Paleolit táplálkozás

misamaci

Aktív tag
A gabona vonalhoz azért annyit hozzátennék, hogy nálunk kb 1870-80 környékén - az első gőzmalmok (hengermalmok) építése után - kezdett elterjedni a fehér liszt és az abból sütött fehérkenyér. Egészen addig a legtöbb ember számára a kisebb malmok által készített teljesőrlésű (vagy legalább korpás) lisztek voltak elérhetőek, a fehér liszt (lángliszt) kimondottan luxuscikknek számított. Szóval röhej, de akkoriban - tekintve a mai ajánlásokat - sokkal egészségesebben étkeztek az emberek, mint manapság és most próbálunk újra visszatérni az alapokhoz.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nem érzem azonban helyénvalónak Molli és Kata stílusát sem, lévén ők moderátorok, akiknek megállítani kellene a flémet....
Igazad van, Poe, moderátori feladat lenne ezt vagy az ilyet még időben leállítani, kezelni. Azonban ahogy Molli is utalt rá, és én is, ez nem újkeletű történés. Akkor figyelmeztetve lett több oldalról is, a nem megfelelő hangnem, vagy az egész hozzászólás törölve lett. Volt durrogás aztán csönd, béke, nyugalom, egészen mostanáig.
Mit gondolsz, most ez az egyetlen hozzászólásom váltotta ki Zsu77-ből ezt a durva válaszreakciót? Az ellenvéleményt, vagy a más álláspontot is meg lehet kulturáltan fogalmazni, ami azért lássuk be, itt nem igazán sikerült. Az pedig tényleg nagy kár, hogy a cinikus, keresztkérdésekkel, szavak kiforgatásával csorbult a tudomány megtárgyalása. Kinek van így kedve hozzászólni a témához, főleg ha ráadásul ellenvéleményen lenne Zsu77 állításaival szemben, vagy személyes tapasztalat birtokában a beidézett tudománnyal szemben? Hát baromira nem lenne senkinek kedve olvasnia azt, amit kapna. Inkább csak olvas, szégyenszemre ezt, ami itt van.

Na ennek is meg lesz a böjtje, hogy ezt leírtam, várhatom, hogy mit kapok ezért. De a moderátorság nem abból áll csupán, hogy kitörlöm a nekem nem tetsző hozzászólást. Hidd el, itt egyetlen tipp a törlésen kívül, ha távol maradunk a témától. Ne szólj szám, nem fáj fejem. Te hogy oldottad volna meg a helyzetet azon kívül, hogy felkérted a résztvevőket, hogy ne marakodjanak? Mert te az azonos nézeteiddel nem vagy "ellentábor", mégsem hallgatott rád Zsu77. Bár én sem vagyok ellentábor, nem is ezért kaptam, amit kaptam, hanem a régi sérelmek miatt, ahol nem résztvevő voltam az ilyen stílusú vitában, hanem, mint moderátor intézkedtem. Nah, hát ez az, ami nincs itt rendben. Nem a tudománnyal van a baj, meg az ellenvéleménnyel, hanem azzal, hogy van valaki ellenvéleményen. Legyünk korrektek.

Az, hogy van közöttünk, aki szakirányú egyetemre jár, és első kézből kapjuk a legfrissebb tudományt, és a tuodmány változásáról is első kézből kapunk infot, ez a legszuperebb dolog lenne. De ez itt így, ebben formában egyáltalán nem valósul meg.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Zsu77!
Tévedsz, nem vagyok tej ellenes. Szívem szerint naponta több liter tejet meginnék. És nem vagyok paleo hívő sem, az előző oldalakon ez olvasható.

