Cukorbeteg gondozó/gondozás

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Köszönöm a cikket, belemerülök. Nem tudom, hogy ezeket miért nem találom, pedig már nagyon sokszor kerestem.

Szívesen, és merüljék csak a tudományban. Viszont legyél önmagaddal türelmes, nem egyik napról a másikra lehet megtalálni a megfelelő dózist, főleg ha az ember labilis, mármint cukorilag.
Ha valami nem stimm, jöhetnek a kérdések, és érdemes visszaolvasni is, mert rengeteg egyéni praktikák vannak többünktől, rá lehet találni a megfelelőre.
 

Zsu77

Új tag
Igen Dekar!Légy egy picit türelmesebb.Lehet,hogy nem jön azonnal válasz,mert az,aki tud segíteni,épp még nem olvasta,vagy csak holnap fogja.Most szerencséd volt,hogy Kata a mindentmegtaláló épp fönt volt!;)
Kata!Már megint remekelsz!Én is merülök!!!:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves György?

Én nem tudtam,hogy nekünk kell változtatgatni az inzulin adagokat. :(
Nekem ilyet nem mondtak. Egy esetben javasolták,hogyha fizikai aktivitás várható,akkor csökkentsem az inzulint.

Én is szívesen kihagynék tízórai vagy uzsonnát,de ha kihagyom,az ebéd vagy vacsi előtt egy órával olyan alacsony lesz a cukrom,hogy ennem kell.

Kellemes napot! Sok napsütést!:)

Szia Agicza!
A dózist lehet változtatni, de az orvosod jól döntött, amikor még ezt neked nem ajánlotta fel. Te nem régóta vagy cukorbeteg, és egy orvos részéről felelőtlenség lenne, ha egy friss diabosnak a nyakába zúdítaná a tudományt, hogy mit, mikor, merre, mennyit, stb lehet változtatni, módosítani.

Viszont az orvosod nem tudja, hogy te köztünk vagy, és hasznos, praktikus, de biztosnságos információkhoz juthatsz. Óvatosan, a tapasztalatok birtokában, és a másoktól ellesett praktikákkal Te is változtathatsz a terápiádon.

Az inzulinjaidat tekintve neked kockázatos lenne kihagyni a közti étkezéseket, persze óvatosan tehetsz próbákat. Viszont semmit nem érsz vele, ha az étkezés elhagyása egyik alkalommal jól működik, de a többi időben felborítja a cukor egyensúlyodat. Neked arra is figyelned kell, hogy Mo-n kezelnek, de nem itthon élsz, vagyis majdnem csak magadra vagy utalva egy idegen országban. Tehát óvatosságra, és türelemre intelek, és kívánom, hogy minél hamarabb hasznos, és használható praktikákra tegyél szert közöttünk.
 

dg

Őstag
Kedves dekar!

Az én kislányom cukros, egyelőre az én kezeimben van, még messze az idő, mikor átveszi a gyeplőt.
Én még sosem számoltam ki az inzulinigényt, és bár olvastam erről, a konkrétumokra nem emlékszem, bár itt van Kata segítsége, ez erre pontos választ ad. Annyi viszont megmaradt, hogy miután már saját inzulintermelés egyáltalán nincs, az esetek többségében napi összmennyiséget véve 0,9-1,5 E inz. testsúlykilogrammonként elegendő a jó anyagcserevezetéshez (a felső határ lehet, hogy nem 1,5 pontosan, de mindenképp egyegész-egynéhány -- elnézést a bizonytalan infóért). Bár ha jól értelmezem, amit írsz, Neked van saját inz termelésed is.
Konkrétan, mi is azt az alapelvet követjük, amit Kata írt: az inzulinadagot állítjuk a megelégedésünkre szolgáló életvitelhez, tehát elegendő-e az elfogyasztott ételmennyiség mind a megfelelő fejlődéshez, mind a jó közérzethez mérten, s természetesen, tisztában vagyunk az általunk használt inz hatásgörbéjével, és kititráltuk a magunk adagjait. Tehát egyszerűen szólva, nézem, hogy hogy érezzük magunkat jól, és ehhez mennyi inz kell, hogy a vércukrok is jók legyenek.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves dekar!

