Insulinpumpa

Sani

Új tag
Nem értem, már megint mit nem értesz, és volt kérdés??? (egyébiránt válaszoltál is magadnak)

A normoglikémiával nincs semmi baj, mindenki szeretné ezt elérni, talán jobban is mint te azt el tudod képzelni, pont a szövődményektől való félelme miatt.

Csakhogy két fogalom van:

  • normoglikémia: 4-7 mmol/l
  • célérték: éhomi 3,9-4,5 mmol/l, étkezés után 2 órával 9,0 mmol/ alatt
étkezés után 1 órával 8,0 mmol/ alatt, stb, stb.

Senki nem vitatja, hogy te a normoglikémiára törekszel, és senki sem írta, hogy ezt rosszul teszed. Csakhogy ehhez használható tippet nem adsz. Mert tudjuk ugyan, hogy te a 8-as cukorra beadsz magadnak 2 E inzulint, és eléred a normoglikémiás állapotot, csakhogy ez nem tanács, hanem a te egyéni jellemződ, ami másra nem igaz.

Többször említetted a megfelelő bázis beállítást. Ezt én is éppoly fontosnak tartom, mint te, csakhogy szerintem ha te egy 8-as cukorra beadsz 2 E korrekciós inzulint, és nem hipozol be, akkor kételkedem abban, hogy a te bázisod jól van beállítva, vagy az előtte levő étkezéshez nem számoltak ki jól a CH inzulinigényét.
Saját ismereteim szerint, ha neked 2 E a korrekciós lépcsőd, akkor te vagy 70 kg-os vagy, vagy napi 60 E az összinzulin igényed.
Vagy: "messziről jött ember azt mond, amit akar."

Szia Kata!

Nem jól számolod. Én a 8-as cukorra, ha nem mozgok ( pl. elalvás előtt), akkor 1,5 E - et adok be, ami azt jelenti, hogy a cukromat 5-re viszem le.
Különben 70 kg vagyok, 178 cm és kb. 30 - 40 E inzulint fogyasztok naponta ( bázis+ bólus)
Nekem 1 E inzulin 2-őt visz le a vc-ből.
Különben ha magasabb a vc értékem, soha nem 4-esre ' lövöm be', hanem 5 körülre. ( szerintem az biztonságossabb)
Az, hogy Hga1c-m meg 6,9 volt, az azt jelzi, hogy igenis előfordul nálam is a helytelen bólus adagolás, de én evés után szinte mindig ( ha időm engedi ) mérek és ha kell , korrigálok.
Biztosan előfordul, és van olyan, akinek más az inzulinérzékenysége és nem olyan könnyű a normál szinten tartani a vc-t. De a pumpa és az ultragyors inzulin hatalmas segítség nekünk, csak mindenkinek meg kell tanulni, ki kell tapasztalni a szervezéten a megfelelő kezelést.

Azért nem adok különben " használható tippet" - pont azért - mert mindenki más és mindenkinek magának kell kitapasztalni a dolgokat ( de ezt már írtam)
Figyelni, számolni, tervezni, okulni kell.

ui:Én tényleg nem szertnék senkit sem megbántani, de úgy gondolom, hogy az ilyen vitatkozások is sokat segíthetnek.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ismételjünk.
A nagy átlag épp a tökéletes megfigyeléseiből jut arra a következtetésre, hogy a szélsőséges értékekre másként reagál a szervezet, a mérés tehát elemi követelmény az érzet alátámasztására. Igen. Általában, a beszámolók alapján, tudják az érintettek, hogy magas vagy alacsony a vc szint, de hogy mennyire alacsony és mennyire magas -- nos, etekintetben már biztos ért mindenkit meglepetés. Mást mért, mint amire gondolt a fizikai megnyilvánulás alapján. Ezért csalóka az, hogy mit érzünk és jobb megbizonyosodni róla minden esetben.
Természetesen, ettől még működhet nálad a vaktában korrigálás.[/quote]

Hát engem jó néhányszor ért meglepetés, hogy a magasnak érzett cukor valójában 6 körül volt, és fordítva. Azt pedig, hogy emelkedik a cukiszint, azt én is meg szoktam érezni, de nem minden esetben, sőt, még itt is sokszor csalatkozott az érzés, tehát erre nem merek alapozni. Éjszaka viszont, ha felébredek, akkor többnyire jól ítélem meg hogy magas, vagy megfelelő a cukiszint, de ezt csak méréssel tudom magamnak igazolni, hiszen ha magas is, azt még nem tudom mérés nélkül, hogy mennyi. És mivel nagyon érzékeny vagyok a korrekcióra, még azt is jól meg kell gondolnom, hogy az éjszaka hátra lévő részére mennyivel korrigáljak. Ugyanis nálam elég gyakori, hogy átalszom egyik-másik hipot.
Általában én is figyelek az érzésre, hogy minél jobban kitapasztaljam a különbségeket. Ekkor megmérem a cukimat, és megfigyelem, hogy az érzést mennyire igazolja a cuki mérés eredménye.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Kata!

