Insulinpumpa

poe

Őstag
segítsetek!!!!!!!
megkaptam a szerelék recepteket,oep-hez kell küldeni,de kinek,mit írjak rá?????????köszi régen volt

Szia, a megyei pénztárnak kell küldeni, bemásolom amit én szoktam írni. Ezen kívül legyenek rajta az adataid, telefonzsámod is, hogy ha kérdés, gond van el tudjanak érni.
<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/Doma/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Calibri; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-language:EN-US;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> [FONT=&quot]"Heves Megyei Egészségbiztosítási Pénztár<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Gyógyszerügyi és Gyógyászati segédeszköz Osztály<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]3300 Eger, Klapka utca 1.<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>[/FONT]
[FONT=&quot] Tárgy: Recept érvényesítése<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot] Melléklet: 2 db recept<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Tisztelt Cím!<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Inzulinpumpa terápián lévő cukorbetegként kérem, hogy a mellékelt inzulinpumpa szerelékekre vonatkozó recepteket érvényesíteni szíveskedjen! Az OEP méltányossági határozatot korábbi receptérvényesítés során mellékeltem."<o></o>[/FONT]
 

poe

Őstag
vissza állítottam,nagyon durva volt!
02-14,3
reggel 5.30-16,0
8-13,8 3E-25gr
10-13,2
12-13,7 5E-25gr vissza állítottam 0,8-ra

13.30-8,5
14.30-6,8
16-7,5
18-11,1
Ok.
Szerintem egyenlőre maradjon így. Azt kérném tőled, hogy a pontos beállításhoz mindent írj fel, korrekciót, plusz evést stb. Egyébként lehet hogy várni kellene egy picit, míg az idő eldöntené, hogy lesz-e tél, vagy nem... :rolleyes: Én is épp most állítottam a azázalékosan a bázison.
 

moncsi

Új tag
Kedves Poe!
Szenzornak vége, a káosz újra indul.
2 napig teljesen stabil volt a cucu, alig kellett belenyúkálni, majd tegnap du kimúlt a szenzor (1 hétig bírta!), és este már 15-ös vc, reggel szintén, délben is, most eu pedig már 19. Ezt nem hiszem el! Most telefonáltuk meg, hogy cseréljen szereléket, hátha... De, ez a korrekció majd megint betesz az egésznek, és kezdődik előlről a korábbi kaotikus le-föl. Most mit csináljak??? Egyébként a bázist 110-re állítottuk, reggel kapott 6-6,2 E-et, 10óraira 2,5-3, délben ált 3,8 is elég volt, este szintén 3,8. Korábban 6-3-5-5 volt az adag. Így volt egyenletes most 2-3 napig. Reggeli után mindig fölment 9-ig, bármilyen "hullámban" adtuk, de aztán ebédig rendeződött a 9órás inzulintól . Majd ha sikerül lekérni a pumpáról az adatokat, beszámolok a fejleményekről. Addig van ötleted, hogyan tovább? Hogy ne rontsam el...?
Köszönöm
Moncsi
 

poe

Őstag
Kedves Poe!
Szenzornak vége, a káosz újra indul.
2 napig teljesen stabil volt a cucu, alig kellett belenyúkálni, majd tegnap du kimúlt a szenzor (1 hétig bírta!), és este már 15-ös vc, reggel szintén, délben is, most eu pedig már 19. Ezt nem hiszem el! Most telefonáltuk meg, hogy cseréljen szereléket, hátha... De, ez a korrekció majd megint betesz az egésznek, és kezdődik előlről a korábbi kaotikus le-föl. Most mit csináljak??? Egyébként a bázist 110-re állítottuk, reggel kapott 6-6,2 E-et, 10óraira 2,5-3, délben ált 3,8 is elég volt, este szintén 3,8. Korábban 6-3-5-5 volt az adag. Így volt egyenletes most 2-3 napig. Reggeli után mindig fölment 9-ig, bármilyen "hullámban" adtuk, de aztán ebédig rendeződött a 9órás inzulintól . Majd ha sikerül lekérni a pumpáról az adatokat, beszámolok a fejleményekről. Addig van ötleted, hogyan tovább? Hogy ne rontsam el...?
Köszönöm
Moncsi
A legfontosabb, hogy ne idegeskedj, a mostani elcsúszás simán lehet az időjárás miatt, vagy szerelékprobléma miatt is.Ha nem a szerelék a luda, akkor én most csak százalékosan állítanám a bázist. A 110% nem túl sok, érdemesebb 20-as lépcsőben gondolkodni.
Ez egyébként nem olyasmi, hogy egy korrekcióval végleg el lehet rontani. Ha a bázis és a bólus alapvetően jól van belőve, akkor az elcsúszások, hipók, somogyik idővel lecsengenek és helyreáll a rend. Nyugi, menni fog. ;)
 

