Cukorbetegség csecsemőkorban??!!

rugach

Új tag
Sokszor elég nehéz jól beállítani a vércukrot.Persze a vércukor értéket jelentősen befolyásolják a különböző dolgok,pl.a pszichés állapot,a mozgáshiány,a nem megfelelő inzulin mennyiség stb.Ha valaki nem tudja megállni,hogy nassoljon akkor persze nem csoda,ha a cukorérték össze-vissza fog ugrálni ezzel megnehezítve a megfelelő vércukorszint beállítást.Tehát nagyon oda kell figyelni,ami persze nagyon nem könnyű feladat.
 

umbra08

Aktív tag
Éjszakák

Sziasztok,

Légyszi segítsetek nekem, mert már nagyon nem boldogulok és el vagyok keseredve, továbbá a fáradtságtól már alig élek. Mióta Tökmag diabos lett 3 óránként cukit mérek és sajnos az a tapasztalat, hogy szükség is van rá.

Borzasztó éjszakáink vannak cukikat illetően, vagy durva hipo, ami 1-2 óra múlva következik be "jó" (itt 8,0-9,0 értékre gondolok) cuki után vagy magas cukik, amik estétől reggelig tartanak (bázis emelés vagy néha korr. bólus adása mellett is), azaz 12!! órán át magas. Ami ugye hosszú távon nem igazán szerencsés, nagyon szeretném őt megóvni a szövődményektől.

Azt viszont nem mondhatom, hogy most akkor visszább veszek a bázison, mert hipózik, mert ugyanaz bázis mellett másik éjszaka pedig magas cukit visz végig. Úgy gondolom, hogy itt a titok a vacsinál (és utóvacsinál) van, illetve a hozzájuk adott bólusnál. Abban kérnék segítséget, hogy milyen típusú (esetleg konkrétan miket) adjak Tökmagnak vacsira, hogy egész éjjel jó értékei legyenek. Tudni kell, hogy 20:00 körül ő még iszik tápszert, kéri és szerintem még szükség is van rá.

Jó páran itt a fórumon már 'szememre vetettétek', hogy túl kellene már lennem a 'beletörődésen', de egy örökké kialvatlan nőnek, aki 16 hónapja nem aludt át egy éjszakát, 9 hónapja pedig 2-3 órás turnusoknban alszik, közben hipót kezel vagy magas cukit hárít....hát nagyon nehéz. A látásom is megromlott, már olvasni csak szemüveggel tudok, a szemem állandóan szúr éjszaka az állandó ébrenléttől. Fáradok...
Továbbá mostanában borzasztó értékeink vannak, vagy magas, vagy alacsony. Nincsen nap, hogy akkor most jó kis 6,0-os, 7,0-es (esetleg 8,0-as) értékekkel végig megyünk.

Na de!!!, nem én vagyok a téma, szeretnélek megkérni benneteket, hogy segítsetek nekem , hogy mire ügyeljek a vacsinál, utóvacsinál, milyen típusú, fajtájú kajákat adjak vacsira. Van esetleg valamilyen 'tuti', bevált recept, amit ha alkalmazok és úgy járok el, azt adom neki, úgy etetem >> nyugisak, 'jócukisak' :) lesznek az éjszakák?

A nappalokban mondhatom van már jártasságom, tudom, ha épp hipózik, miért van, ha magas a cuki miért van, tanulok az esetből, próbálkozok, de az éjszakák, na azok borzasztóak.

Ha valaki tud nekem segíteni, kérem tegye meg, írjon pár sort.

Köszi, üdv
umbra
 

linus

Tag
Sziasztok,

Légyszi segítsetek nekem, mert már nagyon nem boldogulok és el vagyok keseredve, továbbá a fáradtságtól már alig élek. Mióta Tökmag diabos lett 3 óránként cukit mérek és sajnos az a tapasztalat, hogy szükség is van rá.

Borzasztó éjszakáink vannak cukikat illetően, vagy durva hipo, ami 1-2 óra múlva következik be "jó" (itt 8,0-9,0 értékre gondolok) cuki után vagy magas cukik, amik estétől reggelig tartanak (bázis emelés vagy néha korr. bólus adása mellett is), azaz 12!! órán át magas. Ami ugye hosszú távon nem igazán szerencsés, nagyon szeretném őt megóvni a szövődményektől.

Azt viszont nem mondhatom, hogy most akkor visszább veszek a bázison, mert hipózik, mert ugyanaz bázis mellett másik éjszaka pedig magas cukit visz végig. Úgy gondolom, hogy itt a titok a vacsinál (és utóvacsinál) van, illetve a hozzájuk adott bólusnál. Abban kérnék segítséget, hogy milyen típusú (esetleg konkrétan miket) adjak Tökmagnak vacsira, hogy egész éjjel jó értékei legyenek. Tudni kell, hogy 20:00 körül ő még iszik tápszert, kéri és szerintem még szükség is van rá.

Jó páran itt a fórumon már 'szememre vetettétek', hogy túl kellene már lennem a 'beletörődésen', de egy örökké kialvatlan nőnek, aki 16 hónapja nem aludt át egy éjszakát, 9 hónapja pedig 2-3 órás turnusoknban alszik, közben hipót kezel vagy magas cukit hárít....hát nagyon nehéz. A látásom is megromlott, már olvasni csak szemüveggel tudok, a szemem állandóan szúr éjszaka az állandó ébrenléttől. Fáradok...
Továbbá mostanában borzasztó értékeink vannak, vagy magas, vagy alacsony. Nincsen nap, hogy akkor most jó kis 6,0-os, 7,0-es (esetleg 8,0-as) értékekkel végig megyünk.

