H1N1 új típusú influenza:féljünk-e tőle vagy sem?

Te beadatod-e az influenza elleni oltást?

  • A H1N1 oltást igen, a szezonálist nem.

    Szavazat: 6 11.5%
  • A H1N1 oltást nem, a szezonálist igen.

    Szavazat: 5 9.6%
  • Mindkettőt beadatom.

    Szavazat: 14 26.9%
  • Egyiket sem.

    Szavazat: 27 51.9%

  • Összes szavazó
    52

dg

Őstag
Én már túl vagyok a 2 héten, egyszerre adattam be a kettőt, mellékhatás nem volt.

A háziorvos nálunk ingyenesen oltotta azokat, akiknek járt az ingyenes vakcina (diabosok is az első ingyenes körben már benne voltak).
Nem tudom pontosan, de ha jól emlékszem, akkor oltási díjként sem kérhetnek többet, mint a vakcina fogy. ára (1930 Ft?, kevesebbet kérhet a doki!) szóval ha igazam van, akkor oltóanyaggal együtt is max 2860 Ft lehet az egész 1 oltásra (a 6000 Ft körüli összeg úgy jöhet ki max, ha mindkettőt egyszerre adatja be valaki)

Nekem nem jár ingyenes vakcina. Nem tudom, van-e erre szabályzat, mert a minap a rádióban pont arról adtak körképet, hogy micsoda káosz van a fizetni/nem fizetni a védőoltásért témában. Ez a 6000-res összeg nekem is a hihetetlen kategóriába esik -- egyébként egyetlen oltásról volt szó (még azt sem tartom kizártnak, hogy a doki "bepróbálkozott", hátha hülye a páciens.). A többiről szépen számlát is adtak, ez így elfogadható.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A cégnél jóval kevesebben kérték az oltást, mint ahányan nem (kb. 10-20% között lehet a kérők aránya). Ha itt is olyan arányú lesz a megbetegedés, mint a bezárt iskolákban, akkor nem tudom, hogy lesz termelés a már most is létszámhiányos területeken...
Na ez a céges oltás mizéria egy kicsit felbosszantott ma minket. (Csak tájékoztatásul, Robi és én egy cégnél dolgozunk.)

A kolléganőim be akarták oltatni magukat az üzemorvossal, de a múlt héten már elfogyott az oltóanyag amikor menni szerettek volna (telefonon lett minden lebeszélve). Így időpontot kaptak az üzemorvostól a mai napra. Ment is ma a két kolléganőm a kapott időpontra, és ahogy mentek, úgy vissza is sétáltak oltás nélkül.
Ugyanis az újabb szállítmányt szépen szétoltogatták az arra tévedőknek. Gondolhatjátok, hogy lett felháborodás, hiszen az időpont, az időpont. Az arra tévedőnek is időpontot kellett volna adni, vagy legalább visszahívni a kolléganőimet, hogy hát bocsika-bocsika....

Minden médiában az lehet hallani, hogy folyamatos a szállítás, és van elegendő oltóanyag, de a népek nem akarják beoltani magukat, és így milyen alacsony az oltottak aránya. Hát ezek egy kissé ellentmondóak. Aki oltatna, az nem kap.

A fizetésre térve: nálunk ingyenes, és én úgy tudom, hogy ahol a cég szerzi be a vakcinát, ott a dolgozónak ingyenes, a beadásért pedig nem szabad pénzt kérni. Legalábbis ha nem magán praxis, akkor nem.

Azt is hallottam, hogy oltóközpontokat akarnak felállítani több helyen, és mindenki számára ingyenessé tenni a vakcinát.
 