Az én kislányom cukros, egyelőre az én kezeimben van, még messze az idő, mikor átveszi a gyeplőt.
Én még sosem számoltam ki az inzulinigényt, és bár olvastam erről, a konkrétumokra nem emlékszem, Tehát egyszerűen szólva, nézem, hogy hogy érezzük magunkat jól, és ehhez mennyi inz kell, hogy a vércukrok is jók legyenek.

Köszi D.g., valami ilyesmire gondoltam. Az orvosotok beállította Hannát, Ti pedig a tudás, és tapasztalat birtokában finoman hangoltok. És a beállításon belül rá lehet találni az eredeti sémára, mindegy, hogy egy gyerek vagy egy felnőtt dózisából indulunk ki.

Fordítva viszont az eredeti sémából kiindulva az orvos feladata a dózis meghatározása.
 

dekar

Új tag
Én nemrégen voltam a kórházban cukibeállításon (új inzulinok (stb) ott voltam 3 napig és azt mondták, hogy nagyjából jó, otthon állítsak utánna, ha kell. A kórházban sem volt a reggeli cukrom a normális tartományban, úgyhogy ezért fordultam Hozzátok. A kórházban elég diétás kajákon éltünk, itthon ez nem jellemző.....ezért kértem a segítségeteket.

Üdv:Dekar
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én nemrégen voltam a kórházban cukibeállításon (új inzulinok (stb) ott voltam 3 napig és azt mondták, hogy nagyjából jó, otthon állítsak utánna, ha kell. A kórházban sem volt a reggeli cukrom a normális tartományban, úgyhogy ezért fordultam Hozzátok. A kórházban elég diétás kajákon éltünk, itthon ez nem jellemző.....ezért kértem a segítségeteket.

Üdv:Dekar

Szia!
a cukorbeteg/gondozás topikba csábítalak át, ott válaszolok.
 

agicza

Új tag
Kedves Kata!

Köszönöm a bíztató szavakat! Igazán jól esett.

Igyekszem sokmindent ellesni tőletek, tapasztaltabbaktól, egyelőre nem tudni milyen sikerrel. :)

Igen, egyedül vagyok, ezért telepedtem kicsit közétek, lesem a fortélyokat.:p Szép csendesen. :cool:
Az itteni diab gondozóról még fogalmam sincs, februárra kaptam időpontot, úgyhogy addig még van idő.

Összességében az eredményem nem olyan rossz, hiszen az orvosom megdícsért,hogy biztos jól csinálok mindent,mert a harmadik havi kontroll eredményem 6,1 % lett.
Csak hát az apró buktatók,amikor alacsony a cukor, enni kéne, aztán sok,aztán megint lent, ...stb... ezeket magamnak kéne valahogy megoldani. De nem mindig működik.
Meg hát lefekszem normális cukorral, reggel meg 7,8 -ra ébredek... :confused: hát ki tudja mitől van. Én biztos nem.
Na majd rájövök egyszer.Ha nagy és okos leszek valamikor. :mrgreen:

Addig is jó,hogy itt lehetek köztetek. Köszi!

Kellemes estét! :D


Szia Agicza!
A dózist lehet változtatni, de az orvosod jól döntött, amikor még ezt neked nem ajánlotta fel. Te nem régóta vagy cukorbeteg, és egy orvos részéről felelőtlenség lenne, ha egy friss diabosnak a nyakába zúdítaná a tudományt, hogy mit, mikor, merre, mennyit, stb lehet változtatni, módosítani.

Viszont az orvosod nem tudja, hogy te köztünk vagy, és hasznos, praktikus, de biztosnságos információkhoz juthatsz. Óvatosan, a tapasztalatok birtokában, és a másoktól ellesett praktikákkal Te is változtathatsz a terápiádon.

Az inzulinjaidat tekintve neked kockázatos lenne kihagyni a közti étkezéseket, persze óvatosan tehetsz próbákat. Viszont semmit nem érsz vele, ha az étkezés elhagyása egyik alkalommal jól működik, de a többi időben felborítja a cukor egyensúlyodat. Neked arra is figyelned kell, hogy Mo-n kezelnek, de nem itthon élsz, vagyis majdnem csak magadra vagy utalva egy idegen országban. Tehát óvatosságra, és türelemre intelek, és kívánom, hogy minél hamarabb hasznos, és használható praktikákra tegyél szert közöttünk.
 

