Hamis, egészségtelen, és jó minőségű élelmiszerek megismerésére

Zsu77

Új tag
:( Akkor rossz a listám?
(Jó a net,csak van egy nagy hátránya: Nem tudom kiragasztani a konyhaszekrényre...)
Ráadáss ezt itt dietetikustól kaptam.:shock:
 

Zsu77

Új tag
Mindegy végülis úgyis meg van a kedvenc jól bevált kenyérkém,csak ez elég meglepi info volt,mert pont tegnap este rágtam át magam a listán.
 

rgyörgy

Új tag
A graham liszt durva őrlésű, "darabosabb". Én süteményekhez is szoktam keverni belőle, kisebb hányadban. Kifejezetten szeretem az ízét! Egyértelmű számomra a saját megfigyeléseimből, hogy teljesen másként szívódik fel, nem emeli drasztikusan a cukrot (sőt, inkább nem is emeli.)
Ezen túl minden diabos diétás kiadványban az ajánlott termékek között van a graham lisztből készült pékárú. (most malomipari technikailag nem tudom mi a helyzet, de had ne nézzem meg)

<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.MsoBodyText, li.MsoBodyText, div.MsoBodyText {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:14.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Évikém kétnaponta süti a kenyeret graham lisztből. Az én véleményem is az, hogy ez a legjobb hatású kenyér a vc-ra, és finom. Hetente több alkalommal van nálunk sütemény, és a sütikbe is kipróbáljuk a graham lisztet.

Köszönjük az ötletet.


<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o><o></o><o></o><o></o>
 

Zsu77

Új tag
<LINK href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml" rel=File-List><STYLE> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.MsoBodyText, li.MsoBodyText, div.MsoBodyText {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:14.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </STYLE> Évikém kétnaponta süti a kenyeret graham lisztből. Az én véleményem is az, hogy ez a legjobb hatású kenyér a vc-ra, és finom. Hetente több alkalommal van nálunk sütemény, és a sütikbe is kipróbáljuk a graham lisztet.

Köszönjük az ötletet.


<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><O></O><O></O><O></O><O></O>

Nahát!Akkor nem is igaz,hogy még nem próbáltam!:)Évike kenyere nekem azóta is nagyon hiányzik.Az nagyon szupika volt!:)Amin most élek,az se kutya,de meg sem közelíti!:)
 

rgyörgy

Új tag
Meg lehet tudni Évike graham kenyerének receptjét? :)

Kedves kmolli!
Évikém most intenzíven mással foglalkozik, de ígéri, vasárnap leírja és feltesszük a receptet.
Saját tapasztalatból tudom, a reggeli magas vc értékekre is jó hatással van, az itthon sütött graham kenyér.
 

misamaci

Aktív tag
rozskenyér

Ha már ennyire kenyereztek :D én rozskenyeret szoktam sütni. Mindkét liszt teljes kiőrlésű (de a Graham-liszttel most adtatok egy tippet :D)

Hozzávalók:
300 g rozsliszt
100 g normál liszt
1/2 kávéskanál só
1 kávéskanál porcukor (kelesztés miatt fontos,)
1 tasak (7g) szárított élesztő
2 kávéskanál köménymag (vagy 1 kk. őrölt)
2 evőkanál olívaolaj v napraforgóolaj
kb 2 dl langyos víz

A hozzávalókat alaposan összekeverem, hogy egy kemény állagú, ruganyos tésztát kapjak, majd kb 10-15 percig dagasztom (remek kalóriaégető :D).
Én általában egy hosszú cipót szoktam belőle formázni, de ezt mindenki saját ízlés szerint döntse el.
A megformázott kenyeret enyhén kikent sütőlapra teszem és letakarva 1-2 órán át kelesztem (legalább a duplájára kell keleszteni, de ez a rozsliszt miatt kicsit nehezebben kiszámítható, mint a normál lisztnél)
Ha megkelt, akkor 200 fokra előmelegített sütőben sütöm kb 45-50 percig (ha kívül már megbarnul /közepesen barna! nem kávébarna! :D) és ha megkopogtatom az alját akkor enyhén kongó hangot hallok, akkor jó)
Amikor kisült, akkor rácson hagyom kihűlni, majd kihűlés után 1 napra nejlonzacskóban pihentetem (ez fontos, mert így a héja is visszalágyul, és az ízek is jobban összeérnek. Sütés után, frissen elég keménynek mutatja magát :D)
 

napocska

Őstag
Köszi a receptet, kipróbálom.

Én is otthon sütöm a kenyeret (már, ha nincs 40 fok), és tényleg, sokkal jobb hatással van a cukorra, mint bármilyen bolti barnának kikiáltott kenyér.

A neten egyszer találtam egy honlapot, ahol azt írták, hogy lefedett jénai tepsiben sütik a kenyeret. Ez annyira képtelennek tűnt, hogy muszáj volt kipróbálnom ;), és meglepő, de az eredmény könnyű, ruganyos, laza szerkezetű kenyér. Jót tesz nagyon a kelt tésztának a gőz! Akkora jénai edényt kell választani, amibe a kész kenyér belefér majd, és megformázás után már abban kell megkeleszteni is. A sütőt így nem szabad előre melegíteni, hanem a begyújtott, még hideg sütőbe kerül be a jénai. A sütési időt így meg lehet hosszabbítani egy 5-10 perccel. A végén, ha megsült, a kész kenyeret ki kell venni, és rácson kihűteni.
 

misamaci

Aktív tag
Én is otthon sütöm a kenyeret (már, ha nincs 40 fok), és tényleg, sokkal jobb hatással van a cukorra, mint bármilyen bolti barnának kikiáltott kenyér.

