Hamis, egészségtelen, és jó minőségű élelmiszerek megismerésére

szandimon

Új tag
Köszi Kata a cikkeket. Most nagyon szomorú lettem.... Alig vártam, hogy a szaharinok és ciklamátok helyett találjak valami más édesítőszert, ami természetes, mert azt hittem, ami természetes, az nem káros.... erre kiderül, hogy a fruktóz sem a legjobb. :( És a Xukor valamit a Xilit biztosan nem káros? Erre vonatkozóan vannak kutatások? Mert már kezdem azt hinni, hogy 2 év, és ezekről is kiderül valami rossz.....
 

poe

Őstag
Szia Szandimon!

Azért rettenetesen megijedni nem kell. Alapvetően vannak a mesterséges édesítőszerek (szacharin, ciklamátok, aszpartám stb), illetve a cukorpótlók (fruktóz, szorbit, nyírfacukor stb). Én úgy gondolom, hogy ezek káros hatásaitól akkor kell tartani, ha mértéktelenül fogyasztod őket, de ha belegondolsz ebben az esetben a cukornak sincs túl kedvező hatása, még a nem diabos szervezetre sem.
Tehát ha vannak olyan receptjeid, amik fruktózzal jól beválltak, csináld azzal nyugodtan. Csak ne napi rendszerességgel és ne legyen mellette édesítőszeres üdítő, bolti rácsa, stb.
 

karesz57

Új tag
Sajnos a fogyasztókat átverik már húsz éve.Felelős nem volt és nem lesz.A biznisz a legfontosabb a kereskedőknek.Miért nőt a rákosak száma ?Csernobilra kenni az egészet nem lehet.Nekünk kell vigyázni magunkra és egymásra. Informálni kell egymást 'Miért tették tönkre a mezőgazdaságot ?Nem szeretik azt sem ha eredeti ,biós ételeket szeretnénk fogyasztani '
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mert már kezdem azt hinni, hogy 2 év, és ezekről is kiderül valami rossz.....
Ezektől én is folyamatosan rettegek, de nagy meglepetés már nem ér, számítok rá.
Mondjuk a fruktózos rossz hír engem is földhöz vert, ennél aztán nem számítottam rá. A fruktóz a relatíve olcsó cukorhelyettesítők közé tartozott, még akkor is, ha ezt számolni kellett.
 

dg

Őstag


A fruktózról már többször volt szó köreinkben. Nem új dolog, s nem is kérdéses a tanulmányokat nézegetve, hogy a fruktóz, sajátos lebontási mechanizmusa következtében , jobban hízlal, mint mondjuk ugyanannyi répacukor, és a triglicerid szintet kedvezőtlenül befolyásolja.
Az azonban nagyon fontos, ahogy fentebb írtátok, hogy ez a zabolátlan fogyasztásra érvényes.
Úgyhogy, szerintem nyugodtan lehet a lekvárt (vagy bármi mást) fruktózzal készíteni, hiszen ezekből úgyis csak alkalmanként és keveset fogyasztunk. Az más lenne, ha naponta, reggeltől estig a fruktózos ételt lapátolnánk befelé!
 

goyo

Adminisztrátor
Fórumvezető
Én 10 éve a Stevia-ra esküszöm (és fogyasztom is :D).

Sem a Xylitol tartalmú termékeknek, sem a Stevia-nak nincs ismert mellékhatása. Szerintem jelenleg ez a két természetes alapú cukorpótló ami bátran fogyasztható.

Míg a Xylitol picit újabb "találmány" (így is évtizedek óta gyártják elsősorban a nyírfakéregből nyert verzióját), addig a Stevia-t Dél-Amerikában több 100 éve használják, nem csak édesítőszerként, de a sebek gyorsabb gyógyítására és gyomorpanaszokra is.
 
Köszi Kata a cikkeket. Most nagyon szomorú lettem.... Alig vártam, hogy a szaharinok és ciklamátok helyett találjak valami más édesítőszert, ami természetes, mert azt hittem, ami természetes, az nem káros.... erre kiderül, hogy a fruktóz sem a legjobb. :( És a Xukor valamit a Xilit biztosan nem káros? Erre vonatkozóan vannak kutatások? Mert már kezdem azt hinni, hogy 2 év, és ezekről is kiderül valami rossz.....

szia,

én cukorbeteg vagyok már jóideje, és tapasztalatból is mondhatom, hogyha te is az vagy akkor a fruktozt sürgösen felejtsd el. Egy jó nagy átverés a dolog, egyszerűen cukorbetegek számára nem alternativa. A xilitet (nyírfacukrot) én már jó pár éve fogyasztom és semmi bajom sincsen tőle, az elején volt egy kis hasmenés, aztán az is elmúlt. egy természetes anyag, azért szeretem jobban mint a sztiviát, mert a xilit sütés-főzés közben ugyanúgy viselkedik mint a cukor.

