Babázhatok

mantanya

Aktív tag
Na, hát akkor látom, hogy máshol is vannak hiányosságok a védőnői szolgálaton belül...:mad:

A szörnyű az, hogy a cukorbetegséget, mint népbetegség emlegetik. Sajnos, sokan vagyunk/lettünk. A terhességi cukorról még hallanak is valamit, vagy találkoznak vele, de az 1-es típusúról halvány lila köd sem dereng... És én most nem egy kis településről beszélek, hanem megyeszékhelyről...
 

szandimon

Új tag
Nem mintha a védőnőket szeretném védeni, de szerintem nekik nem feladatuk egy 1-es típusú c.beteg minden kínjához érteni. Én tök jól elvagyok úgy, h a védőnő szinte alig tud valamit erről a betegségről. Szerintem nem is neki, hanem nekünk, meg a diabetológusnak kell ehhez érteni, és nem árt, ha a nőgyogyi is tisztában van az ő feladataival egy cukros esetén. Én inkább ott látom a hibát, amikor egy védőnő úgy tesz, mintha értene a dolgokhoz. És rossz tanácsot ad pl. egy terhességi cbetegnek. Mert nekem aztán próbálhatna tanácsot adni, én még a cukorgondozó orvos tanácsait is kétszer megfontolom így 16 év után.
A védőnőm tőlem kérdezte meg, h akkor most nekem kell cukorterhelés? De én nem érzem, h mekkora csacsiságot kérdezett. Hiszen kérdezte. És be is vallotta, h ő ehhez a betegséghez sajnos nem ért. Bezzeg egyszer a terhestanácsadáson egy olyan dokival találkoztam, aki az étkezés utáni egyszeri 9es cukromon úgy kiakadt, h majdnem kiabált velem, hogy ez igy nem állapot, és h azonnal menjek a diabetológiára, miközben emlitettem, h kéthetente járok, mert h ez igy nem állapot!!!! Inkább az ilyen dokikat kérdőjelezném meg....
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nem mintha a védőnőket szeretném védeni, de szerintem nekik nem feladatuk egy 1-es típusú c.beteg minden kínjához érteni. Én tök jól elvagyok úgy, h a védőnő szinte alig tud valamit erről a betegségről. Szerintem nem is neki, hanem nekünk, meg a diabetológusnak kell ehhez érteni, és nem árt, ha a nőgyogyi is tisztában van az ő feladataival egy cukros esetén. Én inkább ott látom a hibát, amikor egy védőnő úgy tesz, mintha értene a dolgokhoz. És rossz tanácsot ad pl. egy terhességi cbetegnek. Mert nekem aztán próbálhatna tanácsot adni, én még a cukorgondozó orvos tanácsait is kétszer megfontolom így 16 év után.
A védőnőm tőlem kérdezte meg, h akkor most nekem kell cukorterhelés? De én nem érzem, h mekkora csacsiságot kérdezett. Hiszen kérdezte. És be is vallotta, h ő ehhez a betegséghez sajnos nem ért. Bezzeg egyszer a terhestanácsadáson egy olyan dokival találkoztam, aki az étkezés utáni egyszeri 9es cukromon úgy kiakadt, h majdnem kiabált velem, hogy ez igy nem állapot, és h azonnal menjek a diabetológiára, miközben emlitettem, h kéthetente járok, mert h ez igy nem állapot!!!! Inkább az ilyen dokikat kérdőjelezném meg....
Teljesen egyetértek :) Engem is szidtak már le ilyesmiért és én sem hibáztatom a védőnőket.
Mantanya, a népbetegség nem az 1-esre vonatkozik, hanem a 2-es cukorra, a terhesség esetében pedig a terhességi cukorra, az 1es cukros kismama még mindig ritka mindenhol (szerencsére :)). Ehhez nem is fognak érteni, mert nem ölt olyan méreteket ez a betegség.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Volt valakinek több magzatvize a kelleténél? Úgy olvastam, h ez tipikusan cukrosoknál fordul elő.....
Nekem nem volt, de ez tényleg tipikus cukros dolog, ámde ahogyan méricskélik nálad az UHn a babákat.. :) egyszer így egyszer úgy, szóval ezek után nem lennék biztos benne, hogy tényleg több a magzatvíz....
 

