Cukorbeteg gondozó/gondozás

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
<o></o>
Legjobban a szemészeti ellátás hiányzik, de hogy menjek ahhoz az orvoshoz, aki műtét utáni kontrollvizsgálatnál azt mondta, felejtsük el egymást.<o></o>
A diab gondozáshoz majd augusztusban tudok hozzászólni, addig várnom kell.<o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>

Ez egyszerűen borzalmas, hgoy egyáltalán létezik ilyen.
Az edukációba felrakom a HbA1c-t, hogy újra olvashassátok. Ha igény van, felrakom a C-peptidet, fruktozamint is.
 

tímeácska

Őstag
A diabos gondozásról, mint már korábban említettem nincs tapasztalatom. Itt a fórumon tudtam meg, hogy ilyesmi létezik. Dietetikust öt éve láttam a kórházban. Amit tőle tanultam, paradicsomot nem, de savanyú káposztát korlátozás nélkül ehetek. Inzulint, gyógyszerrecepteket gyakran a kartonozóban cédulán leadott „rendelésre” kapom meg. Laborvizsgálatra a háziorvos szokta levenni a vért. Amikor megtanulok valamit, mondjuk itt a fórumon és tudok kérdezni, ismerem a választ, Pl.mi a HgbA1c, utána már korrekt választ kapok.<o></o>
Legjobban a szemészeti ellátás hiányzik, de hogy menjek ahhoz az orvoshoz, aki műtét utáni kontrollvizsgálatnál azt mondta, felejtsük el egymást.<o></o>
A diab gondozáshoz majd augusztusban tudok hozzászólni, addig várnom kell.<o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>

György! Ahogy már a talin is beszélgettük, szerintem keressél egy másik szemészt! Az sem baj, ha nem Pesten sikerül találni, szerintem 3 havi rendszerességgel megér Neked is egy utazást a szemed világa!;-) Ne hagyd Magad! Amint mondtam, NEM TE, AZAZ MI BETEGEK VAGYUNK AZ ORVOSÉRT, HANEM Ő VAN ÉRTÜNK!!!! Ahol hiányosságot tapasztal az ember, akkor igen is lehet, és kell is lépni! Ha más nem, rá kell kérdezni, hogy az adott dologgal esetlegesen Te/Mi nem értesz/értünk egyet! Veszíteni valónk van?! Legfeljebb még annyira sem törődnek az emberrel, mint előtte... Na, de van még annyi jó szakember! Csak meg kell Őket találni! Én már párszor írtam itt a fórumon, hogy nem egy gyermekdiabetológust elfogyasztottunk!;-) Olyat, akiről azt mondták, hogy nincs hova tovább menni, mert Ő a csúcs M.o.-n... És én nem féltem lépni! Azóta is áldom az agyamat, hogy igen is mertem váltani orvost! Csak az az egy bánt, hogy nem előbb cselekedtem... Lehet, hogy ha előbb megyünk ahhoz az orvoshoz, akihez most járunk Győrbe, sok-sok kómától kíméltem volna meg a gyereket, és az ezzel járó rengeteg kellemetlenségtől -havonta, másfél havonta min. 2-3 hét kórház...- (minden túlzás nélkül!!!). De nem szabad magamat ezért hibáztatni, mert elsősorban NEM rajtam múlott, hanem az akkori kezelőorvoson...
Nos, akkor augusztusban várom/várjuk a diab gondozódról alkotott véleményedet! Remélem, csupa jó tapasztalatod lesz! Ezt kívánom Neked tiszta szívemből!;-) (És Mindenkinek!!!)
 

tímeácska

Őstag
Dina!
Nem tudom, merre laktok, de lenne egy ötletem! Szeptemberre tervezünk az itteni fórumozókkal egy diabos hétvégét (Kisgyón-ban, Fejér megyében, a Bakonyban)... Lesznek ott penesek, pumpások is, és gyerekek is! Sőt, pumpás gyerekek is!;-) Ha van kedvetek, és lehetőségetek, gyertek el Ti is! Biztos vagyok benne, hogy Te is sok hasznos infóhoz jutnál, és Emmácska is jól érezné magát a gyerekekkel!;-)
(Közben megnéztem, Budapesten laktok... ;-))
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Dina!
Csak annyit fűznék hozzá Tímeácska írásához, hogy erre a talira nem csak a cukorbeteg gyerkőcöket lehet hozni. Írtad, hogy 5 gyermeked van. Azt te döntöd el, hogy hányan szeretnétek jönni, tehát a tesók sincsenek kizárva ebből a szuper szabadtéri programból.
 

