Edukáció

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Van igazságod Laci, de....
Normális esetben ezt úgy kellene tekinteni, hogy kell egy ilyen szakember az óvodákba, iskolákba. Államilag meg kellene szervezni a képzést. Az intézményvezető (nyilván nem saját költségen) elküldene a tanfolyamra 1-2 munkatársat, akik a végzettség mellé utána + fizetést kapnának. Ja és normális esetben örülnének a megszerzett tudásnak. Szerintem...

a tanfolyam az intézmény költségén még menne, de a +fizetést ki finanszírozná?
Az ötlet jó, és meg is illetné a gondozót a plusz pénz.
 

poe

Őstag
a tanfolyam az intézmény költségén még menne, de a +fizetést ki finanszírozná?
Az ötlet jó, és meg is illetné a gondozót a plusz pénz.
Én úgy képzelném kb mint a nyelvvizsga utáni pótlékot. Meg ezzel ugye plusz felelősséget is vállal, amit meg kell fizetni. De ez egyenlőre utópia...:(
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én úgy képzelném kb mint a nyelvvizsga utáni pótlékot. Meg ezzel ugye plusz felelősséget is vállal, amit meg kell fizetni. De ez egyenlőre utópia...:(
Én értem, hogy te mire gondolsz, jó is a nyelvvizsga pótlék. De az ott szabályozva van, mint pótlék, van rá kategória, és a dolgozót alkalmazó cég fizeti a kategoria szerint.
Továbbra is kérdés, hogy az az óvónő, tanárnő kitől, honnan kapja a plusz pénzt? Szerintem ez a része a tisztázatlan.
Azt viszont el tudom képzelni, hogy a munkaszerződésben lenne egy olyan kategoria, hogy különleges diétára, kezelésre szoruló gyermek felügyelete és ehhez alakítanák ki a pótlék mértékét. Na ehhez kellene már a központi (állami) támogatás, meghatározás, elfogadtatás, bevezetés, alkalmazás. Itt már belép a bürokrácia, és minden megvan, akkor legalább 3 év.

Sokkal célszerűbbnek tartom, ha megnézzük, megtudakoljuk, hogy most jelenleg van-e valamilyen pótlék, vagy bármi, ami egy edukált gondozónak a plusz munka fejében máris adható a fizetésével együtt. Akkor máris van egy kis diabban érdekeltsége.
 

szolnok

Új tag
<meta http-equiv="CONTENT-TYPE" content="text/html; charset=utf-8"> <title></title> <meta name="GENERATOR" content="OpenOffice.org 2.4 (Linux)"> <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> Nos a képzésről szóló felhívást talán a polgármesteri hivatalok, felé kéne jobban propagálni, azért, hogy legyen a nagyobb /kisebb/ városokban legalább egy óvoda, iskola, ahol található egy ilyen végzettségű szakember, pl az iskolai nővér /vagy már az sincs? / Nagyon nagyon elszomorít, hogyha olvasom itt a topicokban az anyukák panaszát az óvodai, iskolai meg nem értésekről , pl nem tetszik ha a gyerek órán mér, urambocsá eszik.
Az ilyen dolgokat egyszerűen nem lehet megemészteni.

Sajnos úgy látom, hogy amíg egy ismert személyiség nem kerül hasonlóan bosszantó helyzetbe, addig nem történik érdemben semmi, majd akkor viszont elkezdenek cikkezni az újságok, és a média hatására talán mozdul valami. / bár az ismert személyiség bizonyára bír bébiszittert alkalmazni/
 

borka

Őstag
Ma reggel a Kossuth rádióban hangzott el.Valaki felemelte a savát.

A cukorbetegség kezelésének társadalmi korlátai

Az igazi rajongók az eredeti kólát sok cukorral isszák, a civilizációs betegségek közül a cukorbetegség terjed a legjobban. Egy nagyobb veszély van csak, a tudatlanság.

2025-re világszerte 380 millióra nő a cukorbetegek száma, legalábbis a WHO jóslata szerint. Az úgynevezett civilizációs betegségek közül a diabétesz terjed a leggyorsabban az elhízás és az egészségtelen életmód miatt. A betegség karbantartását ugyanakkor sok minden nehezíti még ma is. Egy friss tanulmányból kiderül: korlátozó tényező lehet például a társadalom nyitottságának a hiánya is.