tímeácska

Őstag
Nem mintha a védőnőket szeretném védeni, de szerintem nekik nem feladatuk egy 1-es típusú c.beteg minden kínjához érteni. Én tök jól elvagyok úgy, h a védőnő szinte alig tud valamit erről a betegségről. Szerintem nem is neki, hanem nekünk, meg a diabetológusnak kell ehhez érteni, és nem árt, ha a nőgyogyi is tisztában van az ő feladataival egy cukros esetén. Én inkább ott látom a hibát, amikor egy védőnő úgy tesz, mintha értene a dolgokhoz. És rossz tanácsot ad pl. egy terhességi cbetegnek. Mert nekem aztán próbálhatna tanácsot adni, én még a cukorgondozó orvos tanácsait is kétszer megfontolom így 16 év után.
A védőnőm tőlem kérdezte meg, h akkor most nekem kell cukorterhelés? De én nem érzem, h mekkora csacsiságot kérdezett. Hiszen kérdezte. És be is vallotta, h ő ehhez a betegséghez sajnos nem ért. Bezzeg egyszer a terhestanácsadáson egy olyan dokival találkoztam, aki az étkezés utáni egyszeri 9es cukromon úgy kiakadt, h majdnem kiabált velem, hogy ez igy nem állapot, és h azonnal menjek a diabetológiára, miközben emlitettem, h kéthetente járok, mert h ez igy nem állapot!!!! Inkább az ilyen dokikat kérdőjelezném meg....
Csak a félreértések elkerülése végett: nekem konkrétan azzal volt a problémám, hogy mindenáron meg akart győzni a védőnőm az OGTT jelentőségéről, és, hogy kötelező! Annak ellenére is el akart küldeni cukorterhelésre, hogy cukros vagyok, és miután vagy 10 percen keresztül próbáltam neki kedvesen elmagyarázni, miért is nem kellene nekem terhelésre mennem, sajnos, még mindig kötötte az ebet a karóhoz, hogy mennem kell, ez a "protokoll"! Hát, ezért nem voltam "megelégedve" a védőnővel. Itt konkrétan nem magával a pumpával nem volt tisztában, hanem úgy kollektíve a cukorbetegséggel (1-es, 2-es típ.). És úgy gondolom, hogy mint védőnőnek, tisztában kellene lennie a diabétesz legalapvetőbb dolgaival (NEM a kezeléssel!)! Ezt a főiskolán tanítják... (Egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak elvégzése után lehet a védőnői szakirányra orientálódni)!!! (100%!)
Tehát, nekem a SAJÁT védőnőm munkájában tapasztalt "hiányosságok" ellen volt/van kifogásom! Nagyon merem remélni, hogy máshol ezt a véleményem szerint alap dolgot, hogy diabost nem küldünk OGTT-re, tudják - bár, az írásokból kiderül, hogy sajnos nem...
És igen, én is tök jól elvoltam úgy, hogy nem sok fogalma volt a cukorbetegség kezeléséről! :) Meg egyébként is úgy vagyok vele, ha nem teljesen értek egyet az orvossal, meghallgatom, de a "döntést" magamra bízom, hogy elfogadom-e a véleményét, javaslatát, avagy sem... Ezt nem is mindig közlöm vele/velük... :dr_31:
Az sem zavar, ha a diabetológus sem igazán ért a pumpás kezeléshez..! Én megoldom a "problémámat", de reménykedem, hogy másoknak az orvos "nem napi szinten követett diab-kezelési információs hiányosságai" nem válnak mások kárára!!! :dr_32:
 

umbra08

Aktív tag
Lányok, nekem a cukorterheléses eredményeim Tökmaggal az alábbiak voltak. A háziorvosom és a nőgyógyászom is azt mondta akkor, hogy semmi gond.
Kaptam kölcsön akkor cukimérőt, nézegettem is pár napig utána, 5 körül voltak az eredmények, nem volt gond.

Lehet, hogy nekem akkor diétáznom kellett volna, az volt a baj, ezért lett esetleg Tökmag cukorbeteg? Lehet, hogy "kicsit terhességi cukorbetegségem" volt?

60 perces 8,1 ?? Most már tudom (sajnos), hogy az sok. 7,8 a határ.
120 perces 6,8 ?? Az se fényes. Mostanában mértem magamnak többször is, nem ment 5 fölé.

0 perces: 4,5 mmol/L
30 perces: 7,6 mmol/L
60 perces: 8,1 mmol/L
90 perces: 7,1 mmol/L
120 perces: 6,8 mmol/L
 

mantanya

Aktív tag
Volt valakinek több magzatvize a kelleténél? Úgy olvastam, h ez tipikusan cukrosoknál fordul elő.....

