Cukorbeteg és lisztérzékeny gyermek

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!

Ma derült ki hogy Nóra még lisztérzékeny is!
Abban kérnék tőletek segítséget hogy ha valaki ebben a cipőben jár, felvenné velem a kapcsolatot? Ha itt nem itt, akkor priviben.
Konkrétan a kajcikra vagyok kíváncsi mit mikor hol hogyan satöbbi........................Köszi előre is!
Igen, Andi a te segítséged, ahogy Borka említette, és mellette itt van egy topikunk is: http://drinfo.hu/forum/liszterzekenyseg/5058-cukorbeteg-es-liszterzekeny-gyermek-4.html , ahol talán van még segítő info is.
 

dg

Őstag
Andi nagyon gyakorlatiasan kezeli a dolgokat, én mindig csak csodálkozom. Biztosan segít, ez nála nem is kérdés.
Az inkább, hogy mikor lesz ideje itt elidőzni, mert , ugye tudjátok, hogy megszületett Janika? A harmadik csemete! :)

Javaslom, mindenképp írj neki privit!
 

linus

Tag
Szia!
Köszi előre is, majd írok!
Nem indul jól.......................eddig még semmit nem evett. A gm sajtos tallért csak Meg rizst.
 

linus

Tag
Megmondom őszintén sehogyan nem vettük észre. Mi nem vettünk észre rajta tünetet, csak a kajázás volt problémás. A pumpa után szépen elkezdett enni, minden oké volt és mostanában elég nehézkesen ment. Szóltam a diab doktor néninknek hogy nem eszik igazán. Nemrégen volt az éves vérvétel is. Nézegettek, gondolkodtak, összedugták a fejüket és arra jutottak lehet a liszt mert pozitív a szerológia! Így megcsinálták villám gyorsan a bélbiopsziát és most az van hogy a vér pozitív és a biopszia negatív. De ezt úgy veszik lisztérzékeny és elkezdtük a diétát.
Jó hogy megtalálták mi a baj, csak mivel Nóra bölcsis és nem eszi meg azt a kaját én viszem neki, nem tudom hogy lesz ez is megoldva. Mert pluszban még egy dolog amit figyelniük kell, és remélem ezzel nem lesz gond. Bár lisztben jobban otthon vannak mint diabban!!!
 

tímeácska

Őstag
Nézegettek, gondolkodtak, összedugták a fejüket és arra jutottak lehet a liszt mert pozitív a szerológia! Így megcsinálták villám gyorsan a bélbiopsziát és most az van hogy a vér pozitív és a biopszia negatív. De ezt úgy veszik lisztérzékeny és elkezdtük a diétát.
Ez érdekes, amit írsz, mert Mátémnál is felmerült már régebben a cöli lehetősége, mégpedig a régi durva hypói alkalmával, amikor olyan volt, mintha a kaja nem szívódna fel rendesen...
Vérben az anti-transzglutamináz antitestek nála is kimutathatók voltak (aTG). Több alkalommal is nézték, de nem minden minta eredménye lett pozitív! Mivel a "legutolsó" 2 teszt eredménye negatív lett, így kimondták, hogy nem lisztérzékeny!
Ennek ellenére egy immunológus cöliákiásnak nyilvánította, ezt régebben írtam is, de konkrét diagnosztikus eredmény nem volt a kezében! Még csak biopsziát sem csináltatott! Egyszerűen az aTG eredményre alapozva kórismézte!
Aztán utána érdeklődtem "magasabb" szinten is (mármint, ennél a dokinál magasabb szinten levő gasztroenterológusnál!), aki azt mondta - és még több orvos is! -, hogy addig, amíg bélbiopszia pozitív eredmény nincs, addig coeliakia diagnózis sem lehet! Ez a legmegbízhatóbb, az aTG eredménye nagyon (!) gyakran ad álpozitív/álnegatív eredményt (ez Mátémnál is látható volt!), ezért, diagnosztikus értéke CSAK a biopsziának van...
Nórinál pedig a biopszia negatív lett... De mindjárt utána nézek, valahol van nekem egy kis okos irományom elmentve...
 

