Insulinpumpa

dg

Őstag
Ma délutánra szervezett Inárcsra a Roche inzulinpumpásoknak találkozót. Egy orvosnő a hipókról beszélt, egy majdnem_új pumpás lány a személyes tapasztalatairól és egy diatetikus a nyári étkezési tudnivalókról. Nekem nagyon tanulságos volt az egész, hiszen még a majdnem_új pumpásnál is újabb vagyok. Mármint pumpásként.
Nagyon fontos információ volt - a nyárra tekintettel -, hogy egy-két gombóc normál fagyit is lehet enni, nem kell a drágább és elég vacak diabetikus fagylaltra fanyalodni. Már megérte a pumpa :D


Fövényi doktor úr szinte az összes publikációjában leírja, hogy a diabetikus édességeket leginkább üzleti fogásnak tartja. Mértékkel, óvatosan kipróbálva a saját szervezetre gyakorolt hatást, jóval kisebb a kerülendő élelmiszerek köre, mint azt sokan -- sajnos nem kevés szakember is -- hiszik.
 

tímeácska

Őstag
Van egy érdekes (számomra legalábbis az... :rolleyes:) megfigyelésem, illetve feltevésem Máté régi, és március óta 2 alkalommal előfordult hypoival szemben. Egyelőre még nem fejteném ki részletesebben, előbb egy szakemberrel szeretném megvitatni, hogy jól gonolom-é, amit gondolok...
Dióhéjban (ugyanis, a Ti véleményetek is érdekel!):
Ugyebár, régen (pumpa előtt) Máténak igen sok, és súlyos hypoja volt. Nem igazán jöttünk rá az orvosokkal, hogy mitől lehettek. Márciusban, és tegnap este is volt nagyobb hypoja. A márciusinál kórházban kötöttünk ki, Somogyi követte, nagyon óvatosan korrigáltunk, több órája emelkedő, 18-20 körüli cukinál (lehet, hogy ez lényeges infó...), tegnap nem lett kórház a vége, Somogyi volt utána, nem korrigáltam, és pár óra múlva teljesen spontán megszűnt a hyper, azóta is kifogástalan a cukra!
Na, de egyelőre ennyi... :cool::mrgreen:
 
Szia helló!Van esetleg jegyzetelésed az előadásról?Szerintem klassz lenne!Én legalábbis örülnék neki.;)
Elég szűkszavú összefoglalót tudok írni:
az első előadáson egy szintén inzulinpumpás doktornő a hipoglikémiáról
beszélt, a fajtáiról (enyhe, közepes, súlyos), okairól (itt hosszú
felsorolás következik, ha van rá igény) és a hipo bekövetkeztekor
szükséges teendőkról, súlyosságtól függően

volt még szó a Somogyi hatásról (hipo utáni magas érték), a relatív
hiporól és a hipoérzet hiányáról (ezekről is lehet picit bővebben)

a második előadáson egy inzulinpumpás lány beszélt a tapasztalatairól,
az egyik lényeges dolog, hogy másképp van a diéta, mint a pen-es inzulinkezelésnél

a harmadik előadáson egy dietetikus mesélt, amiből néhány fontos:
- nagyon kell figyelni a sok folyadék fogyasztására, napi 2,5-3 liter!
- alkohol fogyasztásakor fontos az alkohol mellett a szénhidrát és a
nem-alkoholos folyadék fogyasztása is
- a stresszhelyzet is komolyan befolyásolja a vércukorszintet
 

tímeácska

Őstag
Szia HellÓ! Vagy stílusosan: helló Helló! :)mrgreen:)
Az előadás első részét nem Nagy-Szakáll Zsuzsanna tartotta (csak azért, mert azt írtad, hogy szintén inzulinpumpás doktornő... Ő is az...)

Mi a véleményed az előadásról? Van valami, esetleg, ami érdekelt volna, vagy esetleg bővebben szerettél volna hallani valamiről?
 

Zsu77

Új tag
Elég szűkszavú összefoglalót tudok írni:
az első előadáson egy szintén inzulinpumpás doktornő a hipoglikémiáról
beszélt, a fajtáiról (enyhe, közepes, súlyos), okairól (itt hosszú
felsorolás következik, ha van rá igény)
Szerintem ezeket nem lehet elégszer hallani,írj róla!
volt még szó a Somogyi hatásról (hipo utáni magas érték),
Volt-e szó,tipp,hogy hogyan lehet kivédeni?
a második előadáson egy inzulinpumpás lány beszélt a tapasztalatairól,
az egyik lényeges dolog, hogy másképp van a diéta, mint a pen-es inzulinkezelésnél
Szerintem ez is igazi csemege...

a harmadik előadáson egy dietetikus mesélt, amiből néhány fontos:
- nagyon kell figyelni a sok folyadék fogyasztására, napi 2,5-3 liter!
Ezt hallottam mástól is,hogy fontos.Milyen érvek hangzottak el mellette?

