Inzulin Rezisztencia IR

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
A máj folyamatosan bocsát a vérbe glukozt a szervezet energiaellátása érdekében. Pl éjszaka ez kifejezettebb, amikor nincs CH bevitel. A sejteknek ilyenkor is szükségük van a glukoz utánpótlásra. A hasnyálmirigy által termelt glikogén a májba jut, a máj a felét raktározza, a másik fel a saját anyagcseréjéhez használja fel, és ebből a feléből biztosítja az étkezések közti CH mentes időszakot. (A máj az inzulinból is felhasznál egy keveset az anyagcseréjéhez, működéséhez.) <!-- / message --><!-- sig -->
__________________

Kata erre kérdezem én,de ha bárki tudja,jó lenne.Mondca meg nekem,hogy akkor egy IR-es,hogy tud mégiscsak este,pardon:éjszaka,amikor semmit nem csinál hipozni?Hogy lehet hajnal 2-3 óra tájékában,aztán még 6-fél7 fele is erőteljes rosszullétre ébredni?Az előbbi ráadásul egy kisebb inz.igényű időpont...:shock:
Az IResnek rosszul működik az egész hormonális rendszere, mert felborult, mivel túl sok inzulin termelődik. Ezt az egész folyamatot hormonok irányítják és ha nincsenek egyensúlyban, akkor minden borul, nem nagyon, csak apróbb hibák csúsznak az irányításba, végrehajtásba. Ezért borul picit a ciklus, ezért változik meg a zsírraktározás is és ezért nem tud időben, úgy kompenzálni a szervezet, mint amikor egyensúlyban van - tök hasonló jeleket mutat az IR-es hipója, mint az IDDM-eseké, mert nálunk is rosszul működik a májból felszabaduló cukor, sőt, mi még nem is tudunk halni egy nagyobb hipóba, annyira rosszul működik nálunk (!). Nálad ennyire nem működik rosszul, de annyira igen, hogy képes legyél hipózni és somogyizni.
 

Zsu77

Új tag
Aha.Érteni.Ja,kicsit olyan megkésettnek tűnt a funkció.Ja,nem volt az az ájulás,vagy szörny-bealvás,amiből ne jöttem volna ki,ez igaz...:roll:
Én alapjában véve szerencsés vagyok.Van akit leszázalékoltak,vagy csak elvesztette a munkáját.Én egész jól lereagáltam a "kezelés"t!:)Egyszer tuti vége lesz!:rolleyes::);)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata erre kérdezem én,de ha bárki tudja,jó lenne.Mondca meg nekem,hogy akkor egy IR-es,hogy tud mégiscsak este,pardon:éjszaka,amikor semmit nem csinál hipozni?Hogy lehet hajnal 2-3 óra tájékában,aztán még 6-fél7 fele is erőteljes rosszullétre ébredni?Az előbbi ráadásul egy kisebb inz.igényű időpont...:shock:
Molli megadta a választ, de én sejtem, hogy te még az inzulinosok hajnali hipojára is gondolsz.
Valahova raktam már fel diagramot a napi inzulinszintekről. Az inzulin kezelésen lévő cukorbetegeknek is vannak a napszakokon belüli ingadozások. A hajnali hipok (hajnali jelenség) nálunk pont emiatt az élettani hullámzás vannak. Vagyis vagy hipo, vagy ha az éjszaki-hajnali cukorszint megfelelő, akkor a reggeli cukorszint magas. Cukorbetegeknél is van jelen rezisztens időszak, de ezt nem szabad összekeverni az IR-es betegek funkció zavaraival. A hajnali jelenség nem rezisztencia miatt van, hanem a hajnali jelenség nálunk is megegyezik az egészséges ember éllettani glukoz elválasztásával.
Az egészséges szervezet inzulin érzékenysége fokozódik az éjszaka folyamán, éjfél után, hajnali 2-3 körül (sokaknál hajnali 4-6 óra között), és ehhez társul, hogy a májnak a vérbe bocsátó glukoz mennyisége csökken.
Na ez a mechanizmus a cukorbetegeknél is működik, a gond ott van, hogy ehhez élettanilag nem termelődik inzulin, hanem egy "készletből" kell gazdálkodnia.

IR-eseknél a zavart hormoni és egyéb szabályzás miatt alakul ki a hajnali hipo, míg cukorbetegeknél a kívülről beadott inzulin "készletből" kell kigazdálkodnia a szervezetnek.

