Insulinpumpa

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
dr. s. s. írta:
Nyithatnátok egy új lapot ennek a témának is, mint amilyen az "új munkahely" című, szeptember óta érdektelenségbe fulladt oldal...
No de komlyra véve a figurát, nem csak a Milgamma, hanem más, hasonló gyógyszerek betegtájékoztatója megtalálható a www.worwagpharma.hu/betegtajekoztato.aspx?ord=08 oldalon, amely nagyon hosszan sorolja gyógyszereket és külön mindegyikhez további tájékoztatót lehet lehívni (megnyitni). Ide kimásolni ezt lehetetlen, nem férne el több oldalon sem.
Eremit felvetésére szerintem a kérdést az dönti el, hogy milyen felkészült az orvosod. A Tiéd jó doki, az ő véleménye minden bizonnyal mérvadó. De mivel alapvetően vitaminokból áll a gyógyszerhatású készítmény, ezért nagy kockázatot nem jelent, különösen ha figyelembe vesszük Bioszaky naprakész információit is az egyéb összetevőkről.
Elkészült az új topik az Általános kérdések, hosszászólások-on belül a Gyógyszerek, vitaminok a szövődmények ellen nevet kapta.
 

gady77

Új tag
Camilla!
Nagyon szomorúan olvastam végig soraidat. :cry: Hát sajnos ez nem jó hír. Nem tudom olvastad-e a hozzászólásaimat, de én is baba projekten vagyok. Én viszont a diagnosztizált neuropathia miatti kúrámat abbahagytam önszántamból, mivel a terhességet helyeztem szem elé. Addig, míg orvosommal nem konzultálok szüneteltetem a Miligammát. Viszont most csütörtökön megyek a diab dokimhoz, nőgyőgyászomhoz, szemészemhez. Mindenkivel egyeztetek gyógyszer ügyben és megírom, hogy ők mit mondtak. Addig is nyugi, az idegesség nem használ.
 

kuruczbea

Új tag
Sziasztok!
Van köztetek olyan aki medtronic pumpát használ?
Vagy mindenkinek accu-chek van?
Most mindkét "cég" kipviselőjével beszéltem, elég gyorsak, a pumpához 2 nap alatt hozzájutsz, hogy mikortól használhatod, az attól függ melyik pumpacentrumba mész beállításra.
 

eremit

Új tag
Nem a hozzájutás és a használatbavétel az időigényes, hanem az elbírálások sora és a tulajdonbavétel... (kifizetés) :cry:
 

kuruczbea

Új tag
Akkor jól emlékeztem, hogy senkinek nincs;
Szabolcs cak próbálta....
Most nem tudom melyiket válasszam!
Lehet, hogy a svájci accu-chek megbízhatóbb, viszont ahhoz nincs szenzor....
 
kuruczbea írta:
Akkor jól emlékeztem, hogy senkinek nincs;
Szabolcs cak próbálta....
Most nem tudom melyiket válasszam!
Lehet, hogy a svájci accu-chek megbízhatóbb, viszont ahhoz nincs szenzor....
Miből gondolod, hogy az accu-chek megbízhatóbb :?:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves kuruczbea!

Valójában mindegyik pumpa megbízható. Egyetlen cég sem engedheti meg magának, hogy rosszul, vagy pontatlanul működő pumpát forgalmazzon. Először is egy cég a pumpájával felelősséget vállal a cukorbetegért, ezzel együtt ha piacon akar maradni, megbízható pumpát kell forgalmaznia. Néhány éve a Medtronic cégnek a CGMS műszere volt fent rajtam négy napig, ami folyamatosan mérte a cukromat. Ezt még penes koromban használtam, tehát nem volt összekötve pumpával. Hátránya csak az volt, hogy a mért cukoreredményeket csak a negyedik nap végén lehetett megtudni, amikor az adatokat betöltötték a számítógépbe.
A Roche cég, amelyik az Accu-Chek pumpát forgalmazza, tervezi a szenzoros pumpa bevezetését. A kutatások folynak, de senki nem tudja mikor kerül bevezetésre.
Minden egyéb szempontot figyelembe vehetsz a pumpák közti válogatásnál, egyedül a megbízhatóság miatt nem kell aggódnod.

Üdv: Kata
 

gady77

Új tag
kuruczbea írta:
Sziasztok!
Van köztetek olyan aki medtronic pumpát használ?
Vagy mindenkinek accu-chek van?
Most mindkét "cég" kipviselőjével beszéltem, elég gyorsak, a pumpához 2 nap alatt hozzájutsz, hogy mikortól használhatod, az attól függ melyik pumpacentrumba mész beállításra.