moncsi

Új tag
A legfontosabb, hogy ne idegeskedj, a mostani elcsúszás simán lehet az időjárás miatt, vagy szerelékprobléma miatt is.Ha nem a szerelék a luda, akkor én most csak százalékosan állítanám a bázist. A 110% nem túl sok, érdemesebb 20-as lépcsőben gondolkodni.
Ez egyébként nem olyasmi, hogy egy korrekcióval végleg el lehet rontani. Ha a bázis és a bólus alapvetően jól van belőve, akkor az elcsúszások, hipók, somogyik idővel lecsengenek és helyreáll a rend. Nyugi, menni fog. ;)


Ok, próbálkozunk!:neutral:
Amúgy a kölök jól van, hozza az ötösöket naponta, folyton humorizál stb, csak kár, hogy az orra nem világít, amikor magas a cukra, vagy legalább villogna amikor megindul fölfelé, hogy időben tudjuk!:lol:
Tiszta lyuk az ujja a szurkálástól. A Medtronic dolgozhatna egy kicsit még azon, hogy a szerelékben is legyen vmi érzékelő, a szenzorhoz hasonló. Vagy van már ilyesmi?:idea:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A Medtronic dolgozhatna egy kicsit még azon, hogy a szerelékben is legyen vmi érzékelő, a szenzorhoz hasonló. Vagy van már ilyesmi?:idea:
Az technikailag nem megoldható, hogy a szerelékben, vagyis a kanülben legyen érzékelő, hiszen vagy inzulin meg egy pici csövön, vagy egy pici cső végén van egy szenzor. A szenzor a szöveti glukozt méri, ha közvetlenül mellette inzulin szivárogna be, akkor a vér összetételét felhígítva hamis eredményt mutatna. De ez fordítva is igaz, hiszen a szenzor egy speciális folyadék (vegyszer) által méri a glukozt, így az meg az inzulin összetételét módosítaná, ha egymás mellett lenne.
A két szúrás (kanül) két különböző funkciót lát el, elkerülhetetlen a két szúrás, kellő távolságra egymástól.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A Medtronic dolgozhatna egy kicsit még azon, hogy a szerelékben is legyen vmi érzékelő, a szenzorhoz hasonló. Vagy van már ilyesmi?:idea:

Hasonló már van, ami folyamatosan a mért vc értékhez adagolja az inzulint, de ez egyelőre még nem 100-as.
De ehhez is két szúrás szükséges, egy glukoz érzékelő és egy inzulin adagoló kanül.
 
Szia Timi!
Én örülök, ha beleszólsz, több szem többet lát!
Én is gondoltam már arra amit mondasz, de előbb a bázist akartam rendezni... ;)

Igazán a bázist csak teljesen CH mentesen lehet igazítani :rolleyes:, ezt próbáltátok már??
De semmi fehérje, zsír tartalmu O% CH, mert az is átalakul CH-á.
Szóval koplalni kell :cry:, és sokat-sokat mérni, írni... figyelni, ahogy Poe Te is írtad!!!
Utána beállítgatni 1-1 napszak bólusát, ami szerintem nagyon fontos!!

