Babázhatok

tímeácska

Őstag
Timi: Bogi most teljesen tejmentes diétán lesz,van?

A pumpáig, illetve a remissziós fázis alatt igen! Ez azt jelenti, ha a pumpa lesz előbb, akkor elvileg csak addig lesz tejmentesen, ha a remissziós fázis a pumpa előtt véget érne, akkor meg addig, ugyanis, utána már a még meglevő béta-sejtek megőrzése végett folytatott tejmentes diéta értelmét veszti, hiszen, nem lenne mit megvédeni a diétával...

Nekünk ez most egy kicsit más, mint a diabétesz-megelőzése érdekében folytatott tejfehérje-mentes diéta!
 

jendrassik

Új tag
Kedves Timeacska!
nagyon koszonom az ertheto es alapos magyarazatot. most mar ertem:) nagyon sajnaloma kislanyodat! hany eves? ha jol latom a kepedet 3 gyereked van? itt szulettek Budapesten?
 

mantanya

Aktív tag
Hűűű, csajok!!! Most én nem kicsit érzem magam tudatlannak. :( De olvasom folyamatosan, amiket írtok, és tanulok. Nekem pl. ilyeneket senki ember fia nem mondott.:mad: Mármint tejjel kapcsolatban.
Lenne egy kérdésem. Kecsketejre ugyanezek a paraméterek vonatkoznak? Mert én most Bulcsúnak (19 hó) házi tehéntejet adok napi 2x 2 - 2,5 dl-t. Soha nem tápszereztünk, 17 hóig szopizott, aztán jött a tejcsi. Ha kecsketejet vennék???
Teljesen kivagyok, jár az agyam, hogy ezt én eddig senkitől nem hallottam. Csak a szokásos 1 éves korig ne adjunk tehéntejet.... :o
 

tímeácska

Őstag
Kedves Timeacska!
nagyon koszonom az ertheto es alapos magyarazatot. most mar ertem:) nagyon sajnaloma kislanyodat! hany eves? ha jol latom a kepedet 3 gyereked van? itt szulettek Budapesten?

:D van itt négy is, de nem mind saját termés! :D:rohog:
Egyébként Székesfehérváron és Veszprémben születtek, mi meg félúton lakunk a két kórház közt! :)
Bogim lassan 17 hónapos lesz, 2 hete derült ki a diabétesze, Mátémnak 9 hónapos korában, most 7,5 éves. Nekem pedig 3,5 éve derült ki a diabom... Van, aki a szalvétát meg a bélyeget gyűjti, mi meg a pumpákat... :oops:
 

tímeácska

Őstag
Hűűű, csajok!!! Most én nem kicsit érzem magam tudatlannak. :( De olvasom folyamatosan, amiket írtok, és tanulok. Nekem pl. ilyeneket senki ember fia nem mondott.:mad: Mármint tejjel kapcsolatban.
Lenne egy kérdésem. Kecsketejre ugyanezek a paraméterek vonatkoznak? Mert én most Bulcsúnak (19 hó) házi tehéntejet adok napi 2x 2 - 2,5 dl-t. Soha nem tápszereztünk, 17 hóig szopizott, aztán jött a tejcsi. Ha kecsketejet vennék???
Teljesen kivagyok, jár az agyam, hogy ezt én eddig senkitől nem hallottam. Csak a szokásos 1 éves korig ne adjunk tehéntejet.... :o

Ez elég bosszantó, hogy egyszerűen nem jut el a megfelelő helyre az információ a tehéntej kontra diabétesz-prevencióról... Blatniczky doktor folyamatosan hangoztatja, és minden egyes fórumon felhívja erre a témára a házi gyermekorvosok és védőnők figyelmét! De úgy tűnik, eddig kisebb-nagyobb, bár inkább kisebb sikerrel megy ez az információ-áradat... Vagyis, információ-bedugulás. Na, ha információ-dugulás, akkor az hatalmas sikert mutat, úgy látom! Vagy mi van?! Ebbe asszem belekeveredtem... :rohog:
 