tímeácska

Őstag
Dina!
Csak annyit fűznék hozzá Tímeácska írásához, hogy erre a talira nem csak a cukorbeteg gyerkőcöket lehet hozni. Írtad, hogy 5 gyermeked van. Azt te döntöd el, hogy hányan szeretnétek jönni, tehát a tesók sincsenek kizárva ebből a szuper szabadtéri programból.

Köszi a kiegészítést Kata! Így helyes a dolog! ;)
 

rgyörgy

Új tag
Kedves Tímeácska és Kata
Itt nálunk sokan vannak a kórházi szemészeten orvosok, de kell beutaló. Mivel már tudom, hogy létezik diab gondozó, és jogom van igénybe venni, ott fogom szorgalmazni a szemem felülvizsgálatát. Azt el tudom fogadni, hogy az egyik szememen nem tudnak már segíteni.
De a másik! Különben is másik szemdoki azt mondta, 2-3 éven belül teljesen megvakulók.
Nem vált be a jóslata,:D:mrgreen: mert az idő lejárt és én vidáman ütögetem a billentyűzetet, igaz, ez nagyon gyakran mellé sikerül.:mrgreen:
 

tímeácska

Őstag
Kedves Tímeácska és Kata
Itt nálunk sokan vannak a kórházi szemészeten orvosok, de kell beutaló. Mivel már tudom, hogy létezik diab gondozó, és jogom van igénybe venni, ott fogom szorgalmazni a szemem felülvizsgálatát. Azt el tudom fogadni, hogy az egyik szememen nem tudnak már segíteni.
De a másik! Különben is másik szemdoki azt mondta, 2-3 éven belül teljesen megvakulók.
Nem vált be a jóslata,:D:mrgreen: mert az idő lejárt és én vidáman ütögetem a billentyűzetet, igaz, ez nagyon gyakran mellé sikerül.:mrgreen:

Mindig, minden helyzetből a lehető legtöbbet/legjobbat kell kihozni, és most ez vonatkozik a szemedre is!;-) Hát, annak meg különösen örülök, hogy nem jött be annak a szemdokinak a "jóslata"!;-) Soha ne is legyen igaza!!!
Ha ez "vigasztal" György, én is elég gyakran melléütök... ;-) Meg vagyunk még ezzel egy páran...:mrgreen::rolleyes: Én arra szoktam fogni, hogy gyorsabban jár a kezem, az agyamnál... Vagy fordítva?!?! :lol:;):rolleyes:
 

tímeácska

Őstag
Na, jóvanmostmár Kata! Minden napra másik logót fogsz gyártani?! Te most egy irodában dolgozol, vagy fényképésznél?! :lol:;-)
 

gabibaba

Aktív tag
- Milyen időközönként jártok gondozásra?
A kezdetekben hetente, mert katasztrófálisak voltak az értékek, aztán egyszer csak 3 hónap, most 2 (az eredmények távol sem tökéletesek)
- Szerintetek milyen időközönként lenne a legoptimálisabb a gondozáson megjelenni?
Én ezt állapotfüggővé tenném. Ha nincs gond, stabil a gyerek, elég lenne ritkán, de gond esetén akár 2 hetente is.
- Mekkora szerepe van a háziorvosoknak a diabeteses betegek gondozásában?
Tevékenysége a receptfelírásra korlátozódik.
- Milyen hiányosságokat tapasztaltok a diab. gondozókban?
Érzéketlenség.
- Mennyi időt szán rátok egy-egy gondozás alkalmával az orvosotok?
10-15 perc
- Elegendőnek találjátok ezt az időt?
lsd. 2. kérdésnél.
- Mennyire nyitott az esetlegesen felmerülő kérdésetekre a gondozást végző team?
Team nincs.
- A diabetes felfedezésekor milyen szintű oktatást kaptatok? Meg voltatok ezzel elégedve?
Csak alapok. Itt a fórumon sokkal többet tanultam.
- Folyik-e a gondozást végző teamnél folyamatos edukálás?
Nem tudok róla, hogy a táboron kívül van-e valami.
 
