H1N1 új típusú influenza:féljünk-e tőle vagy sem?

Te beadatod-e az influenza elleni oltást?

  • A H1N1 oltást igen, a szezonálist nem.

    Szavazat: 6 11.5%
  • A H1N1 oltást nem, a szezonálist igen.

    Szavazat: 5 9.6%
  • Mindkettőt beadatom.

    Szavazat: 14 26.9%
  • Egyiket sem.

    Szavazat: 27 51.9%

  • Összes szavazó
    52

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az, hogy mennyi iskolát és hogyan zárnak be. Erre szabályzatok vannak és bízzunk meg ezekben, mert mi nem vagyunk szakemberek.
A biztonság kedvéért még több iskolát be lehetne zárni átmenetileg, ezzel én is egyet értek.
De emellett egy felnőtt felügyelettel ellátott helyiséget (napközi jellegű) kellene biztosítani, hogy azok a szülők, akik nem tudnak otthon maradni az egyébként egészséges gyerkőccel, tudjanak menni dolgozni.
 

dg

Őstag
A biztonság kedvéért még több iskolát be lehetne zárni átmenetileg, ezzel én is egyet értek.
De emellett egy felnőtt felügyelettel ellátott helyiséget (napközi jellegű) kellene biztosítani, hogy azok a szülők, akik nem tudnak otthon maradni az egyébként egészséges gyerkőccel, tudjanak menni dolgozni.


Erre sajnos biztos nem lesz pénz, ember és hely, bár talán csöbörből-vödörbe esnénk vele. Ha rajtam múlna (mint ahogy nem múlik, mert igazgató belátható időn belül nem leszek, s jó messzire látok :D), én az első influenzaszerű (szeretjük a szót ;)) esetnél rendelkeznék az azonnali bezárásról, függetlenül attól, hogy melyik kehe a felelős.

Azt például nagyon helyeslem, hogy valamelyik kórház (bocs, de elfelejtettem melyik), megelőzési célzattal betiltotta a csecsemő osztály látogatását, nem várt addig, míg kimutathatóan odaér a kór.
Arról is szólnak a hírek, hogy ünnepek közeledtével jobb lesz kerülni a Mikulás ünnepség megtartását, stb... Ezzel is egyetértek.

Az ovinkban például már tanév elején kimenő körlevelekben arról írtak, hogy erre a helyzetre való tekintettel eleve kihagyják a kirándulásokat , színházlátogatást, amik egyébként lettek volna.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kata, én úgy értettem a médiát, hogy szerintem minden esetet kutatnak és keresnek, akiknek az oltástól lett mellékhatásuk, nem riogatásul mutatnak be kevésbé súlyos eseteket, hanem ez volt a max, amit találtak, holott ők súlyos eseteket kerestek.

Grácia, értem az érzelmi véleményt :) Én sem tudok adatként tekinteni az emberekre...

Most hívott fel egy ovistársunk anyukája, hogy adjak neki tanácsot, hogy kivegye-e a gyerekét az oviból, meghogy mikrortól, mert nagyon félnek a járványtól. De persze nem oltatja magát, mert azt semmiképp, azzal még nagyobbat ártana maguknak... Ugyan betegek már 3 hónapja megállás nélkül, dohányoznak ezerrel a férjével, egy szobában laknak 4-en, ők, a 3.5 éves és a másfél éves gyerek, akinek vesebetegsége van, ezért a sima nátha is veszélyes lehet neki, tehát joggal tart az influenzától és tiszta para szegény, hogy hogyan tudná otthon tartani a családot mostantól, hogy boltba se nagyon kelljen menni... vett maszkot a gyerekeknek.... (?) Na, szóval, ezt nem értem, aki nagyon fél a betegségtől, ennyire retteg, annak mindenképpen ajánlott az oltást választania, mert az is más, akit nem érdekel ez a dolog és nem lesz egy rettegő tele, nem megy rá idegileg a félelmében.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, én úgy értettem a médiát, hogy szerintem minden esetet kutatnak és keresnek, akiknek az oltástól lett mellékhatásuk, nem riogatásul mutatnak be kevésbé súlyos eseteket, hanem ez volt a max, amit találtak, holott ők súlyos eseteket kerestek.