tímeácska

Őstag
Hűűű, csajok!!! Most én nem kicsit érzem magam tudatlannak. :( De olvasom folyamatosan, amiket írtok, és tanulok. Nekem pl. ilyeneket senki ember fia nem mondott.:mad: Mármint tejjel kapcsolatban.
Lenne egy kérdésem. Kecsketejre ugyanezek a paraméterek vonatkoznak? Mert én most Bulcsúnak (19 hó) házi tehéntejet adok napi 2x 2 - 2,5 dl-t. Soha nem tápszereztünk, 17 hóig szopizott, aztán jött a tejcsi. Ha kecsketejet vennék???
Teljesen kivagyok, jár az agyam, hogy ezt én eddig senkitől nem hallottam. Csak a szokásos 1 éves korig ne adjunk tehéntejet.... :o

Nem, a kecsketej azért eltér a tehéntejtől! Tejfehérjét igaz, hogy tartalmaz, de a kecsketej az anyatejhez hasonló típusú kazeint tartalmaz, így az emészthetőség jobb a tehéntejnél. Régen például - amikor még nem igazán voltak tápszerek, vagy nehezen elérhetők voltak (például kisebb falvakban, tanyákon), éppen ezért kecsketejet adtak a babáknak! Ezt még a nagymamám is mesélte :).
Ha jól tudom, a tehéntejben megtalálható fehérje-allergén anyag hiányzik (vagy csak sokkal kisebb mennyiségben van jelen - ebben nem vagyok 100%-ig biztos!-), ezáltal igen sok tejfehérje-allergiás ember igen jól tolerálja a kecsketejet.
Amit még tudok, hogy a tehéntej béta-karotint tartalmaz, a kecsketej pedig A-vitamint, viszont a kecsketejnél figyelembe kell venni, hogy folsavban igen szegény, ezért adott esetben ennek pótlására lehet szükség, ha máshonnan, más élelmiszerből nem kerül bevitelre a szervezetbe! A kecsketej sokkal jobban emészthető a tehéntejjel szemben.
Konkrétan arra nem tudom a választ, hogy diabétesz-prevenciós diétába beilleszthető-e a kecsketej...
 

mantanya

Aktív tag
Ez elég bosszantó, hogy egyszerűen nem jut el a megfelelő helyre az információ a tehéntej kontra diabétesz-prevencióról... Blatniczky doktor folyamatosan hangoztatja, és minden egyes fórumon felhívja erre a témára a házi gyermekorvosok és védőnők figyelmét! De úgy tűnik, eddig kisebb-nagyobb, bár inkább kisebb sikerrel megy ez az információ-áradat... Vagyis, információ-bedugulás. Na, ha információ-dugulás, akkor az hatalmas sikert mAsszeutat, úgy látom! Vagy mi van?! Ebbe asszem belekeveredtem... :rohog:

Asszem, már megszoktam, hogy az ember az infókat csak saját utánajárással/olvasással tudja megszerezni. Ezért is írtam valahol, hogy többet kaptam a sorstársaktól (segítséget), mint a dokiktól, nővérektől stb. De azért rettentően bosszant a dolog!!!!! Mert hogy Piripócsfelsőn nincs erről tájékoztatás, talán... De egy megyeszékelyen, azért ez durva. Mondjuk az első két gyerkőcöt Pesten szültem, ott sem kaptam ilyesfajta felvilágosítást!!!
És a kecsketej téma??? Talán jobb lenne Bulcsúnak??
 

mantanya

Aktív tag
Nem, a kecsketej azért eltér a tehéntejtől! Tejfehérjét igaz, hogy tartalmaz, de a kecsketej az anyatejhez hasonló típusú kazeint tartalmaz, így az emészthetőség jobb a tehéntejnél. Régen például - amikor még nem igazán voltak tápszerek, vagy nehezen elérhetők voltak (például kisebb falvakban, tanyákon), éppen ezért kecsketejet adtak a babáknak! Ezt még a nagymamám is mesélte :).
Ha jól tudom, a tehéntejben megtalálható fehérje-allergén anyag hiányzik (vagy csak sokkal kisebb mennyiségben van jelen - ebben nem vagyok 100%-ig biztos!-), ezáltal igen sok tejfehérje-allergiás ember igen jól tolerálja a kecsketejet.
Amit még tudok, hogy a tehéntej béta-karotint tartalmaz, a kecsketej pedig A-vitamint, viszont a kecsketejnél figyelembe kell venni, hogy folsavban igen szegény, ezért adott esetben ennek pótlására lehet szükség, ha máshonnan, más élelmiszerből nem kerül bevitelre a szervezetbe! A kecsketej sokkal jobban emészthető a tehéntejjel szemben.
Konkrétan arra nem tudom a választ, hogy diabétesz-prevenciós diétába beilleszthető-e a kecsketej...

