érti, miért nem egyszerre cserélik a pumpások a kanült és a tartályt. Én meg azt nem értettem, miért kellene kidobni a tartályban lévő maradék inzulint. :confused: Ő azt mondta, hogy egyszerre kell cserélni, különösen melegben, ill. nyáron, mert akkor a melegtől hamarabb megromlik az inzulin a tartályban. (Én persze általában két kanült használok egy tartályhoz :), kivéve melegben vagy gyanús esetekben, ilyenkor csak kb. 4 napi mennyiséggel töltöm meg a tartályt. )
 

poe

Őstag
Mi is metronicosak vagyunk, nekem már kb második garnitúra óta nem kell tartályt rendelnem, abból nem fogy annyi de a szerlékkel még soha nem volt gondunk, nem volt olyan hogy kifogyna, vagy kevés lenne el vagyunk látva vele kellő képpen. A bólus varázslót csak infórmativan használjuk, nem az alpján adom a bólut, de an hogy kikérem a véleményét. Ha nem használom akkor nem tudom használni a letöltőt, csak abólusok miatt. Mi is használjuk a % os változtatásokat, szükség estén frontok, betegség stb. egyébként meg cska a kéthullámút szögletest, a normált nagyon ritkán szinte soha.

Szia Zsuzsa!
Ha nem használod a varázslót, akkor is le lehet tölteni az adatokat. Ide kell beregelni és egy carelink segítégével letölteni.
https://carelink.minimed.com/patient/entry.jsp?bhcp=1
A pumpa minden adatát tertelmazza (bólus, bázis, százalékos emelés, felfüggesztés stb), grafikonokat készít, napi, heti, bontásban, átlagol. Beleírható a kaja, a sport. Ha volt csatlakoztatva 14 órás mérő, annak az adatait is felviszi. ;)
Most éppen az után nyomozok, hogy van-e itthon olyan vc mérő, amiről fel lehet rá tölteni (elméletileg lehetséges). Az AccuCheck Active nem ilyen az tuti. :(
 

napocska

Őstag
Megszüntették? Akkor hiába spórolok a tartályokkal? :confused::roll::D
Kb. 1 éve mondta az orvosom, hogy nem érti, miért nem egyszerre cserélik a pumpások a kanült és a tartályt. Én meg azt nem értettem, miért kellene kidobni a tartályban lévő maradék inzulint. :confused: Ő azt mondta, hogy egyszerre kell cserélni, különösen melegben, ill. nyáron, mert akkor a melegtől hamarabb megromlik az inzulin a tartályban. (Én persze általában két kanült használok egy tartályhoz :), kivéve melegben vagy gyanús esetekben, ilyenkor csak kb. 4 napi mennyiséggel töltöm meg a tartályt. )

Nekem nem is a tartállyal van a gondom, mint a csővel. (ez biztos nem a hivatalos neve, de azt nem tudom :p, szóval arra gondolok, ami összeköti a kanült a tartállyal ;)) Az abban lévő kb egy napi inzulint sajnáltam minden kanülcserekor kidobni, ezért gondoltam, hogy a csövet elég lenne csak tartálycserekor cserélni, közbülső időben pedig csak a kanült cserélném. De mivel a kanül egybe van csomagolva a csővel, felmerült a gondolat, hogy lehetne-e cső nélküli kanült kapni.

Még egy kérdés: Ti mikor adjátok be a pumpával a bólust? Evés előtt, közben, után?
 
