Érdekes cikkek, hírek, kísérletek

bogex

Új tag
én is már annyi mindent hallottam eleddig, de igazából a kutatások eredményességét csak 10 év múlva ígérik... Ez már egy picit uncsi. Én is leginkább a Roche-ban bízom, hogy oda fejlesztik a pumpát, hogy az már teljesen hiper szuper lesz és nekünk már nem kell vacakolni majd a mérésekkel, számolásokkal meg ilyenek. Hajrá Roche!
 

dg

Őstag
Végre helyére került a téma (eddig az Insulinpumpában társalogtunk róla.) Amúgy szerintem nem valami jó a cikk címe, elolvasván ugyanis nem tűnik úgy, hogy végleges megoldást kínálna a leptin, s nekem az "ellenszer" szó jelentésében ez benne volna, bár ez csak személyes intuíció.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
érdekes cikk. hátha lesz belőle valami úgy kb 10 év múlva :)
vagy ez csak egy újabb reménysugár?

Igen, szinte mindig azt halljuk, hogy majd 10 év múlva. Érdemes lenne minden "10 év múlva" cikket elrakni és 10 év múlva elővenni, és újra olvasni. Ehhez hasonló az egyik előző üzimben a 2002-2003-as cikk beidézése. Lassan letelik a 10 év, csend és béke honol.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Egy dolgot azért hozzátennék a témához. Ez egerek és patkányok nem emberek, csak közel áll egymáshoz a génállomány. Azért kísérleteznek egerekkel és patkányokkal, mert az életciklusuk tizede az embernek. Így "gyorsítva" kapják meg a választ egy-egy változtatásra, terápiára, de van egy még fontosabb momentum, ami miatt állatokon kísérleteznek. Ez pedig az orvosi és etikai kérdés az emberi mivoltunkkal kapcsolatos. Egyébként a muslicákkal nagyobb a genetikai azonosságunk, mint a patkányokkal, de a patkányok alkalmasabbak a kísérletekre az egyéb hasonlatosságok miatt. Minden, ami a patkányok esetében beválik, azt még emberre is alkalmazni kell, na itt már beleszól az " orvosi etika, és a jogi szabályozás". Ez eléggé bonyolult ,ezért itt ebbe nem is nagyon kellene belemenni.

Bizonyára többen emlékeztek a 60-as évek Contergan (ha jól írom) ügyére. Ez egy ártalmatlan fájdalom csillapító gyógyszer, csakhogy nem végeztek elegendő számú, és elég ideig kísérletet, és több végtaghiányos gyermek született. Mire kiderítették, hogy van ennek a gyógyszernek egy hatóanyaga, ami a magzati életkor egy bizonyos fázisában meggátolja a végtagok kifejlődést, addigra sok gyermek született. Bizony sokáig tartott, míg kiderítették, hogy ezek az anyák a terhességük azon a bizonyos két-három napjában mindannyian szedték ezt a gyógyszert.
Ennek az ügynek a kapcsán is nagyon megszígorították egy -egy új készítménynek a terápiában való bevezetését. Az állatkísérletek pozitív eredményei még nagyon messze vannak az embernél is alkalmazhatóságtól.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Visszafordított cukorbetegség

Sziasztok!
Ehhez a hírhez mit szóltok? Mindig egy kicsivel előrébb jutnak a kutatók :) Előbb-utóbb meglesz a megoldás...

Visszafordított cukorbetegség

Egereknél sikerült, amit embereknél még csak az álom, újra inzulintermelésre serkentették a hasnyálmirigyet.

Közismert, hogy a fiatalkori, 1-es típusú diabétesznek ma még nincs oki terápiája. A bétasejtek elpusztulnak, ezért egész életen át folyamatosan pótolni kell a kiesett inzulint, többnyire injekció formájában. Alkalmazzák a transzplantációs eljárást, amelynek során egészségesek hasnyálmirigyének béta-sejtjeit ültetik át a betegbe, de ez egy költséges, korlátozott, igen kisszámú beteg esetében szóba jövő, nem tökéletes eljárás. Többek között azért nem, mert annak, aki új béta-sejteket kapott, a továbbiakban állandóan immunitást elnyomó, un. immunszupresszív gyógyszereket kell szednie, megakadályozandó, hogy a beteg saját immunrendszere elpusztítsa a beültetett idegen sejteket.

