Érdekes cikkek, hírek, kísérletek

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Nincs tévedés, a szakírók zöme így ír. De ez a cikk is ezt írja: különféleképp öröklődik a két betegség.
Itt érdemes tisztázni, hogy pontosan mit jelent az, hogy az egyes típusú diab nem öröklődik, a hajlama viszont igen.
Tehát egy egyes típusú szülő vagy átadja a hajlamot, vagy nem, és ha a hajlamot örökítette, akkor abból vagy lesz cukorbaj, vagy nem. Ezzel szemben vannak olyan betegségek, amik biztosan öröklődnek, lásd például a zsíranyagcsere-zavart (magas koleszterin), ami domináns tulajdonság, ha az egyik szülőnél fennáll, akkor az utód 100-ig biztosan örökli, magas lesz a koleszterinszintje, tehát itt öröklődik maga a betegség, a cukorbajnál nem. Ott csak a hajlam adható tovább.

igen-igen, igazad van, a hajlamról van szó inkább (amihez nyilván kell valamilyen kiváltó ok, pl: akár torokgyulladás)
 

tímeácska

Őstag
Akkor ezek szerint "csak" a hajlamot örökölte Mátém, amiből kialakult a betegség... Remek... Most úúúgy, de úúúgy megnyugodtam, hogy ihajj! :roll:
 

dg

Őstag
A családi halmozódás létező jelenség.
Meg az is, hogy sok 1-es cukrosnak nincs az ősei között 1-es cukros. Erre is van valahol statictika, hogy milyen arányú az ilyen eset, de már nem emlékszem a számra. Amúgy, magunk is ebbe a csoportba tartozunk.
Hát, pont ez a két ellentétes pólus nehezíti meg a kutatók dolgát -- gondolom én, a laika.
 

tímeácska

Őstag
És akkor nekem minden utódom örökölné a hajlamot?! És mi az a "valami" úgy konkrétan, ami kiváltotta a betegséget?! Csak, hogy legyen valami konkrétra fogni a dolgot, és ne magamat okoljam... (Bár, én nem ezt teszem... De nagyon sokan igen!!!) Ha viszont nem minden utódom örökölné a hajlamot, akkor miért nem?! Hogy dől el ez az egész?! És ha minden utódom örökölné, akkor mi a garancia arra, hogy akár csak egy is közülük ne legyen diabos (feltételezek ugyan olyan életkörülményt...)?! És honnan tudom meg, hogy akár csak egy is nem lesz diabos, holott örökölte a hajlamot?! És miért nem lesz diabos?! (Na, ebbe már én is kezdek belekutyulódni...:mrgreen:)
 

dg

Őstag
Amúgy valahol azt olvastam, hogy a finnek az anyatej-körül ólálkodnak, lévén ott sok az egyes diabos, és azt feltételezik, az anyatejnek van preventív szerepe a diab kialakulásánál. Háát... Biztos. Én másfél évig szoptattam a gyerekemet, mégis diabos lett.
 

tímeácska

Őstag
Amúgy valahol azt olvastam, hogy a finnek az anyatej-körül ólálkodnak, lévén ott sok az egyes diabos, és azt feltételezik, az anyatejnek van preventív szerepe a diab kialakulásánál. Háát... Biztos. Én másfél évig szoptattam a gyerekemet, mégis diabos lett.

Mátém 12 hónapos koráig csak (!!!) anyatejet kapott! Ehhez képest alig 10 hónaposan diabos lett... Bíííp! Negatív... :)mrgreen:)
Aztán több, mint 18 hónapos koráig élősködött még rajtam...:mrgreen: :rolleyes:
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Azért nem jutnak sokra szerintem, vagy legalábbis nagyon szélesköben kell kutakodni, mert az is számíthat, hogy milyenek a körülmények... gondolok finnekre pl. hát ha a két országot kellene csak összehasonlítani... mert állítólag a stressz is kiválthatja (Erős Antónia pl.) hát én azt gondolom a finnek annyira nem stresszelnek, mint mi.
 

tímeácska

Őstag
Azért nem jutnak sokra szerintem, vagy legalábbis nagyon szélesköben kell kutakodni, mert az is számíthat, hogy milyenek a körülmények... gondolok finnekre pl. hát ha a két országot kellene csak összehasonlítani... mert állítólag a stressz is kiválthatja (Erős Antónia pl.) hát én azt gondolom a finnek annyira nem stresszelnek, mint mi.

