H1N1 új típusú influenza:féljünk-e tőle vagy sem?

Te beadatod-e az influenza elleni oltást?

  • A H1N1 oltást igen, a szezonálist nem.

    Szavazat: 6 11.5%
  • A H1N1 oltást nem, a szezonálist igen.

    Szavazat: 5 9.6%
  • Mindkettőt beadatom.

    Szavazat: 14 26.9%
  • Egyiket sem.

    Szavazat: 27 51.9%

  • Összes szavazó
    52

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én figyelek, mint a güzü, mert a hepatitisz B elleni oltás engem is érdekel. Azt csak úgy beadják, ha kérem? Ennek az oltásnak nincs korhatára?
Legalább lesz nekem is kis könyvecském. Bi-bi-bííííííííííí.

Diab kártyám van a pénztárcámban, ha kinyitom, előtűnik a felirat: "Inzulinnal kezelt cukorbeteg vagyok". A részletekhez már ki kell húzni. Molli, ezt pótold.
 
Lányom miatt beoltatom magamat, pedig nem akartam (csak annyit kérdezett, hogy én mikor kapom meg :rolleyes::).....). Osztályában 30 gyerekből 8-an kapják meg a védőoltást. Szerintetek ez az arány általánosítható?
 

dg

Őstag
Lányom miatt beoltatom magamat, pedig nem akartam (csak annyit kérdezett, hogy én mikor kapom meg :rolleyes::).....). Osztályában 30 gyerekből 8-an kapják meg a védőoltást. Szerintetek ez az arány általánosítható?


Szerintem ez nehéz kérdés még, de azt azért gyanítom, hogy a mérleg nyelve nem az oltást kérők felé billen.
Az osztálytermekben, ovis csoportokban 3-féle gyerek van: aki kéri, aki nem kéri egyáltalán, aki nem kéri, mert privát úton megkapja. Ehhez képest a kérdőíven, amin a szülőknek nyilatkozni kell, csak igen és nem válaszok szerepelnek. Sokat segítettek volna magukon a "szakemberek", ha a nem választ a fentiek fényében árnyalják. Pontos kimutatáshoz így jutnának. Ez annál inkább hiány, hogy őket (a szakikat) is érdekli ez a kérdés, de nem tudják megválaszolni, épp ezért. Legalább is egy tegnapi vagy tegnapelőtti rádióriportban pont erről volt szó.
 
Szerintem ez nehéz kérdés még, de azt azért gyanítom, hogy a mérleg nyelve nem az oltást kérők felé billen.
Az osztálytermekben, ovis csoportokban 3-féle gyerek van: aki kéri, aki nem kéri egyáltalán, aki nem kéri, mert privát úton megkapja.


Igazad van, nálunk is a 8 gyerekből 1 a saját házi orvosánál kapta meg..(ennyiről tudott a tanítónéni...).
 

misamaci

Aktív tag
Ez az arány sem valami jó, reménykedni kell, hogy nem lesz járvány.

Reménykedni lehet, de nem hiszem hogy sok esély van arra, hogy pont nálunk ne alakuljon ki ... főleg úgy hogy most már egyre több helyen alakulnak ki kisebb-nagyobb gócok országszerte. Ha ezek berobbanak, akkor az nagyon csúnya is lehet.
(és mivel ennyire ment az oltás elleni kampány, a nagyfokú védettség helyett legfeljebb abban reménykedhetünk hogy hamar lesz elég hideg az idő a vírus leállításához, mielőtt tényleg elkezdene tombolni)
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Miután a vakcina a beadása után 2 héttel nyújt teljes védettséget, szerintem is a bizakodás maradhat a hideg időre... azt rebesgetik, hogy 6-10 százalékos az oltottsági arány, és sorra zárnak be az iskolák, óvodák...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ez nem kampány, sem ellene, se mellette nem érvel, de annál több hasznos info van benne.
Biztos többen is megkaptátok, emilként terjeng.

Íme:

Az influenzavírus az orrüregen és a száj-garatüregen keresztül képes fertőzni.
Az majdnem lehetetlen, hogy egy nagy járvány esetén elkerüljük a H1N1 vírussal való találkozást,
dacára minden elővigyázatosságunknak. Ám nem a vírussal való puszta találkozás,
vagyis a megfertőződés okozza a nagyobb problémát, hanem az,
ha a vírus képes el is szaporodni a szervezetünkben.