Sani

Új tag
Csak hát az apró buktatók,amikor alacsony a cukor, enni kéne, aztán sok,aztán megint lent, ...stb... ezeket magamnak kéne valahogy megoldani. De nem mindig működik.
Meg hát lefekszem normális cukorral, reggel meg 7,8 -ra ébredek... :confused: hát ki tudja mitől van. Én biztos nem.


Kedves Agicza!

Arra nagyon figyeljél, hogyha leesik a cukrod, akkor mértékkel egyél és próbáld tudatosan bevinni a ch mennyiséget!
Nekem nagyon sokáig hibám volt, hogy a hypónál méréktelenül ettem és utána meg magas értékeket mértem...persze ezt a hatást Somogyi -effektus is okozhatja, viszont mindenképpen fontos az önfegyelem!

A reggeli magas vc valószínű hogy a helytelen inzulinmennyiség miatt van, de ezt majd a dokid megváltoztatja... ;)

A Hga1c-hez meg gratulálok! Ügyes vagy!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Agicza, a vércukormérők topikba raktam fel mindenféle táblázatot, és okosságot. Azt olvasgasd, próbáld a magad dózisát megtalálni benne, de az inzulinokhoz tényleg nagyon óvatosan nyúlj. Főleg a korrekcióra vigyázzál, mert ha korrigálsz, annak több órával később (akár egy nap is lehet) is lehet következménye a hipo. A hipora pedig enni kell, a magas cukira pedig újabb inzulin, és máris kész az ördögi kör.
 

Sani

Új tag
..., de az inzulinokhoz tényleg nagyon óvatosan nyúlj. Főleg a korrekcióra vigyázzál, mert ha korrigálsz, annak több órával később (akár egy nap is lehet) is lehet következménye a hipo.


Persze ez csak akkor van így , ha nem ultragyors inzulint adsz magadnak. Minden inzulinnak megvan a hatásgörbéje és az , hogy mennyi ideig hat a szerveztben. ;)
 

rgyörgy

Új tag
Kedves György?

Én nem tudtam,hogy nekünk kell változtatgatni az inzulin adagokat. :(
Nekem ilyet nem mondtak. Egy esetben javasolták,hogyha fizikai aktivitás várható,akkor csökkentsem az inzulint.

Az esti inzulinomat csökkentettem 2E-el. Megvacsiztam ... 1.5 óra mulva 6,4 ...később megettem az utóvacsim,ami 10 g... így este 10-kor 6,5-öt mértem.
14E Humulin N... reggel 7,8 -al keltem.
Még idáig nem mertem növelni az éjszakai dózist,de mostmár az következik.
:(

Én is szívesen kihagynék tízórai vagy uzsonnát,de ha kihagyom,az ebéd vagy vacsi előtt egy órával olyan alacsony lesz a cukrom,hogy ennem kell.

Kellemes napot! Sok napsütést!:)

<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Szervusz Agicza!<o>:p</o>
Fura betegség ez a diab. Másfél hónapig naponta 6-7 alkalommal mértem a cukit és ezt vittem a gondozóba. A doki szerint inkább alacsonyak az értékeim. Sajnos megváltozott a kiszámíthatóság nálam. Pár nap óta többször mértem 2,7-3 mmol/l értéket és ilyen még sosem volt, 10,3 is előfordult. Ez ebéd után volt. Vacsora előtt, hat órakor újból 3 volt a vc. Uzsonnát nem ettem, és félórát pedáloztam a szoba biciklivel. Ma reggel 50gr kenyér helyett 70 gr-ot ettem és ettől is felment a vc. Mivel te is még Humulint használsz, kíváncsi vagyok, hogyan is működik ez az inzulin. A CH táblázataink nem túl jók, nem megbízhatóak, ezt most is tapasztalom. Egy hatalmas körte és két érett kivi, 3-ról csak 3,6-ra emelte a cukimat. Szeretném, ha leírnád, hogyan alakulnak a cukraid, és ha módosítasz milyen hatása, van?<o></o>
Szép estét kívánok<o></o>:-D

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
 

gretta

Új tag
Nekem nagyon sokáig hibám volt, hogy a hypónál méréktelenül ettem és utána meg magas értékeket mértem...