Kb másfél éve önként mondtam le a tejivásról, próba képpen. És el kell mondanom, hogy baromi nehéz volt lemondani róla.
A tej nálam a fogyasztás után 2-4 órával drasztikusan megemelte a cukromat. Ekkor jártam utána, hogy mi lehet ennek az oka, hogy másnál nem emeli meg órákkal később, nálam pedig igen. Először is biztosnak kellett lennem benne, hogy valóban a tej a ludas az órákkal későbbi cukoremelkedésnek. tényleg a tej volt az oka, mégpedig a tejben lévő galaktóz molekula órák múlva bomlott laktóz és glukoz molekulává, amit a szervezetem már CH forráskánt tudott hasznosítani. Ez az oka az én tej elhagyásomnak.
Ezt nem tudom semmilyen labor papírral, sem semmi más egyébbel igazolni, nekem elég, hogy működik, és a HbA1c eredményemen látszik is. Ez nekem fontos, nem bizonyítás kérdése.

Ettől függetlenül senkinek nem mondom, hogy a tej egészségtelen, mert nem az, vagy hogy hagyja el, de ha egy diabosnál az tapasztalom, hogy a cukorszintje ingadozik, látszólag ok nélkül szökik fel órákkal később, akkor igenis megemlítem neki, hogy tegyen egy próbát a tejmentességre, hátha nála is a tej okozza a problémát. Ha nála is a tej a ludas, akkor oké a helyzet, ha nem, akkor meg igyon nyugodtan tejet belátása szerint.
 

napocska

Őstag
Zsu77!
Tévedsz, nem vagyok tej ellenes. Szívem szerint naponta több liter tejet meginnék. És nem vagyok paleo hívő sem, az előző oldalakon ez olvasható.

Kb másfél éve önként mondtam le a tejivásról, próba képpen. És el kell mondanom, hogy baromi nehéz volt lemondani róla.
A tej nálam a fogyasztás után 2-4 órával drasztikusan megemelte a cukromat. Ekkor jártam utána, hogy mi lehet ennek az oka, hogy másnál nem emeli meg órákkal később, nálam pedig igen. Először is biztosnak kellett lennem benne, hogy valóban a tej a ludas az órákkal későbbi cukoremelkedésnek. tényleg a tej volt az oka, mégpedig a tejben lévő galaktóz molekula órák múlva bomlott laktóz és glukoz molekulává, amit a szervezetem már CH forráskánt tudott hasznosítani. Ez az oka az én tej elhagyásomnak.
Ezt nem tudom semmilyen labor papírral, sem semmi más egyébbel igazolni, nekem elég, hogy működik, és a HbA1c eredményemen látszik is. Ez nekem fontos, nem bizonyítás kérdése.

Ettől függetlenül senkinek nem mondom, hogy a tej egészségtelen, mert nem az, vagy hogy hagyja el, de ha egy diabosnál az tapasztalom, hogy a cukorszintje ingadozik, látszólag ok nélkül szökik fel órákkal később, akkor igenis megemlítem neki, hogy tegyen egy próbát a tejmentességre, hátha nála is a tej okozza a problémát. Ha nála is a tej a ludas, akkor oké a helyzet, ha nem, akkor meg igyon nyugodtan tejet belátása szerint.

Daninak is nagyon megemelte mindig a cukrát a tej. Egyszerre egy decit szokott inni, és 10 g CH-nak számolom, úgy nem okoz gondot.
Egyébként én úgy tudom, hogy nagyon sok diabosnál ugyancsak kiugró vércukorszintet okoz a tej, tehát előnyök ide, hátrányok oda, nem igazán ihatják nagyobb mennyiségben ígyse úgyse....
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Zsu77!
Tévedsz, nem vagyok tej ellenes. Szívem szerint naponta több liter tejet meginnék. És nem vagyok paleo hívő sem, az előző oldalakon ez olvasható.

