Glikémiás Index = G.I.

Zsu77

Új tag
Sőt!Tovább megyek!Mikor Dávid kórházban volt még,lendületes dokinénije robbant be a terembe,csak lestem: "na anyuka,mit beszéltünk,mennyi ch van a tejben?"Már mondani akartam,hogy 4,8,mire: 1:nem engem kérdeztek,2:mivel Erzsi még a "fejem kapkodom a röpködő számok után" stádiumban volt,így a doki néni válaszolt:"5".El is kerekedett a szemem rendesen,de végülis,ahogy utánagondoltam:Igaza van!:)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sőt!Tovább megyek!Mikor Dávid kórházban volt még,lendületes dokinénije robbant be a terembe,csak lestem: "na anyuka,mit beszéltünk,mennyi ch van a tejben?"Már mondani akartam,hogy 4,8,mire: 1:nem engem kérdeztek,2:mivel Erzsi még a "fejem kapkodom a röpködő számok után" stádiumban volt,így a doki néni válaszolt:"5".El is kerekedett a szemem rendesen,de végülis,ahogy utánagondoltam:Igaza van!:)

Akkor ki is javítalak, mert 4,7 g CH van a tejben. Ha 1 dl-t vesz az ember akkor 5 g-mal érdemes számolni, ha 1 l-t számít, akkor már van jelentősége a tizedeseknek. Persze a tejnél ugye nem iszik senki 1 litert, ez csak a példa kedvéért történt.

De akár lehetne példa a fokhagyma a maga 26 g CH-jával. Azt sem számolja az ember, mert hogy az ételbe nem hogy 10 dkg nem jut, hanem egy adag ételben nem mérhető a mennyisége. Pedig a 26 g, az 26 g.
 

Zsu77

Új tag
Akkor ki is javítalak, mert 4,7 g CH van a tejben.

Tudtam-tudtam-tudtam!:):p
Persze az is hozzá tartozik,hogy én majd mindegyik tejesdobozon mást olvasok,kb a 4,6-4,8-ig terjedően.Igazából ezért aztán:gőzöm sincs,csak úgy kb:ennyi:D
Amit a mennyiségekről írtál,az meg nagyon igaz is!Ez van pl. a sajttal is nem?Abból is annyira kevés jut egy kenyérre,úgy kb. pillesúlyban vagyon.
 

zsuzsa

Új tag
De pl. így van ez a dzsemmel vagy lekvárral is, abban pl rengeteg van, de kb egy kiskanálnyit se kenek a kenyerére, nem is számolok vele.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ha tudnád,hogy én már mi mindent olvastam a sajtról!:p:confused:
De CH-t csak nem? Igaz, van egy-két sajt, amiben van 1-3 g CH, de azt sem kell számolni, főleg, hogy azokat nem kapod meg a sarki vegyes bótban. Hollandiában és a Galloknál igen, de nálunk nem. Némelyik halban is van minimális CH, de azt sem kell számolni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A mézre is azt mondta a dokim, hogy sokkal nagyobb a terápiás jelentősége, mint a magas CH (és GI) miatti káros hatása, így néha napján egy kiskanál inkább hasznos, mint káros. Tudni kell, mennyi inzulinnal lehet ellensúlyozni, és kész.
 

Zsu77

Új tag
De CH-t csak nem? Igaz, van egy-két sajt, amiben van 1-3 g CH, de azt sem kell számolni, főleg, hogy azokat nem kapod meg a sarki vegyes bótban. Hollandiában és a Galloknál igen, de nálunk nem. Némelyik halban is van minimális CH, de azt sem kell számolni.


Ó!Akkor már értem...a könyv ugyanis amerikai...hát azok talán csak a húslevest nem eszik cukorral:p,amilyen édesszájúak!:)
 

Zsu77

Új tag
A mézre is azt mondta a dokim, hogy sokkal nagyobb a terápiás jelentősége, mint a magas CH (és GI) miatti káros hatása, így néha napján egy kiskanál inkább hasznos, mint káros. Tudni kell, mennyi inzulinnal lehet ellensúlyozni, és kész.