Bocsi, nem frissítettem... Hát nem tudom, lehet, hogy hajtok fel kecsetejet... Köszi!
 

napocska

Őstag
Nemrég olvastam, hogy a lektin is elősegítheti a diabétesz kialakulását arra hajlamos embereknél, nem csak a tehéntej-fehérje. Itt van a cikk:

http://ujdieta.hu/indexeeb4.html?content=70

"Elképzelhető, hogy az inzulindependens diabétesz kialakulása összefügghet bizonyos lektinek hatásával. A lektinek stimulálják a II. osztályú HLA-antigéneket olyan sejteken, amelyeken normális esetben nem jelennek meg, pl. a hasnyálmirigy szigetsejtjein. (21) Ugyanakkor a szigetsejt N-acetil-laktózaminjához, amelyhez az autoantitestek kapcsolódnak, a paradicsom, esetleg a búza, a burgonya és a földimogyoró lektinje kötődhet, így a II. osztályú HLA-antigénekkel együtt autoimmun folyamatot provokálhat. (17) Érzékeny egerekben a búza és a szója diabetogén hatását figyelték meg. (15)"
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Ebben igazad van, a fermentált (savanyított, erjesztett) tejtermékekben (pl. kefir, joghurt) tejsavbaktérium által termelt tejsav rendkívül finom csapadék formájában kicsapja a fehérjét. Az apró részecskék óriási felülete lehetőséget ad az emésztőenzimek számára a fehérje lehető legnagyobb felületen való megtámadására és gyors lebontására. Így a szervezet hamar és könnyen tudja hasznosítani az említett tejtermékeket!
Az erjesztés során a a mikroorganizmusok a fehérje egy részét peptidekké és szabad aminosavakká bontják le, amit a fehérje "előemésztésének" is neveznek. Így a szervezetünknek sokkal kevesebb "munkája" van vele, mint a sima tejjel! A nyerstejben lévő fehérjét kétszer annyi idő alatt tudják lebontani az enzimek, mint a joghurtét például, ami nem mellékes! Ráadásul a savanyított tejtermékekben a fehérje allergén hatása sokkal kisebb, mint az eredeti nyers tejben. A savanyított tejtermékekben a bizonyos enzimek hatására a tejzsír emészthetősége és abszorpciója (felszívódása) jelentős mértékben megnő, ezáltal az allergiás reakciók megjelenésének valóban kisebb a lehetősége!
Egyébként az is tény, és a diabos étrendben mindenképpen hasznosítható a savanyított tejtermékek (és a savas élelmiszerekre is értendő, plusz az ecetre is!) fogyasztására megnő a nyál, az epe, a gyomornedv és a hasnyálmirigy elválasztása és csökken az étel emésztőtraktusban eltöltött ideje, ezáltal hamarabb felszívódik, ergo, GI csökkentő hatással bírnak! Ezért is javasolt a jó kis pöri+nokedli párosításhoz egyidejűleg savanyúságot is fogyasztani, mondjuk egy jó kis csemiubit, vagy koviubit! :D Esetleg egy kis káposztát... ;)

A tejfehérje emészthetősége a joghurtban az anyatejéhez hasonló, ezt is érdemes megjegyezni! Ezért is adható piciknek sokkal korábban a joghurt, mint a színtej! Ráadásul a savanyított tejtermékek még a laktóznál is jobban javítják a kalcium felszívódását, mivel a tejsav részt vesz a kalcium hasznosulásának folyamatában!

