Álmatlanság, éjszakai felébredések

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ezek szerint Te se alszol zavartalanul, Kata! De tényleg izgalmas ez az "önprogramozott" kelés. Biztos ősi ösztönök dolgoznak -- ez persze egy jó nagy nesze semmi, fogd meg jól vélemény. De rettentő érdekes lenne tudni (mondjuk egy szakembertől is). hogy mi minden áll annak a hátterében, hogy ez lehetséges?

Ebben az önprogramozásban annyi bizonytalanít el, hogy végtére valamiféle "idegi tünet" eredményeként történik meg az ébredés, s hogy nem súrolja-e ez az alvászavar határait (vagy át is lépi?) Mert ezek szerint végig ott van egyfajta nyomás/feszültség belül, ami végül fel is kelt az álomból. S amit egyébiránt egyáltalán nem élek meg nyomás és feszültségként, fel sem tűnik. De mégis. Mennyire normális ez?

Ez nálam érdekes, mert rendszeresen felébredek éjszaka, de reggel nem vagyok fáradt. Nekem viszont az irodai munkán kívül nincs más, ami pluszban leterhelne. Mármint olyanra gondolok, ami két pici lurkó körüli munkát jelenti, vagy mint Nofrénál egy feszített tempójú munka.

Ez az önprogramozás pedig nem ártalmas, ha az lenne, akkor az agy nem engedné saját magának végrehajtani. Te is írtad, hogy 10 perces eltéréssel "akkor kelt", amikorra tervezted. Ha egy óra előbb (vagy később) keltene 10-15 perccel, mint ahogy az agyad "felébreszt", akkor az fárasztó lenne, (legalábbis hosszútávon) olyan lennél, mint akit kicsavartak. Az alvás ciklusok különböző hosszúságúak, és vannak közöttük 3 perces ritmusok és 20 percesek is. Amikor felébredsz magadtól, mert cukit kell mérni Hannánál, akkor az abban a fázisban történik, amikor a legkevésbé viseli meg a szervezetedet.

Az egyéb éjszakai felébredések lehetnek a nappali túlhajtottság eredménye, ezeket Nofránál írtam. Bár laikusan, hiszen csak azokat tudtam összeszedni, amiket eddig olvastam vagy tapasztaltam én is.

Szerintem amint valaki elkezd valamilyen stimuláló gyógyszert vagy bármilyen kiegészítőt szedni, már megzavarja a szervezet alkalmazkodó készséget, vagy regenerálódó képességét. Időlegesen lehet, hogy szükség van rá, de hosszú távon szerintem nem tesz jót beleavatkozni a szervezet működésébe.

Emlékszem, amikor a fiam pici volt, azt hittem soha többé nem tudom magam kialudni. Álló helyzetben el tudtam volna aludni.
 

tímeácska

Őstag
...És ami még érdekes... Az ilyen 2-3 órás (jobb esetben volt ilyen sok alvás is... :rolleyes:) alvások után NEM éreztem fáradtnak magamat... Fizikailag! Ha le kellett volna futnom egy Marathont, nem viselt volna meg!
Egyszer volt, amikor 3 napig 0 alvással voltam... Jöttem, mentem, csináltam a dolgomat, mint aki 10 órát aludt, viszont olyan alapvető szavak nem jutottak az eszembe, mint az autó, és víz... Agyam kissé OFF volt...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Azt hiszem a Melatonin-ra gondolsz. Ez egy allati hormon, sok pozitiv hatassal...anno volt egy idoszakom Torontoban amikor ilyen keszitmenyt szedtem (gyogynovenyboltokban lehetett kapni). Nagyon jo tapasztalataim voltak vele, jol aludtam es reggel kipattant a szemem, kipihentem ebredtem (osszehasonlithatatlan barmilyen altatoval). Erdekes, hogy par evre ra egy masik Melatonin tartalmu keszitmenyel mar nem volt ugyanaz a hatas...

En mostanaban egy roppant egyszeru megoldast valasztok...estenkent (vagy inkabb ejszakankent :mrgreen:) egy aktiv, gyors 50-60 perces seta (vagy lassu kocogas) ha esik ha fuj....egyenlore mukodik :)

Hű de kínos, nem néztem utána, és kúrfőből írtam a nevét, és rosszul.
Köszi a segítséget, és hogy kijavítottad.