Szia kurucbea!

Én accu chek spirit-et használok és meg vagyok vele elégedve. Viszont a kórházban, ahol a diab orvosom van ott több pumpás lánnyal összefutottam és ők mind a medtronic pumpát használják. Ők azzal voltak elégedettek. Ha gondolod meg tudom adni egyikőjük telefonszámát és beszélhetsz vele. Jelezz vissza ha érdekel.
 

eremit

Új tag
Én is úgy gondolom, hogy mindegyik pumpa megbízható. Lehet az extráikban (beállítások) és a megjelenésükben van köztük különbség. Elégedetlen felhasználóval még nem nagyon találkoztunk sehol (vagyis egy fiúról hallottam, hogy nem kellett neki, de aztán mégis meggondolta magát...) - itt a fórumon pl még senkitől nem hallottam, hogy valami miatt nem tetszik neki a pumpa... Ti esetleg hallottatok már ilyenről :?:
 
Én egyszer beszélgettem valakivel, aki azt mondta, hogy elégedetlen, mert nem tudják a pumpával sem normálisan beállítani. Hogy aztán visszaadta-e több év használat után vagy fog-e kérni újat a 4 év után azt nem tudom. Azt viszont kivettem a szavaiból, hogy akkor éppen semmivel nem volt elégedett az életben...
Általában én is azt veszem észre, hogy a használók dicsérik a pumpát és örülnek, hogy van, még akkor is, ha van néhány dolog, amitől jobb lenne a pumpa.
 

Csoki

Új tag
Sziasztok

- Most találtam ezt a fórumot és megláttam mennyien használtok pumpát, egyből regisztráltam. Mindenféle hirdetésben látom a pumpát, de a lényeget sehol nem írják le.
- Ha valaki megtenné, hogy összefoglalja nekem röviden, mik az előnyei a pumpának a hagyományos szurkálással szemben, nagyon megköszönném.
- A hátrányait csak sejtem, de gondolom azért sportolás (úszás stb..), alvás és egyéb ágyban végzett tevékenységek közben nem lehet túl kényelmes.
- És végül ami a legjobban érdekelne, létezik-e olyan tipus amit beültetnek?

Természetesen semmi tapasztalatom, tehát minden amit írtam inkább kérdés mint kijelentés.

Előre is köszi!
 
Csoki írta:
Sziasztok

- Most találtam ezt a fórumot és megláttam mennyien használtok pumpát, egyből regisztráltam. Mindenféle hirdetésben látom a pumpát, de a lényeget sehol nem írják le.
- Ha valaki megtenné, hogy összefoglalja nekem röviden, mik az előnyei a pumpának a hagyományos szurkálással szemben, nagyon megköszönném.
- A hátrányait csak sejtem, de gondolom azért sportolás (úszás stb..), alvás és egyéb ágyban végzett tevékenységek közben nem lehet túl kényelmes.
- És végül ami a legjobban érdekelne, létezik-e olyan tipus amit beültetnek?

Természetesen semmi tapasztalatom, tehát minden amit írtam inkább kérdés mint kijelentés.