Bráz Andrásné 20 éve cukorbeteg. Azt kérdeztem tőle, elfogadják-e az emberek, ha egy nagyobb társaságban megméri a vércukor-szintjét étkezés előtt, netán nyilvános helyen beadja magának az inzulint. Azt mondja, ezzel elég nagy meglepetést keltene.

- Általában ki kell menni vagy a folyosóra vagy a mosdóba.

A 28 országot átfogó, most lezárult kutatás előkelő helyen említi az anyagi nehézségeket, de kiderül az is, hogy a betegek mindenhol panaszkodtak az éttermek felkészületlenségére. Bráz Andrásné mindkét megállapítással egyetért.

- A 2-es típusú cukorbetegeknél oda kell figyelni, hogy betartsák a diétát. És ez nem könnyű. Először is, a diétás dolgok elég drágák. Most nyílt meg Kaposváron egy diétás bolt, de elképesztő árak vannak benne. Az éttermek sincsenek felkészülve a tapasztalataim szerint.

A szóban forgó tanulmányt egyébként hongkongi és északír kutatók készítették: 28 országban 8900 cukorbeteget és majdnem ötezer egészségügyi dolgozót kérdeztek meg. Az anyag kitér arra is, hogy azok, akik a családjuktól, barátaiktól támogatást, a kezelőorvosuktól pedig elegendő segítséget és információt kapnak, sokkal sikeresebben tudják kezelni a betegséget. A külső tényezők mellett ugyanakkor nagyon fontos a megfelelő, testmozgásban gazdag életmód és a diéta. Ezt hangsúlyozza Winkler Gábor professzor, a Magyar Diabétesz Társaság elnöke is. A professzor szerint, amin ma Magyarországon javítani lehetne, az egyértelműen a képzés.

- Nagyon fontos, hogy az érintett személy és környezete tudja, hogy mit jelent a cukorbetegség, mit kell tennie, hogy anyagcseréje a lehető legjobb állapotban legyen. Természetesen ugyanezt kell tudni az egészségügyieknek is. A cukorbetegekkel való foglalkozás időigényes természetű. Ma Magyarországon a 2-es típusú cukorbetegek ellátása döntő részben a háziorvosokra hárul, akik egyébként is nagyon leterheltek. Pedig itt a betegekkel étrendi kérdéseket, életmódbeli kérdéseket egyeztetni kellene. A betegoktatásra ma kevés időt fordítanak, elsősorban azért, mert ez a tevékenység csak korlátozottan finanszírozott. Jelen pillanatban egy 2-es típusú cukorbeteg finanszírozottan egyszer vehet részt a betegség felismerésétől számítva úgynevezett alapdiétás oktatáson. Erre azonban rendszeres időközönként szükség lenne.

A cukorbetegek egyébként ma már abszolút teljes életet élhetnek, de ennek feltétele, hogy minden szempontból karbantartsák a betegségüket. Éppen ezért fontos megismerni az ezt akadályozó korlátokat - jegyzik meg a tanulmány szerzői.
 

poe

Őstag
Sziasztok!

Az edukátorképző elvégzése után nyomban bele is csapok a lecsóba...
Úgy néz ki, hogy áprilisban egészségnap lesz a városunkban. Lesz dietetikus, a diabetológusom is tart előadást, meg úgy néz ki, hogy én is.
Ötleteket kérnék, hogy miről?
A diétáról nyilván nem kell, a doktornő akar beszélni az életmódról, metabolikus szindrómáról (elsősorban 2. típusú diabosokhoz).
Gondoltam eszközök bemutatását, a kezelési módokat, de ez érintőlegesen kapcsolódik csak (mármint az egészségnaphoz), úgyhogy amit ki szeretnék emelni az talán a sport, a mozgás...
Vélemény?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Poe, bátor vagy, hogy, hogy egy nyílt napon előadsz. Mindenképpen legyen nálad valami elérhetőség, olyan névjegykártya szerűség, ahol elérnek. De ugyanilyen jó, ha valamelyik frappáns szórólap hátuljára írod a telo számot.
 

dg

Őstag
Sziasztok!