De jó,hogy fönt voltál!Beleirkáltam a hsz-dbe...:rolleyes:Várom a többi infót is!:cool:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Dióhéjban (ugyanis, a Ti véleményetek is érdekel!):
Ugyebár, régen (pumpa előtt) Máténak igen sok, és súlyos hypoja volt. Nem igazán jöttünk rá az orvosokkal, hogy mitől lehettek. Márciusban, és tegnap este is volt nagyobb hypoja. A márciusinál kórházban kötöttünk ki, Somogyi követte, nagyon óvatosan korrigáltunk, több órája emelkedő, 18-20 körüli cukinál (lehet, hogy ez lényeges infó...), tegnap nem lett kórház a vége, Somogyi volt utána, nem korrigáltam, és pár óra múlva teljesen spontán megszűnt a hyper, azóta is kifogástalan a cukra!
Na, de egyelőre ennyi... :cool::mrgreen:
Csiguka, itt már volt róla szó, hogy a hipernél, ha nem adunk be korrekciót, akkor a cukiszint egy idő után visszaáll a "régi kerékvágásba". Ez váltott ki néhány vitás hozzászólást.
Te tudod rólam, hogy híres túlkorrigáló vagyok, és én magamon tapasztalom, hogy nálam a nagyon kevés korrekció, és lassú cukorszint csökkentés válik be. Nem az a cél, hogy fél órán belül levigyük a cukiszintet a normál tartományba, hanem, hogy hipo nélkül, vagyis ellenreguláció kiváltása nélkül vigyük le a cukit.
Azt mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy mit visel el a szervezete. Egy gyors inzulin beadás, kiszámolt korrekciós lépcsővel, vagy lényegesen kevesebb inzulinnal, elnyújtva (pumpásoknál lehetséges).
Én pl ha sikeresen "felviszem" a hipert 18-20-ig, akkor is csak 1,0-1,5 E inzulinnal korrigálok, és várok türelmesen. Vagy nem várok, és újra, meg újra megtapasztalom, hogy várni kellett volna. (Vagy csak régen fenyegettél meg a kezed legyintésével).
Van még egy fontos tényező. A hiper nem mindegy mitől van. Somogyi következménye, vagy diéta hiba, esetleg élettani oka van. Somogyi után a korrekció egy ideig hatástalan. Az idő múltával, amikor a kontrainzuláris hormonok alábbhagynak, a szervezetben várakozó inzulin el kezd dolgozni. Az erre beadott plusz korrekció inzulin halmozódást okoz.
Más a helyzet a diéta hibánál, ott sokkal inkább működik a kiszámolt korrekció mennyisége, de a szervezet akkor is "rásegít" hormonokkal, vagy a máj glukoz kibocsátás csökkenésével, vagy a sejtek glukoz felvételélének fokozásával.
 

poe

Őstag
Sziasztok!

Kérdeznék, hátha van ötletetek, mert én kifogytam...
Az utóbbi napokban folyamatosan növelnem kellett az inzulinadagot, bolust, bázist egyaránt. Már 150 %-on ketyeg, de így se nagyon tudom 10 alá tornászni a cukromat. Nem vagyok beteg, lázas, nem fáj a fogam, nem vagyok ideges (mondjuk emmiatt egy kicsit, meg tanácstalan is).... Először azt hittem a hidegfront, de annál tartósabb a jelenség. Ja és kanült is cseréltem.
Tippek? :confused:
 
Inzulin esetleg nem lehet romlott? Ha rövid ideig is, de nagyobb melegben volt (pl. tűző napsütés), akkor is megromolhat.
Szerintem érdemes lenne egy teljesen új doboz inzulint bontani.
 
