Insulinpumpa

pumpás

Őstag
Ha szövődményem lenne, ami nem lesz, az nem ettől az egy alkalmas tivornyától lesz.<!-- google_ad_section_end -->
SZERINTEM SE!!<!-- / message --><!-- sig -->
 

pusimelu

Őstag
Magdika!
Nekem 1,5 évig még csak 8 fölötti cukrom sem volt a több mint 2 évből, és az én tivornyám az 2 szelet bejgli meg egy nagyon kis dózisu tiramisu amit már 2 karácsony óta nem is kóstoltam és ettől volt egy 13,4-es cukrom de több inzulint adtam viszont nem eleget!Nekem ez már tivornya!Kata és a többiek tudják!:cool:
Január elseje óta 1 -szer mértem 9-et működök diétásan rendesen!:dr_31:
Viszont nagyon jól esett ,és szörnyű ,de most nem bánom!
 

manocs

Új tag
Én tivornyázásképpen megszagolom mások sütijeit :) esetleg kérek egy falatot, vagy tequilát iszom, (csak arra kell vigyázni, hogy rosszul ne legyek :D) ami sokkal kevésbé zavarja be a cukromat, mint az időjárás, vagy a vizsgaidőszak.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
EGY KICSIT FURI LESZ,DE NEM FÉLEK TŐLE! AZ AGGASZT EGY KICSIT,HOGY ÍRJÁTOK KIBE MILYEN SOKSZOR VOLT,BENNEM MIÉRT NEM VOLT MÉG EDDIG?:mad:
Nem vagy elmaradva semmitől. Nekem az első generációs szenzor 2x, a legújabb szenzor (harmadik generációs) szintén 2x volt rajtam, de van, akin még egyszer sem.

Viszont neked, mivel a te cukrod is labilis, biztos többször fogják ajánlani, hiszen a szenzor lényege, hogy a rejtett hibákra fényt derítsen, és segítsen beállítani az optimális dózist.

Az első szenzorozásnak a lényege, hogy beállítsák a jó bázist, és bólust, utána pedig amikor már nincs fent a szenzor, akkor hogyan tudod te magad tartani a jó cukorszintet. Ugyanis a szenzor neked a kijelzőn keresztül folyamatos, valós idejű (néhány perces késéssel) képet mutat a cukorszinted változásáról, irányáról (lefelé vagy felfelé megy a cuki), sebességéről. A kijelzőn te bármikor meg tudod nézni, hogy éppen mennyi a cukrod, és milyen irányba mozdul.

Hidd el, nagy élmény lesz, eszedbe sem fog jutni, hogy a karodban van egy műanyag kütyü.
 

poe

Őstag
Az első szenzorozásnak a lényege, hogy beállítsák a jó bázist, és bólust, utána pedig amikor már nincs fent a szenzor, akkor hogyan tudod te magad tartani a jó cukorszintet. Ugyanis a szenzor neked a kijelzőn keresztül folyamatos, valós idejű (néhány perces késéssel) képet mutat a cukorszinted változásáról, irányáról (lefelé vagy felfelé megy a cuki), sebességéről. A kijelzőn te bármikor meg tudod nézni, hogy éppen mennyi a cukrod, és milyen irányba mozdul.
Ezzel kapcsolatban egy megjegyzés.
A szenzornál is fontos, hogy bár azonnal látod ha magas, vagy elindul fölfelé a vc, mégsem szabad folyamatosan korrigálni. mindig várni kell 2-3 napot és annak eredményei alapján állítani. Nem az a cél ugyanis, hogy ezen az egy héten rendben legyen a vc, hanem hogy utána, mikor már nem látja az ember, csak a napi mérésekkor, akkor is helyen legyen.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ezzel kapcsolatban egy megjegyzés.
A szenzornál is fontos, hogy bár azonnal látod ha magas, vagy elindul fölfelé a vc, mégsem szabad folyamatosan korrigálni. indig várni kell 2-3 napot és annak eredményei alapján állítani. Nem az a cél ugyanis, hogy ezen az egy héten rendben legyen a vc, hanem hogy utána, mikor már nem látja az ember, csak a napi mérésekkor, akkor is helyen legyen.

Köszi a kiegészítést, mert ez valóban nagyon fontos szempont, és lehet, hogy a doki nem mondja.

