Fizikai sport/aktivitás

poe

Őstag
Egyébként volt egy időszak, amikor vacsoráztam edzés előtt, mivel észrevettem, hogy jobban megy, ha eszek és inzulin is van bennem. De ennek az volt a következménye, hogy meg kellett közben inni 6-8 dl gyümölcslevet, még akkor is ha kevesebb inzulint adtam.
 

tubi

Aktív tag
na itt a mai edzés eredménye (amúgy jó volt, mozgalmas, kifulladós): előtte 6,7, ettem egy könnyű (=kis pitás) gyrost, amire normálisan 4e inzulint adtam volna, most csak 2-t adtam. az edzés alatt kb fél liter vizet + light cola-t ittam és utána 14 volt! de ez még semmi, erre beadtam 3e-t, erre rá 2 órával 18,6 (amúgy a select mini tényleg fölé mér, szóval ennél valszeg kicsit alacsonyabb volt a valós, de akkor is!!!). mi a fene viszi fel??? most gyakran mérem napközben is, nincs semmilyen más hatás, amire így reagálna, se az erősebb stresszre, se a nyugalmi helyzetre (=ülőmunka). csak a sportra. komolyan gondolkozom, hogy abbahagyom, mert így kockáztatom a hba1c-met!!! órákon át 10 feletti cukor nagyon nem jó!!!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
na itt a mai edzés eredménye (amúgy jó volt, mozgalmas, kifulladós): előtte 6,7, ettem egy könnyű (=kis pitás) gyrost, amire normálisan 4e inzulint adtam volna, most csak 2-t adtam. az edzés alatt kb fél liter vizet + light cola-t ittam és utána 14 volt! de ez még semmi, erre beadtam 3e-t, erre rá 2 órával 18,6 (amúgy a select mini tényleg fölé mér, szóval ennél valszeg kicsit alacsonyabb volt a valós, de akkor is!!!). mi a fene viszi fel??? most gyakran mérem napközben is, nincs semmilyen más hatás, amire így reagálna, se az erősebb stresszre, se a nyugalmi helyzetre (=ülőmunka). csak a sportra. komolyan gondolkozom, hogy abbahagyom, mert így kockáztatom a hba1c-met!!! órákon át 10 feletti cukor nagyon nem jó!!!
Szerintem próbáld ki, amit Poe ír, ne adjál inzulint és simán nyomj egy extendbart. És csak vizet igyál edzésre, a colát próbaképpen ne (ha félretesszük, hogy ezt amúgy sem egészséges inni sportra, akkor is a CH felszívódást a bubis cuccok befolyásolják). Ez túl komplexnek tűnik nekem ahhoz, hogy meg lehessen mondani, miért ment fel. Edzés közben mennyi volt? Tutira nem volt hipó közben?
Én arra tippelek, hogy lehet, hogy kicsit ki van merülve a szervezeted amúgy is és erre rá ilyen erős mozgás már sok neki, mégha te nem is érzed konkrétan. Én erre akkor jöttem rá, hogy ilyen van, amikor vajúdtam. És a vajúdás után napokig szörnyű magas volt, emelnem kellett az inzulinokon. Abnormálisan nehéz vajúdásom volt és hosszú is volt, úgy kifáradtam, hogy 1 hétig úgy mentem, hogy sóhajtozva kaptam csak levegőt - soha életemben nem fáradtam ki ennyire még. És akkor a diabdoki mondta, hogy ha túlmegy egy határon a szervezet, akkor a mozgás felviszi (hormonoktól, nem a raktáraktól). És én azt hiszem, hogy nekem a múltkori edzés emiatt vitte fel a cukrom, túl sok volt már. Ráadásul neked mintha még egy nátha is lenne, nem? :) Ezek nem tesznek jót ilyenkor.
 