A mézről egyre több jót hallani egyébként.Most már lassan természetes antibiotikumnak kezdik nevezni.Persze arra szintén ott van a kékpenész,ami a kedvenc sajtomat díszíti!
 

pumpás

Őstag
Glikémiás indexet befolyásoló tényezők:
1. Szénhidráttípus. Alapszabály, hogy a csonthéjas, bogyós és savanyú citrus gyümölcsöknek, a föld felett növő zöldségeknek (továbbá a reteknek és hagymának) és hüvelyeseknek kicsi a GI-értékük. A föld felszíne alatt növő zöldségeknek (gyökérnövényeknek, pl. burgonya, répa, cékla), a finomra őrölt gabonalisztből készült péktermékeknek, valamint a rizsnek nagy a GI-értékük. Az összetett szénhidrátot tartalmazó ételek GI-értéke a keményítőmolekulák fajtája és aránya szerint változik.
2. Rosttartalom. A rosttartalom is csökkenti a glikémiás indexet. A rost fizikai akadályként működik a gyomorban, így az enzimek lassan jutnak a lebontandó tápanyaghoz. A rostdús ételek telítettségérzetet váltanak ki, GI-értékük alacsony.
3. Az ételek fehérjetartalma csökkenti a szénhidrátok GI-értékét. A fehérjemolekulák nagyok, ezért a fehérjét tartalmazó szénhidráttartalmú étel lassan „csordogál” a belekbe. A fehérje egymagában vagy túlzott mennyiségben fogyasztva növeli a vér inzulinszintjét, s az éhes ember amúgy is alacsony vércukorszintjét még alacsonyabbra nyomja, márpedig ez hipoglikémiára vezethet.
4.Savanyú ételekszénhidráttal együtt fogyasztva csökkentik a GI-választ. Savas környezet kialakítása a gyomorban fehérjefogyasztás nélkül is lassítja az ételnek a gyomorból bélbe való ürülését. Például két evőkanál citromlé akár 30%-kal is csökkentheti a GI-értéket. A salátáknál alkalmazott vörös borecet ugyanilyen hatású.
5. Az ételben levő zsírok szintén csökkentik a GI-értéket. A zsírmolekulák lassan engedik a szénhidrátmolekulákat a vérbe jutni. De a zsír a nagy kalóriatartalma miatt nem túl kedvező a GI-érték csökkentésére. Mérsékelt mennyiségű növényi olaj beilleszthető az étrendbe.
6. A szénhidrátok formája, vagyis a részecskék, szemcsék mérete is meghatározza a GI-értéket. Minél kisebb a részecske mérete – minél finomabbra őrlik a gabonát, minél kisebbre aprítják a szénhidrátot (püré, turmixolás) –, annál nagyobb a GI értéke.
7. A keményítőtartalmú szénhidrátok főzési ideje szintén befolyásolja a GI-értéket. Minél hosszabb a főzési idő, annál több vizet vesznek fel, s kocsonyássá válnak. Minél kocsonyásabb a keményítő, a belőle származó szénhidrát annál gyorsabban szívódik fel a vérbe, s emeli a vércukorszintet. Minél hosszabban főzzük a burgonyát, tésztát és rizst, a szénhidrátjuk szintén annál gyorsabban szívódik fel a vérbe, s emeli a vércukorszintet. A szétfőtt keményítőknek nagy a GI-értékük. A félkeményre főzött tészta és rizs kevésbé kocsonyásodik, így a szénhidrátja lassabban szívódik fel, s kisebb lesz a GI értéke.
A szerző felhívja a figyelmet a kedvező vércukor-szabályozás eredményére. A glikémiásan kiegyensúlyozott ételek stabil és egyenletes vércukorszintet és kisebb inzulinszükségletet tesznek lehetővé. A kedvező vércukor-szabályozás magas energiaszintet, nagy fizikai és szellemi munkabíró-képességet eredményez egész nap, lehetővé teszi a megfelelő regenerációt éjszaka. Optimalizálódik a zsírfogyás, erősödik az immunrendszer, lassul az öregedés.