Itthon is láttam gyógynövényboltban, meg láttam reklámját is. Viszont én nem voltam olyan bátor, hogy az USA-beli utamnál alkalmazzam. Úgy voltam vele, hogy 1 hónap miatt nem bolygatom meg a szervezetemet. Az is lehet, hogy én aggódom túl magamat, és te csináltad jól.
 

pusimelu

Őstag
Nekem nincsenek alvás problémáim azt mondja a párom hogy le sem teszem a fejem és már alszom is az esetek többségében.Gondolom én az új munkahely meg a sulikezdés is beleszól.Viszont amikor én délutános vagyok drága párom éjszakás akkor a gyerkőcök a mamánál alszanak na akkor nem tudok elaludni.Múltkor hazamentem este tízkor és éjfélre kisikáltam a szőnyegeket mert nem tudtam elaludni az üres lakásban.Nagyon hiányoztak a gyerekek szuszogásai.Na utána mint akit megvertek.
Ha vércukormérés miatt kell felkelnem akkor viszont mint a rugó kipattanok az ágyból van hogy pont éjjel háromkor és mérek.
Nagyon érdekes az emberi szervezet.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Az emberi szervezet "programozható". Érdekes, hogy minden az agyban dől el - legalábbis majdnem minden :D Ha nekem órára (jelenti: korán, órára kell ébredjek, hogy reggel időben odaérjek pl. egy találkozóra) kell(ene) ébredjek, beállítom este, hogy mikor kellene felkelni és előtte 10 perccel felébredek... Ennek az a magyarázata, hogy annyira, de annyira nagyon utálom az ébresztőóra hangját, hogy szerintem ráállítom a fejemet, hogy véletlenül se halljam meg :D De ez ritka, általában kutyákra ébredek (a séta beléjük van kódolva)... Nekem többször előfordult, hogy nagyon elálmosodtam pl. munka közben, lefeküdtem hogy akkor alszom! Erre kipattan a szemem, teljesen éberen bambulok a nagy sötétségbe, akkor feladom, visszaülök a gép elé... 1-2 óra lefárasztás (játékok :) ), mert hát munkára akkor már képtelen vagyok... reggel mint a mosott rongy ébredek. Volt egy durva időszak, ha jól emlékszem konkrétan két hónap, amikor rendszeresen ezt "játszottam", de rendeződtek a dolgok a fejemben, azóta alkalmanként sikerül "összehozni". Reggel általában álmos, délelőtt felélénkül, délután 4-5 óra körül ólomfáradt, mire hazaérek felélénkül, éjfél - 1 óra körül álmos = jó esetben elalszik :) kb ez az én alvászavarom... Néha nagyon fárasztó.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nálam akkor van gáz, ha este 9-10 körül elalszom, mert akkor 11 körül felébredek, és akkor nekem is lőttek az alvásnak. Akkor hajnali 2-3 ig ténykedek valamit, mert képtelen vagyok elaludni. Csak nálam szerencsésebb a helyzet, mert ilyenkor is reggel 5-fél 6 körül magamtól ébredek, és nincs komolyabb fáradtság. Ha viszont éjszaka erősebb hipom van, főleg, ha későn ébredek fel rá, és többet eszem, akkor először az izzadás, aztán a didergős fázás jön, és nehezen tudok elaludni. Na ilyenkor reggel olyan vagyok, mint a mosogatórongy, főleg, hogy ilyenkor a somogyi is kifejezettebb, vagyis közelíti a 20-at a cuki. Na ezt útálom, szerencsére nagyon régen volt ilyen, nem is akarom.
 

Magdika

Új tag
Nálam akkor van gáz, ha este 9-10 körül elalszom, mert akkor 11 körül felébredek, és akkor nekem is lőttek az alvásnak. Akkor hajnali 2-3 ig ténykedek valamit, mert képtelen vagyok elaludni. Csak nálam szerencsésebb a helyzet, mert ilyenkor is reggel 5-fél 6 körül magamtól ébredek, és nincs komolyabb fáradtság. Ha viszont éjszaka erősebb hipom van, főleg, ha későn ébredek fel rá, és többet eszem, akkor először az izzadás, aztán a didergős fázás jön, és nehezen tudok elaludni. Na ilyenkor reggel olyan vagyok, mint a mosogatórongy, főleg, hogy ilyenkor a somogyi is kifejezettebb, vagyis közelíti a 20-at a cuki. Na ezt útálom, szerencsére nagyon régen volt ilyen, nem is akarom.

Szia Kata!

Az erősebb hipókról sajnos sok-sok gyermekként és felnőttként is hasonló tapasztalatom van. Igencsak utáltam én is. Nekem amiótta humán inzulin létezik egyszer volt ilyen, akkor is én csináltam hülyeséget. Összekevertem a bázis és bólus inzulint. A bázis helyett beadtam a bólist de a bázis adagba. Na ekkor megjegyeztem, hogy soha többet nem lesz egyforma színű a két inzulinadagoló penem.
Szegény férjem ha nem lett volna gyakorlata.... Azóta olyan nagyokat nem szoktam hipózni, mindig észre veszem, és kivédem. Remélem ezután is így lesz. Minden jót nektek
Magdika
 

Etele

Új tag
Mellékhatás

Sziasztok!