Kb másfél éve önként mondtam le a tejivásról, próba képpen. És el kell mondanom, hogy baromi nehéz volt lemondani róla.
A tej nálam a fogyasztás után 2-4 órával drasztikusan megemelte a cukromat. Ekkor jártam utána, hogy mi lehet ennek az oka, hogy másnál nem emeli meg órákkal később, nálam pedig igen. Először is biztosnak kellett lennem benne, hogy valóban a tej a ludas az órákkal későbbi cukoremelkedésnek. tényleg a tej volt az oka, mégpedig a tejben lévő galaktóz molekula órák múlva bomlott laktóz és glukoz molekulává, amit a szervezetem már CH forráskánt tudott hasznosítani. Ez az oka az én tej elhagyásomnak.
Ezt nem tudom semmilyen labor papírral, sem semmi más egyébbel igazolni, nekem elég, hogy működik, és a HbA1c eredményemen látszik is. Ez nekem fontos, nem bizonyítás kérdése.

Ettől függetlenül senkinek nem mondom, hogy a tej egészségtelen, mert nem az, vagy hogy hagyja el, de ha egy diabosnál az tapasztalom, hogy a cukorszintje ingadozik, látszólag ok nélkül szökik fel órákkal később, akkor igenis megemlítem neki, hogy tegyen egy próbát a tejmentességre, hátha nála is a tej okozza a problémát. Ha nála is a tej a ludas, akkor oké a helyzet, ha nem, akkor meg igyon nyugodtan tejet belátása szerint.
Nálam napszakos ez a cukoremelő hatás. Pl vacsoránál abszolút nem volt gond, de reggel, délelőtt igen, akkor nem tudok tejet inni egyáltalán. Nálad egész nap így bomlott le a tej, ilyen alattomosan? Hátha mégsem kell lemondanod róla végleg.
Amúgy annak ellenére, hogy tejellenes vagyok egyébként, ismerek olyan embert, aki tej nélkül képtelen élni, napi 3-4 litert iszik, ez tartja életben (eszik rendesen, de tej nélkül félember), tőlük én sem vonnám meg a tejet soha :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nálam napszakos ez a cukoremelő hatás. Pl vacsoránál abszolút nem volt gond, de reggel, délelőtt igen, akkor nem tudok tejet inni egyáltalán. Nálad egész nap így bomlott le a tej, ilyen alattomosan? Hátha mégsem kell lemondanod róla végleg.
Amúgy annak ellenére, hogy tejellenes vagyok egyébként, ismerek olyan embert, aki tej nélkül képtelen élni, napi 3-4 litert iszik, ez tartja életben (eszik rendesen, de tej nélkül félember), tőlük én sem vonnám meg a tejet soha :)

Igaz, hogy nem az olcsó kategória, de a szójatej nagyon jól helyettesíti nálam a tehéntejet. Amikor "leszoktam", akkor szerencsére elég jól elviseltem a tej nélküli életet, így amikor már megvettem a szójatejet, akkor elég volt a 2-3 naponta egy-egy pohár. Volt, hogy előbb romlott meg a szójatej, minthogy megittam volna az egy doboznyit. Tehát így, ebből a szempontból nem kellett teljesen lemondanom róla, csak a tehéntejet iktattam ki az életemből.
Ettől függetlenül a palacsinta tehéntejjel készül, meg amibe esetleg tej kell, de az kevés étel. Palacsintát sem eszem minden nap, és mivel a tej nem okoz allergiás reakciót, ha néha napján bekerül a szervezetembe, nem a világ vége. Más étel is okoz több óra múlva extrém cukorszint növekedést, az sem mindennapos, de nem nélkülözöm életem végéig, mint pl lángos, vagy pizza. Jobban oda kell figyelni, de ezt könnyebb kivitelezni néha napján, mint naponta a tejet, főleg éjszaka, az esti, délutáni tejivásnál.
 

