Edukáció

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hát akkor most én is beszállok a nem kívánt rossz értéket mérők körébe:(Hetek óta nem tudunk rájönni a doktornőmmel ,hogy mitől ,hogyan lesz a reggeli jó 4-6 közötti cukiból 1-2 órán belül 12-14 közötti érték:(elegem van!!!!!és már az összes variációt majdnem kipróbáltam és nagyon dühös meg türelmetlen meg ideges vagyok és félek nehogy baja legyen a kisbabának ezektől az értékektől:(Én még ilyent sosem produkáltam eddig.Tippeket ,ötleteket várok!!!!

Lizzi, megpróbálok agyalni a dolgon. Ha most nem lenne pocaklakód, azt mondanám, hogy a reggeli 4-6-os cuki az lacsony, és lehet oka a későbbi emelkedésnek. De tudjuk, hogy a kismamáknak nagyon szigorúan alacsonyan kell tartani a cukit. Persze lehet, hogy ez az oka, és ha sikerülne elérned, hogy reggelre inkább 5(6)-7-ig cukival ébrednél, akkor a sokkal veszélyesebb 12-14-est ki tudnád védeni.
Remélem, hogy sikerül kordában tartanosd a cukidat, rólad tudom, hogy nagyon fegyelmezett vagy, és eléred, amit akarsz.
Azért jöhetnek a tippek, valami biztosan bejön, én ugye csak kotnyeleskedem, mert én még nem voltam diabos babával a pocimban.
 

lizzi

Őstag
Lizzi, megpróbálok agyalni a dolgon. Ha most nem lenne pocaklakód, azt mondanám, hogy a reggeli 4-6-os cuki az lacsony, és lehet oka a későbbi emelkedésnek. De tudjuk, hogy a kismamáknak nagyon szigorúan alacsonyan kell tartani a cukit. Persze lehet, hogy ez az oka, és ha sikerülne elérned, hogy reggelre inkább 5(6)-7-ig cukival ébrednél, akkor a sokkal veszélyesebb 12-14-est ki tudnád védeni.
Remélem, hogy sikerül kordában tartanosd a cukidat, rólad tudom, hogy nagyon fegyelmezett vagy, és eléred, amit akarsz.
Azért jöhetnek a tippek, valami biztosan bejön, én ugye csak kotnyeleskedem, mert én még nem voltam diabos babával a pocimban.
hát igen ,de volt már ,hogy 6-7 közötti volt az ébredési és akkor is reggeli meg inzulinbeadás után felment ,és az volt a tippem ,hogy az előző napi hipo ilyenkor üt vissza ,de ha előző nap nem volt hipo akkor is felment igaz csak 10-ig,de dühös vagyok ,hogy nem jövök rá az okára:(
Ma pedig ch mentes délelőttöt tartottam igaz ágyban fekve és folyamatos hányingerrel majd egy kis hányással ,de így jó volt a cukrom ,tehát akkor reggel 10 gr ch-ra mennyi inzulint adjak ,mert már 0,8-tól 1 egységig kipróbáltam ,lehet még több kell???
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
hát igen ,de volt már ,hogy 6-7 közötti volt az ébredési és akkor is reggeli meg inzulinbeadás után felment ,és az volt a tippem ,hogy az előző napi hipo ilyenkor üt vissza ,de ha előző nap nem volt hipo akkor is felment igaz csak 10-ig,de dühös vagyok ,hogy nem jövök rá az okára:(
Ma pedig ch mentes délelőttöt tartottam igaz ágyban fekve és folyamatos hányingerrel majd egy kis hányással ,de így jó volt a cukrom ,tehát akkor reggel 10 gr ch-ra mennyi inzulint adjak ,mert már 0,8-tól 1 egységig kipróbáltam ,lehet még több kell???

És egyébként ebédre meg rendbejön a cukid? Akkor lehet, hogy csak türelmesen ki kell várni, amíg hajlandó rendezni magát a szervezetednek. Tudod az idegesség nem segít. Azt tudom a geszt diab-ról, hgoy a koleszterin szint ilyenkor magasabb a nem terhes állapothoz képest. Elképzelhető, hogy valami ilyesmi ingadozás vagy változás szól bele a cukidba, vagyis a hormonok és egyéb értékek változásaa ludas.
Drukkkolok, hogy minél hamarabb helyre rázódj.
Most én már hazamegyek, ma nem tudok válaszolni, de holnap jövök, de gondolok Rád.
Pusszancska
 

lizzi

Őstag
ha már a reggeli emelkedett értékeket lekorrigáltam utánna egész nap jó ,csak reggel vacakol,és nem jó az ha várok ,hogy rendeződjön,próbáltam és csak fennebb kúszik:(
 