Én még altatók mellett is simán felriadok minden zajra. Ami nem túl barátságos állapot, de ami tán még rosszabb, hogy másnap - akkor is ha véletlenül átaludtam volna mind a 6 órát - is olyan vagyok mint akit agyonvertek. Hogy ez a gyógyszer mellékhatása e vagy maga a tény hogy keveset aludtam nem tudom, de jó lenne már egyszer pihenten ébredni :(
 

Etele

Új tag
Látom nem kapkodja el senki a választ... :(
Ha nem változik semmi, a héten elmegyek egy kivizsgálásra.
Erre tudtok ajánlani valakit? Ha nem, akkor a háziorvosomat fogom zaklatni.
 

dg

Őstag
Szia Etele!

Érdeklődően olvastalak, csak értelmeset nem tudok rá írni.

Én ugyan küzdök alvás gondokkal, de mostanság épp megoldódni látszik, spontán. Altatót sosem szedtem.
Édesanyám viszont igen és hasonló tapasztalatai voltak, mint Neked! Én a magam véleménye szerint arra gondolok, hogy az altatók, jócskán okozhatják ezt a reggeli kómát. De ezt csak altató nélkül lehetne próbára tenni. És tudom, arról leszokni nem könnyű. Talán jót tenne, ha arra tendálnál, hogy fokozatosan csökkentsd a mennyiséget. És nézd meg, hogy mi van. Persze, ez hosszú idő... De úgy érzem, semmiképp nem jó, ha az álmatlanságodat még több altatóval kezelnéd!

Az orvost mindenképp kérdezd ki, meg talán e honlap alvászavarral foglalkozó cikkei is adnak használható ötleteket!
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Látom nem kapkodja el senki a választ... :(
Ha nem változik semmi, a héten elmegyek egy kivizsgálásra.
Erre tudtok ajánlani valakit? Ha nem, akkor a háziorvosomat fogom zaklatni.

Kedves Etele,
Kivizsgálásra próbálj meg a Jahn Ferenc Kórházban Káposzta doktort felkeresni. Őt nagyon ajánlom, sokrétűen vizsgál ki, sajnos ebből következik, hogy lehet, sokat kell várni egy időpontig... ha tényleg sok idő, a háziorvos lehetne egy kiindulópont...
 

Etele

Új tag
Köszönöm Nofre a gyors választ!!!
Káposzta doktorhoz fogok kérni időpontot, már hallottam nyilatkozni korábban
a tv-ben alvászavarral kapcsolatban, de nem tudtam hol lehet őt elérni.
Remélem utána jó hírekkel tudok jelentkezni! :)
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Köszönöm Nofre a gyors választ!!!
Káposzta doktorhoz fogok kérni időpontot, már hallottam nyilatkozni korábban
a tv-ben alvászavarral kapcsolatban, de nem tudtam hol lehet őt elérni.
Remélem utána jó hírekkel tudok jelentkezni! :)

Várom a jó híreket :) feltétlen számolj be kérlek!
 

rgyörgy

Új tag
Én még altatók mellett is simán felriadok minden zajra. Ami nem túl barátságos állapot, de ami tán még rosszabb, hogy másnap - akkor is ha véletlenül átaludtam volna mind a 6 órát - is olyan vagyok mint akit agyonvertek. Hogy ez a gyógyszer mellékhatása e vagy maga a tény hogy keveset aludtam nem tudom, de jó lenne már egyszer pihenten ébredni :(