tubi

Aktív tag
Nálam napszakos ez a cukoremelő hatás. Pl vacsoránál abszolút nem volt gond, de reggel, délelőtt igen, akkor nem tudok tejet inni egyáltalán. Nálad egész nap így bomlott le a tej, ilyen alattomosan? Hátha mégsem kell lemondanod róla végleg.
Amúgy annak ellenére, hogy tejellenes vagyok egyébként, ismerek olyan embert, aki tej nélkül képtelen élni, napi 3-4 litert iszik, ez tartja életben (eszik rendesen, de tej nélkül félember), tőlük én sem vonnám meg a tejet soha :)
hehe, ez érdekes, én kb 10 éve meg azt éreztem, ha nem ezsem legalább heti egyszer-kétszer milánói makarónit, meghalok :) nem gúnyolódásból írom, mert komolyan elvonási tüneteim voltak, ha milánóit kívántam, minden mástól hányingerem lett :) na csak azért írtam le, mert sztem ezek a dolgok főleg pszichések. a 3-4 liter nagyon soknak hangzik, de legalább a folyadékháztartása rendben van ;)
 

tubi

Aktív tag
Igaz, hogy nem az olcsó kategória, de a szójatej nagyon jól helyettesíti nálam a tehéntejet. Amikor "leszoktam", akkor szerencsére elég jól elviseltem a tej nélküli életet, így amikor már megvettem a szójatejet, akkor elég volt a 2-3 naponta egy-egy pohár. Volt, hogy előbb romlott meg a szójatej, minthogy megittam volna az egy doboznyit. Tehát így, ebből a szempontból nem kellett teljesen lemondanom róla, csak a tehéntejet iktattam ki az életemből.
Ettől függetlenül a palacsinta tehéntejjel készül, meg amibe esetleg tej kell, de az kevés étel. Palacsintát sem eszem minden nap, és mivel a tej nem okoz allergiás reakciót, ha néha napján bekerül a szervezetembe, nem a világ vége. Más étel is okoz több óra múlva extrém cukorszint növekedést, az sem mindennapos, de nem nélkülözöm életem végéig, mint pl lángos, vagy pizza. Jobban oda kell figyelni, de ezt könnyebb kivitelezni néha napján, mint naponta a tejet, főleg éjszaka, az esti, délutáni tejivásnál.

most csak a színtejről beszélünk, ugye? tehát más tejtermék nem váltja ki ugyanezt?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Daninak is nagyon megemelte mindig a cukrát a tej. Egyszerre egy decit szokott inni, és 10 g CH-nak számolom, úgy nem okoz gondot.
Egyébként én úgy tudom, hogy nagyon sok diabosnál ugyancsak kiugró vércukorszintet okoz a tej, tehát előnyök ide, hátrányok oda, nem igazán ihatják nagyobb mennyiségben ígyse úgyse....
Anyukám tejallergiás volt, de azt nem tudom, hogy ennek van-e bármi bármi köze az én lassú tejbontásomhoz. Apuval mi voltunk a nagy tejivók a családban, anyu már attól rosszul volt, hogy látta, mennyi tejet öntünk magunkba.

Egyébként én még a mesterséges édesítővel vagyok így. Igaz nem a cukromat emeli, hanem az összes létező tünetet produkáltam, mint puffadás, hasmenés, szédülés, stb. Ezért ha valakinél ezt hallom, akkor szintén szólok, hogy néhány napig hagyja el a mesterségeset. Holott elismerem, elhiszem, hogy megfelelő mennyiségben nem káros az egészségre, hiába vannak ellenkampányok. Mindenki saját magán tapasztalja, hogy tolerálja-e a szervezete a tejet, vagy a mesterséges édesítőt, de ha nem tudja a panaszainak az okát, pedig az lehet, hogy csak ezen a két egyszerű, mindennapos alapélelmiszeren múlik, akkor miért ne mondjam? Ezzel még nem állítom, hogy bármelyik egészségtelen volna.
 

