Insulinpumpa

Zsu77

Új tag
Kitöltöttem. Kívánom, hogy segítse a munkádat.

Egy pontban kiegészíteném a kérdőívet. Az 5-ös pont diabétesz típusa csak I-es és II-es típust tartalmaz.
Van még a "csak diétára szoruló" és van az "I-es és II-es típus együtt". Egyre gyakoribb, hogy a II-es típust már 10 éves kor körül diagnosztizálják, de inzulin pótlásra is szükség van, és ott vannak az idős betegek, akik gyógyszeresként kezdték, de az évek folyamán a béta sejtek pusztulásáa miatt inzulin kiegészítésre szorulnak ők is.

Meg van a növényke...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

miistii

Új tag
Kitöltöttem. Kívánom, hogy segítse a munkádat.

Egy pontban kiegészíteném a kérdőívet. Az 5-ös pont diabétesz típusa csak I-es és II-es típust tartalmaz.
Van még a "csak diétára szoruló" és van az "I-es és II-es típus együtt". Egyre gyakoribb, hogy a II-es típust már 10 éves kor körül diagnosztizálják, de inzulin pótlásra is szükség van, és ott vannak az idős betegek, akik gyógyszeresként kezdték, de az évek folyamán a béta sejtek pusztulásáa miatt inzulin kiegészítésre szorulnak ők is.


KÖSZÖNÖM, frissítem is:)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
KÖSZÖNÖM, frissítem is:)

Ja csak ennyi, akkor még lenne javaslatom, mégpedig azért, mert írtad, hogy a diplomamunkád célja, ill. jellemzője a betegség megelőzés, és gyógyító tevékenység, valamint az általános elégedettség.

Szóval ha a kérdőívbe beleszőnéd a diabéteszes edukáció fontosságát, ill. az edukátorok igényét, az biztos hogy ad még egy újabb képet a gondozásról és az igényekről.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Megpróbálom a bázisomat ahhoz beállítani, amit az oktatóprogramban olvastam...
http://www.pharma-marketing.hu/images/pdf/oktatoanyag1.pdf
ennek NAGYJÁBÓL jónak kell lennie. Ha meg nem, akkor is tudok kissebb korrekciókat csinálni a későbbiekben...

Hű de ügyi vagy!!! Nekem ilyen pumpám volt először, és ezt a táblázatot és tájékoztatót megkaptuk a kezdő csomagban. A Spirithez nem adnak ilyen okosságokat, pedig szerintem nagyon hasznos.
 

miistii

Új tag
Ja csak ennyi, akkor még lenne javaslatom, mégpedig azért, mert írtad, hogy a diplomamunkád célja, ill. jellemzője a betegség megelőzés, és gyógyító tevékenység, valamint az általános elégedettség.

Szóval ha a kérdőívbe beleszőnéd a diabéteszes edukáció fontosságát, ill. az edukátorok igényét, az biztos hogy ad még egy újabb képet a gondozásról és az igényekről.



igen, voltaképp ennek a fontosságát szeretném felmérni, hogy a cukorbetegek fejében ez hogyan is csapódik le.
nem ástam még bele magam nagyon a témába, de az elképzelésem az volna, ha létezne egy centralizált rendelő (magán váll. kezdeményezésre), amely egy helyen látja el a cukorbetegek igényeit : diabetológiai, szemészeti, dietetológiai (már ha van ilyen szó:)), fitness és életmódbeli rendelés és szaktanácsadás központja + gyógyszertár egyben. ehhez csatlakozna egy olyan szolgáltatás, hogy a vércukorszint mérő adatai automatikusan feltöltődnének a rendelő adatbázisába, így a szakemberekből álló team + infok megszerzése mellett nyomon követheti a beteg fejlődését (ill folyamatos biztonságérzetet nyujthat a beteg számára, ha egy-egy beérkező kiugró mérési eredményt látva egy szaknővér telefonon felkeresi - másik lehetőség, hogy az adatot családtagoknak is átirányíthatja a központ, külön kérésre, ez gyerekeknél lehet érdekes). lehet, hogy elvetélt ötlet, de szerintem csak idő kérdése, hogy ezek a technológiák és elképzelések felüssék a fejüket az eü piacon. mozgolódás már van, ilyen irányban, csak talán az erőforrással nehéz tervezni, meg a szolgáltatás árával...mindent ugyanis nem tud a tb támogatni.