Nem jól számolod. Én a 8-as cukorra, ha nem mozgok ( pl. elalvás előtt), akkor 1,5 E - et adok be, ami azt jelenti, hogy a cukromat 5-re viszem le.
Különben 70 kg vagyok, 178 cm és kb. 30 - 40 E inzulint fogyasztok naponta ( bázis+ bólus)
Nekem 1 E inzulin 2-őt visz le a vc-ből.
Különben ha magasabb a vc értékem, soha nem 4-esre ' lövöm be', hanem 5 körülre. ( szerintem az biztonságossabb)
Az, hogy Hga1c-m meg 6,9 volt, az azt jelzi, hogy igenis előfordul nálam is a helytelen bólus adagolás, de én evés után szinte mindig ( ha időm engedi ) mérek és ha kell , korrigálok.
Biztosan előfordul, és van olyan, akinek más az inzulinérzékenysége és nem olyan könnyű a normál szinten tartani a vc-t. De a pumpa és az ultragyors inzulin hatalmas segítség nekünk, csak mindenkinek meg kell tanulni, ki kell tapasztalni a szervezéten a megfelelő kezelést.

Azért nem adok különben " használható tippet" - pont azért - mert mindenki más és mindenkinek magának kell kitapasztalni a dolgokat ( de ezt már írtam)
Figyelni, számolni, tervezni, okulni kell.

ui:Én tényleg nem szertnék senkit sem megbántani, de úgy gondolom, hogy az ilyen vitatkozások is sokat segíthetnek.

Úgy látom jó irányban haladunk. Mintha egy kicsit változtak volna célértékeid (nem 4-es, hanem 5-ös) (nem 2 E, hanem 1,5 E). Mintha hirtelen számodra is hihető lenne, hogy van másképp működő cukorbeteg, mint te. Mintha itt már mindent értenél, és nem keresnél fel nem tett kérdést. Mintha egy kicsit változott volna a stílusod. Mintha ez az üzid egy kicsit magyarázkodósra, visszakozósra sikeredett volna.

Nem kell "használható tippet" adnod, mert itt semmit sem kell, csak lehet. Csak akkor kérlek, hogy ne abban a kategorikus stílusban értetlenkedjél, ahogy teszed, mert az azt a látszatot kelti, hogy egyedül a te önkezelésed és dózisod, korrekciós lápcsőd, stb. a helyes, egyedül te véded magad a szövődmények ellen, más pedig jobban tenné, ha nekiállna gyorsan tanulni, mert még ahhoz sem ért, hogy saját magát kezelje, és a 15-ös, vagy fölötti cukijai, meg a hipói mind-mind a tudatlanságukból erednek, és még a szövődmények tekintetében is felelőtlenek. Amit te ugye nem engednél meg magadnak, mások felelőtlenségével ellentétben.

Sőt, az, hogy más labilis, vagy akármilyen még elfogadnod sem kell, ha nem megy.


Én itt a magam részéről lezártnak tekintem a dolgot, de te természetesen továbbra is annyit szólsz hozzá, amennyi jól esik (nekem már ennyi is terhes volt)

Ui: Tudom, hogy nem szeretnél senkit sem megbántani , mégis sokakkal megtetted. Egy kicsit gondolkodj el, hogy nem az egyedüli vagyok, aki nem mindenben ért veled egyet.

Ha pedig téged csak ezek a vitatkozások segítenek, akkor őszintén csak sajnálni tudlak.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sani!
Én 49 kg vagyok, és az én napi összinzulin igényem is! 30 E körüli (27-33 E/nap). Te 21 kg-val vagy nehezebb, ezek szerint valamelyikünk bázisa nincs jól beállítva (bázis inzulin szükséglet meghatározásakor a testtömeg a mérvadó), vagy milyen meglepő (?!) mégsem egyforma minden cukorbeteg. A 2,0-2,2 E korrekciós lépcsőhöz a kb. 60 E/nap összinzulinigény tartozik. Ha ezek ellenére, vagy pont ezért neked is 30 E körüli a napi összinzulin igényed, akkor nagy valószínűséggel neked van még maradék saját inzulinod, és ezért vagy te olyan normoglikémiás, amiért más megszenved. Vagy csak egész egyszerűen te is különbözöl sok más cukorbetegtől, ebből következik, hogy mi is különbözünk tőled.
 