Kedves Etele!
Üdvözöllek itt a fórumon. Az Alvással kapcsolatban igen sokrétű tapasztalatom van.
Jelenleg és általában este 10- reggel 8-ig Jól alszom. Volt időszak, mikor elalvás után pont két órával felriadtam és utána nem tudtam újból elaludni. Rászoktam a gyógyszerre. Este bevettem egy szem eleniumot, félóra múlva mélyen aludtam, de két óra múlva kipattant a szemem. Újabb elenium után a kétórás periódusok ismétlődtek. Amikor az alvászavart kiváltó okokat megszüntettem, helyre ált a nyugodt alvás. Most ősszel volt egy újabb éjszakai borzalom.. Arra riadtam, ugrottam fel, hogy nem kapok levegőt, megfulladok. A maradék józan eszemmel végig gondoltam, ha normálisan lélegzem, akkor ez csak az idegek játéka lehet. Egész éjjel, csak sétáltam a lakásban.
Egy héten belül orvoshoz mentem, meg voltam győződve arról, ez a pánik betegség.
A doki írt fel frontin tablettát, ebből összesen háromszor vettem be. Rájöttem, az orvos nem tudja megoldani azt a problémát, ami az alvászavart okozza. Erre magamnak kell rájönnöm, a velem történteket csak én ismerhetem. Ha megtalálom az okokat, megoldódott az alvásgondom. Rájöttem, azóta újból jól alszom.:D
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Kedves Etele!
Üdvözöllek itt a fórumon. Az Alvással kapcsolatban igen sokrétű tapasztalatom van.
Jelenleg és általában este 10- reggel 8-ig Jól alszom. Volt időszak, mikor elalvás után pont két órával felriadtam és utána nem tudtam újból elaludni. Rászoktam a gyógyszerre. Este bevettem egy szem eleniumot, félóra múlva mélyen aludtam, de két óra múlva kipattant a szemem. Újabb elenium után a kétórás periódusok ismétlődtek. Amikor az alvászavart kiváltó okokat megszüntettem, helyre ált a nyugodt alvás. Most ősszel volt egy újabb éjszakai borzalom.. Arra riadtam, ugrottam fel, hogy nem kapok levegőt, megfulladok. A maradék józan eszemmel végig gondoltam, ha normálisan lélegzem, akkor ez csak az idegek játéka lehet. Egész éjjel, csak sétáltam a lakásban.
Egy héten belül orvoshoz mentem, meg voltam győződve arról, ez a pánik betegség.
A doki írt fel frontin tablettát, ebből összesen háromszor vettem be. Rájöttem, az orvos nem tudja megoldani azt a problémát, ami az alvászavart okozza. Erre magamnak kell rájönnöm, a velem történteket csak én ismerhetem. Ha megtalálom az okokat, megoldódott az alvásgondom. Rájöttem, azóta újból jól alszom.:D

Kedves rgyörgy!
Ez a kiváltó okok egy részére valóban igaz. Orvoshoz (jó orvoshoz) azért kell elmenni, hogy a kiváltó ok kiderüljön. Úgy tudom jelenleg háromféle ok is lehetséges az inszomniára... Azért fontos, hogy kiderüljön az alvászavar oka, mert agyi érszűkület is okozhatja, ezt pedig manapság egy korszerű műszerrel (nemrég került be az országunkba) szinte pár perc alatt be tudják mérni, pont a Jahn Ferenc kórházban. Ha altatót javasolnak, azt is max. 6 hétig lehet szedni. Léteznek már barátságos tabletták, amelyre nem lehet rászokni...
 

rgyörgy

Új tag
Kedves Ildi!
Semmi olyasmit nem írtam, hogy ne menjen orvoshoz, aki beteg. Kizárólag beszélgetek! Leírtam a saját tapasztalatomat, nekem sikerült megoldani az alvás problémámat, annak ellenére, hogy a köztudatban az van elterjedve, idős korban rossz alvókká válunk. Megtapasztaltam, hogy nem csak a stress, érzelmi problémák, napi gondok (és betegség) okozhatnak alvászavart, hanem az ingerszegény környezet is (ami nagyon ritka). Az egészségünkért legtöbbet mi magunk tehetünk. Itt a fórumon is azért vagyok jelen, hogy mások által tapasztaltakból ellessem, amit hasznosítani tudok. Amit írtam, hogy az orvos nem tudta megoldani az alvásproblémámat, az kizárólag rám vonatkozott.
Mivel újból jól tudok aludni, magamnak köszönhetem, nem az orvosnak.
És ez is kizárólag a saját alvásomra vonatkozik.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Kedves Ildi!
Semmi olyasmit nem írtam, hogy ne menjen orvoshoz, aki beteg. Kizárólag beszélgetek! Leírtam a saját tapasztalatomat, nekem sikerült megoldani az alvás problémámat, annak ellenére, hogy a köztudatban az van elterjedve, idős korban rossz alvókká válunk. Megtapasztaltam, hogy nem csak a stress, érzelmi problémák, napi gondok (és betegség) okozhatnak alvászavart, hanem az ingerszegény környezet is (ami nagyon ritka). Az egészségünkért legtöbbet mi magunk tehetünk. Itt a fórumon is azért vagyok jelen, hogy mások által tapasztaltakból ellessem, amit hasznosítani tudok. Amit írtam, hogy az orvos nem tudta megoldani az alvásproblémámat, az kizárólag rám vonatkozott.
Mivel újból jól tudok aludni, magamnak köszönhetem, nem az orvosnak.
És ez is kizárólag a saját alvásomra vonatkozik.