Beva21

Új tag
A végére egy saját kérdés:
A pumpának köszönhetően soha nem látott minőségű cukorértékeim lettek, ennek ürügyén elhatároztam, hogy szeretnék hízni. Cél egy plusz 10 kiló, intenzív mozgás mellett. Természetesen izmosodni szeretnék javarészt. Mozgásintenzitásom 4 X 1 óra edzőterem, 2 X 40 perc futás, 2 X 1 óra úszás. Ehhez jön még márciustól heti 2 X 2 óra küzdősport, itt még nem döntöttem most épp mi jön. Kérdésem röviden: mit egyek? Úgy okoskodtam, hogy a CH bevitelt max 20 %-kal növelném, így is sokat eszem a diabhoz képest (kb 280 g / nap). Eddig próbáltam figyelni a CH-fehérje-zsír arányra, viszont ha hízni szeretnék akkor a fehérje adagomat kéne emelnem, normál esetben 2g / testsúlykg a javallott ilyen jellegű súlygyarapodáshoz. Cukorbetegség esetén alkalmazható ez az elv?
Most ott tartok, hogy ez alapján rengeteg csirke / pulyka mellet, rizst, halat kéne ennem. Van valakinek tapasztalata e téren?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv.,
Andris
 
A végére egy saját kérdés:
A pumpának köszönhetően soha nem látott minőségű cukorértékeim lettek, ennek ürügyén elhatároztam, hogy szeretnék hízni. Cél egy plusz 10 kiló, intenzív mozgás mellett. Természetesen izmosodni szeretnék javarészt. Mozgásintenzitásom 4 X 1 óra edzőterem, 2 X 40 perc futás, 2 X 1 óra úszás. Ehhez jön még márciustól heti 2 X 2 óra küzdősport, itt még nem döntöttem most épp mi jön. Kérdésem röviden: mit egyek? Úgy okoskodtam, hogy a CH bevitelt max 20 %-kal növelném, így is sokat eszem a diabhoz képest (kb 280 g / nap). Eddig próbáltam figyelni a CH-fehérje-zsír arányra, viszont ha hízni szeretnék akkor a fehérje adagomat kéne emelnem, normál esetben 2g / testsúlykg a javallott ilyen jellegű súlygyarapodáshoz. Cukorbetegség esetén alkalmazható ez az elv?
Most ott tartok, hogy ez alapján rengeteg csirke / pulyka mellet, rizst, halat kéne ennem. Van valakinek tapasztalata e téren?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv.,
Andris

Szia Andris!

Nekem nincs tapasztalatom, de érdekelnek a te eredményeid, ha belevágsz. Én is szeretnék hízni, de nem sikerül, hiába jó a vércukrom a pumpával 300 g szh. mellett.

Gábor
 

Beva21

Új tag
Sziasztok,

rég jártam erre... Hát így két hónapnyi pumpaviselet után ami biztos, hogy a pumpa marad. Megszerettem, megszoktam és jobban érzem magam.

Visszatérve a topic témájához, elsőként néhány kiegészítő adat. Máshol talán említettem, hogy az idei évet kórházban kezdtem. Súlyban ez egy közel 6 kilós vesztést okozott, 82-ről mentem le 75-76 kilóra. Előtte penes rendszer mellett a 80 - 85 közötti súly állandósult. Így lehet soknak tűnik, úgyhogy mellékesen megjegyzem 203 cm vagyok, tehát elég vékony voltam így is. Február elejével álltam pumpára és igen mozgás-gazdag életmódba kezdtem.

A rendszeres mozgás korábban is megvolt most azonban igyekeztem nagyobb rendszert, több megalapozottságot vinni bele. Kicsit elmerültem a társtudományokban. Most ott tartok, heti min. 4 max. 6 alkalommal edzek. Ebből általában 1-2 alkalom úszás, ez 40 perc folyamatos úszást jelent (nem vagyok jó gyorsúszó, ezért a mellúszás nyugdíjas style-ban nekem tökéletes :)). A maradék alkalmak általában egy órás edzések, nagyon vegyesen. Van benne klasszikus súlyzós edzés, chalisthenic, boxzsák-nyúzás, cross fitnesz elemek, kettlebell, ugrókötelezés, sima futás, lépcsőzés. Igyekeztem statikus és dinamikus gyakorlatokat összerakni. Előtte inkább a klasszikus testépítős edzésterveket követtem, amik igazából csak a "megfelelő" táplálkozással vezetnek eredményre. Azon szerencsés helyzetben vagyok, hogy a felsorolt tevékenységek mindegyikét tudom művelni otthon (az úszást kivéve). Amire nagyon készülök az valamiféle küzdősport, de itt inkább csak kerülgetem a dolgot, egyenlőre még nem szántam rá magam, ennek több oka is van...