Na de!!!, nem én vagyok a téma, szeretnélek megkérni benneteket, hogy segítsetek nekem , hogy mire ügyeljek a vacsinál, utóvacsinál, milyen típusú, fajtájú kajákat adjak vacsira. Van esetleg valamilyen 'tuti', bevált recept, amit ha alkalmazok és úgy járok el, azt adom neki, úgy etetem >> nyugisak, 'jócukisak' :) lesznek az éjszakák?

A nappalokban mondhatom van már jártasságom, tudom, ha épp hipózik, miért van, ha magas a cuki miért van, tanulok az esetből, próbálkozok, de az éjszakák, na azok borzasztóak.

Ha valaki tud nekem segíteni, kérem tegye meg, írjon pár sort.

Köszi, üdv
umbra



Umbra, megmondom őszintén én annyit tudok segíteni leírom a mi éjjelünk/estéink milyenek hátha segít.

Szóval Nórinak este 9 után szépen lassan emelkedik a cukra folyamatosan és olyan hajnali 1-2-3 felé kezd el lemenni.
Attól függetlenül pl hogy vacsi előtt mondjuk 4,6 mmol/l a cukra, be kell adnom a megadott bólust vagy többet is, mert ha beadom a jó cukira 7kor a bólust akkor simán el tud szállni.
Nekem oda kell figyelnem a vacsi bólusánál. Bár én mindig megnézem az aktiv inzulint mert szaladtam bele olyanba hogy nem néztem meg és 3,9 mmol/l lett a cukra!

Pótvacsi nálunk nincs. Kakaó sem. Pedig a penes időben kellett a pótvacsi de Nóra nem igényli. Nem tudom milyen a tápszertől Tökmag cukra de én azt ajánlom próbáld meg hogy nem kap pár napig hátha az az ami ennyire bezavar. Nem gondolom hogy kell még ez neki, tudom gyereke válogatja, de Nóra nem vette soha jó néven ezt a pótvacsis dolgot vagy az utolsó tápszerezést. Éjjel soha nem aludt nyugodtan emiatt. Szerintem nyomta mindenét hogy úgymond tele ette magát.

Én vacsorára hideget adok Nórinak, általában szendvicset. Ezt fél 7 magasságában kezdi általában enni, addigra éhes már.

Az első pár hét bebizonyította milyen fontos a pontos bázis beállítás. Lehet hogy Tökmag nőtt, változott az igény és kellene bázist állítani.

Somogyi sajnos van a hipo után, ezt szerintem korrigálni tudod mert az igazi a hipo kivédése lenne. Ebben nincs tapasztalatom, hála istennek, mert mióta pumpás Nóra hipo 3,9 volt a "legdurvább"(kopp-kopp).
Szerintem van olyan aki ebben tud segíteni.

Azt gondolnám elsőre, nézd meg a bázist nézd meg a bólusokat. Ha gondolod írj privibe mihez mennyi bólust adsz és én is megírom én mennyit hátha valami jót kihozunk belőle!!!!

Nem tudom segítettem-e valamit, de biztos vagyok benne a többiek is adnak pár jó tanácsot!
 

g_andi

Tag
Kedves Umbra!
Először is kitartást,tudom nagyon nehéz az éjszakázás.Én 7 hónapos terhes voltam mikór kiderült a nagyobbik lányom cukorbetegsége.Mikor megszültem sokszór 1- 1 és fél óránkélt kellett felkelni hól szoptatni,hól cukit mérnem.Ilyenkór én is úgy éreztem kikészülök és a rossz cukik még jobban elkeserítettek.Fontos hogy,ha tudsz míg délután alszik a picur ,te is lepihenj.Egy fél óra is sokat számít,még ha nem is ér fel teljesen, az átaludt éjszakával.Most,hogy a harmadik babát várom én is szundizok du. a gyerekekkel.Andikám cukra is így alakul általában éjszaka/mi ugyan penesek vagyunk/A nap folyamán és délután viszonylag jók,de még ha 5 egész körüli cukorral fekszünk is sokszór 10 felettivel ébredünk.Pótvacsira pedig lassan felszivódót adok neki/tojáskrémes g.m. kenyér, májkrémes, rántotta g.m.kenyérrel, stb, de nem jövök rá, hogy mitől lesz jobb a reggeli cukija.Szóval ha valakinek van valami jó ötlete én is szívesen veszem,mert aggasztanak ezek a reggeli magas értékek.
 

linus

Tag
Kedves Umbra!
Először is kitartást,tudom nagyon nehéz az éjszakázás.Én 7 hónapos terhes voltam mikór kiderült a nagyobbik lányom cukorbetegsége.Mikor megszültem sokszór 1- 1 és fél óránkélt kellett felkelni hól szoptatni,hól cukit mérnem.Ilyenkór én is úgy éreztem kikészülök és a rossz cukik még jobban elkeserítettek.Fontos hogy,ha tudsz míg délután alszik a picur ,te is lepihenj.Egy fél óra is sokat számít,még ha nem is ér fel teljesen, az átaludt éjszakával.Most,hogy a harmadik babát várom én is szundizok du. a gyerekekkel.Andikám cukra is így alakul általában éjszaka/mi ugyan penesek vagyunk/A nap folyamán és délután viszonylag jók,de még ha 5 egész körüli cukorral fekszünk is sokszór 10 felettivel ébredünk.Pótvacsira pedig lassan felszivódót adok neki/tojáskrémes g.m. kenyér, májkrémes, rántotta g.m.kenyérrel, stb, de nem jövök rá, hogy mitől lesz jobb a reggeli cukija.Szóval ha valakinek van valami jó ötlete én is szívesen veszem,mert aggasztanak ezek a reggeli magas értékek.