Előre is köszi!
Szia!
A kérdéseid nagy részére választ találsz, ha végigolvasod ezt a topicot. (Van néhány off hozzászólás is, azokat nyugodtan kihagyhatod)
Ennek a fórumnak az elődjében ( http://www.mcd.hu/mcdforum/topic/t_id=42697.htm ) még 2005-ben írtam az alábbakat, de a lényeg azóta sem változott:
"Több mint másfél éve használok pumpát így írok róla kicsit bővebben: A legnagyobb előnye, hogy a bázisinzulint mindig a szervezet szükségletének megfelelően adagolja (ennek feltétele a jó alapbeállítás és az állandó önkontroll) nem úgy, mint a PENes hosszú hatástartamú inzulinok, ahol csak megközelíteni tudjuk a szervezet igényét. Persze az inzulin hatása sokaknál viszonylag jól lefedi a szervezet igényét, őket jól be lehet állítani PENre. De sokan vannak akiknek labilis az anyagcsréjük és szinte lehetetlen beállítani napi néhányszori inzulinadagolással.
A pumpa helyes használatához viszont sokkal nagyobb odafigyelésre van szükség, mint PEN esetén. A szinte folyamatos inzulinadagolás miatt sokkal gyorsabban jelentkezhet pl a hypo. Ezért is szükséges a gyakori vércukormérés. Ha labilis anyagcserével PEN-re vagy beállítva, akkor is célszerű a gyakori vércukormérés, hogy valamennyire kézben tudd tartani a vércukorszinted. (Legalábbis én így voltam vele) Az inzulinpumpa mellett is természetesen be kell tartani a diétát és szükséges a rendszeresség is. De sokkal nagyobb szabadságot enged meg, mint a PEN. A PENnel napi 4-5-ször adsz inzulint, a beadott inzulin hatását már nem tudod befolyásolni. A pumpa akár naponta több száz alkalommal adagol kis mennyiségű inzulint, te bármikor növelheted vagy csökkentheted a mennyiséget az éppen aktuális étkezésnek vagy tevékenységnek megfelelően. Mindig a szervezet pillanatnyi szükségletének megfelelően lehet beállítani az inzulinmennyiséget, ezzel kivédhető pl. a hajnali jelenség. Amióta használom a pumpát, azóta kisebb a vércukoringadozásom, kevesebb a hypo. Viszont sokkal nagyobb a szabadság a testmozgás idejének és mértékének megválasztásában, az étkezések idejének megválasztásában, sőt akár ki is hagyható az étkezés.
Az egyetlen kényelmetlenség, hogy tényleg mindig nálad kell lennie és látszik. De 1-2 órára nyugodtan le lehet tenni, főleg, ha közben mozogsz is, akkor amúgy is kisebb az inzulinigény.
A pumpával a kezelést lehet az életmódhoz igazítani és nem az embernek kell alkalmazkodni az inzulinok hatásmechanizmusához. A rugalmasabb életvitel nem feltétlenül az egészségtelen, túlhajszolt, rendszertelen táplálkozásos életmód, az az egészséges emberre nézve is káros. Viszont jelentheti azt, hogy nem 6-kor kell felkelni reggelizni, hanem 8-kor, nem kell hajnali 3-kor felkelni az inzulin miatt, nyugodtan elmehetsz kirándulni a barátaiddal szombaton és ha csak 2-re készül el az ebéd, akkor nem kell délben megenned a szendvicsed, aztán 2-kor sóvárogva bámulnod a barátaidat, ahogy jóízűen eszik a friss ebédet. És mindezek mellett a vércukorszinted sem ugrik az egekbe vagy a mélységbe.
Ez sem csodaszer és vannak hiányosságai, főleg a folyamatos vércukorszintmérés és az inzulinadagolás összekapcsolása segítene nagyon sokat, de a mai színvonalon is sokaknak könnyíti meg az életét.
Persze nem mindenkinek érdemes a PENről áttérni a pumpára, de akinek labilis az anyagcseréje, nagyon ingadozik a vércukorszintje, a HGA1c-je semmiképp se megy 7 alá annak ma ez az egyik legjobb megoldás."

A hátrányokról:
"...Én a következő hátrányokat tapasztalom:
gyakorlatilag folyamatosan viselni kell, bár 1-2 órára nyugodtan letehető (sőt megfelelő korrekciós bólusokkal akár tovább is, de ez mindenkinél más korrekciót jelent)
oda kell figyelni a vezetékre (erre szintén vannak megoldások, hogy alig vedd észre)
ha leteszed a pumpát, a kanül akkor is látszik, ha olyan helyre szúrtad, ami kilátszik a ruha alól (lehet olyan helyre is szúrni, ami nem látszik ki a ruha alól:)
a kanült cserélni kell általában 3-4 naponta és arra érzékenyeknél esetleg begyulladhat, ha túl sokáig van egy helyen (nekem még nem volt ilyen gondom) ezzel szemben viszont ez 3-4 naponta 1 db tűszúrást jelent szemben a PENes napi 5-6-7.... szúrással
ügyelni kell, hogy a kanült ne dörzsölje a ruha, nehogy kijöjjön a helyéről (egyébként elég nehezen jöhet ki; nálam még nem fordult elő)
gyakrabban kell/ajánlott vércukrot mérni
Ezek a hátrányok, ezzel szemben az általam tapasztalt előnyök:
stabilabb vércukorszint, sokkal kevesebb és kisebb mértékű kiugrás felfelé vagy lefelé,
nincs hajnali jelenség ill. Somogyi effektus,
kevesebb hipo,
most már kellő odafigyeléssel szinte minden élethelyzetet kezelni tudok vele, persze az amúgy is érvényes szabályokat betartva. (A PENnel sokszor volt kiugrás bizonyos helyzetekben)..."
Hú, kicsit hosszú, de még mindig rövidebb, mint végigolvasni a fórumot :D

Az utolsó kérdéseddel kapcsolatban: nem tudok ilyenről.
 