A szenzor levétele után ezért is van egy kis hiányérzet, mert hát szenzorral könnyű ám közbelépni, de nem ez a cél, hanem a jó beállítás megállapítása (titrálás).
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kedves Tivornyázó fiatalok.
Ha nekem ilyen lehetőségeim lettek volna mint nektek még most sem lenne szövődményem. Ne haragudjatok rám, de nem értem, hogyan lehet ezt megengedni. Még egy alkalommal sem, ha tehetsz érte, hogy legalább 10 fölé ne menjen, akkor miért engeded meg. Mindent bele tudsz korrigálni az ultra gyors inzulinnal, és gondolom táncoltatok is. A mérés a legfontosabb dolog, hogy korrigálni tudj. Bocs Bocs Bocs Bocs..... nem tudtam megállni, hogy ne reagáljak.:o

Magdika
Én megértem Magdikát... Biztosan más már szövődményekkel élni, ami megkeseríti az ember mindennapjait és egy-egy magas cukornál azon filózni, hogy vajon melyik magas cukor okozhatta, mi volt a "csepp a pohárban" a szövődményhez (mégha nem is tudatosan gondol az ember ilyenekre).
De az élet olyan kis csúnya, hogy amíg nem tudjuk, milyen szövődményekkel élni, addig kevésbé tudjuk felfogni, milyen jó dolgunk van. Igy én is "tivornyázom" néha.

Amúgy érdekes olvasni, hogy másoknak milyen szuper cukrai vannak, nekem akkor sincsenek 8 alatti cukraim stabilan, ha a fejem tetejére állok és mindent jól csinálok (már amennyi kitelik tőlem 2 kisgyerek mellett).
 

poe

Őstag
Köszi a kiegészítést, mert ez valóban nagyon fontos szempont, és lehet, hogy a doki nem mondja.

A szenzor levétele után ezért is van egy kis hiányérzet, mert hát szenzorral könnyű ám közbelépni, de nem ez a cél, hanem a jó beállítás megállapítása (titrálás).
Szívesen.
Nekem már mondta doki, hogy az lenne a legjobb, ha én nem is látnám... :rohog:
Egyébként nehéz megállni, hogy ne korrigáljon az ember. Én rá szoktam kényszeríteni magam, hogy 15 alatt ne nyúlok bele...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szívesen.
Nekem már mondta doki, hogy az lenne a legjobb, ha én nem is látnám... :rohog:
Egyébként nehéz megállni, hogy ne korrigáljon az ember. Én rá szoktam kényszeríteni magam, hogy 15 alatt ne nyúlok bele...
Már több helyen említettem, hogy "első generációs" szenzor.
Na akkor itt egy kis bemutató, hogy az hogy is nézett ki és hogy működött.

Azon még ugyanolyan műanyag csővel volt összekötve a kijelző a szenzorral, mint amilyen az inzulinos pumpán van. Ráadásul, azt a kanült nem lehetett lecsatlakoztatni, így a fürdésnél a kijelzőt egy egyszerhasználatos nylonzacsiba kellett rakni. Természetesen azt is a Medtronic biztosította a szenzorhoz. Ez a régi szenzor csak 4 napig regisztrálta a vc eredményeket, és nem volt lehetőség a jelen idejű állapot megtekintésére, vagyis a 4. nap letelte után lehetett a kütyü adatait egy program alapján letölteni, és csak akkor volt mód a kiértékelésre. Persze ehhez is, hogy utólag a 4 nap értékelhető legyen, be kellett vinni minden adatot a kütyübe, mint CH bevitel, inzulin dózis, fizikai aktivitás. Annyi még a különbség, hogy nem lehetett bevinni alsó és felső határt, vagyis nem csipogott, ha vc a céltartományon kívül esett. A kijelzőbe be kellett vinni azt is, ha hipo vagy hiper érzetem volt, és természetesen több napi vc mérés volt szükséges, és ezeket is be kellett vinni a kütyübe, de ezek a mérések nem "kalibrálták" a műszert.

Így leírva bonyolultabbnak tűnik, de valójában nem volt az, de kétségtelen, hogy a madzagos verzió kényelmetlenebb volt, viszont a szenzor alig volt nagyobb, mint a mai távjeladós.
Maga a letöltött diagram sokkal finomabb, árnyaltabb a mai, de a régi verzió is nagyon nagy segítség volt, és igazi szenzáció így 10-12 év távlatából. A diabetológiák csak kölcsön kapták az országban lévő néhány kütyüt, és alaposan meg kellett indokolniuk, hogy kinek és miért rakják fel, ezen kívül a diagramot és a tapasztalataikat is "be kellett szolgáltatniuk". Vagyis a kezdetek kifejezetten a terápiás hasznosságot igyekeztek megteremteni.

De a lényeg, hogy a régi kütyün nem lehetett megnézni a jelen állapotot. Így visszaemlékezve a mai, ahol látom a pillanatnyi állapotot, sokkal jobb (és a madzagban sem lehet elakadni), még akkor is, ha én is betartottam, hogy ne korrigáljak, hanem inkább figyeljem a szervezetem működését, amit a szenzor nélkül sokszor még utólag sem lehet "kitalálni".
Szóval jobb látni, és nem nyúka-piszka! :dr_31:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Egy kis pontosítást szeretnék leírni a szenzoros méréshez, mert aki még nem látta annak nehezen elképzelhető.