Igen, nekem a második és a harmadik gyerkőcnél is több volt a magzatvíz. Először jól megijesztettek, hogy a babának lehet vmi baja, aztán a doki megnyugtatott, hogy előfordul cukrosoknál. 2 hetente nézték UH-on. A 3. terhesség befejezésénél ez is nyomott a latba. Császár közben hallottam, hogy a doki hüledezik, ennyi magzatvizet még nem látott. Rettenetesen nagy hasam volt, persze babó sem volt kicsi (36. hétre 4250 grammal született). Próbálok képet feltenni, mekkora voltan 32 (!) hetesen...
xxl5.jpg
 

mantanya

Aktív tag
Szerintem sem kell "értenie" egy védőnőnek a cukorhoz. Vagyis a kezeléshez, pumpához. De ne küldjön el terheléses cukorvizsgálatra. Meg szerintem lehet annyira felkészült, hogy tisztában van olyan problémákkal, amik előfordulhatnak cukros terhesség esetén. Pl. polyhydramnion, macrosomia, stb. Mégis másképp veszi ki magát, ha nyugtatni tudja e téren a kismamát, és nem mereszt nagy szemeket vagy esetleg ijeszti be a kismamát, ha ilyen kifejezésekkel találkozik.
 

szandimon

Új tag
Igen, nekem a második és a harmadik gyerkőcnél is több volt a magzatvíz. Először jól megijesztettek, hogy a babának lehet vmi baja, aztán a doki megnyugtatott, hogy előfordul cukrosoknál. 2 hetente nézték UH-on. A 3. terhesség befejezésénél ez is nyomott a latba. Császár közben hallottam, hogy a doki hüledezik, ennyi magzatvizet még nem látott. Rettenetesen nagy hasam volt, persze babó sem volt kicsi (36. hétre 4250 grammal született). Próbálok képet feltenni, mekkora voltan 32 (!) hetesen...
Csatolás megtekintése 6215
Épp most leszünk 32. hetesek, így tudok viszonyítani :) Hála, megnyugtató a kép számomra, mert igaz, elég nagy a hasam, de nem ennyire :)
Csoda hogy tudtad cipelni! De a lényeg, h a babóknak semmi bajuk nem lett!!! Csak szóban mondta az UH-s nőci, most már hetente megyek BFre, ma még NST(CTG)re is.... A múlt héten még nem volt sok víz.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Lányok, nekem a cukorterheléses eredményeim Tökmaggal az alábbiak voltak. A háziorvosom és a nőgyógyászom is azt mondta akkor, hogy semmi gond.
Kaptam kölcsön akkor cukimérőt, nézegettem is pár napig utána, 5 körül voltak az eredmények, nem volt gond.

Lehet, hogy nekem akkor diétáznom kellett volna, az volt a baj, ezért lett esetleg Tökmag cukorbeteg? Lehet, hogy "kicsit terhességi cukorbetegségem" volt?

60 perces 8,1 ?? Most már tudom (sajnos), hogy az sok. 7,8 a határ.
120 perces 6,8 ?? Az se fényes. Mostanában mértem magamnak többször is, nem ment 5 fölé.

0 perces: 4,5 mmol/L
30 perces: 7,6 mmol/L
60 perces: 8,1 mmol/L
90 perces: 7,1 mmol/L
120 perces: 6,8 mmol/L
Ezek nem magasak, még a 8.1 sem, a 7.8 nem mindenhol 7.8 és hát most már szerintem te is tudod, hogy 0.3 tizedet elmérni is lehet, kétszer egymás után mérsz, akkor is lehet ennyi hibaszázalék, emiatt ne fájjon a fejed, ezek jó értékek, a 6.8 sem rossz, emiatt nem lehetett baja Tökmagnak, főleg, hogy neki egy autoimmun folyamat és genetikai tényezők miatt alakult ki a cukra, akármit is olvasol, ennek a te cukraidhoz nem lehet köze (főleg, ha baj sem volt a cukraiddal :))!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Igen, nekem a második és a harmadik gyerkőcnél is több volt a magzatvíz. Először jól megijesztettek, hogy a babának lehet vmi baja, aztán a doki megnyugtatott, hogy előfordul cukrosoknál. 2 hetente nézték UH-on. A 3. terhesség befejezésénél ez is nyomott a latba. Császár közben hallottam, hogy a doki hüledezik, ennyi magzatvizet még nem látott. Rettenetesen nagy hasam volt, persze babó sem volt kicsi (36. hétre 4250 grammal született). Próbálok képet feltenni, mekkora voltan 32 (!) hetesen...
Csatolás megtekintése 6215
36 hetes képes nincs? :) És tudsz már valamit a hegedről, vállalhatsz még vele babát, főleg nagyobbat? Drukkolok neked... hát nem semmi lehetett ez a has, nekem is nagy volt, de nem ekkora, de én majd' megszakadtam a végén, alig bírtam mozogni.
 

