Hamis, egészségtelen, és jó minőségű élelmiszerek megismerésére

naty77

Új tag
Méz a sütésben? hogyan? ez érdekel.

mi termelőtől veszünk akácot mindig, bár én csak akkor ettem, ha beteg voltam, teában. de a kicsi lányom (akinek van némi cukorgondja, könnyen megugrik neki, de aztán visszrendeződik-illetve azt írnám volt neki ilyen gondja, manapság nem mértem neki normál határ fölötti-éljen!!!) mézes tejet és mézes kakaót iszik, reggel-este, ezért elég sok méz fogy.

lekvárok: én azon ritka egyedek közé tartozok, hogy ugyanazon mennyiségű édesítőszeres lekvártól felmegy a cukrom, a cukrostól meg nem. na ezt ki érti?
de ugyanez van a gyümölcslevessel is, fruktózzal horror, cukorral meg nem. (hozzáteszem gyümölcslevest kizárólag a mama/papa kertjében termett mézédes gyümülcsökből készítek, nem sok plusz édesítést igényel)
 

misamaci

Aktív tag
Méz a sütésben? hogyan? ez érdekel.

mi termelőtől veszünk akácot mindig, bár én csak akkor ettem, ha beteg voltam, teában. de a kicsi lányom (akinek van némi cukorgondja, könnyen megugrik neki, de aztán visszrendeződik-illetve azt írnám volt neki ilyen gondja, manapság nem mértem neki normál határ fölötti-éljen!!!) mézes tejet és mézes kakaót iszik, reggel-este, ezért elég sok méz fogy.

lekvárok: én azon ritka egyedek közé tartozok, hogy ugyanazon mennyiségű édesítőszeres lekvártól felmegy a cukrom, a cukrostól meg nem. na ezt ki érti?
de ugyanez van a gyümölcslevessel is, fruktózzal horror, cukorral meg nem. (hozzáteszem gyümölcslevest kizárólag a mama/papa kertjében termett mézédes gyümülcsökből készítek, nem sok plusz édesítést igényel)

Mézet a sütéshez ... simán. Egyszerűen - a méztől függően - kb. 1:1-ben helyettesítsd be a receptekben szereplő cukormennyiséget mézzel (és valószínűleg a folyadékok mennyiségét egy kicsit csökkenteni kell). Mondjuk a piskóta jellegű tésztáknál, ahol a tojást a cukorral kell felverni, az a trükk, hogy a tojások sárgáját kell jó alaposan kikeverni a mézzel, hozzáadni az ízesítőket és a liszt egy részét, utána beleforgatni a keményre vert tojásfehérjét és úgy a maradék lisztet.
A mézet érdemes egy kicsit előmelegíteni - langyosra - úgy könnyebb vele dolgozni.

Gondolj bele, hogy sütemények sokkal régebb óta léteznek, mint a kristálycukor ... hiszen Európában a kristályos (répa)cukor csak a napóleoni háborúk alatti kontinentális zárlat miatt terjedt el egyáltalán. Ugyanis a zárlat miatt nem lehetett behozni a gyarmatokról a - luxuscikknek számító - nádcukrot, emiatt kezdték el kinemesíteni a cukorrépát ... és ez tette lehetővé az európai cukoripar létrejöttét. Szóval egészen addig szinte mindenbe mézet használtak édesítésre. (Most így kapásból nincs előttem, de ha jól emlékszem pl. a Dobos torta, vagy a Gerbaud szelet eredeti receptje is mézzel van leírva, csak később dolgozták át cukorra)

Közben találtam egy receptet, ez egy mézes, gesztenyével töltött piskótarolád, egy deka cukor nélkül: http://www.szegedlive.hu/receptek/recept_mezes-tekercs_1111.php
 

misamaci

Aktív tag
És a cukrunkra milyen hatással lesz, ha így csinálom?
Köszi!