Üdv

u.i.: de ez az "ősz" lehet, hogy nem a legjobb a bázis pontos beállítására, mert nagyon nagyon össze vissza időjárás van:cry:, nekem sem igazán tuti most a dolog, vagyis %-on megyek én is :eek: ez most ami bevált egyenlőre
 

moncsi

Új tag

Elolvastam. Hát ez nagyszerű lenne. Most, amíg fönn volt a szenzor, olyan szépen tudtuk követni a vc alakulását. Biztosan kevesebb stresszel, és szövődménnyel járna a cukorbetegség, ha lenne egy ilyen eszköz.:p
Tudom én, hogy a szerelékkel nem megoldható, csak már kínomban írtam ezt... Apropó: cseréltünk szereléket, és most estére jó lett a cucu. Talán azért volt rossz napközben, mert a sz. volt kimúlófélben.
 

poe

Őstag
Igazán a bázist csak teljesen CH mentesen lehet igazítani :rolleyes:, ezt próbáltátok már??
De semmi fehérje, zsír tartalmu O% CH, mert az is átalakul CH-á.
Szóval koplalni kell :cry:, és sokat-sokat mérni, írni... figyelni, ahogy Poe Te is írtad!!!
Utána beállítgatni 1-1 napszak bólusát, ami szerintem nagyon fontos!!

Üdv

u.i.: de ez az "ősz" lehet, hogy nem a legjobb a bázis pontos beállítására, mert nagyon nagyon össze vissza időjárás van:cry:, nekem sem igazán tuti most a dolog, vagyis %-on megyek én is :eek: ez most ami bevált egyenlőre
Persze igazad van. Az elején Bogesz próbálta is...
Amit a CH mentes kajákról írsz, érdekes, nem gondoltam, hogy befolyásolja a bázisbeállítást, de van benne logika. :rolleyes: Van erről konkrét tapasztalatod?
A bolus is fontos, de azt így távolból talán még nehezebb, mint a bázist. Azt mindekinek magának kell kikísérletezni, hogy adott CH mennyiségre és glikémiás indexű, összetételű kajára mennyi inzulint és hogyan kell adni.
Az ősszel kapcsolatban egyetértek én is utaltam rá, míg az időjárás el nem dönti, hogy lesz-e tél, addig elég érdekesen alakulnak a vc-k, az enyém is...;)
 

poe

Őstag
Apropó: cseréltünk szereléket, és most estére jó lett a cucu. Talán azért volt rossz napközben, mert a sz. volt kimúlófélben.
Sanszosabb, hogy a szerelékkel volt bibi, pl inzulincsomóba szúrtatok. Ha a pumpa megfelelően működik, nincs gyulladás, betegség, front és megmagyarázhatatlanul magas a vc, vagy nem hat a korrekció sem, érdemes szereléket cserélni.
Egyébiránt a végefelé a szenzor is pontatlanabb, de ez a kalibrációs mérésekkor kiderül. Fontos amúgy az is, hogy a kallibrációs mérések ne olyankor történjenek, amikor a vc gyors változásban van (kaja, illetve inzulinbeadás után).
;)
 

moncsi

Új tag
Sanszosabb, hogy a szerelékkel volt bibi, pl inzulincsomóba szúrtatok. Ha a pumpa megfelelően működik, nincs gyulladás, betegség, front és megmagyarázhatatlanul magas a vc, vagy nem hat a korrekció sem, érdemes szereléket cserélni.
Egyébiránt a végefelé a szenzor is pontatlanabb, de ez a kalibrációs mérésekkor kiderül. Fontos amúgy az is, hogy a kallibrációs mérések ne olyankor történjenek, amikor a vc gyors változásban van (kaja, illetve inzulinbeadás után).
;)

A szenzornál ügyeltünk arra, hogy az általad leírtakat követve kalibráljunk. Általában kaja előttre esett ez az időpont, így nagyon hasonló vc értékek voltak, 1-2 mmol/l különbséggel. A szerelékkel amúgy az a tapasztalatunk, hogy amikor a 4. naphoz ér, az esetek 70%-ában kipurcan. Lehet, hogy eltömődik? valami lesz vele, sőt, amikor a tartályban már csak 30-40 E inzulin van (és nem látok buborékot), akkor is sok esetben volt ilyen elmászkálós cucu.:)

