Insulinpumpa

christina

Őstag
30 perces elnyújtott (Medrtonicnál kocka a neve) bólus adását,

Drága Kata!
Nem azért, hogy piszkálódjak, de tényleg. Csak jót mosolyogtam.:D
Szögletes bólusnak híjják szegényt. Végül is közelít közelít, hisz a kocka elég szögletes nemde? :D

De nagyon ügyi vagy, mert én a Ti pumpátokhoz még ennyit se kapisgálok! :)
 

bogesz

Új tag
Sziasztok!
Ma sajnos nem tudtam mérni,mert csík nélkül maradtam du.-án 5 -ig!
De volt reggel 8-kor egy hypom,megéreztem!(van mikor észre sem veszem)
kaja majd késöbb kombináltba adtam 3-at,aztán még 2e-et!mikor haza értem 18-kor 11,2. Adtam 4,5-öt ettem kb.30-at!
 

borka

Őstag
Mostantól viszont mérjél szigorúan és tartd be az Edukátorok utasításit.
Még 1-2 nap kell ,hogy letisztúljanak a változások. Türelem,türelem.
Ha nagyobb probléma adódik sikítsál rögtön.;)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
A korrigáláshoz szólnék egy szót... Ha én korrigálok, akkor nekem utána szinte biztosan enni kell valamikor, nálam a korrekció, mint fogalom így tevődik össze (azaz, mint cselekvés inkább):
1. mérek egy magasat
2. beadom a korrekciós inzulint (bolus vagy pennel, tökmindegy, itt tényleg mindegy)
3. megmérem 1 óra múlva legkésőbb
4/a. 10 alatt van a cukrom vagy 10 közeli nagyon, akkor jöhet a lassan felszívódó CH és mellé kevés cukorféle (ezek a kekszek szuperek ilyenkor, a cukrosak), mostanában kis tejet iszom kekszhez. Utánamérés 1 óra múlva, ilyenkor jónak és stabilnak kell már lennie. Vége a cselekménysorozatnak...
4/b. 10 felett van bőven, akkor várok tovább és lépek tovább a további pontokra
5. újra mérek egy bő fél óra múlva:
5/a. 10 alá értem, eszem, de mostmár inkább több cukrosat és kevéske lassanhatót és vége a korrekciónak, innentől jónak kell lennie stabilan.
5/b. 10 fölött vagyok még mindig, de csökken rendesen, akkor hagyom, azon kivételes alkalom lépett föl, amikor 3 órán belül stabil 6 körülre fogok érkezni evés nélkül, halleluja, egy évben egyszer elő is fordul.
5/c. jóval 10 fölött vagyok, tehát nem reagálok a korrekcióra, ekkor szúrok valamennyi kevés inzulint még és lépek az 1. pontra, értelemszerűen a 10 alá érkezésnél kevesebbet kell ennem, mert kevesebb a második korrekciós inzulin is.

Na, hát nálam csak így működik a dolog, de így nagyon szépen működik... Egy 15-ös cukros 1.5 órán belül stabil 6-7 körülire bírok rakni. De másképp nem megy.

Amúgy beszéltem Mariannal és semmi gond a szereléket illetően, bár nekem még mindig van némi problémám vele, mert azt is simán elfelejtette, hogy EP-s számlát kérek, simán kijött a nevemre szóló számla, be kellett hát telefonálnom a központba, ahol kissé leszúrtak, hogy hát kedves hölgyem, ezt előre kellett volna mondani, én kedvesen mondtam, hát én előre mondtam, aztán előadtam, hogy ne is azt írja a számlára,ami eddig volt, mert ugye rossz kanülöket számláztak és küldtek és ki lesz cserélve, na akkor gondolom egyből örültek nekem. Anno is ez volt a bajom Mariannal, hogy szerintem szétszórt, de nagyon rendes, meg sajnos sokat kell hívni... És nekem akkor is furcsa érzés, hogy nincs pumpája...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Drága Kata!
Nem azért, hogy piszkálódjak, de tényleg. Csak jót mosolyogtam.:D
Szögletes bólusnak híjják szegényt. Végül is közelít közelít, hisz a kocka elég szögletes nemde? :D

De nagyon ügyi vagy, mert én a Ti pumpátokhoz még ennyit se kapisgálok! :)
Hát tényleg elég hülén hangzik, legalább annyira, mint a kockás füzet, de az már legalább beépült a köztudatba. Itt a topikon olvastam Medtronicosoktól, hogy kockának híjják, tehát a hiba nem az én készülékemben van.