Viszont azt nem tudom, hogy a diab-prevencióban mennyire van jelentősége a már "átalakított" fehérjének, de úgy gondolom, ott is figyelembe vehető a fentebb említett fehérje-átalakulás, de legközelebb konkrétan rákérdezek!
Ehhez csak annyit szeretnék tenni, hogy nem tudom ilyen jól a biológiai hátterét ennek az egész fehérje témának, de az biztos, hogy az allergiás gyerekem nemcsak a joghurttól rottyantott nagyokat, hanem a sajttól is... szóval az allergén a sajtban is ott van és ha jól rémlik, pont ugyanaz az allergén okoz gondot a cukorbetegség kialakulásában (már ha okoz, ugye...), mint az allergiásoknál. Szóval én nem nagyon tudom, hogy pontosan mi ez az erjesztés, de az tuti, hogy a joghurtól, kefírtől és sajttól a fehérje allergiás gyerek fosik (vagy ekcémás lesz). Még misamaci írta, hogy nálunk az erjesztés gyorsított dolog és nem sikerül úgy megerjednie ezért a termékeknek, ahogyan kéne nekik... pl egy német sajt valóban erjesztett, de a magyar trappista nem. Valszeg a német sajttól nem fosott volna a gyerekem :) Nem tudom, nem adtam neki... de nekem gyanús, hogy attól is ment volna a hasa, a doki egyértelműen ez alapján azonosította a fehérje allergiát (és nem laktóz allergia lett belőle), mert aki a sajttól allergiás reakciós tüneteket fejleszt, az a fehérjére allergiás. Ellenben a pepti plus-os táptól nem ment a gyerek hasa, tehát mégsem hasadhatnak meg azok a fehérjék eléggé az erjesztés során. Következésképpen én zéró tejterméket adtam Brúnónak 2 éves koráig (pedig már volt, amit tolerált, néha ki kellett próbálnom ezt-azt).
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nemrég olvastam, hogy a lektin is elősegítheti a diabétesz kialakulását arra hajlamos embereknél, nem csak a tehéntej-fehérje. Itt van a cikk:

http://ujdieta.hu/indexeeb4.html?content=70

"Elképzelhető, hogy az inzulindependens diabétesz kialakulása összefügghet bizonyos lektinek hatásával. A lektinek stimulálják a II. osztályú HLA-antigéneket olyan sejteken, amelyeken normális esetben nem jelennek meg, pl. a hasnyálmirigy szigetsejtjein. (21) Ugyanakkor a szigetsejt N-acetil-laktózaminjához, amelyhez az autoantitestek kapcsolódnak, a paradicsom, esetleg a búza, a burgonya és a földimogyoró lektinje kötődhet, így a II. osztályú HLA-antigénekkel együtt autoimmun folyamatot provokálhat. (17) Érzékeny egerekben a búza és a szója diabetogén hatását figyelték meg. (15)"
Akkora kő esett le a szívemről, hogy már cukros vagyok :D Nem kell ezekkel foglalkoznom :p Persze, viccelek, a gyerekek miatt nagy gond ez.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Én azt hiszem ,hogy a mai táplálékainkból semmiből nem lehet azt a bizonyos elegendő mennyiséget megenni ,inni ,mert nem olyan már a tápértékük és vitamintartalmuk mint régen.
És ha pl egy gyerek nem akar enni sok(több)zöldséget,gyümölcsöt vagy akár húst ,netán tejterméket akkor mit tudunk tenni??,semmit ,elfogadjuk:) tudnék erről órákig írni:)
Karola a mai napig imádja a tápszert és reggel -este kéri .Ha véletlenül este többet evett akkor is megiszik pár kortyot ,de 99%-ban reggel -este megissza a 2-2,5 dl-t.Kakaót nem szereti,gyümölcsjoghurtot sem nagyon ,egyedül a túró rudi amit kedvel:) így én azt gondolom ,hogy neki a tápszerre szüksége van ,hiszen abban van sok vitamin és mivel az étkezése elég rapszodikus a drágámnak ezért nem is akarom megvonni tőle amíg ő magától nem mond le róla:)
Nekem van olyan ismerősöm akinek a ygereke alig evett tejterméket és olyan gyengék a fogai ,hogy a kenyérhéjat nem bírja megrágni az 5 éves gyereke.Mások meg simán elvannak tej nélkül is,tehát nem vagyunk egyformák!
Szerintem ezt is mindenki úgy tegye elsősorban ahogyan a szíve diktálja és jónak találja és persze ahogyan a gyerek engedelmeskedik és kívánja:)
Az utolsó mondatot kivéve egyetértek :D Azért a szívem diktálja nálam nem jött volna be, soha az életben nem diktálta volna a szívem, hogy ne adjak tehéntejet :D
 