Sani

Új tag
Úgy látom jó irányban haladunk. Mintha egy kicsit változtak volna célértékeid (nem 4-es, hanem 5-ös) (nem 2 E, hanem 1,5 E). Mintha hirtelen számodra is hihető lenne, hogy van másképp működő cukorbeteg, mint te. Mintha itt már mindent értenél, és nem keresnél fel nem tett kérdést. Mintha egy kicsit változott volna a stílusod. Mintha ez az üzid egy kicsit magyarázkodósra, visszakozósra sikeredett volna.

Nem kell "használható tippet" adnod, mert itt semmit sem kell, csak lehet. Csak akkor kérlek, hogy ne abban a kategorikus stílusban értetlenkedjél, ahogy teszed, mert az azt a látszatot kelti, hogy egyedül a te önkezelésed és dózisod, korrekciós lápcsőd, stb. a helyes, egyedül te véded magad a szövődmények ellen, más pedig jobban tenné, ha nekiállna gyorsan tanulni, mert még ahhoz sem ért, hogy saját magát kezelje, és a 15-ös, vagy fölötti cukijai, meg a hipói mind-mind a tudatlanságukból erednek, és még a szövődmények tekintetében is felelőtlenek. Amit te ugye nem engednél meg magadnak, mások felelőtlenségével ellentétben.

Sőt, az, hogy más labilis, vagy akármilyen még elfogadnod sem kell, ha nem megy.


Én itt a magam részéről lezártnak tekintem a dolgot, de te természetesen továbbra is annyit szólsz hozzá, amennyi jól esik (nekem már ennyi is terhes volt)

Ui: Tudom, hogy nem szeretnél senkit sem megbántani , mégis sokakkal megtetted. Egy kicsit gondolkodj el, hogy nem az egyedüli vagyok, aki nem mindenben ért veled egyet.

Ha pedig téged csak ezek a vitatkozások segítenek, akkor őszintén csak sajnálni tudlak.

- A célérték az 4-7 között van. Én nem azt mondtam, hogy 4 és 7 között van a cukim, de erre szeretem irányítani. És én ha 5-össel elszom el, akkor 5-össel ébredek ( ha nincsen valami befolyásoló tényező)

- Csakhogy érhető legyen :
nekem 1 E inzlin 2-őt visz le vc-ből. ( de ezt már írtam .---és ez így is volt mindig )

- Lehet, hogy magyarázkodósnak tűnik a válaszom,de ez azért van, hogy mindenki megértse és hogy ne legyen félre érthető!

- Egyáltalán nem szerettem volna azt a látszatot kelteni, hogy itt csak én értek a betegségem kezeléséhez...de ha Te ezt olvastad ki , nem tudok vele mit kezdeni. Nagyon sokan közülünk rendelkeznek nagyon sok, alapos tudással amit alkalmazni is tudnak.

"ne abban a kategorikus stílusban értetlenkedjél" - ezért meg én kérek elnézést

Több hozzáfűznivalóm inkább nincsen a dolgokhoz. Kitartok a véleményem mellett.
 

laffi

Tag
Az inzulinérzékenység napszakonként is változik.
Reggel pl nyugodtabban merek 1 NE korrekciót adni, de csakis szögletesben 2 órára elnyújtva, vagy %-ossal korrigálok, este max 0,5 NE mehet korrekcióban.
A napi inzulinszükséglet NEM CSAK a testsúlytól függ.
Volt már hogy 5-körüli cukor mellett produkáltam nagyon magas cukorhoz tartozó tüneteket (mértem, mert úgy gondoltam hogy legalább 15 körüli cukrom van) Nem mérési hiba volt, 5-öt mértem !!!! Viszont volt kemény hipó érzetem is 4,2-nél!!!! Lehet figyelgetni az apró jeleket mikor a durva tünetek is átverhetnek. PErsze ezek nagyon ritkán fordultak elő, és mivel visszamértem pár percen belül így nem mérési és nem mérő hiba volt.
70 kg-hoz van 32-35 NE inzulinszükségletem (19 NE bázis, 13-17NE bolus)
 