A roséknál (Roche-éknál) ezt úgy hívják, hogy "kiterjesztett" bólus, ami már sokkal inkább utal az adagolás mikéntjére, mint a "szögletes", ami eléggé kacifántosan hangzik.

A piktogramja valóban szögletes, mégpedig négyszög. Akkor a piktogram és a megnevezés a Medrtonicnál van közelebb egymáshoz.

A másik adagolási mód Roche: kombinált bólus, Medtronic: kettős hullámú bólus.
Itt viszont a Roche megnevezése (és jelentése) áll közelebb a piktogramhoz, mivel a rajzon nem hullámok vannak.
 

poe

Őstag
A korrigáláshoz szólnék egy szót... Ha én korrigálok, akkor nekem utána szinte biztosan enni kell valamikor, nálam a korrekció, mint fogalom így tevődik össze (azaz, mint cselekvés inkább):
1. mérek egy magasat
2. beadom a korrekciós inzulint (bolus vagy pennel, tökmindegy, itt tényleg mindegy)
3. megmérem 1 óra múlva legkésőbb
4/a. 10 alatt van a cukrom vagy 10 közeli nagyon, akkor jöhet a lassan felszívódó CH és mellé kevés cukorféle (ezek a kekszek szuperek ilyenkor, a cukrosak), mostanában kis tejet iszom kekszhez. Utánamérés 1 óra múlva, ilyenkor jónak és stabilnak kell már lennie. Vége a cselekménysorozatnak...
4/b. 10 felett van bőven, akkor várok tovább és lépek tovább a további pontokra
5. újra mérek egy bő fél óra múlva:
5/a. 10 alá értem, eszem, de mostmár inkább több cukrosat és kevéske lassanhatót és vége a korrekciónak, innentől jónak kell lennie stabilan.
5/b. 10 fölött vagyok még mindig, de csökken rendesen, akkor hagyom, azon kivételes alkalom lépett föl, amikor 3 órán belül stabil 6 körülre fogok érkezni evés nélkül, halleluja, egy évben egyszer elő is fordul.
5/c. jóval 10 fölött vagyok, tehát nem reagálok a korrekcióra, ekkor szúrok valamennyi kevés inzulint még és lépek az 1. pontra, értelemszerűen a 10 alá érkezésnél kevesebbet kell ennem, mert kevesebb a második korrekciós inzulin is.

Na, hát nálam csak így működik a dolog, de így nagyon szépen működik... Egy 15-ös cukros 1.5 órán belül stabil 6-7 körülire bírok rakni. De másképp nem megy.
Szia Molli!

Tetszik, hogy átgondoltan, tudatosan csinálod a korrekciót és egyetértek, ha másfél óra alatt lehúzatsz 10 mmol/l-t, akkor csak evéssel lehet kivédni a hipót. :p És nagyon fontos amit írtál, az elenőrző mérések a korrekció után. Mondjuk én inkább annak a híve vagyok, hogy lassan, több óra alatt kell normalizálni a vc-t. A meredek esés sem tesz jót, megterheli a szervezetet.
A pumpa annyiból más, hogy elkerülhetők az egy dózisos korekciók, akár elnyújtott bólussal, akár százalékos bázisállítással. Én általában kombinált bólust adok, max 1,5-2 E-t azonnaliban, a többit elnyújtva 2-3 órára.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A korrigáláshoz szólnék egy szót... Ha én korrigálok, akkor nekem utána szinte biztosan enni kell valamikor, nálam a korrekció, mint fogalom így tevődik össze (azaz, mint cselekvés inkább):
Ugyanígy csinálom, csak így működik, különben súlyos hipo. A fordítottja is igaz, ha hipora eszem, egy kis idő kivárás után egy minimális inzulint is beadok.

Ez annyira igaz, hogy ha valakit bevisznek a kórházba extrém magas cukorral (25-30 fölötti), akkor az infúzióban nem csak inzulin van, hanem glukoz is.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Molli!