Robi, ez tuti, hogy az oltástól jött ki nálatok, ez a zsibbadás dolog. És annyira súlyosnak ítélitek meg, hogy a tesónak inkább be sem adatjátok? Rosszabb, mintha influenzás lenne?
A zsibbadáshoz valószínűleg van köze az oltásnak, mert 2 nappal utána jött ki (mikorra a szervezet már reagálhat rá), egy másik fórumon pedig szintén számoltak be ugyanilyen tünetekről. Az oltás tájékoztatója is említ ritka mellékhatásként bizsergést, illetve nagyon ritka mellékhatásként zsibbadást, ami a Guillain-Barré szindróma kialakulását is jelentheti. Ez eléggé félelemetes betegség, és csak nem sokkal több 50%-nál a gyógyulás esélye.
Ha ilyen mellékhatásról lehet szó, és esetleg a gyerekeknek is van rá esélyük, akkor azt hiszem az influenzából eredő kockázat kisebb.
A baj az, hogy nem tudjuk, hogy minek a tünetei mutatkoznak és mi váltotta ki, illetve, hogy mi lesz a vége. Én hajlok arra a verzióra, hogy nem magában az oltás, hanem már eleve volt valamilyen fertőzés a szervezetben és a kettő együtt okozta a tüneteket.
 
Na ez a céges oltás mizéria egy kicsit felbosszantott ma minket. (Csak tájékoztatásul, Robi és én egy cégnél dolgozunk.)

A kolléganőim be akarták oltatni magukat az üzemorvossal, de a múlt héten már elfogyott az oltóanyag
...és jelenleg sincs, legalábbis a mi üzemorvosunknál, aki valószínű más, mint a tiétek. Én úgy jártam, hogy csütörtökön a kollégák még kaptak, én pénteken már nem. Akkor nyomban kimentem a háziorvoshoz, aki beadta mindkettőt. Nekem ingyen, Juditnak 1000 Ft-ot kellett fizetni a receptért + a vakcina árát a patikában (maga a beadás végülis ingyenes volt:rolleyes:).

A fizetésre térve: nálunk ingyenes, és én úgy tudom, hogy ahol a cég szerzi be a vakcinát, ott a dolgozónak ingyenes, a beadásért pedig nem szabad pénzt kérni.
Dunaújvárosban valóban, de pl. a miskolci fióktelepünkön 4000 Ft.

Azt is hallottam, hogy oltóközpontokat akarnak felállítani több helyen, és mindenki számára ingyenessé tenni a vakcinát.
Én úgy hallottam ma a Kossuth rádióban egy illetékestől, hogy ott is ugyanúgy fizetni kell majd, mint az orvosnál.
Ezeket az oltóközpontokat egy kicsit veszélyesnek tartom olyan szempontból, hogy egy idegen asszisztens vagy orvos nem tudhatja, hogy az oltást kérő személynek volt-e/van-e olyan betegsége, allergiája, ami veszélyessé teheti az oltást. Szerintem ha oltás, akkor azt lehetőleg a háziorvos adja, aki (valamennyire) ismeri a beteget.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
...és jelenleg sincs, legalábbis a mi üzemorvosunknál, aki valószínű más, mint a tiétek. Én úgy jártam, hogy csütörtökön a kollégák még kaptak, én pénteken már nem. Akkor nyomban kimentem a háziorvoshoz, aki beadta mindkettőt. Nekem ingyen, Juditnak 1000 Ft-ot kellett fizetni a receptért + a vakcina árát a patikában (maga a beadás végülis ingyenes volt:rolleyes:).


Dunaújvárosban valóban, de pl. a miskolci fióktelepünkön 4000 Ft.


Én úgy hallottam ma a Kossuth rádióban egy illetékestől, hogy ott is ugyanúgy fizetni kell majd, mint az orvosnál.
Ezeket az oltóközpontokat egy kicsit veszélyesnek tartom olyan szempontból, hogy egy idegen asszisztens vagy orvos nem tudhatja, hogy az oltást kérő személynek volt-e/van-e olyan betegsége, allergiája, ami veszélyessé teheti az oltást. Szerintem ha oltás, akkor azt lehetőleg a háziorvos adja, aki (valamennyire) ismeri a beteget.
Én M. Erikához tartozom, szerintem te J. Ildikóhoz, de ha jön a cucc, akkor a központi üzemi rendelő kapja, és a vasgyári dokik mind kapnak, legfeljebb a dolgozóik arányában osztják szét.
A kolléganőim most mondják, hogy minden nap telozniuk kell, hogy megjött-e a szállítmány.
Ennek ellenére tegnap is azt mondta be a tv (szeretett ANTSZ főnökünk), hogy folyamatos az ellátás, de ezek a konok népek még mindig nem veszik elég komolyan a járványt, és nem akarják oltatni magukat.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az oltás tájékoztatója is említ ritka mellékhatásként bizsergést, illetve nagyon ritka mellékhatásként zsibbadást, ami a Guillain-Barré szindróma kialakulását is jelentheti. Ez eléggé félelemetes betegség, és csak nem sokkal több 50%-nál a gyógyulás esélye.