Most hívott fel egy ovistársunk anyukája, hogy adjak neki tanácsot, hogy kivegye-e a gyerekét az oviból, meghogy mikrortól, mert nagyon félnek a járványtól. De persze nem oltatja magát, mert azt semmiképp, azzal még nagyobbat ártana maguknak... Ugyan betegek már 3 hónapja megállás nélkül, dohányoznak ezerrel a férjével, egy szobában laknak 4-en, ők, a 3.5 éves és a másfél éves gyerek, akinek vesebetegsége van, ezért a sima nátha is veszélyes lehet neki, tehát joggal tart az influenzától és tiszta para szegény, hogy hogyan tudná otthon tartani a családot mostantól, hogy boltba se nagyon kelljen menni... vett maszkot a gyerekeknek.... (?) Na, szóval, ezt nem értem, aki nagyon fél a betegségtől, ennyire retteg, annak mindenképpen ajánlott az oltást választania, mert az is más, akit nem érdekel ez a dolog és nem lesz egy rettegő tele, nem megy rá idegileg a félelmében.

Akkor a médiát tekintve itt is egyet értünk.

Sőt, az eset, amit leírsz az anyukáról, abban is egyet értünk, mert szerintem az oltást nem választók esetében ők a másik véglet. Semmi nem igazolja náluk, hogy miért ne oltatná be a családot. Valójában nem értem, hogy mit kérdez tőled az anyuka. Te nem fogod megvédeni őket semmitől. Gondolom tanácsot már adtál ezret.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Előre is bocs, hogy továbbagyalom ezt a témát, de mi lenne itt, ha nép 80%-a akarná magát beoltatni?
A 10-15%-ot sem tudják ellátni kellő időben, csak kárognak, hogy itt a járvány, itt a járvány, de a szuflához nem lehet hozzájutni. Aztán ha tényleg tömeges lesz a megbetegedés, akkor meg mossák kezeiket, hogy alacsony volt az oltottsági arány.
Uff.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Előre is bocs, hogy továbbagyalom ezt a témát, de mi lenne itt, ha nép 80%-a akarná magát beoltatni?
A 10-15%-ot sem tudják ellátni kellő időben, csak kárognak, hogy itt a járvány, itt a járvány, de a szuflához nem lehet hozzájutni. Aztán ha tényleg tömeges lesz a megbetegedés, akkor meg mossák kezeiket, hogy alacsony volt az oltottsági arány.
Uff.
Hát ja, ez a magyar eü, szörnyűűűűű. Én nem vártam mást :p

Ééés, mi lesz még itt a Tamifluval, ha kitört a járvány... na az még ennél is viccesebb lett. USAban már nyáron káosz volt, mert nem volt elég Tamiflu, nálunk a patikusok ezt sem merték berendelni, egyelőre nincs is mindegyik patikában,nemhogy annyi lenne raktáron, hogy elég legyen hirtelen sok embernek...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hát ja, ez a magyar eü, szörnyűűűűű. Én nem vártam mást :p

Ééés, mi lesz még itt a Tamifluval, ha kitört a járvány... na az még ennél is viccesebb lett.
Ez még az eszembe sem jutott, pedig tegnap volt a híradóban.

Ma viszont voltam a patikában, és akartam még venni szájmaszkot, hát az sincs. Tényleg marha jól felkészültek.
Viszont van vakcina, ez is valami, Pécsen még ez sincs.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A vasgyári ellátmányhoz még annyit, hogy körlevélben kb. 2 hete megjött, hogy a cég beszerzett 19.000 db szájmaszkot, és folyamatos lesz a terítés. Hétfőn kérdeztem a diszpécsertől, hogy van-e, vehetek-e fel maszkot. Nem is tudott róla. Levittem neki a körlevelet, ő megérdeklődte a valakitől, és azt a választ kapta, hogy már szállítják ki az üzemekbe, és az irodákba.
Ma csütörtök van, bicajjal 2 óra alatt körbebicajozom a céget. Mi tart a kiszállításnál több napig, hogy autóval nem tudják szétteríteni a maszkokat?