Szia!
Szerintem tapasztalat kinek mitől lesz jó a cukra.
A g. m. az glutén menteset jelent? Mért olyat eszik?
Mi nem eszünk semmi diabosat. Nem szereti a Nóra. Csak "normál" kajcikat. Egyszerűen ami diabos azt kiköpi, nem eszi. De nem baj, egyenlőre ezt a szervezete jól tolerálja, nincs semmi gond. (kopp-kopp) Szeretném ha sokáig így is maradna ez!!!!
Én általában zsemlét adok neki, egyet megeszik vacsira. Nem zavar be neki semmit. Kenyeret nagyon ritkán kap.
Lehet hogy nálatok nem is a vacsival van a gond hanem a pótvacsival. Míg penesek voltunk, nem volt mindegy mi volt a pótvacsi, sokszor lett magas ha kakaó és keksz volt. Mi a kakaót is jól bírjuk, semmi gond vele, az se zavar. Pótvacsira mit esztek?
 

g_andi

Tag
Kedves Lina!Sajna Andika lisztérzékeny is, ezért rá vagyunk kényszerülve a szigorú gluténmentes diétára.Szerencsére jól elfogadja és szívesen eszi az én általam sütött g.m.kenyeret,sütit és egyéb ételeket.Persze ezek keményítője gyorsabban szívódik, fel,de keverek bele g.m. rostkészítményt és így ez lassítja a felszívódást.A pótvacsinál arra szeretnék rájönni, hogy vajon a mennyiséget kell e csökkentenem, vagy korábbra,későbbre tennem a pótvacsit.Eddig bármelyiket próbáltam,nem voltak egyértelműen jobb cukik reggel.Ráadásul iszonyúan befolyásolják a cukijait a frontok,időjárás stb.Szóval nem könnyű, de remélem a szeptemberi kontrollon találunk megoldást.
 

linus

Tag
Kedves Lina!Sajna Andika lisztérzékeny is, ezért rá vagyunk kényszerülve a szigorú gluténmentes diétára.Szerencsére jól elfogadja és szívesen eszi az én általam sütött g.m.kenyeret,sütit és egyéb ételeket.Persze ezek keményítője gyorsabban szívódik, fel,de keverek bele g.m. rostkészítményt és így ez lassítja a felszívódást.A pótvacsinál arra szeretnék rájönni, hogy vajon a mennyiséget kell e csökkentenem, vagy korábbra,későbbre tennem a pótvacsit.Eddig bármelyiket próbáltam,nem voltak egyértelműen jobb cukik reggel.Ráadásul iszonyúan befolyásolják a cukijait a frontok,időjárás stb.Szóval nem könnyű, de remélem a szeptemberi kontrollon találunk megoldást.


Értem, ezt nem tudtam(a lisztérzékenységet).
Szerintem a pótvacsi idejével nem tudsz nagyon variálni, mert az az inzulin görbéjétől függ. Én is hiába akartam volna korábbra tenni, mert a Nóra álmos volt nagyon addigra, nem lehetett. Nekünk az befolyásolta akkor hogy mit eszik, leginkább. A kekszek váltak be legjobban.
Meg akkor még a frontok bezavartak, de pumpával hála isten nincs ezzel gond!
 

umbra08

Aktív tag
Szia Linus, köszi, hogy válaszoltál nekem és próbálsz segíteni. Kicsit lebetegedtem 1-2 napig, csak most tudok jelentkezni.

Linus:
Szóval Nórinak este 9 után szépen lassan emelkedik a cukra folyamatosan és olyan hajnali 1-2-3 felé kezd el lemenni.

Umbra:
Meddig emelkedik Nóri cukra, azaz mennyi vércukorértékig?

Attól függetlenül pl hogy vacsi előtt mondjuk 4,6 mmol/l a cukra, be kell adnom a megadott bólust vagy többet is, mert ha beadom a jó cukira 7kor a bólust akkor simán el tud szállni.
Nekem oda kell figyelnem a vacsi bólusánál. Bár én mindig megnézem az aktiv inzulint mert szaladtam bele olyanba hogy nem néztem meg és 3,9 mmol/l lett a cukra!

Mit értesz azon, hogy aktív inzulin, pontosan mire gondolsz?

Pótvacsi nálunk nincs. Kakaó sem. Pedig a penes időben kellett a pótvacsi de Nóra nem igényli. Nem tudom milyen a tápszertől Tökmag cukra de én azt ajánlom próbáld meg hogy nem kap pár napig hátha az az ami ennyire bezavar. Nem gondolom hogy kell még ez neki, tudom gyereke válogatja, de Nóra nem vette soha jó néven ezt a pótvacsis dolgot vagy az utolsó tápszerezést. Éjjel soha nem aludt nyugodtan emiatt. Szerintem nyomta mindenét hogy úgymond tele ette magát.