Jelen pillanatban 88 kg körül mozgok, tehát nekem bevált a kialakított rendszer eddig, bár közel biztos vagyok benne, hogy 1-2 hónapon belül elérek egy holtpontot, ahonnan bele kell nyúlnom, mert nem lesz fejlődés. Amit megtanultam:
1. A mai fitnesz kultúra a szépség-erő-egészség sorrendben dolgozik. Ez hatalmas hiba... ez egy iparág ami a pénzről szól. Legyen almareszelő hasad, dinnye bicepszed, szekrény hátad stb... tényleg elmélyültem a témában, még testépítő versenyen is jártam, szervező ismerősöm bevitt. Tudtam, hogy amit csinálnak nem egészséges, de hogy ennyire... A srácok miután színpadon voltak nem tudtak állni. A verseny előtti pár napban kihajtották az összes vizet a szervezetükből, hogy az izmok még kontúrosabbak legyenek, a poharat alig bírták felemelni, pedig mindenkinek 50 cm felett volt a bicepsze. és senkinek sem ment táplálékkiegészítők és "egyebek" nélkül. Na itt lett számomra világos, hogy fordított sorrendben kell hogy rangsoroljam a dolgokat.
Egészség-erő-esztétikum ez kell legyen a fontossági sorrend. Ha egészséges vagy növelheted az erődet ez meg meghozza az esztétikumot, ami nem lesz tökéletes, de jól érzem magam a bőrömben. Van egy minimális zsírréteg a hasamon, de legalább van hova szúrni a kanült :)!
2. A táplálkozás legalább annyira fontos mint maga az edzés. A komolyan edzők legalább annyit számolgatják a kajájukat mint a diabosok, talán még többet is. Ők is a kalóriák, grammok bűvöletében élnek, csak más szabályrendszer szerint. Nyilván ha edzel, növelheted a kalóriabevitelt. Ez cukorbetegen nehéz. Ahhoz, hogy valaki fejlődjön, erősödjön kell az izomnövekedés. Nyilván kell egy célmeghatározás, maratont szeretne futni az illető, általános erősödést szeretne elérni, csajozni szeretne a testével stb.... (sajnos a leggyakoribb válasz az utolsó, ezért hasít a fitneszipar még mindig).
Aztán meg kell határozni a kalóriaszükségletet. Van sok okos táblázat interneten, kalkulátorok stb.... Ha nem olimpiai bajnok akarsz lenni, dolgozhatsz akár ezekből is. Java részt meghatároznak egy alap anyagcserét. Ez egy normál -azaz sem nem növelő, sem nem fogyasztó - napi kalóriaszükséglet 60-70 %-át teszi ki, ez az a minimális szint ami mellett a szervezet fenntartható. A maradékot az aznapi tevékenységeid teszik ki. Sok esetben ajánlanak ilyenkor tömegnöveléshez illetve fogyáshoz kalóriabevitelt. Ilyenkor általában X %-al elmennek felfele vagy lefele, a kívánt fogyás, vagy gyarapodás eléréséhez. A 70 %-os alapanyagcsere alá nem célszerű menni, ezekből lesznek a jójó effektusú diéták később... Én itt nem követtem a gyakorlatot, nem mondtam azt, hogy jelen pillanatban 3000 Kcal eszem egy nap, erre dobok még 800-at és edzek. Ezt is lehet, bizonyos keretek között működik is. Én igyekeztem kiszámolgatni, hogy egy egy edzés mekkora energiát jelent valójában. Ehhez használtam netet, testnevelési szakkönyveket, táplálkozástani irodalmat. Jellemző hiba, hogy túlbecsülünk egy egy edzést kalóriaértékben ez feltűnt.