Zsu77

Új tag
Ez nagyon érdekes és új info.Hol jutottál birtokába én is szívesen átolvasnám.És az is érdekelne,hogy miért van így.Amit a gyümicukiról írtál nekem az is új,mert én azt olvastam,hogy mivel a legalacsonyabb GI-be tartozik pont ezért a hatása is elhúzódó,mondjuk az energiaértéke persze ugyanannyi,mint a kristály cukié,csak 2x édesebb.Most melyik?
Ja, elfelejtettem írni, hogy van egy-két élelmiszer, ahol a cukorbetegnek magasabb GI-vel kell számolni, mint a nem diabos tarsaiknak. Ilyen pl a müzli, és egyéb pelyhesített bizgettyűk. 80 % helyett 100-120%-kal. Rossz hír mi? Nekem az, már ami a műzlit illeti.
 

orsika

Új tag
hát igen ,de volt már ,hogy 6-7 közötti volt az ébredési és akkor is reggeli meg inzulinbeadás után felment ,és az volt a tippem ,hogy az előző napi hipo ilyenkor üt vissza ,de ha előző nap nem volt hipo akkor is felment igaz csak 10-ig,de dühös vagyok ,hogy nem jövök rá az okára:(
Ma pedig ch mentes délelőttöt tartottam igaz ágyban fekve és folyamatos hányingerrel majd egy kis hányással ,de így jó volt a cukrom ,tehát akkor reggel 10 gr ch-ra mennyi inzulint adjak ,mert már 0,8-tól 1 egységig kipróbáltam ,lehet még több kell???
Szia Lizzi!
Szerintem több... Nekem átlag 0.6-tal pötyög a bázis, és kb 20g ch-ra adok 3 E bólust, viszont reggeli után, 10 órátó csökkentem a bázist 0.4-re, mert csak így jó... :confused: De hogy miért??? Pedig mindenhogy próbáltam... Ez így jó...:-D
 

Zsu77

Új tag
De jó,hogy ilyen honlapot ajánlasz,én feltétlen átböngészem! Figyuka,valaki! Nagyon kéne nekem egy olyan doki neve,meg telefonja,címe olyan tököl (na az meg hol van,mi?)szóval olyan csepel sziget szerűség környéki,aki jó s...be rúgja azt aki nem hajlandó a fejét intenzív terápiára adni!Nagyon köszi!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
ha már a reggeli emelkedett értékeket lekorrigáltam utánna egész nap jó ,csak reggel vacakol,és nem jó az ha várok ,hogy rendeződjön,próbáltam és csak fennebb kúszik:(

Oké, ügyike vagy, hogy a korrekcióval rendezni tudod a cukit, és nem csinálsz hullámvasutat. Gondoltam ám rád, és fogok is.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ez nagyon érdekes és új info.Hol jutottál birtokába én is szívesen átolvasnám.És az is érdekelne,hogy miért van így.Amit a gyümicukiról írtál nekem az is új,mert én azt olvastam,hogy mivel a legalacsonyabb GI-be tartozik pont ezért a hatása is elhúzódó,mondjuk az energiaértéke persze ugyanannyi,mint a kristály cukié,csak 2x édesebb.Most melyik?

Ezt az érdekes infot én is csak március óta tudom. Az info Gyurcsáné Kondrát Ilonától van, idén ő lett az év dietetikusa. Márciusban elvégeztem egy edukátor képző tanfolyamot, és ott ő volt az egyik előadó, és vizsgáztató. Van egy könyve: Van-e az ön családjában cukorbeteg címmel, ebben is ír a GI-ről. A könyvet érdemes megvenni, nagyon hasznos, én sokat tanultam belőle.

A GI szerinti alacsony értéke és a gyümicuki gyors felszívódása.... nahát ettől olyan nehéz kiszámolni a CH/inzulin arányt, mert ugye nem csak azt kell nézni, hogy hány E inzulin ellensúlyoz 10 g CH-t, mivel a beadott inzulin felszívódási sebessége állandó. Ehhez kell kitalálni a különböző ételek felszívódási sebességét a glukoz milyenségét és a GI besorolását tekintve.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Zsu77, és Mindenkinek akit érdekel!

Ha a kedvenc területed a dietetika, akkor ez neked való. Én innen is rengeteg infót gyűjtök, de tény, hogy nekem néha túl nehéz. Néhány éve a lapot is megrendeltem, de pont amiatt mondtam le, mert túl tömény, és a neten is elérem, ha kell.

http://www.ujdieta.hu/
 

pusimelu

Őstag
Új főnökömmel jót vitáztam hogy nappal nem lehet somogyi csak hajnalban.Nem akarom neki bebizonyítani hogy lehet.gondoljon amit csak akar.Meli
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Új főnökömmel jót vitáztam hogy nappal nem lehet somogyi csak hajnalban.Nem akarom neki bebizonyítani hogy lehet.gondoljon amit csak akar.Meli

Hát, ha új az a főnök, mármint neked új, akkor tényleg jobb, ha ráhagyod (tudod, erősebb kutya ugat). Szerintem ő a hajnali jelenséggel keveri össze. Mindkettőnél emelkedett cukiszint állapítható meg, csak az előidéző okok mások. Most itt nem írom le, mert Ti tudjátok, a főnöknek meg mindegy.
 