ha tudtok még segíteni abban, hogy mire van igény, kérlek, ne tartsátok vissza :p
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
igen, voltaképp ennek a fontosságát szeretném felmérni, hogy a cukorbetegek fejében ez hogyan is csapódik le.

ha tudtok még segíteni abban, hogy mire van igény, kérlek, ne tartsátok vissza :p

Én nagyon szívesen összeszedem a gondolataimat, és biztos vagyok benne, hogy itt a fórumon ezt mások is megteszik. Terv, vágy, elképzelés van bőven, sőt ötletben sincs hiány. Félek tőle, ha mindannyian leírjuk az elképzeléseket, és abból állítod össze a diplomamunkádat, akkor annak azt a címet kell majd adnod, hogy Utópisztikus diabétesz kezelés, vagy az Utópisztika jelenléte a diabetológiai gondozásban.

Van nekünk egy Mindenkinek topikunk, írok oda, hogy feljöjjön. Azért teszem, mert bízom benne, hogy sok javaslat lesz ebben a témában, és akkor már nagyon elkanyarodunk az Inzulinpumpa témakörétől, ami a topik címe.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Akit érdekel a téma, és szeretne hozzászólni, a Mindenkinek topikban megteheti. Egy kérdőív kitöltésével tovább lehet segíteni a munkát.
 

orsika

Új tag
Hű de ügyi vagy!!! Nekem ilyen pumpám volt először, és ezt a táblázatot és tájékoztatót megkaptuk a kezdő csomagban. A Spirithez nem adnak ilyen okosságokat, pedig szerintem nagyon hasznos.
Nos.......
Ami biztos, hogy éjszaka valamikor hajnalban emelnem kell, a 0,7 E bázist, mondjuk 0.8-ra... így nem fogok 10 mmol/l vc-vel ébredni. Viszont nem vehetek vissza a délelőttiből, mert azt már többször próbáltam, és ma is délben 12 mmol felett mértem... Kevés a 0,5, amire állítottam... Marad a 0,7. AZAZ, nekem eddig jó az ugyanolyan bázis... Vagyis délután visszavettem 0,6-ra... De nem hinném hogy ezek a 0,1 tized bázis emelések, vagy csökkentések sokat számítanának... Vagy mégis??? :confused::confused::confused:
 

orsika

Új tag
Asszem a Kata (vagy nem?) kérdezte a HgA1c-m. A baba miatt... Pumpa előtt a legjobb értékem 8.1 volt... Közvetlen a pumpa felhelyezése előtt 8.5. (ez év áprilisa) 1,5 hónapja pedig 7.9 (!) lett... Én kevesebbre számítottam, de NE LEGYEK TELHETETLEN, NA... és pont...
Nyugi... amíg nem lesz 6.5 alatt, nem gondolok a kisbabára... De én jövőre szeretnék teherbe esni... Az még 3 HgA1c-t jelent... Remélem lentebb megy... Boldog lennék... :(
 