Hát ez jó. Akármilyen topikot indítunk, mindenhol megtaláljuk a humort. Mondja valaki nem jó vagyunk vidámak. Én most is szétröhögtem magam, mert elképzeltelek Judisztin, ahogy tanulsz olvasni, és a CH táblázatot bemagolod, mint az 1x1-et, vagy az ABC-t. Legalább én egy valóban figyelmes dietetikust kaptam ki, de ő is elkésett 5 zsömlével. He-he.

Hajaj Kata, azóta már számolni is tudok:mrgreen:, eleinte minden táplálékot kigrammozni.....ráadásul még egészséges is legyen.....a világ nagyot fordult velem. Ha bementem egy boltba, csak azt láttam mit nem ehetek ezután......egy haszna azért volt, a konyhámat többet használom ( már igazi házi lekvárt is készítettem:p ).
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Na, jóvanmostmár Kata! Minden napra másik logót fogsz gyártani?! Te most egy irodában dolgozol, vagy fényképésznél?! :lol:;-)

Az irodánkba jár a fényképész. Ő a műszaki vezetőnk, és végig "járja" a lányokat, én csak egy vagyok a sok küzül. Volt hogy nálam telt be a memóriája, vagy fogyott ki az eleme. Hiába, egy pasas ennyi nővel.....
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hajaj Kata, azóta már számolni is tudok:mrgreen:, eleinte minden táplálékot kigrammozni.....ráadásul még egészséges is legyen.....a világ nagyot fordult velem. Ha bementem egy boltba, csak azt láttam mit nem ehetek ezután......egy haszna azért volt, a konyhámat többet használom ( már igazi házi lekvárt is készítettem:p ).

Eleinte in is csak azt láttam, hogy a boltok semmi mással nincsenek megpakolva, csak a számomra tiltott ételekkel. Aztán jött a címke bögyölőzése, aztán a becslés, hogy ránézésre meg tudom-e állapítani a Ch tartalmat. Az olvasás tanulást felváltotta az idegen nyelv tanulás: szénhidrát=colenhydrat=carbonhydrat stb. Viszont még mindig hiányolom, hogy nagyon sok ételen nincs rajta a CH tartalom, pont olyanokon, amik még CH táblázatok többségéből is hiáynzik, de mint egészséges reform étel kaphatók. Ilyen pl, a a tönkölyből készült ételek, árpát, vagy szóját taralmazó ételek. Zavarba hoz, hogy több CH táblázat összehasonlításakor eltérő értékeket látok. Honnan tudjam, hogy melyik a jó? Még (sajnos) diab könyvekben is van eltérés.
Aztán ha bemegyek egy pékségbe, és rákérdezek, hogy ebben vagy abban van-e cukor, akkor holdról jövőnek néznek. Megveszem a sajtos akármit, és érzem, hogy abban "bizon vanik" cukor. De hogy mennyi, azt ízérzésre nem lehet megállapítani.

Lehet, hogy a dietetikus ezért nem magyaráz, mert pontosan tudja, hogy a kereskedelemben pont ezek a követhetetlen dolgok vannak? Egyszerűbb a fősulin tanultakat eldarálni. Kíváncsi lennék, hogy minden dietetikus megállná-e a helyét, ha 1 hétig jönne velem vásárolni, címkéket bogarászni, ebédelni a dolgozós menzán, és ránézésre megállapítani egy tökfőzelékről, hogy az üzemi konyha milyen lisztből mennyit rakott bele, dúsítás, térfogatnövelés céljából, meg hogy spóroljon a tökkel. És hogy hab is legyen a tortán, egy hét után eljönne velem a diab kontrollra, és minden kilengésért, megmagarázhatatlan hipoért-hiperért ő adna magyarázatot.