Attól félek, hogy nem bírná ki reggelig csak a vacsival, mivel ő 18:00-kor vacsizik (persze ha később kell fel és később uzsizik, akkor a vacsora is tolódik kicsit). Továbbá igényli a tápszert, meglátja az üveget, meg van veszve érte. Hisztizik fürcsi után, majd megissza a tápszert és azonnal megnyugszik. Egyébként én úgy gondolom, hogy még mindig nem olyan változatosan etetem, így szükség van a tápszerben lévő dolgokra, amit én esetleg más kajából nem adok meg neki.
Hál' Isten, ő jól alszik, kivéve amikor csesztetem, mert pelenkát cserélek, ugyanis nem bírja ki reggelig 1 pelussal, főleg ha magas a cukija. illetve nagyon izzadós, tocsog a pizsije, sokszor azt is cserélem.

Én vacsorára hideget adok Nórinak, általában szendvicset. Ezt fél 7 magasságában kezdi általában enni, addigra éhes már.

Most már én is hideget adok, szendvicset. Teljes kiőrlésű, Graham , rozsos, korpás dolgok (kenyér, zsömle). Sonkával, sajttal. Néha lecsó, vagy kapott már spagettit (lehet, ez nem a legjobb választás, de annyira ízlett neki). A férjem viszont azt mondta tegnap, hogy mindig meleget adjak neki, a gyerkőc már biztos unja a hideg kaját.... lehet.
Régebben ugye, amíg kicsi volt, a hozzátáplálás kezdetén sokszor babakaját kapott estére.

Az első pár hét bebizonyította milyen fontos a pontos bázis beállítás. Lehet hogy Tökmag nőtt, változott az igény és kellene bázist állítani.

Folyamatosan kísérletezünk, bár már most 1,5 hónapja nem nyúltunk bázisba... azaz de!!! majd minden este mostanában átmenetit 'kapcsolunk'.
Ha maga a cuki többet adunk bázist, ha alacsony elvesszük éjszaka.
Kigondolok vmi új bázist, elgondolkodom majd rajta. Csak hát éppen ez a baj, ugyanazon bázis mellett éjjel vagy hipózik, vagy felmegy.

Somogyi sajnos van a hipo után, ezt szerintem korrigálni tudod mert az igazi a hipo kivédése lenne. Ebben nincs tapasztalatom, hála istennek, mert mióta pumpás Nóra hipo 3,9 volt a "legdurvább"(kopp-kopp).
Szerintem van olyan aki ebben tud segíteni.

Ez nagyon klassz, hogy nincs hipótok!! Mi sajnos bele-bele futunk, durván... ilyenkor mindig mérges vagyok magamra!!!
Mi nálatok a legmagasabb érték, ami volt mostanában pumpa mellett? Illetve mi az az érték, ami mondjuk naponta előfordul? 10-11-es cuki???

Azt gondolnám elsőre, nézd meg a bázist nézd meg a bólusokat. Ha gondolod írj privibe mihez mennyi bólust adsz és én is megírom én mennyit hátha valami jót kihozunk belőle!!!!

Most pár napra elutazunk, de összeszedem a gondolatom és írok privit, elfogadom a segítséged, előre is köszönöm!!!!

Köszi!!
üdv
umbra
 

umbra08

Aktív tag
Kedves Umbra!
Először is kitartást,tudom nagyon nehéz az éjszakázás.Én 7 hónapos terhes voltam mikór kiderült a nagyobbik lányom cukorbetegsége.Mikor megszültem sokszór 1- 1 és fél óránkélt kellett felkelni hól szoptatni,hól cukit mérnem.Ilyenkór én is úgy éreztem kikészülök és a rossz cukik még jobban elkeserítettek.Fontos hogy,ha tudsz míg délután alszik a picur ,te is lepihenj.Egy fél óra is sokat számít,még ha nem is ér fel teljesen, az átaludt éjszakával.Most,hogy a harmadik babát várom én is szundizok du. a gyerekekkel.Andikám cukra is így alakul általában éjszaka/mi ugyan penesek vagyunk/A nap folyamán és délután viszonylag jók,de még ha 5 egész körüli cukorral fekszünk is sokszór 10 felettivel ébredünk.Pótvacsira pedig lassan felszivódót adok neki/tojáskrémes g.m. kenyér, májkrémes, rántotta g.m.kenyérrel, stb, de nem jövök rá, hogy mitől lesz jobb a reggeli cukija.Szóval ha valakinek van valami jó ötlete én is szívesen veszem,mert aggasztanak ezek a reggeli magas értékek.

Szia Andi!

Köszi neked is, hogy segíteni próbálsz!!!
Nem semmi, amin te is keresztül mentél és az sem semmi, hogy harmadik babát vállalsz, akkor én ne szóljak semmit egy gyermekkel!

Igen, néha próbálok lefeküdni délután, amikor ő alszik, de olyankor tudok elmosgatni (vasalni főleg), illetve netezni (lsd. Dr. Info fórum, ahol nagyon sok segítséget kapok). Elhatároztam, hogy most már minden nap le fogok feküdni délután, így talán könnyebb lesz. Most még mérek egyet, aztán fekszem, 2-kor kelek megint.

Üdv.
umbra
 

umbra08

Aktív tag
Kedves Lina!Sajna Andika lisztérzékeny is, ezért rá vagyunk kényszerülve a szigorú gluténmentes diétára.Szerencsére jól elfogadja és szívesen eszi az én általam sütött g.m.kenyeret,sütit és egyéb ételeket.Persze ezek keményítője gyorsabban szívódik, fel,de keverek bele g.m. rostkészítményt és így ez lassítja a felszívódást.A pótvacsinál arra szeretnék rájönni, hogy vajon a mennyiséget kell e csökkentenem, vagy korábbra,későbbre tennem a pótvacsit.Eddig bármelyiket próbáltam,nem voltak egyértelműen jobb cukik reggel.Ráadásul iszonyúan befolyásolják a cukijait a frontok,időjárás stb.Szóval nem könnyű, de remélem a szeptemberi kontrollon találunk megoldást.