Eddig normál emberekre is igaz mindaz, amit írtam. Nézzük a téma diabetes vetületeit. Van egy napi energiabevitelem. Ez szénhidrát-fehérje-zsír formájában tudom bevinni. Azt mondom akarok enni 4000 Kcal-t egy nap. Az ajánlott arány 55 % - CH, 15 % - fehérje, 30 % - zsír. 1 g CH = 4 Kcal, 1 g fehérje = 4,4 Kcal, 1 g zsír = 9,3 Kcal. Tehát 4000 Kcal-hoz ennem kell aznap 550 g szénhidrátot, 136 g fehérjét illetve 129 g zsírt. Nagyjából... Tapasztalatom szerint, ehhez az optimális ajánláshoz képest a cukorbeteg diéta szénhidrátban alul van tervezve. Ha vissza számolok, akkor az én ajánlott testfelépítésem kalóriaszükséglete 3200 Kcal környékén lenne, ami 400 g CH bevitelét teszi kívánatossá, ezzel szemben a hivatalos diétám 265 g környékén van, ami cukorbetegen magas CH bevitelnek számít. A hozzám hasonló alkattal megáldott diabosok ezért híznak nehezen. Hát én egyeztetve a dokival és bevallom időnként a saját szakállamra, emeltem az adagjaimon.
Most olyan 340 g CH körül eszem egy nap, de ha a kalóriabevitelemből számolnám vissza 700 környékén kéne ennem. Mindemellett fontos tudni, hogy a szénhidrát kvázi "fűtőanyagként" szolgál, a hízás inkább a fehérjének és a zsírnak köszönhető. Ez persze nem azt jelenti, hogy a szénhidrát bevitel növelése nem jár hízással, az ok, hogy minél több energiaszükséglet kerül lefedésre CH-val, annál kevésbé nyúl hozzá a szervezet a zsírhoz és a fehérjéhez, amikből felépül a zsírréteg illetve az izom. A másik oldalon azért sikeresek a szénhidrát diéták, mert a szervezet kénytelen az elraktározott zsírból energiát nyerni a napi energiaszükséglet fedezésére.
Amin emeltem az a fehérje adag. A fehérje bevitel mértéket más irányból is meg szokták közelíteni. Normál életvitel mellett általában 0,75 g fehérje elfogyasztását javasolják testsúly-kilogrammonként. Intenzív edzés, izomépítés esetén ezt szokták felvinni 2 g-ra testsúly-kilogrammonként. Én ezt az elvet követve, kitűzve a 95 kg-os testsúlyt célként 190 g körül eszem egy nap fehérjét. Igyekszem úgy intézni, hogy a normál étrendben olyan 120 g környékén egyek. Sok fehér húst, halat, párolt rizst eszem. Kipróbáltam a szóját, ízlett is, cukrom is rendben volt, de utánajárva nem lettem meggyőzve egészséges mivoltáról, ezért én nem használom, de ez mindenkinek a maga döntése. A maradék kb 70 grammot párolt csirkemell formájában fogyasztom. Ez naponta 300-350 g párolt csirkemellet jelent. Elutasító vagyok ezen a téren, de azért utánajártam cukorbetegen lehet e a szó konditermi értelmezésében tömeget növelni. Létezik tömegnövelő szer (nem szteroid!), ami fogyasztható cukorbetegen is az optimális fehérje mennyiség eléréséhez, de vaskarika fából, hogy a legtöbbjüknek van szénhidráttartalma így az bezavar a diétába.