Az edukátorképző elvégzése után nyomban bele is csapok a lecsóba...
Úgy néz ki, hogy áprilisban egészségnap lesz a városunkban. Lesz dietetikus, a diabetológusom is tart előadást, meg úgy néz ki, hogy én is.
Ötleteket kérnék, hogy miről?
A diétáról nyilván nem kell, a doktornő akar beszélni az életmódról, metabolikus szindrómáról (elsősorban 2. típusú diabosokhoz).
Gondoltam eszközök bemutatását, a kezelési módokat, de ez érintőlegesen kapcsolódik csak (mármint az egészségnaphoz), úgyhogy amit ki szeretnék emelni az talán a sport, a mozgás...
Vélemény?

Ez így teljesen jó!
Az eszközök nagyon fontos téma, biztos hogy nem sokat bíbelődnek ennek a témának a megvitatásával a rendeléseken. Jó, ha lesznek nálad képek is ezekről.
Sport, mozgás, utazás: mire kell odafigyelni, praktikus tanácsok -- előadni ezekről sem szoktak.
Ha a kezelési módozatokról nem beszélnek előtted, akkor mindenképpen hasznos ezt is megemlíteni, biztos, hogy nem mindenki van vele tisztában.
Csak arra kell figyelni, hogy ez 3 igen eltérő szegmense a témának, szerintem sok egyetlen előadásba. Egyet, vagy legfeljebb kettőt válassz ki, és azt dolgozd ki profin. Ez az én szerény javaslatom.

De még egyszer: nagyon szimpatikus, hogy ennyire lelkesen, elhivatottan TESZEL VALAMIT!
Majd számolj be arról, légy szíves, hogy hogy zajlott!
 

poe

Őstag
Poe, bátor vagy, hogy, hogy egy nyílt napon előadsz. Mindenképpen legyen nálad valami elérhetőség, olyan névjegykártya szerűség, ahol elérnek. De ugyanilyen jó, ha valamelyik frappáns szórólap hátuljára írod a telo számot.
Szia Kata!

Nem kell ehhez akkora bátorság, laikusoknak foghok beszélni egy olyan dologról, amiben 8 éve benne élek. Ráadásul ők biztos nem lesznek olyan kukacoskodók, mint az a 10+ ember a diplomavédésemen...;)
Most beszéltem s főszervezővel, aki a szakrendelők igazgató főorvosa, nagyon örült, a témát meg majd még pontosítjuk.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Kata!

Nem kell ehhez akkora bátorság, laikusoknak foghok beszélni egy olyan dologról, amiben 8 éve benne élek. Ráadásul ők biztos nem lesznek olyan kukacoskodók, mint az a 10+ ember a diplomavédésemen...;)
Most beszéltem s főszervezővel, aki a szakrendelők igazgató főorvosa, nagyon örült, a témát meg majd még pontosítjuk.
Nagyon örülök, hogy támogatást kapsz "fentebbről". Azt hiszem, ez az igazi edukátori munka. Fotókat, beszámolót, mindent kérünk.
 

borka

Őstag
Szia Poe.

Valóban nagyszerű dolog amikor a másik embertásán segít Valaki.
Azt javasolnám, hogy csak magadról beszélj az előadáson.

Hogy lettél cukorbeteg, hogyan reagáltad le az első hírt. Dióhélyban a 8 év kudarcát ,élményét, említsd meg a fórumot, de név nélkül,és,hogy milye jó ez a ("lökött" )társaság.
Rázd fel a társaságot, hagyál nyitott kérdéseket.
Véleményem szerin több kérdést fogsz kapni,mint a szakemberek. Az életszerűséget jobban szertik az emberek mint a hivatalos felvilágosítást.:rolleyes:
Nem is kellene az előadók közé ülnöd, hanem mint hozzászóló, tartanád meg az expozédat.:confused:
Lehet,hogy hülyeségeket írtam, akkor viszont tekintsd tárgytalannak.
Üdv. Borka helyett: Sándor
 