Zsenge képzelőerőmmel úgy gondolom, hogy beraknak néhány kartonnal egy furgonba, és lepakolják az üzemek diszpécser irodáiban, onnan pedig szétosztják a melósok.
 

moncsi

Új tag
Most mondja a fiam, hogy hétfőtől egy hét tan. szünet, az influenza miatt. Hát ez jó. Egy nap szabadságom sincs már. A pláne az, hogy alig van beteg gyerek a suliban. Akkor meg miért??!! Ennyire nem kéne félni (szerintem).

Kaptam egy SMS-t: így szól:

Megvan a megoldás a H1N1 ellen: HÁ'EGYENEGY almát!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ma sikeresen beoltatta magát a két kolléganőm. Az egyiknél semmilyen tünet nincs, a másiknál enyhe bizsergés, és a szúrással azonos oldali láb nehézérzése. Ezen kívül nekiállt folyamatosan prüszkölni, könnyezni és orrot fújni.
Én meg felvettem a maszkomat, de ő is kért egyet tőlem.
 

christina

Őstag
Ma a kollégáim beoltottak egy férfit mindkét oltóanyaggal, és az oltás után 1 perccel elájult és a légzése is kimaradt. Vérnyomása leesett, verejtékezés, sápadtság, többszöri hányás. 1,5 óráig ápolták mire rendbe jött. Azt mesélték ijesztő volt, de nem allergiás reakciónak tűnt és hihetetlen számunkra, hogy az izomba! adott injekcióra ilyen gyorsan reagált volna. Bennem felmerült hogy pánikrohama volt elég durva formában. Értetlenül állunk előtte.
Nem elriasztás képpen írtam, csak érdekességként.
 
Arról van-e (megbízható) információtok, hogy az új influenzában megbetegedett gyerekek esetében mennyire súlyos a betegség lefolyása és a szövődmények kialakulása? A gyerekekkel kapcsolatban lényegében csak iskola- és óvodabezárásokról hallottam a médiában. Persze a média a tapasztalatok szerint nem a teljeskörű tájékoztatásról híres :(
Kata, a bizsergős-nehézérzéses kolleganőd további tapasztalataira kíváncsi lennék, ha meg tudnád osztani, jó lenne.
Valószínű az is oka annak, hogy alig hallunk oltás okozta mellékhatásról, hogy a háziorvosok többnyire csak akkor jelentik, ha 100 %-ig biztosak benne. Judit esetét sem jelentette még a háziorvosunk, pedig valószínűleg van köze az oltásnak hozzá. A tünetek még megvannak, a tegnapi vizsgálatok eredménye is negatív. Ami viszont felháborító, hogy a kórházban az orvos minden beteggel az ajtóban, a várakozók előtt beszélt, természetesen jó hangosan. Így minden várakozó pontos tájékoztatást kapott az előtte lévők betegségéről és körülményeiről.
Christina, a páciens rosszulléte valóban érdekes. Ilyen gyorsan biztos nem az oltásban lévő anyag váltotta ki. Én sem éreztem semmit addig, amíg az oltást végző asszisztens meg nem kérdezte, hogy nem vagyok-e rosszul, ugyanis nagyon sápadt vagyok. Ekkor sápadtam csak el igazán, talán még szédülni is kezdtem, de aztán gyorsan másra gondoltam... :)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sajnos mivel imun beteg vagyok nem kaphatok védöoltást.Bizony félek Margo
De a Tamiflu-t szedheted, ha beteg lennél, ugye? Érdemes lenne tartanod otthon egy dobozzal és ha magas lázas betegséged lenne, azonnal konzultálni a háziorvossal, hogy bevedd-e a Tamiflu-t.
 