Én hajlok arra a verzióra, hogy nem magában az oltás, hanem már eleve volt valamilyen fertőzés a szervezetben és a kettő együtt okozta a tüneteket.
Én úgy tudom, hogy a Guillain-Barré szindrómának sokkal kisebb a gyógyulási esélye, mint 50%, de az tény, hogy az élete hátralévő részét mozgás koordinációs hibával kell leélnie. Az USA-ban már a mostani oltókampány alatt is regisztráltak bénulásos megbetegedést, de ezzel is úgy vagyok, hogy bármit fel lehet rakni a netre. Tehát hiszem is meg nem is.
Olyan szakvélemény is elhangzik, hogy az influenza veszélyeihez képest nagyon minimális a bénulások száma, vagyis elhanyagolható. Csakhogy az az egyén, aki lebénul, annak (és a családjának) baromira mindegy a statisztika, hiszen neki kell az életét bénán leélnie, nem a statisztikának.

Én nagyon bízom benne, hogy Juditnál ez inkább csak egy erősebb reakció az oltóanyagra, és ahogy jött, úgy el is múlik. Abban igazad van, hogy nem az oltóanyag önmagában a ludas, hanem az oltóanyag egyik alkotóelemére adott egyéni reakció.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A híradásokban és a média egyéb területein mindig csak azt halljuk, hogy hányan betegedtek meg H1N1-ben, de azt soha nem hallani, ha valaki komolyabban megbetegszik az oltóanyag valamelyik mellékhatásaként. Pedig biztos van ilyen is. A korrekt tájékoztatáshoz ez is kellene.

Korrekt tájékoztatás hiányában ne is csodálkozzanak, ha a népek az internetről szedett túlzó baromságokat hiszik el.
Én pl tegnap olvastam, hogy mennyi meg mennyi kismama vetélt el az oltást követő néhány óra, vagy nap leforgása alatt. Na az ilyen netre felrakott riogatások ferdítik el a valóságot. Csak egyet tehetünk. Nem hiszünk el feltétel nélkül minden neten terjengő baromságot. Az jó eséllyel valamelyik oldali kampányt erősíti, de semmi tudományos bizonyíték, vagy statisztika nem áll mögötte.
 

borka

Őstag
Azt is mondta Kossuth Rádió,hogy abban az iskolában ahol most újra indították a tanítást ,mindössze 2gyermeknél állapították meg azta fránya vírust.860 fős iskola,mi alapján állitják össze a statisztikát????
 

borka

Őstag
Szia Robi !
Remélem,hogy mielőbb rendbe fog jönni Judit álapota és nem szenved maradadndó károsodást.
Szorítunk Nektek.
 

christina

Őstag
A H1N1 elleni oltás után milyen mellékhatásokat tapasztalatatok? Én 11 napja kaptam meg a szezonálissal együtt, eddig érdemi mellékhatást nem tapasztaltam. Judit 9 napja kapott csak új típusú ellen, de 2 nappal utána a beadás oldalán lába-karja-arca zsibbadni kezdett és az arca más-más része azóta is zsibbad, ill. bizsereg hol jobban, hol kevésbé. Orvosi vizsgálatok eredményei negatívak, egyedül a vérvizsgálatból állapítottak meg kismértékű gyulladást a szervezetben.
Roland hétfőn kapta volna az oltást, de a tünetek miatt egyelőre nem adatjuk be neki. És nem tudjuk, hogy nála mennyire lehet veszélyes, ha olyan tulajdonságot örökölt, ami miatt Juditnál jelentkeztek a tünetek. :confused:
Óvodás csoporttársainál többeknél hasmenés jelentkezett az oltás után. Egyébként az ő csoportjában kb. fele-fele az oltást kérők - nem kérők aránya.
A cégnél jóval kevesebben kérték az oltást, mint ahányan nem (kb. 10-20% között lehet a kérők aránya). Ha itt is olyan arányú lesz a megbetegedés, mint a bezárt iskolákban, akkor nem tudom, hogy lesz termelés a már most is létszámhiányos területeken...

