Edukáció

gretta

Új tag
Hát akkor most én is beszállok a nem kívánt rossz értéket mérők körébe:(Hetek óta nem tudunk rájönni a doktornőmmel ,hogy mitől ,hogyan lesz a reggeli jó 4-6 közötti cukiból 1-2 órán belül 12-14 közötti érték:(elegem van!!!!!és már az összes variációt majdnem kipróbáltam és nagyon dühös meg türelmetlen meg ideges vagyok és félek nehogy baja legyen a kisbabának ezektől az értékektől:(Én még ilyent sosem produkáltam eddig.Tippeket ,ötleteket várok!!!!


Ne aggódj a babócádnak nem lesz semmi baja. Majd nagyra nő a pocidban...Nekem mikor ilyen rosszakat mértem 2 hónapig állandóan arra fogták hogy diétahiba, aztán kiderült hogy elértem azt az időt amikor megnőtt az inzulinigényem... Sztem neked is csak a bázisodon kellene emelni. Hetente jársz gondolom kontrollra te is... A dokiddal együttműködve biztos hamarosna kitaláltok valamit. a hypo egyébként 72 óráig még okozhat ellenregulációt. sajnos. úgyhogy azokra vigyázni kell. nkeem is mindig sikerült egy heti 6xori hipot összeszedni. Le is lettem mindig szidva érte. ?ik héten vagy? Majd megnézem a naplómban hogy akkor önmagamhoz képest mennyi volt az inzulinigényem.
 

gretta

Új tag
Nekem is magasabb inzulin/CH aránnyal kell számolnom reggel, mint délben, vagy vacsikor.
A GI értékeket érdemes figyelni, mert sokszor, amikor van egy-egy kiugró értéked, és te biztos vagy benne, hogy nincs diéta hiba, akkor te CH-val számolsz, holott lehet, hogy a GI szorzó a ludas.
Azonos CH grammnál, de alacsonyabb GI értéknél a felszívódás lasabb, ill. elnyújtottabb.
Ez a beadott inzulinra "lefordítva" úgy működik, hogy a beadott inzulin már dolgozik, de még a lassú CH felszívódás miatt hipot idézünk elő. Vagyis az inzulin időben előbb van a szervezetben, mint a CH-ból felszívódó glukóz. Aztán a somogyi hatására, és a később felszívódó CH hatására a cukiszint alaposan megemelkedik, mivel már nincs a véráramban elgendő mennyiségű inzulin.
Pumpásoknál egyszerű a dolog, elnyújtva kell adagoltatni az inzulint, legalábbis tapasztalati úton ki kell silabizálni a felszívódási sebességet és időtartamot. Pennel már nehezebb korrigálni, de lehetőségként az étkezés utáni szurit lehet kipróbálni. Vagy kevesebb inzulinnal indítani, és fél óra múlva még egy kis adagot benyomatni. Persze ez több cuki mérést jelent, és még jól el is számolhatja magát az ember.

A legnagyobb gond, amikor egyszer így működik az ember, máskor meg úgy. Szerencsére a legtöbben "egyformán" működnek, de ugyanígy vannak kivételek is.


hát igen, hogy ne legyen túl egyszerű a dolgunk.... Vagy lehet elég lenne feleannyi inzulint beadni rá???? Lehet itt kellene bevetni azt a bizonyos szorzót????
Pl: megeszek 100 gr brokkolit amiben van 25 ch. Normál esetben beadok rá 2,5 E inzulint. de mivel a GI-je 30%os, lehet hogy nem 25el kellene számolni, hanem csak 7,5el??? Vagy csak annyi hogy elnyújtva kell rá szurit adni???
Vagy beadni a megfelelő menniységet és még hozzá enni valami kis keményítőfélét??? Mintha anno ezt is javasolta volna a doki. Vagy jó lenne már meglátogatni vlami jó kis dietetikust :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ne aggódj a babócádnak nem lesz semmi baja. Majd nagyra nő a pocidban...Nekem mikor ilyen rosszakat mértem 2 hónapig állandóan arra fogták hogy diétahiba, aztán kiderült hogy elértem azt az időt amikor megnőtt az inzulinigényem... Sztem neked is csak a bázisodon kellene emelni. Hetente jársz gondolom kontrollra te is... A dokiddal együttműködve biztos hamarosna kitaláltok valamit. a hypo egyébként 72 óráig még okozhat ellenregulációt. sajnos. úgyhogy azokra vigyázni kell. nkeem is mindig sikerült egy heti 6xori hipot összeszedni. Le is lettem mindig szidva érte. ?ik héten vagy? Majd megnézem a naplómban hogy akkor önmagamhoz képest mennyi volt az inzulinigényem.