Tetszik, hogy átgondoltan, tudatosan csinálod a korrekciót és egyetértek, ha másfél óra alatt lehúzatsz 10 mmol/l-t, akkor csak evéssel lehet kivédni a hipót. :p És nagyon fontos amit írtál, az elenőrző mérések a korrekció után. Mondjuk én inkább annak a híve vagyok, hogy lassan, több óra alatt kell normalizálni a vc-t. A meredek esés sem tesz jót, megterheli a szervezetet.
A pumpa annyiból más, hogy elkerülhetők az egy dózisos korekciók, akár elnyújtott bólussal, akár százalékos bázisállítással. Én általában kombinált bólust adok, max 1,5-2 E-t azonnaliban, a többit elnyújtva 2-3 órára.
Pont erről beszéltünk két napja. Időben megfogni a korrekció miatti gyors vc csökkenést.
De a lassú, egyenletes ütemű csökkenést is meg kell fogni, mert ha lassan is, de lehet, hogy még csökkenőben van amikor eléri a kívánt célértéket.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Szia Molli!

Tetszik, hogy átgondoltan, tudatosan csinálod a korrekciót és egyetértek, ha másfél óra alatt lehúzatsz 10 mmol/l-t, akkor csak evéssel lehet kivédni a hipót. :p És nagyon fontos amit írtál, az elenőrző mérések a korrekció után. Mondjuk én inkább annak a híve vagyok, hogy lassan, több óra alatt kell normalizálni a vc-t. A meredek esés sem tesz jót, megterheli a szervezetet.
A pumpa annyiból más, hogy elkerülhetők az egy dózisos korekciók, akár elnyújtott bólussal, akár százalékos bázisállítással. Én általában kombinált bólust adok, max 1,5-2 E-t azonnaliban, a többit elnyújtva 2-3 órára.
Köszi Poe :)
Azzal kapcsolatban, hogy lassan vigyük le a cukrokat, több óra alatt nekem az életvitelemmel van problémám. Irigylem is azokat, akiknek erre van lehetőségük. Egyik órában még itthon ülök, de aztán elmegyek vásárolni, sétálni a gyerekekkel, elmegyek az egyikért oviba (vagy éppen itthon kezdünk el ugrálni, mert az akarják a gyerekek, ez is eléggé kihat a cukromra), közben valamikor van ebéd meg reggeli meg majd vacsora (ez is a gyerekektől függ, pontosan ki nem számolható időpontban) és úgy kell csinálnom mindent, hogy mire az étkezésekhez érjek, már stabil legyen a cukrom,mert nálam nem működik, hogy instabil cukorral indulok neki egy étkezésnek. Remélem, azért olyan túlzottan nem viseli meg a szervezetemet ez a gyors csökkenés (bár többnyire itt 11-12-13-as cukorból lesz 1.5 óra alatt 6-7, ha ritkán 16 körülre megy, akkor az kb 2 óra, mire 10 alá kerül), mert nincs más esélyem "kordában" tartani magamat...

Kata, nekem a kórházi infúzióról az jut az eszembe, amikor vajúdás közben elfelejtették lezárni a cukrot és 21-es cukorral értem a kitoláshoz... Annyira nem bízom már ezekben az infúziókban, azóta akármikor erre volt szükség (2x), én írányítottam, amint nem engedtek irányítani, el is szállt rögtön a cukrom.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, nekem a kórházi infúzióról az jut az eszembe, amikor vajúdás közben elfelejtették lezárni a cukrot és 21-es cukorral értem a kitoláshoz... Annyira nem bízom már ezekben az infúziókban, azóta akármikor erre volt szükség (2x), én írányítottam, amint nem engedtek irányítani, el is szállt rögtön a cukrom.
Hű-ha, hát ez nagyon sárkányosan hangzik, de ez nem az infúzió hibája, hanem a kórházi személyzeté.

Ha már kórházi élmény: évekkel ezelőtt a kórházi tartózkodás alatt a kiírt UH-ra vártam, ami előtt nem lehetett enni. Beadtam az inzulint (az még Actrapid volt) , ahogy kérték, aztán elaludtam, a nővérkék viszont elfelejtették bebökni az előkészített infúziót fél óra múlva. Őrületes hipora ébredtem, kimenni alig tudtam a szobából, megszólalni meg egyáltalán nem. Azonnal kapcsoltak, de akkor már intravénásan nyomtak be glukozt töményen, és csak utána az infúziót, és még abba plusz inzulint.

Szóval meg tudom érteni, ha egy kissé bizalmatlan vagy.:|
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Hű-ha, hát ez nagyon sárkányosan hangzik, de ez nem az infúzió hibája, hanem a kórházi személyzeté.

Ha már kórházi élmény: évekkel ezelőtt a kórházi tartózkodás alatt a kiírt UH-ra vártam, ami előtt nem lehetett enni. Beadtam az inzulint (az még Actrapid volt) , ahogy kérték, aztán elaludtam, a nővérkék viszont elfelejtették bebökni az előkészített infúziót fél óra múlva. Őrületes hipora ébredtem, kimenni alig tudtam a szobából, megszólalni meg egyáltalán nem. Azonnal kapcsoltak, de akkor már intravénásan nyomtak be glukozt töményen, és csak utána az infúziót, és még abba plusz inzulint.