Összegzésként: ami a legfontosabb, jól érzem magam. Úgy hízom, hogy a testzsírarányom csökken, erősebbnek érzem magam. Tagadhatatlanul jó érzés, hogy a tavaly vitorlaként lobogó póló feszül a vállamon és a kezeimen...:) Amire ráéreztem, hogy nincs kőbevésett szentírás, amitől hízni fogsz. Ahogy a cukrod szinten tartásában is van egy faktor ami a te személyiséged, az itt is jelen van. Nem tudhatod előre, neked mely mozgásforma, rendszer kezdi el robbanás szerűen erősíteni, növelni a tested. Illetve nagyon kell vigyázni, mert az elején nagyon ráéreztem, de megijesztett, hogy felkaptam 3 kilót 10 nap alatt. Ez a ló másik oldala, szóval ésszel kell, ezt is. Szívesen adok tanácsot bármiben, de az, hogy az edzéstervem, kaja rendszerem működik, nem állítom. Egyedül én vagyok az aki ezt mondja. Nem edzettem senkit, nem követett senki. Így fenntartásokkal tessék kezelni amit írtam.

Elnézést a hosszért, de a környezetem nem annyira fogékony erre a vonalra, nekem meg jólesett most kiírni a fejembe lévő rengeteg infót a témáról.

Várom a kérdéseket, véleményeket, kritikákat, cáfolatokat!

Szép napot, Kellemes Húsvétot mindenkinek!

Üdv.,
Andris
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sziasztok!

Sok idő után először csinálok rendszeresen viszonylag fárasztó sportot (a gerincgyógytorna azért nem mozgatta meg a cukromat, azt 2 éve naponta csinálom) és nehezen boldogulok. Step aerobicot csinálok, jó kis cardio sport, 140-150-es pulzussal (amikor lightosabbat csinálok, 120-as körüli pulzuson, akkor nincs is problémám a cukrommal, de meg sem izzadok...). Az a bajom, hogy képtelen vagyok kiszámolni, mennyi kaját egyek, mielőtt nekikezdek. Ennél is nagyobb baj, hogy ennél összevisszább időpontokban, ha akarnám sem tudnám csinálni. Ezért érdekelne, hogy más az ilyen típusú sportoknál miket csinál? Mennyit eszik előtte, közben? Milyen a cukra utána? A legnagyobb bajom, hogy képtelen vagyok úgy enni előtte, hogy ne hipózzak. Most 10 volt a cukrom indulásnál pl, erre ettem 16gr CH-t, mind gyorsan felszívódó, cukor-gyümölcscukor és 10gr CH lassan felszívódót. De már 30 percnél azt hittem, ott ájulok el a hipó miatt. Máskor ennél többet ettem, akkor 11 volt a végén, nem volt hipó közben. Előre nem tudom kiszámolni és észrevettem, hogy nagy gond az, amikor úgy tornázom, hogy még van bennem Humalog. Akkor kicsit konszolidáltabb, ha az nincs, akkor nem ennyire hirtelen a hipó, de akkor is van. És hát a hipó után persze mindig felmegy 10-12-ig tuti. Ezért viccesen néz ki a tornám, eszem előtte, általában így is hipó (de van, hogy megeszem 1 banánt, 1dl tömény cukros teát, néhány kekszet és még valami kicsi csokit is és akkor is közben hipó, utána viszont az egekben van), majd igyekszem korrigálni torna után már fél órával, mert magas.
Olyat nem tudok csinálni, hogy előre készülök, csak max negyed órával előtte tudom, hogy na most tudok tornázni, akkor hajrá.
Valami tanács, ötlet, más hogy csinálja?
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
A másik kérdésem a mozgással kapcsolatos fogyás lenne. Tulajdonképpen soha életemben nem bírtam fogyni a sok mozgás mellett, bár nem is volt igazán szükségem rá, de midnig feltűnt, ha kihagyok mondjuk fél évet, utána újrakezdem, mindig hízom egy picit (vagy csak nagyobb darab leszek, nem feltétlenül a hájam nő meg). Most viszont szeretnék fogyni 2-3kg-t, de hogy újra elkezdtem sportolni, képtelen vagyok. Az a baj, hogy a mozgáshoz muszáj ennem annyit, amennyit lemozognék, sőt, többet is, így hogy lehet fogyni? Másnál ez hogy megy?
 

krisz_2011

Aktív tag
A másik kérdésem a mozgással kapcsolatos fogyás lenne. Tulajdonképpen soha életemben nem bírtam fogyni a sok mozgás mellett, bár nem is volt igazán szükségem rá, de midnig feltűnt, ha kihagyok mondjuk fél évet, utána újrakezdem, mindig hízom egy picit (vagy csak nagyobb darab leszek, nem feltétlenül a hájam nő meg). Most viszont szeretnék fogyni 2-3kg-t, de hogy újra elkezdtem sportolni, képtelen vagyok. Az a baj, hogy a mozgáshoz muszáj ennem annyit, amennyit lemozognék, sőt, többet is, így hogy lehet fogyni? Másnál ez hogy megy?