Néhány nagyon egyszerű dolog segíthet megelőzni a
fertőződést (vagy legalább lecsökkenteni annak mértékét),
illetve a mégiscsak elkapott vírus elszaporodását a szervezetben.
Ezen hasznos fogásokat sajnos a hivatalos szervek sem hangsúlyozzák eléggé.


1. Gyakori kézmosás (ezt a tanácsot azért gyakorta hallani)

2. "El a kezekkel a szádtól" módszer.
Próbáld meg megállni, hogy nem nyúlsz az arcodhoz és főleg a szádhoz a kezeddel, csakis alapos kézmosás után.
(Bizonyított, hogy sok, légúti betegséget okozó vírus nem közvetlen cseppfertőzéssel terjed emberről emberre, hanem úgy,
hogy a vírussal fertőződött tárgyakat megfogod és utána a kezedről a vírust szépen lenyalod.
A szájvédő maszk azért is hasznos, mert ezt is megakadályozza.)

3. Gargarizálj naponta kétszer meleg sós vízzel (vagy Hydrogen-peroxidos vízzel, ha nem bízol a sóban.)
A H1N1 vírusnak ugyanis a fertőzést követően 2-3 napra van szüksége ahhoz, hogy a száj és/vagy orrüregben
elszaporodjon és kialakítsa a tüneteket. Egy egyszerű gargarizálással nagyban csökkenthető a vírusok szaporodása,
illetve mennyisége. Ne becsüld le ezt az egyszerű, olcsó és hatásos megelőző módszert.

4. Hasonlóan az előzőekhez, az orrüregeidet is tisztítsd ki legalább naponta egyszer meleg sós vízzel.
Van, aki óvatosan vizet szippant fel az orrába és úgy öblíti ki azt, ami nagyon jó tisztító módszer, de erre nem mindenki képes.
Arra viszont igen, hogy egy meleg sós vízbe mártott fültisztítópálcával naponta végigtörölje belülről az orrát.
Nagyon jó módszer a vírusok számának lecsökkentésére.

5. Erősítsd az immunrendszeredet magas C-vitamin tartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával!
Ha a C-vitamin szükségletedet tablettákkal fedezed, figyelj arra, hogy azok cinket is tartalmazzanak,
mivel a cink elősegíti a C-vitamin felszívódását.

6. Igyál olyan sok meleg folyadékot (tea, gyenge kávé, kakaó stb.) amennyit csak lehet!
A meleg folyadékok fogyasztása hasonló hatású, mint a gargarizálás, csak az ellenkező irányban.
Lemossák a szaporodó vírusokat a torokból a gyomorba,
ahol azok nem tudnak tovább szaporodni és ártalmatlanná válnak.

 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Miután a vakcina a beadása után 2 héttel nyújt teljes védettséget, szerintem is a bizakodás maradhat a hideg időre... azt rebesgetik, hogy 6-10 százalékos az oltottsági arány, és sorra zárnak be az iskolák, óvodák...
Jövő hétre 15-17 fokos meleget mondott, ez nem túl jó hír ebben az esetben.

Bár én nem vagyok virológus, de úgy tudom, hogy a hideg időben konzerválódik a vírus, és melegben előtör. Vagyis nem pusztul el, csak várja a jó időt. A gazdaszervezet életben tartja, vagyis hordozza, csak a hidegben nem betegszik meg tőle a gazdaszervezet.
 

dg

Őstag
Jövő hétre 15-17 fokos meleget mondott, ez nem túl jó hír ebben az esetben.

Bár én nem vagyok virológus, de úgy tudom, hogy a hideg időben konzerválódik a vírus, és melegben előtör. Vagyis nem pusztul el, csak várja a jó időt. A gazdaszervezet életben tartja, vagyis hordozza, csak a hidegben nem betegszik meg tőle a gazdaszervezet.