Sani

Új tag
Sani!
Én 49 kg vagyok, és az én napi összinzulin igényem is! 30 E körüli (27-33 E/nap). Te 21 kg-val vagy nehezebb, ezek szerint valamelyikünk bázisa nincs jól beállítva (bázis inzulin szükséglet meghatározásakor a testtömeg a mérvadó), vagy milyen meglepő (?!) mégsem egyforma minden cukorbeteg. A 2,0-2,2 E korrekciós lépcsőhöz a kb. 60 E/nap összinzulinigény tartozik. Ha ezek ellenére, vagy pont ezért neked is 30 E körüli a napi összinzulin igényed, akkor nagy valószínűséggel neked van még maradék saját inzulinod, és ezért vagy te olyan normoglikémiás, amiért más megszenved. Vagy csak egész egyszerűen te is különbözöl sok más cukorbetegtől, ebből következik, hogy mi is különbözünk tőled.

Én, ha nem eszem semmit sem egy nap, akkor is jó a vc-m.
A mai napom:
Reggel 5,4-es vc, erre beadtam 4 E -et, megettem 1 zsemlét és megittam egy tejeskávét.
A délelőtt folyamán kihúzták a fogamat. Akkor a cukim 4,4 volt. Ekkor én levettem a bázis adagomat 80 %-ra 6 órán át, és mivel el kellett mennem otthonról, vittem magammal őszilevet a gond esetére. Abból kb. 0,5 dl ittam meg és cukrom 16 órakor 6,8 volt. és még nem ettem reggel óta---a fogam miatt .- de a cukraim azok jók voltak.

Nekem azért változó a napi inzluinadagom, /mert a bázis az ugyanannyi, 17,075 E. Szóval azért változó az inzulinadagom, mert nem ugyanazt eszem minden nap. Ennyire egyszerű.
Eddig a mai napom inzulinigénye ( 11,9 bázis +4 E Bólus= 15,9 E 18 óráig )
Talán most már merek enni a fogam miatt, de - ebből is látszik - hogy nem ugyanaz minden nap.

Kétlem, hogy lenne saját inzulinom, mert már 22 éve vagyok cukorbeteg. de ha te így gondolod...

Nem vagyunk egyformák...szerencsére.
De egy cél lebeg előttünk...jó cukrok ( ami nekem még mindig 4-7 között van!
Ilyeneket kívánok mindenkinek tiszta szívből!
 

Sani

Új tag
Leírom a bázis adagomat, hátha segítek ezzel valakinek.

00 - 04 0,550
04 - 06 0,800
06 - 08 0,750
08 - 11 0,725
11 - 14 0,700
14 - 17 0,775
17 - 21 0,825
21 - 00 0,625

Ez összesen 17,075E .
 

orsika

Új tag
Lányok!!!

Szóhoz sem jutok tőletek... Én mindkettőtöktől tanultam... Kérlek ne vitázzatok. Puszilom az orcátokat... No...:-?
 

Magdika

Új tag
Ez jó ötlet, én nagyon köszönöm.

Kedves Kata! és mindenki aki ezt a fórumot olvassa!

Először is bocsánatotokat kérem, ti pumpával én pennel kezelt cukorbeteg vagyok, és nagyon inzulin érzékeny. Gyorsan ki tud siklani, éppen ezért nagyon óvatosan és csak mérés után korrigálok. Nem vitatkozni akartam, de ahogy múlnak az évek én azt tapasztalom, hogy az érzéseim cserben hagynak. Klimax stb. A Hemoglobin A1C utolsó értékem egyébként 6,4 volt. Kiváncsi vagyok én is a szakember véleményére mindkét témával kapcsolatba. Nem vitatom, hogy aki szereti egy pohár sör vagy bor nem okoz problémát, de én biztos félre értettem, merthogy a korrigálásnál jött szóba, hogy némi alkohollal is lehet.
Én ezt nem használnám. Egyébként alkalmanként egy kis bort én is szoktam inni. Nem írtam olyat, hogy bárki is vedel. Bocsánat, ha megbántottam valakit. Nem ezt akartam.
Mindenjót Magdika
 

dg

Őstag
Nem értetted félre Magdika, steveray írta ezt magáról, ő alkalmazza, állítása szerint. Nincs miért elnézést kérned!
 

Sani

Új tag
Kedves Magdika!

Nagyon szépen köszönjük, hogy megosztod velünk a tapasztalataidat.
Én már itt sokmindenkitől sokmindent tanultam, hála a fórumnak. ;)
 

Sani

Új tag
Nem tudom, hogy jobb inzulin-e az Apidra a Novorapidnál, de én az Actrapid után ezt az ultragyors inzulint kaptam. Nekem bevállt.
 
Oldal tetejére