Hű tényleg, Molli is említette, hogy hogyan nőtt folyamatosan az inzulinigénye a pocaklakóval.
Látod Lizzi? Ide egy pocakos, diabos kellett, én csak beleszóltam, 'aszittem telefon.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
hát igen, hogy ne legyen túl egyszerű a dolgunk.... Vagy lehet elég lenne feleannyi inzulint beadni rá???? Lehet itt kellene bevetni azt a bizonyos szorzót????
Pl: megeszek 100 gr brokkolit amiben van 25 ch. Normál esetben beadok rá 2,5 E inzulint. de mivel a GI-je 30%os, lehet hogy nem 25el kellene számolni, hanem csak 7,5el??? Vagy csak annyi hogy elnyújtva kell rá szurit adni???
Vagy beadni a megfelelő menniységet és még hozzá enni valami kis keményítőfélét??? Mintha anno ezt is javasolta volna a doki. Vagy jó lenne már meglátogatni vlami jó kis dietetikust :)

Hát egy dietetikusnak alaposan feladnád a leckét. Sokkal jobb, ha magadnak kombinálsz, te magadnak mindig "kéznél vagy" (de hülye szólás ide).
A brokkolit nagyon jó példának tartom, főleg azért, mert CH van a gyümiben is, zőccségben is, de tényleg nincs benne keményítő jellegű CH, ill. nem annyi, mint a burgonyában és rizsben, ami tömény keményítő.

Akkor bonyolítom még egy kicsit, aztán jól itt hagylak benneteket. Rostok. Van a gyümiben is zőccségben is. CH-k, de nem szívódnak fel, emésztetlenül haladnak tovább. Viszont átsöprik a bélfalat, és a CH felszívódáshoz jobb felületet képeznek.

Még egy zárszó: Amit Isten megteremtett bennünk, azt bizony nehezen tudjuk reprodukálni, vagy leképezni. Mi gondolkodunk, számolunk, hogy mennyi CH-hoz mennyi inzulin kell, mi hogyan befolyásolja. Ahogy Isten megteremtette a hasnyálmirigy béta sejtjeit.... hát az bizony megcsinált mindent.
 

lizzi

Őstag
szóval:köszi mindenkinek a segítséget a találgatásban,hogy hogyan is tovább,de úgy néz ki megoldottam:):)jajj de ügyi vagyok!!!
ma reggel is 4,6-al keltem majd kaja, inzulin és most csak 7,1 a cukim.És az vállt be,hogy 10 gr CH-ra eddig 0,8-at adtam ,most meg 1,1-et adok és így csak eddig emelkedik a cukim kaja után1-2 órával,és be kell nyomni pár perc eltéréssel az egész mennyiséget ,mert csak akkor jó a dolog.
A többi amit ajánlottatok a bázis emelés meg kiterjesztettet,mind kipróbáltam ,de egyik sem volt jó.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
szóval:köszi mindenkinek a segítséget a találgatásban,hogy hogyan is tovább,de úgy néz ki megoldottam:):)jajj de ügyi vagyok!!!
ma reggel is 4,6-al keltem majd kaja, inzulin és most csak 7,1 a cukim.És az vállt be,hogy 10 gr CH-ra eddig 0,8-at adtam ,most meg 1,1-et adok és így csak eddig emelkedik a cukim kaja után1-2 órával,és be kell nyomni pár perc eltéréssel az egész mennyiséget ,mert csak akkor jó a dolog.
A többi amit ajánlottatok a bázis emelés meg kiterjesztettet,mind kipróbáltam ,de egyik sem volt jó.