... hogy a csövet elég lenne csak tartálycserekor cserélni, közbülső időben pedig csak a kanült cserélném. De mivel a kanül egybe van csomagolva a csővel, felmerült a gondolat, hogy lehetne-e cső nélküli kanült kapni.
Az MMT-397-est biztos, hogy nem lehet külön kapni.
Ha csak a kanült cseréled, a csövet nem, akkor a kanült magát hogy töltöd fel inzulinnal? Hogy ellenőrzöd, hogy feltöltődött, de mégsem adtál be plusz mennyiséget?
Égyébként furcsa dolog ez, hogy a receptre egységre pontosan rá kell írni az indokolt inzulinszükségletet, a pumpánál viszont akár 10-20-30 egységeket is ki kell dobni, ha betartjuk az előírást.
Még egy kérdés: Ti mikor adjátok be a pumpával a bólust? Evés előtt, közben, után?
Közvetlenül előtte. Extrém esetben előfordul, hogy közben.
 

napocska

Őstag
Az MMT-397-est biztos, hogy nem lehet külön kapni.
Ha csak a kanült cseréled, a csövet nem, akkor a kanült magát hogy töltöd fel inzulinnal? Hogy ellenőrzöd, hogy feltöltődött, de mégsem adtál be plusz mennyiséget? quote]

Fix feltöltést csinálok, ugyanúgy, mint amikor együtt cserélem az egészet.
 
csak carelinkkel lehet az adatokat felvinni, kézzel beírni nem? (én eddig nem találtam rá lehetőséget :( )
Neked van saját carelinked, amivel feltöltöd az adatokat?

Most éppen az után nyomozok, hogy van-e itthon olyan vc mérő, amiről fel lehet rá tölteni (elméletileg lehetséges). Az AccuCheck Active nem ilyen az tuti. :(
Ha jól látom a listában, akkor az Abott cég Optium Xceed mérőjét támogatja. Nekem van ilyen, esetleg érdemes lenne alkalomadtán kipróbálni.
 

poe

Őstag
csak carelinkkel lehet az adatokat felvinni, kézzel beírni nem? (én eddig nem találtam rá lehetőséget :( )
Neked van saját carelinked, amivel feltöltöd az adatokat?


Ha jól látom a listában, akkor az Abott cég Optium Xceed mérőjét támogatja. Nekem van ilyen, esetleg érdemes lenne alkalomadtán kipróbálni.

Szerintem csak carelinkkel. Kétféle van, infrás és rádióhullámos, mindkettő kb 9000 huf, nekem a rádiós van. Kéézel beírni szerintem csak a ch-t, illetve a sportot lehet.
Igen ki kellene próbálni, az Activeis fenn volt, többek között azért vettem azt nemrég... (Lehet, hogy miattan vetté ki a listából, az ámerikaiakat is megkérdeztük, hogy akkor ez most hogy is van?)
 
Megszüntették? Akkor hiába spórolok a tartályokkal? :confused::roll::D
Kb. 1 éve mondta az orvosom, hogy nem érti, miért nem egyszerre cserélik a pumpások a kanült és a tartályt. Én meg azt nem értettem, miért kellene kidobni a tartályban lévő maradék inzulint. :confused: Ő azt mondta, hogy egyszerre kell cserélni, különösen melegben, ill. nyáron, mert akkor a melegtől hamarabb megromlik az inzulin a tartályban. (Én persze általában két kanült használok egy tartályhoz :), kivéve melegben vagy gyanús esetekben, ilyenkor csak kb. 4 napi mennyiséggel töltöm meg a tartályt. )
Pont erről volt egy cikk a friss újságban, tessék elolvasni :). Egy kislány azért lett rosszul, mert nem cserélte az inzulint és ráadásul kint hagyta a napon a pumpát. Szobahőmérsékleten még csak-csak megmarad az inzulin, de 50 fokos napon kevésbé.
 
Szerintem csak carelinkkel. Kétféle van, infrás és rádióhullámos, mindkettő kb 9000 huf, nekem a rádiós van. Kéézel beírni szerintem csak a ch-t, illetve a sportot lehet.
Igen ki kellene próbálni, az Activeis fenn volt, többek között azért vettem azt nemrég... (Lehet, hogy miattan vetté ki a listából, az ámerikaiakat is megkérdeztük, hogy akkor ez most hogy is van?)
Az Xceedet valóban támogatja a szoftver. Sőt, ahogy elnézem a listát, a Magyarországon forgalomban lévő mérők közül ez az egyetlen amit támogat. A Bayer megszünt, a Lifescan meg szerintem csak nem hivatalos formában kapható.