Nagyon ügyi vagy! Azért így, hogy Andika lisztérzékeny is, biztosan nehezebb, de nem semmi, milyen frappásan megoldod!

Andi/Linus!
Ti igénybe vesztek dietetikus segétségét? Mert nekünk a kórházban nem igazán tudott segíteni. (akkor Tökmag szinte még csak szopott, amikor a diab kiderült) Azóta csak 1-2x email-eztem egy hölggyel, akit még Molli ajánlott.
 

ATTILAÉVI

Új tag
Sziasztok ! Hát három hét után hazaengedtek...így most magunk próbálkozunk a diabéteszes kezeléssel...remélem rendbe lessz minden...Az első éjszaka 2-órás mérésekkel mentünk neki és a reggel beköszöntével örömmel konstatáluk az eredményünket ...azaz szuperszónikussan jó volt a cuki ! Kopp- Kopp- Kopp. Kaptunk egy D cont Personált ..ez jobban tetszik mint a fotoszintetikus mérők...(mivel felszívja a megfelelő vérmennyiséget) nem pazarolunk annyi tesztcsíkot. De vettünk egy privát készüléket is ( Accu Chekk Gó ) mellett döntöttünk ...kis eltéréssel mér a kettő Kb: 0,6 de még gyűjtünk tapasztalatot ! valaki említette hogy jó bele az optimum tesztcsik!?...amúgy valami lehet benne mivel ha az optimumot vizsgálni akarjuk tesztfolyadékkal csak egy tesztfolyadékkal tehetjük meg mégpedik Accu Chek Gó-s tesztfolyadékkal.....-érdekes!

volna a csajokhoz egy kérésem...bocsi Hölgyekhez !......volna receptetek Pl : kenyér...stb amit othoni kenyérsütőben el lehet készíteni ?
-ill részletes glikémiás index táblázat...szénhidráttáblázattal kombinálva ?!.....kerestem a neten de nem egy nagy terjedelmes táblázatot találtam....
-és harmadszór ha nem túl nagy kérés ...RECEPTEK 1 éves kisfiúnak ,,,...PL: reggelire 15 ch-s ,-ebédre 25 ch-s ételek stb...

Lehet lassan csatlakozik a barátnőm is a forumra ...az írásaink alatt mindíg a saját nevünk lessz...

Köszönöm a segítséget !

Attila
 

somcsika

Aktív tag
Én pl. a Lidl-ben vettem bekevert kenyérlisztet, ott a diétás részlegnél. Az én gyerekem a napraforgómagosat nagyon szerette és egyébként annak a legkisebb a szénhirdát tartalma. Hiszen ha kisült, ugye a hozzáadott víz miatt nagyobb tömegű lesz a kenyér mint amennyi liszt belekerül, így a kisült kenyeret célszerű lemérni és a belekrült ch mennyiséget osztani a kenyér súlyával és azt felszorozni 100-al. Így kapod meg, hogy mennyi ch. van 100 grammban. Nálam átlagban ez a fajta 26-28 g ch-ra jön ki 100 gramra számítva. Ez mennyiségileg kb 2 nagy szelet kenyér, ami elég laktató.
Én egyébként a bekevert liszthez is szoktam egy kiskanál szódabikarbónát is rakni még, mert így az állaga lazább lesz.
Egyébként ugyanebben az üzeletben talász teljes kiörlésű toast kenyeret is, rögtön a bejáratnál a kiflikkel és zsömlékkel szembeni polcon. Szénhidrát 42 g/100 g, 10,5 g ch van egy szeletben és szerintem nagyon finom. Nem olyan "barna izű" és napokig megtartja az állagát, nem morzsálódik. Kiváló bunáskenyeret, melegszendvicset, piritóst lehet belőle sütni.
Mi grillezéshez is ezt használjuk, a hús melett a rácson ezt is megpiritom és foghagymás olvia olajjal lekenem (úgy mint a görögök) nálunk ez bejött.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Borzasztó éjszakáink vannak cukikat illetően, vagy durva hipo, ami 1-2 óra múlva következik be "jó" (itt 8,0-9,0 értékre gondolok) cuki után vagy magas cukik, amik estétől reggelig tartanak (bázis emelés vagy néha korr. bólus adása mellett is), azaz 12!! órán át magas. Ami ugye hosszú távon nem igazán szerencsés, nagyon szeretném őt megóvni a szövődményektől.