dg

Őstag
Arról van-e (megbízható) információtok, hogy az új influenzában megbetegedett gyerekek esetében mennyire súlyos a betegség lefolyása és a szövődmények kialakulása? A gyerekekkel kapcsolatban lényegében csak iskola- és óvodabezárásokról hallottam a médiában. Persze a média a tapasztalatok szerint nem a teljeskörű tájékoztatásról híres :(
Kata, a bizsergős-nehézérzéses kolleganőd további tapasztalataira kíváncsi lennék, ha meg tudnád osztani, jó lenne.
Valószínű az is oka annak, hogy alig hallunk oltás okozta mellékhatásról, hogy a háziorvosok többnyire csak akkor jelentik, ha 100 %-ig biztosak benne. Judit esetét sem jelentette még a háziorvosunk, pedig valószínűleg van köze az oltásnak hozzá. A tünetek még megvannak, a tegnapi vizsgálatok eredménye is negatív. Ami viszont felháborító, hogy a kórházban az orvos minden beteggel az ajtóban, a várakozók előtt beszélt, természetesen jó hangosan. Így minden várakozó pontos tájékoztatást kapott az előtte lévők betegségéről és körülményeiről.
Christina, a páciens rosszulléte valóban érdekes. Ilyen gyorsan biztos nem az oltásban lévő anyag váltotta ki. Én sem éreztem semmit addig, amíg az oltást végző asszisztens meg nem kérdezte, hogy nem vagyok-e rosszul, ugyanis nagyon sápadt vagyok. Ekkor sápadtam csak el igazán, talán még szédülni is kezdtem, de aztán gyorsan másra gondoltam... :)


Szia Robi!

A mi gyerekorvosunk azt mondta, hogy a betegség lefolyása nemigen különbözik a szokásosotól és haragszik a médiára, amiért felfújja a dolgot és pánikot kelt. Szerinte nincs ok riadalomra. A védőoltást elsősorban a veszélyeztetetteknek javasolja egyértelműen, másodsorban másoknak is, a nagyon kicsi gyerekek esetében pedig inkább a környezet beoltását pártolja, s persze az egyéb óvintézkedéseket, mint pl a rendezvények kerülése, stb...
 

misamaci

Aktív tag
Nem szedtem még a Tamiflut nem ismerem irnál rola nagyon meg köszömném.Üdv Margo

A Tamiflu kimondottan influenza ellen kifejlesztett vírusellenes gyógyszer, vényköteles. A fertőzéstől számított 2 napon belül meg kell kezdeni a szedését, illetve ha az orvos indokoltnak látja, akkor kisebb adagban megelőzésként is szedhető járvány idején (bár ennek megvan az a veszélye, hogy a Tamiflunak ellenálló törzs alakul ki és azt sikerül elkapni, ilyet már találtak is nemrégen Wales-ben).
letölthető információk az Európai Gyógyszerészeti Ügynökség (EMeA) honlapjáról:
gyógyszerinformáció (pdf)
lakossági tájékoztató (pdf)

Szerintem, ha úgy érzed/tudod, hogy a környezetedben fennáll a fertőzésveszély, akkor mindenképpen keresd fel a dokit és beszéld át vele ezt a lehetőséget.

Üdv:
Misi
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Margo, csatlakozom Misamacihoz, leírta, amit tudni érdemes a Tamifluról. A háziorvosoddal kell megbeszélni ezt, de én nem szedném megelőzésképpen, mert nemcsak Wales-ben, de máshol is volt már rá példa, hogy ezzel rezisztenciát okoztak az emberek. Szerintem a lényeg, hogy legyen otthon egy doboz tamiflu (bár drága, receptre 5000ft), mert tényleg csak úgy van értelme szedni, ha az első 24-48 órán belül elkezdi a beteg, utána nem használ, de addig nagyon nagy segítség!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, a bizsergős-nehézérzéses kolleganőd további tapasztalataira kíváncsi lennék, ha meg tudnád osztani, jó lenne.
:)
Kedden jövök infoval, mert a kolléganőm holnap szabin lesz.

Érdekes dolog ez pszichés "ráhatás", ha nem tudja az ember a tüneteket, akkor lehet, hogy teljesen mást érez, vagy nem érez semmit.

Egyébként én visszaemlékezve a régi oltásokra, ugyanilyen nehézségérzést észleltem, de zsibbadást nem.

Robi, Juditnak enyhültek a tünetei?
 
Oldal tetejére