Robi!
Én 5 nap különbséggel adattam be a kettőt. Először a szezonálisat. Érdekes módon a szezonális után fájt a karom annyira, hogy nem esett jól ráfeküdni, egy napig fájt a torkom. A másik után nem volt semmi "tünet". A második oltás után 1,5 héttel 1-2 napig volt levertség érzésem, kicsit furcsák voltak a karjaim, a hátam úgy mint amikor bujkál benned valami nyavalya. Hogy ez melyiktől volt, tudja fene.
Az Indexen egyébként százvalahány ember véleményét nézték aki megkapta mindkét oltást és ugyanezt írták le, hogy a szezonálissal volt inkább mellékhatásuk, úgy mint nálam. A Gergő (4 éves) tegnap kapta meg a H1N1 ellen. Lekopogom semmi baja, a lányom múlt hét csütörtökön, neki sincs semmi mellékhatás. Két hét múlva beadatom nekik a szezonális ellen is.

Remélem nem lesz semmi komoly baja Juditnak! Vigyázzatok magatokra, puszi.
 

christina

Őstag
Egyébként kitől mennyit kértek a beadásért?

Háziorvosunk 1500 Ft-ot, az ügyelet 2000-et, a céges doktorbácsi 6000-et akart volna kérni (amit meghallván, leestem a székről...)

Nálunk a házi betegeknek ingyenes a beadás. A foglalkozás eü.-n felírják és vagy a cég kifizeti, vagy a dolgozó veszi meg saját pénzén, de a beadás ingyenes. Az utcáról betévedt "mezei" betegtől, vagy a magánorvoshoz érkező betegtől 2000 Ft-ot kérünk a beadásért. Volt érdeklődő olyanra is, hogy bejönne és adjuk be egyből. Na az 6000,-Ft lenne. Kétezer, hogy kiváltjuk helyette a receptjét, 2000,- a beadásért, 2000,- az azonnali kiszolgálásért. Megjegyzem még nem érkezett egy páciens sem ezzel az óhajjal. De ez még azt hiszem így vállalható, hogy helyette mindent elintézünk és elvégre ez egy magánrendelő.


Azt különben nem értem, pedig tűz közelben vagyok, hogy az oltóanyag rengeteg, az oltandók száma kevés és mint a szocializmusban (nem politizálni akarok:)) nincs oltóanyag ami elérhető. Az egész rendszer sz.r ahogy van. Legfőképpen szállításilag.
Nem tudom nálunk a kolléganő hogy bűvészkedett, de amikor a híradásokban azt mondták "jövő héten kerül az oltóanyag a háziorvosokhoz és a patikákba" nekünk már 1-1 doboz ott pihent a hűtőben. :D Ja, hogy elment érte az ÁNTSZ-hez? Ha ez a megoldás, mert a szállítás akadozik, tán el kéne menni vagy küldetni érte és nem a sült galambra várni. Bocs.:rolleyes:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Azt is mondta Kossuth Rádió,hogy abban az iskolában ahol most újra indították a tanítást ,mindössze 2gyermeknél állapították meg azta fránya vírust.860 fős iskola,mi alapján állitják össze a statisztikát????
Az iskolát a biztonság kedvéért zárták be, ami nagyon is helyeselhető, azonban statisztikára valóban nem elegendő.
Mint ahogy az sem, hogy 200 ezren jelentkeztek infulenza szerű tünetekkel. Mert itt a szerű szó a lényeg. Az még nem influenza járvány, legfeljebb csak szerű járvány.
Nem kéne átesni a ló másik oldalára, de ha már átestek, akkor szállítsák már azokat az oltóanyagokat azoknak, akik még csak a szerű állapotába sem szeretnének jutni. És akkor lehet új statisztikát felállítani a megbetegedésről, és a beoltottakról egyaránt.
 