Azt viszont nem mondhatom, hogy most akkor visszább veszek a bázison, mert hipózik, mert ugyanaz bázis mellett másik éjszaka pedig magas cukit visz végig. Úgy gondolom, hogy itt a titok a vacsinál (és utóvacsinál) van, illetve a hozzájuk adott bólusnál. Abban kérnék segítséget, hogy milyen típusú (esetleg konkrétan miket) adjak Tökmagnak vacsira, hogy egész éjjel jó értékei legyenek. Tudni kell, hogy 20:00 körül ő még iszik tápszert, kéri és szerintem még szükség is van rá.
Próbáltátok ti már a folyamatos vc mérő szenzort? Nem emlékszem, ne haragudj... Nektek nagy segítség lenne, ha csak 2-3 hétre is, abból sokat meg tudhatnátok. Esetleg néhány napig te is rá tudnál hagyatkozni a szenzorra és nem kéne ennyit mérni külön, tudnál pihenni.
A tápról: milyen tápot adsz neki? Próbáltad a teljesen tejmentes tápot? Milupa Pepti Plusz 2 a neve. A tej (mindegy, hogy az táp formában van) nagyon meg tudja dobni a legtöbb cukros cukrát, de van, akiét nem, ezért lehet, hogy egyik baba bírja a tápot simán, másik nem. És napszaktól is függ, hogy kinek mikor dobja meg a cukrát. Nekem pl reggel, reggelire semmilyen tejet nem ihatok, ez nagyon régóta így van nálam. Másnál meg máskor van ilyen.
Ha a tejmentes táppal sem járnátok sikerrel, akkor én azt próbálnám ki, hogy nem este kapja az uccsó tápot. Nem olyan pici ő már, hogy az elalvás előtt mindenképpen tápot igyon. Ide már oly' sokszor írtam, hogy a kisebbik fiam 14 hónapos kora után (amikor abbahagytuk a szoptatást) csak Sinlacot evett, kb 1 hónapig ette reggel és este, de utána csak reggel volt hajlandó enni Sinlacot. Néhány hétig még tudtam belerakni este tápot (ezt a Milupát), de aztán azt sem ette. Nappal kellett pótolni a kálcium tartalmú ételeket és kész. Az összes orvos azt mondta, hogy teljesen rendben van ez így, nagyon régi és elavult nézet, hogy a napi fél liter tápnak, tejnek meg kell lennie. Aztán lassan a reggeli sinlaccal is leállt, semmilyen ilyesmit nem volt hajlandó enni se reggel se este. És még mindig azt mondták, hogy tökéletesen rendben van, kap húst és zöldséget meg gabonát, nem kell neki más. Nálatok még jobb is a helyzet, csak nem este kéne odaadni neki a tápit vagy egyszerűen elhagyni az esti tápot. Brúnó simán ivott csak lefekvés előtt cumiüvegből, vizet vagy valami gyümölcslevet. Mai napig csak iszik este. Nem muszáj követni a tanácsaimat, csak azt akarom kifejezni, hogy az esti táp egyszerű elhagyásánál sokkal nagyobb baj, hogy nem tudod beállítani az éjjeli cukrait. Főleg, akkor lenne jó, ha nappal meg tudná inni máskor. Amúgy lehet a főziket táppal csinálni, így is lehet a nappali étrendbe tenni a tápból. Nekem mindenesetre a táp a gyanús az éjjeli rossz cukrokban, ahogyan neked is.


Jó páran itt a fórumon már 'szememre vetettétek', hogy túl kellene már lennem a 'beletörődésen', de egy örökké kialvatlan nőnek, aki 16 hónapja nem aludt át egy éjszakát, 9 hónapja pedig 2-3 órás turnusoknban alszik, közben hipót kezel vagy magas cukit hárít....hát nagyon nehéz. A látásom is megromlott, már olvasni csak szemüveggel tudok, a szemem állandóan szúr éjszaka az állandó ébrenléttől. Fáradok...
Továbbá mostanában borzasztó értékeink vannak, vagy magas, vagy alacsony. Nincsen nap, hogy akkor most jó kis 6,0-os, 7,0-es (esetleg 8,0-as) értékekkel végig megyünk.
Én megértem a fáradságodat. Te viszont nem érted, hogy senki nem vet a szemedre semmit. Igen, kialvatlan vagy, igen borzasztó nehéz, amin átmész, igen, nehéz évek állnak előtted még, de a gyerekednek egyszerűen rosszat teszel azzal, ha betegként kezeled és ezt nem a szemedre vetem, hanem ez az igazság. Ha fáradt vagy ha nem! Képzeld, én majdnem 2 évig nem aludtam egyszerre 2-3 óránál többet. Majdnem beleroppantam. Ezért tökéletesen értem, hogy milyen lehet ez. De nem bújhatsz emögé, hanem Tökmag érdekében kell pozitívan látnod az ő betegségét és ugyanúgy kezelni őt, mintha egészséges lenne. A tudásod megvan!
És valahogy meg kellene oldanod, hogy néha kapjál "kimenőt". A férjed miért nem tudja átvenni 1-1 éjszakára a méréseket? Neki kéne ezt időnként kivenni a kezedből és neked betenni egy füldugót és aludni egyet. Ha csak hetente egyszer, az is már elég lesz ahhoz, hogy kicsit visszatérjen beléd az erő. És egyébként te eszel rendesen? Az anyukának is egészségesnek kell lennie, ha fel akarja nevelni a gyerekét. Te is ugyanolyan fontos vagy, mint Tökmag, nem szabad háttérbe szorítanod a saját szükségleteidet a végletekig. Nem vetek a szemedre semmit, hanem segíteni szeretnék, mert mindig azt érzem, hogy szükséged van rá és nem csak a cukorbetegség kapcsán. A cukorbetegségnek lelki oldala is van és ha azzal nem foglalkozunk, akkor az visszaüt később, nem is kicsit. A lelki oldalt nálatok az Anya éli át, ezért Veled is kell foglalkozni.
 

nagytniki

Új tag
jaj..nagyon hosszút írtam és elszállt......:mad:

no mégegyszer:
Umbra átérzem a helyzetet az éjszakákkal kapcsolatban.
NaMárcius közepén, mikor Janóm (akkor 18 hónaposan) bekerült a kórházba, és 2 hétig ültem mellett nagy pocival, 7 hónapos kismami voltam. (ültem az első 2 nap, mert infúzión volt, meg a végén 1 hetet, mert akkor meg tüdőgyuszija volt, és a magas láz leterítette). Május elején megszületett a kisöcsi, 3 héttel a vártnál korábban. (belefér)