Nagyon örülök, hogy sikerrel jártál, az mindegy kitől van az ötlet, a végeredmény a fontos, illetve Te.
 

tímeácska

Őstag
Ez mind szép és jó, csak ennek a "folyamatnak" a kiterjesztéséhez, azaz az egész ország totális lefedettségéhez idő kell... És szakemberek... Megfelelő szakemberek, megfelelő tudással, és megfelelő akarással... Nos, én alapjában véve nem vagyok pesszimista, ezért inkább azt írom, hogy remélem, nagyon hamar történik valami igen nagyfokú előrelépés, ami MINDENKINEK a javára válik majd!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A cukorbeteg gondozó/gondozás topikban beszéltünk a diabetoloógia szakápoló témakörről.
Itt az edukáció címszó alatt szeretnék veletek megosztani egy kis infot, amit Dr Halmos Tamásné Eszter előadásán jegyzeteltünk az edukátor képzőben.


Edukátor-szakápoló

Edukátor:

  • diabéteszes,
  • saját élménnyel rendelkezik,
  • képzésben részesül,
  • az egészségügyön belül, és kívül is megfordul,
  • hiteles a többi beteg számára,
  • munkáját team tagként végzi
Szakápoló:

  • egészségügyi ismerettel rendelkezik,
  • ápoló, szakápoló,
  • diplomás ápoló,
  • gyermekápoló,
  • szülésznő,
  • nincs saját élménye, kivéve, ha maga is cukorbeteg
Hol találhatók?:

  • kórház, klinika,
  • diabétesz centrum,
  • házi orvosi szolgálat,
  • ápolási otthon,
  • szociális otthon,
  • házi betegellátás
Mi a közös cél?:

  • a diabétesz oktatása,
  • a szövődmények megelőzése,
  • életminőség javítása,
  • teamban végzett közös munka,
  • képzése szervezése,
  • tudjanak egymásról,
  • keressék a kapcsolatot,
  • keressék a közös együttműködési lehetőségeket.

És egy érdekesség a végére.

A diabétesz szakápoló képzésben résztvevők 1995-2007 között:

  • beíratkozott: 409 fő,
  • végzett: 406 fő,
  • lemorzsolódott: 6 fő
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Valójában Dr Halmos Tamásné, Eszternek köszönhető, hogy Magyrországon elindult a szakápoló képzés a diabetológián belül. Eszter szervezte meg ennek a képzésnek minden feltételét, és azóta is OKJ-s jegyzékben szereplő elismert végzettséget ad.

Az idei szeptemberi kezdésről már lemaradtunk, mivel a jelentkezési határidő lejárt.

http://www.diabet.hu/hirek.aspx?cid=197

A tájékoztatón az szerepel, hogy a jelentkezőnek eü-snek kell lennie. Azonban, ha egy diabost az orvosa ajánl (sponzorál), akkor jelentkezhet, és akkor már csak létszámtól függ, hogy bejut-e.
 

christina

Őstag
Valójában Dr Halmos Tamásné, Eszternek köszönhető, hogy Magyrországon elindult a szakápoló képzés a diabetológián belül. Eszter szervezte meg ennek a képzésnek minden feltételét, és azóta is OKJ-s jegyzékben szereplő elismert végzettséget ad.

Az idei szeptemberi kezdésről már lemaradtunk, mivel a jelentkezési határidő lejárt.

http://www.diabet.hu/hirek.aspx?cid=197

A tájékoztatón az szerepel, hogy a jelentkezőnek eü-snek kell lennie. Azonban, ha egy diabost az orvosa ajánl (sponzorál), akkor jelentkezhet, és akkor már csak létszámtól függ, hogy bejut-e.


Hát erről írtam a másik topicban. Ezt a képzést találtam tavasszal, de fizetős és időben sem tudnám a magánrendelőben összeegyeztetni.
Ha a főállásos kórházamban dolgoznék, ott talán menne és lehet, hogy be is iskoláznának. De így.....
(Minek nekem ennyi állás he-he..)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hát erről írtam a másik topicban. Ezt a képzést találtam tavasszal, de fizetős és időben sem tudnám a magánrendelőben összeegyeztetni.
Ha a főállásos kórházamban dolgoznék, ott talán menne és lehet, hogy be is iskoláznának. De így.....
(Minek nekem ennyi állás he-he..)

Tényleg, minek neked ennyi állás? Vegyél egy kórházat, és töltsd meg álláskeresőkkel! (hogy én milyen hü...le tudok néha lenni!)