dg

Őstag
A zsibbadáshoz valószínűleg van köze az oltásnak, mert 2 nappal utána jött ki (mikorra a szervezet már reagálhat rá), egy másik fórumon pedig szintén számoltak be ugyanilyen tünetekről. Az oltás tájékoztatója is említ ritka mellékhatásként bizsergést, illetve nagyon ritka mellékhatásként zsibbadást, ami a Guillain-Barré szindróma kialakulását is jelentheti. Ez eléggé félelemetes betegség, és csak nem sokkal több 50%-nál a gyógyulás esélye.
Ha ilyen mellékhatásról lehet szó, és esetleg a gyerekeknek is van rá esélyük, akkor azt hiszem az influenzából eredő kockázat kisebb.
A baj az, hogy nem tudjuk, hogy minek a tünetei mutatkoznak és mi váltotta ki, illetve, hogy mi lesz a vége. Én hajlok arra a verzióra, hogy nem magában az oltás, hanem már eleve volt valamilyen fertőzés a szervezetben és a kettő együtt okozta a tüneteket.


A háziorvosom, miután beoltott :rolleyes:, rámenős kérdéseimre említette a szindrómát, amit írsz, Robi. Azt mondta, magyarországi esetről addig a napig nem tud, de világszerte volt már rá példa, s nagyon ritka. Erről persze ugyanazt gondolom, mint Kata: a statisztika nem segít az egyetlen érintetten.
Nagyon drukkolok értetek.

Azt még hozzá teszem, hogy a dokink elmondása alapján, nem konkrétan a H1N1 elleni oltás felelős a szindrómáért, az eddigi eseteket más influenza elleni oltás okozta. (Ami logikus, hisz hosszútávú tapasztalat nincs a H1N1 ellenivel.)
 

dg

Őstag
A híradásokban és a média egyéb területein mindig csak azt halljuk, hogy hányan betegedtek meg H1N1-ben, de azt soha nem hallani, ha valaki komolyabban megbetegszik az oltóanyag valamelyik mellékhatásaként. Pedig biztos van ilyen is. A korrekt tájékoztatáshoz ez is kellene.


Én is így gondolom.
Azt is hiányolom a hírekből, hogy kihangsúlyozzák: a "betegek közül egy sem kapott védőoltást" vagy "a betegek között volt, aki a védőoltás ellenére fertőződött meg".
 

dg

Őstag
Azt is mondta Kossuth Rádió,hogy abban az iskolában ahol most újra indították a tanítást ,mindössze 2gyermeknél állapították meg azta fránya vírust.860 fős iskola,mi alapján állitják össze a statisztikát????


Igen. Ennek ellenére, elővigyázatosságból helyes döntésnek tartom az ideiglenes intézménybezárást. Amit ennél a hírnél hiányolok: nem hangzik el egyértelműen, hogy igen, minden beteget megvizsgáltak, és igen, az összesből csak kettőnél volt az új vírus, avagy: szúrópróbaszerű volt a vizsgálat és nem vizsgáltak meg mindenkit ezirányban. Erről egyetlen beszámoló sem ért el a fülemig, pedig le kellene szögezni.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kata, dehogynem van szó arról, hogy milyen mellékhatása van az oltásnak! A kereskedelmi tv-s hülye műsorok ezen lovagolnak - ha akad akármi. PL az a lány, akit kórházba szállítottak, de csak a híradó közben derült ki, hogy mivel is, na mivel is? Hányingerrel, vádlifájdalommal, asszem más nem volt, de alényeg, hogy a lány MAGA ment be a kórházba, mert megijedt, de nem azért, mert olyan súlyos problémái lettek és azt sem tudták, hogy ez az oltástól volt-e. És akkor volt szó 2 emberről is, akik meghaltak az oltás után, ment a nagy hír a médiában, hogy nahát nahát, aztán kiderült, hogy semmi köze az oltásnak a halálukhoz. Lehet, hogy csak 1 ember volt, már nem tudom, a másik meg csak a vírus elkapása után halt meg, namár ezt nem tudom... Mert nevetséges, hogy ennyit kellett kutatni mellékhatások után és ilyen nevetséges eseteket hoztak fel, mert nem volt más. Szóval dehogynem szól erről is a média! Jól megijesztik vele azokat, akik eddig vaciláltak.