Szia! Az izom nehezebb, mint a háj. Ne a mérleget nézegesd, inkább a centit, ill. hogy a nem kívánatos domborulatok kezdenek-e tetszetősen átrendeződni :).
 
Szia!

Először is, az I. típusnál kellene?! a fix edzési időpont, mert kiszámíthatatlan hipót okoz. Én igyekszem így csinálni, kedd, csütörtök, munka után 3/4 óra futógép, és kis súlyzó. Előtte beveszek egy balaton szeletet (ét), vagy banánt, mert kortizol hiány miatt káliumra van szükségem, ez kitart. A gondom, a biciklizésekkor van. Most már szép idő van, tegnap is mentem délelőtt, sőt, délután is. Ilyenkor előtte mérek, eszem, balaton szelet, ez jó szokott lenni, ha 5 alá megy, akkor cukros üdítő rá, de egy óránként mérni kell. A bázisból 1 egységgel veszek vissza este. De volt egyszer olyan, hogy 23 kilóméter után, egész éjszaka ettem, hipó, ettem hipó, így ment. Én a terembe szóltam, hogy cukros vagyok, vigyáznak rám, ott leszállok a gépről és mérek, ha kell fél óránként. De csinálom! És azt ajánlom, te is csináld, el ne rettentsen semmi! Mert ez tart minket életben! Ezt én mondom neked 2,5 autoimmun betegséggel! Azóta vagyok még jobban fizikailag, meg lelkileg, mióta megy a biciklizés. Kicsit egyél többet! Előtte én benyomnék egy fél liter kólat, meg lassan felszívódót, egy próbát megér nem? Én így csinálnám! Kitartás, és írj, ha segítség kell! Sok puszi
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Moncsi, köszi, egyetértünk, ez tart minket életben :) Én sem rettenek el :) Sejtem én is, hogy a baj az összevissza edzésidőponttal van, így lehet, hogy volt már olyan kajálás, ami bejött volna, csak nem a délelőtti, hanem az esti edzésnél... de ezeket már képtelen vagyok észben tartani, ennyi mindent figyelembe venni... én nem tudok rendszeres időpontot kiszúrni (egyedül vagyok 2 ovis gyerekkel, igen hektikus az életem, már az is csoda, hogy tudok sportolni....). Igen, 1-es vagyok (24 éve).
A bringázás, amit írtál, az a 23km már elég sok arra, hogy éjjelre mindenképpen le kell venni a bázist. Én így szoktam, ezt még régről tanultam meg, ha egy bizonyos szintet túllép az aznapi mozgásom, akkor éjjelre csökkentek, különben az van, amit írtál, egész éjjel eszem. Ez a step aerobic is ilyen, tulajdonképpen, ha emellett még jön más is, mondjuk görkori a gyerekekkel, akkor tuti csökkentenem kell éjjelre 1 egységet.

Hát, már próbáltam, hogy többet eszem, de akkor még durvábban ment fel edzés után. Főleg lassan felszívódóból nem ehetek (amúgy hipónál sem, nálam az egyenlő a 20-as cukrú somogyival akkor), így marad a gyors, de mintha a szervezetem a mozgás alatt nem azzal foglalkozna, hogy lebontja a megevett kajákat, csak a mozgás után kezdi el felhasználni, ezért érek el klassz somogyikat, nem tudom. Főleg nem értem. Kólát nem iszom (refluxom van), de gyümölcslevekkel kísérletezem. Biztosan az a baj, hogy lehet, hogy a mondjuk ebéd utáni edzésnél kikísérletezett és elszúrt adagot próbálom változtatni már másik este, pedig lehet, hogy etse az jó lett volna...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Krisz, hidd el, ez háj :D Az történt, hogy hónapokig valszeg felszívódási zavarral küszködtem és ezért összevissza ment a cukrom, de nagyon. Napi 3-4 hipó, majd hiper, ezt csináltam és nem volt oka, nem tudott rendeződni. Aztán rájöttem, hogy hiába nem látsizk semmi a bőrömön, nem kemény, semmi, mégis régóta használom a tomporrészt, így elkezdtem a combomba adni és leesett az állam, kiderült, hogy ez az iszonyat ingadozás azért volt, mert rosszul (összevissza) szívódott fel a bázisom egészen sokáig. Nade, ennyi idő alatt ettől a napi 3-4 hipótól rendesen lerakódott minden a hasamra. Ez az, amit le akarok fogyni.
 