A Medtronic pumpát viselőknek maga a pumpa alkalmas a kijelzésre és az adatok rögzítésére. Akik viszont más pumpát használnak (Roche), vagy penesek, azoknak adnak egy külön kijelzőt, ami csak kijelző, tehát inzulin adagolásra nem alkalmas.

A kanül, és az erre rácsatlakoztatható szenzor minkét esetben ugyanaz. A kanül kerül belövésre, és amit Poe fotót felrakott, azon látható az a kis fél tojás szerű műanyag kupak, ami maga a szenzor és a jel továbbító. Ez a jel jut tovább vagy a pumpába, vagy a külön kijelzőbe. A kanül teflon csövében van egy reagens anyag, ami a vérrel lép kapcsolatba, ami alapján meghatározza a vér cukorszintjét. Amikor a szenzor leáll, akkor valójában a teflon csőből ürül ki a reagens anyag.
Ezt egy kicsit úgy lehet elképzelni, hogy amikor a vc mérővel mérünk cukrot, akkor egy csíkot rakunk a gépbe, amin ugyanúgy egy reagens anyag van, ami reakcióba lép a vér cukortartalmával, és ezt mutatja ki a cukormérő. Csakhogy egy csíkra kevés reagens anyag kerülhet, így egy csík egy mérésre elegendő. A szenzornál elérték azt, hogy folyamatosan biztosítsa a reagens anyagot, ez elegendő 6-8 napra. A többi a technika kérdése.

Bogesz, ha jól tudom, te is Roche pumpás vagy, te is kapsz külön kijelzőt. Ez kb 2-3 méterre lehet tőled, hogy az adat továbbítódjon. Ugyanígy a penesek is megkapják a külön kijelzőt, a Medtronic pumpások pedig csak a szenzort kapják.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Poe, és akik Medtronic pumpások vagytok és szenzoroztok, tőletek kérdezném, hogy az inzulinos kanül, és a szenzor kanüljének külön belövője van, vagy kompatibilis mindkét kanül a belövőhöz?
 

poe

Őstag
Poe, és akik Medtronic pumpások vagytok és szenzoroztok, tőletek kérdezném, hogy az inzulinos kanül, és a szenzor kanüljének külön belövője van, vagy kompatibilis mindkét kanül a belövőhöz?
A merőleges kanül belövője biztosan más, mint a szenzoré. A 45 fokos lehet, hogy ugyanaz, olyat még nem használtam.
szerk:
Megnéztem a minimed honlapon, biztosan nem ugyanaz, csak hasonló, mert még a neve is más. A szenzor belövőt sen-serter-nek hívják.
 

poe

Őstag
E A kanül kerül belövésre, és amit Poe fotót felrakott, azon látható az a kis fél tojás szerű műanyag kupak, ami maga a szenzor és a jel továbbító.
Annyit pontosítanék ;), hogy a szenzor az a pici, "lepke" alakú bigyó, a fehér kütyü pedig a transzmitter (távadó), ami továbbítja a jelet a vevőhöz.
A szenzor 9000 Huf, a távadó drága (több, mint 100000 Huf, emlékeim szerint), de azt kölcsönöznek pár hétre.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Annyit pontosítanék ;), hogy a szenzor az a pici, "lepke" alakú bigyó, a fehér kütyü pedig a transzmitter (távadó), ami továbbítja a jelet a vevőhöz.
A szenzor 9000 Huf, a távadó drága (több, mint 100000 Huf, emlékeim szerint), de azt kölcsönöznek pár hétre.
Igen így van, csak összerakjuk érthető formába. A lepke alakú bigyóra nagyjából úgy kell rácsatlakoztatni a jeladót, mint amikor az inzulinos kanülre(ről) rá,- és lecsatlakoztatjuk a cső végén lévő kis klipszet. Annyi a különbség, hogy a szenzoros kanülre amikor rácsatlakoztattuk a távadót, akkor azt a 8. napig nem lehet levenni, mert megszűnne a mérés, ill. az adat továbbítása. Ezért is van még egy filmtapasszal a bőrhöz tapasztva ez egész, hogy 7-8 napot kibírjon a fürdésnél és a napi mozgás során. Még az izgága gyerkőcöknél is kitart, de egy tartalék filmtapaszt adnak, ha valami bibi történne. Nekem egy tapasszal húzta ki az egy hetet.