Hű de belendültem, nem vagyok ám ennyire ború látó, ez csak most úgy jött. Ezután is én tartozom magamért felelőséggel, és én fogom a címkéket nézegetni, és kontrollálni a diabomat.
 

pusimelu

Őstag
Sziasztok!Előkerültem.Az a gond hogy itt még nem dolgozom már az új melóhelyemen ott meg már nem dolgozom de azért nem lehet csak úgy becsukni egy rendelőt.(2 helyen is dolgozom)
Megpróbálok nektek mindenre válaszolni és mindent olvasni csak már írni nem tudok néha olyan fáradt vagyok.(de mindent elolvasok)
Diabos team itt nem nagyon van vagy csak én nem találkoztam vele.Az orvosom mindig mással dolgozik(aszszisztens,gondolom aki éppen van).
Az orvosomra nem panaszkodhatok minden kérdésemre pontos választ ad.viszont amit nem kérdezek azt ő nem mondja.(3doboz tesztcsík,pumpa,inzulinok)2-3 havonta találkozunk megnézi a naplómat megvizsgál és kiírja a vizsgálatokat.20 perc amit bennt szoktam lenni.
Ilyenkor meg most már máskor is ide jövök és olvasok amivel éppen kérdésem van,és lám itt általában mindig megkapom a választ.
Dietetikus?Amikor kórházban voltam akkor 3-szor 3 órát elvettem a munkájából,mert mindent tudni akartam étkezés ügyileg,és rendesen kielégítő választ adott és azt is mondta hogy bármikor kereshetem.Azóta nem találkoztunk mert itt kaptam választ a kérdésemre.Egyébként azt mondta hogy ennyi kérdést még az életbe nem tett fel neki mint én.Ide kéne egy jó kis diabetológiai központ ahol becsületessen foglalkoznak az emberrel és minden lehetőséget megadjanak neki a normális élethez.Ha valaki nem foglalkozik saját magával akkor el van veszve.van ,két 1 -es típusú ismerősöm és kölcsönadom nekik a pumpa Cd-t.(megpróbálom lemásolni előbb,mert féltem)
Ma volt az új munkahelyemen egy beteg aki csak azt mondta hogyneki csak inzulin kell és már itt sincs.(el tudom képzelni hogy mennyiszer mér cukrot)Remélem nem lesz ez mindig így.Gondolkoztam hogy létre kéne hozni itt a környéken egy klubot ahol mindent megbeszélhetnének a diabéteszesek mert illyenről sem tudok.Jó hosszú demár egyre gyorsabban megy.Meli
 

gretta

Új tag
Akkor el is kezdeném ennek a topic-nak a "felpörgetését"...
Pár kérdés:
- Milyen időközönként jártok gondozásra?
ÁLTALÁBAN 3 HAVONTA, DE SZERENCSÉRE HA NAGYON FELBORULNI LÁTSZIK A CUKROM AKKOR MEGKERESHETEM A DOKINŐT HAMARABB IS. NAGYON RUGALMAS SZERENCSÉRE. AMIKOR PRE-CONCEPCIONÁLIS KEZELÉSEN VOLTAM 2 NAPONTA KÜLDTEM NEKI EMAILEN A NAPLÓMAT ÉS NAGYON KÉSZSÉGESEN VÁLASZOLT!!!! ILYEN SZERINTEM NAGYON RITKA. MEG IS VAGYOK VELE ELÉGEDVE. Ő A 3IK ORVOSOM, DE NÁLA MEGMARADOK.
- Szerintetek milyen időközönként lenne a legoptimálisabb a gondozáson megjelenni?
ABBAN AZ ESETBEN HA JÓ AZ ANYAGCSERE AKKOR ELÉG 3 HAVONTA IS, MERT UGYE POTYÁRA SENKI SEM SZERET ODA JÁRNI.... VISZONT HA MEGBORULNI LÁTSZIK A CUKOR SZTEM AKKOR AZ ORVOSOK RUGALMASABBAK KELLENE HOGY LEGYENEK. AZT MEG NEM ÉRTEM, HOGY HGA1C-T MIÉRT NEM LEHET GYAKRABBAN VENNI MINT 3 HÓNAP??????? AMIKOR BABÁT TERVEZ AZ EMBER, EZ ELÉG BOSSZANTÓ LEHET.
- Mekkora szerepe van a háziorvosoknak a diabeteses betegek gondozásában?
NÁLAM NEM JÁTSZIK SZEREPET. CUKOR MIATT MÉG SOHASEM KERESTEM FEL.
- Milyen hiányosságokat tapasztaltok a diab. gondozókban?
AMIKOR KIDERÜLT A BETEGSÉGEM A CUKORGONDOZÓBAN UGYMOND NEMSOK SEGÍTSÉGET KAPTAM.... KÖZÖLTÉK A SZÁRAZ TÉNYEKET, DE LELKI TÁMOGATÁST NEM KAPTAM. PEDIG AKKOR LEHET AZ JOBBAN JÖTT VOLNA. AZTÁN EGYSZER NEM FOGADTAK AZÉRT MERT NEM VITTEM MAGAMMAL A TAJ KÁRTYÁMAT. MÉG ILYET?! ANNYIRA ROSSZUL ESETT, HOGY SÍRTAM IS.
NEKEM MÁNIÁM HOGY MINDEN ALKALOMMAL MEGKÉRDEZEM A DOKITÓL, HOGY ESETLEG NEM-E TALÁLTAK FEL VALAMI UJDONSÁGOT A GYÓGYÍTÁS TERÉN.... HÁT A VÁLASZ: NE IS REMÉNYKEDJEK... ÖRÜLJEK, HOGY NEM RÖHÖGLEK SZEMBE ( ILYEN ÉRZÉSEIM VOLTAK)
A REMEK DIÉTÁS TANÁCSOKAT EDDIG MÉG NEM IGAZÁN KAPTAM MEG EGYIK HELYEN SEM... PEDIG RÁMFÉRNE OLYKOR, VAGY ENNYIRE TUDOK MINDENT??? :)