laffi

Tag
Sziasztok!
Köszi az érdeklődést, cukrok nagyjából rendben vannak szerencsére.
Amúgy nagy visszaolvasásban vagyok, épp a tavaly szeptemberi vitát olvasom hogy nehéz-e avagy könnyű-e pumpához jutni. Nagyon tanulságos dolgokat írtok, köszi mindenkinek!
2 napja voltam a pumpacentrumban, az orvos nagyon elégedett az eredményeimmel. A szenzoros méréseim 60%-a belül volt a jó tartományon, és a további 40% sem volt túl rossz!!!
Átlag 7-8 között járok, és lesz ez még jobb is. A hipók szinte megszűntek.
Steveray!
Alapból iszonyú hirtelen tudok hipózni és sajnos nem mindig sikerül megelőzni. A szenzor viselése alatt 5 mmol/l-re állítottam be az alacsony vc riasztást, és azonnal ittam 5-nél, és még így is belefutottam 2x egy gyenge hipóba (3,8-3,9)A bolusokat jelentősen le kellett csökkentenem és az a fura hogy étkezést követő 2-2,5 óra múlva esek egy nagyot. Ez igaz az ebéd és a vacsora után, míg a reggelizés utáni időszak nem problémás. Gondolom a CH felszívódásnak addigra vége, de az inzulin még hat, Amúgy 3-5 NE inzulint adok az étkezésekhez 40-60 CH között eszem. Napszaktól függően 0,6-0,8 NE kell 10 CH-hoz. Korábban írtam hogy nem tudok normál bolussal korrigálni mert már 1NE is hirtelen levágja a cukrot. Csak %-os emelésekkel, abból viszont 50-100%-ot rátehetek, mert a bázisaim alacsonyak 0,5-0,8/ óra közöttiek.
Ha erre dobok egy 100%-ot 1 v 2 órára az még mindig lightosabb korrekció mint 1NE normál bolus.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Pumpások és penesek!
Leírom a tegnapi esetemet a túlkorrigálásról. Este spagetti, jó cukor, jól számolt CH és inzulin, 1-1,5 órás cuki jó.
Tudom magamról, hogy a tészta után, főleg, ha durum tésztából van, akkor az étkezés utáni cuki jó, de 3-4 óra múlva jelentősen emelkedik a cuki.
Ezt úgy szoktam kivédeni, hogy 2-3 óra múlva felveszem a bázist 120-130%-ra, és így oké. Tegnap viszont jól elaludtam, és elmaradt a bázis növelés.
Reggel 13,4-es cukival ébredtem.

Na itt jön a lényeg, ugyanis tudom magamról, hogy nagyon érzékeny vagyok a korrekcióra (korrekciós lépcsőm 3,3 mmol/l/1E), ennek ellenére beadtam magamnak 1 E inzulint. 1,5 óra múlva a melóhelyen 3,8-at mértem. Na hát ez nem 3,3 mmol/l csökkenés.

Amit nem vettem figyelembe:

  • a reggeli magas cukor nem somogyi eredménye, hanem a CH késői felszívódása, hatása.
  • érzékeny vagyok a hirtelen korrekcióra
  • Nem volt éjszakai cukor mérés, nem láttam a tendenciát.
Az éjszakai cukor mérés, és a tendencia, hogy a cukrom lefelé, vagy felfelé megy-e azt nem tudtam, és ennek ellenére korrigáltam. Most már tudom, hogy lefelé ment, elképzelhető, hogy éjszaka elérte akár a 15-17-et is, és én így egy lefelé tendáló változásra rákorrigáltam. Meg is lett az eredménye.

Remélem azok, akiknek gyakran ugrándozik a cukruk le-föl, és érzékenyek a korrekcióra, azok tanultak az esetemből.

Csigu!
Önként adom a kezem, hogy rácsapj, mert most határozottan megérdemlem. Belebizergáltam már megint, és örülhetek, ha sikerül megfognom 1-2 napon belül a hullámvasutat. Hiába a védekezés, hogy én csak ezért meg azért, meg én csak így, meg úgy. Ez semmire nem jó az én csak....
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Asszem a Kata (vagy nem?) kérdezte a HgA1c-m. A baba miatt... Pumpa előtt a legjobb értékem 8.1 volt... Közvetlen a pumpa felhelyezése előtt 8.5. (ez év áprilisa) 1,5 hónapja pedig 7.9 (!) lett... Én kevesebbre számítottam, de NE LEGYEK TELHETETLEN, NA... és pont...
Nyugi... amíg nem lesz 6.5 alatt, nem gondolok a kisbabára... De én jövőre szeretnék teherbe esni... Az még 3 HgA1c-t jelent... Remélem lentebb megy... Boldog lennék... :(
Nem baj, ha nem olyan gyors ütemű a csökkenés, mint amire számítottál, az a fontos, hogy csökken, és jó ütemben. Egyébként a 0,6-es csökkenés egyáltalán nem kevés. Nekem is ennyi volt legutóbb és előtte, és Gretta is 0,7-es csökkenést ért el. Hidd el, hogy ez nagyon jó!!!! És ezt magad érted el, magadnak köszönheted. Egy kis telhetetlenség nem árt, hanem ösztönöz, és te nagyon jó úton haladsz. Én csak gratulálni tudok, mert akkor is ügyike vagy!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!
Köszi az érdeklődést, cukrok nagyjából rendben vannak szerencsére.
Amúgy nagy visszaolvasásban vagyok, épp a tavaly szeptemberi vitát olvasom hogy nehéz-e avagy könnyű-e pumpához jutni. Nagyon tanulságos dolgokat írtok, köszi mindenkinek!
2 napja voltam a pumpacentrumban, az orvos nagyon elégedett az eredményeimmel. A szenzoros méréseim 60%-a belül volt a jó tartományon, és a további 40% sem volt túl rossz!!!
Átlag 7-8 között járok, és lesz ez még jobb is. A hipók szinte megszűntek.