Szóval meg tudom érteni, ha egy kissé bizalmatlan vagy.:|
Persze, hogy a személyzet hibája volt minden... ezért írtam, hogy amikor én mondtam meg, hogy még ennyi cukrot nyomassanak, most ennyi inzulint, akkor szépen működött, csak akkor szállt el a cukrom, amikor nem engedtek beleszólni.... Amúgy a szülőszobás sztoriban a szülésznő volt a ludas, szólt neki a doki, de ő elfelejtette kikapcsolni a cukrot én meg már nem voltam magamnál sajna annyira, hogy észleljem a külvilágot.

Hát neked az a hipó brutál lehetett... na, remélem, nem kell többet ilyen helyzetbe kerülnöd!! Én még szeretnék, mert ha akarok még egy babát, akkor muszáj lesz :) Mármint az infúzióra gondolok, nem az elbaltázásra :)
 

bogesz

Új tag
A mai produkcióm:
6.30-9.5
8.00-6 2e 25ch
9.30-4.2
11-6.8
13.30-12.6 4.5e 30ch
14.30-10.9
16-9.3
18-6.9 itt tartok most.4e -40ch
 

poe

Őstag
A mai produkcióm:
6.30-9.5
8.00-6 2e 25ch
9.30-4.2
11-6.8
13.30-12.6 4.5e 30ch
14.30-10.9
16-9.3
18-6.9 itt tartok most.4e -40ch
Szia!

Korrekciós inzulint adtál be, illetve ettél plusszban (pl reggeli után)? Mindig ilyen keveset eszel?
A bólus-bázis arányon morfondírozom, jócskán eltér a megszokottól.
 

Magdika

Új tag
Van valakinek tapasztalata az Aloe Vera cukorbetegségre javasolt termékeiről? Én nemrég szedtem be egy dobozzal a króm-tartalmú szerből, igazán semmit nem vettem észre. Persze komoly fenntartásaim vannak az adagolás tekintetében, mert egy jó pár fontos kérdés nem tisztázott számomra...

Kedves Steveray!
Az FLP termékei a legeredetibbek az én tapasztalataim alapján. (sokat költöttem rá) Annyit nem tudnak, mint amennyit ígérnek. Túl van lihegve.
Magdika
 

moncsi

Új tag
Poe!

Valami nem stimmel. Fiacskám tegnapi magas cukrát sikerült reggelre szép lassan korrigálni. Tényleg finoman csináltuk, szögletes bolus, 2 órán belül nem adtunk plusszt, méregettük gyakran, az esés görbéje is tűrhető volt,. 24-ről!!! hajnal 1-re 7,1 lett, majd reggel 6-ra 3,9. Nade , 50 ch, és 6E inzulin után 1,5 órával, már 16-os cucu volt, ebédre nem mért, eu 6,4, majd most 17,4. MIÉRT??? Kiakadok
 

moncsi

Új tag
Moncsi, a legelső dolog, amit meg kellett tennem, hogy normalizáljam a cukromat az az, hogy "leszokjak" a korrekcióról. A következő, hogy minél inkább kivédjem a hipokat.

A korrekcióról leszokni nem olyan egyszerű, hogy egyszer csak nem adok be plusz inzulin, hanem hogy kevesebbet adok be, 12-15 alatt nem korrigálok, és bőven hagyok időt a cukorszint csökkenésére.

Ahogy Poe is írta, a beadás után nem azonnal indul meg a cukiszint csökkenés annak ellenére, hogy az ultragyors inzulin 5-10 percen belül elkezd dolgozni. Az ultragyorsnak 1,5 órán van a csúcsa, és 2,5-3 óra múlva is kb 20-30 %-os hatékonysággal működik. Elvileg 2 órán belül nem szabad újra korrigálni vele, mert inzulin felhalmozást hozunk létre, ezzel pedig hipot okozunk.
Poe írta az is, hogy nem mindegy, hogy az a 20-as cukor minek a következménye. Diéta hiba, számolási hiba, somogyi hatás, technikai probléma?