Bár leírni mindig sokkal nehezebb, mint használni, tehát senki ne ijedjen meg, hogy földöntúli bizgettyűkkel kell megküzdenie. Nem nehezebb, vagy bonyolultabb, mint pumpát viselni.
 

pumpás

Őstag
Bocsi Poe!Kicsit pontositanék még én is a jeladó(transmitter)200000huf most jelenleg tegnap érdeklődtem utánna.Aszenzor 10000 huf.Abelövő teljesen más mint a 45 fokos kanülé.Fotó a pumpatartozékoknál nálam.
 

zsuzsa

Új tag
Légyszives segítsetek nekem. Tibus cukrairól van sz. Mióta diabos szenvedünk a reggeli cukrokkal. Reggel kel x értékkel ez egy óra múlva megduplázódik, majd egy újabb óra múlva felére lezuhan. Ha csökkentettem az éjszakai bázist akkor kelt 10 el, beadtam 18 al az oviba egy óra múlva 9 el tízóraizott. Ez minden csak nem ideális. A másik vari, visszavettem a bázist, ezek 0,5 E mozgást jelentenek, így kelünk 3-5 körüli cukorral nem ugrik meg, viszont 9 re behypozik. Ez sem ideális. Mindíg kettős szögletest használok, szh nak megfelelően. Most azt javasolta a dr.nő már más nincs amit nem próbáltunk volna, hogy variáljak a szögleteséggel. Tehát ne kettősbe adjam, ha 3 körüli, akkor adjam csak szögletesbe a bólust ezzel variáljak. Ehhez adjatok nekem támpontokat, mikor hogyabn érdemes, mert én az az ember vagyok akinek meg kell mondani, hogy ezt így csinálja anyuka és azt úgy csinálom, de ez az egyszer így egyszer úgy majd meglátom hogyan, ez nekem nem megy, mert egész nap ezen agyalok, és idegeskedem, hogy most vajon jól indítottam e.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Légyszives segítsetek nekem. Tibus cukrairól van sz. Mióta diabos szenvedünk a reggeli cukrokkal. Reggel kel x értékkel ez egy óra múlva megduplázódik, majd egy újabb óra múlva felére lezuhan. Ha csökkentettem az éjszakai bázist akkor kelt 10 el, beadtam 18 al az oviba egy óra múlva 9 el tízóraizott. Ez minden csak nem ideális. A másik vari, visszavettem a bázist, ezek 0,5 E mozgást jelentenek, így kelünk 3-5 körüli cukorral nem ugrik meg, viszont 9 re behypozik. Ez sem ideális. Mindíg kettős szögletest használok, szh nak megfelelően. Most azt javasolta a dr.nő már más nincs amit nem próbáltunk volna, hogy variáljak a szögleteséggel. Tehát ne kettősbe adjam, ha 3 körüli, akkor adjam csak szögletesbe a bólust ezzel variáljak. Ehhez adjatok nekem támpontokat, mikor hogyabn érdemes, mert én az az ember vagyok akinek meg kell mondani, hogy ezt így csinálja anyuka és azt úgy csinálom, de ez az egyszer így egyszer úgy majd meglátom hogyan, ez nekem nem megy, mert egész nap ezen agyalok, és idegeskedem, hogy most vajon jól indítottam e.
Zsuzsa, amikor a bázist változtatod, csak emelsz vagy csökkentesz, de megmaradnak az időintervallumok és az arányok is?
Ez a reggel 3-5-tel kelésnél lenne érdekes, mert lehet, hogy ébredés előtt kéne kizárólag lejjebb venni a bázist 1-2 órával és reggeli utánig kitartva ezt a csökkentést, utána az eredeti egységek mehetnek tovább. De lehet, hogy ezt csináltátok, ez nem derült ki egyértelműen számomra.
 

zsuzsa

Új tag
Úgy csináltam, hogy este 10 től reggel 8 ig emeltem meg, így az éjszakai is jó 7 körüli, és kelünk 5,2 vel. De persze ez még érezteti a hatását 10 órakor is, amikor leesik, ezért visszavettem és csak 6 ig tart az emelés, az 8 ig még érezhető de utána már nem.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Úgy csináltam, hogy este 10 től reggel 8 ig emeltem meg, így az éjszakai is jó 7 körüli, és kelünk 5,2 vel. De persze ez még érezteti a hatását 10 órakor is, amikor leesik, ezért visszavettem és csak 6 ig tart az emelés, az 8 ig még érezhető de utána már nem.
És így sem jó, így is hipózik reggeli után? Mikor reggelizik, mikor kel föl és hányra ér be az oviba?
 

poe

Őstag
Szia Zsuzsa!

Hasonló cipőben járok. Nekem reggel várnom kell a kajával, 15 percet, ha nem várok felvágódik a cukrom (és ezért túladagolom a bázist, így utána hipózom). Én pont nem a szögletességgel játszanék, hanem benyomnám egyben és kivárnék 10-15 percet, pár nap alatt kiderülne Tibusnál működik-e avagy nem.
 
Oldal tetejére