lizzi

Őstag
Hát igen :)
Mármint úgy értem ezt ,hogy ha valaki már ezzel fogalakozik és valamit megvon vagy átgondol és azután adja akkor ha a gyerek elfogadja és a szíve is úgy diktálja akkor tegye ,ha nem ....akkor jönnek a többi variációk:)
 

lizzi

Őstag
Mantanya!
igen ,ezt már én is megszoktam ,hogy mindent magunknak kell megtanulni ,olvasni,érdeklődni.....engem sokan hülyének néztek,néznek ,hogy Karola ilyen tápszert kap és ,hogy nem adtam neki tejet ,az elején bosszantott ,de most már le..arom:)
 
Sziasztok,

Vitathatatlan, hogy a legtöbb információs saját magunknak kell összeszedni betegségünkről. Bár annó nekem azt mondta az egyik orvos, hogy ne olvassak annyit össze-vissza a neten, mert csak fölöslegesen stresszelem magam....
És az is tény, hogy ebből a fórumból a a "kezdők" nagyon sok hasznosan tudhatnak meg a "haladóktól". Hálás köszönet a sok infóért :dr_24:
Például Tőletek tudtam meg azt is, hogy ha Botondnak tápszert kell adnom, akkor a Milumil pepti+ legyen az. Bár a gyerekorvos a HA-t írta fel, holott ő mondta azt, hogy én se egyek-igyak tejterméket, amíg szoptatok. Most megyünk majd tanácsadásra, s megpróbálom megtudakolni tőle, hogy ez nem ellentmondásos-e...
A tejmentes diétát is elkezdtem tanulmányozni a gyerkőcnek, de nem sokmindent találok a bébikaják között, amiben nincs tej.. pl létezik olyan tejpép, ami nem tejpép például? Vagy csak a táp marad neki? Vagy keksz, ami tejtelen? Sokmindent nem találtam... Csak a zapkorpáról és a kölesgolyóról olvastam, meg a Hipp gabonás gyümölcseiről....
Még van időnk, hisz még csak 4 hónapos múlt, s még az almával is most kezd barátkozni: :rolleyes:
 

tubi

Aktív tag
nagyon sok bébikajában nincs tej, nézd meg. kecskeméti, hipp, dm, babydream, nestle, főleg a kicsiknek valókban. amit meg Te főzöl, abba azt teszel, amit akarsz. max az egyszerűsége miatt lesz jó majd később bevezetni a tejtermékeket (ha akarod), nem kell annyit pepecselni. sztem simán ki lehet bírni (mi 1 évig csináltuk) a teljesen tejmentes diétát. pl. Molli ajánlotta, hogy zabtejjel is lehet besamel-mártást csinálni, hát Ricsi imádta a besameles rakott karfiolomat :) majd ha aktuális lesz, nézzél tejmentes recepteket a neten, a legtöbbjét az elején összeturmixolva, később egyre darabosabban adhatod. de ez még messze van, az elején úgyis a gyümik mennek majd, meg az egyszerű, krumplival sürített zöldségek. szerintem a keksz alapvetően egyáltalán nem szükséges, a glutént másképp is be lehet vezetni. sztem tejpép nincs olyan, ami tejmentes, de én a tejpép-dolgot sem értettem, minek? tápiból is lehet gabonapépet csinálni, vagy gyümis gabonapépet. persze egyszerűbb a tejpép... szóval hajrá az almával, a többivel ráérsz még :) kölesgolyót, bulátát általában imádják :)
 