- Mennyire vagytok megelégedve a saját diabetes gondozó teametekkel?
A MOSTANI REMEK, BÁR A TEAM A DOKINŐBEN KI IS MERÜL
- Milyen gyakran küld el Titeket szűrővizsgálatokra a diab. gondozó orvosotok? (Ha egyáltalán küld Titeket...)
NAGYLABOR 3 HAVONTA, DE VIZELET - FŐLEG MOST HOGY SAJNA VAN BENNE MIKROALBUMIN - AKÁR HAVONTA IS
- Magától küld-e vizsgálatokra a diab. kezelőorvosotok, vagy Ti kéritek?
SZERENCSÉRE MAGÁTOL...
- Mennyi időt szán rátok egy-egy gondozás alkalmával az orvosotok? Elegendőnek találjátok ezt az időt?
HÁT ALAPOS NAGYON, EZÉRT JÓ 45 PERCET MINDIG BENT CSÜCSÜLÖK ÉS JÓ 2X-ER ENNYIT A VÁRÓBAN IS MINDIG ELTÖLTÖK
- Mennyire nyitott az esetlegesen felmerülő kérdésetekre a gondozást végző team?
ENNÉL A DOKINŐNÉL MINDEN KÉRDÉSEMRE VÁLASZT KAPOK...ÉS NEM RÖHÖG SZEMBE HA HÜLYESÉGET KÉRDEZEK
- A diabetes felfedezésekor milyen szintű oktatást kaptatok? Meg voltatok ezzel elégedve?
LÁSD FENTEBB...
- Folyik-e a gondozást végző teamnél folyamatos edukálás?
AZÉRT NEM ÉPPEN. SZTEM SEHOLSINCS KOLBÁSZBÓL A KERÍTÉS
- Milyen a viszonyotok a gondozó teammel?
- Dietetikus mennyire követi nyomon a táplálkozásotokat?
DIETETIKUSSAL???? CSAK A LEGELSŐ ALKALOMMAL TALIZTAM

Egyelőre ennyi...;-) Várom a válaszokat!;-) Jó munkát!;-)
FAFADF
 

tímeácska

Őstag
Mi az a dolog, amit esetleg nagyon hiányoltok a gondozást végző orvosnál? (Pl. dietetikus, folyamatos edukáció, figyelem, nyitottság, stb.)
 