Na ez az, amit szerintem ki kell tapasztalni, befolyásolhatja a méz összetétele, az egyéni érzékenység stb. (ahogy pl. te is írtad a lekvárokat) ... szóval nem hiszem hogy egyértelműen el tudnánk dönteni a kérdést.
Elméletileg - mivel a méz nagyrészt glükóz- és fruktózszörp elegye - a sima cukorral készült sütinél mindenképpen kevésbé brutálisan emeli meg a vércukorszintet ... illetve a fruktóztartalom miatt az inzulinigénye is kisebb .... szóval kipróbálni mindenképpen megéri (mégse egy mesterséges valamit használsz)
Mondjuk sütiknél is egy csomó olyan apró trükk van, amivel el lehet húzni a ch felszívódását (teljes kiőrlésű liszt, korpa, darált zabpehely stb a liszt egy része helyett ... ilyesmik)
 
Ez nagyon jó oldal. Nyissátok ki a diétás ételek-et. Végre valami, ami nem veszi egy kalap alá a diéta fogalmát, hanem csoportosítja azt.
Köszike :dr_24::dr_24::dr_24:
Hát ez az én gondom, az átszámítás.:mad: Mi van, ha Süssinát használok Xilit helyett? 75g Süssina megfelel 750 g cukornak, akkor 100 g cukornak mennyi felel meg? hogy számoljam ki???:rolleyes:
 

tímeácska

Őstag
Hát ez az én gondom, az átszámítás.:mad: Mi van, ha Süssinát használok Xilit helyett? 75g Süssina megfelel 750 g cukornak, akkor 100 g cukornak mennyi felel meg? hogy számoljam ki???:rolleyes:

Süssina= S ; Cukor= C

75g S = 750g C
?g S = 100g C

75g S = 750g C / 7,5
10g S = 100g C

:D;)
 
Kösz, Kata és Timi!!
Nem így, de én is erre az eredményre jutottam. De féltem, hogy elszámoltam magam (az a sok nulla!!), keveseltem, de az íz jó lett.
 

misamaci

Aktív tag
Kösz, Kata és Timi!!
Nem így, de én is erre az eredményre jutottam. De féltem, hogy elszámoltam magam (az a sok nulla!!), keveseltem, de az íz jó lett.

Marcsi!

Ne ijedj meg! Az elején nekem is szokatlan volt a kis mennyiség, de gondolj bele abba, hogy a mesterséges édesítőporoknak általában 100-200x nagyobb az édesítőhatása, mint a cukornak. Ezért kell belőle ilyen kevés.
A bolti forgalomban kapható édesítőporokat általában úgy készítik (pelyhesítik stb), hogy térfogatarányosan akkora legyen az édesítőhatásuk, mint a cukornak. Ezért is működik az amit korábban is írtam, hogy térfogatra azonos mennyiséget teszek a sütibe .... 1 ek cukor = 1 ek édesítőpor. (De ha totál biztosra akarsz menni akkor tényleg érdemes átszámolni és kimérni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kösz, Kata és Timi!!
Nem így, de én is erre az eredményre jutottam. De féltem, hogy elszámoltam magam (az a sok nulla!!), keveseltem, de az íz jó lett.
Jajj, hát én nem jutottam ám sehová. Én még sosem mértem/számoltam ki az édesítőt. Ha használtam, akkor csak úgy szórtam, csöpögtettem, igaz néha borzadály lett az eredmény.
Én már általában ott feladtam a dolgot, amikor olvastam, hogy ilyen vagy olyan édesítő mennyivel édesebb, mint a cukor.
Szóval ez nálam inkább sac per kábéra megy. :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ja, még hozzá tartozik, hogy ha itt a sütis topikban olvasom a receptet, és írva vagyon, hogy mennyi folyékony édesítő kell, én azt sem tudom alkalmazni, mert nincs folyékony édesítőm.
Egyedül sztíviát használok, abból meg cseppek kellenek. Na azzal szoktam besokallni, vagy semmilyenné varázsolni az ételt. A xilit vagy nyírfacukor megint nem támpont nálam, mert nagyon ritkán használom, nincs gyakorlatom benne. Amikor használtam, akkor is találomra "szórtam". :D
 

macskosz

Új tag
Hali!
Nagyon tetszik ez az édes téma a mézről komtra répacukorról.
A méhek emésztőrendszerén az enzimatikus reakciók során az öt molekulás monoszacharid átlakul a poláros fényt jobbra forgató monoszachariddá.Teljesen más felszivódást eredményezve.Nem kerül be a májba.Már a nyálkahártyából kezd felszívódni.30 mp. mulva támogatja a szívizmot.Hípónál létfontosságú.
A répacukor monoszacharidja csak a májon keresztül tud..Valamint balra forgat.
Hasonló dolog ez mint a természetes és mesterséges c-vitamin.A mesterségesből 10 szer anyi kell.uo.hatáshoz.
A méz ásványi anyagok komlex tárháza.Biológiailag aktív vírüsölő és baktériumölő míg tartósan 40 c-fokon nem tartják, 41-fokon már csak cukorszörp.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Tisztelette ! jani.
 