Kedves György,
Lehet bután fogalmaztam, kimaradt talán az a rész, hogy ha nincsenek nyomasztó gondjaink... tanácstalanok vagyunk és a miértet keressük. Nekem sem kellett dokihoz menjek, mert tudom, hogy az alvatlanságom miből ered. Viszont van olyan ismerősöm, akinek saját bevallása szerint fogalma sincs mitől van, és neki pl. jó volt a kivizsgálás minden szempontból. Örülök, hogy nálad rendben vannak a dolgok és újból jól alszol :) remélem álmodsz is szépeket!
 

Magdika

Új tag
Kedves György,
Lehet bután fogalmaztam, kimaradt talán az a rész, hogy ha nincsenek nyomasztó gondjaink... tanácstalanok vagyunk és a miértet keressük. Nekem sem kellett dokihoz menjek, mert tudom, hogy az alvatlanságom miből ered. Viszont van olyan ismerősöm, akinek saját bevallása szerint fogalma sincs mitől van, és neki pl. jó volt a kivizsgálás minden szempontból. Örülök, hogy nálad rendben vannak a dolgok és újból jól alszol :) remélem álmodsz is szépeket!

Kedves Gyuri !
Ha megosztanád velünk, hogyan sikerült rendezni ezt a problémát nekem segítenél és megköszönném. Én még altatóval és más nyugtató gyógyszerekkel sem alszom rendesen és ha nem veszem be képes vagyok átvirasztani az éjszakát. Én ezt a neuropátiámnak tudom be, de lehet te tudsz valami alternativabb módszert?
Magdika
 

rgyörgy

Új tag
Kedves Gyuri !
Ha megosztanád velünk, hogyan sikerült rendezni ezt a problémát nekem segítenél és megköszönném. Én még altatóval és más nyugtató gyógyszerekkel sem alszom rendesen és ha nem veszem be képes vagyok átvirasztani az éjszakát. Én ezt a neuropátiámnak tudom be, de lehet te tudsz valami alternativabb módszert?
Magdika
Kedves Magdika!
Van receptem, de kizárólag én tudom használni. Ezt mindenki saját maga képes megoldani. Ahogy a számítógépen, néha le kell futtatni a karbantartót, töredezettség mentesíteni kell, úgy nekünk is szükségünk van hasonlóra.
Olyan mértékben felpörgetett életet élünk, hogy néha szükségünk lenne megállni, hagyni, hogy letisztuljanak bennünk a folyamatok. Tulajdonképpen az álom is hasonló. Nem vagyok vallásos, de a Karácsony egy olyan lehetőség, ami erre kiválóan alkalmas. Az advent folyamán rá lehet hangolódni a Karácsony hangulatára. Az ünnepre le lehet nullázódni majd a lelkünk „töredezettség mentesítése” után, újból felgyorsulva lehet folytatni az életünket. Az alvás is hasonló folyamatokból állhat. Fel kell rá készülni, ki kell kapcsolni minden zavaró körülményt. Meg kell adni agyunknak a lehetőséget, hogy szabadon, zavaró „programok” nélkül végezhesse memóriánk rendbe tételét. Ha ezt sikerül elérnünk, nyugodt, pihentető lesz az alvásunk.
Az embernek nemcsak teste, lelke is van és ennek egészségére is vigyázni, kell. Czejzel E. előadásában hallottam, induláskor valamennyien 120 évre vagyunk programozva. Nagyon sokan ennek még a felét sem élik meg, sajnos. Azok, akik olyan korán eltávoztak, mindegyiknél vissza lehet vezetni az okokat, az „ünnepek” hiányára, a stresszre, és hasonlókra. És itt kezdődnek a betegségek.
„ünnepek” alatt most csakis a lélek ünnepeire gondolok.
Kedves Magdika, a te esetedben nagyon sokrétű feladatod van, amit meg kell oldanod. Ezek mind a nyugodt alvás ellenségei. Régóta beteg vagy. Megérdemelnéd, hogy csakis magaddal törődj, és élvezd az életet, már amennyire lehet.
 

Etele

Új tag
Kedves Nofre!

Javaslatodra bepróbálkoztam a Jahn F. kórházba Káposzta doktor úrhoz, és kaptam is időpontot, kíváncsi vagyok tud e segíteni, majd tájékoztatok hogy mi volt!
De nézzük az álmatlanság jó oldalait: már csak hármat kell aludni húsvétig, és a karácsony minden egyes pillanatát - szó szerint - ki lehet élvezni!! :)
 
Oldal tetejére