Az, hogy mennyi iskolát és hogyan zárnak be. Erre szabályzatok vannak és bízzunk meg ezekben, mert mi nem vagyunk szakemberek. És az, hogy mennyi gyereknél lehet bebizonyítani a vírust... Nahát, ezt aztán nem értem, hogy miért kell ezt egyáltalán hírbe hozni, hiszen mivel marha drága vizsgálat a kimutatás, mostmár nem nézik meg mindenkinél! Már szeptember óta nem nézik meg (legalábbis én így tudom és nem olvastam azóta olyan hírt, hogy újra minden gyanús esetet megnéznek), hát akkor honnan lehetne egyértelműen megmondani, hogy milyen vírus volt??? És nem mindegy? Attól még mert sok iskolában még nincs új influenza, de van másik, attól még igenis fel kell készülni az új influenza ellen is, mert a szezonális influenza úgyis jönni fog, ami majd februárban lesz durva, ahogyan szokott és addig meg az új, tehát MINDENKÉPPEN nagyobb kockázatnak van MINDENKI kitéve emiatt, ezért kell a témával foglalkozni és nem hagyni, hogy majd a sok alma pont elég lesz a vírusok ellen.

A statisztikák. Minden statisztikai alapon működik az orvoslásban, aki ezt nem fogadja el, az a nyugati orvoslást utasítja el, az antibiotikumoktól kezdve az inzulinig (!!). Aki megérti az előny-kockázat arányt, az megérti azt is, hogy az oltás nem kockázatmentes, de maga a betegség nagyságrenddel nagyobb kockázat. És valóban nem az új influenza elleni oltásról van szó, hanem ilyen súlyos mellékhatások, mint amiket írtatok BÁRMELYIK oltásnál bekövetkezhetnek és akkor itt említem meg, hogy egy átlagos gyerek 18 hós koráig kap minimum 5 azaz öt oltást, amik még durvábbak ám, mint egy influ elleni oltás plussz ma már a gyerekek nagyja megkapja 18 hós korukig a pneumot, ami minimum 2 oltást jelent. És akkor megy a pánik egy ilyen helyzetben egy sima influenza elleni oltásnál...

Robi, akartam tegnap kérdezni, hogy nem lehet-e, hogy egy lappangó fertőzésre kapott oltást? Ezek szerint bennetek is felmerült. Nagyon drukkolok, hogy csak múló kellemetlenségek legyenek.

Ja, még valami. Azok a "mellékhatások", amik a beadás helyén jelentkeznek, fájó kar, stb, azok nyilván nincsenek összefüggésben az oltóanyaggal, csak az oltás módjával, amit vagy véletlenül pont szuper helyre adnak és nem is érzi utána sem az ember vagy marha rossz helyre adták véletlenül és még be is voltunk feszülve, mert akkor 2 napig fel sem tudjuk emelni a karunkat. Szóval ezek a mellékhatások függetlenek az anyagtól, én nem sorolnám az igazi mellékhatások közé.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Amit ennél a hírnél hiányolok: nem hangzik el egyértelműen, hogy igen, minden beteget megvizsgáltak, és igen, az összesből csak kettőnél volt az új vírus, avagy: szúrópróbaszerű volt a vizsgálat és nem vizsgáltak meg mindenkit ezirányban. Erről egyetlen beszámoló sem ért el a fülemig, pedig le kellene szögezni.
A vizsgálathoz csak annyit, hogy (ezt is csak hallottam) ha neked csak szerű tüneteid vannak, és kéred a vizsgálatot, akkor a H1N1 teszt vizsgálat 20.000,-Ft-ba kerül. Nektek van erről valami info?