Most úgy néz ki, hogy vagy cukrot mérek, vagy szoptatok, vagy főzök, vagy tologatok, vagy akármi...alvás nálam is 2-2 és fél órás dózisban, hajnali 4-től max. fél órák...:(

A kórházban nekünk nagyon mondták, hogy estére is főzeléket kapjon, mert az laktató és kitart éjjel. Így Janó azt eszi vacsira, amit ebédre. Pótvacsira-ha kaphat, akkor abonettett szokott valamivel+1 dl tej. Mikor milyen. nagyon változó...
pl. most majdnem 2 hétig éjjel-nappal magas volt a cukra..penesek vagyunk, a reggeli adagon emeltem, de nem számított sokat...folyt.
 

nagytniki

Új tag
félek, el ne szálljon megint, így 2 részletben jövök:
Tegnap kiderült, miért: nőtt 3 cm-t az elmúlt 1 hónapban. Így a doki nénink javasolta, hogy délben is adjak neki kevertet. Tegnap bejött a dolog, ma nem adtam neki, mert 3,6 volt ebéd előtt a cukija..

Kpatunk egy új mérőt, de azt a vc-mérős topicba írom le..
 

linus

Tag
Meddig emelkedik Nóri cukra, azaz mennyi vércukorértékig?
Ez abszolút változó, van hogy 10 alatt marad van hogy tíz felett. Megmondom őszintén, nem mérek neki minden éjjel. Ha jó cukorral fekszik békén hagyom. Ha 5 alatt van neki akkor mérek éjfélkor, de ha azzal minden rendben akkor már csak ébredésnél.
Ha magassal fekszik, olyan 10 körülivel, akkor először emelek százalékosan és mérek éjfélkor. Ha éjfélre rendbe teszi a cukrát, nem mérek újra.
Ezt a tendenciát amúgy a bázis megállapításánál vettük észre, akkor folyamatosan mértem éjjel. Hát elég is addig a pár hétig!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Amúgy azt mondta a kezelő orvosunk hogy ha 10-ig megy fel általában, az egy ekkora gyereknél elfogadható!

Mit értesz azon, hogy aktív inzulin, pontosan mire gondolsz?
Nekünk medtronic Veo-s pumpink van. Ha feloldod a bill. zárat és nyomsz egy esc-et akkor kiír mindenféle adatot. Ott kiírja mennyi az aktív inzulin.
Pl. ha 7kor beadom a bólust és negyed kilenckor mérek akkor még a kettős hullámúnak az elhúzódó része kering. És írja ezt az aktív inzulint, nem csak hogy mennyi a bázis, az inzulin, stb. És mérek egy 7,6 cukrot, de az aktív inzulin még 0,564 akkor tudom ez még megy lejjebb is.
Vagy délután ha fagyit adok neki 1,5 órával vacsora előtt akor is van neki valamennyi aktív inzulin mire vacsizunk. Én ezeket bele szoktam venni mikor a bólus mennyiségről döntök.

Attól félek, hogy nem bírná ki reggelig csak a vacsival, mivel ő 18:00-kor vacsizik (persze ha később kell fel és később uzsizik, akkor a vacsora is tolódik kicsit). Továbbá igényli a tápszert, meglátja az üveget, meg van veszve érte. Hisztizik fürcsi után, majd megissza a tápszert és azonnal megnyugszik. Egyébként én úgy gondolom, hogy még mindig nem olyan változatosan etetem, így szükség van a tápszerben lévő dolgokra, amit én esetleg más kajából nem adok meg neki.
Hál' Isten, ő jól alszik, kivéve amikor csesztetem, mert pelenkát cserélek, ugyanis nem bírja ki reggelig 1 pelussal, főleg ha magas a cukija. illetve nagyon izzadós, tocsog a pizsije, sokszor azt is cserélem.

Hidd el, kibírja reggelig, ha rendesen vacsorázik! Nem kell neki már tápszert innia, nyugodtan leszoktathatod róla. De én biztos vagyok benne, ahogy molli is írta, valószínüleg a tápszer a hibás. Lehet tökmag nem bírja éjjelre.
A gyereknek nem kell változatosság. Az, hogy te megunod azt amit ő eszik, az egy dolog. Meg lett kérdezve egy gyerekorvos, és abszolút nem kóros vagy beteges ha egy gyerek állandóan ugyanazt eszi. Majd megunja, aztán 2 évig rá se néz!!!
Addig amíg a gyerek egészséges, jó kedvű, szépen fejlődik addig mindent megadsz neki ami kell!!!! Nem azon a 2 dl tápszeren fog az egészsége múlni, hidd el.

Most már én is hideget adok, szendvicset. Teljes kiőrlésű, Graham , rozsos, korpás dolgok (kenyér, zsömle). Sonkával, sajttal. Néha lecsó, vagy kapott már spagettit (lehet, ez nem a legjobb választás, de annyira ízlett neki). A férjem viszont azt mondta tegnap, hogy mindig meleget adjak neki, a gyerkőc már biztos unja a hideg kaját.... lehet.
Régebben ugye, amíg kicsi volt, a hozzátáplálás kezdetén sokszor babakaját kapott estére.