Sejtem, hogy te még arra is gondolsz, hogy peneseknél gondot okoz az éjszakai hipo, de ez is a hajnali jelenség kifejezettebb volta miatt van. A penes, akár 24 órás, akár 12 órás elhúzódó hatástartamú inulint ad be, ha kifejezett a hajnali jelenség, akkor szinte nem tudja kikerülni az éjszakai-hajnali hipot, vagy magas cukorral ébred, hiszen egy egyenletes inzulinszint nem tud követni egy hullámzó glukoz szintet.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Zsu, szerintem te erre (is) gondolsz, erre Robi talált rá.
 

Csatolások

  • Az inzulin rezisztencia.doc
    37 KB · Olvasás: 13

hilari28

Új tag
terhességi diabetes mikortól?

Sziasztok!

Inzulinrezisztenciám van pcos kapcsán. Kb. 1éve tudok róla most 10hetes kismama vagyok és egy kicsit aggódós. Van szénhidrát táblám és a diatetikus számolt nekem napi adagot is 160ch naponta. 48kg vagyok 156cm. Az egyik ebéd előtti vc-rom 5,9mmol/l volt majd étkezés után 1,5órával 7,6mmol/l-re felment. Ez normális még?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!

Inzulinrezisztenciám van pcos kapcsán. Kb. 1éve tudok róla most 10hetes kismama vagyok és egy kicsit aggódós. Van szénhidrát táblám és a diatetikus számolt nekem napi adagot is 160ch naponta. 48kg vagyok 156cm. Az egyik ebéd előtti vc-rom 5,9mmol/l volt majd étkezés után 1,5órával 7,6mmol/l-re felment. Ez normális még?
Szia Hilari28!
Gratulálok a babádhoz. Az étkezés utáni 7,6 mmol/l vércukor emelkedés még belefér a célérték tartományba nem terheseknél. Kismamáknál szigorúbbak az elvárások, de hamarosan segítenek a hozzáértőbbek.
Azt ajánlani tudom, hogy csinálj 2 órás és 2,5 órás mérést is, hogy lásd, visszamegy-e a megfelelő értékre a cukid. Sőt, a biztonság kedvéért néhány mérést étkezés után fél, 1 órával is végezz, hogy lásd, hogyan mozog a cukid.
 

Zsu77

Új tag
Sziasztok!

Inzulinrezisztenciám van pcos kapcsán. Kb. 1éve tudok róla most 10hetes kismama vagyok és egy kicsit aggódós. Van szénhidrát táblám és a diatetikus számolt nekem napi adagot is 160ch naponta. 48kg vagyok 156cm. Az egyik ebéd előtti vc-rom 5,9mmol/l volt majd étkezés után 1,5órával 7,6mmol/l-re felment. Ez normális még?

Szerintem ez még belefér a +1,5-es étkezés utáni értékbe!;)De nézd meg mindig fél óra elteltével,ha olyan értéket kapsz,ami nem annyira tetszik.Nekem sokszor előfordult,hogy evés után még 2-3 órával is elidőzött 8-9-en,aztán meg fél óra alatt levágta 3-ra...Szóval fél óra nagyon sokat tud számítani!:)
 

hilari28

Új tag
Kedves vighkata!

A cukrommal terhesség előtt nem volt gondom nézegettem néha, de őszintén a metformin (3X500mg -ot szedtem) mellett nem kellett diétáznom. A doktornőm terhesség alatt nem pártolja a metformin szedését így marad a diéta és a mozgás, na meg a vc. méregetés.
A diatetikusom szerint ne engedjem a 18.heti vércukor terhelést mert lehet elszáll a cukrom. Ja amúgy a 120perces Inzulinom 44-es volt 2éve amikor kiderült.
Köszönöm a segítségeteket.
 

Zsu77

Új tag
Én nem hiszem,hogy elszállna.Érdemes lenne végigcsinálnod,mert jobb tudnod,mint nem.Ez is egy info lenne magaddal kapcsolatban,szerintem ne hagyd ki.Nem vagy te 1-es tipus...:roll:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves vighkata!

A cukrommal terhesség előtt nem volt gondom nézegettem néha, de őszintén a metformin (3X500mg -ot szedtem) mellett nem kellett diétáznom. A doktornőm terhesség alatt nem pártolja a metformin szedését így marad a diéta és a mozgás, na meg a vc. méregetés.
A diatetikusom szerint ne engedjem a 18.heti vércukor terhelést mert lehet elszáll a cukrom. Ja amúgy a 120perces Inzulinom 44-es volt 2éve amikor kiderült.
Köszönöm a segítségeteket.
Egy kicsikét bajban vagyok, mert a gyógyszerekhez nem nagyon értek. Itt fontos, hogy az orvosodban mennyire bízol meg, és ő mennyire érti a dolgát. A gyógyszeren kívül inzulint nem is kell adnod?
A 120 perces 44-es inzulinnal megint bajban vagyok, mert az nem tudom mit jelent. Talán inzulin szintet, amit nálad néztek annak idején?

