Insulinpumpa

Annyi kérdést tettetek fel! Megpróbálok mindre válszolni.

Semmiért nem kövezünk meg senkit, de nekem léccike segíts! Mi az a tortilla? Spanyol, vagy mexikói kaja? Mi van benne, amiért nem gondolod, hogy diétába való lenne?

Norbi cucchoz nem tudok szólni, mert én minden Norbi cuccot bojkottálok, nem más, mint reklámfogás. A piacról kimazsolázott (néha silány) termékek Norbi márkanévvel ellátva, amelyek sok esetben meg sem közelítik a megfelelő diétás elvárást.

Réka is a tortilla chipset eszi, nem dobja meg a cukrát, a Tesco light változat nem túl sós, és mindenféle mártás nélkül eszi.

Norbival kapcsolatban én már nyilatkoztam egyszer, leírom ismét, mert szerintem könnyű neki bedőlni... Az update cuccok azért update-ek, mert fizetnek a magasságos gurunak, hogy használhassák a logót, tehát nem egészségesebbek, diétásabbak, jobb minőségűek mint a többi (ha mégis jobb, az nem Norbi miatt van ;)). Véleményem szerint ez csak és kizárólag az eladhatóságról, marketingről, azaz a pénzről szól.

A Norbi müzli szeletet a Cerbona gyártja, és fruktózzal készül. Ha jól tudom, csak ennyiben különbözik a sima Cerbonától. Egyébként általánosságban egyetértek veletek.


Bocsi, bocsi, Réka, nem Petra. De van nekünk egy Betti-Reginánk is, azt már nem is tudom, hogy mi az igazi, Betti, vagy Regina. Keresztelünk mi itt kérem szépen. Most ti lettetek a Réka-Petra.;)

Semmi gond




Ja, hogy az az volt? Azt te hoztad, ha jól emlékszem (naná, hogy jól emlékszem). Na abból tényleg csak keveset ehetek, mert az bírja megdobni a cukimat. Ilyen a chips is, meg a mekis kaják. Ha mégis ilyet eszem, akkor a pumpával több inzulint nyomatok, nagyobb idő nyújtással (hogy mán a zinzulinpumpánál maradjunk).

Apropó, Erika, Rékánál alkalmazzátok a nyújtott bólust?

Kéthullámút szoktunk adni ha alacsony cukorral (3,8-4,5) kezdi az étkezést, az arány a kajától függ, meg attól is, hogy mennyi idő alatt fogja megenni.

A szögletes (nyújtott) bólust is szoktuk használni, pl. ha vendégségben eszegetük sós apróságokat.
A múltkor moziban kapott pattogatott kukoricát. Ahhoz is így kapta a bólust, főleg hogy 3-3,5 körüli cukorral indítottunk. Na a mozi végére 13 lett a cukra.
Lehet hogy a Somogyi miatt, vagy nem jól saccoltam meg a ch mennyiségét. Ti mennyinek számoltok 1 liter kukoricát?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kéthullámút szoktunk adni ha alacsony cukorral (3,8-4,5) kezdi az étkezést, az arány a kajától függ, meg attól is, hogy mennyi idő alatt fogja megenni.

A szögletes (nyújtott) bólust is szoktuk használni, pl. ha vendégségben eszegetük sós apróságokat.
A múltkor moziban kapott pattogatott kukoricát. Ahhoz is így kapta a bólust, főleg hogy 3-3,5 körüli cukorral indítottunk. Na a mozi végére 13 lett a cukra.
Lehet hogy a Somogyi miatt, vagy nem jól saccoltam meg a ch mennyiségét. Ti mennyinek számoltok 1 liter kukoricát?
Nagyon jól variáljátok a bólus hullámokat, többen így alkalmazzuk.

Pattogatott kukorica. Na az tud meglepetést okozni, akárcsak a lángos. 100 öregasszony nem mondja meg pontosan, hogy mennyi inzulin és milyen nyújtásban kell hozzá. Ha nekem bejön, akkor azt mondom, hogy jó volt a holdállás, ha nem akkor rossz. Nálatok éppen rossz volt. De a mozi izgalma is tehet rá egy lapáttal. Ezt onnan gondolom, hogy Zsuzsa kisfia Tibus (aki szintén pumpás), amikor cirkuszba (vagy egy jó kis gyerek progira) mennek, akkor Tibus olyan izgatott lesz, hogy felmegy a cukra 18-ig. Aztán amikor lecseng az izgi progi, akkor a cukra is visszaáll, addig hiába korrigálnak.