A "gazdaszervezet" :D, például az élő embör, elég meleg, akárhány fok van odakint, úgyhogy ha a vírus letelepedett a gazdin, akkor neki, szerintem mindegy a külvilág hőmérséklete. Tenyészik azonnal.
Inkább a hideg fizikai paraméterei gátolják a terjedést: nem hiszem, hogy mindegy, hogy mínusz 10 fokba tüsszentek bele, vagy egy párás plusz 17-be.
 

dg

Őstag
Egyébként azt írják (már bele se merek gondolni, hogy hiteles-é, vagy csak gumicsont a jónépnek :mrgreen:) , hogy a nedves hideg kedvez a H1N1 terjedésének. A száraz hideg lenne jó ellene. Node, egyelőre egyik se lesz. Ez viszont a gázszámlának kedvez!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A "gazdaszervezet" :D, például az élő embör, elég meleg, akárhány fok van odakint, úgyhogy ha a vírus letelepedett a gazdin, akkor neki, szerintem mindegy a külvilág hőmérséklete. Tenyészik azonnal.
Inkább a hideg fizikai paraméterei gátolják a terjedést: nem hiszem, hogy mindegy, hogy mínusz 10 fokba tüsszentek bele, vagy egy párás plusz 17-be.
Azt hiszem, nagyon igazad van, így bele sem gondoltam, de tök logikus.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Egyébként azt írják (már bele se merek gondolni, hogy hiteles-é, vagy csak gumicsont a jónépnek :mrgreen:) , hogy a nedves hideg kedvez a H1N1 terjedésének. A száraz hideg lenne jó ellene. Node, egyelőre egyik se lesz. Ez viszont a gázszámlának kedvez!
Remélhetőleg ez csak egy újabb próbálkozás, miután a sok rémhír nem érte el a célját. Majd ha orvos mondja, akkor el lehet rajta gondolkodni, de tenni nem sokat lehet ellene, hacsak nem visz a jónép hajszárítót magával az utcára.
 
A H1N1 elleni oltás után milyen mellékhatásokat tapasztalatatok? Én 11 napja kaptam meg a szezonálissal együtt, eddig érdemi mellékhatást nem tapasztaltam. Judit 9 napja kapott csak új típusú ellen, de 2 nappal utána a beadás oldalán lába-karja-arca zsibbadni kezdett és az arca más-más része azóta is zsibbad, ill. bizsereg hol jobban, hol kevésbé. Orvosi vizsgálatok eredményei negatívak, egyedül a vérvizsgálatból állapítottak meg kismértékű gyulladást a szervezetben.
Roland hétfőn kapta volna az oltást, de a tünetek miatt egyelőre nem adatjuk be neki. És nem tudjuk, hogy nála mennyire lehet veszélyes, ha olyan tulajdonságot örökölt, ami miatt Juditnál jelentkeztek a tünetek. :confused:
Óvodás csoporttársainál többeknél hasmenés jelentkezett az oltás után. Egyébként az ő csoportjában kb. fele-fele az oltást kérők - nem kérők aránya.
A cégnél jóval kevesebben kérték az oltást, mint ahányan nem (kb. 10-20% között lehet a kérők aránya). Ha itt is olyan arányú lesz a megbetegedés, mint a bezárt iskolákban, akkor nem tudom, hogy lesz termelés a már most is létszámhiányos területeken...
 

blaci

Őstag
Én 11.09.-én kaptam meg mindkét oltást (Fluval AB és Fluval P), eddig nem tapasztaltam semmilyen mellékhatást vagy tünetet, ami összefüggésbe hozható lenne az oltással. A véleményemet, indokaimat már leírtam régebben, hogy miért döntöttem az oltás mellett. (19/#190) Nálunk is kb. ilyen az arány a munkahelyen (…pontos adatot nem tudok!), csak remélni tudom, hogy nem lesz nálunk is nagyobb arányú megbetegedés, mert akkor túlórázhatok majd rendesen az ünnepek alatt…
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nálunk a 3 éves Nimród fiam hétfőn kapta meg az új oltást, eddig egyetlen dolog volt észrevehető, hogy a köhögése, ami megvolt neki (de mivel most kezdte az ovit, nincs olyan, hogy ő makkegészséges sajnos, rá kellett oltani sajnos, már a szezonálisat is így kapta), erősödött, éjjel felébredt ma és 1 órán keresztül köhögött, de mégcsak hőemelkedése sem volt. Most meg megint jól van, azóta nem volt köhögőrohama. Viszont köhög a kicsi is, bár messze nem ilyen rohamszerűen, ő meg nem kapott oltást...