Mivel a diabétesz autóimmun betegség, a szervezet saját immunrendszere fordul a saját inzulint termelő sejtek ellen, logikus olyan gyógyszert találni, amely megakadályozza a kiváltó okot, a kóros önpusztító mechanizmust. A neves bostoni Harvard Medical School kutatói által kikísérletezett háromkomponensű gyógyszer csökkenti az autoimmun folyamatban részt vevő, különböző immunsejtek aktivitását. Sikerült is stabilizálni a diabéteszesek vércukorértékét a normális tartományon belül, megmentették a pusztuló béta-sejteket.

Áttörést egy másik anyagnak, az alfa-i-antitripszinnek a koktélhoz adásánál tapasztaltak. Ez olyan fehérje, amely csökkenti a szervezet gyulladásos reakcióját, és e pluszvédelmet jelent a béta-sejteknek. Amikor három hétig adták a cukorbeteg kísérleti egereknek a kiegészített kombinációt, az 50 nappal későbbi ellenőrzések során nem egyszerűen a béta-sejtek számának csökkenését, hanem kifejezett növekedését regisztrálták.

Hogy a koktél hatására pontosan mi történt, még nem egészen világos. Larry Turka, a philadelphiai Pennsylvania Egyetem immunológusa hatalmas sikernek tartja kollégája Terry Strom munkáját, hisz az inzulintermelést először sikerült gyógyszerrel helyreállítani. Jermendy György professzor, a budapesti Bajcsy-Zsilinszky kórház osztályvezetője elismerve az eljárás elméleti jelentőségét, de óvatosságra int. Az ún. preklinikai, a betegséget megelőző - még tünetmentes - fázisban indul be az autoimmun folyamat, az autoantitestek termelődése.

2008-09-09 08:21 - Forrás: Népszabadság
 

tímeácska

Őstag
Ez tök jó, hogy bebiggyesztetted ide, én is olvastam a cikket, de Te megelőztél...:rolleyes:
Majd meglátjuk, mit hoz a jövő...
Én még mindig azon a véleményen vagyok, ahogy most látom Mátémat (cukorilag), és ha változatlanul tökéletes cukrai maradnak, akkor én egyáltalán nem vagyok elkeseredve, ha csak a pumpa marad... Illetve ha a pumpa marad...;)
 

dg

Őstag
Biztató! Főként így laikuskén az, ha hazai szakember is fűz hozzá valamit. Én optimista vagyok atekintetben, hogy az elkövetkezendő 20-30 év nagyon sok előremutató változást fog hozni, ami a mai kicsiknek lényeges igazán. Az például egyértelműen megfigyelhető az eddigi tendencia alapján, hogy a fejlődés irama és eredményei exponenciálisan növekednek.
 

dg

Őstag
Mivel az 1-es típusú diabétesz jellemzően öröklődik, és generációról generációra megjelenik a családban...

Írja a cikk.

Na most ez hogy is van?
Ez a mondat kicsit ellentmond annak, amit eddig hallottam, mert sok olyan 1-es típusú cukros van, akinek a felmenői között nincs 1-es cukros. Ilyen esetekben honnan az örökség?
Meg, ugye, ugy tudjuk, a betegség nem örökölhető, a hajlama igen. Ez a fenti mondat meg egy az egyben olyan értelmű, hogy "a betegség örökölhető". (Bár a cikk további része árnyal.) (Most ez lehet megint fordítási probléma, én nem ismerem az eredeti cikket, de ha esetleg ez van, nem volna baj, ha valaki lektorálná az ilyen cikkeket, mielőtt napvilágot látnak.)
 

tímeácska

Őstag
Mivel az 1-es típusú diabétesz jellemzően öröklődik, és generációról generációra megjelenik a családban...

Írja a cikk.

Na most ez hogy is van?
Ez a mondat kicsit ellentmond annak, amit eddig hallottam, mert sok olyan 1-es típusú cukros van, akinek a felmenői között nincs 1-es cukros. Ilyen esetekben honnan az örökség?
Meg, ugye, ugy tudjuk, a betegség nem örökölhető, a hajlama igen. Ez a fenti mondat meg egy az egyben olyan értelmű, hogy "a betegség örökölhető". (Bár a cikk további része árnyal.) (Most ez lehet megint fordítási probléma, én nem ismerem az eredeti cikket, de ha esetleg ez van, nem volna baj, ha valaki lektorálná az ilyen cikkeket, mielőtt napvilágot látnak.)