Krisz, hidd el, ez háj :D Az történt, hogy hónapokig valszeg felszívódási zavarral küszködtem és ezért összevissza ment a cukrom, de nagyon. Napi 3-4 hipó, majd hiper, ezt csináltam és nem volt oka, nem tudott rendeződni. Aztán rájöttem, hogy hiába nem látsizk semmi a bőrömön, nem kemény, semmi, mégis régóta használom a tomporrészt, így elkezdtem a combomba adni és leesett az állam, kiderült, hogy ez az iszonyat ingadozás azért volt, mert rosszul (összevissza) szívódott fel a bázisom egészen sokáig. Nade, ennyi idő alatt ettől a napi 3-4 hipótól rendesen lerakódott minden a hasamra. Ez az, amit le akarok fogyni.

De érdekes, hogy ezt írod! Épp most fordult meg az agyam egy rejtett zugában a gondolat, hogy a bal karomból nem szívódik fel jól az inzulin. Pedig ritkán használom, mert nem esik kézre (balkezes vagyok). Főleg este jut eszembe, a Lantus beadásakor, hogy egyenletesen kéne a karjaimat terhelni, és akkor néha beadom a balba. Ez magyarázná azokat a csúnya értékeket, amiket mostanában kapok (olyan csúnyákat még nem láttatok!). Holnapután megyek a kontrollra, felvetem ezt a gondolatot.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Most nagyon odafigyeltem. Az edzés előtt 8.2 volt, ittam rá 2.5dl cukros teát (sima tea cukorral), kb 25gr cukor lehet és ettem 6gr CH-nyi nápolyit. 40 perces ezdés volt, ez a könnyebbik (1 óra a másik), nem is fáradtam annyira el. Edzés után 6.2. Csak vizet ittam, abból jó sokat. 10 perc múlva 7.7, megint 10 perc: 8.5. 1 óra múlva 15.3..... (direkt nem korrigáltam, ilyenkor szoktam beadni plusz 2 egység humalogot edzés után).
De most komolyan, nem hipóztam, nem ettem túl magam (hiszen 6.2 volt az edzés után a cukrom, addigra már felszívódott a 25gr cukor is, amit edzés előtt ittam), előtte sem hipóztam ma, minden ideális volt. Akkor ez mi? Mitől mehet ennyire fel? Nem értem a hátterét. Azért az nonszensz, hogy sportolok egy csomót és nem csökkentem utána az inzulint, hanem még ráadok a gyorsból! Amúgy csökkentem később, tehát ilyenkor vacsorához meg már kevesebb humalog kell és éjjel is alacsonyabb végig. De az edzés után a közvetlen 1 órában durván felmegy.

kakukv, beszéld meg mindenképpen a dokiddal, de szerintem erre úgysem tud mit mondani, csak hogy próbáld ki :) Egyszerűen próbáld ki :)
 