szandimon

Új tag
Lányok, nekem a cukorterheléses eredményeim Tökmaggal az alábbiak voltak. A háziorvosom és a nőgyógyászom is azt mondta akkor, hogy semmi gond.
Kaptam kölcsön akkor cukimérőt, nézegettem is pár napig utána, 5 körül voltak az eredmények, nem volt gond.

Lehet, hogy nekem akkor diétáznom kellett volna, az volt a baj, ezért lett esetleg Tökmag cukorbeteg? Lehet, hogy "kicsit terhességi cukorbetegségem" volt?

60 perces 8,1 ?? Most már tudom (sajnos), hogy az sok. 7,8 a határ.
120 perces 6,8 ?? Az se fényes. Mostanában mértem magamnak többször is, nem ment 5 fölé.

0 perces: 4,5 mmol/L
30 perces: 7,6 mmol/L
60 perces: 8,1 mmol/L
90 perces: 7,1 mmol/L
120 perces: 6,8 mmol/L

Bár nem vagyok doki, de szerintem nem ettől lett Tökmag "beteg". Hisz akkor minden 1-es tip. cbeteg gyereke diabos lenne, a mi cukraink azért 8,1nél nem állnak meg még terhesség esetén sem.
 

mantanya

Aktív tag
36 hetes képes nincs? :) És tudsz már valamit a hegedről, vállalhatsz még vele babát, főleg nagyobbat? Drukkolok neked... hát nem semmi lehetett ez a has, nekem is nagy volt, de nem ekkora, de én majd' megszakadtam a végén, alig bírtam mozogni.

Sajna nincs több kép, ez az utolsó. :rohog: Nagyon nehéz volt, panaszkodtam is a dokinak, de nem sok tudomást vett róla. Belegondolni is rossz, mi lett volna, ha tovább benn marad. :D

Most még "beállítok", majd egyszer biztos eljutok nőgyogyihoz is. Az a gond, hogy nem akarok visszamenni ahhoz, akinél Bulcsút szültem... Most dilemmázok... Mert ugye Őt a belgyógyász ajánlotta. Hát, nem jött be.
 

szandimon

Új tag
Szerintem sem kell "értenie" egy védőnőnek a cukorhoz. Vagyis a kezeléshez, pumpához. De ne küldjön el terheléses cukorvizsgálatra. Meg szerintem lehet annyira felkészült, hogy tisztában van olyan problémákkal, amik előfordulhatnak cukros terhesség esetén. Pl. polyhydramnion, macrosomia, stb. Mégis másképp veszi ki magát, ha nyugtatni tudja e téren a kismamát, és nem mereszt nagy szemeket vagy esetleg ijeszti be a kismamát, ha ilyen kifejezésekkel találkozik.

Én pl. egyáltalán nem értek a pumpához, mivel nincs is, sőt egy csomó kifejezést nem értek, amit írtok ezzel kapcsolatosan, pedig nekem a betegségem.:)
Nem mondom persze, hogy nem tudna jól esni, ha felkészültek lennének a védőnők és a dokik, de én már valahol feladtam ezt :( Mindenhol csak csalódok) A gyerekorvosunk is a város legjobb dokija, én mégis már több ponton csalódtam benne... pl. amikor rákérdeztem a gyermekkori tejfogyasztás és a cukorbetegség kialakulása közötti összefüggésre, még ő nézett hülyének, és rá akart vezetni, h biztosan a tejcukorérzékenységre utalok.... vagy pl. h a harántemelős Siesta cipőt ajánlja a befelé dőlő bokájú gyerekemnek szupináló cipő helyett, és nem ad beutalót sem az ortopédiára..... akkor milyen lehet a város többi dokija? Semmi megújulás... Én informatika tanár vagyok, tőlem miért várják el, hogy naprakész legyek, és ne a DOS-t tanítsam?
De a védőnőkhöz visszatérve, az enyém mindig a méreteit nézi a babának, annyira várja, hogy nagyobb legyen a kelleténél, mert ilyesmiről hallott már valahol, és minden alkalommal elmondja.... Ettől is a falnak megyek, de egyenlőre csak kárörvendek, hogy nem jön be neki :)
 