linus

Tag
Ez érdekes, amit írsz, mert Mátémnál is felmerült már régebben a cöli lehetősége, mégpedig a régi durva hypói alkalmával, amikor olyan volt, mintha a kaja nem szívódna fel rendesen...
Vérben az anti-transzglutamináz antitestek nála is kimutathatók voltak (aTG). Több alkalommal is nézték, de nem minden minta eredménye lett pozitív! Mivel a "legutolsó" 2 teszt eredménye negatív lett, így kimondták, hogy nem lisztérzékeny!
Ennek ellenére egy immunológus cöliákiásnak nyilvánította, ezt régebben írtam is, de konkrét diagnosztikus eredmény nem volt a kezében! Még csak biopsziát sem csináltatott! Egyszerűen az aTG eredményre alapozva kórismézte!
Aztán utána érdeklődtem "magasabb" szinten is (mármint, ennél a dokinál magasabb szinten levő gasztroenterológusnál!), aki azt mondta - és még több orvos is! -, hogy addig, amíg bélbiopszia pozitív eredmény nincs, addig coeliakia diagnózis sem lehet! Ez a legmegbízhatóbb, az aTG eredménye nagyon (!) gyakran ad álpozitív/álnegatív eredményt (ez Mátémnál is látható volt!), ezért, diagnosztikus értéke CSAK a biopsziának van...
Nórinál pedig a biopszia negatív lett... De mindjárt utána nézek, valahol van nekem egy kis okos irományom elmentve...


Az az igazság, hogy tényleg nem tudok tünetet felsorolni!!
Oké, nem eszik, de ezt betudom ill. betudhatom annak is, hogy most éppen nem kíván annyit enni, unja amiket szokott enni -mert újat nem hajlandó kóstolni- bölcsibe jár, nemrég kezdtük, de előtte már beszéltünk róla, lehet ezt lelkileg nem dolgozta fel még, új emberek mérik a cukit, új embereket kell elfogadni, stb..........................
Van ok amire lehetne fogni!
1 hónap múlva lesz még egy vérvétel, ha javul a vér eredmény azt mondták azt jelenti lisztérzékeny.

Elolvastam amit belinkeltél, nem értem igazán :oops::oops::oops::oops:
Akkor ez úgy értendő lehet nem is az????
 

tímeácska

Őstag
Szerintem Nórinál EMA (endomysiumellenes antitest) vizsgálatot végeztek... Erre szokták azt mondani, ha alacsonyabb lesz a kontroll eredmény, akkor lisztérzékeny... De ha valaki abszolúte nem fogyaszt glutént, annak is alacsony, elletve "0" lesz ez az antitest "száma"! Mivel, ha nem viszünk be a szervezetbe allergizáló anyagot, akkor az ellen ellenanyag sem tud termelődni!
Pl.: nincs semmilyen staphilococcus fertőzésem, így "stapfilococcus-ellenanyag" sem kell, hogy termelődjön bennem... Nincs mivel "megküzdenie" a szervezetemnek!
Egyébként, cöliákiás embereknél rendszeresen nézik ezt az EMA-t, mintegy kontrollálni a gluténmentes étrend betartását... Ezt úgy kell elképzelni, mint egy diabosnál a HbA1c-t! Na, az nem beszél mellé... (annyira!:rohog:)! :cool:

ha valami még nem vili, kérdezzél nyugodtan, hátha valaki tud segíteni!
 