poe

Őstag
Van ilyen, kimerítőbb edzés után. A pontos fiziológiáját nem ismerem (azt hiszem hormonok indulnak be és ürítik a cukorraktárat), a kivédésére vannak ötleteim. :)
1. eszel edzés után 15-20 g összetett ch-t, pl kekszet, kevesebb inzulinnak (én olyan 50-60%-ot adtam)
2. edzés előtt extendbar szeletet eszel
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Van ilyen, kimerítőbb edzés után. A pontos fiziológiáját nem ismerem (azt hiszem hormonok indulnak be és ürítik a cukorraktárat), a kivédésére vannak ötleteim. :)
1. eszel edzés után 15-20 g összetett ch-t, pl kekszet, kevesebb inzulinnak (én olyan 50-60%-ot adtam)
2. edzés előtt extendbar szeletet eszel
A második ötlettel annyi a gondom - de még nem próbáltam ki -, hogy akkor is felmegy edzés után, ha nem esik le a cukrom egyáltalán edzés alatt. És utána sem (a tegnapi példa ilyen volt, amúgy végül 17-ig ment fel, akkor kezdett el hatni a korrekció és levitte, mi lett volna, ha nincs bennem akkor már a korrekció...). Ezért félve ennék olyat, ami az edzés után is szívódik fel még éppen. Lehet, hogy egyszer majd kipróbálom azért, csak nagyon úgy tűnik, hogy akkor nem 17-re, hanem 23-ra fog felmenni, mert még egy csomó CH is lesz bennem.

Az első javaslatot pedig mindenképpen kipróbálom a legközelebbi edzésnél! Persze ehhez illene olyan időpontot választani, amikor az edzés után még 3 óráig nem jön étkezés (vacsora, ebéd), hogy ne ütközzön azokkal az inzulinokkal az edzés utáni beadás és evés. A legközelebbinél megpróbálom ezt, köszi!

Az edzés intenzitása bennem is felmerült. Mert a lassabb mozgásoknál (bringa, görkori, sok séta, gyógytorna) sosincs ilyen gondom. Ugyanakkor nagyon jólesik ez az intenzívebb mozgás és csak kellemesen fáradok el tőle, utána van erőm 2 órát lent lenni a gyerekekkel a játszón simán, meg mindenhez, szóval nem érzem igazán kimerítőnek. De tény, hogy ez magas intenzitású mozgás, mérem a pulzusom és olyan 140-150 körül van majdnem végig, ez a kardió kategória felső határa. De ez már elég lehet annyira, hogy nem is érzem ennyire megerőltetőnek, de a szervezetem így reagál? (megizzadok egy kicsit mondjuk, de nem nagyon)
 
Most nagyon odafigyeltem. Az edzés előtt 8.2 volt, ittam rá 2.5dl cukros teát (sima tea cukorral), kb 25gr cukor lehet és ettem 6gr CH-nyi nápolyit. 40 perces ezdés volt, ez a könnyebbik (1 óra a másik), nem is fáradtam annyira el. Edzés után 6.2. Csak vizet ittam, abból jó sokat. 10 perc múlva 7.7, megint 10 perc: 8.5. 1 óra múlva 15.3..... (direkt nem korrigáltam, ilyenkor szoktam beadni plusz 2 egység humalogot edzés után).
De most komolyan, nem hipóztam, nem ettem túl magam (hiszen 6.2 volt az edzés után a cukrom, addigra már felszívódott a 25gr cukor is, amit edzés előtt ittam), előtte sem hipóztam ma, minden ideális volt. Akkor ez mi? Mitől mehet ennyire fel? Nem értem a hátterét. Azért az nonszensz, hogy sportolok egy csomót és nem csökkentem utána az inzulint, hanem még ráadok a gyorsból! Amúgy csökkentem később, tehát ilyenkor vacsorához meg már kevesebb humalog kell és éjjel is alacsonyabb végig. De az edzés után a közvetlen 1 órában durván felmegy.

kakukv, beszéld meg mindenképpen a dokiddal, de szerintem erre úgysem tud mit mondani, csak hogy próbáld ki :) Egyszerűen próbáld ki :)

Azt észrevettem, hogy a mozgás csak később indítja be a vércukorcsökkentést. Ugyanilyen elhúzódó nálam a korrekciós inzulin hatáskezdete. Nemrég egy nagyon kedves dietetikus kolléganőm említette, hogy az életkor előrehaladtával :( (30 év körül) az alapanyagcsere elkezd lassulni. Emiatt kell a kalóriabevitelt kicsit csökkenteni 30 fölött... Szerintem emiatt van az a két jelenség is, amit előbb említettem. Tinikoromban aerobic, vagy kosarazás első 5 percében már zuhanórepülésben volt a cukrom.
 
Oldal tetejére