Hogyan néz ki az elmélet a gyakorlatban?
A GI alapján az ételek rangsorba állíthatók: amelyeknek kicsi ez az értékük, azok bátrabban fogyaszthatók, azokkal szemben, amelyeknek az értéke 90–100% körül mozog. Átlagos testtömegű cukorbetegeknél ez a rangsorolás – talán – meg is állja a helyét, de elhízott betegeknél nem. Az ő esetükben ugyanis a GI mellett figyelembe kell venni az energiatartalmat is. Tehát ez sem egy „laza” diéta.
Most következzen néhány érdekesség a táblázatból:
90–100% glikémiás index: méz, kóla, üdítők, puffasztott rizs, főtt burgonya (kalóriatartalmakban igen nagy különbségek vannak!).
70–90% glikémiás index: barna kenyér, Abonett, tejberizs, répacukor.
50–70% glikémiás index: fekete kenyér, natúr gyümölcslé, keserű csokoládé.
30–50% glikémiás index: spagetti, tejszínes fagylalt, gyümölcsök, kefir, tejcsokoládé (így válnak „egyenlővé” a gyümölcsök a tejcsokoládéval).
<30% glikémiás index: fejes saláta, káposzta, szárazhüvelyesek, dió, mogyoró, fruktóz, szorbit (10 dkg fejes saláta: 17 kcal, 10 dkg dió: 654 kcal, de a glikémiás indexük egyforma. A dióban a zsiradék-, a salátában pedig a rostttartalom az, amely miatt ez az eredmény kialakul.)
Ugyan kerülni kell a nagy GI-értékű táplálékokat a fogyókúrában, de a kisebb glikémiás indexű fruktóz fogyasztása, illetve a glükóz helyettesítése fruktózzal a fogyókúrában semmi esetre sem célravezető.
Az említettek érdekes helyzetet teremtenek. Nézzük meg ezt egy napi étrend kapcsán!

<TABLE height=240 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=531 align=center summary="" border=1><TBODY><TR><TD vAlign=top width=74>Étkezés
</TD><TD vAlign=top width=179>Normál étrend
</TD><TD vAlign=top width=47>kcal
</TD><TD vAlign=top width=38>GI
</TD><TD vAlign=top width=180>GI étrend
</TD><TD vAlign=top width=51>kcal
</TD><TD vAlign=top width=44>GI
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=74>Reggeli
</TD><TD vAlign=top width=179>sonkaszalámi (5 dkg), fekete kenyér (5dkg), csalamádé (korlátlanul)
</TD><TD vAlign=top width=47>240
</TD><TD vAlign=top width=38>40
</TD><TD vAlign=top width=180>sonkaszalámi (5 dkg), fekete kenyér (5dkg), csalamádé (korlátlanul)
</TD><TD vAlign=top width=51>240
</TD><TD vAlign=top width=44>40
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=74>Tízórai
</TD><TD vAlign=top width=179>alma (15 dkg), kockasajt (33 g)
</TD><TD vAlign=top width=47>125
</TD><TD vAlign=top width=38>40
</TD><TD vAlign=top width=180>tejcsoki (10 dkg)
</TD><TD vAlign=top width=51>587
</TD><TD vAlign=top width=44>40
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=74>Ebéd
</TD><TD vAlign=top width=179>csirkesült (10 dkg mell) kelkáposzta-főzelék
</TD><TD vAlign=top width=47>400
</TD><TD vAlign=top width=38>40
</TD><TD vAlign=top width=180>csirkesült (10 dkg mell),
sárgaborsó-főzelék
</TD><TD vAlign=top width=51>581
</TD><TD vAlign=top width=44>30
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=74>Uzsonna
</TD><TD vAlign=top width=179>kefir, fekete kenyér (3 dkg)
</TD><TD vAlign=top width=47>180
</TD><TD vAlign=top width=38>40
</TD><TD vAlign=top width=180>dió (5 dkg)
</TD><TD vAlign=top width=51>327
</TD><TD vAlign=top width=44>30
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=74>Vacsora
</TD><TD vAlign=top width=179>főtt tojás (1 db), franciasaláta (20 dkg), diétás fekete kenyér (3 dkg)
</TD><TD vAlign=top width=47>330
</TD><TD vAlign=top width=38>50
</TD><TD vAlign=top width=180>főtt tojás (1 db), franciasaláta (20 dkg), diétás fekete kenyér (3 dkg)
</TD><TD vAlign=top width=51>330
</TD><TD vAlign=top width=44>50
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=74> </TD><TD vAlign=top width=179>összesen
</TD><TD vAlign=top width=47>1275
</TD><TD vAlign=top width=38></TD><TD vAlign=top width=180>összesen
</TD><TD vAlign=top width=51>2065
</TD><TD vAlign=top width=44> </TD></TR></TBODY></TABLE>
 

christina

Őstag
De akár lehetne példa a fokhagyma a maga 26 g CH-jával. Azt sem számolja az ember, mert hogy az ételbe nem hogy 10 dkg nem jut, hanem egy adag ételben nem mérhető a mennyisége. Pedig a 26 g, az 26 g.