..Meg, mondjuk Mátém se... Asszem...:rolleyes::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

dg

Őstag
És akkor nekem minden utódom örökölné a hajlamot?! És mi az a "valami" úgy konkrétan, ami kiváltotta a betegséget?! Csak, hogy legyen valami konkrétra fogni a dolgot, és ne magamat okoljam... (Bár, én nem ezt teszem... De nagyon sokan igen!!!) Ha viszont nem minden utódom örökölné a hajlamot, akkor miért nem?! Hogy dől el ez az egész?! És ha minden utódom örökölné, akkor mi a garancia arra, hogy akár csak egy is közülük ne legyen diabos (feltételezek ugyan olyan életkörülményt...)?! És honnan tudom meg, hogy akár csak egy is nem lesz diabos, holott örökölte a hajlamot?! És miért nem lesz diabos?! (Na, ebbe már én is kezdek belekutyulódni...:mrgreen:)


óó, ezt nagyon sokára foglyák kibogozni.
Én nem vagyok diabos, a gyerekem mégis örörkölt hajlamot. Honnan,mikor se híre, se hamva diabosnak az ősöknél? Vagy esetleg nem örökölt hajlamot, hanem spontán génhiba lett nála, aminek következménye a diab?
Szerintem tök felesleges ezzel foglalkozni, úgyse lesz rá válasz. Erről senki nem tehet, és senki nem tudja befolyásolni.
 

dg

Őstag
Azért nem jutnak sokra szerintem, vagy legalábbis nagyon szélesköben kell kutakodni, mert az is számíthat, hogy milyenek a körülmények... gondolok finnekre pl. hát ha a két országot kellene csak összehasonlítani... mert állítólag a stressz is kiválthatja (Erős Antónia pl.) hát én azt gondolom a finnek annyira nem stresszelnek, mint mi.


a stresszben az a jó, hogy az olyan megfoghatatlan valami, ami sok emberre igaz, és elsüthető bajok, betegségek okozójaként, bárhol, bármikor. egy afféle jolly joker!:mrgreen:
A stressz és a diab kialakulása közt én is csodálkoznék, ha szoros összefüggés mutatkozna..
 

tímeácska

Őstag
Szerintem, ha még sokáig így elmélkedünk, engem deportálnak/száműznek a cihiátriára... 1548297 kicsi bogárka... 1548298 kicsi bogárka... :lol::lol:
 

tímeácska

Őstag
a stresszben az a jó, hogy az olyan megfoghatatlan valami, ami sok emberre igaz, és elsüthető bajok, betegségek okozójaként, bárhol, bármikor. egy afféle jolly joker!:mrgreen:
A stressz és a diab kialakulása közt én is csodálkoznék, ha szoros összefüggés mutatkozna..

Stressz=aduász!!! :lol: Meg a front... Ha van, na, akkor azért vacak, ha nincs, akkor meg azért, na, és akkor ott van a hideg, meg a meleg front, és akkor ne is beszéljünk a kettős frontról... :lol:
 

gretta

Új tag
igen-igen, igazad van, a hajlamról van szó inkább (amihez nyilván kell valamilyen kiváltó ok, pl: akár torokgyulladás)

vagy akár egy szerelmi bánat.... Nekem legalábbis azután alakult ki miután sokat emésztettem magam valaki miatt....Hát ha valóban amiatt alakult ki akkor jó nagy marha voltam :) No de már én sem kutatom az okát. Tök mindegy így utólag. Megvan és kész. Remélem a kislányomnál nem fog előjönni. Bár akkor a hajlama biztos meglesz rá. Én szoptatni nem tudtam sajna így az anyatej nyujtotta plussz védelmet nem tudtam neki biztosítani. De úgy vagyok vele, hogy a sorsunkat elkerülni ugysem tudjuk... anyatej ide vagy oda. Reméljük mire a gyerekek nagyok lesznek addig kitalálnak valamit és gyógyítható lesz a cukorbetegség, vagy pedig olyan technika lesz a kezelésre hogy a cukorkarbantartás gyerekjáték lesz. Legyünk optimisták!!! Tényleg valaki irt valamelyik topikban a Noni nevű gyógynövénykivonatról. Azt irta hogy nem akar elkiabálni semmit mert még csak egy hónapja használják, dehogy azóta stabilabbak a cukrai. Azóta is érezhető a hatás. Ha igen akkor én is gondolkodom hogy kipróbálom. a neten jókat irnak, de ahhoz drága hogy most csak úgy kipróbáljam. szóval érdekelne vélemény tapasztalat.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Hát ez már frontális :) vagy inkább fatális! A folyamatos stressz szerintem okozhat problémákat, megborult anyagcsere, stb.
 
Oldal tetejére