Üdv
Moncsi
 

poe

Őstag
A szenzornál ügyeltünk arra, hogy az általad leírtakat követve kalibráljunk. Általában kaja előttre esett ez az időpont, így nagyon hasonló vc értékek voltak, 1-2 mmol/l különbséggel. A szerelékkel amúgy az a tapasztalatunk, hogy amikor a 4. naphoz ér, az esetek 70%-ában kipurcan. Lehet, hogy eltömődik? valami lesz vele, sőt, amikor a tartályban már csak 30-40 E inzulin van (és nem látok buborékot), akkor is sok esetben volt ilyen elmászkálós cucu.:)

Üdv
Moncsi
Nem a szerelék "purcan ki", hanem a körülötte lévő szövetek kezdenek "fáradni", begyulladni, romlik a felszívódás. Szerintem ne várjatok 4 napot, cseréljetek 3 naponta. Az inzulin pedig szoba, illetve testhőmérsékleten megromolhat, nem véletlenül kell hűtőben tartani.
Különösen nyáron ügyeljetek arra, hogy 3-4 napnál tovább ne legyen a pumpában. Én ezt úgy csinálom, hogy annyit szívok át a fecskendőbe, amennyi kb 3-3,5 napra elég. Így amikor elfogy, tudom, hogy szereléket kell cserélnem.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ma reggel ismét előfordult pumpa feltöltéskor, hogy a fecsi gumitömítése nem tömített rendesen és az inzulin mellé levegőt is szívott át a patronból. Visszatoltam a patronba az inzulint, már ami nem folyt mellé, és elővettem egy új áttöltő fecsit, de az is átengedte a levegőt is meg az inzulint is.

Felhívtam a trénert, és kicseréli a cég az egész doboz fecsit. Vinnem kell a selejteset, és a dobozt, amiben a még nem használt fecsik vannak.

Köszi a Roche-nak, hogy ilyen figyelmes.
 

tímeácska

Őstag
Beszélgettem egy ismerősömmel pár nappal ezelőtt, és szóba jött, hogyan is lehet az oly sokak által panaszolt fizikai megterhelés, sport, testnevelés, edzés, stb. után órákkal, hogy a vércukor "elszáll".
Mint tudjuk, a szénhidrátok átalakulása szervezetünkben kétféle képpen történhet: oxigénmentes és oxigéndús környezetben mehet végbe. Az oxigénmentes környezetet szervezetünkben izommunka esetében találunk. Ezt a szénhidrát átalakulást nevezzük glikolízisnek (ez a kifejezés biztosan sokunknak ismerős, már sokszor találkozhattunk vele itt a fórumon is!). Ez egy igen bonyolult folyamat, melynek során lényegében glukózból tejsav (a kellemetlen izomlázat is ez okozza...) képződik plusz energiadús ATP (adenozin trifoszfát, azaz, egy többfunkciós nukleotid (A nukleotidok számos biológiai folyamat nélkülözhetetlen résztvevői: sejtek energiatárolásában, nukleinsavak alapegységei, szállítómolekulák), amely a sejten belüli energiaátvitel legkisebb molekuláris egysége). Ezek a folyamatok viszont megfordíthatók! Vagyis, tejsavból képződhet cukorfoszfát illetve glikogén! A szervezet termel ilyen módon, (vagyis az izom), ilyen nagy mennyiségű glikogént az izommunkát követő pihenés időszakában, de erős izommunka során a tejsav mennyisége már túl nagy ahhoz, hogy valamennyit felhasználja, így a tejsav nagy része a májban kerül feldolgozásra, és raktározásra is! De korlátolt a máj cukor-raktározó képessége, a felesleget a vérben "hagyja", ezáltal megemelkedik a vércukor... Ebből leszűrhető az a következtetés, hogy az izom (izommunka) a vér (mint "szállító" -> vércukor) és a máj, mint "glikolízis és raktározó központ" szakadatlan kapcsolatban vannak egymással...
Ezekből a kémiai folyamatokból meg merem kockáztatni azt a kijelentést, hogy egyeseknél, akiknék egy erősebb testmozgás után vércukoremelkedés figyelhető meg, és eddig egy esetleges rejtett hypo következtében Somogyi-effektusra gyanakodtak, "egyszerűen" "csak" jól működik az oxigénmentes környezetben végbemenő glikolízisük, aminek következtében "megtelt" a májraktáruk, és nem vércukorleesés következtében fellépő hormonális-ellenreakció játszódik le a szervezetükben! :)
 

tímeácska

Őstag
A szenzornál ügyeltünk arra, hogy az általad leírtakat követve kalibráljunk. Általában kaja előttre esett ez az időpont, így nagyon hasonló vc értékek voltak, 1-2 mmol/l különbséggel. A szerelékkel amúgy az a tapasztalatunk, hogy amikor a 4. naphoz ér, az esetek 70%-ában kipurcan. Lehet, hogy eltömődik?
Üdv
Moncsi