Az orvosok viszont alapos indok nélkül pedig nem írják ki a tesztet. Szóval nem hinném, hogy a bezárt iskola több száz diákjánál elvégezték volna a teszet. Egyszerűen megvárták (otthoni karanténba zárva), hogy milyen lefolyású lesz a betegség. De akkor meg hogy állapították meg, hogy 2 diáknál az új influenza volt jelen? És ha 2 diáknál jelen volt az igazoltan új influenza, akkor az a kettő hogy a csudába nem fertőzte meg több száz társát???
 

dg

Őstag
A vizsgálathoz csak annyit, hogy (ezt is csak hallottam) ha neked csak szerű tüneteid vannak, és kéred a vizsgálatot, akkor a H1N1 teszt vizsgálat 20.000,-Ft-ba kerül. Nektek van erről valami info?

Az orvosok viszont alapos indok nélkül pedig nem írják ki a tesztet. Szóval nem hinném, hogy a bezárt iskola több száz diákjánál elvégezték volna a teszet. Egyszerűen megvárták (otthoni karanténba zárva), hogy milyen lefolyású lesz a betegség. De akkor meg hogy állapították meg, hogy 2 diáknál az új influenza volt jelen? És ha 2 diáknál jelen volt az igazoltan új influenza, akkor az a kettő hogy a csudába nem fertőzte meg több száz társát???


Na, pont ezért írtam, hogy ha híreznek, akkor az legyen teljeskörű és pontos. Én sem hinném, hogy van pénz arra, hogy mindenkit bevizsgáljanak, ami nem csak időigényes, de még hülyeség is volna. Így viszont ne csak azt mutassák be a hírek, hogy 2 gyereknél van H1N1 az elsőként bezáró iskola esetében, (hogy csak a példánál maradjunk), hanem tegyék hozzá: a bevizsgált minták közül, ami az esetek hány százalékának a hány százaléka.

Molli! A statisztika fontos dolog. Az, hogy azt gondolom, a megváltozott sorsú "egyetlen érintett" esetében a statisztikai ezrelék száz százalékká válik, s ezt baromira sajnálom, a magam esetében is, az egy érzelmi reakció a részemről. Én nem tudok nem gondolni azokra a "néhány százalékokra", akikről a statisztikák szólnak. Természetesen ez nem egyenértékű a tények elutasításával, ami pedig a keleti filozófiában és orvoslásban is létezik, "hagyomány és tapasztalat" néven álcázva magát.

Én pont azt becsültem nagyra a saját diab gondozó orvosunkban, hogy teljesen felsorolt minden oltást pro és kontra övező érvet, amit ő maga tud, kezdve a lényegtelenebbtől a fontos felé haladva. Ott voltak a tények, és lehetett dönteni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, dehogynem van szó arról, hogy milyen mellékhatása van az oltásnak! A kereskedelmi tv-s hülye műsorok ezen lovagolnak - ha akad akármi. PL az a lány, akit kórházba szállítottak, de csak a híradó közben derült ki, hogy mivel is, na mivel is? Hányingerrel, vádlifájdalommal, asszem más nem volt, de alényeg, hogy a lány MAGA ment be a kórházba, mert megijedt, de nem azért, mert olyan súlyos problémái lettek és azt sem tudták, hogy ez az oltástól volt-e.

Ez tök jó, mivel dolgozom, és közben írogatok, így amíg írok eltelik néha fél-egy óra is mire felrakom az üzimet.
Most megírtam amit megírtam, és mire felraktam a te "válaszod" már ott is van előttem.

Akkor most erre reagálok: Nem is tudom, hogy jobb-e vagy sem, hogy nem látok minden híradást, így ezeket az eseteket sem láttam. De nem is az ilyen mondvacsinált panaszokra gondoltam, hanem az igazoltan hatóanyag produkálta, vagy inkább maradandó károsodásra.
Abban igazad van, hogy ez lehet riogatás is, de szerintem minden valós, és lehetséges mellékhatást közölni kell, még akkor is, ha az rémisztő, vagy riasztó.
Ezzel megint visszakanyarodtunk ahhoz, hogy mindenkinek önmaga ismeretében kell mérlegelni, hogy alkalmazza-e a szert, vagy sem. Fél információból, vagy pontatlan tájékoztatóból nem lehet dönteni. Az elhallgatott vagy elferdített információk arra valók, hogy még kevésbé higgyenek az emberek az orvosoknak, gyógyszergyártó cégeknek.
 
Oldal tetejére