Szóval a tájékoztatóban az van, hogy heti egy alkalom. Az sem fér bele? És idén először a tanfolyás kőccségeit átvállalták a sponzorok. Meg ha te az eü-ben vagy, akkor neked talán dotálná a főnököd a költséget. Na szerintem jövőre, de már tavasszal jobban utána kell nézni a feltételeknek és a részleteknek, nehogy lecsússz, ha szívesen résztvennél. Addíg fektetek helyetted sín, csak jöjjön össze.
 

christina

Őstag
Tényleg, minek neked ennyi állás? Vegyél egy kórházat, és töltsd meg álláskeresőkkel! (hogy én milyen hü...le tudok néha lenni!)

Szóval a tájékoztatóban az van, hogy heti egy alkalom. Az sem fér bele? És idén először a tanfolyás kőccségeit átvállalták a sponzorok. Meg ha te az eü-ben vagy, akkor neked talán dotálná a főnököd a költséget. Na szerintem jövőre, de már tavasszal jobban utána kell nézni a feltételeknek és a részleteknek, nehogy lecsússz, ha szívesen résztvennél. Addíg fektetek helyetted sín, csak jöjjön össze.


Köszi! :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A diabétesz szakápoló képzésben résztvevők 1995-2007 között:

  • beíratkozott: 409 fő,
  • végzett: 406 fő,
  • lemorzsolódott: 6 fő
[/quote]

B...szus, elírtam. Végzett: 403 fő.
Bocsi
 

pusimelu

Őstag
Sziasztok!Elég rég voltam itt és írni sem volt időm de már hiánytüneteim voltak.először is volt egy csomó vírus a gépen és nem működött rendesen de ma berágtam és tettem fel egy másik víruskeresőt.A gép rendbe jött.
Azt hiszem nálam vége a mézes 9 hónapomnak amíg könnyen kezeltem viszonylag a cukromat .Múlt héten is csináltam egy somogyit és ma is.(fel fogom tenni)Az én álomhatárom úgy néz ki 3.5 ,ha az alá megy a cukrom nagyobb eséllyel lehet belőle somogyi.Azzal nyugtatom magam hogy új munkahely ,új főnök ,új cukor.....
Ami még jobban aggaszt az a párom tüdőgondozóba volt szűrésen és valamit láttak a tüdején és elküldték CT -re bizom benne hogy csak valami gyulladásból visszamaradt hegszövet.Augusztus 14 -én kiderül mert akkor kapott ídőpontot.Soha nem dohányzott és a világ legmegértőbb férje.Nem ajánlom neki hogy bármi baja legyen ,de a pozitív hozzáállásom mindig segített.

".Sokféle szeretet van.Apai,anyai,testvéri,BARÁTI,családszeretet.Ezek mind erős kötések.De intenzitásában semmi sem fogható ahhoz ,ahogy egy férfi és egy nő-ha összetartoznak-szeretni tudják egymást!Ez a legmélyebb kapocs.Én és Te.Férfi és Nő.Az élet alapja a páros tánc.Ahogy ölelkezik a jin és a jang,ahogy fényt gyújt a pozitív és negatív áram érintkezése,úgy a férfi és a nő szerelmén alapszik minden.Ez a tartópillére mindennek.A páros tánc,ami köré rendeződnek a családtagok.Minden család boldogsága a férj és a feleség szerelmén múlik."
/Müller Péter/
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Meli, bámulatos, ahogy elrendezed a számtangép bajszát, ahogy annak idején addig küzdöttél, amíg felraktad a letöltött cuki adataidat.

Drukkolok a férjednek, hogy ne legyen semmi baja, meg hát féltem is tőled, még az ő bajszát is elrendezed. (He-he)

A magyar tanárunk az egyik órán a régi összetett szavak eredeti jelentését boncolgatta, és magyarázta el. Az egyik ilyen a "feleség". A férj neje, az a fele-sége, vagyis a férfi asszony nélkül fél ember, a másik fele maga az asszony.

Vagy a házas ember a nős ember. Régen a fiú az apja gazdaságában dolgozott (szolgált), és amikor megnősült, akkor lett háza, vagyis házas ember lett. Ma már ha azt halljuk, hogy házas, nem azt hisszuk, hogy van háza, hanem hogy van felesége.
 
Oldal tetejére