Na egy kicsit komolyabban. Én nem nagyon csipszezek, de a pattogatott kukorica az jöhet. A fiam otthon készíti mikróban, így nem tudom, hogy mennyit eszem, de a kukoricza-kupacra ránézve sikerült úgy 1,5-2,0 egység közé bekalibrálnom az adagot fél órás egyenletes nyújtásra. (A Spiritnél (Roche) ezt kiterjesztett bólusnak hívják, a kettőshullámút pedig kombináltnak.)
 

lizzi

Őstag
képzeljétek ma hívtam a Szalay Gábort ,(mivel hazautazunk Erdélybe 2 hétre és szeretnék tartalék pumpát)és nagyon rendes volt ,mert mivel mondtam ,hogy elég messze lakunk Budapesttől ,ezért bevitte ma a Péterfybe a pumpát és holnap megyek kontrollra és ott átvehetem,ez nagy segítség nekem:)
szóval 1 pont a Rochenak!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
képzeljétek ma hívtam a Szalay Gábort ,(mivel hazautazunk Erdélybe 2 hétre és szeretnék tartalék pumpát)és nagyon rendes volt ,mert mivel mondtam ,hogy elég messze lakunk Budapesttől ,ezért bevitte ma a Péterfybe a pumpát és holnap megyek kontrollra és ott átvehetem,ez nagy segítség nekem:)
szóval 1 pont a Rochenak!
Lizzi, ez nagyon szuper hír, meg az is, hogy hazalátogattok. Biztos nagyon várod már.
A Roche-nak soxor 1 pont összejött már.
 

napocska

Őstag
Az esős idő (gondolom) hatása, hogy reggeli után a cukor 17 :-(
Szerintetek ilyenkor mennyi korrekciós inzulint kell adni? (A reggelihez 2 egységet szokott adni, kb. 30 g CH-hoz.)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az esős idő (gondolom) hatása, hogy reggeli után a cukor 17 :-(
Szerintetek ilyenkor mennyi korrekciós inzulint kell adni? (A reggelihez 2 egységet szokott adni, kb. 30 g CH-hoz.)
Egyelőre ne adj korrekciót. Ha nem megy lejjebb, akkor ebéd előtt számolj rá a déli adagra kb 50%-nyit.

Ha mégis korrigálni kell, akkor az egyenletesség miatt inkább a %-os bázis emelést javaslom, mondjuk 130-150% 1 óra időtartamra. Ezt menet közben bármikor meg lehet szakítani.

Nektek egyelőre nincs annyi pumpás tapasztalat, most ismeritek ki a pumpa adta lehetőségeket. Ezért nagyon óvatosan szabad Daninál a pumpával variálni, főleg, hogy Daninak nem igen szoktak 17-es kilengései lenni.

Azért a pumpa csatlakozásait alaposan nézd át, sőt, minden illesztéseknél szagold meg. Ha valahol szivárog az inzulin, a szaga alapján észreveszed, mert a mini mennyiségek nem látszanak.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekem ilyenkor a rossz idő beálltával szinte mindig megugrik a cukim.
Most fél-egy óránként mérek, mert folyamatos a magas cukor, ill az emelkedő cukorszint érzésem.
A pumpám most 170%-on megy, és muszáj volt reggeli után 1,5 órával két szem zabfalatot benyomnom (1,0 E 15 perc nyújtással), mert nem bírtam volna ki ebédig. Ez is a hűvös, esős idő velejárója nálam.
3,7-tel kezdtem reggel, utána 8,7; 10,8; 11,4; 9,6 volt, most 6,7. Ez a 6,7 nálam bármikor kiugrik 10,0-15,0-ig, csak a sűrűbb méréssel tudom megfogni némileg.
 

napocska

Őstag
Méri ott is, meg nem szaladgálnak, bent lesznek a házban. Esik itt az eső. Persze nem a legjobbkor jött, ez a magas cuki, de csak egy-két órát lesz oda, és nem akartam lemondani a már megbeszélt programját.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Akkor oké minden. Progit lemondani nem is kell emiatt, az lelkileg semmiképp nem jó a cukira nézve (sem). Nem is szabad, hogy azt érezze, a diab korlátozza az életben. Jól csináltad. Feltétlen írd meg, mi lett a sorsa a 17-cukinak, hogy jártatok túl az eszén.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Apropó, Dani is megszagolhatja a pumpán a csatlakozásokat. Ha "orvosi rendelő" szaga van, akkor szivárog valamelyik illesztésnél az inzulin. Nagyon ritkán, de előfordulhat. Ilyenkor feltétlenül kell a korrekció, a kiesett inzulint mindenképpen pótolni kell.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Amikor nekem szivárgott, akkor rendesen volt inzulinszaga. De akkor 0 egység jött ki a kanülnél a próba során. Valószínű én húztam túl, amikor becsavartam a luer zárat a pumpa adapterébe. Ott szivárgott. 28-as cukornál már erre gyanakodtam. És ez 2,5 óra leforgása alatt. Azóta ha indokolatlanul megy felfelé a cuki, akkor már erre gyanakszom, nem várom meg a 28-at.
 
Oldal tetejére