szandimon

Új tag
Nekem nem volt, de ez tényleg tipikus cukros dolog, ámde ahogyan méricskélik nálad az UHn a babákat.. :) egyszer így egyszer úgy, szóval ezek után nem lennék biztos benne, hogy tényleg több a magzatvíz....

A klinikai UH-n mindig normál méretű a baba, a 4D-s UH-n volt "nagyobb" a koránál :) Meg az előző babához képest :) Csak hogy ne tűnjek nagyon ellentmondásosnak, aki egyszer ezt írja, máskor meg azt. :D
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sajna nincs több kép, ez az utolsó. :rohog: Nagyon nehéz volt, panaszkodtam is a dokinak, de nem sok tudomást vett róla. Belegondolni is rossz, mi lett volna, ha tovább benn marad. :D

Most még "beállítok", majd egyszer biztos eljutok nőgyogyihoz is. Az a gond, hogy nem akarok visszamenni ahhoz, akinél Bulcsút szültem... Most dilemmázok... Mert ugye Őt a belgyógyász ajánlotta. Hát, nem jött be.
Szerintem ezt a heges kérdést felteheted akármelyik szülésznek, erre fognak tudni válaszolni vagy akár netes szülésztől is kérdezhetnél. Ne az legyen, hogy rákészülsz meg minden és kiderül, hogy nem nagyon ajánlják hosszanti heggel az újabb babát, bár szerintem nem lesz ez gond, de én megkérdezném, mielőtt beleélem magam.
 

mantanya

Aktív tag
Szerintem ezt a heges kérdést felteheted akármelyik szülésznek, erre fognak tudni válaszolni vagy akár netes szülésztől is kérdezhetnél. Ne az legyen, hogy rákészülsz meg minden és kiderül, hogy nem nagyon ajánlják hosszanti heggel az újabb babát, bár szerintem nem lesz ez gond, de én megkérdezném, mielőtt beleélem magam.


Egyenlőre próbálok kikászálódni a hullámvölgyből. ;)Először szeretném a "tizen" cukrokat kiiktatni. Még belgyógyásznak sem említettem, addig úgyis fölösleges, amíg cukor-ügyileg hadilábon állok. Persze, majd konzultálok nőgyogyival is. De ez még hetek, esetleg hónapok kérdése. Még most kezd bennem megerősödni a gondolat, hogy szeretnék 4. babát. Aztán addig még hosszú az út, de ebben a topikban talán ezt nem kell magyaráznom...:)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Egyenlőre próbálok kikászálódni a hullámvölgyből. ;)Először szeretném a "tizen" cukrokat kiiktatni. Még belgyógyásznak sem említettem, addig úgyis fölösleges, amíg cukor-ügyileg hadilábon állok. Persze, majd konzultálok nőgyogyival is. De ez még hetek, esetleg hónapok kérdése. Még most kezd bennem megerősödni a gondolat, hogy szeretnék 4. babát. Aztán addig még hosszú az út, de ebben a topikban talán ezt nem kell magyaráznom...:)
Értelek. Én is így indultam tavaly, jött a gondolat, elkezdtem rendberakni a dolgaimat (nekem nem a cukrom volt a gond), egyre jobban akartam, letisztázódott, hogy nagyon szeretném és nem olyan régen úgy alakult az életem, hogy kiderült, hogy valszeg nem lehet már (nem eüs okok miatt, de ezek már tavaly is fennálltak, csak előbb magamat akartam rendbe rakni), pedig már voltam genetikai vizsgálaton is, minden rendben volt, simán zöld utat kaptam és most nem tudom feldolgozni, hogy nem lehet tök más okok miatt :( Ha most lennék 1 évvel ezelőtt, először azokat a dolgokat tisztáznám, amik feketén-fehéren beleszólhatnak egy baba projektbe és csak utána kezdenék tovább foglalkozni a gondolattal. Szóval csak ezért írtam neked ezt. De én már a 3.nál elcsúsztam, szóval tök más cipőben vagyok :D
 
Oldal tetejére