Ezzel én is igy voltam és vagyok is :) Mostanában az utóbbi 2 nap annyira leesik estére a cukrom hogy alig birom feltornázni... Ilyenkor örülök mert sok finom édeségget bezabálok mértéktelenül :) Aminap 1,7et mértem. Nem tudom mitől esett igy le. a szomorú hogy meg sem éreztem. semmi bajom nem volt. azért mértem mert épp kajaidő volt....Lehet ezentúl nem érzem meg a hypokat???!!! egy picit nyugtalanít a helyzet.
 

rgyörgy

Új tag
Elképzelhetőnek tartom, valami külső hatás eredménye az alacsony cuki. Így még nem voltam, 3-as cukornál az ilyenkor megszokott gyors segélyben részesítettem magam, de eredménytelen volt. Másfél óránként mérten, ettem. A végén, már elég sok kenyeret, édes szőlővel és este 9-re, csak 6,2-re ment fel a cukor. Már kezdtem arra gondolni, az iwiwes cuki klubosok hipnózissal meggyógyítottak. :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Elvégre szerintük gyógyítható ez a betegség, csak mi hitetlenek vagyunk. :rolleyes:Komolyra fordítva, esetleg fronthatás, de ehhez jó lenne tudni, mások vc értékei hogy alakultak?
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
 

agicza

Új tag
Köszi Kata az okosságokat!:) Áttanulmányozom mindenképpen!:cool:


Agicza, a vércukormérők topikba raktam fel mindenféle táblázatot, és okosságot. Azt olvasgasd, próbáld a magad dózisát megtalálni benne, de az inzulinokhoz tényleg nagyon óvatosan nyúlj. Főleg a korrekcióra vigyázzál, mert ha korrigálsz, annak több órával később (akár egy nap is lehet) is lehet következménye a hipo. A hipora pedig enni kell, a magas cukira pedig újabb inzulin, és máris kész az ördögi kör.
 

agicza

Új tag
Kedves György!

Nem tudom mennyire vigasztal, de mostanság nekem is alacsonyak a cukraim. :rolleyes: ( A reggeli kivételével.) :(

Ma reggel 6-os cukorral ébredtem. A 30 g-os reggeli után 4,4 lett.
Ebéd előtt 5,1 ... vacsi előtt 4.0 ...
Érdekes számomra,hogy vacsinak ettem egy nagy tányér borsólevest, meg egy jó nagy adag rakott krumplit. (Szerintem a krumpli több volt mint amit megehettem volna) Vacsi után 1,5 órával 3,3 -at mértem.
Semmi éhségérzetem nem volt. Így letuszkoltam egy banánt, ...meg egy almát... most 6,5-el kerülök ágyba.

Próbálom én is összekötni dolgokkal...indokokat keresek... de hiába nézem azt a jó kis meteorológiai oldalt amit küldtél, fölöttünk annyi felhő van örökké,hogy nem csoda,ha a cukor ide-oda jár. :mrgreen:

Én úgy veszem észre magamon,hogy nekem a krumpli, rizs, tészta nem emeli annyira a cukromat. Ha nyers állapotban kimérem az ebéd szénhidrátjához elegendő mennyiséget, és mérek másfél óra múlva, gyakran van 3-4 körül a cukrom. Akkor ehetek újra valamit...és ne hízzon az ember. :confused:

Szóval György milyen front van most ami nálatok is van,meg nálunk is?
Nálunk hidegre gyanakszom. De hát ez bizonytalan mint a kutya vacsorája. :)