szandimon

Új tag
Bár a gyerekorvos a HA-t írta fel, holott ő mondta azt, hogy én se egyek-igyak tejterméket, amíg szoptatok. Most megyünk majd tanácsadásra, s megpróbálom megtudakolni tőle, hogy ez nem ellentmondásos-e...
A tejmentes diétát is elkezdtem tanulmányozni a gyerkőcnek, de nem sokmindent találok a bébikaják között, amiben nincs tej.. pl létezik olyan tejpép, ami nem tejpép például? Vagy csak a táp marad neki? Vagy keksz, ami tejtelen? Sokmindent nem találtam... Csak a zapkorpáról és a kölesgolyóról olvastam, meg a Hipp gabonás gyümölcseiről....
Még van időnk, hisz még csak 4 hónapos múlt, s még az almával is most kezd barátkozni: :rolleyes:

A mi gyerekorvosunk pedig egyenesen hülyének nézett, amikor a tejfogyasztás-cukorbetegség kapcsolatáról kezdem el érdeklődni, nekem is azt mondta, h ne olvasgassak a neten :D, és h valószínűleg a laktózra gondolok, de ő nem hallott még arról, h ez okozhat cukorbetegséget. Szóval IQ2-nek néztek, nagyon rossz érzés volt....
Szerintem is rengeteg bébikaja van tejcsi, tejpor, stb. nélkül. De nekem azért tudott gondot okozni a tejtermékmentesség tizórai/uzsonna/vacsora téren.... én a glutént is csak 11 hósan vezettem be, a felvágottakkal a tartósítószer miatt 2 éves korig vártam, és alig tudtam mit adni a gyereknek a hagyományos kaják közül... pedig én 1 éves kor előtt elkezdtem a sajtot, joghurtot, azt hittem az elején, h csak a tej problematikus.
Akkor most már a sajt sem mehet? Régebben arról volt szó, h az Okés....
Tubi a tejpép nem a kálcium miatt??? Én legalábbis ezért erőlködtem volna, miután már nem tudtam szoptatni. Vidék lévén nekem elég nehéz beszerezni ezeket a "furcsaságokat" :D, mint zabtej, no és gondolom, anyagilag sem lehet olcsó mulatság. Most 2 éves korig tervezek szoptatni, talán ez a legbiztosabb táplálék de nem könnyű, és nem minden a szándék.

Edelino te már nem szoptatsz? Nem értem, ha nem, akkor miért a tejmentes diéta neked, ha igen, akkor miért az alma ilyen korán?

Puszi mindenkinek :D
 

tímeácska

Őstag
pl létezik olyan tejpép, ami nem tejpép például? Vagy csak a táp marad neki? Vagy keksz, ami tejtelen? Sokmindent nem találtam... Csak a zapkorpáról és a kölesgolyóról olvastam, meg a Hipp gabonás gyümölcseiről....
Még van időnk, hisz még csak 4 hónapos múlt, s még az almával is most kezd barátkozni: :rolleyes:

A "klasszikus" tejpéphez hasonlóak (mármint por alakú + víz/tápszer/anyatej hozzáadásával készíthetők):
A Milumil 7 gabonás pép (gabonapép néven fut) 6 hónapos kortól adható, és elkészíthető tejmentes tápszerekkel is, vagy anyatejjel :)!
Aztán még ott vannak a Hipp-nek a tejmentes "tejpépjei", a grízpép és az almapép víz hozzáadásával készíthető és 4 hónapos kortól adható már!
A DM-ben és a Rossmann-ban is vannak ilyen gabonapépek, de ezek vízzel keverve kicsit ízetlenebbek (nekem, felnőttnek...:D), de amúgy jók - persze, ezeket is lehet tápszerrel/tejjel keverni, úgy kicsit ízesebbek!
A gabonapép-alapokat turmixolt gyümikkel találtam a legfinomabbnak (mármint én...:D) - Boginak meg tök mindegy volt, hogy mivel adtam, csak sok legyen! :D:rohog:
Joghurttal is fincsik és táplálóak ezek a gabonapép-alapok- tejmentes étrend esetére szuper alternatíva lehet a natúr szója joghurt gyümivel és gabonapép-alappal... :p:)
 
Oldal tetejére