Kiváncsi vagyok, hogy miért szedték ki az Active-ot.
 

blaci

Őstag
Szerintem (jóhiszeműen) két dolog miatt:
1. nem 100%-ig biztosak a saját tudásukban és biztosabbnak látják, ha nem kísérletezgetnek
2. nem 100%-ig biztosak a beteg tudásában és hogy ne legyen nagyobb baj, inkább megtiltják a kísérletezgetést
Egyébként orvostól is függ, vannak, akik nem tiltják.

Szia Robi!
Köszönöm a választ! Igazad lehet. Viszont erre azt mondanám ha így van, hogy mindkettőn változtatni kell(ene). Igazából csak az indokaik érdekeltek volna, azt azért nem hinném hogy beismerik, nem biztosak a dolgukban ezért inkább ne használják ki az inzulinpumpa adta lehetőségeket a betegek...
Szóval:
1. Tanulni...! - ;)
2. Oktatni...és tanulni! - :D

Eszembe jutott még valami ezzel kapcsolatban, kicsit keresnem kellett, nem emlékeztem már pontosan hogy hova írtam anno, de még most is így látom, szóval: 353/#3525 hozzászólás. Még 2009-01-18.-án írtam ide a topikba. A véleményemet írtam le kb. erről a dologról (is), még most is aktuális...sajnos!
Üdv.,
Laci ...aki örül hogy vannak kivételek...!:mrgreen:
 

pumpás

Őstag
Na szóval!A Medtronicnál van olyan szerelék amihez nincs vezeték.Ára ugyan annyi mint a vezetékesé,de csak ferde szerelékjük van ilyen kiszerelésben.Tatály csere nyáron 3 naponta ajánlott,télen 4 max 5 nap.
 

zsuzsa

Új tag
Amíg kicsi volt, addig evés után, mert nem volt kiszámítható hogy mennyit fog enni. Mostmár régóta stokva van az adagokhoz, és ált meg is eszi amit elé teszek, tehát evés előtt nyugodt szívvel elindítom. De ha 5 alatti a cukra akkor várok amíg eszik és mondjuk evés közben, ha beteg és nem vagyok benne biztos hogy mennyit fog enni, akkor evés után.
 

ildikó

Új tag
Pedig nagyon jó a bólus varázsló ha jól van beparaméterezve. 90%-ban elfogadom. Az aktív inzulinnal van egy kis bibi, mert 2 ó-val számol, de sztem 0,1 egység addig nem tart. És a feltöltővel meg tényleg megy minden adat, mindenféle kiértékelést, átlagot, diagrammot, összesítőt lehet csinálni, nagyon jó! Főleg, hogy nem kell írogatni kézzel.
 

blaci

Őstag
Sziasztok!

Kérdeznék, hátha van ötletetek, mert én kifogytam...
Az utóbbi napokban folyamatosan növelnem kellett az inzulinadagot, bolust, bázist egyaránt. Már 150 %-on ketyeg, de így se nagyon tudom 10 alá tornászni a cukromat. Nem vagyok beteg, lázas, nem fáj a fogam, nem vagyok ideges (mondjuk emmiatt egy kicsit, meg tanácstalan is).... Először azt hittem a hidegfront, de annál tartósabb a jelenség. Ja és kanült is cseréltem.
Tippek? :confused:

Szia Poe!
Azt szeretném kérdezni hogy sikerült-e már rendezni ezt a dolgot amiről írtál? Remélem hogy igen...!;):D
Szóval, megoldódott-e már a probléma és ha igen akkor hogyan vészelted át, ill. oldottad meg a dolgot? Esetleg találtál később magyarázatot arra hogy mi okozhatta?
Üdv.,
Laci ...aki érdeklődik csak...!:mrgreen:
 
Oldal tetejére