poe

Őstag
Kata kérdezett a mindenkinek topicban a balatonfenyvesi JDH tábor kapcsán az ottani edukációról.
Az előadásokat valóban elismert szakemberek tartották, a gyerekek figyelmét persze csak több-kevesebb sikerrel lehett lekötni. Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy a másnapi csoporttalálkozó elején végigvettük az előadáson elhangzottakból a legfontosabbakat (ha pl én egyébb elfoglaltság miatt nem voltam benn, akkor a srácok mondták el, hogy mi volt :p), illetve ha volt kérdés, akkor azt természetesen megbeszéltük. Az edukáció azonban gyakorlatilag folyamatos volt, az "üresjáratokban" is sokat beszélgettünk ilyesmiről.
<style>oNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style>
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Köszi Poe a tájékoztatást. Lehet, hogy a srácokban az üresjáratos infok jobban meg is maradnak, hiszen a gyerkőc figyelme is szelektív. Az ami a "kötelező" előadás volt, az talán egy kicsit a suli óráira emlékeztette őket. Ez így teljesen természetes.
Az egymás figyelése, segítése nagyon tetszik nekem, igazi összetartásról ad bizonyságot.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
EDUKÁTORKÉPZŐ TANFOLYAM 2010 március

EDUKÁTORKÉPZŐ TANFOLYAM 2010 március

A Juvenilis-Diab-Help Alapítvány hagyományaihoz híven 2010 márciusában is megrendezi négy napos, bentlakásos edukátorképző tanfolyamát.

1994 óta kettőszázötvenen szereztek edukátori oklevelet, melyet táborokban, sorstársi közösségekben és családjukban hasznosíthatnak. Célunk, hogy az arra alkalmas fiatalok elméleti és gyakorlati ismereteket szerezhessenek cukorbetegekkel, főleg gyermekekkel, serdülőkkel való foglalkozások vezetéséhez, és híd szerepet tölthessenek be a gondozó team és a páciens között.

A képzés tematikája:
- Általános diabetológiai ismeretek
- Korszerű inzulinterápiák
- Táplálkozási és dietetikai tudnivalók
- Pedagógiai és pszichológiai alapok
- Személyiségfejlesztő foglalkozások, szituációs gyakorlatok, önismeret-fejlesztés

A jelentkezéshez szükséges:
- Középiskolai érettségi vagy annál magasabb iskolai végzettséget igazoló bizonyítvány másolata
- Érett személyiség, rátermettség, elhivatottság
- Személyes hangvételű önéletrajz, beleértve a diabéteszes közösségekben végzett tevékenységeket is
- Ha a jelentkező cukorbeteg, diabetológus orvosának javaslata

Előnyt jelent, ha
- a jelentkező 1-es típusú diabéteszes, és jó önmenedzselő
- egészségügyi, pedagógiai területen tanul vagy dolgozik
- a diabétesz edukációhoz kapcsolódó, laikus, vagy szakmai sajtóban megjelent publikáció köthető a nevéhez.

A tanfolyam elvégzéséhez a később megküldendő kötelező irodalom elolvasása is szükséges. Az elsajátított ismeretekről a képzés végén, záróvizsgán számolnak be a jelöltek.
A tanfolyam korlátozott létszáma miatt 2009 december 31-ig az alábbi címre kérjük postázni:

Juvenilis-Diab-Help Alapítvány
1277 Budapest, Pf. 105.​

A felvétel kedvező elbírálása után a hallgatók 2010 elején kapnak majd további tájékoztatót.
Az edukátorképzés költségét (igényes szállás, étkezés, szakmai gyakorlatok, programok, útiköltség) a Juvenilis-Diab-Help Alapítvány vállalja fel, az adminisztrációs és az oktatási anyaghoz szükséges 7500 Ft hallgatói hozzájárulás.

2009 szeptember.

A J.D.H. Alapítvány kuratóriuma
juvdiabhelp@freemail.hu
 

poe

Őstag
Ma este felvettek velem egy közel egy órás beszélgetés a helyi rádió egészségügyi műsora részére.... ;)
 
Oldal tetejére