Alapból iszonyú hirtelen tudok hipózni és sajnos nem mindig sikerül megelőzni. A szenzor viselése alatt 5 mmol/l-re állítottam be az alacsony vc riasztást, és azonnal ittam 5-nél, és még így is belefutottam 2x egy gyenge hipóba (3,8-3,9)A bolusokat jelentősen le kellett csökkentenem és az a fura hogy étkezést követő 2-2,5 óra múlva esek egy nagyot. Ez igaz az ebéd és a vacsora után, míg a reggelizés utáni időszak nem problémás. Gondolom a CH felszívódásnak addigra vége, de az inzulin még hat, Amúgy 3-5 NE inzulint adok az étkezésekhez 40-60 CH között eszem. Napszaktól függően 0,6-0,8 NE kell 10 CH-hoz. Korábban írtam hogy nem tudok normál bolussal korrigálni mert már 1NE is hirtelen levágja a cukrot. Csak %-os emelésekkel, abból viszont 50-100%-ot rátehetek, mert a bázisaim alacsonyak 0,5-0,8/ óra közöttiek.
Ha erre dobok egy 100%-ot 1 v 2 órára az még mindig lightosabb korrekció mint 1NE normál bolus.
Szioka!
Úgy látom, hogy nagyon hasonlóak az adagjaink, és nagyon hasonló az inzulin érzékenységünk. A korrekcióra te is erősen reagálsz. Nagyon jól, és ügyesen korrigálsz a %-os emeléssel. Az írásodból látszik, hogy nem csak a pumpát ismerted ki, hanem tisztában vagy a szervezeted működésvel. Olyan jó érzés olvasni, hogy szépek az eredményeid, és még a doktor is elismeri, és megdicsér. Megérdemled te is, hiszen a te munkád, és odafigyelésed van mögötte. Neked is kijár egy nagy-nagy gratula!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nos.......
Vagyis délután visszavettem 0,6-ra... De nem hinném hogy ezek a 0,1 tized bázis emelések, vagy csökkentések sokat számítanának... Vagy mégis??? :confused::confused::confused:

De bizony, nagyon sokat számít!!! És ezt te is tapasztalod, csak hát tényleg olyan hihetetlen az a 0,1 ennyit számít. Úgyhogy bizony mégis számít.
 

laffi

Tag
Vighkata! Köszike a dícséretet, de ma sikerült elbarmolni....
Szóval
7:00: 8,5 ekkor reggeliztem 40 CH 3,5 Normál B
10:00 10,7 ekkor átmeneti bázis +100% 1órára
11:00 13,5 (!) +2NE korrekció (na ezt nem kellett volna) Többször megfogadtam h soha!
12:00 12,2 4NE normál B (5NE helyett!) tehát itt már visszavettem kicsit!!!
12:30 ebéd 60CH rántott hal hasábbal (no magas GI kaja sajnos)
14:00 4,3 RELATÍV HIPO!!!! sajnos ezt beszívtam
Viszont annyira bosszantott hogy az átmeneti 100% bázis emelés meg sem kottyant. Igazából a 2NE korrekció sem hatott délig.... de aztán utána!!!!!
 
Oldal tetejére