A barna kenyérre kicsit figyelni kell, mert nem mindegy, hogy mitől barna :) sokszor ugyanis - és a legtöbbször ezt hívják barna kenyérnek - nem más mint melasszal/karamellel készített fehér kenyér. Ami a benne található korpa/rozs stb. miatt barna, azt általában ezeken a neveken is hozzák forgalomba (korpás kenyér, rozscipó stb).

Ezt a trükköt a jénaival még nem hallottam, de ki fogom próbálni ... köszi.
(egyébként a nyári 40 fok nálam is intenzíven csökkenti a kenyérsütés iránti vágyat :D )
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A barna kenyérre kicsit figyelni kell, mert nem mindegy, hogy mitől barna :) sokszor ugyanis - és a legtöbbször ezt hívják barna kenyérnek - nem más mint melasszal/karamellel készített fehér kenyér. :D
A melasszal/karamellel készített "barna" kenyér tetten érhető, ha kettévégva barna és fehér folyásvonalak vannak benne.
Ez nem csak becsapás, hanem nekünk jobban is emeli a cukorszintünket.

Segíts légy szíves, a melasz azonos a malátával? Lehet, hogy hülét kérdezek, de hátha más sem tudja.

A jénai szuper tipp, ezt én is ki fogom próbálni.
 

misamaci

Aktív tag
A melasszal/karamellel készített "barna" kenyér tetten érhető, ha kettévégva barna és fehér folyásvonalak vannak benne.
Ez nem csak becsapás, hanem nekünk jobban is emeli a cukorszintünket.

Ez inkább csak akkor működik, ha lusta volt a pék és nem keverte el egyenletesen a tésztában., ha rendesen elkeverte, akkor nem fogod észrevenni a tésztában.

Ahogy én látom, leginkább az a gond, hogy a - főleg német receptek alapján átvett - különféle teljes kiőrlésű/magvas stb kenyereket is barna kenyérnek nevezzük a színük miatt, ugyanúgy, mint a régóta meglevő melaszos recept alapján készülteket.

Segíts légy szíves, a melasz azonos a malátával? Lehet, hogy hülét kérdezek, de hátha más sem tudja.

A melasz cukorgyártási melléktermék, manapság - mivel elég sok vegyszert használnak a cukorgyártás folyamán - már elég ritka az étkezési minőségű melasz (leginkább csak a cukornád feldolgozás során keletkező melaszt lehet már csak kapni), ezért használnak inkább karamellt helyette.

A maláta kicsíráztatott, szárított, majd pörkölés után megőrölt gabonából készül (sörgyártásnál általában árpából vagy búzasörnél búzából). A csíráztatás és a pörkölés során a gabonában található keményítő egy része (technológiától függően) átalakul cukorrá és karamellizálódik. Sokszor a malátát is használják kenyérfélékben színező/ízesítő adalékként.
 

misamaci

Aktív tag
A maláta is valami ilyesmi, pl a barna sört ezzel színezik. Az íze is édeskésebb.
Na utána nézek.

Majdnem :D a barnasör készítésénél erősebben pörkölt malátát használnak (és többet)mint a világos sörnél. A hosszabb pörkölés miatt lesz édesebb az íze is, mivel több keményítő alakul át cukorrá, illetve több cukor karamellizálódik.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A maláta kicsíráztatott, szárított, majd pörkölés után megőrölt gabonából készül (sörgyártásnál általában árpából vagy búzasörnél búzából). A csíráztatás és a pörkölés során a gabonában található keményítő egy része (technológiától függően) átalakul cukorrá és karamellizálódik. Sokszor a malátát is használják kenyérfélékben színező/ízesítő adalékként.

Majdnem :D a barnasör készítésénél erősebben pörkölt malátát használnak (és többet)mint a világos sörnél. A hosszabb pörkölés miatt lesz édesebb az íze is, mivel több keményítő alakul át cukorrá, illetve több cukor karamellizálódik.
El vagyok képedve, tökéletesen érthető választ kaptam. Köszönöm.
A barna sörhöz egyébként kell inzulint adnom, a világoshoz nem.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
'A melasz sűrű cukorszirup, a cukorrépa vagy cukornád cukorrá történő feldolgozásának mellékterméke. A szó a portugál melaço szóból ered, ami a görög mellas, azaz méz szóból származik. A melasz minősége függ a cukornád vagy -répa minőségétől, a belőle kivont cukor mennyiségétől és a kivonás módszerétől.'
Ezzzz azzzz! Tudtam, ha megjössz, megkapom a választ. Mindenképpen CH bomba minden melasz. Ezt tapasztalom is, amikor "színezett" kenyeret eszem.

Ahogy misamaci mondja, nem mindig érhető tetten folyásvonal alapján a turpisság, de felfelé kúszó cukin viszont igen. A bibi ebben a turpisságban, hogy, mivel így csak találgatni lehet a pékárú CH-ját, gyakran elszámoljuk az inzulint.

Viszont én már vettem nem egyszer igazi fehér kenyeret, és éreztem rajta, hogy több cukorral készült, mint amit a tészta igényelt volna. És csak úgy találomra nem lehet plusz inzulint beadni, az emelkedő cukiszintre viszont már kell korrigálni.

Jó lenne lassan eljutni oda, hogy a gyártók, de még a magán pékek is komolyan vegyék az összetétel feltüntetését, így a felhasznált cukor mennyiségét is. Azt már nem is kérném, hogy a CH-t ráírják, mert amelyiken rajta van, gyakran tapasztalom, hogy annyi nem lehet, mint amit ráírnak.
 
Oldal tetejére