tímeácska

Őstag
Hali!
Nagyon tetszik ez az édes téma a mézről komtra répacukorról.
A méhek emésztőrendszerén az enzimatikus reakciók során az öt molekulás monoszacharid átlakul a poláros fényt jobbra forgató monoszachariddá.Teljesen más felszivódást eredményezve.Nem kerül be a májba.Már a nyálkahártyából kezd felszívódni.30 mp. mulva támogatja a szívizmot.Hípónál létfontosságú.
A répacukor monoszacharidja csak a májon keresztül tud..Valamint balra forgat.
Hasonló dolog ez mint a természetes és mesterséges c-vitamin.A mesterségesből 10 szer anyi kell.uo.hatáshoz.
A méz ásványi anyagok komlex tárháza.Biológiailag aktív vírüsölő és baktériumölő míg tartósan 40 c-fokon nem tartják, 41-fokon már csak cukorszörp.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Tisztelette ! jani.

Kedves Jani!
Egy kincs a tudásod! Azt hiszem, meggyőzött írásod arról, ha hypozik Mátém vagy én, inkább a mézes teát fogom előnyben részesíteni a cukros teával szemben! :dr_24:
Egyébként mi (is) nagyon szeretjük a mézet... Mézes kenyér (formájában is)... Hmm...:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hali!
Nagyon tetszik ez az édes téma a mézről komtra répacukorról.
A méhek emésztőrendszerén az enzimatikus reakciók során az öt molekulás monoszacharid átlakul a poláros fényt jobbra forgató monoszachariddá.Teljesen más felszivódást eredményezve.Nem kerül be a májba.Már a nyálkahártyából kezd felszívódni.30 mp. mulva támogatja a szívizmot.Hípónál létfontosságú.
A répacukor monoszacharidja csak a májon keresztül tud..Valamint balra forgat.
Hasonló dolog ez mint a természetes és mesterséges c-vitamin.A mesterségesből 10 szer anyi kell.uo.hatáshoz.
A méz ásványi anyagok komlex tárháza.Biológiailag aktív vírüsölő és baktériumölő míg tartósan 40 c-fokon nem tartják, 41-fokon már csak cukorszörp.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Tisztelette ! jani.
Nagyon köszönöm a tájékoztatást. Ezután azt hiszem, hogy én is inkább mézzel kezelem a hipomat. Két legyet ütök egy csapásra, a hipo gyorsan rendeződik, és még vitamint, meg nyomelemet is viszek be.
A mézzel talán el tudom kerülni a hipokor létrejövő farkas étvágyat, mivel gyorsan hat.
 

somcsika

Aktív tag
Nekem egy kedves ismerősöm - akinek már 12 éve diabos a gyermeke - ajánlotta a mézet hypokor, sőőőt súlyos hypokor is általában éjjel.
A tanácsa a következő volt, mutatóujjal belenyulok a mézes üvegbe, kinyitom a száját a gyereknek és belülről körbekenem. Ez éppen azért hatásos, mert a méz már a nyálkahártyáról is felszívódik.
Hál' istennek még nem volt rá szükségünk, de mivel méz mindig van otthon.
 

szolnok

Új tag
Kedves Macskosz !

Ez hasznos volt!!!!!!!!!!

Én magam a sütikbe krémekbe már hosszú évek óta süssinát használok, két kanál közt szétnyomva. 10 -12 dkg cukornak nekem 17-20 szem süssina felel meg. Ezt kelt- tésztákba is lehet tenni, ellentétben a xylittel ami azokba nem jó. Nekem a xylittel az a tapasztalatom, hogy több kell belőle mint az édesítőből mert kevésbé intenzív az édes íz. De ezt is használom már régen.
 
Oldal tetejére