Robi, ez tuti, hogy az oltástól jött ki nálatok, ez a zsibbadás dolog. És annyira súlyosnak ítélitek meg, hogy a tesónak inkább be sem adatjátok? Rosszabb, mintha influenzás lenne?

Nálunk már a közeli rokonság mindenki beoltatta magát, kivéve a kisebbik fiamat, aki 2 hét múlva fogja kapni. Tőle azért félek, mert ő 16 hónapos, nekik tényleg nem szoktak teljes sejtes oltást adni, de nálunk 100%, hogyha elkapja akármelyik influenzát is, be lesz utalva a kórházba a szívritmuszavara miatt. Úgyhogy bevállaljuk az oltást...

Ja, Robi, nálunk nagyon hasonlóan reagálnak a betegségekre a gyerekek, hasonló immunrendszerük van, de az oltásokra borzasztó másképp reagáltak.
 

dg

Őstag
A H1N1 elleni oltás után milyen mellékhatásokat tapasztalatatok? Én 11 napja kaptam meg a szezonálissal együtt, eddig érdemi mellékhatást nem tapasztaltam. Judit 9 napja kapott csak új típusú ellen, de 2 nappal utána a beadás oldalán lába-karja-arca zsibbadni kezdett és az arca más-más része azóta is zsibbad, ill. bizsereg hol jobban, hol kevésbé. Orvosi vizsgálatok eredményei negatívak, egyedül a vérvizsgálatból állapítottak meg kismértékű gyulladást a szervezetben.
Roland hétfőn kapta volna az oltást, de a tünetek miatt egyelőre nem adatjuk be neki. És nem tudjuk, hogy nála mennyire lehet veszélyes, ha olyan tulajdonságot örökölt, ami miatt Juditnál jelentkeztek a tünetek. :confused:
Óvodás csoporttársainál többeknél hasmenés jelentkezett az oltás után. Egyébként az ő csoportjában kb. fele-fele az oltást kérők - nem kérők aránya.
A cégnél jóval kevesebben kérték az oltást, mint ahányan nem (kb. 10-20% között lehet a kérők aránya). Ha itt is olyan arányú lesz a megbetegedés, mint a bezárt iskolákban, akkor nem tudom, hogy lesz termelés a már most is létszámhiányos területeken...

Nálunk semmilyen mellékhatás nem jelentkezett (én és a férjem, és az 5 éves lányom kaptuk meg a H1N1 elleni oltást).

Amit a munkahelyekről írtok, a férjem cégénél is hasonló a helyzet. Kevesen kérik a védőoltást, s ráadásul képtelenek megszervezni a beadását. Már hetek óta tökölődnek vele. Úgyhogy mi privát úton oldottuk meg a férjem oltását is. Kiváltottam a vakcinát, aztán az ügyeleten beadatta magának (ezt először nem akarták megtenni, de "kihisztizte" :)).

Egyébként kitől mennyit kértek a beadásért?

Háziorvosunk 1500 Ft-ot, az ügyelet 2000-et, a céges doktorbácsi 6000-et akart volna kérni (amit meghallván, leestem a székről...)
 

misamaci

Aktív tag
Egyébként kitől mennyit kértek a beadásért?

Háziorvosunk 1500 Ft-ot, az ügyelet 2000-et, a céges doktorbácsi 6000-et akart volna kérni (amit meghallván, leestem a székről...)

Én már túl vagyok a 2 héten, egyszerre adattam be a kettőt, mellékhatás nem volt.

A háziorvos nálunk ingyenesen oltotta azokat, akiknek járt az ingyenes vakcina (diabosok is az első ingyenes körben már benne voltak).
Nem tudom pontosan, de ha jól emlékszem, akkor oltási díjként sem kérhetnek többet, mint a vakcina fogy. ára (1930 Ft?, kevesebbet kérhet a doki!) szóval ha igazam van, akkor oltóanyaggal együtt is max 2860 Ft lehet az egész 1 oltásra (a 6000 Ft körüli összeg úgy jöhet ki max, ha mindkettőt egyszerre adatja be valaki)
 
Oldal tetejére