Pedig én mérem a fokhagymát is. Még ha hülyének néztek akkor is. Bár azon mindig mosolygok, hogy az 5 gr=1,3Ch úgyse lesz annyi mire a kajába kerül, mert a reszelőn is marad egy kevés, de én mérem becsülettel.
És mégis itt tartunk ahol tartunk. Bosszantó!
 

pusimelu

Őstag
Mélyre ható kutatás végeredményeképp megállapítom hogy a Mars csoki (csak egy fél nem azXXL -ből) Glikémiás Indexe jó magas.6,5-tel ültem le ebédelni.Nem semmi felfedzés!Nobeldíj?
 

Zsu77

Új tag
Kedves Meli kutatóprofesszor!:)
A nobeldíjhoz szükséges lesz a 2.felének a beható,érzékszervi vizsgálatára is!:)
Az ismételt kutatási eredményről az érdekfeszítő beszámolót nagyon várom!:D;):)
 

Zsu77

Új tag
Pedig én mérem a fokhagymát is. Még ha hülyének néztek akkor is. Bár azon mindig mosolygok, hogy az 5 gr=1,3Ch úgyse lesz annyi mire a kajába kerül, mert a reszelőn is marad egy kevés, de én mérem becsülettel.
És mégis itt tartunk ahol tartunk. Bosszantó!

Krisztina!Ha szükségesnek találjátok,nyugodtan.Szerintem itt nem akad senki,aki ezért megszólna,hiszen nem túl kedves bárkit is megszólni azért,mert szószerint mindent elkövet.Ez mindenkinek szíve joga.
Én is csak bíztatni tudlak,mint Kata,hogy türelem!!!Ez pumpesszal csak jobb lesz és tényleg sok múlik a saját tapasztalaton.Ne csüggedj el,minél jobban ismeritek a használatát,annál jobb lesz az eredmény,tuti!;)
 

dg

Őstag
Pumpás! Ez tényleg egy szuper összefoglaló! Már én is láttam valahol! :grin: (ez a topik, 24-es üzi!)

(Egyébként, félreértés ne essék: én különösen fontosnak tartom, hogy ugyanarról többször is szót ejtsünk, mindegy, mi a téma. Azt nem lehet elvárni senkitől, hogy több ezer üzenetet végigolvasson)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Pedig én mérem a fokhagymát is. Még ha hülyének néztek akkor is. Bár azon mindig mosolygok, hogy az 5 gr=1,3Ch úgyse lesz annyi mire a kajába kerül, mert a reszelőn is marad egy kevés, de én mérem becsülettel.
És mégis itt tartunk ahol tartunk. Bosszantó!
Hát hülye az, aki a másikat emiatt hülyének nézi.

Anno én is megcsináltam, hogy dkg-ra, g-ra, percre pontosan mindent betartottam, hogy egyensúlyba hozzam a cukimat. Akkor ettem, amikor idő volt, de nem voltam éhes, amikor viszont kopogott a szemem az éhségtől, akkor nem ettem, csak szédelegtem, mert nem volt itt a kaja ideje.
A várt eredmény teljesen elmaradt számomra. A cukim talán jobban felborult, mintha a magam ritmusa szerint éltem, és étkeztem volna. Na akkor eldöntöttem, hogy nem kínzom magam, mert eredmény hiányában értelmetlen. Persze ez régen volt, még penes koromban, viszont pennel is jobban éreztem magam lazábban, pumpával viszont lényegesen lazábban lehet az igényket formálni a kezeléshez.
Ettől függetlenül én sem kerülhetem el a pontos mérést, számolást, tervezést, és minden tiszteletem azoké, akik ezt nagyon komolyan teszik.
 
Oldal tetejére