Zsu77

Új tag
Hát igen.Ezen én is sokat filóztam már,bár ez a része csak barátaimat érinti,de amikor olvastam a GI-ről,akkor dobtam egy hátast,és azt mondtam:feladom!Szerintem ez lehetetlen vállalkozás,és akkor még a szokásosnál jobban is nem irigyeltem őket.Mert előtte minden olyan egyszerűnek tűnt.Persze feltűnt,hogy amikor valamit akartam nekik venni,akkor a csomagoláson feltüntetett össz ch ebből ennyi cuki feliratokba botlottam,és akkor arra gondoltam,hogy na,akkor ezt most ők hogyan oldják meg,ezek szerint nem mindegy,stb...de ténylegesen csak akkor fogtam padlót,amikor olvastam a GI-ről.Nekem jól jött és beleszerettem,hogy van ilyen,mert nekem ez a tény adott megoldást.De aztán arra gondoltam,hogy azért ez bizti kemény dió lehet!Nagyon sokat olvastam az inzulinokról is,csak mert érdekel és tudni akarom,de az igazság az,hogy még mindig nem tiszta.Asszem majd átolvaslak titeket ától cettig,talán egyszer megértem,bár remélem mindig csak mint ettől kívülálló!De azért előre is bocs,ha majd hülyeségeket kérdezek,bizti lesz mit kérdeznem,de csak tudod:lassan,tagoltan,hogy a gyegébb is értse...:)Az oldal ajánlókat köszönöm,szerintem a könyvet,ha sikerül felhajtom..Semmi nem lehet nekem túl tömény ahhoz,hogy ne faljam föl!:) (kivéve a mignomot...)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hát akkor most én is beszállok a nem kívánt rossz értéket mérők körébe:(Hetek óta nem tudunk rájönni a doktornőmmel ,hogy mitől ,hogyan lesz a reggeli jó 4-6 közötti cukiból 1-2 órán belül 12-14 közötti érték:(elegem van!!!!!és már az összes variációt majdnem kipróbáltam és nagyon dühös meg türelmetlen meg ideges vagyok és félek nehogy baja legyen a kisbabának ezektől az értékektől:(Én még ilyent sosem produkáltam eddig.Tippeket ,ötleteket várok!!!!

Tudod én 'má öreg vagyok és lassan jár az agyam, de valamit kiokoskodtam.

Szóval reggel oké a cuki, aztán nagyon rövid idő alatt lesz 2-3x-osa. Tudom, hogy használod a kiterjesztett, vagy kombinált bólust, de nem tudom mennyi időre tolod ki. Ha 15 percre, akkor próbáld meg 30 perce nyújtani, ha 30 perces, akkor 45 vagy 60 percre nyújtsad. Az egységen ne változtass, tudod, egyszerre egyféle változtatás.

Úgy okoskodok, hogy most neked a másállapot miatt más hormonok termelődnek, és a szokásos hormonok is máshogy termelődnek. Gyanítom, hogy egy ilyen változás miatt a bevitt CH lasabban szívódik fel. (Persze az is lehet, hogy a hányingeres érzés miatt az agyad küld utasítást a felszívódás gátlására, nyújtására).

Mivel megfelelő alacsony cukival ébredsz, ez egy nagyon jó egyensúlyi állapot, erre reggelizel a megszokott inzulin egységgel, a megszokott Ch-val. Itt két lehetőséget látok:

  1. A jó egyensúlyi (4-6-os cuki) után nem érzékelsz egy esetleges gyenge hipot, ami viszont elegendő a somogyi effektushoz. Mivel nem komoly, jól is tudod korrigálni pár óra múlva.
  2. Tényleg egyszerűen a CH felszívódási sebessége változott meg, ezt kellene neked a nagyobb bólus adagolási nyújtással követni.
Mindkét esetben jónak gondolom a bólus nagyobb időbeli nyújtását. Még az is eszembe jutott, hogy az elmúlt egy-másfél héten baromi vacak idő volt, ma pedig újra itt a nyár. Lehet, hogy már magától kezd rendeződni a dolog. Ha az időjárás a ludas, akkor talán ez elegendő tapasztalat, hogy legközelebb fel tudjál rá készülni. Ezt most azért merem írni, mert az elmúlt héten nekem a 8-17-ig cukik voltak, ma viszont 6,5-11,4-ig cukik.

(Magam részéről megpróbáltam a fogadalmamat betartani, és 15 alatt nem korrigálni, és fölötte is nem a számolás szerint, hanem óvatosan. Nem is volt súlyos hipom, és utána 22-25-ös cukim, igaz rendesen tartottam a 10 fölötti átlagot.)

Szóval nem tudom, hogy rendeződtek-e a délelőtti cukijaid, nekem ezt sikerült kiagyalni.
 
Oldal tetejére