tímeácska

Őstag
Andikám már lassan 1 és fél éve L.é.,és azóta tartjuk a szigorú gluténmentes diétát.Ennek meg is lett az eredménye és az EMÁ-ja 1 év után negatív lett,ami annak a bizonyítéka,hogy jól diétázik.
Nézd csak, Linus! Andi is említette ugyan ezt, amit az előbb írtam! Olvasd végig ezt a topicot, talán nem olyan hosszú (még)!
Persze, már csak az a kérdés, hogy Nórinál tényleg EMA-t néztek, vagy valami mást... Ezt meg tudnád nézni? Kíváncsi vagyok rá!
 

tímeácska

Őstag
"A vérszérumból végzett vizsgálatok pozitivitása erős gyanút támaszt a coeliakia fennállására, azonban napjainkban a nemzetközileg elfogadott, hogy a diagnózishoz a vékonybélből vett biopsziás anyag szövettani vizsgálata is szükséges."
...
"Biztos diagnózis esetében a jelenlegi ismeretek mellett az egész életre szóló gluténmentes diéta betartása szükséges, ami mellett az egyén egészségesnek tekinthető, és semmiféle más kezelésre nem szorul.
Az eliminációra vonatkozóan nagyon fontos, hogy a glutént az étrendből csak megerősített coeliakia diagnózis esetében hagyjuk el, mert a glutén elhagyása után a bélbolyhok regenerálódnak és a diagnózis lehetetlenné válik. Terhelést csak speciális esetben kell végezni, ha valamilyen oknál fogva a kezdeti diagnózis nem volt egyértelmű."
 

linus

Tag
Most melóból sunyítok, de majd megnézem mit írtak az ambuláns lapra és megírom!

Amúgy igen........................tökre logikus hogy ha elhagyom a glutént akkor hogy a fenébe mutatják ki ha nincs ami ott keringjen és esetleg ártson......................?????:o
 

dg

Őstag
Én is azt tudom, amit Timi írt. Lisztérzékenység diagnózisát csak pozitív biopszia után mondják ki!
Sőt!
Egy-két napja a Kossuthon volt egy idevágó riport (Vendég a háznál...talán ismeritek). Ott egy betelefonáló mama arról panaszkodott, hogy az unokájára ránézésre mondta ki a gyerekorvosuk: lisztérzékeny. Mert sovány a kisgyerek. Ehhez Szamosfalvi gyerekorvos gratulált is. :-D Ő is elmondta: csak pozitív biopsziával!!! Szóval, ez kb 100%, hogy így van. Szerintem korán kezdtétek a diétát. Nem biztos, hogy szükséges. De a jól bevált séma: kérdezzetek meg több orvost is, másokat is! Legalább is mindaz, amit írsz, kételkedésre ad okot!
 

g_andi

Tag
Sziasztok!
Kicsit kétségbe vagyok esve,mert 6 hónapos kisfiamnak magas a triglicerint szintje./6.87/.A testvére 1-es tip.cukorbeteg és lisztérzékeny.A kisfiú 4-től 5 és fél hónapos koráig gluténoldatot kapott,amibe a glutént valamilyen olajos oldatba keverték. Ebből kellett 1 ml-t adnom neki naponta, hogy kissebb legyen a lisztérzékenység kialakulásának esélye,mert meg van nála a coeliakiáért felelős 2 gén.Nem tudom ettől lehet-e a magasabb érték,de már hívtam a gyerekosztályt és az ügyeletet is,de nem kaptam választ, mert az orvosok túl elfoglaltak.Most megmértem a cukrát is,és az 4.8, és kb 3 órája szopizott.Ez megnyugtatott, mint ahogy az is ,hogy szépen fejlődik is, a rengeteg bukizás ellenére.Holnap még megpróbálom elérni a védőnőt, vagy a doktornéninket,és remélem nem lesz semmi baja a picinek.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Andi, szorítunk érted, és remélem, hogy a doktort is eléred. Te, ti ugyanolyan fontosak vagytok, mint amivel az idejét lefoglalja. Nektek is bele kell férnetek. :)
 
Oldal tetejére