Három gyártó termékét használtam eddig, minőségben nem láttam semmi észrevehető különbséget, viszont árban óriási differenciák vannak, most már lassan egy hónapja fogyasztom Xukor márkanév alatt, mert lényegesen olcsóbb, mint a többi.
 

naty77

Új tag
Végigolvastam, köszi.
a fruktózzal elkeserítettek mert pl. a borsófőzelékben vagy a paradicsomlevesben használom...
 

szandimon

Új tag
Végigolvastam, köszi.
a fruktózzal elkeserítettek mert pl. a borsófőzelékben vagy a paradicsomlevesben használom...

Így-így. A főzelékeket, gyümölcsleveseket, sütiket, lekvárt ezzel édesítem, és ha így nézzük, lassan szinte naponta (de biztos, hogy heti több alkalommal) fogyasztjuk. Sem a férjem, sem én nem vettem észre, hogy ártana a cukrunknak, vagyis nem dobja meg. De a hasa mindenkinek nagy :))) (A zsigeri zsírokra utalok :)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Köszi Borka!
Kicsit megkérdőjelezhető az igazi hitelessége ennek a vizsgálatnak, mert pl a bébiételekhez tudok szólni. A cikk azt állítja, hogy zsírban és egyéb tápanyagban szegényebbek voltak a bio bébiételek (nyilván utalni szeretne arra, hogy mivel bio, ezért drágább, ezért kevesebbet raknak belőle a bébiételekbe), de én pont a minap nézegettem a bébiételeket, hasonlítgattam pont a Ch tartalmukat, zsír és fehérje tartalmukat és majdnem tizedre pontosan ugyanannyi az összes, azaz a 8 hónaposoknak szántak ugyanannyiak, a 12 hónaposoknak szántak szintén stb... Tehát ez nem igaz, hogy a bio bébiételek kevesebb tápanyagot tartalmaznának.
Amúgy meg érdemes figyelembe venni azt a tényt is, hogy mégha a bio élelmiszerek tápértéke nem is nagyobb,mint a nem bioé, a vegyszerek, amik a nem biokon vannak, többnyire nincsenek a bio kajákon, tehát a mérgező vegyületek nincsenek olyan mennyiségben közel sem jelen, mint a nem biokban. Ezt a cikk sem vitatja (bár itt kizárólag a rovarirtóról volt szó, de sok más vegyszerről is írhattak volna hasonlókat).
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Így-így. A főzelékeket, gyümölcsleveseket, sütiket, lekvárt ezzel édesítem, és ha így nézzük, lassan szinte naponta (de biztos, hogy heti több alkalommal) fogyasztjuk. Sem a férjem, sem én nem vettem észre, hogy ártana a cukrunknak, vagyis nem dobja meg. De a hasa mindenkinek nagy :))) (A zsigeri zsírokra utalok :)
Én itt inkább ara gondolnék, hogy a zsigeri zsírokra gyakorolt hatás sem biztos, hogy mindenkinél egyformán érvényesül. Itt is, mint mindenben nagy szórást mutathatnak az egyéni érzékenységek, reakciók.
Tehát úgy értem, hogy egy-egy pizitív, vagy nagatív tulajdonság nem húzható rá mindenkire egyformán. Ugyanúgy, mint hogy nekem megdobja a cukimat, míg ti nem vesztek észre ilyen hatást. (nekem pl a tej is magas cukit eredményezett 1-2 óra múlva, másnál pedig nem.)
Bár az ismeretek függvényében tehettek egy próbát a fruktóz mentességre, abból látni fogjátok, hogy rátok hogyan hatott a fogyasztása. Akkor pedig el tudjátok dönteni, hogy kell-e, vagy sem. :)
 

misamaci

Aktív tag
Én itt inkább ara gondolnék, hogy a zsigeri zsírokra gyakorolt hatás sem biztos, hogy mindenkinél egyformán érvényesül. Itt is, mint mindenben nagy szórást mutathatnak az egyéni érzékenységek, reakciók.
Tehát úgy értem, hogy egy-egy pizitív, vagy nagatív tulajdonság nem húzható rá mindenkire egyformán. Ugyanúgy, mint hogy nekem megdobja a cukimat, míg ti nem vesztek észre ilyen hatást. (nekem pl a tej is magas cukit eredményezett 1-2 óra múlva, másnál pedig nem.)
Bár az ismeretek függvényében tehettek egy próbát a fruktóz mentességre, abból látni fogjátok, hogy rátok hogyan hatott a fogyasztása. Akkor pedig el tudjátok dönteni, hogy kell-e, vagy sem. :)

Egy kicsit olvasgattam :D Úgy néz ki, hogy a fruktóznál is a túlzott bevitel az ami igazából károkat okoz ... ugyanis a vonatkozó kutatási anyagok szerint a mai "modern, nyugati" étrendekkel az elfogadható (16-20 g/nap) mennyiség többszörösét (85-100 g/nap) is simán bevihetünk a szervezetbe /azért annyit érdemes megjegyezni, hogy ezek az adatok az USA-ban érvényesek, az ottani étkezési szokások figyelembe vételével/