Ha egy időszakban korrigálni kell, akkor az a korrekció kihatással van még a következő étkezésre is, és még az az utánit is felboríthatja. Érzékeny betegeknél egy erős hipo, és az utána lévő somogyi akár 72 órára is felboríthatja az egyensújt. Ez biztos hihetetlenül hangzik neked, de gondolni kell rá, amikor egy reggeli 20-as cukit délre látszólag rendbe hozol, de este már megint vagy durva hipo, vagy újabb 20-as cukit mértek. Ilyenkor azt hiszed, hogy a déli-délutáni CH/inzulin arány volt a rossz, holott az lehet, hogy jó volt, de a reggeli 20-as körüli ingadozás van még kihatással az egész napra.

Ne akarjál 2 óra alatt rendbehozni egy elszállt cukit, mert láthatod, hogy nem vezet eredményre.

A pumpa memoriáját pedig tényleg ellenőrizd le. A srác lehet, hogy akkor is korrigál, amikor te nem tudsz róla, és még te is rákorrigálsz.

Az írásodból nekem úgy tűnik, hogy nem nagyon alkalmazzátok az elnyújtott, vagy kombinált bólus beadást. Ezt érdemes lenne áttanulmányozni, és alkalmazni, hiszen ez a pumpa egyik előnye a penhez képest, hogy nem kell egyszerre inzulinbombát juttatni a szervezetbe.
Korrekcióhoz is ezt javaslom. 30 perces elnyújtott (Medrtonicnál kocka a neve) bólus adását, ez a szervezet számára is egyenletes hasznosulást biztosít.

Az egyszerre beadott bólus csúcsa nem biztos, hogy találkozik a CH felszívódás csúcsával. Lehet, hogy a kiszámolt inzulin megfelel a CH-nak, de ha a CH és az inzulin csúcsa nem találkozik, akkor máris magas, vagy túl alacsony cuki az eredmény. Az inzulin nem csinál mást, mint a vérben lévő CH-t bejuttatja a sejtekbe. Ha nem talál CH-t, akkor hipo, ha sokat talál, akkor otthagyja, és hiper lesz.


Kedves Kata!

Már vagy 5x elolvastam, amit fent írtál, próbálom alkalmazni (tegnap szépen sikerült egy korrekció, nem lett zuhanás)! Szoktuk alkalmazni a szögletest meg a 2hullámú bolust is, főleg, ha normál v alacsony a cucu, az arányokra is figyelünk, meg arra is, hogy a kaja GI-je jól legyen megosztva. Egyszóval úgy érzem, mindent megteszünk, amit lehet, mégsem sikrül normalizálni a cukrát. Holnap szúrunk egy szenzort. Minden reményem ebben van. Talán helyre tudjuk majd billenteni...
Üdv
Moncsi
 

poe

Őstag
Poe!

Valami nem stimmel. Fiacskám tegnapi magas cukrát sikerült reggelre szép lassan korrigálni. Tényleg finoman csináltuk, szögletes bolus, 2 órán belül nem adtunk plusszt, méregettük gyakran, az esés görbéje is tűrhető volt,. 24-ről!!! hajnal 1-re 7,1 lett, majd reggel 6-ra 3,9. Nade , 50 ch, és 6E inzulin után 1,5 órával, már 16-os cucu volt, ebédre nem mért, eu 6,4, majd most 17,4. MIÉRT??? Kiakadok
Lehet, hogy a 3,9 előtt volt egy hipo.... A szenzor jó lesz, sokat el fog árulni.
Van még egy dolog, ami eszembe jutott. Nekem reggel és délben 10-15 percet várnom kell a beadás után a kajával, hogy ne szálljon el a vc-m. Lehet, hogy a fiad is ilyen. Ha fenn lesz a szenzor és kaja után indokolatlanul durván megugrik, érdemes kipróbálni. Kitartás, menni fog! ;)
 

poe

Őstag
nem ettem semmit,mindig kb.ennyit eszem! mire gondolsz?
Több mindenre.
- Az hogy nem ettél-e, korrigáltál-e plusszban fontos tudni a beállításhoz.
- A napi 100 g Ch-t én keveslem egy felnőttnek
- A bólus-bázis arány általában a napi össz inzulin 50-50%-a. (Esetleg 60-40%). Persze ez nem szentírás csak irányadó lehet, hogy merre kell elmozdulni, meg nylván függ attól, hogy adott nap mennyit ettél.
Azt furcsállom, hogy elég kevés inzulint adsz a kajához, a bázisod viszont magas. Lehet meg kellene próbálni csökkenteni a bázison...
Éjszaka szoktál mérni? Jó lenne mostanában párszor. ;)
 
Oldal tetejére