Küldöm az én meglátásaimat is. Én férfi vagyok, bár ettől nem vagyok okosabb.
1. A diéta nem azt jelenti, hogy összességéen számolgatni kell a kalórikat, meg hogy csak diétás dolgokat ehet! A lényeg: nincs inzulintermelés a szervezetében, ezt kívülről kell pótolni. A szervezet folyamatosan termel inzulint és ezt még megemeli, amikor étkezünk. Ezt kell másolni.
A hosszú hatású (általában 24 h) inzulin adja az alapot, ami az anyagcsere normélis működéséhez kell. Ezt minden nap be kell adni, különben étkezés nélkül is órákon belül emelkedik a vércukra.
A gyorshatású inzulint (kb 4 h) az étkezésekkor kell használni, mert a szénhidrátok felszívódásához hasonló sebességel dolgozik és kb annyi ideig hat.
2. Nem kell kötötten étkeznie, ebből látható! Ezt valami elképsztően tájékozatlan orvos mondta. Keress rá a neten: "
intenzifikált inzulinkezelés" Amikor eszik, akárhányszor akármikor egy nap, a bevitt szénhidrátnak megfelelő mennyiségű inzulint kell beadnia magának. Ezt nem könnyű kiszámítani, a szervezet nem benzinmotor, hogy mindig ugyannnyi anyagra ugyanannyit teljesít. Mégis bele fog jönni.
Az inzulinigény sok mindentől függ, most erről nem írok.
Ha téved, akkor vagy felmegy a vércukra vagy leesik. Ha leesik, akkor fura érzése lesz, remeg és zsibbad a szája széle, gyengül, lassul a gondolkodása, csőlátás stb. Ezért feltétlenül legyen mindig csoki a kocsiban vagy szőlőcukor! Nagyon alattomosan is le tudni esni a vércukor, szinte észre sem veszi az ember. Csak azt, hogy rossz kedve van, olyan gyenge, nehezen érti meg a dolgokat stb... Abban tudsz segíteni, hogy felismered ezeket a helyzeteket, és ilyenkor ráveszed, hogy egyen/igyon szénhidrátot.
3. Többször kell mérni a vércukorszintet, akkor könnyebb beállítania. Neki kell magát beállítania, mert akkor tud szabadon enni, ha tudja, hogy pl. két szelet kennyérhez mennyi inzulin kell, vagy mennyi kell az ebédnél szokásos mennyiségű rizshez. Ja, vegyetek legalább 2 g pontosságú digitális mérleget, mert akkor mindent könnyen gyorsan le tudok mérni, és abból ki tudjátok számolni, mennyi CH van benne. Max háromezer forint, de én ezervalamenyért vettem.
Gondoljatok bele, hogy neki kell majd minden étkezésnél megbcsülnie, hogy mennyi szénhidrátot eszik, és ahhoz mennyi inzulin kell. Azért rossz az a megfogalmazás, hogy "beállítani", mert - hacsak nem akar robot életet élni - előfordul, hogy kevsebbet vagy többet eszik egy-egy nap. A terápiát, inzulin adagolást kell az élethez, étkezésekhez igazítania.
Az inzulint termelő sejtjeit az autoimmunreakció néhány hónap alatt teljesen kiírtja. ezuétn egyáltalán nem lesz a szervezetében inzulintermelés. Nincs visszaút.
Ez nem betegség. Én azt mondom, hogy fogyatékkal élők vagyunk, csak nem látszik.
Mintha levágtuk volna a kisujjunkat, nem nő vissza. Ez állapot!
4. Inzulinra szükség van. Ha nincsen saját inzulintermelés, akkor kívülről kell pótolni. Jelenleg vagy inzulinadagoló pennel vagy a hosszú hatású inulint pumpával adják be.
Lehetőség LESZ MAJD még a vércukormérő és pupma egyben, ami tulajdonképpen mesterségesen mímeli a hasnyálmirigy funkcióját. Persze, ebbe is valahogy be kell juttatni az inzulint...
Még jobb lenne, ha őssejtekből inzulintermelő sejteket lehetne előállítani, és azt beültetni. (Nagyon nem olyan egyszerű, máskor...)
Jelenleg is végzik a hasnyálmirigy átültetést, ami nagy százalékban megszünteti a cukorbetegséget. DE állandóan gyógyszert kell szedni, ami legyengíti az immunrendszert annyira, hogy nem löki ki a beültetett szervet. Ez sokkal rosszabb, mert ha mégis kilökődik, az rövid időn belül halálhoz vezet. Ezért csak kritikus esetben ajánlott.
5. Amit fent írtam, az a legfontosabb, hogy vedd észre, ha leesik a vércukra. Ne lepődj meg, ha ő ellenkezik, és tagadja. Ez normális, más is ilyen ilyenkor. Légy határozott!
Minél előbb rázódjatok bele ebbe az új életformába, nem kell ezzel olyan nagyon foglalkozni. Legyen olyan dolog, mint ha szemüvege lenne. Számolni kell ezzel, de: ehet édességet, ehet bármikor. Azt kell megtanulnia, mikor és mennyit.
És ne bánkódjon, minél előbb jusson el oda, hogy ez van, de ezzel még remekül el lehet élni.
5. A gyermeknemzéshez az ő hozzájárulása minimális, semmilyen összefüggés nincsen. Jól vezetett terápis esetén, ami sokaknak sikerül, lehet gyereke. A magas vércukorszint valszeg csökkenti a termékenységet IS, dehát a szövődmények miatt ezt kell elkerülni. Ha nincsenek szövődmények (amit a magas vércukorszint okoz), akkor alig van különbség közte és egy egészséges ember közt.
6. Az inzulin a szervezetben is van, nem gyógyszer, nincsen mellékhatása. A hibás terápiának lehet mellékhatása.
Eszetekbe ne jusson cukorbetegenek készült termékekbe ölni a pénzeteket!!! Azok inkább a II. típusú cukorbetegeknek érik meg. Az a lényeg, hogy kerüljétek a gyorsan felszívódó (nagy glikémiás indexű) ételeket.