A hirtelen vércukorszint-emelkedést valszeg az okozhatja, hogy a fruktóz hatására a máj minden mást abbahagy és a fruktóz tárolására áll át (ugyanis a fruktózt szinte kizárólag csak a máj képes eltárolni és feldolgozni), így addig a normál cukor-anyagcsere biztosításában sem vesz részt A fruktóz metabolizmusának végeredménye a megnövekedett vérzsír szint, mivel a folyamat során a májban a glykogen mellett nagy mennyiségő triglicerid is keletkezik.

források (angol):
http://en.wikipedia.org/wiki/Fructose
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/5
http://jcem.endojournals.org/cgi/content/abstract/89/6/2963

Szóval ha betartjuk azt, hogy a fruktóz ugyanúgy beszámolandó a napi CH-mennyiségbe és így nem visszük túlzásba a használatát, addig valószínűleg biztonságosan alkalmazható.
 

naty77

Új tag
ezt jó hallani. én úgy gondolom, nem használjuk gyakran, vagy sokat belőle.
viszont amikor az egész családnak készítek vmit, akkor megfelelőnek tartom, árban is.
persze nem tudom, hogy az általatok említett xilit mibe kerül kiló mennyiségben vagy fél kilósan. de érdekel, ha kifizethető.
sima cukrot már csak a férjem kávéjába használunk, azt alig kell vennem. :)



Szóval ha betartjuk azt, hogy a fruktóz ugyanúgy beszámolandó a napi CH-mennyiségbe és így nem visszük túlzásba a használatát, addig valószínűleg biztonságosan alkalmazható.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A hirtelen vércukorszint-emelkedést valszeg az okozhatja, hogy a fruktóz hatására a máj minden mást abbahagy és a fruktóz tárolására áll át (ugyanis a fruktózt szinte kizárólag csak a máj képes eltárolni és feldolgozni), így addig a normál cukor-anyagcsere biztosításában sem vesz részt A fruktóz metabolizmusának végeredménye a megnövekedett vérzsír szint, mivel a folyamat során a májban a glykogen mellett nagy mennyiségő triglicerid is keletkezik.
Nekem órákkal később lódul meg a cuki. gondolom ez annak az eredménye, hogy a fruktóz egy részének a feldolgozásához nincs szükség inzulinra. Ez a mennyiség, vagy ennek egy része viszont nem vándorol a májba (mert telve a raktára), hanem kering a véráramban. A beadagolt inzulin pedig "elfogy", hiszen az a CH számoláshoz lett kalkulálva.
De mindenképpen a májban, annak működésében keresendő a válasz.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Alapjában véve én is úgy gondolom, hogy ha nem visszük túlzásba a mennyiséget, akkor nem kell számolni a hosszútávú negatív hatásokkal. Akinél úgy, mint nálam kedvezőtlenek a rövid távú hatások, az pedig tud kalkulálni, hogy használja, vagy sem.
Én sem dobtam ki a fruktóz készletemet, hiszen semmi más nem működik térfogatnövelő hatással, és tartósító hatással (befőttek), csak visszavettem a lendületből, palacsintába és egyebekbe már nem használom.

Aki pedig 2-es típusú diabos, vagy arra hajlamos, annak kell jobban odafigyelnie, mert a hosszútávú negatív hatás éppen csak hosszútávon igazolható. Ne laboreredmények igazolják nála a bajt, ha van lehetősége megelőzni a rossz értékeket. (Kérdés, hány rizikócsoportban lévő ember van tisztában a fruktóz tulajdonságaival, hiszen még orvosok számára sem nyilvánvaló tény, a dietetikusok is csak most ismerkednek vele. Az ajánlásaikban még rendre szerepel a fruktóz, mint egészséges alternatíva.)
 

misamaci

Aktív tag
ezt jó hallani. én úgy gondolom, nem használjuk gyakran, vagy sokat belőle.
viszont amikor az egész családnak készítek vmit, akkor megfelelőnek tartom, árban is.
persze nem tudom, hogy az általatok említett xilit mibe kerül kiló mennyiségben vagy fél kilósan. de érdekel, ha kifizethető.
sima cukrot már csak a férjem kávéjába használunk, azt alig kell vennem. :)

Az utolsó mondat igazából már a saját összegzésem, de:
Ha belegondolsz, akkor a diabos étrend alapból sokkalta egészségesebb, mint az, amire ezek a tanulmányok alapoznak ... hiszen aki odafigyel, az lehetőség szerint nem fogyaszt fruktózzal készített üdítőitalokat, nem eszik mértéktelen mennyiségben "diabetikus/diétás" stb. (fruktózzal készült) süteményeket, ízfokozóként/állományjavítóként hozzáadott fruktózt tartalmazó készételeket stb.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Lehet,hogy találtam egy használható táblázatot az édesítő szerekkel kapcsolatba.:o
http://info.cukorbetegeknek.hu/hu/diabetikus-elemiszer/edesitoszerek.html

http://www.ldo.hu/users.php?id=1836
Köszi Borka! Ageve szirupot szoktam venni http://netbio.hu/spd/NetBio_562761/Eden_bio_agave_szirup_330ml, már amikor be tudják szerezni. Ez is hiánycikk volt egy ideig. Nagyon ritkán használom, mert van CH tartalma. Még van is a hűtőben az üveg alján.
 
Oldal tetejére