Szia Moncsi!
Nem olyan régen voltunk Győrben egy gyermek inzulinpumpás találkozón, ahol kiemelt helyet kapott a kanülök gyakori, azaz 2 naponkénti cseréje. Éppen az általad említett okok miatt! Ugyanis -sajnos pontos adatokat nem tudok idézni, de megpróbálok hozzájutni!- konkrétan és minden kétséget kizáró kutatási eredmények azt mutatják, hogy az esetek több, mint 90%-ában a 3-4 nappal kanülcsere után megemelkedő vércukrok hátterében a kanülcsere gyakoriságának elmulasztása, azaz a nem 2 napokénti cseréje áll! Ennek következtében kialakulhat több tényező, ami a felszívódást nehezíti, esetleg meggátolja! Pl. a "műanyag" kanülök megtörnek, elferdülnek, lerakódik belsejükben az inzulin, vagy egyéb szövetdarabok, esetlegesen a vér belealvad, vagy ahogy Poe is említette, a szövet felszívódása lesz elégtelen, mivel, penes kezelésnél is felhívják a figyelmet a tűszúrás helyének gyakori változtatására, hiszen akkor sem azt mondják, hogy 3-4 napig bökheted milliméterre pontosan a napi 1-2 bázis inzulint plusz a mondjuk napi 3 bólust ugyan arra a helyre, ugye?! Ez penes inzulinozási formánál, ha napi 5 inzulinozást számítok, akkor 3 nap alatt 15 szúrás pontosan ugyan oda, ha csak napi 4, akkor is 12, de ha 4 napról beszélünk, az már 16-20 (!) pontosan "ugyanoda bökést" jelent! Pennel csináltátok ezt?! Ugye, nem...;-) Mindig volt legyalább -gondolom én...- 1-2 centi különbség a szúrások helyei közt... Na, ezért -is- olyan fontos a kanülök 2 naponkénti cseréje! ;-) Próbáljunk meg vigyázni a szöveteinkre, hiszen olyan sokat kell még dolgozniuk szegényeknek, hogy felszívódjon a jó kis inzulin...! :);-) (Nem bántani akartalak, ha mégis sértő lettem volna, nem állt szándékomban, elnézést! Csak segíteni akartam, és felhívni a figyelmedet lényeges dolgokra! ;-))
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ezek a folyamatok viszont megfordíthatók! Vagyis, tejsavból képződhet cukorfoszfát illetve glikogén! A szervezet termel ilyen módon, (vagyis az izom), ilyen nagy mennyiségű glikogént az izommunkát követő pihenés időszakában, de erős izommunka során a tejsav mennyisége már túl nagy ahhoz, hogy valamennyit felhasználja, így a tejsav nagy része a májban kerül feldolgozásra, és raktározásra is! De korlátolt a máj cukor-raktározó képessége, a felesleget a vérben "hagyja", ezáltal megemelkedik a vércukor... :)
Hű, de klasszul írtad le. Emlékszel? Nálam volt az, hogy egy nagyobb fizikai aktivitásnál 2-3 óra múlva kúszott felfelé a cuki, de elég meredeken. És hiába volt akkor is (bár kevésbé ilyen részletes) magyarázat rá, nem találtunk itt a fórumon sem senkit, aki úgy reagált volna, mint én.

De ahogy leírtad, tökéletesen helytálló, mert nálam is inkább az erőteljes munka után kúszik fölfelé, a lajtosabb mozgás inkább még leviszi (vagyis a pumpát 60-80%-on kell járatni), hiszen az izom a regeneráció során is vesz fel többlet CH-t.
 
Oldal tetejére