tímeácska

Őstag
Mikor mondanátok azt, hogy másik diabetológiát kell/lene keresni? Minek kell ehhez történnie? (Vagy minek nem?!)
Ha valami hiányosság, vagy sérelem miatt kényszerülnétek másik orvost keresni, ezt mihamarabb meg mernétek tenni, vagy várnátok még ugyanannál az orvosnál, hátha változik a hozzáállása?!
 

napocska

Őstag
Sziasztok!
Mi három havonta járunk diabetológushoz, ami szerintem addig elég is, amíg a jelenlegi kezelési mód (mixtard) jók a cukrok. A rendelésen mindig sokan vannak, de mivel időpontra megyünk, kb. egy órás csúszással azért bejutunk. Ezt még pont el tudjuk mindketten viselni. A legfőbb gond, hogy mikor végre bejutunk, a telefon állandóan cseng, és így nehéz bármit is megbeszélni. A doktornő egyébként nagyon gyerekszerető, név szerint ismeri minden kis betegét, ez nagyon szimpatikus nekem. Néha úgy érzem, hogy az én kérdéseim a háttérbe szorulnak, többnyire arról beszélgetünk, ami a doktornőt éppen foglalkoztatja. Persze mindez érdekes, hiszen a cukorbetegség a téma, de ez a fórum nagyon kellett, hogy választ kapjak rengeteg kérdésre!!
A diab. felfedezésekor egyébként szerintem eléggé alapos oktatást kaptunk, aranyos dietetikussal, aki több alkalommal is foglalkozott velünk. Egy hét alatt, amíg bent voltunk, eléggé képbe kerültünk, hogy mit és hogyan. Sajnos maga az intézmény szörnyű, tizenvalahány ágyas kórterem, szülők az ágy melletti széken campingezhetnek...
A háziorvosunkat nagyon szeretjük, tündéri teremtés, de az utóbbi időben sajnos egyre több a beteg, és a két órás rendelési időben képtelenség normálisan foglalkoznia velünk, vagy bárkivel. Várunk másfél órát, hogy jusson ránk öt perc. Egyébként vele íratjuk fel a recepteket, mást diab. szempontból nem szoktunk intézni vele.
Másik diabetológushoz akkor mennék, ha nem lenne partner abban, hogy az én elképzeléseim szerint is legjobb kezelési módot alkalmazhassuk.
Üdvözlettel
Kriszta
 

napocska

Őstag
Egyébként, amikor megtudtam, hogy mennyi is az a CH mennyiség, amit meg lehet enni, én is csak lestem, hogy és mit fog akkor enni ez a szerencsétlen gyerek?! Döbbenetesen hangzik az elején, aztán végül kiderül, hogy akár még be is lehet tartani, és nem is olyan rettenetesen kevés...
 

lizzi

Őstag
Na megjöttem én is és próbálok felelni a kérdésekre:)Hát én ugye a kezdetekről sokat mesélhetnék ,de az ma már nem annyira érdekes,inkább az az érdekesebb ,hogy a régi és a mostani diab dokimnál mik a különbségek és mivel vagyok elégedett vagy nem.Én a mostani dokinőmet nagyon kedvelem ,mert egyszerre tud szigorú is lenni ha kell ,de nagyon aranyos és vicces is meg jópofa ha erre van szükség.Az időt amit rám tud szánni néha kevésnek találom,de ilyenkor természetesen kérdezek és kérdezek,amíg ki nem fogyok a kérdésekbő:)Én még csak a mellette lévő nővérkével találkoztam ,nem tudom ,hogy van-e diétás nővér is ?De nekem most már nem is hiányzik!De a nővérke is aranyos nagyon ,mindig figyelik,hogy most éppen milyen vizsgálatot lehet már újra elvégezni és szól meg segít bármit kérdezek.És nem utolsósorban nagyon jól tud vért venni az én egytlen jó vénámból:)A kórházban még nem feküdtem így nem tudom,hogy milyen az ellátás amikor bennt vagyok ,de remélem sokáig nem is fogom tudni.Én most ugye hetente járok hozzá a terhesség miatt ,de ha továbbra is jók lesznek a cukraim akkor már csak 2 hetente kell,régen meg mindig attól függött,hogy milyenek voltak az erdményeim és így hívtak be legközelebb.
 
Oldal tetejére