tubi

Aktív tag
Anyukám tejallergiás volt, de azt nem tudom, hogy ennek van-e bármi bármi köze az én lassú tejbontásomhoz. Apuval mi voltunk a nagy tejivók a családban, anyu már attól rosszul volt, hogy látta, mennyi tejet öntünk magunkba.
nálunk apu oldaláról van tejallergia (minden tejtermékre), nekem meg évek során fejlődött ki, hogy elég rosszul tudok lenni a tejtő., nem megy a hasam, csak gurgulázik, érezni, hgy valami nem OK. de én már arra is gondoltam, hogy lehet, hogy régebben normálisabb minőségű tejeket ittam, mint most???
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
most csak a színtejről beszélünk, ugye? tehát más tejtermék nem váltja ki ugyanezt?
Nem, más tejtermék nem. Illetve ez így nem igaz, mert sajtot ehetek, eszek is. Tejfölt ugyan úgy használok, mint eddig, de nem önmagában eszem, hanem ételkészítésre használom. De pl. a kefírt igyanúgy nem iszom, mivel az is megemeli a cukimat. Joghurtot viszont iszom, mert azt imádom, de csak ritkán, és ahogy Napocska Daninál, több Ch-nak számolom, ill. órákkal később jobban figyelem a cukimat.
A szójatej viszont csak nevében tej, az valójában egy növényi főzet.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
nálunk apu oldaláról van tejallergia (minden tejtermékre), nekem meg évek során fejlődött ki, hogy elég rosszul tudok lenni a tejtő., nem megy a hasam, csak gurgulázik, érezni, hgy valami nem OK. de én már arra is gondoltam, hogy lehet, hogy régebben normálisabb minőségű tejeket ittam, mint most???
Évek során folyamatosan változik az emésztésünk, ahogy öregszünk, a szervezetünk egyre kevésbé bikrózik meg azzal, amit fiatalon észre sem vett. Neked is csak azt tudnám javasolni, hogy tegyél egy néhány napos próbát a tejmentességre, mert lehet, hogy a szervezeted nap mint nap megküzd azért, az emésztésedet egyensúlyban tartsa. Ha jobban érzed magad tőle, és le tudsz mondani róla, akkor ez nagyobb előnyt jelent, mint a tejvással szerezett előnyök.
Tejet tényleg csak az igyon, aki nem tud lemondani róla, nincs emésztési zavara miatta, és a cukra is jól torelálja.
Nagyon sok tejallegiás ember él egészségesen tej nélkül.
 

tímeácska

Őstag
Anyukám tejallergiás volt, de azt nem tudom, hogy ennek van-e bármi bármi köze az én lassú tejbontásomhoz. Apuval mi voltunk a nagy tejivók a családban, anyu már attól rosszul volt, hogy látta, mennyi tejet öntünk magunkba.

Egyébként én még a mesterséges édesítővel vagyok így. Igaz nem a cukromat emeli, hanem az összes létező tünetet produkáltam, mint puffadás, hasmenés, szédülés, stb. Ezért ha valakinél ezt hallom, akkor szintén szólok, hogy néhány napig hagyja el a mesterségeset. Holott elismerem, elhiszem, hogy megfelelő mennyiségben nem káros az egészségre, hiába vannak ellenkampányok. Mindenki saját magán tapasztalja, hogy tolerálja-e a szervezete a tejet, vagy a mesterséges édesítőt, de ha nem tudja a panaszainak az okát, pedig az lehet, hogy csak ezen a két egyszerű, mindennapos alapélelmiszeren múlik, akkor miért ne mondjam? Ezzel még nem állítom, hogy bármelyik egészségtelen volna.

A mesterséges édesítőszerekkel én is így voltam, de szerintem hozzászokott a szervezetem. Bár lehetőség szerint kerülöm a mesterségeset, én is a természetes édesítőszereket részesítem előnyben, de ha a helyzet úgy hozza, hogy csak mesterséges van, már legalább meg tudom enni/inni, nem érzem magam tőle úgy, mint a lufi...
Viszont ha mesterségesből 1-2 pohárnyi teához való mennyiségnél többet fogyasztok, akkor meg pöttyösödök... Vagyis, attól is... :)
A tejjel meg köszönöm szépen, jól megvagyunk! :)
Egyébként Mátéra is meg rám is ugyan az jellemző, mint Mollira, hogy csak reggel nem tolerálja megfelelően a cukink a tejet, de délután/este mehet, minden gond nélkül! Máté be is terel belőle napi 1 litert... Szerencsére a CH-t is szuperül tudja benne számolni, és a hozzá adandó inzulinmennyiséget is! ;)
 

Zsu77

Új tag
Zsu77!
Tévedsz, nem vagyok tej ellenes. Szívem szerint naponta több liter tejet meginnék. És nem vagyok paleo hívő sem, az előző oldalakon ez olvasható.