Üzenem a férjednek, azért mert ő megunta, Tökmag nem. A gyerekeknek amúgy is az a megnyugtató, ha ajól megszokott időben a jól megszokott ízt kapják. A tápszer bűn rossz, és rettenetesen kolera szaga van. Mégis ragaszkodnak a gyerekek hozzá mert az ő ízlelésük nem olyan mint a mienk.
Én ennyire nem megyek bele az egészséges kenyér dolgokba. Meg semmi ilyen egészségesbe, mert nekem csak olyat eszik a Nóra, amit mi.(semmi diabosat nem eszik, egyik se ízlik). Tudom biztos jobb lenne a teljes kiörlésű, de a zsemlét hagyományos fehér kenyérből imádja!!;);)
Folyamatosan kísérletezünk, bár már most 1,5 hónapja nem nyúltunk bázisba... azaz de!!! majd minden este mostanában átmenetit 'kapcsolunk'.
Ha maga a cuki többet adunk bázist, ha alacsony elvesszük éjszaka.
Kigondolok vmi új bázist, elgondolkodom majd rajta. Csak hát éppen ez a baj, ugyanazon bázis mellett éjjel vagy hipózik, vagy felmegy.

Szerintem nem jó ha egy-egy megingásnál belenyúltok a bázisba. Korrigálj a százalékkal és ha 3-4 éjszakán át bejött akkor nyújl max hozzá, mert az nem jó ha össze vissza állítgatod.

Ezt elküldöm nehogy eltűnjön és folytatom...............
 

linus

Tag
Mi nálatok a legmagasabb érték, ami volt mostanában pumpa mellett? Illetve mi az az érték, ami mondjuk naponta előfordul? 10-11-es cuki???
Előfordult most 15 körüli is, de az azért volt mert 2x-esen meg volt a kanül törve és ezt a cserénél láttuk csak. Nem megyünk fel 10-esig, általában a nagykönyv szerintiek a cukrok, bár vannak kilengések. Pl a kakaós csigát elsaccoltam a múltkor. Na, de ezeket a hibákat többször nem követem el. Volt hogy begennyesedett a kanül, akkor pl rossza cukik voltak. De hirtelen nem ugrik meg a cukra, a nagy részében tudom miért annyi az annyi.

volna a csajokhoz egy kérésem...bocsi Hölgyekhez !......volna receptetek Pl : kenyér...stb amit othoni kenyérsütőben el lehet készíteni ?
-ill részletes glikémiás index táblázat...szénhidráttáblázattal kombinálva ?!.....kerestem a neten de nem egy nagy terjedelmes táblázatot találtam....
-és harmadszór ha nem túl nagy kérés ...RECEPTEK 1 éves kisfiúnak ,,,...PL: reggelire 15 ch-s ,-ebédre 25 ch-s ételek stb...

Nem tudom kaptatok-e szakirodalmat vagy vettetek-e valamilyet már, de elvileg ha a neten rákeresel vannak kidolgozott menü sorok.Illetve könyvtárból diab szakácskönyveket is vehetsz ki, azokban a mennyiségek szerepelnek.

Sziasztok ! Hát három hét után hazaengedtek...így most magunk próbálkozunk a diabéteszes kezeléssel...remélem rendbe lessz minden...Az első éjszaka 2-órás mérésekkel mentünk neki és a reggel beköszöntével örömmel konstatáluk az eredményünket ...azaz szuperszónikussan jó volt a cuki ! Kopp- Kopp- Kopp.
Gratulálok, ügyesek vagytok, csak így tovább!!!!!!!:hurra::hurra::hurra:
 

g_andi

Tag
Nagyon ügyi vagy! Azért így, hogy Andika lisztérzékeny is, biztosan nehezebb, de nem semmi, milyen frappásan megoldod!

Andi/Linus!
Ti igénybe vesztek dietetikus segétségét? Mert nekünk a kórházban nem igazán tudott segíteni. (akkor Tökmag szinte még csak szopott, amikor a diab kiderült) Azóta csak 1-2x email-eztem egy hölggyel, akit még Molli ajánlott.
Kedves Umbra!
Nekünk nagyon sokat segített a dietetikusunk.Mikor bekerültünk a kórházba és kiderült a diab. ott is elmagyarázott minden fontosat és azóta is bátran fordulhatok hozzá a kérdéseimmel.Mikor kontrollra megyünk akkor is általában ott van a doktor néninkkel és átnézi Andika étrendjét, tanácsot ad.A pótvacsi ügyben is megkérdezem, mert valamit nem úgy csinálok ahogy kellene és szeretném,ha reggelre jó értékei lennének.Szóval nem vagyok ügyi,de igyekszem a legjobb tudásom szerint segíteni Andikának.Szerencsére a férjemtől és anyukámtól is sok segítséget kapok.Míg szoptattam sokszor Jánosom tette oda mellém a picit és most,hogy 19 Hónapos és már nem szopizik ha felébred éjszaka ő ringatja vissza.Ez nagyon nagy segítség.Délutánonként is sokszor leviszi a két leányzót a játszóra, és addig tudom csinállni a dolgomat a háztartásban, sőt tegnap még terhestornázni is tudtam.Szóval nagyon-nagyon jó férj és apuka Jánosom,úgyhogy nem engem illet a dicséret.Nagyon-nagyon sokat kell még tanulnom a cukorbetegségről és kitapasztalnom, hogy a legjobb Andikámnak, de ez talán egy egész életen át tartó tanulási folyamat.
Kívánok Nektek is minden jót és megoldást a problémáitokra!
 
Oldal tetejére