<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Szervusz Agicza!<o>:p</o>
Fura betegség ez a diab. Másfél hónapig naponta 6-7 alkalommal mértem a cukit és ezt vittem a gondozóba. A doki szerint inkább alacsonyak az értékeim. Sajnos megváltozott a kiszámíthatóság nálam. Pár nap óta többször mértem 2,7-3 mmol/l értéket és ilyen még sosem volt, 10,3 is előfordult. Ez ebéd után volt. Vacsora előtt, hat órakor újból 3 volt a vc. Uzsonnát nem ettem, és félórát pedáloztam a szoba biciklivel. Ma reggel 50gr kenyér helyett 70 gr-ot ettem és ettől is felment a vc. Mivel te is még Humulint használsz, kíváncsi vagyok, hogyan is működik ez az inzulin. A CH táblázataink nem túl jók, nem megbízhatóak, ezt most is tapasztalom. Egy hatalmas körte és két érett kivi, 3-ról csak 3,6-ra emelte a cukimat. Szeretném, ha leírnád, hogyan alakulnak a cukraid, és ha módosítasz milyen hatása, van?<o></o>
Szép estét kívánok<o></o>:-D

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
 

agicza

Új tag
Gretta!

Milyen inzulint hasznalsz? Mióta?

Én az első három hónapban olyan büszke voltam magamra,hogy a 3,8-as értéket már éreztem. Ekkor megettem valamit és nem lett magas,de nem esett lejjebb a cukrom.

Mostanság? Utóbbi 1-2 hétben 2,2 körül kezdek érezni valamit,de nem tudom miért.
Hasonló cipőben járunk, minél kevesebb hipót kivánok. :p



Nekem nagyon sokáig hibám volt, hogy a hypónál méréktelenül ettem és utána meg magas értékeket mértem...

Ezzel én is igy voltam és vagyok is :) Mostanában az utóbbi 2 nap annyira leesik estére a cukrom hogy alig birom feltornázni... Ilyenkor örülök mert sok finom édeségget bezabálok mértéktelenül :) Aminap 1,7et mértem. Nem tudom mitől esett igy le. a szomorú hogy meg sem éreztem. semmi bajom nem volt. azért mértem mert épp kajaidő volt....Lehet ezentúl nem érzem meg a hypokat???!!! egy picit nyugtalanít a helyzet.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én nemrégen voltam a kórházban cukibeállításon (új inzulinok (stb) ott voltam 3 napig és azt mondták, hogy nagyjából jó, otthon állítsak utánna, ha kell. A kórházban sem volt a reggeli cukrom a normális tartományban, úgyhogy ezért fordultam Hozzátok. A kórházban elég diétás kajákon éltünk, itthon ez nem jellemző.....ezért kértem a segítségeteket.

Üdv:Dekar

Szia Dekar!
Általános bevett gyakorlat, hogy az inzulin be,- vagy átállításra kórházba utalják a beteget, és ez így is a helyes. Ott van folyamatos megfigyelés alatt a páciens, ott tudják felügyelni, hogy a tervezett inzulinhoz valóban a megfelelő CH-t eszi meg a beteg, és ennek megfelelően folyamatos a vc ellenőrzése is.

Az egésznek egyetlen hátulütője van, amit az orvosok is elismernek. Ez pedig az, hogy a kórházban a beteg egész nap csak a folyosón mászkál, elé hozzák az ételt, elviszik a mosatlant, vagyis teljesen ellentétes a napi ritmus az otthoni munka-család-háztartás-közlekedés stb-vel szemben. Egy nyugodt napi ritmus mellett beállított dózis már nem igen állja meg a helyét, amikor a beteg kimegy a nyüzsgő hétköznapokba.

Vannak újabb próbálkozások, ahol megoldható, hogy a beállítandó beteg éli az életét, időpontra bemegy kórházba, megmérik a cukrát, megeszi a kimért
ételt, aztán újra elmegy a dolgára, és csak éjszakára fekszik be, vagy egyeztetés szerint otthon alszik, és reggel korán megy a kórházba.

Az üzidre vonatkoztatva viszont nem értem, hogy úgy engedtek el, hogy a reggeli értékeid még nem voltak jók. Így valóban nehéz egy betegnek önmagát beállítani. Próbálj meg minél több praktikát ellesni tőlünk, de természetesen konkrét kérdésre is szívesen válaszolunk.
 
Oldal tetejére