Csoki

Új tag
A jó tanács, sose lehet hosszú.
Nagyon köszönöm, hál' Istennek egyenlőre meg tudom oldani a vércukor szintem kordában tartását a hagyományos módszerekkel.(főleg mióta van a lantus)
De minden képpen jó tudni, hogy használható a pumpa is.
Be kell valljam eddig azt hittem, csak reklámozzák ezerrel de senki nem használja.
Még 1x köszi a gyors és tökéletes választ.
Stabil 5-öt mindenkinek!!!!!! :D
 

laffi

Tag
Sziasztok pumpások!
Vissza fogok olvasni ígérem, de hadd kérdezzek hamarjában valamit. Van-e olyan köztetek akit terhesség alatt állítottak át pumpára? Emellett az is érdekelne, hogy az átállás általában mennyi időt vesz igénybe.
Válaszokat priviben várok!
Laffi
 

Camilla

Új tag
Engem is érdekel,hogy terhesség tervezésekor ill. terhesség elején lehet-e átállni pumpára? 12 napja fekszem kórházban a vc. beállítása miatt, nem sok sikerrel...:(
Az orvosok mennyire támogatják ezt a dolgot, és hogy lehet leggyorsabban pumpához jutni?
 

kuruczbea

Új tag
terhesség

Szerintem nem valószínű, hogy közben állítanak át, hacsak nem nagyon rosszak az eredmények, mert állítólag van egy olyan 3 hónap labilis idószak, amíg beáll(ítod) és a terhességben pont az első 3 hónap a legfontosabb.
Ha van egy kezelőorvosod, annak ki kell tölteni egy papírt(ajánlást) és vannak képviselők(elvileg minden orvos tud ilyet), akit ha felhívsz, legalábbis itt Pesten, napokon belül viszi a pumpát, és ha van olyan aki beállít (itt több orvos is vállalja) 1 héten belül rajtad lehet.
Nem tudom vidéken hogy van.
Ha akarod utánakérdezek, én most 2 pumpát is megnéztem.
Miért nem kérdezed meg első lépésben az orvost?
 
Re: inzulinpumpa

CsRob1 írta:
Mihelyt lesz időm, felteszek valahova 1-2 diagramot, hogy innen is elérhető legyen.
Itt elérhető:

http://kepfeltoltes.hu/view/070315/szenzor1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/070315/szenzor2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A képre kattintva nagyítható.
Ezeket a diagramokat én készítettem a saját magyaázó szövegeimmel, de a szenzorhoz, ill. a pumpához tartozó program is hasonlóakat készít.
A vonal jelzi a szenzor által mért értékeket, a pontok a géppel mért értékek. A (kalib.) értékekkel a szenzort kalibráltam.
Látható a reggeli utáni gyors vc. emelkedés, majd gyors csökkenés. (Ezt a tendenciát már eddig is "sejtettem")
Az inzulin beadása után gyakorlatilag rögtön hat és csökkenésnek indul a vc.
Az étkezés megkezdése után gyakorlatilag rögtön emelkedni kezd a vc.
A hirtelen csökkenések általában testmozgás hatására történnek. Megfigyeltem, hogy ha abbahagyom a mozgást, rögtön megáll a vc. csökkenés is, ill. emelkedni kezd.
 

laffi

Tag
Sziasztok!
Meggondoltam a pumpa dolgot alaposan, egyedül a szenzorosnak látnám értelmét hogy mielőbb javuljak.
Az orvosom is velem azonos véleményen van, hogy nem most kellene. Persze ha kritikus lesz a helyzetem akkor még később szóba jöhet.
CSRob! Megnéztem a grafikonokat, hát szeretnék én ilyen szép görbéket, de ez csak álom!
A cukraim széles spektrumban szórnak 3-14 között, napi 2-3 hipó és ennek hatására estére 12-14 körüli lefekvési értékek. Mindez 12 hetes terhesen elég lelombozó :cry:
Nagy átlagban 7-8 között vannak a cukraim.
7,3%-as HbA1c-ről indultam. Sajnos nem voltam egyáltalán felkészülve erre a terhességre....... (és most lszi ne támadjatok!!!! nekem nem lehetett spontán..... hogy most lett ez maga a csoda :D )
 
Oldal tetejére