Példáultímeácska... Kontra Máté... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

tímeácska

Őstag
Akkor lehetséges, hogy az én jó génjeim gonoszkodtak?! És ezeket örökölte Máté?! Vagy csak a véletlen játéka ez az egész?! :roll:
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Mivel az 1-es típusú diabétesz jellemzően öröklődik, és generációról generációra megjelenik a családban...

Írja a cikk.

Na most ez hogy is van?
Ez a mondat kicsit ellentmond annak, amit eddig hallottam, mert sok olyan 1-es típusú cukros van, akinek a felmenői között nincs 1-es cukros. Ilyen esetekben honnan az örökség?
Meg, ugye, ugy tudjuk, a betegség nem örökölhető, a hajlama igen. Ez a fenti mondat meg egy az egyben olyan értelmű, hogy "a betegség örökölhető". (Bár a cikk további része árnyal.) (Most ez lehet megint fordítási probléma, én nem ismerem az eredeti cikket, de ha esetleg ez van, nem volna baj, ha valaki lektorálná az ilyen cikkeket, mielőtt napvilágot látnak.)

Amit te írsz a 2-es típus kialakulásnál szokták mondani (4-5%), mert náluk talán az életmód a leginkább öröklött...

az 1-es típus: http://diabetesonline.hu/gyermekkori-diabetesz/a-cukorbetegseg-oroklodeserol.html

a 2-es típus: http://diabetesonline.hu/gyermekkori-diabetesz/a-cukorbetegseg-oroklodeserol-2-es-tipus.html
 

dg

Őstag
Hátt... Hosszú lesz a szakállunk, mire megmondják a frankót! Persze, várjuk, mert okosabbak leszünk, meg ha meg van a ludas, akkor lehet génsebészkedni, és majd jönnek a kis frankensteinek! :mrgreen: (vagy ez nem vicces?):rolleyes:
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Hátt... Hosszú lesz a szakállunk, mire megmondják a frankót! Persze, várjuk, mert okosabbak leszünk, meg ha meg van a ludas, akkor lehet génsebészkedni, és majd jönnek a kis frankensteinek! :mrgreen: (vagy ez nem vicces?):rolleyes:

Hát az biztos, hogy nagyon sokan, és nagyon régóta keresgélnek, és mint körülöttünk minden, ez a tudomány is rohamléptekkel fejlődik. Csak az a baj, hogy ugyanilyen ütemben növekszik a diabéteszesek tábora :(
 

dg

Őstag
Amit te írsz a 2-es típus kialakulásnál szokták mondani (4-5%), mert náluk talán az életmód a leginkább öröklött...

az 1-es típus: http://diabetesonline.hu/gyermekkori-diabetesz/a-cukorbetegseg-oroklodeserol.html

a 2-es típus: http://diabetesonline.hu/gyermekkori-diabetesz/a-cukorbetegseg-oroklodeserol-2-es-tipus.html


Nincs tévedés, a szakírók zöme így ír. De ez a cikk is ezt írja: különféleképp öröklődik a két betegség.
Itt érdemes tisztázni, hogy pontosan mit jelent az, hogy az egyes típusú diab nem öröklődik, a hajlama viszont igen.
Tehát egy egyes típusú szülő vagy átadja a hajlamot, vagy nem, és ha a hajlamot örökítette, akkor abból vagy lesz cukorbaj, vagy nem. Ezzel szemben vannak olyan betegségek, amik biztosan öröklődnek, lásd például a zsíranyagcsere-zavart (magas koleszterin), ami domináns tulajdonság, ha az egyik szülőnél fennáll, akkor az utód 100-ig biztosan örökli, magas lesz a koleszterinszintje, tehát itt öröklődik maga a betegség, a cukorbajnál nem. Ott csak a hajlam adható tovább.
 

tímeácska

Őstag
Mondanak ezt is, azt is... Addig úgyis csak találgatás, és feltételezés az egész honnanjöttadiabja kérdés, amíg konkrétan meg nem találják az okozóját... Én már eljutottam arra a szintre, hogy ez van, és kész... Én elfogadtam azt a feltételezést (mert, ugye nem bizonyított...), hogy Mátém minden bizonnyal tőlem örökölte... Köszönöm, ez a tudat nekem éppen elég... Nem is biztos, hogy én 100%-ra szeretném, ha ezt még "tudományosan" alá is támasztanák... Asszem... :rolleyes: :roll:
 
Oldal tetejére