Ha a diétával, és mozgással inzulin nélkül rendben lehet tartani a cukrot, akkor valóban nem kell gyógyszer, de ha nem terhes állapotban kellett, akkor furcsállanám, ha most el lehetne hagyni.
 

Zsu77

Új tag
Egy kicsikét bajban vagyok, mert a gyógyszerekhez nem nagyon értek. Itt fontos, hogy az orvosodban mennyire bízol meg, és ő mennyire érti a dolgát. A gyógyszeren kívül inzulint nem is kell adnod?
A 120 perces 44-es inzulinnal megint bajban vagyok, mert az nem tudom mit jelent. Talán inzulin szintet, amit nálad néztek annak idején?

120 perc után a 22 fölötti már IR-re enged következtetni,tehát nem jó.

Ha a diétával, és mozgással inzulin nélkül rendben lehet tartani a cukrot, akkor valóban nem kell gyógyszer, de ha nem terhes állapotban kellett, akkor furcsállanám, ha most el lehetne hagyni.

A 2-es tip-ban alkalmazott gyógyszerek egyike sem szedhető terhesség alatt.Ezért állítják át a 2-es tip.diabosokat inzulinra a terhességük megkezdése előtt.
 

Zsu77

Új tag
Az IR-ben pont az a lényeg,hogy diéta vagy gyógyszer segít.Ha nincs gyógyószer,akkor a diétának mennie kell...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A 2-es tip-ban alkalmazott gyógyszerek egyike sem szedhető terhesség alatt.Ezért állítják át a 2-es tip.diabosokat inzulinra a terhességük megkezdése előtt.

Az IR-ben pont az a lényeg,hogy diéta vagy gyógyszer segít.Ha nincs gyógyószer,akkor a diétának mennie kell...
Nahát, mondtam én, hogy jönnek a profi segítségek. Köszike!!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A 2-es tip-ban alkalmazott gyógyszerek egyike sem szedhető terhesség alatt.Ezért állítják át a 2-es tip.diabosokat inzulinra a terhességük megkezdése előtt.
Na de ezt mégsem értem. Ha IR van, vagyis van inzulin, de az nem látja el a feladatát, akkor kell a gyógyszer. Ha a sok megtermelt inzulinra inzulint adunk be még kívülről is, és még elhagyjuk a gyógyszert is, ami hivatott lenne az inzulint hasznosítani, akkor nekem már nem logikus.
Vagy van, valami, ami elkerülte a figyelmemet, vagy egyszerűen valamiről nem tudok?
Na én is segítséget kérnék ez ügyben.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
A 2-es tip-ban alkalmazott gyógyszerek egyike sem szedhető terhesség alatt.Ezért állítják át a 2-es tip.diabosokat inzulinra a terhességük megkezdése előtt.
Nem akarok ilyen kis okoskának tűnni, de ez így nem igaz... :) Egyik orvos adja terhesség alatt, másik nem. Czeizel szerint szedhető - már csak onnan is látszik, hogy szedhető, hogy az IR-es teherbe esett nők fele szedi végig és nem lett baja a babáknak, pedig ez már elég nagy mintavétel. Magyarországon még az algopirinről is megoszlik a véleményük a nődokiknak, de ez az egész csak azért van, mert az orvosok annyira lusták, hogy nem akarnak semmilyen plussz felelősséget bevállalni. Németországban a legtöbb terhes szedi a metet, aki előtte metes volt. Mégsem születnek beteg babák.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kedves vighkata!

A cukrommal terhesség előtt nem volt gondom nézegettem néha, de őszintén a metformin (3X500mg -ot szedtem) mellett nem kellett diétáznom. A doktornőm terhesség alatt nem pártolja a metformin szedését így marad a diéta és a mozgás, na meg a vc. méregetés.
A diatetikusom szerint ne engedjem a 18.heti vércukor terhelést mert lehet elszáll a cukrom. Ja amúgy a 120perces Inzulinom 44-es volt 2éve amikor kiderült.
Köszönöm a segítségeteket.
Kedves Hilari!