"Nagyon fontos információ volt - a nyárra tekintettel -, hogy egy-két gombóc normál fagyit is lehet enni, nem kell a drágább és elég vacak diabetikus fagylaltra fanyalodni. Már megérte a pumpa"

Bizony, sokan csak pislognak, hogy mi mindent és mennyit megeszek cukorbeteg létemre...
Tényleg "más" a diéta, sokkal több mindent megengedhetek és meg is engedek magamnak.
:)
 

pumpás

Őstag
"Nagyon fontos információ volt - a nyárra tekintettel -, hogy egy-két gombóc normál fagyit is lehet enni, nem kell a drágább és elég vacak diabetikus fagylaltra fanyalodni. Már megérte a pumpa"

Bizony, sokan csak pislognak, hogy mi mindent és mennyit megeszek cukorbeteg létemre...
Tényleg "más" a diéta, sokkal több mindent megengedhetek és meg is engedek magamnak.
:)
NA ezért lettem én pumpás!!!!:p
 

bogesz

Új tag
Sziasztok!
Most volt 4 éves a pumpám,azt hiszem ennyit bír!kezd szétesni,ne ilyedjetek meg nem szó szerint,csak a gumi része hullik le egy kicsit!
Szerintetek lehet vele valamit kezdeni?nem szeretném ha még ronda is lenne!!!!!
 

estie

Új tag
Szia Bogesz!

Nekem most egy éves a pumpám, de múlt héten észrevettem hogy nekem is kezd eléggé szétjönni a gumis részeknél. Amit lehetett lecseréltem rajta, és elgondolkoztam hogy vajon nem vigyázok rá eléggé?! De úgy gondolom, hogy különösebb strapának nincs kitéve.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!
Most volt 4 éves a pumpám,azt hiszem ennyit bír!kezd szétesni,ne ilyedjetek meg nem szó szerint,csak a gumi része hullik le egy kicsit!
Szerintetek lehet vele valamit kezdeni?nem szeretném ha még ronda is lenne!!!!!
4 év után egyébként is új keretszerződés kell, új pumpával. A koordinátoroddal el lehet indítani az új engedélyezési procedúrát.
 

bogesz

Új tag
4 év után egyébként is új keretszerződés kell, új pumpával. A koordinátoroddal el lehet indítani az új engedélyezési procedúrát.
LEHET NEKED MÉG NEM ÍRTAM EZT,DE NEKEM NINCS OLYANOM!LEHET,HOGY EZ AZ ÉN hibám,de nem gondolom,hogy nekem kell ilyet keresnem.Szomorú hogy ezt,hogy van ilyen koordinátor,így 4 év után tudom meg!Szerintetek engem jegyez valaki?:( úgy érzem hogy pont levagyok kakilva!
Az orvosomról ennyit!!!!!!:mad:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
LEHET NEKED MÉG NEM ÍRTAM EZT,DE NEKEM NINCS OLYANOM!LEHET,HOGY EZ AZ ÉN hibám,de nem gondolom,hogy nekem kell ilyet keresnem.Szomorú hogy ezt,hogy van ilyen koordinátor,így 4 év után tudom meg!Szerintetek engem jegyez valaki?:( úgy érzem hogy pont levagyok kakilva!
Az orvosomról ennyit!!!!!!:mad:
Hű, ilyet én még nem hallottam. biztos nem a te hibád, olyan nincs, hogy hibád. Persze nem kételkedem a szavaidban, csak furcsállom. Ezek szerint te az orvosod által jutottál pumpához. Őt talán meg tudod kérdezni.

A pumpád lejáratáról pedig az OEP-et, vagy a MEP-et tudod megkérdezni, náluk meg van a nyilvántartás, és keretengedélyed, azon pedig a lejárat dátuma.
Utána kéne járnod, mert esetleg a következő féléves szett igénylésekor már nem írják alá a receptet. A MEP-ek címét és elérhetőségét fel tudom rakni holnap, mert a dolgozós gépemen van.
 

bogesz

Új tag
Hű, ilyet én még nem hallottam. biztos nem a te hibád, olyan nincs, hogy hibád. Persze nem kételkedem a szavaidban, csak furcsállom. Ezek szerint te az orvosod által jutottál pumpához. Őt talán meg tudod kérdezni.

A pumpád lejáratáról pedig az OEP-et, vagy a MEP-et tudod megkérdezni, náluk meg van a nyilvántartás, és keretengedélyed, azon pedig a lejárat dátuma.
Utána kéne járnod, mert esetleg a következő féléves szett igénylésekor már nem írják alá a receptet. A MEP-ek címét és elérhetőségét fel tudom rakni holnap, mert a dolgozós gépemen van.
SZIA!
Igen én az orvosomon keresztül kaptam,de akkor sem jó ez így!Mióta megvan kétszer kaptam szereléket, most megfogtál lehet,hogy áprilisban csak 3 volt? durva, utána nézek!
 
Oldal tetejére