Kb másfél éve önként mondtam le a tejivásról, próba képpen. És el kell mondanom, hogy baromi nehéz volt lemondani róla.
A tej nálam a fogyasztás után 2-4 órával drasztikusan megemelte a cukromat. Ekkor jártam utána, hogy mi lehet ennek az oka, hogy másnál nem emeli meg órákkal később, nálam pedig igen. Először is biztosnak kellett lennem benne, hogy valóban a tej a ludas az órákkal későbbi cukoremelkedésnek. tényleg a tej volt az oka, mégpedig a tejben lévő galaktóz molekula órák múlva bomlott laktóz és glukoz molekulává, amit a szervezetem már CH forráskánt tudott hasznosítani. Ez az oka az én tej elhagyásomnak.
Ezt nem tudom semmilyen labor papírral, sem semmi más egyébbel igazolni, nekem elég, hogy működik, és a HbA1c eredményemen látszik is. Ez nekem fontos, nem bizonyítás kérdése.

Ettől függetlenül senkinek nem mondom, hogy a tej egészségtelen, mert nem az, vagy hogy hagyja el, de ha egy diabosnál az tapasztalom, hogy a cukorszintje ingadozik, látszólag ok nélkül szökik fel órákkal később, akkor igenis megemlítem neki, hogy tegyen egy próbát a tejmentességre, hátha nála is a tej okozza a problémát. Ha nála is a tej a ludas, akkor oké a helyzet, ha nem, akkor meg igyon nyugodtan tejet belátása szerint.

Rendben,visszavonom,amit mondtam,téves információ volt.

Nyílván,teljesen logikus.Megkérlek,hogy olvass vissza,hogy mit írtam,hiszen mindig igyekeztem kihangsúlyozni,hogy ellenjavallat híján.

Egyben köszönöm,hogy megosztottad velem a tapasztalatod.

Vita nézőpontjában nyílván két különböző módon látjuk a helyzetet,nem látom értelmét,hogy újra leírjam,amit korábban.a továbbiakban megpróbálok semmin sem kiakadni és ha még oly nehéz is(bizonyos dolgok miatt),a témára koncentrálni.Remélem a reggeli hsz-k elég semlegesre sikerültek.
 

tubi

Aktív tag
Évek során folyamatosan változik az emésztésünk, ahogy öregszünk, a szervezetünk egyre kevésbé bikrózik meg azzal, amit fiatalon észre sem vett. Neked is csak azt tudnám javasolni, hogy tegyél egy néhány napos próbát a tejmentességre, mert lehet, hogy a szervezeted nap mint nap megküzd azért, az emésztésedet egyensúlyban tartsa. Ha jobban érzed magad tőle, és le tudsz mondani róla, akkor ez nagyobb előnyt jelent, mint a tejvással szerezett előnyök.
Tejet tényleg csak az igyon, aki nem tud lemondani róla, nincs emésztési zavara miatta, és a cukra is jól torelálja.
Nagyon sok tejallegiás ember él egészségesen tej nélkül.
hát én nem a tejről nem tudok lemondani, hanem a napi-másnapi 3 in 1 nescafe-ról :( pedig utálom, hogy ez tart életben, de a jelenlegi helyzetben nehéz észnél lenni, amikor éjjel is kelünk Ricsihez és egész nap a számolgatás neki is, nekem is. nem akarom terelni a topicot, lényeg, hogy egyelőre nem találtam jó helyettesítőt erre, a szója, rizs és zabtej egyik sem jött be (valszeg a kv ízéhez nem passzol...). egyébként soha nem iszom tejet, nem kívánom.
 
Oldal tetejére