Rólad már sajnos tudni, hogy van cukor problémád, így tök felesleges lenne valóban egy terheléses (a 24. hét körül csinálják a legtöbb helyen, a 18. hét még korai) vizsgálat. Terhesség alatt lényegtelen, hogy az inzulinszinted milyen, mert ez nem árt a babának, akármennyi is, a lényeg a cukrod. Hogy az ne legyen magas. Az evés utáni 7.6 (főleg, hogy gondolom nem 40gr cukrot ettél) nem jó jel, de ettől önmagában nem lesz baja a babának, de ezzel még semmit sem kell csinálni. Ha nem szeded a metet, mert elfogadod a dokid véleményét (mondhatod azt is neki, hogy te pedig szedni akarod, de tudom hogy megy ez, a kismamák sosem merik ezt mondani), akkor elég szoros diétát kell tartanod. Majd meglátod a 20. hét után, hogyan alakulsz, addig biztosan nem lesz gondod. Ha a 20. hét után mérsz nagyobb értékeket evés után, akkor lehet, hogy kell majd inzulin a szülésig. De az nem katasztrófa, sőt... Mindenképpen figyeld a cukrodat, nem tudsz mást tenni. De semmi esetre se aggódj, még a 10-es értékektől sem lesz baja a babádnak, csak azért kell tudni, hogy felmegy-e a cukrod, mert akkor szorosabb diéta vagy inzulin kell, hogy ne lehessen tartósan magas (csak a tartós magasak, tartós 10 feletti - napokig tartó - értékek okozHATnak bajt).
 

Zsu77

Új tag
Na de ezt mégsem értem. Ha IR van, vagyis van inzulin, de az nem látja el a feladatát, akkor kell a gyógyszer. Ha a sok megtermelt inzulinra inzulint adunk be még kívülről is, és még elhagyjuk a gyógyszert is, ami hivatott lenne az inzulint hasznosítani, akkor nekem már nem logikus.
Vagy van, valami, ami elkerülte a figyelmemet, vagy egyszerűen valamiről nem tudok?
Na én is segítséget kérnék ez ügyben.

Az IR még nem 2-es tip.A gyógyszer nem a vc-szint normalizálásához kell,hanem hogy ne legyen törpehinta.Én pl.simán bejárom 3-9-ig is,abszolút de rendetlen,rendszertelenül.Illetve amióta GI-s diétán vagyok,nagyon egyenletes.Tényleg összetett kérdés az IR.De IR-s nem szorul inzulinra.A gyógyszer nem az inzulintermelést serkenti,hanem segít azt hasznosítani.Erre a 2-eseknek is szükségük van.Ezért mondjuk szedik együtt pl.glucobay-jal.De a lényeg: nem szedhető ilyen gyógyszer terhesség alatt,ez fix!
 

Zsu77

Új tag
Nem akarok ilyen kis okoskának tűnni, de ez így nem igaz... :) Egyik orvos adja terhesség alatt, másik nem. Czeizel szerint szedhető - már csak onnan is látszik, hogy szedhető, hogy az IR-es teherbe esett nők fele szedi végig és nem lett baja a babáknak, pedig ez már elég nagy mintavétel. Magyarországon még az algopirinről is megoszlik a véleményük a nődokiknak, de ez az egész csak azért van, mert az orvosok annyira lusták, hogy nem akarnak semmilyen plussz felelősséget bevállalni. Németországban a legtöbb terhes szedi a metet, aki előtte metes volt. Mégsem születnek beteg babák.

Igen,de az emberek nem számok!Szerintem az 0,0001%-os szórás is tragédia.Én legalábbis nem akarnék az az anyuka lenni.Ha az inzulin garantáltan biztonságos,én nem kísérleteznék a saját gyerekemen,megkockáztatva,hogy esetleg ő az az 1,abból a nagyon sokból.Jó az a doki,aki így gondolkodik!:)
 

Zsu77

Új tag
Nincs baj a 7,6-al,mert másfél órára lett mérve.Ez is 100%.
Az ún. éhgyomri vércukorszint normális esetben a 4.5 és a 6.0 mmol/l közötti tartományban van. Étkezés után megemelkedik, de két óra elteltével 7.8 mmol/l alá csökken. Biztosan kórosnak tekinthető, azaz cukorbetegséget jelez, ha az étkezés után másfél órával mért érték 11.1 mmol/l felett van.Ez fix,hogy így van,neten nyugodtan utána lehet olvasni,de ezt minden vércukorszinttel foglalkozó oldalon így lehet megtalálni.Semmi gond a 7,6-al.
 
Oldal tetejére